اکسپو 2020 دبی

اکسپو ۲۰۲۰ یا اکسپو ۲۰۲۱ دبی: آخرین اخبار از نمایشگاه اکسپو دبی

در نمایشگاه Expo 2020 چه خواهد گذشت؟

اکسپو ۲۰۲۰ که مقرر شده بود در دبی برگزار شود به خاطر کرونا به تعویق افتاد و این وضعیت را تشدید کرد. امسال هم این نمایشگاه دارد برگزار می‌شود، عده‌ای به آن نمایشگاه اکسپو ۲۰۲۱ و عده‌ای دیگر نمایشگاه اکسپو ۲۰۲۰ دبی می‌گویند. در این مقاله می‌خواهیم توضیح دهیم که نمایشگاه اکسپو دبی چیست.

آخرین اخبار در مورد نمایشگاه اکسپو ۲۰۲۰ دبی را از مجله گردشگری علی بابا بخوانید.

نمایشگاه اکسپو دبی چیست؟
اکسپو مجموعه نمایشگاهی است که هر چندسال یک‌بار در یکی از کشورهای داوطلب برگزار می‌شود و هر سال موضوع مختلفی دارد. امسال این نمایشگاه در دبی برگزار می‌شود و از کشورهای مختلف دنیا در آن غرفه‌های زیادی وجود خواهد داشت.
هدف از نمایشگاه اکسپو چیست؟
هدف از برگزاری اکسپو نمایش گذشته، حال و آینده‌ کشورهاست که در آن دستاوردهای اجتماعی، اقتصادی، علمی، پیشینه فرهنگی و همین‌طور دورنمای توسعه‌‌ کشورها به نمایش گذاشته می‌شود.
نمایشگاه اکسپو ۲۰۲۱ دبی کجا برگزار می شود؟
محوطه‌ای که برای محل برگزاری نمایشگاه اکسپو ۲۰۲۰ دبی در نظر گرفته شده، جایی به مساحت ۴۳۸ هکتار بین شهرهای دبی و ابوظبی است. دقیق‌تر بخواهیم بگوییم، این مکان نزدیک مرزِ جنوبی دبی با شهر ابوظبی است.
پاویون ایران در اکسپو ۲۰۲۱ دبی چگونه است؟
پاویون ایران در اکسپو ۲۰۲۱ دبی در همسایگی غرفه فرانسه و شیلی، پاویونی به مساحت ۲۰۱۴ متر واقع شده است. کشورمان با شعار «ایران تمدنی کهن و استوار، تنوع اقوام، میزبان ملت‌ها» در این دوره شرکت می‌کند. در طراحی این پاویون با الهام از قصه‌های هزار و یک شب، مجموعه‌ای مشهور از قصه‌های عامیانه خاورمیانه طراحی شده است.
موضوع نمایشگاه اکسپو ۲۰۲۱ دبی چیست؟
تم اصلی نمایشگاه Expo دبی ۲۰۲۱ نیز «ارتباط ذهن‌ها، خلق آینده» انتخاب شده است. درواقع کمیته اجرایی اکسپو با انتخاب این شعار به اهمیت نشر ایده‌ها به عنوان راهی برای ارتباط انسان‌ها و در تنیجه ذهن‌ها، تاکید می‌کند.

اکسپو دبی چیست؟

درمیان تمام نمایشگاه‌های جهان، نمایشگاه جهانی World’s Fair or Universal Exposition مجموعه نمایشگاهی است که هر چندسال یک‌بار در یکی از کشورهای داوطلب برگزار می‌شود که به اختصار اکسپو نامیده می‌شود. تشکیل این نمایشگاه قدمتی حدود ۳۵۰۰ سال در جهان دارد. گفته می‌شود فنیقی‌ها در بین‌النهرین از اولین پایه‌گذاران این نمایشگاه بودند، البته شکل‌گیری نمایشگاه به شکل کنونی از اواسط قرن نوزدهم همزمان با صنعتی شدن کشورها شروع و پس از آن در کل جهان مرسوم شد.

