جاهای دیدنی بجنورد

جاهای دیدنی بجنورد؛ دل‌انگیز مانند بهار

گشت‌وگذار در جادوی بجنور زیبا

بجنورد به مشهد نزدیک است. بعد از زیارت امام‌رضا می‌توانید سراغ جاهای دیدنی بجنورد بروید. دیدنی های بجنورد فقط در طبیعت زیبا خلاصه‌ نمی‌شود و جاذبه‌هایی مانند اماکن تاریخی و تفریحی منتظر شماست. بجنورد یکی از جاهای دیدنی خراسان شمالی است که می‌خواهم در این مقاله از مجله گردشگری علی بابا به شما معرفی کنم. برای سفری پُرفرازونشیب اما جذاب آماده شوید.

بجنورد کجاست؟
بجنورد مرکز استان خراسان شمالی که در جنوب رشته‌کوه کپه‌داغ و شمال رشته‌کوه البرز قرار گرفته است.
بهترین گزینه‌های طبیعت‌گردی در بجنورد کدام است؟
روستای گردشگری پاقلعه، باغ‌دره، غار سوله‌قواق، کوه باباموسی و منطقه حفاظت‌شده قرخود از بهترین گزینه‌های طبیعت‌گردی در بجنورد است.
بهترین مراکز خرید سوغاتی در بجنورد کدام‌ است؟
بازار امام رضا، مجتمع تجاری طلای سفید و پردیس از بهترین مراکز برای خرید سوغاتی در بجنورد است.
معروف‌ترین پارک و مرکز تفریحی بجنورد کدام است؟
پارک تفریحی و توریستی باباامان، گردشگاه بش‌قارداش و پارک جنگلی دوبرار از معروف‌ترین پارک‌ها و مراکز تفریحی بجنورد است.
بهترین جاهای تاریخی و دیدنی بجنورد کدام است؟
عمارت آیینه خانه مفخم، آتشکده اسپاخو، چشمه آب‌گرم ایوب پیغمبر، گردشگاه بش‌قارداش، گورستان روستای باغلق و پادگان زیرزمینی قاجاری بهترین جاهای تاریخی و دیدنی بجنورد است.

جاهای دیدنی بجنورد؛ جاذبه های طبیعی

طبیعت همیشه بهترین سازنده جاذبه‌های گردشگری است. روستاها، دریاچه‌ها، رودها و جنگل‌ها در کنار هم جاذبه‌های طبیعی بجنورد را می‌سازند.

– روستای گردشگری پاقلعه

روستای گردشگری پاقلعه یکی از جاهای دیدنی بجنورد در خراسان شمالی است. این روستا در دهستان آلاداغ قرار گرفته باغ‌های زیادی دارد که در شمال، شرق، جنوب و جنوب‌شرقی روستا قرار دارند. این روستا به دلیل چشم‌انداز زیبایی که دارد بین گردشگرها خیلی محبوب است.

اگر هوس سفر به جایی آرام و دور از آلودگی صوتی و آلودگی هوا کرده‌اید این روستا بهترین انتخاب‌تان خواهد بود.

جاهای دیدنی بجنورد

عکس از: سایت Google Maps

روستای پاقلعه از جاهای دیدنی بجنورد که قدیم‌ترها به آن پایین‌قلعه می‌گفتند، یکی روستای گردشگری است؛ پس امکانات کافی برای اقامت را دارد. اطراف روستا رودخانه‌های خروشان، دره‌ها، درخت‌های قدیمی و کوه‌های مرتفعی وجود دارد. این روستا در تمام فصل‌های سال، زیبا و دلفریب است.

جاهای دیدنی بجنورد

عکس از: سایت Google Maps

آدرس روستای پاقلعه

خراسان شمالی، بجنورد، دهستان آلاداغ

لوکیشن روستای پاقلعه روی گوگل مپ

موقعیت روستا روی گوگل‌مپ ثبت نشده است، اگر برای بازدید از جاهای دیدنی بجنورد رفتید و سری به این روستا زدید، موقعیت آن را ثبت کنید.

– روستای اسفیدان

روستای اسفیدان یکی از دیدنی های بجنورد است که در سال ۱۳۸۵ به‌عنوان یکی از زیباترین روستاهای کشور انتخاب شد. این روستا با معماری پلکانی خیلی به ماسوله شبیه است. غیر از بافت تاریخی، اینجا جاذبه‌های دیگری مثل آبشارها، دره‌ها، چشمه‌، غار و قلعه دارد. پس دستتان برای انتخاب جاهای دیدنی بجنورد در این روستا باز است.

جاهای دیدنی بجنورد

عکس از: سایت Eghtesadonline

از کوچه‌باغ‌های این روستا از جاهای دیدنی بجنورد که رد می‌شود رایحه خوش زندگی سالم را استشمام می‌کنید. خانه‌هایی که در دو طرف کوچه‌ها قرار گرفته‌اند دو طبقه هستند و در طبقه پایین درهای بزرگی هست که اکثرا به رنگ آبی فیروزه‌ای هستند. برای ساخت خانه‌ها از الوار چوب، کاه‌گل و آجر استفاده شده و ظاهرشان رنگی و جذاب است.

جاهای دیدنی بجنورد

عکس از: سایت Wikimedia

آدرس روستای اسفیدان

خراسان شمالی، بجنورد، ۴۵ کیلومتری جنوب شرقی شهر

لوکیشن روستای اسفیدان روی گوگل مپ

موقعیت این روستا از جاهای دیدنی بجنورد روی گوگل‌مپ ثبت نشده است اگر برای بازدید از جاذبه های گردشگری بجنورد رفته‌اید این روستا را ثبت کنید.

