دنیزلی ترکیه

دنیزلی ترکیه: سفری جذاب و خاص به ترکیه

زمانی که صحبت از ترکیه به میان می‌آید ذهن همه به سمت استانبول، آنکارا، آنتالیا و شاید کوش آداسی متمایل می‌شود. اما زیبایی و جاذبه این سرزمین تاریخی محدود به گزینه‌های مذکور نیست و در جنوب غربی این کشور، درست جایی بین ازمیر و آنتالیا می‌توان به شهری مدرن، سرزنده و جذاب رسید که از سواحل زیبای دریای اژه و مدیترانه کمتر از چهار ساعت فاصله دارد. اگر برای سفر خارجی آتی خود به دنبال مقصدی ویژه هستید؛ دنیزلی ترکیه از هر نظر مناسب است و ما در سطرهای پیش رو به آن پرداخته‌ایم. با ما همراه باشید.

مقدمه؛ آشنایی ابتدایی با دنیزلی ترکیه

اگر اهل توپ و فوتبال باشید حتما نام دنیزلی به گوشتان آشنا است. این نام فامیلی یکی از موفق و محبوب‌ترین مربی‌های فوتبالی است که از ترکیه به کشور ما آمده و در مقاطعی هدایت پاس، پرسپولیس و تراکتورسازی تبریز را به عهده داشته است. اما واژه دنیزلی فراتر از یک فامیلی، نشان استانی بزرگ و صنعتی در جنوب غربی ترکیه و مرکز استانی به همین نام است.

تور ترکیه را می توانید از سایت علی بابا انجام دهید.

در میان تمامی شهرهای همسایه شمالی، دنیزلی به صنعت، تجارت و کشاورزی مشهور است. در نتیجه آنقدر توریستی نیست که مشکلات رایج شهرهای توریستی برای گردشگران وجود داشته باشد؛ مشکلاتی مانند گران فروشی، کلاهبرداری، سرقت و غیره.

3Asli

از طرفی به دلیل وجود آثار تاریخی و جاذبه‌های طبیعی جان می‌دهد برای گذران تعطیلاتی آرام، ارزان و ایمن. دنیزلی در حدود یک میلیون جمعیت دارد و به دلیل وجود نژادی خاص و زیبا از خروس، در گوشه کنار شهر می‌توان نمادهایی از این پرنده را مشاهده کرد.

دنیزلی ترکیه در گوگل مپ

دلایل محبوبیت دنیزلی ترکیه

دنیزلی به چند دلیل محبوب است. در بندهای زیر به ترتیب آن‌ها را معرفی می‌کنیم:

 • اولین دلیل این است که چشمه‌های آبگرم پاموک کاله (Pamukkale) در فاصله هجده کیلومتری آن قرار دارند (این چمشه‌ها شهرت جهانی دارند و برای قرن‌ها خواص شفابخشی خود را در اختیار بشر قرار داده‌اند) ؛
 • بناهای تاریخی دلیل دوم مراجعه به دنیزلی هستند. به عنوان مثال قدمت لاودیکیا و هیراپلیس به زمان اسکندر باز می‌گردد، چیزی مشابه تخت جمشید ما؛
 • مناظر طبیعی فوق العاده دلیل سوم است. کافی است به تصاویر دنیزلی در گوگل مراجعه کنید تا گوشه‌ای از جلوه بصری این شهر برایتان روشن شود؛
 • همچنین باید به ویژگی‌های شهری اشاره کنیم. اتوبوس، هواپیما و قطار به صورت روزانه و منظم، دسترسی افراد به شهرهای اطراف از جمله استانبول و ازمیر را فراهم می‌کنند؛ هتل‌ها فوق العاده ارزان سرویس می‌دهند (از شبی ۱۸ دلار) و فضای شهر مدرن و ایمن است.
 • در آخر اینکه دنیزلی آب و هوایی محشر دارد. نه آنقدر به دریا نزدیک است که اصطلاحا شرجی باشد و نه آنقدر دور که از خنکای نسیم اقیانوس بهره‌ای نبرد.

در ادامه هر یک از ویژگی‌های مذکور را به طور دقیق تشریح می‌کنیم.

چشمه‌های آبگرم پاموک کاله؛ اولین دیدنی دنیزلی ترکیه

واژه دنیزلی به معنی دریا کنار (شهر کنار دریا، شهری با دریا) و عبارت پاموک کاله به معنی قصر یا قلعه پنبه‌ای است. دلیل نام اول نزدیکی دنیزلی به دریا و دلیل نام دوم شباهت چشمه‌های آهکی آبگرم پاموک کاله به قلعه است. چشمههای آبگرم در تمام دنیا وجود دارند، از ایران گرفته تا امریکا و از افغانستان تا چین، اما تنها در پاموک کاله است که تعداد هفده چشمه به شکل طبقاتی روی هم قرار گرفته‌اند و زمانی که آب زلال چشمه روی سنگ‌های تراورتن جاری می‌شود؛ علاوه بر خواص مشهور درمانی، منظره‌ای بی‌بدیل چشم‌نواز و قصرمانند ساخته می‌شود.