سال پیش بود که طبق گزارش موسسه اعتبار سنجی S&p اعلام شد که درحالی که کارگران خارجی به دلیل آشفتگی‌های کرونا مجبور به ترک امارات هستند، جمعیت دبی نیز حدود ۴/۸ درصد نیز کاهش پیدا کرده که در نوع خودش شدیدترین کاهش جمعیت در حوزه خلیج فارس به شمار می‌رفت.

به گزارش بلومبرگ، براساس برآوردهای موسسه مذکور، افت جمعیت قطب تجارت و گردشگری خاورمیانه و به‌ویژه خلیج فارس درحالی صورت گرفت که ۶ کشور دیگر عضو شورای همکاری خلیج فارس هم شاهد کاهش جمعیت حداقل ۴ درصدی بودند که نشان می‌داد منطقه دچار کاهش درآمد از طریق جذب گردشگر شده است. کرونا در سال ۲۰۲۰ با بیکاری و نابودی شغل‌های این حیطه سرعت گرفت و اکثر جمعیت دبی، یعنی مهاجران به دلیل بیکاری و از دست‌دادن شغل مجبور به ترک آن شدند.

اکسپو 2020 دبی

برای سفر به دبی بلیط پرواز بگیرید یا تور دبی؟

پیش از آن که درباره مهم‌ترین نمایشگاه دبی ۲۰۲۱ بخوانیم، بد نیست به این سوال جواب دهیم که اصلا برای سفر به دبی و بازدید از این نمایشگاه، چطور سفری مناسب‌تر است؟ به طور کلی اگر دغدغه بودجه را ندارید، سفر با تهیه بلیط پرواز دبی گزینه مناسب‌تری خواهد بود؛ اما در صوتی که چندان حوصله پرداختن به مسائلی مثل رزرو هتل، وضعیت غذا و… را ندارید، شاید تهیه تور دبی انتخاب بهتری برای شماست.

تاریخچه نمایشگاه اکسپو: نگاهی به اولین نمایشگاه های اکسپو قبلی

اولین نمایشگاه در سال ۱۸۵۱ در لندن و با محوریت «صنعت تمام ملت‌ها» برگزار شد. برج ایفل، اولین ماشین تایپ، تلویزیون و حتی سس کچاپ هانز اولین بار در این نمایشگاه (البته در سال‌ها و مکان‌های مختلف) به مردم جهان معرفی شد. ایران اولین بار در سال ۱۸۵۱ در فضایی به وسعت ۹۲ مترمربع در اکسپو لندن شرکت کرد و انواع خشکبار و پارچه‌های ابریشمی را به معرض نمایش گذاشت که در روزنامه وقایع اتفاقیه به چاپ رسید.

این نمایشگاه هر پنج سال یک‌بار تشکیل می‌شود و در کنار رویدادهای مهمی بعد از جام‌جهانی فوتبال و المپیک به اسم المپیک فرهنگ ملل شناخته شده و مشهور شده است. هدف از برگزاری اکسپو نمایش گذشته، حال و آینده‌ کشورهاست که در آن دستاوردهای اجتماعی، اقتصادی، علمی، پیشینه فرهنگی و همین‌طور دورنمای توسعه‌‌ کشورها به نمایش گذاشته می‌شود. تا به امروز حدود ۶۰ اکسپو در ۲۴ شهر برگزار شده است. دوره‌ قبل در سال ۲۰۱۷ در شهر آستانه قزاقستان برگزار شد. امسال این نمایشگاه در شهر دبی از نهم مهرماه ۱۴۰۰ تا یازدهم فروردین ۱۴۰۱ برگزار و میزبان کشورهای سراسر دنیاست.

اکسپو 2020 دبییک سال از شرایط بحرانی کرونا گذشته و امارات با اتمام واکسیناسیون و همکاری همه جانبه برای راه اندازی این نمایشگاه در تلاش است. این نمایشگاه که بازه‌ای شش ماهه را شامل می‌شود فرصت بسیار مناسبی برای بازسازی و جبران خسارات وارد شده به صنعت گردشگری خلیج فارس است. به‌طوری که طبق نتیجه نظرسنجی یک مطالعه جهانی در سال ۲۰۲۰ درباره نمایشگاه، اکثریت قریب به اتفاق خواستار وحدت و همکاری بیشتری شده‌اند تا این فرصت برای به نمایش گذاشتن نوآوری و تخصص هرچه زودتر به‌وجود بیاید. چرا که بشر با چالش‌های سخت و شدید خود روبه‌رو می‌شود و به دنبال راه‌حلی جهان‌شمول خواهد گشت و این فرصت تنها در نمایشگاهی با این مقیاس ممکن خواهد بود.

