سواحل چابهار

سواحل چابهار بهشت ناشناخته ایران

شرط می‌بندم تصورتان از چابهار اشتباه است...

پیش از صحبت درباره سواحل چابهار، به یکی از بزرگ‌ترین اشتباهاتم در گردشگری گوش بدهید! من تصور می‌کردم زیبایی طبیعت تنها به مراتع، جنگل‌ها و سبزی و آبادانی وابسته است. به همین دلیل هیچ‌وقت شهرهای کویری یا استان‌های جنوبی کشور را برای سفر انتخاب نمی‌کردم. تصور می‌کردم این شهرها گرم هستند، جایی برای تفریح یا جاذبه طبیعی و گردشگری ندارند.

خوشبختانه چند سال بعد به دعوت یکی از دوستان به چابهار سفر کردم و به این اشتباه مهلک پی بردم! تازه‌تر آنکه متوجه شدم چابهار بافت گیاهی منحصر به فردی دارد که به اندازه جنگل‌ها و مراتع زیباست. ساحل های چابهار یکی از جاذبه‌های گردشگری افسانه‌ای در ایران هستند. به همین دلیل این سفر می‌تواند بهترین تجربه ایرانگردی یا حداقل یکی از بهترین‌ها برای شما باشد که امروز در مجله گردشگری علی‌بابا درباره‌اش می‌خوانید.

ساحل قرمز چابهار کدام است؟
ساحل دریاچه لیپار چابهار به ساحل قرمز یا صورتی هم معروف است.
ساحل شب تاب چابهار کجاست؟
این ساحل در روستای تنگ واقع شده است.
بندر چابهار در ساحل کدام دریا است؟
چابهار تنها بندر ایران است که به اقیانوس راه دارد. این بندر در ساحل دریای عمان واقع شده است.
ساحل صخره ای چابهار کجاست؟
ساحل صخره‌ای در شهر چابهار واقع شده است.

آداب رفتن به سواحل چابهار!

رفتن به سواحل چابهار آداب خاص خود را دارد! اول اینکه باید در فصل مناسب به این شهر بروید. مثلا سفر به چابهار در تیر ماه باعث می‌شود به این فکر کنید که تصور اشتباه من، چندان هم بیراه نبوده است! اما اگر در اسفند ماه به این شهر بروید، سفر جذابی را تجربه خواهید کرد.

دومین آداب مسافرت به چابهار این است که حتما به همراه شخصی راه بلد یا تور به این سواحل بروید. چرا که مسافرت در چابهار به ماشین‌های خاص نیاز دارد و با ماشین‌های شهری ممکن نیست. از طرفی ممکن است بدون راهنما نتوانید محل دقیق اسکله های چابهار را پیدا کنید.

البته مسافرت تنهایی به این شهر غیر ممکن نیست، اما تورها تجربه بهتری برایتان خلق می‌کنند.

ساحل مکران چابهار: مادر تمام زیبایی‌های این شهر!

بهتر است به جای ساحل، از اصطلاح سواحل مکران صحبت کنیم. به تمام خط ساحلی دریای عمان که در ایران قرار دارد، مکران گفته می‌شود. بخش عمده این سواحل در استان سیستان و بلوچستان قرار دارد و یکی از جذاب‌ترین بخش‌های آن در چابهار است.

سواحل مکران برخی از افراد تصور می‌کنند که دریا و جنگل به هم وابسته هستند. اما دریا و کویر ارتباطی باهم ندارند. اگر این افراد سواحل چابهار یا مکران را ببینند، می‌فهمند که تصورشان کاملا اشتباه بوده است! در مکران شن و ماسه‌ کویر، در نهایت به ماسه‌های ساحلی و دریا پیوند می‌خورند. چنین پیوندی تنها در ساحل مکران دیده می‌شود.

سواحل مکران شامل قسمت‌های مختلفی هستند. برخی از این سواحل جزو اسکله های چابهار به شمار می‌روند و کشتی‌ها و لنج‌ها در آن‌ها رفت و آمد دارند. در برخی دیگر از قسمت‌های آن سواحل کاملا صخره‌ای هستند و تنها می‌توان از آن‌ها بازدید کرد. برخی از قسمت‌های این ساحل‌ها نیز برای شنا و آبتنی مناسبند.

لوکیشن سواحل مکران روی گوگل مپ

سواحل چابهار مهم‌ترین قسمت سواحل مکران برای گردشگری به شمار می‌روند. به همین دلیل است که بسیاری از افراد تصور می‌کنند مکران نام یک ساحل منحصر به فرد در چابهار است. در ادامه می‌توانید لوکیشن این ساحل های زیبا را ببینید.

