پارک ملی سرخه حصار تهران

پارک ملی سرخه حصار تهران را به‌طور کامل بشناسید

پارک ملی سرخه حصار تهران

سلسله قاجار در هر چیزی که سلیقه نداشته در گردش و تفریح بسیار تصمیمات درجه یک و نابی می‌گرفته‌ است و از نظر اهمیت به خوشی و سرخوشی، جایگاه ویژه‌ای داشته‌ است.  سرخه حصار یکی از آن مکان‌هایی است که قاجاری‌ها به‌عنوان قرق و شکارگاه انتخاب کرده بودند. در واقع، سرخه حصار که امروز در میان پارک‌های ملی ایران قرار دارد و سازمان حفاظت از محیط زیست آن را کنترل و محافظت می‌کند در گذشته‌ها، شکارگاهی مهم در ایران بوده است.

این پارک ملی در شرق تهران قرار گرفته و ویژگی‌هایی دارد که از نظر طبیعی ارزشمند و خاص است. مثلا گونه‌های متنوعی از گیاهان در آن دیده می‌شوند و آب‌وهوایش در ساعات مختلف شبانه‌روز باهم متفاوت است. اگر کنجکاو شده‌اید که درباره سرخه حصار بیشتر بدانید، خواندن این مقاله برایتان خالی از لطف نخواهد بود و اطلاعات خوبی از این پارک ملی و مهم کسب خواهید کرد.

ویژگی‌های منحصربه‌فرد سرخه حصار

سرخه حصار در سال ۱۳۵۹ به‌عنوان پارکی ملی به ثبت رسید و مسئولیت نظارت و کنترل جنگل‌ها و مراتع آن به سازمان محیط زیست سپرده شد. از جاده خجیر یا جاده قصر فیروزه می‌توان راهی این پارک شد و از پوشش گیاهی متنوعش دیدن کرد. اگر بخواهیم نشانی دقیق‌تری برای رفتن به سرخه حصار معرفی کنیم باید بگوییم که در انتهای بزرگ‌راه رسالت، در بزرگ‌راه شهید یاسینی شرقی، این پارک ملی انتظارتان را می‌کشد.

غروب سرخه حصار

سرخه حصار پوشش گیاهی نواحی گرمسیری دارد. یعنی در بازدید از آن می‌توانید شاهد گیاهان و درختانی مانند گز، خارشتر، اسپند یا همان اسفند خودمان و البته گون و تاغ باشید. درختانی مثل سرو کوهی، زالزالک و گوجه وحشی هم در این پارک زیاد به چشم می‌خورد.

با کمی گشت‌وگذار در این پارک، چشمتان به جمال گیاهان معطری مانند آویشن، کاکوتی، پونه کوهی، بومادران، قدومه و… هم روشن خواهد شد. آب‌وهوای سرخه حصار در طول روز و شب باهم متفاوت است. این منطقه حالتی گرمسیری دارد و جای تعجب نیست که روزهایی گرم و شب‌هایی خنک در آن در جریان است.

حیات وحش سرخه حصار

سرخه حصار از آن مکان‌های خاصی است که حیوانات و گیاهان مختلفی را در خود جای داده است. به‌خاطر همین حیات وحش و ویژگی‌های پراهمیت طبیعی است که از آن حفاظت می‌شود و در دسته نقاط مهم گردشگری و طبیعی تهران قرار می‌گیرد. مثلا جالب است که بدانید در این پارک، انواع مختلفی از حیوانات زندگی می‌کنند. بز، قوچ، میش، گربه وحشی، آهو، گراز، کفتار، گورکن و حیوانات دیگری نظیر خرگوش، سنجاب، شغال، روباه قرمز و… هم در سرخه حصار وجود دارند. پرندگان متنوعی هم در این پارک ملی وجود دارند. از میان آنها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

پارک ملی سرخه حصار

تنوع حیواناتی که در این پارک ملی مشغول به زندگی‌اند، بسیار زیاد است. از میان فهرست پرندگانی که در قسمت قبل گفته شد، احتمالا فقط نام چند نمونه برایتان آشناست. جالب‌تر این خواهد بود که بدانید علاوه بر حیواناتی که تاکنون نام برده شد، انواع گوناگون دیگری از خزندگان و دوزیستان هم در سرخه حصار زندگی می‌کنند. مثلا :

 • مارکرمی؛
 • کور مار دوسر؛
 • مارآتشی؛
 • مارپلنگی؛
 • ماردستی؛
 • مار آبی؛
 • مارشتری؛
 • شترمار؛
 • یله مار؛
 • تیرمار؛
 • سوسن مار؛
 • افعی شاخدارایرانی؛
 • افعی کوفی؛
 • قورباغه معمولی؛
 • وزغ سبز؛
 • لاک‌پشت ممیزدارغرب.

اما علت تنوع گونه‌های جانوری در پارک سرخه حصار چیست؟ چرا این‌همه حیوان مختلف در کنار هم در این اکوسیستم مشغول به زندگی‌اند؟ دلیل عمده این موضوع، وجود آب کافی و پوشش گیاهی متنوعی است که به موجودات مختلف کمک می‌کند تا امکان زندگی‌کردن در این پارک را داشته باشند.

تفریحات هیجان‌انگیز سرخه حصار

امکانات مختلفی در پارک سرخه حصار وجود دارد که به شما کمک می‌کند تا گشت‌وگذاری شیرین در آن داشته باشید. آلاچیق‌ها، سرویس‌های بهداشتی، نمازخانه، آبدارخانه و آب‌خوری و از این دست امکانات در سرخه حصار وجود دارد. البته فقط همین‌ها نیست. در این پارک، پیست دوچرخه‌سواری هم وجود دارد. در سمت شرق پارک، پیستی با ۸ کیلومتر طول ساخته شده و برای علاقه‌مندان به دوچرخه‌سواری، فرصتی ایدئال برای ورزش و بازی فراهم می‌کند.

