Istanbul Kanlica

روستای کانلیکا؛ ماست با شکر و چمن قرمز؟

داستان‌های عجیب این روستا چیست؟

آیا تابه‌حال به ترکیه سفر کرده‌اید؟ در طول سفر خود چند جای دیدنی و توریستی این کشور را دیده‌اید؟ استانبول یکی از شهرهای بزرگ و توریستی ترکیه، گردشگران و جهان‌گردان بسیاری را به خود جذب می‌کند. این شهر جاذبه‌های گردشگری بسیاری دارد که اوقات خوش و سرگرم‌کننده‌ای را برای مسافران خود رقم می‌زند و امروز روستای کانلیکا در استانبول را معرفی می‌کنیم.

چقدر به ماست و لبنیات محلی علاقه دارید؟ حتما با خود می‌پرسید این سوال چه ارتباطی با این مقاله دارد؟ ادامه مقاله را مطالعه کنید تا این موضوع را متوجه شوید.

شاید تابه‌حال اسم روستای کانلیکا یا کانلیجا به گوشتان نخورده باشد، اما روستای توریستی کانلیکا ، یکی از زیباترین و دیدنی‌ترین مکان‌های توریستی ترکیه است که تا حد بسیار زیادی بکر و دست‌نخورده باقی‌ مانده است. البته این روستا را با روستای کالینکا که در بلغارستان قرار دارد اشتباه نگیرید.

روستای کانلیکای استانبول

اسم این دو روستا شباهت زیادی به هم دارد. من هم اولین‌بار که کانلیکا را جست‌وجو کردم، تصور کردم که این روستا در بلغارستان است. اما ما در این مقاله از مجله گردشگری علی‌بابا، درباره روستای کانلیکای استانبول کمی اطلاعات کسب می‌کنیم.

روستای کانلیکا کجاست؟
روستای توریستی کانلیکا در استانبول و در قسمت شمالی دومین پل بسفر قرار گرفته است.
فاصله استانبول تا روستای کانلیکا چقدر است؟
مسافت بین استانبول و کانلیکا ۱۴ کیلومتر است اما بسته به نحوه دسترسی، این فاصله بین ۲۰ دقیقه تا ۱.۵ ساعت می‌کشد.
روستای کانلیکا به چه چیزی معروف است؟
لبینیات محلی و ماست خامه‌ای کانلیکا سوغاتی این روستاست و قسمت زیادی از شهرت کانلیکا به همین دلیل است.

تاریخچه روستای کانلیکا (کانلیجا)

روستای کانلیکا در دوران عثمانی، محلی مجلل بوده است. جایی که افراد نجیب و ثروتمند عمارت‌هایی در کنار آب ساخته‌اند. در حال حاضر، این روستا یکی از مکان‌های کمیاب و زیبای ساحلی در سمت آسیایی بسفر است که تاریخی‌ترین عمارت‌های چوبی در کنار آب را دارد. این روستا در واقع تصویری از شهر بزرگ استانبول است که از یکسان‌سازی این شهر در امان مانده، اما نه به آن شکلی که افراد مسن به‌ خاطر دارند.

سبک معماری روستای توریستی کانلیکا بسیار جالب و دیدنی است. خیابان‌هایی که شبیه به شهرهای قدیمی است، با مغازه‌ها و فروشگاه‌های متنوع مثل خواربارفروشی و سبزی‌فروشی، قدم‌زدن در این خیابان‌ها و دیدن از مغازه‌ها، حس خوبی را برای گردشگران زنده می‌کند.

تاریخچه روستای کانلیکاجاهای دیدنی روستای کانلیکا

این محله تنها رصدخانه در کل استانبول را دارد. کندیلی در زمان امپراتوری عثمانی محل مورد علاقه خانواده‌های ثروتمند برای اقامت بود. قله تپه‌ای که رصدخانه در آن واقع شده است، چشم‌انداز بی‌نظیری از پل بسفر و پل فاتح سلطان محمت را نمایش می‌دهد.

جنگل‌های مهرآباد که در این منطقه قرار دارد، یکی دیگر از چشم‌اندازهای پل بفسر را که در طول سال مکان دلخواه برای تفریح است، ارائه می‌دهد.

روستای کانلیکای استانبول که در شمال پل فاتح سلطان محمت در طرف آناتولی و در امتداد ساحل بسفر قرار دارد، یک روستای خواب‌آلود قدیمی، مملو از خانه‌های چوبی به سبک عثمانی است. خود این خانه‌های چوبی زیبا، یکی از جاذبه‌های گردشگری این روستا است.

یک بندر کوچک هم در این روستا وجود دارد که آن طرف بندر، کافه‌هایی است که می‌توانید ماست محلی منحصربه‌فرد کانلیکا را که از شیر گوسفند و شیر گاو تهیه شده، نوش جان کنید.

مسجد قاضی اسکندرپاشا که معمار سینان در سال‌های ۱۵۵۹ تا ۱۵۶۰ ساخته، درست در پشت میدان مقابل اسکله کشتی قرار دارد. مقبره اسکندرپاشا هم در حیاط مسجد است.

