پیشفروش قطارهای مسافری برای شهریور و مهر از ساعت 10 صبح روز سه شنبه 21 مرداد آغاز می‎شود

قطارهای بن‌ریل

سفر به سبک بن‌ریل
شرکت راه‌آهن شرقی بنیاد در سال 1371 بر اساس توافق‌نامه‌ای بین بنیاد و وزارت راه و ترابری با نام «شرکت قطار سریع‌السیر تهران - مشهد» با هدف ساخت و بهره‌برداری از محور تهران - مشهد تشکیل شد. در سال 73 این شرکت با خرید دو رام قطار مسافری سفیر در مسیر تهران - مشهد فعالیت خود را در بخش قطارهای مسافربری آغاز کرد و نام آن از شرکت « قطار سریع‌السیر تهران - مشهد» به شرکت «راه‌آهن شرقی بنیاد» تغییر پیدا کرد. راه‌آهن بنیاد شرقی اولین شرکت خصوصی است که در بخش باری و مسافری صنعت ریلی کشور فعالیت می‌کند.
شرکت راه‌آهن شرقی بنیاد را امروزه با نام تجاری بن‌ریل می‌شناسیم. واژه «بن» در در زبان فارسی به معنای ریشه و اصالت، در زبان انگلیسی خاص و متمایز و در زبان فرانسه به معنای خوب و مناسب است. استفاده از این واژه در نام برند شرکت اشاره به خدمات متمایز و مناسب آن دارد.

ناوگان مسافربری و باری بن‌ریل

بن‌ریل فعالیت خود را با خرید 10 دستگاه واگن مسافری و 100 دستگاه واگن باری حمل محموله‌های شیمیایی شروع کرد و در طول سال‌های فعالیت توانست تعداد واگن‌های مسافری خود را از 10 به 131 برساند. این شرکت در حال حاضر 131 دستگاه واگن مسافری ملکی و 24 دستگاه واگن استیجاری در اختیار دارد و سالانه بیش از 9 درصد از مسافران ریلی را در سطح کشور جابه‌جا می‌کند و ظرفیت حمل 2 میلیون مسافر را دارد. پیش‌بینی می‌شود این میزان در سه سال آینده، به دو برابر افزایش پیدا کند.
اکنون که نزدیک به دو دهه از فعالیت‌های این شرکت ریلی می‌گذرد، دست‌آوردهای چشم‌گیر آن در ايجاد توان فني (تعمير و نگهداري ناوگان مسافري)، توسعه توان عملياتي (مديريت راهبري قطارها و ارائه خدمات مسافري مورد انتظار مشتريان) و ارتقای توان بازرگاني در بخش مسافری، بن‌ریل را به یکی از موفق‌ترین شرکت‌های ریلی کشور تبدیل کرده است.
قطارهای غزال (کوپه‌ای و VIP)، سروش و پلور ناوگان جوان این شرکت ریلی هستند و قطارهای پارسی و سفیر از ناوگان قدیمی آن که مسافران را در خطوط ریلی کشور جا به جا می‌کنند.

بن‌ریل در یک نگاه

سال 1371
نام شرکت: شرکت قطار سریع السیر تهران - مشهد
احداث راه‌آهن محور تهران - مشهد.
سال 1373
نام شرکت: شرکت راه آهن بنیاد شرقی
خرید 10 دستگاه واگن مسافری و 100 دستگاه واگن باری
آغاز فعالیت در بخش باری و مسافری صنعت ریلی
سال 1397
نام برند: بن‌ریل
جا به جایی 7.5 درصد از کل مسافران ریلی کشور
افزایش تعداد واگن‌ها از 10 به 131

بن ریل در یک نگاه

چشم‌انداز بن‌ریل

شرکت راه آهن بنیاد شرقی امیدوار است بتواند در آینده‌ای نزدیک خدمات ریلی را مطابق با استانداردهای جهانی ارائه دهد و بالاترین سطح از رضایت‌مندی مسافران را در صنعت ریلی جلب کند. دستیابی به این هدف با بهبود مستمر کیفیت خدمات تا پایان سال 1400 محقق می‌شود. افزایش تعداد مسافران سالیانه از 2 میلیون نفر در سال به 5 میلیون نفر از اهداف مهم این شرکت است.

ماموریت بن‌ریل

این شرکت در نظر دارد با به‌کارگیری ناوگان مناسب، استاندارد سازی خدمات، استفاده از تکنولوژی‌های نوین و نیروی انسانی کارآمد با کمترین نرخ و بالاترین سطح از ارائه خدمات و سیر ایمن و سریع در راستای رعایت حقوق همه ذی‌نفعان گام بردارد.

