Header 4

سواحل مکران چابهار؛ بهشت گمشده ایران را کشف کنید

همه چیز درباره ساحل زیبای مکران

فصل بهار تا کمتر از یک ماه دیگر از راه می‌رسد و بازار مسافرت‌های نوروزی داغ خواهد شد. اهل سفر رفتن هستید؟ چه مقصدی را برای مسافرت نوروزی‌تان انتخاب کرده‌اید؟ پیشنهاد ما سفر به سواحل گرم و بی‌نظیر مکران در استان سیستان و بلوچستان است. چرا؟ با ما در علی بابا همراه باشید تا با سواحل مکران بیشتر آشنا شوید.

مکران، گنجینه تاریخ غنی ایران

ساحل مکران به خط ساحلی ایران در محدوده دریای عمان اطلاق می‌شود. بیشتر خط ساحلی مکران در استان سیستان‌ و بلوچستان قرار دارد. از اهمیت ساحل مکران همین بس که تنها بندر اقیانوسی ایران، یعنی چابهار، در آن قرار گرفته است. نام این خط ساحلی در کتابهای تاریخی بسیار قدیمی هم آمده است و نام آن با تجارت و دریانوردی ایران گره خورده است.

جدا از اهمیت استراتژیک این منطقه در ایران، طبیعت شگفت‌انگیز سواحل مکران چشم‌ها را خیره می‌کند. خط ساحلی مکران با صخره‌های بلند مرتبه‌اش شناخته می‌شود. ساحل بکر و دست‌نخورده و عاری از زباله‌های انسانی یکی دیگر از ویژگی‌های مهم سواحل مکران است.

ساحل درک

ساحل درک، یکی از بکرترین و بی‌نظیرترین مناظر طبیعی ایران است. فکرش را بکنید! کویری که انتهایش به دریا برسد. زیبا نیست؟ ساحل درک معجون زیبایی از ترکیب کویر و دریا است. این ساحل کویری چابهار تمیزترین ساحل ایران هم لقب گرفته است.

ساحل درک - سواحل مکران

چطور به درک برسیم؟

برای رسیدن به درک باید از ۱۷۰ کیلومتر از غرب چابهار به سمت کنارک حرکت کنید. ۱۲۰ کیلوکتر مانده به کنارک، می‌توانید ساحل درک را ببینید.

ساحل صخره‌ای بریس

فکر کنم تا اینجای کار فهمیده باشید که سواحل مکران، بستر بی‌نظیرترین‌ها و شگفت‌انگیزترین‌ها است. یکی دیگر از بی‌نظیرترین جاذبه‌های گردشگری این منطقه، ساحل صخره‌ای بریس است. کمتر جایی در خطوط ساحلی ایران پیدا می‌شود که صخره‌ای باشد. یکی از این سواحل صخره‌ای، ساحل صخره‌ای بریس است. ساحلی که منظره‌ای اقیانوسی به گردشگران می‌دهد.

ساحل صخره‌ای بریس

محلی‌ها به ساحل صخره‌ای بریس، ساحل دریابزرگ هم می‌گویند. ساحل صخره‌ای بریس، با موج‌های خروشان و پرقدرتش شناخته می‌شود. موج‌هایی که گاه ارتفاع آنها به ۱۵ متر هم می‌رسد.

چطور به ساحل صخره‌ای بریس برویم؟

برای رسیدن به ساحل صخره‌ای بریس از چابهار به سمت روستای رمین حرکت کنید. در امتداد خیابان کارگر به مجموعه ساحل صخره‌ای بریس خواهید رسید.

کوه‌های مریخی

یکی از عوارض طبیعی و زمین‌شناختی زیبای سواحل مکران، کوه‌های مریخی چابهار هستند. کوههای مریخی اصطلاحا به چین‌خوردگی‌هایی گفته می‌شود که در اثر خشکی بیش از اندازه زمین به‌وجود آمده‌اند.

کوه‌های مریخی

کوه‌های مریخی که در ای منطقه واقع شده‌اند، منظره‌ای بسیار جالب و زیبا را پدید آورده‌اند که برای گردشگران جذاب است. جالب است بدانید که کوه‌های مریخی چابهار، یک قل دیگر در گوشه‌ای دیگر از زمین دارند. کوه‌های مریخی آتاکاما در شیلی خواهر دوقلوی کوه‌های مریخی چابهار به‌حساب می‌آیند.