– منطقه حفاظت شده قرخود

منطقه محافظت شده قرخود از جاهای دیدنی بجنورد که به آن قره‌خود هم می‌گویند با مساحتی حدود ۴۳.۷۷۸ هکتار در شهرستان مانه و سملقان قرار دارد. این منطقه در حاشیه رشته‌کوه تکلان و در کنار پارک ملی گلستان قرار گرفته و به‌همین‌دلیل هم گونه‌های جانوری و گیاهی متنوعی داشته و ارزش بالایی از نظر شرایط زیستگاهی نادر دارد.

جاهای دیدنی بجنورد

عکس از: سایت Google Maps

قرخود از جاهای دیدنی بجنورد کوهی است که در شرق این منطقه قرار گرفته و معنی آن در زبان محلی، «ترسناک» است. این منطقه بیشترین متوسط بارندگی در خراسان شمالی را دارد و از نظر منابع آبی، غنی است. خرس قهوه‌ای یکی از حیوانات این منطقه است پس در زمان بازدید مواظب باشید. اینجا امکاناتی برای گردشگران ندارد پس با خودتان خوراکی و آب آشامیدنی ببرید.

جاهای دیدنی بجنورد

عکس از: سایت Google Maps

آدرس منطقه قرخود

خراسان شمالی، شرق بجنورد، کنار پارک ملی گلستان

لوکیشن منطقه قرخود روی گوگل مپ

– دریاچه سد شیرین دره

سد شیرین‌دره از جاهای دیدنی بجنورد یکی از بزرگ‌ترین و مهم‌ترین سدهای استان خراسان شمالی است. این سد روی رودخانه شیرین‌دره ساخته شده که یکی از سرشاخه‌های رود اترک است. هدف از ساخت این سد، تامین آب آشامیدنی بجنورد و روستاهای اطراف، تامین آب مورد نیاز برای صنایع و کشاورزی و مهار سیلاب‌هاست.

جاهای دیدنی بجنورد

عکس از: سایت Google Maps

طبیعتی که اطراف سد شکل گرفته گردشگران زیادی را از راه‌های دور ‌و نزدیک به‌خود جلب می‌کند. از جذاب‌ترین تفریحات این منطقه از جاهای دیدنی بجنورد می‌توانم به ماهیگیری و قایق‌رانی اشاره کنم. چراغ‌های روشنایی در کنار دریاچه وجود دارد که روشنایی کافی برای اقامت در شب را فراهم می‌کند.

جاهای دیدنی بجنورد

عکس از: سایت Google Maps

آدرس دریاچه سد شیرین دره

خراسان شمالی، ۶۵ کیلومتری شمال غربی بجنورد، محدوده شهرستان سملقان و مانه

لوکیشن دریاچه سد شیرین دره روی گوگل مپ

– باغ دره از جاهای دیدنی بجنورد

باغ دره یکی از جاهای دیدنی بجنورد است که طبعتی سرسبز و زیبا دارد. این دره مثل راز و جرگلان شناخته شده نیست و برای همین هم بکر و دست‌نخورده باقی مانده. بهار که از راه برسد باغ دره از سبزه و گل‌های وحشی پُر می‌شود. بنابراین اگر دلتان می‌خواهد به بهشتی زیبا روی زمین قدم بگذارید، فصل برای را برای سفر به باغ دره انتخاب کنید.

جاهای دیدنی بجنورد

عکس از: سایت Irna

باغ دره از جاهای دیدنی بجنورد امکاناتی برای گردشگران ندارد و اگر می‌خواهید در این دره بمانید باید با خودتان چادر ببرید. یکی از زیبایی‌های باغ دره، درختچه‌های چتری و بوته‌های تمشک، زرک و زرشک است. بوته‌های تمشک و زرشک همه‌جا هست و می‌توانید از آن‌ها بخورید.

جاهای دیدنی بجنورد

عکس از: سایت Irna

آدرس باغ دره

خراسان شمالی، ۱۰ کیلومتری جاده بین‌المللی بجنورد-آشخانه، راه فرعی سمت چپ

لوکیشن باغ دره روی گوگل مپ

موقعیت باغ دره روی گوگل‌مپ ثبت نشده است، در صورت بازدید از این مکان زیبا، موقعیت آن را ثبت کنید.

– دره بازخانه

دره بازخانه یکی از سبزترین و زیباترین‌ دره‌ها در اطراف بجنورد است که از روستای صوفیان شروع می‌شود. دو کوه با طبقه‌هایی از سنگ‌ها که در طول قرن‌ها به هم‌ فشرده شده‌اند احاطه شده است. در مسیر رسیدن به دره بازخانه که یکی از جاهای دیدنی بجنورد است از کنار چشمه‌های آب جوشان و باغ‌های میوه می‌گذرید. درخت‌های گردوی این منطقه خیلی زیاد هستند و خوردن گردوی تازه به شما جانی دوباره برای ادامه مسیر می‌دهد.

جاهای دیدنی بجنورد

عکس از: سایت Google Maps

با ادامه مسیر کوتاه سنگ‌نوردی به آرامگاهی زیارتی می‌رسید که به آن خاتون می‌گویند. بازدید از این دره از جاهای دیدنی بجنورد هیچ‌ هزینه‌ای برای شما ندارد و در تمام روزهای سال می‌توانید از آن بازدید کنید. اینجا امکانات رفاهی ندارد پس با خودتان چادر، وسایل کمپینگ، خوراکی و آب ‌آشامیدنی ببرید.

جاهای دیدنی بجنورد

عکس از: سایت Google Maps

آدرس دره بازخانه

خراسان شمالی، ۸ کیلومتری شمال‌غرب بجنورد

لوکیشن دره باز خانه روی گوگل مپ

– آبشار حمید بجنورد

آبشار حمید یکی از دیدنی های بجنورد است که در ۷ کیلومتری بجنورد قرار گرفته و آب آن از روستای «آبچو» سرچشمه می‌گیرد. آبشار حمید در آخر دره‌های با کلی صخره‌های پیج‌در‌پیچ قرار گرفته و آب آن از بین ۲ ستون سنگی به پایین می‌ریزد. آهنگ برخورد آب به صخره‌ها مثل یک ملودی زیبا در فضا پخش می‌شود. این نغمه طبیعت آرامشی وصف‌ناشدنی را به وجودتان تزریق می‌کند.