تفریحات هیجان‌انگیز سرخه حصار

به‌جز نشستن زیر آلاچیق‌ها یا دوچرخه‌سواری در سرخه حصار می‌توانید از تفریحات متنوع دیگری هم بهره‌مند شوید. در این پارک، مجتمع ورزشی کاج وجود دارد که می‌توانید در سالن‌های مختلف آن، بازی‌های مفرح و گوناگونی مانند:

 • پینت‌بال؛
 • تیراندازی؛
 • اِیرهاکی؛
 • ماشین‌های کنترلی؛
 • پرتاب دارت؛
 • فوتبال دستی؛
 • و… را امتحان کنید و اوقات خوشی را پشت سر بگذارید.

فقط مجتمع کاج نیست که امکان تفریح و خوش‌گذرانی بیشتر در سرخه حصار را برایتان فراهم می‌کند. مجموعه دیگری به نام نرسی با امکاناتی نظیر بیلیارد، تنیس و… هم در پارک وجود دارد که می‌تواند اوقاتتان در سرخه حصار را شیرین‌تر و پرهیجان‌تر کند. زمین فوتبال، والیبال و بسکتبال هم در این مکان تعبیه شده و اگر اهل این دسته از بازی‌های پرجنب‌وجوش باشید قطعا از حضور در سرخه حصار و بازی‌کردن در این زمین‌ها هم لذت خواهید برد.

راستی تا یادمان نرفته از آکادمی اسکیت پارک هم برایتان بگوییم؛ در این پارک ملی، آکادمی یا همان آموزشگاهی برای تدریس اسکیت هم وجود دارد. پس اگر اسکیت بلدید یا دوست دارید یاد بگیرید، در ساعات حضورتان در سرخه حصار می‌توانید به این موضوع بپردازید.

 بهترین زمان برای گردش در سرخه حصار

سرخه حصار زیباست و تقریبا در هر فصلی که به آن بروید، چیزی در آستین دارد. اما همان طور که حتما خودتان هم قبول دارید، هیچ فصلی طراوت و زیبایی بهار را ندارد. سبزی درختان، لطافت هوا، باد خنگ بهاری و گیاه‌های نورسته‌ای که به‌معنای واقعی کلمه، احساس زندگی و امید را به وجود می‌آورند، بهار را از هر چیز دیگری در طبیعت به‌شدت جدا می‌کنند. سرخه حصار هم به‌دلیل مجاورت با منطقه جاجرود و بهره‌مندی از بارانی که در بهار می‌بارد در این فصل جذاب‌تر و دیدنی‌تر می‌شود.

 بهترین زمان برای گردش در سرخه حصار

تابستان‌ها هم که جان می‌دهد برای تفریح و سرگرمی. در این پارک در تابستان‌ها، جشنواره‌های مختلف و برنامه‌های تفریحی گوناگونی برگزار می‌شود که شرکت در آنها می‌تواند حال و هوای بسیار خوبی برایتان به وجود بیاورد. پاییز و نسیم خنک آن هم که دیگر نیاز به تعریف ندارد. حتی اگر چندان اهل طبیعت نباشید، باز هم تماس باد بازیگوش پاییز با گونه‌ها را تاکنون احساس کرده‌اید و از آن لذت برده‌اید. سرخه حصار هم در پاییز دیدنی است و درختان نارنجی آن می‌توانند سوژه‌ای ناب برای عکاسی باشد.

البته زمستان هم دیدنی است و طبیعت خفته در این فصل هم حرف‌های زیادی برای گفتن دارد. فقط باید بدانید که به‌دلیل سرما و کمبود غذا و مسائلی از این دست، رفتن به سرخه حصار در این فصل می‌تواند توأم با ملاقات با حیواناتی باشد که در پارک به‌دنبال غذا می‌گردند. بعید می‌دانیم که میلی به دیدن کفتار، گربه وحشی و شغال و… داشته باشید. پس بهتر است، دست نگه دارید و فصول دیگر را برای رفتن به سرخه حصار انتخاب کنید.

در آخر

تهران دیدنی‌های زیادی دارد. سرخه حصار هم یکی از این دیدنی‌هاست که می‌توانید در فصول مختلف برای تفریح، پیاده‌روی و ورزش به آن سر بزنید. برای تهران‌گردی‌کردن باید با نقاط مختلف آن آشنا باشید. شناخت مراکز و مناطق گردشگری و تفریحی به شما کمک می‌کند تا با برنامه‌ریزی و دید بهتر به بازدید مشغول شوید. اگر اهل گردشید، حتما سرخه حصار را که از هر نظر، مکانی جالب و جذاب برای تفریح و سرزدن به طبیعت است در برنامه‌های خود در نظر داشته باشید.

اشتراک گذاری

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

2 دیدگاه

 1. علی محبی می‌گوید

  خانم شهدوست شما متخصص قضاوت سلسله های پادشاهی و تاریخ هستید؟

  به چه جرات و دلیلی گفتید قاجار سلیقه نداشته؟ شما کی هستید که در مورد یک سلسله اون هم در وبسایت رسمی یک بیرینس کنید؟

  1. فرهاد می‌گوید

   نکنه شما متخصص هستید.کشور رو به فنا دادن رفته ازشون دفاع میکنید؟!