ساحل شب تاب چابهار: رویا یا واقعیت؟

تصور کنید امواج سواحل و آب دریا در کنار صدای آرامش بخش و انرژی مثبتی که دارند،‌ نورانی هم باشند! در شب‌های ساحل شب تاب چابهار، دو آسمان وجود دارد! یکی از آن‌ها آسمان اصلی است و دیگری دریاست که به اندازه آسمان اصلی می‌درخشد.

ساحل شب تاب چابهارتا زمانی که در شب‌های پاییزی و زمستانی به چابهار نرفته باشید، نمی‌توانید زیبایی بی‌اندازه ساحل شب تاب چابهار را درک کنید! این ساحل نیز مانند پدیده شقف قطبی بسیار نایاب است و در مناطق محدودی از جهان دیده می‌شود.

علت اصلی ایجاد نور آبی در سواحل چابهار، فیتوپلانکتون‌ها هستند. آن‌ها به همراه موج‌ها به ساحل می‌رسند و آن را نورانی می‌کنند. البته این نور دوام زیادی ندارد. چرا که فیتوپلانکتون‌ها خارج از آب زنده نمی‌مانند. قدم زدن در ساحل شب تاب چابهار، رویایی‌ترین تجربه پیاده روی را برای شما به ارمغان می‌آورد. چرا که با هر گامی که بر می‌دارید، می‌توانید نورهای آبی دوست داشتنی را در ردپای خود ببینید.

لوکیشن ساحل شب تاب چابهار

این ساحل در روستای تنگ قرار گرفته است. از آنجایی که این منطقه از زندگی شهری دور است، در نیمه شب کاملا تاریک می‌شود. تاریکی شب صحنه نمایش نور فیتوپلانکتون‌های زمینی و ستاره‌های آسمانی است. شاید اگر ساحل شب تاب در تهران بود، هیچوقت کسی متوجه وجود این نورهای آبی جذاب نمی‌شد!

ساحل تیس چابهار: تجربه تفریح در سواحل چابهار

سواحلی که در قسمت‌های قبلی معرفی کردیم، بیشتر شبیه به نقاط دست نخورده طبیعت هستند. بنابراین امکانات رفاهی زیادی ندارند.

ساحل تیس چابهار: تجربه تفریح در سواحل چابهارتیس یکی از سواحل چابهار است که به‌عنوان یک محل تفریحی برای مسافران طراحی شده است. در این ساحل می‌توان آب‌تنی کرد. همچنین امکانات رفاهی چون آلاچیق، محلی برای چادر زدن، حمام، رستوران و… نیز وجود دارد. برای تفریح در ساحل تیس چابهار، انتخاب‌های متنوعی چون شترسواری، قایق‌سواری، جت اسکی و تفریحات آبی خواهید داشت.

بسیاری از مسافران از پلاژ ساحلی تیس برای اقامت موقت استفاده می‌کنند. چرا که هم یک ساحل زیباست، هم امکانات رفاهی لازم را دارد. از طرفی چون نزدیک به منطقه مسکونی است، برای استراحت امنیت کافی دارد.

جالب است بدانید که تاریخچه روستا و ساحل تیس چابهار به دوران هخامنشیان می‌رسد و قدمت ۲۵۰۰ ساله دارد. باستان‌شناسان بر این باورند که در آن زمان، تیس یا تیز جزو مهم‌ترین اسکله های چابهار بوده است.

 لوکیشن ساحل تیس چابهار

روستا و ساحل تیس، فاصله زیادی با چابهار ندارند. به همین دلیل معمولا جزو اولین مقاصد مسافران بعد از رسیدن به چابهار محسوب می‌شوند.

ساحل صخره ای چابهار، طنینِ اعماق در یکی از سواحل چابهار

اگر به ساحل صخره ای چابهار رفتید، روی یکی از صخره‌ها بنشینید. چشمانتان را ببندید و در آرام‌ترین حالت ممکن قرار بگیرید. بگذارید تنها صدایی که به گوشتان می‌رسد، صدای برخورد امواج با صخره‌ها باشد. صدایی که گاهی بسیار آرام است و گاهی بلند و سهمگین می‌شود! بعد از کمی شنیدن، چشمانتان را باز کنید تا صحنه باشکوه برخورد امواج بزرگ به صخره‌ها را از دست ندهید. حتی تصور این صحنه هم باعث آرامش خاطر می‌شود!