جاهای دیدنی بجنورد

عکس از: سایت Google Maps

چشمه‌های جوشان و زنده کنار آبشار حمید از جاهای دیدنی بجنورد حوضچه‌هایی سنگی کوچکی ایجاد کردند که آب بسیار خنکی دارند. وقتی خورشید در حال غروب کردن باشد پشت یکی از صخره‌های بلند می‌رود و آن سمت سایه می‌شود. همین سایه هم نعمتی است که در کنار آبشار و رود کوچک کنارش فضای خنکی را در تابستان ایجاد می‌کنند.

دیدنی های بجنورد

عکس از: سایت Google Maps

آدرس آبشار حمید

خراسان شمالی، ۷ کیلومتری شرق بجنورد، نزدیک روستای حمید

لوکیشن آبشار حمید روی گوگل‌مپ

– آبشار بیار از جاهای دیدنی بجنورد

آبشار بیار یکی از جاذبه های گردشگری بجنورد است که در روستای بیار قرار گرفته. آبشار بیار از ارتفاعاتی در جنوب روستا سرچشمه می‌گیرد و حدود ۱۵ متر ارتفاع دارد. محیط اطراف آبشار منظره‌های خیلی زیبایی دارد و سرسبزی در آن موج می‌زند. آب چشمه حیات زمین است و هر جا که آب جاری باشد، زندگی شکل می‌گیرد.

جاهای دیدنی بجنورد

عکس از: سایت Google Maps

پوشش گیاهی و آب این آبشار از جاهای دیدنی بجنورد باعث شده تا این منطقه آب‌وهوایی خنک داشته باشد، پس سفر در بهار و تابستان خیلی دلچسب خواهد شد. کاوش‌های انجام شده نشان می‌دهد که این منطقه پیشینه‌ای ۸ هزار ساله دارد. فضای اطراف آبشار برای چادر زدن مناسب است اما این منطقه امکاناتی برای گردشگران ندارد.

دیدنی های بجنورد

عکس از: سایت Google Maps

آدرس آبشار بیار

خراسان شمالی، ۱ کیلومتری جنوب آشخانه و ۵۲ کیلومتری غرب بجنورد، روستای بیار

لوکیشن آبشار بیار روی گوگل مپ

– چشمه آب معدنی مهمانک

چشمه آب معدنی مهمانک در شرق روستای مهمانک قرار گرفته و یکی از جاهای دیدنی بجنورد است. آب این چشمه از چندین نقطه در زیر کوه آهکی خارج می‌شود. مردم روستا به چشمه مهمانک، «گرموک» می‌گویند که یک نام محلی است.

جاهای دیدنی بجنورد

عکس از: سایت Asreatrak

شما می‌توانید در چشمه ماهی‌های کوچک و خاکستری رنگ را ببینید که زندگی آرامی برای خودشان دارند. آب این چشمه زلال است و به‌خاطر رنگ سنگ‌های بستر آن، آب به رنگ آبی روشن دیده می‌شود. از آب چشمه مهمانک برای آبیاری زمین‌های کشاورزی روستا استفاده می‌شود. فصل بهار بهترین زمان برای رفتن به این چشمه از جاهای دیدنی بجنورد است چون آب خنک و منظره سرسبز و پُر از گل اطراف بهشتی می‌آفرینند.

جاهای دیدنی بجنورد

عکس از: سایت Saednews

آدرس چشمه مهمانک

خراسان شمالی، بجنورد، روستای مهمانک

لوکیشن چشمه مهمانک روی گوگل مپ

– بند خاکی عبدل آباد

بند خاکی عبدل‌آباد از جاهای دیدنی بجنورد در نزدیکی روستایی با همین اسم قرار گرفته و یکی از جاذبه های گردشگری بجنورد است. وقتی سروکله زمستان پیدا شود، بند خاکی عبدل‌آباد از آب رودخانه‌های اطراف، سیراب مب‌شود. از آبی که پشت بند جمع شده برای آبیاری زمین‌های کشاورزی در فصل‌های کم‌آب مثل تابستان استفاده می‌شود. یکی از کاربردهای این بند، پرورش ماهیان گرم‌آبی است.

جاهای دیدنی بجنورد

عکس از: سایت Google Maps

بند خاکی عبدل‌آباد برای قایق‌سواری مناسب است اما نمی‌دانم محلی‌ها اجازه ماهیگیری به گردشگران می‌دهند یا نه. این بند خاکی امکاناتی ندارد و سرسبزی زیادی اطراف آن نیست و فقط توسط چند رشته کوه احاطه شده.

جاهای دیدنی بجنورد

عکس از: سایت Google Maps

آدرس بند خاکی عبدل آباد

خراسان شمالی، حصار گرمخان، روستای عبدل‌آباد

لوکیشن بند خاکی عبدل آباد روی گوگل مپ

– کوه بابا موسی

کوه بابا موسی از جاهای دیدنی بجنورد که در ۷ کیلومتری شمال شرقی شهرستان بجنورد قرار گرفته ارتفاعی حدود ۱۵۰۳ متر در قه غربی و ۱۴۴۷۸ متر در قله شرقی از سطح دریا دارد. بالا رفتن از این کوه خیلی ساده است و برای همین گردشگران و کوهنوردان زیادی روزهای تعطیل به اینجا می‌آیند. مدت زمان صعود تا پناهگاه کوه از دامنه حدود ۵۰ دقیقه و مدت زمان صعود تا قله حدود ۱ ساعت و ۱۰ دقیقه است.

