هزینه تحصیل در کانادا

راهنمای هزینه تحصیل در کانادا

کانادا به خاطر داشتن بهترین سطح زندگی و امکانات مطلوب، تحصیل در کل جهان به عنوان کشور فرصت‌ها شناخته می‌شود. بهترین دانشگاه‌های کانادا در کبک، بریتیش کلمبیا و انتاریو واقع شده‌اند. دانشگاه تورنتو، مک گیل، بریتیش کلمبیا، آلبرتا و … بهترین دانشگاه‌های شناخته شده در جهان هستند. علاوه بر این هزینه تحصیل در کانادا نسبت به کشورهایی مثل استرالیا، انگلیس و آمریکا مناسب‌تر است. به عنوان مثال هزینه دانشگاه‌های کانادا از هزینه تحصیل در آمریکا کمتر است. چگونه؟ در این مقاله مجله علی بابا تمام جزئیات را درباره هزینه تحصیل در کانادا به شما می‌گوییم.

شهریه دانشگاه در کانادا

هزینه تحصیل در کانادا

هزینه تحصیل در کانادا به متغیرهایی وابسته است که توسط دانشگاه‌ها مشخص می‌شود. مقطع تحصیلی، خارجی یا بومی بودن دانشجو و برنامه درسی از جمله عواملی هستند که بر شهریه‌های دانشگاهی مؤثرند. در سال ۲۰۱۹ – ۲۰۱۸ میزان شهریه برای دانشجویان بین‌المللی ۶/۶ درصد و برای دانشجویان بومی ۳/۳ درصد بیشتر شده است.

شهریه مقطع کارشناسی در کانادا

تحصیل در کانادا

دانشجویایی که در مقطع کارشناسی در رشته‌های فنی حرفه‌ای و پزشکی تحصیل می‌کنند باید شهریه بیشتری بپردازند. این دانشجویان باید سالانه ۲۳,۳۰۰ دلار آمریکا یا ۳۰,۷۴۲ دلار کانادا بابت شهریه پرداخت کنند.

دانشجویانی که در رشته مدیریت تحصیل می‌کنند نیز باید سالانه ۲۰,۰۰۰ دلار آمریکا و ۲۶,۳۹۵ دلار کانادا پرداخت کنند. در این بین تنها شهریه رشته‌های هنر و انسانی کمتر از سایر رشته‌هاست. به طور کل شهریه تحصیل در کانادا سالانه ۲۰,۶۰۰ دلار آمریکا یا ۲۷,۱۵۹ دلار کانادا تخمین زده شده است. تمامی این آمار و ارقام در سال ۲۰۱۸ – ۲۰۱۹ ارائه شده است.

شهریه مقطع کارشناسی ارشد

کانادا

دانشجویانی که قصد دارند مدرک کارشناسی ارشد خود را از کانادا دریافت کنند، می‌توانند هزینه کمتری را بپردازند. به گفته سازمان آماری کانادا شهریه دانشگاه در سال ۲۰۱۹ – ۲۰۱۸ نسبت به سال قبل تنها یک درصد افزایش یافته است.

شهریه مقطع کارشناسی ارشد در کانادا سالانه ۱۲,۵۰۰ دلار آمریکا یا ۱۶,۴۹۷ دلار کانادا است. معمولا شهریه رشته MBA نسبت به دانشگاه‌های دیگر گران‌تر است. اما شما می‌توانید با پرداخت سالانه ۲۳,۱۶۰ دلار آمریکا یا ۳۰,۵۷۰ دلار کانادا در این رشته تحصیل کنید. این در حالی است که برای تحصیل در سایر دانشگاه‌ها باید مبلغی معادل ۳۷,۷۰۰ دلار آمریکا یا ۴۹,۷۹۸ دلار کانادا پرداخت کنید.

شهریه مقطع دکترا

مهاجرت به کانادا

در کانادا دانشگاه‌های زیادی وجود دارد که شهریه مقطع دکترا در هرکدام از آنها با سایرین متفاوت است. معمولا دانشجوهای خارجی باید شهریه بیشتری نسبت به دانشجویان کانادایی پرداخت کنند. البته در یک تبصره که دانشگاه تورنتو در سال ۲۰۱۸ به کار گرفت، شهریه یک دانشجوی خارجی با شهریه دانشجوی کانادایی هم قیمت شد.