ساحل صخره ایساحل صخره ای چابهار برای شنا کردن مناسب نیست. در بسیاری از قسمت‌های این سواحل چابهار حتی نمی‌توانید به آب دریا دسترسی داشته باشید. گردشگران تنها برای دیدن و شنیدن به سراغ سواحل صخره‌ای چابهار می‌روند! داستان امواج و صخره‌ها، روایتی است که هیچکس از تماشای آن خسته نخواهد شد.

لوکیشن ساحل صخره‌ای چابهار

ساحل صخره ای چابهار با نام ساحل دریا بزرگ نیز شناخته می‌شود. این سواحل چابهار در خود شهر قرار دارند. با وجود اینکه امکانات رفاهی و تفریحی در خود این ساحل وجود ندارد، اما با طی کردن مسافت کوتاهی می‌توانید به هرآنچه می‌خواهید دسترسی داشته باشید. در ادامه لوکیشن این ساحل را ثبت کرده‌ایم.

ساحل دریاچه لیپار، دریاچه‌ طبیعی غیرعادی!

چابهار در داشتن پدیده‌های نادر و شگفت زده کردن انسان‌ها استاد است! اصلا انگار خدا در طبیعت این شهر نظم را بر هم زده و هنجارشکنی کرده است. علتش را هم می‌گویم. زمانی که صحبت از آب و دریاچه می‌شود، چه رنگی را تصور می‌کنید؟ احتمالا بی‌رنگی و شفافی یا حداقل رنگ آبی در ذهن شما تداعی می‌شود.

دریاچه لیپاراز عجایب این مورد از لیست سواحل چابهار، رنگ صورتی آن است. تنها چهار دریاچه در سراسر جهان هستند که چنین رنگی دارند. خوشبختانه یکی از آن‌ها در ایران ما قرار دارد و نیازی نیست برای دیدن این پدیده به نقاط دور دست جهان سفر کنیم.

رنگ صورتی این دریاچه به دلیل وجود پلانکتون‌های خاص، مواد معدنی و مرجان‌هایی است که در آن وجود دارند. ساحل دریاچه لیپار در واقع ساحل یک تالاب است و به همین دلیل پوشش گیاهی و جانوری خاصی دارد.  در نزدیکی از دریاچه یک مجتمع تفریحی وجود دارد که در آن انواع خدمات رفاهی ارائه می‌شود. رستوران، اقامتگاه، تجهیزات رصد آسمان شب و… از جمله امکانات تفریحی این مجتمع هستند اما اگر به شنا به چشم تفریح نگاه می‌کنید بهتر است بدانید که آبتنی در این دریاچه متداول نیست.

لوکیشن دریاچه لیپار

دریاچه لیپار نیز جزو مناطق نزدیک به چابهار به شمار می‌رود. این دریاچه ۱۵ کیلومتری شرق چابهار واقع شده است.

ساحل لاک پشت ها: محل تولد بخشی از جمعیت دریای عمان

بسیاری از لاک‌پشت‌های دریای عمان در سواحل چابهار و به خصوص ساحل لاک پشت ها متولد می‌شوند. البته بهتر است ساحل لاک پشت ها را جزو مناطق گردشگری چابهار معرفی نکنیم و آن را به‌عنوان خانه این موجودات دوست‌داشتنی بشناسیم.

ساحل لاک پشت هالاک پشت‌های ماده چند بار در سال به این ساحل می‌آیند و تخم گذاری می‌کنند. چند ماه بعد، سواحل چابهار شاهد تولد لاک پشت‌های کوچکی هستند که آرام آرام به سمت دریا حرکت می‌کنند و وارد آب می‌شوند. برخی از آن‌ها روزی دوباره به عنوان مادر به این ساحل باز خواهند گشت!

حضور انسان‌ها در این ساحل باعث ترس لاک پشت‌ها می‌شود و احتمال دارد دیگر برای تخم گذاری به این منطقه برنگردند. این موضوع یک خطر جدی برای زیست بوم منطقه محسوب می‌شود. بنابراین باید بگوییم که شنا کردن و قدم زدن در ساحل لاک پشت‌ها کار درستی نیست. اگر به این ساحل رفتید، کمی دورتر بایستید. اگر بخت با شما یار باشد، می‌توانید صحنه تولد لاک پشت‌های کوچک یا صحنه تخم گذاری لاک پشت‌های بزرگ را ببینید.

لوکیشن ساحل لاک پشت‌ها

این مورد از سواحل چابهار در اطراف شهر چابهار واقع شده است و امکانات رفاهی خاصی ندارد. به همین دلیل گردشگران ترجیح می‌دهند چند ساعت را برای بازدید از این ساحل اختصاص دهند و بدون اقامت در این منطقه بازگردند.