جاهای دیدنی بجنورد

عکس از: سایت Isna

با توجه به ارتفاعی که کوه از سطح دریا دارد، هوای این منطقه حدود ۹ درجه پایین‌تر از دیگر جاهای دیدنی بجنورد است. بهترین فصل برای صعود از کوه باباموسی بهار است چون تابستان گرم و در پاییز و زمستان برف صعود را سخت می‌کند.

جاهای دیدنی بجنورد

عکس از: سایت Yjc

آدرس کوه بابا موسی

خراسان شمالی، بجنورد، ۷ کیلومتری شمال شرقی بجنورد

لوکیشن کوه بابا موسی روی گوگل مپ

جاهای دیدنی بجنورد؛ جاذبه های تاریخی

جاذبه‌های تاریخی ریشه در گذشته ما دارند و نشان می‌دهند ما چه‌جور آدم‌هایی بودیم، چطور زندگی می‌کردیم و چه دغدغه‌هایی داشتیم. دیدنی های بجنورد فقط در طبیعت زیبایش خلاصه نمی‌شود، باید جاذبه‌های تاریخی را ببینید.

جاهای دیدنی بجنورد

عکس از: سایت Google Maps

– عمارت سردار مفخم

عمارت سردار مفخم یکی از آن‌ جاذبه های گردشگری بجنورد است که نمایی از رنگ‌های فیروزه‌ای دارد. این عمارت ۲ طبقه یکی از شاخص‌ترین معماری‌های دوره ناصرالدین‌شاه قاجار و یکی از جاهای دیدنی بجنورد است. در گذشته‌های دور، عمارت مفخم در باغی بزرگ و در کنار بناهای زیبای دیگری مثل کلاه‌فرنگی، آینه‌خانه، سردر و حوض‌خانه قرار داشت. این بناها، مجموعه دارالحکومه را تشکیل می‌دادند.

جاهای دیدنی بجنورد

عکس از: سایت Google Maps

عمارت سردار مفخم حالا به موزه‌ای تاریخی و بزرگ تبدیل شده و گردشگران می‌توانند از آن بازدید کنند. این عمارت در شهر قرار گرفته بنابراین به امکانات مختلفی دسترسی دارید. دلبری‌های خراسان شمالی در بهار و تابستان به اوج خود می‌رسد پس این فصل‌ها را برای سفر انتخاب کنید.

جاهای دیدنی بجنورد

عکس از: سایت Google Maps

آدرس عمارت سردار مفخم

خراسان شمالی، بجنورد، خیابان شریعتی شمالی

لوکیشن عمارت سردار مخفم روی گوگل مپ

– آتشکده اسپاخو

بعضی از محلی‌ها، آتشکده اسپاخو از جاهای دیدنی بجنورد را با اسم کلیسا می‌شناسند. اما تا حالا هیچ سندی که این موضوع را اثبات کند، پیدا نشده. شکل دایره‌ای محراب، سوراخ‌های درون سقف گنبدی برای خارج شدن دود و از همه مهم‌تر آتشدان نشان می‌دهند که این ساختمان از بناهایی است که زردتشی‌ها برای عبادت ساخته‌اند.

جاهای دیدنی بجنورد

عکس از: سایت Google Maps

معماری و مصالح استفاده شده در ساخت این بنا از جاهای دیدنی بجنورد نشان می‌دهد که آتشکده در دوره ساسانیان ساخته شده. در گذشته‌های دور این منطقه خیلی آباد و سرسبز بود و باغ‌هایی با وسعت بالا در نزدیکی آن قرار داشتند. اما حالا فقط چند باغ کوچک میوه دیده می‌شود.

جاهای دیدنی بجنورد

عکس از: سایت Google Maps

آدرس آتشکده اسپاخو

خراسان شمالی، ۱۰۰ کیلومتری غرب بجنورد، نزدیک روستای اسپاخو

لوکیشن آتشکده اسپاخو روی گوگل مپ

– تپه قلعه خان از جاهای دیدنی بجنورد

تپه قلعه خان تقریبا در مرکز روستای رسالت قرار دارد. اسم این روستا قبلا قلعه خان بود. این تپه از انباشته‌شدن لایه‌های باستانی در دوره نوسنگی تا آخر دوره ساسانیان شکل گرفته. تپه در دوره‌های زمانی مختلف محلی برای اقامت و زندگی اقوام مختلف بوده. یکی از مهم‌ترین یافته‌ها در این تپه، دیوارهای منقوشی است که قدمت آن‌ها به دوره سنگ و مس برمی‌گردد.

جاهای دیدنی بجنورد

عکس از: سایت Google Maps

تپه قلعه خان از جاهای دیدنی بجنورد حدود ۵ هکتار وسعت داشته و ارتفاع آن حدود ۱۸ متر است. آب‌وهوای تپه فوق‌العاده است و بهترین زمان برای سفر، بهار و تابستان است. تپه امکانات رفاهی ندارد و برای اقامت باید چادر همراه‌تان باشد.

جاهای دیدنی بجنورد

عکس از: سایت Google Maps

آدرس تپه قلعه خان

خراسان شمالی، ۲۵ کیلومتری غرب شهر آشخانه، ۳ کیلومتری شهر قاضی

لوکیشن تپه قلعه خان روی گوگل مپ

موقعیت تپه قلعه خان از جاهای دیدنی بجنورد روی گوگل‌مپ ثبت نشده است اگر برای بازدید از دیدنی های بجنورد رفته‌اید حتما موقعیت این تپه را ثبت کنید.

– گورستان روستای باغلق

گورستان روستای باغلق یکی از جاذبه های گردشگری بجنورد است که در زمینی با تکه سنگ‌های کوچک و بزرگ قرار گرفته. اینجا چیزی به‌عنوان سنگ‌قبر وجود ندارد و بالای هر قبر می‌توانید یک تنه تراشیده چوبی را ببینید که به‌صورت عمودی قرار گرفته و نام متوفی و اطلاعات آن روی آن حکاکی شده است.