چطور به کوه‌های مریخی چابهار برسیم؟

بازهم چابهار و بازهم مسیر چابهار به بندر گواتر. از چابهار به سمت بندر گواتر حرکت کنید. در کیلومتر ۵۰ جاده، می‌توانید منظره کوه‌های مریخی را ببینید.

روستای تیس

روستای تیس

یکی دیگر از دیدنی‌های سواحل مکران که اتفاقا بازهم در محدوده چابهار واقع شده است، روستای تیس است. روستای تیس با قدمتی در حدود ۲۵۰۰ سال، در زمان هخامنشیان احداث شد.

این روستا در گذشته محل دادوستد و پلی میان تجار هند و آسیای شرقی و ایران به‌حساب می‌آمده است. مناظر صخره‌ای این روستا، بقایای باستانی آن، گورستان جن‌ها، قلعه پرتغالی‌ها و مسجد جامع تیس از دیدنی‌های این روستا به‌حساب می‌آیند.

اگر به مکران سفر کردید، حتما از این روستا دیدن کنید تا عظمت تاریخ دیار سیستان‌وبلوچستان را از نزدیک ببینید.

چطور به روستای تیس برسیم؟

روستای تیس در مسیر جاده چابهار به کنارک قرار دارد. کافیست ۵ کیلوکتر در جاده چابهار-کنارک برانید تا به این روستا برسید.

تپه‌های گِل‌افشان

تپه‌های گِل‌افشان - سواحل مکران

یکی از پدیده‌های کم‌نظیر طبیعی، پدیده گل‌افشان نام دارد. این پدیده زمانی اتفاق می‌افتد که میزان زیادی از گِل از سطح زمین می‌جوشد و مانند چشمه بیرون می زند. بله! درست حدس زدید. بازهم سیستان و بلوچستان و بازهم یک پدیده طبیعی دیگر.

پدیده گل‌افشان یکی از موردتوجه‌ترین پدیده‌های طبیعی سیستان‌وبلوچستان است که در کناره سواحل مکران واقع شده است. برای دیدن تپه‌های گل‌افشان باید از تپه‌هایی که طول حدودا ۱۰۰ متری دارند بالا بروید و وارد چاله‌ای به عمق دومتر شوید.

چطور به تپه‌های گل‌افشان برسیم؟

تپه‌های گل‌افشان در ۱۰۰ کیلومتری چابهار و در جاده چابهار-کنارک، در روستای تنگ واقع شده‌اند.

جاده ساحلی چابهار به بندر گواتر

جاده ساحلی چابهار به بندر گواتر

جاده ساحلی چابهار-گواتر، یکی از زیباترین و منحصربه‌فردترین جاده‌های ساحلی ایران است. در یک طرف این جاده صخره‌های مرتفع و بلند قرار دارند و در طرف دیگر، سواحل مکران قرار گرفته است. این کنارهم قرارگیری صخره‌ها و دریا در طول جاده، منظره بسیار زیبایی را خلق کرده است. بسیاری اعتقاد دارند که جاده ساحلی چابهار به گواتر مشابه جاده معروف گریت اوشن در استرالیا است.

چطور به جاده ساحلی برسیم؟

از چابهار به سمت شرق حرکت کنید. پس از مدتی مسیر چابهار-بندرگواتر آغاز خواهد شد.

ساحل شب‌تابی بندر تنگ

ساحل شب‌تابی بندر تنگ

یکی دیگر از جذابیت‌های مکران، سواحل شب‌تابی آن است. سواحل شب‌تابی در بندر تنگ قرار گرفته‌اند و در شب‌ها درخشش زیبایی دارند. این درخشش نتیجه فعالیت نوعی از فیتوپلانکتون‌ها است. منظره سواحل شب‌تابی بندر تنگ در شب‌ها بسیار خیره‌کننده و رویایی است.

