۱۲ امکان فوق‌العاده در قطارهای ایران که چیزی درباره‌شان نمی‌دانیم

قطار از محبوب‌ترین وسایل نقلیه‌ عمومی سفر است. در سفر با قطار نگران ترافیک جاده نیستید و برنامه‌ی حرکت قطار به وضع آب‌وهوا تقریبا هیچ ربطی ندارد؛ از طوفان و مه تا برف و بوران، در تمام شرایط جوّی و آب‌وهوایی قطارها روی ریل حرکت می‌کنند و مسافران را به مقصد می‌رسانند. تا اینجایش را همه‌ تقریبا اطلاع دارند، اما با وجود این‌که سفرهای ریلی سفرهای جاافتاده و محبوب‌اند و بیشتر از نیم قرن در ایران سابقه دارند، بسیاری از ما با خدمات قطارهای امروزی شبکه‌ی ریلی ایران آشنا نیستیم.

در این نوشته شما را با امکانات و خدمات قطارهای ایران آشنا می‌کنیم تا هنگام خرید آنلاین بلیط قطار، بهتر بتوانید انتخاب کنید و تصمیم بگیرید.


1- حمل توشه با قطار

مهم‌ترین خدمت قطار که بسیاری ازمسافران از آن خبر ندارند، امکان تحویل بار به بخش توشه‌ی قطار است. یعنی درست مثل هواپیما، در تمام قطارهای شبکه‌ی ریلی کشور شما می‌توانید کیف و چمدان خود را به داخل کوپه ببرید و بار اضافی و حجیم خود (محموله‌هایی که ابعاد آن‌ها از ۷۵سانتی‌متر مربع بیشتر باشد) را به توشه‌ی‌ قطار تحویل دهید. 

[table param1=”param-value1″ param2=”param-value2″]

نکته مهم: فقط به خاطر بسپارید که باری که به توشه می‌سپارید، نباید وزنی بیشتر از ۲۰۰کیلوگرم و ابعادی بیشتر از ۲متر داشته باشد.

[/table]


2- حمل خودرو با قطار

یکی دیگر از خدمات جذاب قطار، امکان حمل خودرو است. یعنی می‌توانید مسیر ۸۹۱کیلومتری تهران مشهد را بدون حتی یک بار دنده و کلاچ عوض کردن، در کوپه لم بدهید و در عین حال شهر مقصد را با خودروی شخصی خودتان بگردید!

در حال حاضر می‌توانید در تمام مسیرهای رفت و برگشت این خطوط از خدمات واگن حمل خودرو استفاده کنید. در این رابطه ما در وبلاگ علی بابا یک مطلب کامل داریم و به این مسئله پرداختیم، کافی است به مطلب صفر تا صد حمل خودرو با قطار مراجعه کنید.

شرایط حمل خودرو با قطار


3- امکان استفاده از ماکروفر در قطار

در بعضی از قطارهای رجا و قطارهای شرکت‌های خصوصی در هر واگن یک مایکروفر برای گرم کردن غذا و استفاده‌ی مسافران قرار داده شده است. بنابراین اگر اهل استفاده از غذای بیرون نیستید و ترجیح می‌دهید از خانه با خودتان غذا ببرید، می‌توانید از مایکروفر استفاده کنید. قطارهای نور، سفیر بنیاد و لوکس مهتاب دارای مایکروفر هستند.4- امکان تماشای فیلم و شنیدن موسیقی

می‌دانستید در بعضی از قطارها می‌توانید در کوپه فیلم تماشا کنید و موسیقی گوش کنید؟ خیلی از قطارها دارای مانیتور هستند. مثلا قطارهای نور، زندگی، غزال، توربوترن، سیمرغ، سبز، مارال و طوس از جمله قطارهایی هستند که می‌توانید در طول سفر حسابی خودتان را سرگرم کنید.


5- رستوران و مهمانداری

بیشتر قطارها یک واگن را به رستوران یا واحد مهمانداری اختصاص می‌دهند. بنابراین می‌توانید برای صرف غذا و نوشیدنی به رستوران قطار بروید. واحد مهمانداری هم همیشه آماده است تا سفارش غذا و نوشیدنی را به کوپه‌ی شما برساند.

رستوران قطارهای رجا
رستوران قطار رجا

6- امکان استفاده از پریز برق

پریز برق آنقدرها هم خدمات جدیدی نیست و از گذشته در قطارها وجود داشته است. اگر با قطار سفر کرده باشید، احتمالا آن را در کوپه‌تان دیده‌اید. البته در گذشته بسیاری از این پریزها نمایشی بودند و کار نمی‌کردند. اما پریزهای امروزی قطارها واقعا برق دارند و اگر شارژر موبایل یا دیگر وسایل الکترونیک خود را همراه ببرید، مشکلی از بابت شارژ دستگاه نخواهید داشت. البته مواردی هم داشتیم که کتری برقی و سشوار هم به این پریزها وصل کرده‌اند!