جاهای دیدنی بجنورد

عکس از: سایت Google Maps

گورستان روی تپه است و بنابراین شیب کمی دارد، پس زمان قدم برداشتن مواظب باشید. اگر فصل بهار را برای سفر انتخاب کنید، می‌توانید از زیبایی‌های این منطقه و گل‌های وحشی که هر جا روییده‌اند لذت ببرید. اگر می‌خواهید شب بمانید شاید یکی از روستائیان یک اتاق به شما اجاره دهند در غیر این‌صورت، چادر بزنید یا به مرکز شهر بجنورد بروید.

جاهای دیدنی بجنورد

عکس از: سایت Google Maps

آدرس گورستان باغلق

خراسان شمالی، شهرستان راز و جرگلان، منطقه جرگلان، روستای باغلق

لوکیشن گورستان باغلق روی گوگل مپ

– کوشک علی آباد

کوشک علی‌آباد یکی از جاهای دیدنی بجنورد است که در باغی بزرگ قرار گرفته. این بنا زمانی متعلق به حکمران‌های شادلو بود و معماری باغ اطراف آن به‌عنوان مهم‌ترین الگوی باغ ایرانی در خراسان شمالی شناخته می‌شود.

جاهای دیدنی بجنورد

عکس از: سایت Google Maps

در طبقه همکف یک حوض‌خانه با سقفی گنبد قرار دارد و ۲ اتاق در ضلع‌های شرقی و غربی آن قرار گرفته‌اند. این منطقه امکاناتی برای گردشگران ندارد؛ پس با خودتان خوراکی و آب آشامیدنی ببرید. شاید بهترین زمان بازدید از کوشک علی‌آباد فصل بهار و تابستان باشد چون آب‌وهوای خراسان شمالی معتدل است.

آدرس کوشک علی آباد

خراسان شمالی، ۳ کیلومتری شمال شرقی بجنورد، روستای علی‌آباد

لوکیشن کوشک علی آباد روی گوگل مپ

– خانه بانک ملی

خانه بانکی ملی از جاهای دیدنی بجنورد از اواخر دوره قاجار و اوایل دوره پهلوی به‌جای مانده و معماری آن تلفیقی از سبک معماری سنتی ایرانی و اروپایی است. این خانه با آن معماری خاصش برای گردشگران خیلی جذاب است. نمای آجری، ستون‌های سفید، سقف شیروانی تیره، آینه‌کاری، گچ‌بری‌های گل و منبت‌کاری درها و پنجره‌ها از زیبایی‌های این خانه هستند.

جاهای دیدنی بجنورد

عکس از: سایت Google Maps

این خانه زیبا در شهر بجنورد قرار گرفته پس به امکانات لازم دسترسی دارید. بازدید از خانه بانک ملی ایران زمان زیادی نمی‌برد و می‌توانید بعد از آن به دیدن دیگر جاهای دیدنی بجنورد بروید.

جاهای دیدنی بجنورد

عکس از: سایت Google Maps

آدرس خانه بانک ملی

خراسان شمالی، بجنورد، خیابان امیریه جنوبی

لوکیشن خانه بانک ملی روی گوگل مپ

– حسینیه جاجرمی‌

حسینیه جاجرمی یکی از بناهای تاریخی اواخر دوره قاجار و از جاهای دیدنی بجنورد است که به‌عنوان یکی از جاهای دیدنی بجنور شناخته می‌شود. کتیبه‌ای در این حسینه وجود دارد که بانی ساخت آن را «بنا استاد غلام‌رضا بنا یزدی» در سال ۱۳۲۵ هجری معرفی می‌کند. این حسینیه در محدوده بافت تاریخی شهر قرار گرفته مردم بجنور برای عزاداری محرم از آن استفاده می‌کنند.

جاهای دیدنی بجنورد

عکس از: سایت Google Maps

ستون‌ها، گچ‌بری‌های روی دیوارها، طاق‌هایی با گچ‌بری‌های ظریف، درهایی با طاقی از شیشه‌های فیروزه‌های و تابلوها و آثاری قدیمی مجموعه‌ای وصف‌ناشدنی از این بنا هستند. مدتی است که حسینیه جاجرمی که یکی از دیدنی های بجنورد است به مرکز آفرینش صنایع دستی و هنرهای سنتی تبدیل شده است.

جاهای دیدنی بجنورد

عکس از: سایت Google Maps

خراسان شمالی آب‌وهوایی معتدل کوهستانی دارد پس بهتر است در فصل بهار و تابستان به بجنورد سفر کنید.

آدرس حسینیه جاجرمی

خراسان شمالی، بجنورد، خیابان طالقانی شرقی، کوچه جاجرمی

لوکیشن حسینیه جاجرمی روی گوگل مپ

– مجموعه سبزه میدان

مجموعه سبزه میدان از جاهای دیدنی بجنورد یک کاروانسرای قدیمی است که قدمت آن به عهد ناصری برمی‌گردد. این کاروانسرا حیاطی با ۳۴ حجره دارد که روزی از کاروانی‌ها پُر بود و هیاهوی آن‌ها در حجره‌ها و حیاط طنین‌انداز می‌شد. حمام سبزه‌میدان به‌عنوان یک حمام سنتی نشانه‌هایی از استحمام در ۱۰۰ سال پیش را دارد. شاید این موضوع برای شما جذاب باشد که ۱۰۰ سال پیش مردم چطور حمام می‌کردند.

جاهای دیدنی بجنورد

عکس از: سایت Google Maps

این کاروانسرا در میدان شهدا قرار دارد و اختیار آن دست کسبه محل است. پس قبل از بازدید حتما با کسبه صحبت کرده و از آن‌ها اجازه بگیرید.

