تصویر شاخص

پارک قیطریه تهران؛ هرآنچه از یک پارک خوب انتظار دارید!

پارک قیطریه تهران با همه جاذبه‌ها

یکی از پارک‌های بزرگ و وسیع تهران که در منطقه‌ای خوش‌آب‌وهوا واقع شده و بافت جنگلی دارد، پارک قیطریه است. پارک قیطریه امکانات و تفریحات بسیاری دارد و اگر یک خانواده پرجمعیت با تمامی گروه‌های سنی مختلف به این پارک بروند، برای هرکدام از آن‌ها جذابیتی خاص و سرگرم کننده وجود دارد.

بافت جنگلی، زمین‌های بازی متفاوت، وسایل ورزشی فراوان در نقطه نقطه پارک، تنها بخشی از مواردی است که می‌توان به آن اشاره کرد.

پارک قیطریه در گذر زمان

به روایت تاریخ، آورده شده که پارک قیطریه تهران متعلق به خواهر تنی ناصرالدین شاه بوده و فرهنگ‌سرایی که در حال حاضر در پارک می‌بینید نیز به دستور امیرکبیر ساخته و بنا شده است. همچنین در منابعی به اینکه امیرکبیر در این عمارت سکونت داشته نیز اشاره شده، اما در واقعیت چنین نبوده و او در این بنا سکونت نمی‌کرده است.

پارک قیطریه در گذر زمان

در قسمت جنوبی و روبه‌روی عمارت مجسمه‌ای از امیرکبیر قرار داده شده که نشانی از ساخته‌شدن بنا به دستور اوست.

در سال ۱۳۵۶، دکتر غلام‌رضا نیک‌پی (شهردار وقت) بخشی از این زمین‌ها را وقف می‌کند و با خرید بخش دیگر آن‌ها به‌منظور ایجاد پارک مساحتش را توسعه می‌دهد. گفتنی است که خود آقای نیک‌پی نوه دختری شاهزاده ظل‌السلطان (فرزند ناصرالدین شاه) بوده و قسمتی از این زمین‌ها به‌عنوان ارث به او رسیده بوده است.

مجسمه پارک قیطریه

تنوع گیاهی و مساحت پارک قیطریه

در حال حاضر مساحت این پارک چیزی حدود ۱۲۲۶۰۶ مترمربع است و ۹ ورودی در جهات مختلف و دورتادور پارک وجود دارد.

اگر به‌دنبال محل حدودی قرارگیری پارک از روی نقشه‌ایم، باید آن را تقریباً بین بزرگ‌راه صدر، خیابان اندرزگو و در محله قیطریه جست‌وجو کنیم.

همان طور که گفته شد، این پارک بافتی جنگلی دارد و درختان گوناگونی را می‌توان در آن دید؛ از درخت گردو، چنار، نارون، بیدمجنون و… گرفته تا بلوط و کاج و اقاقیا و همچنین درختچه‌های دیگری مثل زالزالک، زرشک، گز و… .

امکانات و تفریحات پارک قیطریه

پارک قیطریه تهران یکی از بهترین گزینه‌ها برای قدم‌زدن، ورزش‌کردن و سپری‌کردن اوقات است. پیاده‌رو و مسیرهای مختلفی که در پارک وجود دارد، هرکسی را وادار می‌کند تا چند قدمی را پیاده‌روی کند و از هوای پاک بوستان لذت ببرد.

امکانات و تفریحات پارک قیطریه

گذشته از آن در هر زمانی از روز و شب که وارد این پارک شوید، بسیاری از افراد را خواهید دید که در حال ورزش‌کردن‌اند. غیر از بومیان منطقه قیطریه، بسیاری از کسانی که برای ورزش و پیاده‌روی به این پارک می‌آیند، از نواحی مختلف منطقه تهران‌اند.

در جای‌جای این پارک، سکوها و آلاچیق‌هایی قرار داده شده تا برای نشستن و گذراندن چند ساعتی از روز، پارک را به گزینه بهتری برای انتخاب تبدیل کند.