برای اینکه از شهریه مقطع دکترا مطلع شوید، دو دانشگاه برتر مانیتوبا و بریتیش کلمبیا را مقایسه می‌کنیم. اگر بخواهید مدرک دکترای خود را از دانشگاه مانیتوبا دریافت کنید، باید در طول مدت تحصیل خود ۱۰۲۴۰ دلار کانادا پرداخت کنید؛ این در حالی است که با پرداخت ۷۶۴۱ دلار کانادا می‌توانید در دانشگاه بریتیش کلمبیا تحصیل کنید.

هزینه خوابگاه

هزینه اقامت در کانادا

یکی از مهم‌ترین متغیرهای هزینه تحصیل در کانادا هزینه خوابگاه است. در کانادا سه نوع خوابگاه وجود دارد؛ خوابگاه دانشجویی، خوابگاه دانشگاهی و خانه‌های شخصی. هرکدام از این خوابگاه‌ها هزینه متفاوتی دارند. به طور میانگین شما به عنوان یک دانشجو باید سالانه هزینه‌ای معادل ۵,۶۴۰ – ۲,۵۵۰ دلار آمریکا یا ۷,۵۰۰ – ۳,۰۰۰ دلار کانادا داشته باشید.

البته خوابگاه‌های دانشگاهی معمولا قیمت مناسب‌تری دارند. همچنین می‌توانید از فروشگاه‌ها و غذای آن هم بهره‌مند شوید. اگر دوست داشته باشید خانه‌های شخصی را کرایه کنید، باید سالانه ۸۴۰۰ دلار کانادا برای کرایه پرداخت کنید.

هزینه نیازهای روزانه در طول یک ماه

تحصیل در کانادا

 • خوابگاه دانشگاهی بدون سرویس شخصی: ۳۰۰ دلار
 • خوابگاه دانشگاهی شخصی: ۷۰۰ دلار
 • خانه شخصی بدون سرویس شخصی: بین ۴۰۰ تا ۵۰۰ دلار
 • خانه شخصی یک خوابه: بین ۹۰۰ تا ۱۰۰۰ دلار
 • پانسیون به علاوه دو وعده غذایی: ۷۰۰ دلار
 • خوراکی و استفاده از وسایل حمل و نقل و… : ۶۰۰ دلار

هزینه‌های سالانه

هزینه تحصیل در کانادا

علاوه بر هزینه تحصیل در کانادا هزینه زندگی هم اهمیت دارد. اولین نکته درباره اقامت و تحصیل در کبک کانادا پرداخت هزینه‌ای معادل ۸,۳۰۰ دلار آمریکا یا ۱۱,۰۰۰ دلار کانادا به عنوان شهریه است. همچنین برای گرفتن ویزای دانشجویی باید ۷,۵۷۰ دلار آمریکا و ۱۰,۰۰۰ دلار کانادا داشته باشید.

دانشجویان دانشگاه مونترال، بریتیش کلمبیا برای تهیه لوازم تحریر، جای خواب، کتاب، تلفن و … به ترتیب باید ۱۵۰۵۰ و ۱۵۵۰۰ دلار کانادا به طور سالانه پرداخت کنند. علاوه بر آن هزینه بیمه اجباری هم ۸۶۴ دلار تخمین زده شده است. شهر ونکوور و تورنتو در سال ۲۰۱۸ از نظر هزینه‌های زندگی گران‎ترین شهر کانادا معرفی شده‌اند.

دانشگاه‌های کم هزینه کانادایی در سال ۲۰۱۹

مهاجرت به کانادا

در ادامه می‌خواهیم دانشگاه‌هایی را در مقاطع مختلف به شما معرفی کنیم که هزینه کمتری دارند.

دانشگاه کم هزینه برای مقطع کارشناسی

اگر می‌خواهید هزینه تحصیل در کانادا در مقطع کارشناسی برای شما پایین باشد، بهترین گزینه برای شما ثبت‌نام در دانشگاه برندون است. شما می‌بایست برای پرداخت شهریه در این دانشگاه سالانه ۶۰۰۰ دلار داشته باشید.

دانشگاه کم هزینه برای مقطع کارشناسی ارشد

برای برآمدن از پس هزینه تحصیل در کانادا در مقطع کارشناسی ارشد بهترین دانشگاه سایمون فریزر است. شما در این دانشگاه می‌بایست سالانه مبلغی حدود ۱۲۶۰۰ دلار کانادا شهریه پرداخت کنید.

دانشگاه کم هزینه برای مقطع دکترا

دانشگاه سایمون فریزر علاوه بر داشتن هزینه تحصیل در مقطع ارشد بهترین و مقرون به‌صرفه‌ترین دانشگاه در مقطع دکترا است. شما برای تحصیل در مقطع دکترا باید سالانه ۱۰.۰۰۰ دلار به دانشگاه پرداخت کنید.