7- امکان استفاده از هدفون

در قطارهایی که امکانات صوتی و تصویری دارند، شما می‌توانید از مهماندار قطار درخواست کنید برایتان هدفون بیاورد. اینطوری می‌توانید با دقت بیشتری تماشا کنید یا بشنوید. البته بعضی از مسافرانی که با صدای تلق‌تلق قطار مشکل دارند، از این ترفند برای نشنیدن صدای قطار استفاده می‌کنند. در قطارهایی مثل پردیس، نور، سفیر بنیاد و لوکس مهتاب می‌توانید درخواست هدفون کنید.

امکان استفاده از هدفون در قطار


8- امکان استفاده سرویس بهداشتی و حمام در قطار

حالا سرویس بهداشتی آنچنان هم امکان جدید و خاصی نیست ولی تقریبا تمام قطارها امروزه هم سرویس بهداشتی ایرانی دارند و هم سرویس فرنگی! علاوه براین بعضی از قطارهای امروزی مثل قطار توربوترن مشهد، در هر واگن کنار دستشویی یک واحد حمام هم دارند.


9- امکان خواندن کتاب و روزنامه

بعضی از قطارها به فرهنگ و دانایی شما اهمیت می‌دهند و می‌توانید از مهماندار قطار بخواهید برایتان کتاب و روزنامه بیاورد. از ما می‌شنوید این امکان را دست‌کم نگیرید، هیچ چیز در سفرهای طولانی به قدر کتاب خواندن لذتبخش نیست. قطار زندگی که خودش واحد کتابخانه دارد ولی در قطارهای زندگی، سفیر بنیاد و لوکس مهتاب می‌توانید درخواست کنید برایتان کتاب بیاورند.

خواندن در سفر با قطار


10- کوپه‌ی مخصوص بانوان یا آقایان

اگر با خانواده سفر نمی‌کنید و دوست دارید در کوپه راحت باشید، این امکان را دارید که بلیط کوپه‌ی مخصوص بانوان یا کوپه‌ی مخصوص آقایان را بگیرید. فقط فراموش نکنید اگر مادر هستید و با فرزندتان سفر می‌کنید، اگر فرزندتان پسر است و بالای ۶سال دارد، نمی‌تواند با کوپه‌ی مخصوص بانوان سفر کند.

کوپه مخصوص بانوان


11- امکان پذیرایی

بعضی از مسافران غذا همراه خودشان نمی‌برند و برای این دسته، یکی از خدمات قطار سرو غذاست. هنگام خرید اینترنتی بلیط قطار می‌توانید انتخاب کنید که آیا پذیرایی در قطار را می‌خواهید یا نه. بالطبع در صورت انتخاب گزینه‌ی پذیرایی، باید هزینه‌ی آن را هم به مبلغ بلیط اضافه کنید.

12- امکان حمل بار درب به درب

یک خدمت دیگر قطار که خیلی از ما درباره‌اش چیزی نمی‌دانیم، ارسال بار است. یعنی شما هم می‌توانید بار یا محموله‌تان را با قطار به مقصد مورد نظرتان بفرستید. می‌توانید از توشه بخواهید بار را از درب منزل شما تحویل بگیرد و در مقصد به شخص مورد نظر تحویل بدهد. محموله‌ها بیمه‌ی حوادث و آتش‌سوزی می‌شوند و لابد خودتان می‌دانید که پول و طلا و اشیای قیمتی را به این روش ارسال نکنید.

خرید بلیط قطارهای ایران از علی‌بابا چه مزیت‌هایی دارد؟

شما در علی بابا این امکان را دارید که به راحتی بلیط خود را به صورت اینترنتی خریداری کنید. علاوه بر این خرید اینترنتی بلیط قطار از علی بابا 5 امکان دیگر هم برای شما ایجاد می‌کند:

1- به تمام قطارها دسترسی دارید

سامانه‌ی آنلاین علی‌بابا بلیط تمام قطارهای موجود در سیستم حمل و نقل ریلی کشور را می‌توانید بخرید. یعنی تمام قطارهای شرکت رجا و قطارهای شرکت‌های خصوصی. برای آشنایی بیشتر با شرکت‌های قطار می‌توانید مقاله‌های زیر را بخوانید:

معرفی قطارهای رجا

معرفی قطارهای بن ریل

قطار 5 ستاره مسیر تهران شیراز

2- امکان استرداد آنلاین بلیط

یکی از بزرگترین معضل‌های مسافران قطار این بود که حتی اگر به صورت آنلاین بلیط می‌خریدند، در صورت لغو سفر مجبور بودند با مدارک شناسایی و پرینت بلیط به یکی از دفاتر فروش حضوری بلیط مراجعه کنند و این خودش حدود یک روز کاری وقت می‌بُرد. علی‌بابا اولین سامانه‌ای است که امکان استرداد آنلاین بلیط قطار را فراهم کرده است. به این ترتیب اگر به هر دلیلی سفرتان لغو شد تا قبل از سفر می‌توانید به صورت آنلاین و تنها با چند کلیک بلیط خود را مسترد کنید و بعد از کسر جزیمه‌ی کنسلی، مبلغ بلیط را در حسابتان دریافت کنید.