جاهای دیدنی بجنورد

عکس از: سایت Google Maps

آدرس مجموعه سبزه میدان

خراسان شمالی، بجنورد، میدان شهدا

لوکیشن مجموعه سبزه میدان روی گوگل مپ

– پادگان زیرزمینی قاجاری

پادگان زیرزمینی قاجاری یکی از جاهای دیدنی بجنورد است که روستای قزلقان قرار گرفته. این پادگان وسعتی حدود چهار هزار مترمربع داشته و با بررسی‌های انجام شده قدمت آن به دوره قاجار برمی‌گردد. این پادگان دهلیزها و راهرو‌های طولانی زیرزمینی دارد که با آجر ساخته شده‌اند و طاق آن‌ها گرد است.

جاهای دیدنی بجنورد

عکس از: سایت Irna

بخش‌هایی از این راهروها را به‌عنوان نانوایی، حمام سربازان، محل استراحت و نگهداری اسب استفاده می‌کردند. این پادگان با راهروهایی پیچ‌درپیچ به بالای تپه‌ای در بالای پادگان می‌رسد و دلیل ساخت آن هم مقابله به حمله کشورهای همسایه خصوصا روس‌ها بوده.

آدرس پادگان زیرزمینی قاجاری

خراسان شمالی، بجنورد، روستای قزلقان

لوکیشن پادگان زیرزمینی قاجاری روی گوگل مپ

جاهای دیدنی بجنورد؛ جاذبه ‌های مذهبی

جاهای مذهبی همیشه آرامشی دارند که با ورود به آن‌ها تمام وجودتان را می‌گیرد. خراسان به‌عنوان یک شهر مذهبی، جاذبه‌های مذهبی زیادی را در دل خود جا داده است.

– امامزاده دلاور از جاهای دیدنی بجنورد

امامزاده دلاور یکی از جاذبه‌های مذهبی و تاریخی شهرستان مانه و سملقان است که در ۲ کیلومتری شهر آشخانه قرار گرفته. مردم محلی امامزاده دلاور را با اسم امامزاده دیباج هم می‌شناسند. کسی که در این امامزاده مدفون شده یکی از نوادگان امام رضا (ع) است. این امامزاده از حدود ۶۰ سال پیش به محل دفن اهالی شهر آشخانه تبدیل شده.

جاهای دیدنی بجنورد

عکس از: سایت Google Maps

فضای اطراف این امامزاده از جاهای دیدنی بجنورد اندکی سرسبز است و بازدید از آن زمان زیادی از شما نمی‌گیرد، پس بعد از آن به شهر تاریخی آشخانه بروید تا زیبایی‌های بیشتر را ببینید. امامزاده امکاناتی برای گردشگران ندارد اما اگر خواستید شب را بمانید شاید بعضی از اهالی شهر آشخانه اتاقی به شما اجاره دادند.

آدرس امامزاده دلاور

خراسان شمالی، بجنورد، ۲ کیلومتری شمال شهر آشخانه

لوکیشن امامزاده دلاور روی گوگل مپ

موقعیت امامزاده دلاور روی گوگل‌مپ ثبت نشده است، اگر برای بازدید از این امامزاده رفتید، موقعیت آن را ثبت کنید.

– امامزاده سلطان سیدعباس

امامزاده سلطان سیدعباس یکی از مقاصد مذهبی و از جاهای دیدنی بجنورد است که در دامنه تپه ماهورهای جنوب قرار گرفته است. این بقعه محل دفن یکی از فرزندان امام‌ موسی‌کاظم (ع) است در زمان حکومت بین‌عباس از شهر مدینه به خراسان آمد و در اواخر سده ۲ هجری فوت کرد. در مرکز امامزاده بنایی ۴ گوش قرار دارد که در هر ضلع آن یک ورودی ساخته شده.

جاهای دیدنی بجنورد

عکس از: سایت Google Maps

امامزاده ظاهری ساده دارد و به دلیل قرارگیری در شهر، از امکانات خوبی بهره‌ می‌برد. برای بازدید از امامزاده سلطان سیدعباس محدودیتی وجود ندارد و همه فصل‌های سال می‌توان از آن بازدید کرد.

آدرس امامزاده سلطان سید عباس

خراسان شمالی، جنوب بجنورد

لوکیشن امامزاده سلطان سید عباس روی گوگل مپ

جاهای تفریحی بجنورد

بعد از کلی گشت‌وگذار در جاهای دیدنی بجنورد وقت آن رسیده تا کمی تفریح کنید. در ادامه بهترین جاذبه‌های تفریحی بجنورد را معرفی می‌کنم.

جاهای دیدنی بجنورد

عکس از: سایت Google Maps

– چشمه آب گرم ایوب پیامبر

روستای ایوب پیغمبر از جاهای دیدنی بجنورد با آن‌ همه زیبایی یکی از جاذبه های گردشگری بجنورد است که چشمه‌ آب‌گرم آن معروف است. این چشمه در یک استخر چندضلعی و روی یک تپه با ارتفاعی حدود ۳۰۰ متر از سطح دره گیفان دارد.

جاهای دیدنی بجنورد

عکس از: سایت Eneshat

آب چشمه ایوب پیغمبر گوگردی است و برای درمان بیماری‌های پوستی خیلی موثر است. دمای چشمه ایوب پیغمبر حدود ۴۷ درجه سانتی‌گراد است و در کنار آن یک چشمه آب‌سرد هست که آب آن قابل نوشیدن است.

کنار استخر، یک زیارتگاه کوچک با گنبدی طلایی رنگ در نور خورشید می‌درخشد. از امکانات آب‌گرم می‌توان به ۲ استخر جداگانه برای خانم‌ها و آقایان اشاره کرد. چند کانکس در پشت زیارتگاه قرار گرفته که مکانی خوبی برای اقامت است.