دانشگاه کم هزینه برای رشته MBA

همانطور که پیش‌تر گفته شد، رشته و دوره MBA بسیار گران است. اگر می‌خواهید در این رشته تحصیل کنید، ولی هزینه زیادی پرداخت نکنید؛ می‌توانید در دانشگاه مموریال نیوفاندلند ثبت‌نام کنید. شما می‌توانید با پرداخت سالانه ۶۰۰۰ دلار در این رشته بهترین شوید. همچنین با پرداخت ۱۲۰۰۰ دلار می‌توانید دوره‌های تکمیلی خود را پشت سر بگذارید.

پرهزینه‌ترین رشته‌های مقطع کارشناسی

پرهزینه ترین رشته درسی کانادا

هزینه تحصیل در کانادا برای مقطع لیسانس در سال ۲۰۱۹ – ۲۰۱۸ و دانشگاه‌های گران‌قیمت حدود ۶ هزار و ۵۷۰ دلار بوده است. هزینه تحصیل در رشته علوم رفتاری در دانشگاه نوا اسکوشیا ۶ هزار و هشتصد و شصت دلار، در دانشگاه‌های نیوفاندلند و لابرادور ۲ هزار و پانصد و پنجاه دلار است. تحصیل در رشته‌های مختلف مدیریت در انتاریو سالانه ۱۰.۰۰۰ دلار و در کبک ۳۴.۰۰۰ دلار است.

به طور کل شهریه دوره کارشناسی ۶ هزار و ۹۰۷ دلار است. این میزان از سال ۲۰۱۷ به بعد ۸/۱ درصد افزایش داشته است. بیشترین هزینه‌ها هم به رشته مدیریت و اجرا MBA تعلق دارد که هزینه آن از سال ۲۰۱۸ به بعد به ۵۱ هزار و ۸۹۱ دلار رسید. این در حالی است که هزینه تحصیل در دوره MBA در نیوفاندلند و لابرادور ۲ هزار و ۳۷۸ دلار، در آلبرتا  ۱۱ هزار و ۷۶۰ دلار، در بریتیش کلمبیا  ۲۶ هزار و ۶۲۳ دلار و  در آنتاریو ۴۱ هزار و ۹۲۴ دلار است.

پرهزینه‌ترین رشته‌های مقطع کارشناسی ارشد و دکترا

هزینه تحصیل در کانادا

گران‌ترین شهریه در مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا بعد از MBA به رشته دندان‌پزشکی تعلق دارد که طبق آمار ۱۲ هزار و ۶۵۲ دلار برآورد شده است. این میزان برای دانشجویان خارجی بیشتر بوده و ۲۵ هزار و ۱۸۰ دلار است. البته در مقاطع ارشد و دکترا نسبت به سال قبل رشدی ۴/۵ درصدی را شاهد هستیم، تا جایی که این میزان به ۱۶ هزار و ۲۵۲ دلار رسیده است.

استقلال مالی برای گرفتن ویزای کانادا

ویزای کانادا

گرفتن ویزای کانادا یکی از متغیرهای مهم هزینه تحصیل در این کشور است. بنابراین به جز شهریه باید هر ساله برای اقامت در کبک ۱۱.۰۰۰ دلار و اقامت در کانادا ۱۰.۰۰۰ دلار کانادا در حساب خود به عنوان وثیقه داشته باشید.

برای این منظور باید مدارک بانکی از جمله نامه بانک، شماره و نام حساب شما در کانادا، حواله بانک براساس واحد پول کانادا، مدارک شهریه و اقامت، نامه‌ای مستند از موسسه و یا فردی که ضامن استقلال مالی شماست را به دولت کانادا ارائه کنید.

در نهایت

جالب است بدانید که در لیست دانشگاه‌های QS نام ۲۶ دانشگاه کانادایی قرار گرفته است. در این بین چندین دانشگاه هم در لیست بهترین دانشگاه‌های جهان آورده شده است. با این وجود هزینه تحصیل در کانادا بسیار مقرون به صرفه است؛ به همین خاطر افراد زیادی ترجیح می‌دهند به این کشور مهاجرت کنند تا آینده درخشان‌تری داشته باشند. در این مقاله سعی کردیم هزینه تحصیل در کانادا را مورد بررسی قرار دهیم که اگر قصد مهاجرت دارید، بتوانید برنامه‌ریزی دقیق‌تری داشته باشید.

اشتراک گذاری

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

1 دیدگاه

 1. مجله مهاجرت می‌گوید

  سلام.وقت بخیر .
  در مورد میشه راهنمایی بفرمایید؟