3- انتخاب کوپه دربست

یکی از گزینه‌های روی میز در علی‌بابا امکان دربست کردن کوپه است. یعنی اگر تعدادتان زیاد باشد یا اگر دوست داشته باشید برای آرامش و راحتی یک کوپه را کامل در اختیار داشته باشید، تنها کافی است هنگام خرید آنلاین بلیط گزینه‌ی «دربست کردن کوپه» را بزنید و کوپه را به نام خودتان دربست کنید.

4- امکان خرید بلیط نیم‌بها برای جانبازان

اگر عضو خانواده‌های ایثارگران و جانبازان باشید، می‌توانید هنگام تکمیل فرایند خرید بلیط، تیک گزینه‌ی مروبط را بزنند و نصف بهای بلیط را بپردازید.

5- امکان رزرو آنلاین واگن حمل خودرو

همانطور که در بالا گفتیم امکان حمل خودرو با قطار در مسیرهای ریلی ایران فراهم است و شما می‌توانید در هنگام خرید آنلاین بلیط قطار از سامانه‌ی علی‌بابا، از این گزینه استفاده کنید و برای خودتان و خودروی شخصی‌تان باهم بلیط بخرید!

و در نهایت

اگر در رابطه با سفر با قطار، شرایط و امکانات آن چیزی برای شما مبهم است یا نیاز به اطلاعات بیشتری دارید، حتما آنرا با ما در کامنت‌ها در میان بگذارید تا کارشناسان ما در اولین فرصت به سوالات شما پاسخ بدهند.

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

52 دیدگاه
 1. مهدی می‌گوید

  سلام چه جوری بفهمیم تخت پایین قطار هستیم یا بالا

 2. امیر می‌گوید

  سلام
  ببخشید یک سوال دارم
  قطار های ایران به اینترنت رایگان مجهز هستند؟؟؟؟

 3. وحید می‌گوید

  سلام
  من قصد دارم از شیراز به مشهد برم اما هیچ بلیطی حداقل تا یکماه اینده پیدا نکردم که رزرو کنم
  ظرفیت تکمیل نوشته حداقل تا ۴۰روز اینده که من نگاه کردم بعدش نمیدونم دیگه.
  خاستم بپرسم اخه مگه ممکنه بلیط تا یکماه دیگه گیر نیاد؟

  1. تحریریه علی‌بابا می‌گوید

   سلام وحید عزیز 🙂
   اگر ظرفیت‌ها پر باشه، بله احتمالش هست. شما می‌تونید با تیم پشتیبانی تماس بگیرید تا به طور کامل راهنماییتون کنن.

 4. رضا بندار می‌گوید

  باسلام برای مسافرانی که خوب نمیتوانندراه بروند،آیاامکان اسفاده ازویلچرراه آهن ارداخل سالن ایستگاه قطار تاپای قطار میباشد یاخیر؟

 5. ساناز می‌گوید

  سلام.ببخشید همه ی قطار سرویس بهداشتی فرنگی دارند؟ چطور میتونم بفهمم کدوم قطار داره؟

  1. امیر می‌گوید

   نه ایرانیه دستشویی هاشون

 6. امیر می‌گوید

  با سلام
  آیا در قطار چهار ستاره نوین ، فلاکس چای برای کوپه ها میدن یا برا صرف چایی باید بریم رستوران؟

 7. سنا می‌گوید

  سلام
  تعداد تخت های قطار برای هرفرد هست!؟
  ینی کوپه ۶ نفره ۶ تخت داره!؟

  1. محمد می‌گوید

   سلام بله به تعداد تخت هست

  2. امیر می‌گوید

   بله 6 تخت داره

 8. سحر می‌گوید

  سلام وقت بخیر
  ببخشید ما بلیط رفت و برگشت رو با قطار گرفتیم
  بعد دیدم برای جانباز ها بلیط نصف حساب میشد ما نمیدونستیم الان دیگه نمیشه کاریش کرد!؟؟؟
  اینکه ما هذینه رو کامل پرداخت کردیم ولی نصب میشد پرداخت کرد

 9. Zahra می‌گوید

  سلام من دخترم و اشتباهی ویژه خواهران بلیطمو نگرفتم،مشکلی برام پیش نمیاد؟

 10. سارا می‌گوید

  سلام…من اولین بار میخوام با قطار سفر کنم…نگرانم که قطار خیلی تکون بخوره حین حرکت چون شرایطم خیلی خاصه ایا قطار حین حرکت خیلی تکون میخوره؟؟قطار بن ریل۴ستاره کرخه رو انتخاب کردم.

  1. تحریریه علی‌بابا می‌گوید

   سلام سارا عزیز 🙂
   غالبا قطارهای 5 ستاره برای چنین مواردی گزینه بهتری هستن.

   1. سارا می‌گوید

    ممنونم بابت پاسخگویی☘

  2. فاطمه می‌گوید

   ن اتفاقا اروم

  3. امیر می‌گوید

   نه خیلی هم نیست حرکت