آدرس چشمه ایوب پیامبر

خراسان شمالی، ۹۵ کیلومتری شمال شرقی بجنورد، بخش گرمخان، دهستان گیفان، روستای ایوب پیغمبر

لوکیشن چشمه ایوب پیامبر روی گوگل مپ

– گردشگاه بش‌قارداش

گردشگاه بش‌قارداش یکی از جاهای دیدنی بجنورد است که محوطه‌ای چشم‌گیر، درختانی تنومند و استخرهای آب قدیمی دارد. آب این چشمه برای درمان بیماری‌های تغذیه، مشکلات صفرا، مشکلات کبدی و دستگاه اداری خیلی مفید است. قبل از اسلام و در دوره ساسانیان و اشکانیان در این گردشگاه، عبادتگاه زرتشتیان قرار داشت.

جاهای دیدنی بجنورد

عکس از: سایت Asreatrak

گردشگاه بش‌قارداش از جاهای دیدنی بجنورد به‌عنوان یکی از دیدنی های بجنورد وسعتی حدود ۳۸۰ هکتار دارد و در طول بهار و تابستان پُر از گردشگر می‌شود. این گردشگاه امکانات متنوعی دارد بنابراین می‌توانید یک روز عالی داشته باشید. از امکانات گردشگاه بش‌قارداش می‌توانم به چند سوپرمارکت، آبخوری، پارکینگ و سرویس‌بهداشتی اشاره کرد.

جاهای دیدنی بجنورد

عکس از: سایت Wikimedia

آدرس گردشگاه بش قارداش

خراسان شمالی، ۷ کیلومتری بجنورد، ابتدای جاده بجنورد-اسفراین

لوکیشن گردشگاه بش قارداش روی گوگل مپ

– پارک تفریحی و توریستی باباامان

پارک تفریحی و توریستی باباامان یکی از جاهای دیدنی بجنورد است که استخرهای پِرآب زیاد و درخت‌هایی با تنه‌هایی تنومند دارد. این پارک ۴۰۰ هزار اصله درخت دارد که اینجا را سرسبز و پُراکسیژن می‌کنند. درخت بزرگ و قطور ۴۰۰ ساله چنار این پارک خیلی معروف است و حداقل باید ۱۵ تا آدم دست‌به‌دست بدهند تا بتواند دور درخت را بگیرند.

جاهای دیدنی بجنورد

عکس از: سایت Google Maps

خراسان شمالی آب‌وهوایی کوهستانی دارد و وجود استخر‌ها و درخت‌ها، پارک را خنک‌تر هم می‌کند پس در بهار و تابستان به این پارک بروید.

جاهای دیدنی بجنورد

عکس از: سایت Google Maps

آدرس پارک باباامان

خراسان شمالی، بجنورد، کیلومتر ۱۰ جاده بجنورد-مشهد

لوکیشن پارک بابامان روی گوگل مپ

– پارک جنگلی دوبرار

پارک جنگلی دوبرار یکی از جاذبه های گردشگری بجنورد است که به آن بام بجنورد هم می‌گویند. این پارک جنگلی امکانات خوبی برای گردشگران دارد که شامل آلاچیق، سرویس بهداشتی، پارکینگ، نیمکت و مسیرهای پیاده‌روی است. این پارک وسعت زیادی دارد و به‌دلیل وجود آلاچیق برای چادر زدن عالی است.

جاهای دیدنی بجنورد

عکس از: سایت Google Maps

از بالای پارک دیدی وسیع به شهر دارید و انگار که تمام شهر زیرپاهای شماست. وجود درختان باعث شده تا آب‌وهوای پارک دوبرار خنک و مطبوع باشد پس بهترین فصل برای سفر، بهار خواهد بود.

جاهای دیدنی بجنورد

عکس از: سایت Google Maps

آدرس پارک دو برار

خراسان شمالی، بجنورد، مطهری ۴، بلوار پیامبر اعظم (ص)

لوکیشن پارک دوبرار روی گوگل مپ

– پارک طبیعت پردیسان

پارک طبیعت پردیسان از جاهای دیدنی بجنورد مساحتی حدود ۳۵۰ هکتار دارد و محل زندگی جانوران و گیاهان متنوعی است. از پوشش جانوری این پارک می‌توانم به قوچ، بز، میش‌کل، مرال، گوزن زرد ایرانی و پرنده‌های شکاری اشاره کنم. با توجه به وضعیت آب‌وهوای خراسان شمالی، فصل بهار و پاییز بهترین زمان برای بازدید از این پارک است.

جاهای دیدنی بجنورد

عکس از: سایت Google Maps

یکی از دلایل اهمیت پارک پردیسان، نگهداری و کمک به افزایش جمعیت گونه‌های نادر و ارزشمند جانوری و در خطر انقراض است. این پارک از امکانات خوبی برای گردشگران برخوردار بوده و انتخابی عالی برای بازدید از جاهای دیدنی بجنورد است.

جاهای دیدنی بجنورد

عکس از: سایت Google Maps

آدرس پارک پردیسان

خراسان شمالی، بجنورد، ۱۰ کیلومتری جاده بجنورد-مشهد

لوکیشن پارک پردیسان روی گوگل مپ

مراکز خرید بجنورد

حالا که همۀ جاهای دیدنی و تاریخی و مذهبی بجنورد را دیده‌اید وقت آن رسیده که برای خرید آستین بالا بزنید.

– مجتمع تجاری طلای سفید

این مجتمع یکی از لوکس‌ترین مراکز خرید و از جاهای دیدنی بجنورد است که در ۸ طبقه ساخته شده و یک شهربازی برای بچه‌ها دارد. در طبقات بالایی به فودکورت و سالن سینما دسترسی دارید، پس می‌توانید روز خوشی را در بجنورد بگذرانید. در این مجتمع کالاهای مختلفی فروخته می‌شود و بر اساس نیازتان می‌توانید آن‌ها را بخرید.