پاموک کاله

شما می‌توانید پاچه شلوار خود را بالا بزنید و در مسیر رودمانندی که چشمه‌ها ایجاد کرده‌اند راه بروید و یا اینکه به کل لباس‌ها را بکنید و در برکه‌ها به شنا بپردازید. عده‌ای هم ترجیح می‌دهند در کنار آب بنشینند و رو به منظره زیبا آفتاب بگیرند، با خود خلوت کنند و مشکلات جاری زندگی را به فراموشی بسپارند.

4Asli

در نظر داشته باشید که علاوه بر دنیزلی ترکیه تورهای ازمیر، آنتالیا و کوش آداسی نیز بازدیدهای روزانه به پاموک کاله دارند. البته، اگر دوست دارید در شرایطی خلوت مهمان این قصر پنبه‌ای باشید، بهتر است شب را در روستای پاموک کاله بگذرانید و صبح زود عازم شوید. زیرا تور و بازدیدهایی که از شهرهای اطراف آغاز می‌شود معمولا هیچ یک تا پیش از ظهر نمی‌رسند.

پیشنهاد ما برای اقامت هتل‌های ملروس (Melrose Hotel) و هال تور (Hotel Hal-Tur) هستند و در نظر داشته باشید که برای بازدید باید هزینه‌ای بین ۲۵ الی ۳۲ لیر (چیزی در حدود ۶ الی ۸ یورو) بپردازید.

بناهای تاریخی دنیزلی، یادگاری دو قرن پیش از میلاد مسیح

ترکیه همانند ایران از نظر تاریخی فوق العاده غنی است. چه از منظر تاریخ اسلامی که امپراتوری عثمانی در بستر آن شکل گرفته و چه پیش از آن که دوره‌های رومی، یونانی و مسیحی را تجربه کرده است. در این میان دنیزلی ترکیه شرایطی ویژه دارد و شهر تاریخی هیراپولیس را از دو قرن پیش از میلاد مسیح به یادگار دارد.

این شهر که در شمال پاموک کاله واقع شده آمیزه‌ای است از دوره‌های رومی، یهودی و مسیحی که به تایید یونسکو رسیده و میراث جهانی به شمار می‌آید. پژوهش‌های باستان شناسی نشان می‌دهد مردم منطقه به دلیل زیبایی طبیعی پاموک کاله این شهر بی‌نظیر را در نزدیکی آن ساخته‌اند و شهروندان زندگی آرام و رویایی را در آن سپری می‌کرده‌اند.

بناهایی که از این شهر به جا مانده و گردشگران می‌توانند از آنها بازدید کنند عبارتند از:

آمفی تئاتر رومی (Roman Theatre)

آمفی تئاتر رومی دنیزلی ترکیه

آمفی تئاتر شهر هیراپولیس می‌توانسته تا پانزده هزار نفر را میزبانی کند. نکته جالب اینکه بخش‌های VIP داشته و با هشت مسیر عبور و مرور جمعیت را بدون مشکل مدیریت می‌کرده است.

 عبادتگاه یا معبد آپولو (Temple of Apollo)

 عبادتگاه یا معبد آپولو در دنیزلی ترکیه

این معبد توسط کشیش‌های مسیحی اداره می‌شده و در آن حیوانات کوچک برای رضایت خداوند قربانی می‌شده‌اند. البته آنچه که امروزه مشاهده می‌شود یک بنای رومی است که روی پی یا فونداسیون معبد ابتدایی بنا شده است.

غار پلوتونیوم (Plutonium)

غار پلوتونیوم ترکیه

این غار در نزدیکی معبد آپولو قرار گرفته و راهرویی باریک، به اندازه ورود یک نفر دارد. در زمان باستان، مردمی که داخل غار می‌شده‌اند به دلیل وجود گازهای سمی (کربن دی اکسید) و کمبود اکسیژن جان خود را از دست می‌داده‌اند. مردم اینگونه باور می‌کنند که خدا جان افراد گناهکار را می‌گیرد. کشیش‌ها به راز وجود گاز پی برده و با حبس نفس داخل می‌شوند. سالم بازگشتن آن‌ها در چشم مردم معجره جلوه می‌کند و قدرت آنها در منطقه افزایش می‌یابد.

نکروپولیس (NECROPOLIS)

نکروپولیس ترکیه

نکروپولیس قبرستانی است به طول دو کیلومتر که بیش از هزار قبر را از دوران یونان باستان و پس از آن در بازه‌های تاریخی رومی و مسیحی میزبانی می‌کند. در این قبرستان چهار نوع قبر وجود دارد. قبرهای ساده، دو نوع قبر برای ثروتمندان و قبرهای خانوادگی. در نتیجه، اگر دوست دارید بدانید مردم باستانی چگونه به زیارت اهل قبور میرفته‌اند، بد نیست نکروپولیس را در برنامه گردگشری خود بگنجانید.

