درباره‌ی قطار قزوین مشهد بیشتر بدانید

شهر قزوین در یکی از مسیرهای مبادلاتی ایران واقع شده و پیشینه‌ی راه‌آهن در آن طولانی است. اولین بار در سال ۱۳۱۸ در مسیرهای ریل‌های راه‌آهن ایران قرار گرفت. اما این مسیر راه‌آهن که در شهرهای تاکستان و آبیک نیز ایستگاه دارد، فقط مسیر تهران به شمال غرب را پوشش می‌داد.

با توجه به این‌که تقاضای سفر با قطار از قزوین به مشهد همواره بالا بوده، در سال‌های اخیر قطار قزوین مشهدنیز وارد چرخه‌ی سفرهای ریلی کشور شده است. تا مشتاقان زیارت امام رضا (ع) با آسایش و آرامش بیشتری در این مسیر تردد کنند. شهرهای آبسرد، کرج، تهران، گرمسار، سمنان، دامغان، شاهرود، جاجرم، نقاب، سبزوار، نیشابور و فریمان در این مسیر ریلی قرار دارند.

فاصله‌ ریلی قزوین مشهد ۱۰۱۰ کیلومتر است و انواع قطارهای معمولی و لوکس با خدمات و امکانات متنوع در این مسیر مسافران را جابه‌جا می‌کنند.

قطار لوکس قزوین مشهد

قطار لوکس قزوین مشهد چهارمین قطار لوکسی است که در مسیرهای ریلی کشور راه‌اندازی شد. هدف از به راه افتادن این قطار کوتاه شدن طول سفر و افزایش خدمات در حین سفر است. این قطار از قطارهای بنیاد است و به قطار غزال بنیاد معروف است. در حال حاضر (آذر۱۳۹۶) این قطار لوکس در روزهای فرد در مسیر قزوین مشهد حرکت می‌کند.

در این قطارها که از مهمانداران آموزش‌دیده بهره می‌برند، خدماتی در حد شرکت‌های هواپیمایی ارائه می‌شود و قیمت بلیطشان در طول سال با توجه به تقاضای بازار سفر، شناور است.

قطارهای لوکس با سرعتی بیشتر از قطارهای معمولی (حدود ۲۰۰ کیلومتر بر ساعت) حرکت می‌کنند. تلاش شده است تا دکوراسیون داخلی و امکاناتشان نیز با امکانات قطارهای ۵ستاره‌ی دنیا هماهنگ باشد. بلیط این قطارها بسته به نوع پذیرایی داخل قطار در کلاس‌های قیمتی متنوعی ارائه می‌شود. بالطبع، اگر مایل به پذیرایی داخل قطار نباشید و بخواهید غذا را خودتان ببرید، هزینه‌ی بلیط کمتر خواهد شد.

کوپه‌ی قطارهای لوکس ۴نفره هستند و در هر کوپه امکاناتی مانند سیستم پخش فیلم و موسیقی، امکان تغییر دمای داخل کوپه و فراخوان مهماندار، پذیرایی و غیره وجود دارد.


بیشتر بخوانید: هرچه باید درباره‌ی قطارها، خرید و استرداد آنلاین بلیط قطار بدانید


ایستگاه راه‌آهن قزوین

ایستگاه راه‌آهن قزوین با مساحتی بیشتر از ۱۵۵۶ متر مربع در جنوب این شهر و در انتهای خیابان راه‌آهن بنا شده است. ایستگاه راه‌آهن قزوین که در دوران پهلوی ساخته شده، داخل مجموعه‌ی سعدالسلطنه قرار دارد. این ایستگاه در مرداد ۱۳۸۴ در فهرست آثار ملی ایران ثبت شده است.

هم‌اکنون دو مسیر قزوین ـ مشهد و قزوین ـ تبریز در این ایستگاه به هم می‌رسند.  در آینده‌ی نزدیک که آهن رشت به بهره‌برداری می‌رسد، قزوین یکی از ایستگاه‌های اصلی این مسیر مبادلاتی خواهد بود.

اگر در شهر قزوین بخواهید با وسایل حمل و نقل عمومی به ایستگاه راه آهن برسید، می‌توانید با اتوبوس خط ۱۰۹ اتوبوسرانی قزوین در مسیر چهارراه ولی‌عصر ـ ایستگاه راه‌آهن به آن دسترسی پیدا کنید. این خط اتوبوس در مسیر رفت و برگشت خود چهار ایستگاه‌ خیابان باغ دبیر، میدان تهران قدیم، چهار راه سپه را پوشش می‌دهد.

درباره‌ی قزوین بیشتر بدانید

قزوین یکی از شهرهای زیبا و خوش‌آب‌وهوای ایران است و پیشینه‌ی ان به زمان ساسانیان می‌رسد. این شهر به دستور شاپور، پادشاه ساسانی رونق یافت. این شهر در دوران صوفیان به مدت ۵۷ سال پایتخت ایران بوده است. همچنین از اواخر دوران صفوی که پای اروپایی‌ها به ایران باز شد.  در دوران قاجار نیز این رفت‌وآمد به اروپا رونق بیشتری گرفت. قزوین از شهرهای اصلی این مسیر بوده است. با توجه به این قدمت، تعدد آثار تاریخی و دیدنی در این شهر دور از انتظار نیست.

جالب است بدانید که قزوین به نوعی شهر اولین‌هاست. اولین هتل به معنای امروزی در شهر قزوین ساخته شد. گراند هتل قزوین از اولین نمونه‌های هتل به شیوه‌ی اروپایی است که در اواخر دوران قاجار ساخته شد. اولین خیابان به معنای امروزی نیز در قزوین ساخته شد. خیابان سپه قزوین، نخستین خیابان طراحی‌شده‌ی ایران است که در دوران صفوی و در زمان پایتخت بودن قزوین در این شهر ساخته شد. این خیابان نیز در فهرست آثار ملی ایران ثبت شده است. اهل هنر قزوین را پایتخت خوشنویسی ایران می‌دانند و میرعماد قزوینی، از خوشنویسان نامی ایران بوده است.

کاروانسرای سعدالسلطنه، میمون‌قلعه، حمام قجر، آب‌انبار سردار، پیغمبریه، کاخ چهل‌ستون، امام‌زاده حسین و خیابان سپه از دیدنی‌های قزوین هستند.

بیشتر بخوانید:

معرفی اپلیکیشن خرید بلیط قطار و هواپیما

بلیط هواپیما مشهد، اولین گام برای یک سفر معنوی عالی

استرداد آنلاین بلیط قطار؛ پایانی بر دردسرهای مسافران مسیرهای ریلی کشور

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.