معرفی واگن‌های بن‌ریل

قطار سروش

قطارهای چهار تخته سروش در مسیر تهران – مشهد - تهران و قم – مشهد - قم مسافران را جابه‌جا می‌کنند. واگن‌های سروش که در دو نوع سروش پلور و سروش پارسی هستند، کوپه‌های چهار نفره دارند که فضای آن‌ها برای سفرهای خانوادگی و دوستانه مناسب‌تر است. اگر تعداد شما کمتر از چهار نفر باشد، امکان دربست کردن کوپه وجود دارد. داخل هر کوپه دو مانیتور تعبیه شده است که می‌توانید از آرشیو موجود، موسیقی و فیلم مورد علاقه خود را انتخاب کنید. پذیرایی رایگان قطار سروش شامل چای، دمنوش و آب معدنی می‌شود و امکان انتخاب غذا از منو هنگام خرید بلیط با پرداخت هزینه اضافه برای قطار سروش پارسی وجود دارد. این امکان در سفر با سروش پلور مهیا نیست. کتابخانه، پکیج خواب یکبار مصرف، اینترنت و ارائه روزنامه از دیگر امکانات قطار سروش هستند.

قطار غزال بنیاد VIP

کوپه‌های چهار نفره‌ غزال با صندلی‌های راحت و امکانات مطلوب گزینه مناسبی برای سفری راحت در مسیرهای طولانی هستند. داخل هر کوپه نمایشگرهایی وجود دارد که آرشیو متنوعی از موسیقی و فیلم پخش را در دل خود جای داده است. در سفر با قطار غزال می‌توانید از مهمان‌دار هدفون، روزنامه یا کتاب بخواهید. پذیرایی رایگان از مهمانان شامل چای، آب معدنی و بسته‌ پذیرایی است. در صورت تمایل می‌توانید هنگام خرید بلیط غذا هم سفارش بدهید.
هر واگن قطار غزال ۱۰ کوپه‌ چهار نفره دارد که هر کدام از واگن‌ها کوپه‌ اختصاصی مهمان‌دار دارند و در آن‌ها امکاناتی مثل مایکروویو، آب‌سردکن، یخچال و ارتباط تلفنی با مسافر وجود دارد. هر یک از صندلی‌ها میز جداگانه‌ای برای سرو غذا دارند و کنار هر کدام از آن‌ها پریز جداگانه‌ای برای شارژ لپ‌تاپ و تلفن همراه تعبیه شده است. همچنین در صورت نیاز می‌توانید ویلچیر درخواست کنید.

قطار پرستو

کوپه‌های چهار نفره واگن پرستو مجهز به دو مانیتور هستند و مسافران می‌توانند از Wi-Fi آفلاین استفاده کنند.صبحانه، سرویس خواب، روزنامه و آب معدنی به صورت رایگان در اختیار مهمانان قرار می‌گیرند. همچنین هدفون و کتاب در صورت درخواست در اختیار مسافران قرار می‌گیرد. غذا را یا می‌توانید موقع خرید بلیط رزرو کنید یا از طریق پرداخت در محل، در رستوران قطار میل کنید.

قطار سفیر

قطار سفیر در دو نوع کوپه‌ای و سالنی آماده جابه‌جایی مسافران است. در سفر با سفیر کوپه‌ای چهار تخته، پذیرایی شامل چای و آب معدنی می‌شود. کوپه دو مانیتور برای تماشای فیلم و گوش دادن به موسیقی دارد و سرویس خواب و روزنامه در اختیار مسافران قرار می‌گیرد.
سفیر سالنی مانند سفیر چهار تخته مجهز به مانیتور است و پذیرایی رایگان آن شامل چای و آب معدنی می‌شود. هنگام خرید بلیط می‌توانید با پرداخت بهای اضافه غذا رزرو کنید.

قطار پارسی

واگن پارسی دو نوع چهار تخته و شش تخته دارد که امکانات متفاوتی در اختیار مهمان قرار می‌دهند. در سفر با واگن پارسی کوپه‌ای چهار تخته صبحانه سرو می شود و امکان رزرو غذا هنگام خرید بلیط وجود دارد. چای، آب معدنی، روزنامه و سرویس خواب به صورت رایگان در اختیار مهمان قرار می‌گیرند. کوپه چهار تخته مجهز به وای فای و مانیتور است.
امکانات واگن پارسی شش تخته محدود به صبحانه، آب معدنی و روزنامه می‌شود.