درختان قیطریه

در پارک قیطریه، زمین‌های بازی متعدد، دستگاه‌های ورزشی مختلف و فراوان، زمین اسکیت، زمین خط‌کشی‌شده و مختص بازی بدمینتون و تعداد زیادی تاب و سرسره وجود دارد که در آن‌ها افرادی را خواهید دید که با رده‌های مختلف سنی مشغول بازی‌اند.

زمین اسکیت پارک، کلاس‌های آموزش اسکیت هم برگزار می‌کند که سنین مختلفی را هم در آن جذب می‌کند. در قسمتی از پارک میزهای شطرنجی وجود دارد که با آوردن مهره و وسایل لازم خود می‌توانید از آن‌ها استفاده کرده و در فضای دل‌نشین پارک حسابی مشغول بازی شوید.

آلاچیق های پارک قیطریه

غیر از تمامی مواردی که در رابطه با تفریحات موجود در پارک نام برده شد، می‌توان به یک سینما شش‌بعدی در قسمت جنوب شرقی پارک هم اشاره کرد که مجموعه تفریحاتی را که معرفی کردیم، تکمیل می‌کند.

اگر به این پارک بروید، حتما چند ساعتی را در آن‌جا سپری خواهید کرد، گفتنی است که چندین سرویس بهداشتی هم در قسمت‌های مختلف پارک وجود دارد.

فرهنگ‌سرای ملل با مجموعه‌ای از کارهای هنری و کلاس‌ها

فرهنگ‌سرا درون خود پارک قرار گرفته شامل چند قسمت مختلف است که می‌توان گفت که بیشتر کارهایی که در آن صورت می‌گیرد، کارهایی فرهنگی هنری است.

بخشی از عمارت فرهنگ‌سرا را کتابخانه، بخشی دیگر را نگارخانه، نمایشگاه، سالن همایش و… تشکیل داده و افزون بر این موارد باید به کلاس‌های مختلفی که در آنجا تشکیل می‌شود نیز اشاره کرد.

تنوع کلاس‌ها از کامپیوتر و هنرهای تجسمی گرفته تا هنرهای سنتی و موسیقی، طیف وسیعی را شامل می‌شوند. می‌توان تمامی کلاس‌ها را در سایت این مجموعه به آدرس melal.farhangsara.ir مشاهده کرد و از اطلاعیه‌های آن‌ها مطلع شد.

فرهنگسرای ملل

در بخش ورودی فرهنگ‌سرا نگارخانه‌ای وجود دارد که چندین آثار هنری در آن قرار داده شده است و شما می‌توانید به‌راحتی و بدون پرداخت هزینه از آن‌ها بازدید کنید. برای نمایش آثار خود نیز می‌توانید با هماهنگی‌های لازم اقدام کنید و در صورت موافقت، آن‌ها را به نمایش بگذارید.

دورتادور عمارت در روزهای مشخصی از هفته، بازارچه‌های موقتی برگزار می‌شود که می‌توانید آثار فرهنگی و هنری مختلفی مثل دست‌بند، صنایع‌دستی و… را ببینید و از آن‌ها بخرید. البته اگر خود شما در زمینه خاصی فعالیت می‌کنید، می‌توانید غرفه اجاره کنید و با شرایطی که در فرهنگ‌سرا وجود دارد، محصولات خود را عرضه کنید.

عکاسی و شکم‌گردی در کنار گربه‌های پارک قیطریه

اگر خیلی آدم شکم‌گردی‌اید، باید بدانید که درون پارک، خیلی خوراکی و چیزهای خوردنی پیدا نمی‌شود؛ اما اطراف پارک و مخصوصاً سمت خیابان ۳۵متری قیطریه، کلی رستوران و کافه و بستنی‌فروشی هست که مطابق میل خود می‌توانید از آن‌ها بخرید و بعد از آن وارد پارک شوید.

وسعت زیاد پارک، عمارت فرهنگ‌سرای آن، درخت‌های متنوع، حوضچه‌های گوناگون و کلی المان‌های دیگری که در این پارک وجود دارد، نوید فضایی فتوژنیک را به عکاسان می‌دهد تا عکس‌های بسیار زیبا و جذابی را در پارک قیطریه بگیرند.