قبرستان کانلیکا یکی دیگر از دیدنی‌های این روستای توریستی است. این قبرستان روی یک تپه مرتفع قرار دارد که از بالای آن منظره‌ای با چشم‌انداز تنگه بسفر را می‌توان دید.

برای اینکه بهتر بدانید هرکدام از محله‌های استانبول دقیقا چطور جایی برای زندگی و تفریح است، مقاله محله‌های استانبول در کف دستتان را بخوانید.

روستای kanlicaنام روستای کانلیکا، از شایعه تا واقعیت

روستای کانلیکا استانبول در امتداد یک دروازه قرار دارد و در زمان قدیم به دروازه کانلیکا که روبه‌روی قسمت جنوبی آن بود، فیلا می‌گفتند. در قرن نوزدهم فستیوال‌هایی در زیر نور مهتاب برگزار می‌شد که معمولا این فستیوال‌ها در محل برخورد قسمت بول بل درسی و دریات بود.

روستای کانلیکا نیز در همین ناحیه واقع شده و در دوره امپراتوری عثمانی بسیار معروف و محبوب بود. بازدید از این روستا خاطره دوران امپراتوری عثمانی را بازسازی می‌کند. طوری که انگار در عصر باستان قدم می‌زنید. این منطقه تا حد بسیار زیادی دست‌نخورده مانده و حال‌وهوای عصر قدیم را تداعی می‌کند.

در زمان‌های قدیم این روستا را به نام گلاورس می‌شناختند که به معنای مرغ دریایی است. اما برخی نیز معتقدند اسم کانلیکا را از کانگولیکا گرفته‌اند که به معنی خودرو و گاری کوچک است. به همین دلیل شایعات و ابهاماتی درباره نام این روستا وجود دارد.

یکی دیگر از حدسیات برای نام این روستا، از چمن‌های سرخ‌رنگ این منطقه سرچشمه می‌گیرد. واژه کان در ترکی به معنی خون است که به چمن‌های سرخ دامنه‌ تپه اشاره دارد.

روستای کانلیجاسوغاتی خوشمزه روستای کانلیکای استانبول

ابتدای مقاله را به یاد دارید که درباره ماست صحبت کردیم؟ ارتباطش با این روستا این است که ماست کانلیکا، سوغات این روستا، بسیار مشهور و محبوب است. از همه کافه‌ها و رستوران‌های این روستا، می‌توانید ماست خامه‌ای محلی را تهیه کنید. این ماست خامه‌ای معمولا با خاک قند یا پودر شکر سرو می‌شود.

سوغات روستای کانلیکایشایعاتی هم درباره لبنیات و شیر این روستا وجود دارد. شیر گاوهای این منطقه کمی به‌رنگ صورتی متمایل بوده، آن هم به‌خاطر خوردن علوفه‌های سرخ‌رنگی است که در دامنه‌های اطراف کانلیکا می‌روید. به همین دلیل به آن کانگلی می‌گفتند. اگر تصمیم سفر به این روستا را دارید، امتحان‌کردن ماست و لبنیات خوشمزه آن را از دست ندهید.

از سیر تا پیاز بازار بزرگ استانبول را بخوانید

روستای کانلیکا کجاست؟

روستای توریستی کانلیکا که در قسمت شمالی دومین پل بسفر قرار گرفته، یکی از قدیمی‌ترین منطقه‌های استانبول است. دسترسی به این روستا مشکل نیست چون به تنگه بسفر نزدیک و دسترسی به آن ساده است.

فاصله استانبول تا کانلیکا در حدود ۱۴کیلومتر است. اگر بخواهید این مسیر را با مترو طی کنید، تقریبا نیم‌ساعت زمان نیاز دارید. از مسیر دریایی این فاصله در حدود یک ساعت است. اما اگر از اسکودار سوار شوید، ۱.۵ ساعت راه در پیش دارید. این مسافت با تاکسی حدودا ۲۷کیلومتر است که تقریبا ۲۰ دقیقه رانندگی است.

تاکسی‌های آبی هر ۱۰-۱۵ دقیقه در نزدیکی اسکله امیرگان در سمت اروپایی حرکت می‌کنند. همچنین می‌توانید برنامه منظم قایق‌ها را باتوجه‌به محل عزیمت و مقصد بررسی کنید. گزینه سوم سوارشدن به اتوبوس شماره ۱۵ از اسکودار به کالینکاست. یا به‌وسیله یک دولموش از اسکودار به بیکوز بروید.

آدرس روستای کانلیکا روی گوگل مپ

برای راحتی دسترسی به کانلیکا، لوکیشن آن بر روی گوگل مپ را در اینجا قرار داده‌ایم.

سخن آخر

یکی از روستاهای توریستی و زیبای استانبول را با هم در این مقاله مرور کردیم. تاریخچه و جاهای دیدنی این روستا، دیدگاه خوبی به شما می‌دهد که در سفر بعدی به ترکیه، حتما از روستای کانلیکا دیدن کنید. می‌توانید برای رزرو تور ترکیه در علی‌بابا همین الان اقدام کنید. فراموش نکنید اگر به کانلیکا رفتید، ماست محلی آن را حتما امتحان کنید.

اشتراک گذاری

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.