مناظر طبیعی دنیزلی ترکیه

به طور کلی غرب ترکیه حال و هوای اروپایی دارد و می‌توان حدس زد که چگونه مناظری انتظار بازدیدکنندگان را می‌کشد. شهر دنیزلی نیز روی ارتفاع قرار دارد و دور تا دور آن دره است. به همین خاطر زمانی که قصد بازدید میکنید، فارغ از اینکه مقصد کجا باشد، جاده پر است از جاذبه دیدنی و زیبایی‌های حیرت انگیز. این امر به ویژه در مسیر شهر باستانی لائودیکا (Laodicea) و کوه یا ییلاق هوناز (Honaz) جلوه می‌کند. اگر دوست داشتید یک روز را در کنار مردم بومی ترک که برای تفریح به بیرون شهر می‌آیند بگذرانید، حتما باید یک آخر هفته، به کوه هوناز بروید.

ییلاق هوناز در دنیزلی ترکیه

ییلاق هوناز

سایر جاذبه‌های طبیعی این شهر عبارتند از:

 • Ornaz Vadisi
 • Keloğlan Mağarasi
 • Karahayit Ağlayan Kaya
 • Camlik Mesire Yeri
 • Karahayit
 • Apollon Lairbenos Tapinagi

جاذبه‌های شهر دنیزلی

تله کابین دنیزلی

شهرهای ترکیه همه زیبایی‌های خاص خود را دارند. سنگ‌فرش، ساختمان‌های رنگارنگ، تندیس‌های میان میدان، موسیقی خیابانی، کافه، غذاخوری‌های سنتی، بازارهای تو در تو و بسیاری دیگر. اما دنیزلی به طور عمده به خاطر چند پارامتر محبوب است. اولی پارچه‌های بی‌نظیری است که می‌توان از مغازه‌های این شهر خریداری کرد، دومی تله کابینی است که بیش از یک کیلومتر طول دارد و تمامی شهرها را از نمای بالا نمایش می‌دهد، سومی موزه و مجسمه آتاتورک پدر ترکیه مدرن است و در آخر می‌توان به پیست اسکی کایاک مرکزی (Kayak Merkezi) اشاره کرد.

آب و هوای دنیزلی

دنیزلی در نزدیکی دریای اژه قرار دارد و اگر به نقشه کنید، از نظر توپوگرافی در منطقه‌ای با پستی و بلندی‌های شدید واقع شده است. اما از آنجا که امتداد قرارگیری رشته‌کوه‌ها با دریا به شکل عمودی است، زمانی که باد از سمت دریا وزیده می‌شود، بدون مانع شهر را در نوردیده و شرایط جالبی پدید می‌آورد. فرض کنید در ایران، رشته کوه البرز به جای قرارگیری در مقابل دریا مازندران و نگه داشتن باد، ۹۰ درجه بچرخد و اجازه عبور جریانات هوایی را بدهد. به طور دقیق در پاییز و بهار، هوا ملایم است و نم باران لطافت مضاعفی ایجاد می‌کند و در زمستان شهر برفی و سرد می‌شود.

هزینه‌های سفر

اگر با تور سفر می‌کنید که هیچ، اما اگر خود بلیط تهیه کرده‌اید و قصد دارید چند روز را در دنیزلی بگذرانید، قیمت‌ها تقریبا به شکل زیر است:

 • صرف غذا در رستوان تقریبا ۲۰ الی ۳۰ لیر؛
 • فست فودها مک دونالد از ۱۶ لیر؛
 • آب معدنی ۱ و فنجان قهوه ۷ لیر؛
 • بلیط تک نفره سفر کمتر از ۲ لیر؛
 • ورودی تاکسی ۴ لیر و هزینه بابت هر کیلومتر ۳.۵ لیر.

جمع‌بندی و سخن آخر

در این نوشته به طور مختص شهر دنیزلی ترکیه را معرفی کردیم. تنها هدف ما این بود که نشان دهیم اگر قصد سفر به ترکیه را دارید، تمامی انتخاب‌ها محدود به نام‌های آشنایی چون استانبول، آنکارا، آنتالیا، ازمیر و کوش آداسی نمی‌شود. اما مانند تمامی نوشته‌های گردشگری، نمی‌توان ادعا کرد که نکات و جاذبه‌ها کاملا مورد بحث و بررسی قرار گرفته‌اند، زیرا شهری با یک میلیون جمعیت و تاریخ چند هزارساله اندازه یک کتاب قطور دیدنی دارد. در نهایت اینکه اگر پیش از این مسافر دنیزلی بوده‌اید یا دیدگاهی دارید که برای سفر به این شهر زیبا پیش‌نیاز است، آن را با ما درمیان قرار دهید تا سایر هموطنان از تجارب شما استفاده کنند.

اشتراک گذاری

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

1 دیدگاه

 1. مصطفی می‌گوید

  سلام برا زندگی کار چطور شهریه با چقد میتونم داخلش زندگی کنم