گربه پارک قیطریه

یکی دیگر از موارد جالبی که در رابطه با این مکان وجود دارد، گربه‌های پارک قیطریه است که تعداد بسیار زیادی هم دارند و کم نیستند! البته از حیوانات دیگری هم می‌توان گفت. کلاغ هم یکی دیگر از حیواناتی است که به‌وفور در این پارک دیده می‌شود.

بعضی از گربه‌های این پارک زمانی اهلی بوده‌اند و بعدها در اینجا رها شده‌اند. البته درون پارک بنرهایی زده‌اند که شما را  از آوردن گربه‌های اهلی و رهاکردن آن‌ها در اینجا منع می‌کنند.

خانه گربه در پارک

این گربه‌ها خیلی دوست‌داشتنی‌اند و اهالی قیطریه هم برای اینکه این موجوات دوست‌داشتنی راحت‌تر باشند، خانه‌هایی مقوایی و یونولیتی در بعضی نقاط پارک آماده و برای خوابیدن گربه‌ها مهیا کردند. بعضی از افراد دیگر غذاهای مخصوص گربه را در نقاط مختلف پارک می‌ریزند و به این شکل به گربه‌های پارک رسیدگی می‌کنند.

از جذاب‌ترین اتفاق‌هایی که در این پارک می‌افتد، حضور کسانی است که موسیقی می‌نوازند و سن‌وسال مختلفی هم دارند… از جوان و پیر به نواختن ساز، خواندن و حتی در بعضی مواقع انجام نمایش‌های خیابانی می‌پردازند.

گربه‌های پارک قیطریه

آدرس و راه دسترسی

پارک قیطریه در محل قیطریه و در غرب خیابان ۳۵متری و ضلع شمالی خیابان روشنایی قرار گرفته.

اگر با ماشین شخصی به پارک قیطریه می‌روید، چند روش دسترسی برای شما وجود دارد:

بزرگ‌راه صدر (مسیر شرق به غرب) وارد قیطریه شوید و دوربرگردان بلوار قیطریه (خیابان ۳۵متری) را دور بزنید، سپس در سمت راست خودتان پارک را مشاهده خواهید کرد.

  1. بزرگ‌راه صدر (مسیر غرب به شرق) را به‌سمت ورودی خیابان کاوه شمال بروید و خیابان کاوه را تا خیابان قیطریه ادامه دهید. پس از ورود به خیابان قیطریه، در انتهای خیابان، به پارک می‌رسید.
  2. البته می‌توانید وارد خیابان قیطریه نشوید و از ادامه بلوار کاوه که به خیابان اندرزگو منتهی می‌شود بروید. اندرزگو را به‌سمت بلوار قیطریه (خیابان ۳۵متری – میدان کتابی) بروید و در ادامه به پارک برسید.
  3. خیابان شریعتی را به‌سمت شمال بروید و وارد بلوار صبا شوید، پس از طی‌کردن بلوار، وارد بلوار کاوه شوید و اولین دوربرگردان آن را به‌سمت اندرزگو بروید و ادامه مسیر ۲ را پیش بگیرید.

اگر هم با وسایل نقلیه عمومی قصد رفتن به پارک قیطریه را دارید، نزدیک‌ترین ایستگاه مترو به آن، ایستگاه مترو قیطریه خط ۱ است. پیاده‌روی به‌سمت پارک، حدود ۲۰ تا ۳۰ دقیقه نسبت به سرعت شما زمان‌بر خواهد بود.

اما بهترین راه، استفاده از ون‌هایی است که روبه‌روی درب خروجی ایستگاه مترو قیطریه پارک کرده‌اند. ون‌هایی که مقصد آن‌ها چیذر است، مستقیماً از کنار پارک عبور می‌کنند و می‌توانید با سوارشدن آن‌ها به پارک برسید.

آدرس پارک قیطریه در گوگل مپ

در آخر اگر شما هم به این پارک رفته‌اید و از آن دیده‌اید، نظرتان را درباره آن با مخاطبان علی بابا در میان بگذارید.

 

اشتراک گذاری

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.