در ایران به‌غیر از سواحل شب‌تابی بندر تنگ، در جزیره هنگام هم می‌توان سواحل شب‌تابی را مشاهده کرد. توصیه می‌کنم حتما در سفرتان به سواحل مکران، یک شب در سواحل بندر تنگ کمپ بزنید و از تماشای منظره زیبای آبهای درخشان لذت ببرید.

چطور به سواحل شب‌تابی بندر تنگ برسیم؟

روستای تنگ در کیلومتر ۸۰ جاده چابهار به کنارک واقع شده است. سواحل شب‌تابی در همین منطقه واقع شده‌اند.

چند نکته درمورد سفر به سواحل مکران

سواحل مکران جدا از اهمیت استراتژیک و اهمیت اقتصادی، آنقدر جذابیت طبیعی دارد که اگر کمی به آن توجه شود، تبدیل به یکی از قطب‌های اکوتوریسم ایران خواهد شد. این منطقه با ویژگی‌های بی‌نظیر طبیعی‌اش یکی از متفاوت‌ترین مناطق ایران است. به شما قول می‌دهم که سفر به منطقه سیستان‌وبلوچستان شما را شگفت‌زده خواهد کرد. مردم خونگرم و مهمان‌نواز سیستان‌وبلوچستان با فرهنگ غنی خودشان شیرینی این سفر را برای شما چند برابر خواهند کرد. اما خوب است که قبل از سفر به نکات ریز اما مهمی توجه کنیم:

 • برای سفر به سیستان و بلوچستان لباس‌های نخی، راحت و خنک همراه خودتان داشته باشید. دیدن مناظر طبیعی این منطقه نیاز به پیاده‌روی‌های طولانی دارد و باتوجه به دمای هوا احتمالا نیاز به تعویض لباس پیدا خواهید کرد.
 • به خاطر فاصله طولانی بین مناطق دیدنی سواحل مکران، اگر با ماشین شخصی تردد می‌کنید حتما از پر بودن باک بنزین‌تان اطمینان حاصل کنید تا در جاده نمانید. آب آشامیدنی و مواد غذایی خشک هم با خودتان داشته باشید.
 • حتما همراه خودتان کیسه زباله داشته باشید تا زباله‌ها را با خودتان به مناطق شهری ببرید. به هیچ‌وجه زباله‌هایتان را در طبیعت رها نکنید. طبیعت مناطق خشک و حاره‌ای، علی‌رغم سخت بودن، بسیار شکننده و آسیب‌پذیر است. درصورت روشن کردن آتش حتما از خاموش شدن آن اطمینان پیدا کنید.
 • به فرهنگ و رسوم مردم مهربان و خونگرم منطقه احترام بگذارید. سعی کنید تا جایی که می‌توانید خودتان را همرنگ و نزدیک به بافت فرهنگی منطقه کنید.

آیا شما هم تجربه سفر به منطقه مکران را داشته‌اید؟ خوشحال می‌شویم اگر از تجربه سفرتان به این منطقه با ما حرف بزنید.

اشتراک گذاری

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

2 دیدگاه

 1. لیلا می‌گوید

  خدای من چقدر زیبایی، چقدر زیبایی، هر کدومش به تنهایی میتونه کلی گردشگر رو جذب کنه به این منطقه ی فوق العاده. ازتون یه درخواستی دارم، شما به عنوان رسانه ی علی بابا می تونید خیلی راه گشا باشید و قطعا از مسئولیت های باارزش شماست که در راستای جذب گردشگر به اون مناطق تلاش کنید. البته قطعا زیر ساخت های گردشگری وجود نداره در اون منطقه، اما میشه با یه برنامه ریزی حرفه ای جذب سرمایه گذار کرد.
  یک نکته دیگه مسئله زیرساخت های فرهنگی گردشگریه. لطفا بیشتر روی این موضوع کار کنید. توی شبکه های اجتماعی فعال تر باشین. اینستاگرام بستر خیلی مناسبیه. البته تا به حال چک نکردم ببینم صفحه ای به نام علی بابا هست یا نه، اما این احتمال از کم کاری صفحه اس. لطفا حرفه ای تر به این موضوع بپردازید.
  سپاس فراوان
  به امید ایرانی آزاد و آباد

 2. جوانی می‌گوید

  سلام سال نو‌مبارک لطفا از تورهای چابهار مرا مطلع کنید ممنون