خدمات بن‌ریل برای مشتریان

 • باشگاه مشتریان و سامانه ارتباط با مشتری (CRM)
 • ارزیابی کیفیت خدمات ارائه شده به مسافرین از طریق سامانه رسیدگی و پاسخگویی به شکایات
 • استقرار سیستم WiFi در واگن‌ها
 • مانیتور با قابلیت انتخاب و نمایش انواع فیلم‌های ایرانی، خارجی و موسیقی
 • سرو وعدههای غذایی گرم و سرد در داخل کوپه و رستوران مجلل قطار با منوی انتخابی
 • پذیرایی از مسافران با انواع نوشیدنیهای گرم و سرد و آبمیوه
 • میزبانی از مسافران در ایستگاههای اصلی و ارائه خدمات ویژه مانند حمل بار و پذیرش اختصاصی
 • کادر حرفه‌ای و متخصص
 • کارگاه و خط اختصاصی تعمیرات واگن
 • کتابخانه در داخل قطار
 • صندلی کودک در قطار
 • پیجر بیدار باش نماز ویژه نمازگزاران
 • توزیع روزنامه و مجله در حین سفر
 • بسته یکبار مصرف ویژه خواب

مسیرهای تحت پوشش بن‌ریل

 • محور خراسان: مسیرهای تهران - مشهد، مشهد - طبس
 • محور جنوب - خراسان: مسیرهای ملایر - مشهد، اراک - مشهد، قم - مشهد
 • محور جنوب شرق - خراسان: مسیر کرمان - مشهد
 • محور شمال غرب - خراسان: مسیر زنجان – مشهد
 • محور جنوب شرق: مسیرهای تهران - کرمان، تهران - بندرعباس

افتخارات بن‌ریل

گواهینامه ملی رعایت حقوق مصرف کنندگان
بن‌ریل در سال 91 ،94 و 96 گواهینامه ملی رعایت حقوق مصرف‌کنندگان در همایش روز ملی حمایت از حقوق مصرف‌کنندگان را دریافت کرد. داشتن گستره فعالیت در بیش از 10 استان، کسب امتیاز مربوط به رعایت قیمت‌ها و رضایت‌مندی مشتریان از جمله شرایط دریافت این گواهینامه بوده است.
دریافت تندیس اجلاس سراسری و ملی یکصد برند برتر و ارزش‌آفرین
23 سوم اسفندماه سال 96، شرکت ریلی بن‌ریل موفق به دریافت تندیس اجلاس سراسری و ملی یکصد برند برتر و ارزش آفرین شد. این اجلاس که بزرگترین گردهمایی مدیران صنعت و تجارت ایران است، هر سال با هدف معرفی و قدردانی از برندهای برتر و با حضور وزارت‌خانه‌ها، سازمان‌ها ونهادهای پژوهشی برگزار می‌شود.
دریافت تقدیرنامه در نخستین گردهمایی ایده‌های نوین در بخش ریلی مسافری
در مهرماه سال 96، انجمن صنفی شرکت‌های حمل‌ و نقل ریلی با هدف جذب ایده‌های جدید برای ارتقا خدمات مسافری، خلاقیت و نوآوری در بخش مسافری و همچنین تجاری‌‌سازی صنعت ریلی، گردهمایی ایده‌های نوین در بخش ریلی مسافری را برگزار کرد. بن‌ریل در این گردهمایی برای عملکرد موثر در صنعت ریلی موفق به دریافت گواهینامه شد.
انتخاب بن‌ریل در همایش دومین جایزه مسئولیت اجتماعی بنگاه‌های اقتصادی
همایش مسئولیت اجتماعی بنگاه‌های اقتصادی با هدف معرفی مسئولیت اجتماعی شرکتی، بهبود فضای کسب‌و‌کار کشور از دید سرمایه‌‌گذاران خارجی و نهادهای بین‌المللی، ارائه تجارب بنگاه‌های اقتصادی در مسئولیت اجتماعی و تقویت همکاری میان بنگاه‌های اقتصادی و سازمان‌های مردم نهاد با هدف کاهش چالش‌های اجتماعی و زیست‌محیطی برگزار می‌شود. در همایش دومین جایزه مسئولیت اجتماعی بنگاه‌های اقتصادی در مرداد ماه سال 97، تندیس جایزه مسئولیت اجتماعی به بن‌ریل تعلق گرفت.
راه‌اندازی واگن ویژه توان‌یاب‌ها
بن‌ریل در بهسازی واگن برای جانبازان و افراد توان‌یاب همواره پیشگام بوده و در شهریور سال 97 برای اولین بار این واگن‌ اختصاصی در مسیر تهران – مشهد - تهران بهره‌برداری شد. ورودی این واگن‌ و همچنین راهروی سالن مسافری برای تردد ویلچیر عریض‌تر شده‌ است.
در این واگن یک کوپه برای استقرار دو توان‌یاب و دو همراه در نظر گرفته شده. همچنین سرویس بهداشتی واگن بهسازی شده و امکان استقرار و مانور ویلچیر را به توان‌یاب‌ها می‌دهد. گفتنیست تعداد این کوپه‌ها در حال افزایش است.