راستی من نتوانستم لوکیشن این ساحل را پیدا کنم. اگر شما دارید در کامنت‌ها برای ما ارسال کنید.

ساحل درک، سه ساحل کنار هم در سواحل چابهار

جغرافی دوران مدرسه باعث شده است که ما تنگه هرمز را خوب به خاطر داشته باشیم. ساحل درک در نزدیکی این تنگه واقع شده است. در واقع سواحل چابهار در درک به پایان می‌رسند و دریای عمان به اقیانوس هند می‌رسد. جالب است بدانید که درک به‌صورت همزمان سه نوع ساحل صخره‌ای، شنی و مرجانی دارد. بنابراین با دیدن این مورد از لیست سواحل چابهار، با یک تیر سه نشان می‌زنید!

ساحل درک، سه ساحل کنار هم در سواحل چابهاربازدید عموم از ساحل درک آزاد است، اما این موضوع باعث از بین رفتن جلوه طبیعی ساحل نمی‌شود. در این ساحل خبری از آلاچیق‌ها و امکانات رفاهی نیست و برخلاف ساحل تیس امکاناتی چون آلاچیق و تفریحات آبی و… ندارد.

شما می‌توانید در اقامتگاه‌های بومگردی روستای درک اقامت داشته باشید و از امکانات داخل روستا استفاده کنید. کمپینگ، آبتنی و قدم زدن در ساحل از جمله تفریحات مورد علاقه گردشگرانی است که به این منطقه می‌روند.

لوکیشن ساحل درک

روستا و ساحل درک ۱۷۰ کیلومتر با چابهار فاصله دارند. دسترسی هوایی یا ریلی نیز به این ساحل وجود ندارد و تنها باید با استفاده از ماشین به آن رسید.

اگر تاکنون به سواحل چابهار نرفته‌اید…

به عنوان کلام آخر دو توصیه مهم برای شما دارم:

 • اول اینکه به چابهار بروید و ببینید که سواحل چابهار چقدر نسبت به آنچه که من در این مقاله توصیف کردم، زیباتر است.
 • توصیه دوم هم این است که پیش از مسافرت به شهری درباره آن حتما خوب مطالعه کنید تا قضاوت نادرستی در موردش نداشته باشید. من خودم خیلی دیر به این نتیجه رسیدم و باعث شد که خیلی دیر هم سفر به چابهار را تجربه کنم.

سواحل چابهاردر راستای توصیه اول، اگر برنامه‌ای برای بازدید از سواحل چابهار چیده‌اید، حتما از علی بابا کمک بگیرید. مجموعه ما هم به افرادی که علاقه به سفرهای توری دارند و هم افرادی که ترجیح می‌دهند شخصی مسافرت کنند، برنامه‌های مناسبی پیشنهاد می‌دهد.

بلیط رفت و برگشت به چابهار، رزرو اقامتگاه در این شهر و معرفی هر آن چیزی در طول مسافرت نیاز دارید، از جمله خدمات علی باباست. ما از زمانی که برای سفر تصمیم می‌گیرید تا زمانی که به خانه بر می‌گردید، همراه شما خواهیم بود! برای این همراهی تنها کافی است با سایت مجموعه همراه باشید.

اشتراک گذاری

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

4 دیدگاه

 1. میلاد می‌گوید

  عالی

 2. اعظم می‌گوید

  من امسال سفری به چابهار رو تجربه کردم و هر چی از زیبایی های این منطقه و خونگرمی و مهمان‌نوازی مردم بلوچ بگم کم گفتم
  فقط اینکه شنیدن کی بود مانند دیدن پیشنهاد میکنم حتما این سفر رو برید البته بهترین زمان سفر به چابهار بهمن اسفند و فروردین هستش ولی اگر خواستید سفر کنید حتما قبلش با تور یا آدم کار بلد برید به این دلیل که این مناطق به خاطر محرومیت خیلی از دیدنی ها و سواحل تابلو یا نشانه ی واضحی نداره
  به امید آبادانی این مرز و بوم

 3. هلما می‌گوید

  امسال در بهار ۱۴۰۱ سفری به چابهار داشتیم بسیار زیباست کوها.. ساحل و.. از همه چیز بهتر مردم بسیار مهربان و بخشنده.. امیدوارم که دولت نظر مساعد تری نسبت به این مردم محروم و خوب داشته باشه

 4. حسین می‌گوید

  سلام
  خیلی محتوای جامع و کاملی بود.
  از تیم تولید محتوای علی بابا ممنونم که اطلاعات کاملی در اختیار مخاطبان قرار می دهید.