جاهای دیدنی بجنورد

عکس از: سایت Google Maps

آدرس مجتمع تجاری طلای سفید

خراسان شمالی، بجنورد، بلوار امام خمینی

لوکیشن مجتمع تجاری طلای سفید روی گوگل مپ

– بازار روز امام رضا

بازار روز امام رضا از جاهای دیدنی بجنورد با مساحتی نزدیک به ۱ هکتار، دومین بازار روز شهر بجنورد است. این بازار ۱۳۴ غرفه دارد که در آن‌ها انواع محصولات کشاورزی، صنایع دستی، پوشکاک، گوشت، مرغ و ماهی فروخته می‌شود. اگر قصد اقامت در بجنورد را دارید این بازار می‌تواند تمامی مایحتاج روزانه شما را تامین کند.

جاهای دیدنی بجنورد

عکس از: سایت Google Maps

آدرس بازار روز امام رضا

خراسان شمالی، بجنورد، بلوار امام رضا

لوکیشن بازار روز امام رضا روی گوگل مپ

– مجتمع تجاری پردیس

در مجتمع تجاری پردیس، هر طبقه به یک صنف اختصاص پیدا کرده پس می‌توانید محصولات متنوعی را انتخاب کنید. در طبقه اول، انواع پارچه، در طبقه دوم، لوازم عروس و داماد و در طبقه‌های بعدی سیسمونی نوزاد، پتو و کالای خواب فروخته می‌شود. این مجتمع در محلی ساخته شده که دسترسی خوبی به جاذبه های گردشگری بجنورد دارد.

جاهای دیدنی بجنورد

عکس از: سایت Safelco

آدرس مجتمع تجاری پردیس

خراسان شمالی، بجنورد، خیابان طالقانی، بین کوچه مرتضوی و سلطانی

لوکیشن مجتمع تجاری پردیس روی گوگل مپ

موقعیت مجتمع تجاری پردیس روی گوگل مپ ثبت نشده است. اگر برای خرید به این مجتمع رفتید، موقعیت آن را ثبت کنید.

– مجتمع تجاری ارم

مجتمع تجاری ارم یکی دیگر از مراکز خرید و جاهای دیدنی بجنورد است که در خیابان طالقانی قرار گرفته. این مجتمع مرکز عرضه محولات متنوعی است و می‌توانید برای برگشتن به ‌خانه سوغاتی بخرید. مجتمع تجاری ارم امکانات خوبی دارد که یکی از مهم‌ترین آن‌ها، پارکینگ است.

جاهای دیدنی بجنورد

عکس از: سایت Google Maps

آدرس مجتمع تجاری ارم

خراسان شمالی، بجنورد، خیابان بهشتی، خیابان طالقانی

لوکیشن مجتمع تجاری ارم روی گوگل‌مپ

توصیه‌هایی برای تجربه سفر به بجنورد

 • بهترین زمان سفر به بجنورد، بهار و اوایل تابستان است.
 • برخی از جاذبه های گردشگری بجنورد امکاناتی برای گردشگران ندارند، پس با خودتان خوراکی، آب آشامیدنی و چادر ببرید.
 • در پارک‌های جنگلی زباله نریزید و آتش روشن نکنید. زباله‌ها قاتل خاموش حیوانات هستند و آتش جان سبزه‌ها و درخت‌ها را می‌گیرد.
 • بجنورد آب‌وهوایی معتدل دارد اما در تابستان کمی گرم است. بنابراین بهترین فصل برای بازدید از جاهای دیدنی بجنورد، بهار است.

اشتراک گذاری

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

15 دیدگاه

 1. اذرگون می‌گوید

  خوبه

 2. بدون نام می‌گوید

  اسفیدان جاده خیلی خطرناکی داره جاهای دیدنی بهتری هست میتونید دیدن کنید

 3. بهرام می‌گوید

  اغ چشمه هم رو اضافه کن

 4. Ehsan می‌گوید

  به نظر من بجنورد نیاید،هیچی ندا ره،در حال حاضر هیچ جا آب نداره،درکشم دیگه نمیشه رفت،بوم گردی شده،قبلا فنس و دیوار نبود میشد رفت،برید شمال،اینجا هیچی نداره

  1. آتوسا می‌گوید

   درکش خیلی هم خوبه

 5. بهنام می‌گوید

  خانوم ینی چی ک روستای درکش رو معرفی نکردید اندازه کل جاهایی ک معرفی کردی جاهای دیدنی داره به تنهایی

  1. احسان کمالی می‌گوید

   سلام درکش نگین سر سبز خراسان شمالی هست این مکان‌هایی که معرفی شد در رده پایین تر از درکش قرار دارند

  2. ضرقامی می‌گوید

   روستای درکش در جنگل‌های هیرکانی قرار دارد نه این مکان‌هایی که معرفی شده ۲۵۰۰۰ هزار هکتار جنگل بلوط….

  3. آتوسا می‌گوید

   این هر کی بوده اسم درکش زیبا به گوشش نخورده

  4. Reza می‌گوید

   پاقلعه که واسه رامیان گرگان اشتباه گذاشتید بجنورد همچین جایی نداره

   1. avatar-image
    تحریریه علی‌بابا می‌گوید

    سلام رضا عزیز 🙂
    در بجنورد یک روستا به نام پایین قلعه وجود داره که به پاقلعه هم معروف هست. این روستا با روستای پاقلعه رامیان گرگان تفاوت داره.

 6. مهدی می‌گوید

  روستای پاقلعه در خراسان شمالی است نه خراسان جنوبی

  1. avatar-image
   تحریریه علی‌بابا می‌گوید

   سلام مهدی عزیز 🙂
   ممنون از دقت شما، اصلاح کردیم.

 7. مصطفی می‌گوید

  باتشکر از شما به نظر من میتونستین روستای زیبای گریوان وسرچشمه وطبیعت زیباش به عنوان یکی مکانهای گردش گری نام میبردین

 8. حبیبه محبی می‌گوید

  امسال ما رفتیم آبشار حمید خشک بود و از آبشار خبری نبود