ریم ابراهیم الهاشمی، وزیر امور بین‌الملل و مدیر کل Expo 2020 در همین باره گفت: «همان‌طور که می‌آموزیم با یک دنیای تغییر یافته زندگی کنیم و آن را پس از کووید-۱۹ بازسازی کنیم، برخی از چیزها ثابت می‌مانند، مثل تمایل ما برای رسیدن به یک‌دیگر، بین جوامع و فراتر از مرزها، که هدفی جز پیشرفت از طریق تبادل دانش، ایده‌ها و چشم‌اندازها ندارند. ما مشتاق این هستیم که نتیجه همکاری جهانی را در این نمایشگاه ببینیم و برای مقابله با چالش‌های دنیای واقعی مجهز شویم.»

مطالعه مشابهی درسال ۲۰۲۱ با حضور ۲۲۰۰۰ نفر در ۲۴ کشور با همکاری YouGov صورت گرفت که نشان می‌داد تحرک و خوش‌بینی افراد نسبت به آینده ۵ درصد افزایش یافته است. حدود ۸۶ درصد آن‌ها به همکاری بین‌المللی برای حل چالش مهمی مانند همه‌گیری کرونا اشاره کردند. در این نظرسنجی موضوعات مختلفی مثل سلامت و تندرستی، سفر پایدار، زنجیره‌های تامین مواد غذایی کارآمد و توسعه جامع شهری و روستایی مورد پایش قرار گرفت که همه این موارد در برنامه‌های اکسپو ۲۰۲۰ مورد توجه قرار خواهند گرفت.

اکسپو 2020 دبیموضوع نمایشگاه اکسپو ۲۰۲۰ دبی چیست؟

هر دوره اکسپو بر یک موضوع محوری متمرکز است که از آن به عنوان تم اصلی آن نمایشگاه یاد می‌شود. تم اصلی نمایشگاه Expo دبی ۲۰۲۱ نیز «ارتباط ذهن‌ها، خلق آینده» انتخاب شده است. درواقع کمیته اجرایی اکسپو با انتخاب این شعار به اهمیت نشر ایده‌ها به عنوان راهی برای ارتباط انسان‌ها و در تنیجه ذهن‌ها، تاکید می‌کند.

کمیته برگزاری اکسپو قول برگزاری نمایشگاهی با حداکثر ایمنی در برابر کرونا را داده است، بنابراین برای تهیه تور دبی اکسپو ۲۰۲۰ محدودیتی ندارید.

برگزاری رویدادی در این اندازه و در مقیاس جهانی که میزبان حداقل ۲۰ میلیون نفر خواهد بود، در این شرایطی که covid -19 ایجاد کرده است نیازمند برنامه‌ریزی و دقت‌عمل خاصی است. از جمله تمهیداتی که برای حفظ سلامت بازدیدکنندگان این نمایشگاه در نظر گرفته شده است می‌توان به انجام تست‌های فوری و دقیق‌تر PCR، الزام استفاده از ماسک، رعایت فاصله اجتماعی و ساخت محیط نمایشگاهی مناسب و تشویق بازدیدکنندگان به تزریق واکسن است.

هنوز خبری مبنی بر الزام واکسیناسیون برای شرکت‌کنندگان اکسپو ۲۰۲۰ گرفته نشده است، شاید در اطلاع رسانی‌های بعد از مقرراتی در این باره بربخوریم.

مسابقات بین المللی

محل برگزاری نمایشگاه اکسپو ۲۰۲۰ دبی کجاست؟

محوطه‌ای که برای محل برگزاری نمایشگاه اکسپو ۲۰۲۰ دبی در نظر گرفته شده، جایی به مساحت ۴۳۸ هکتار بین شهرهای دبی و ابوظبی است. دقیق‌تر بخواهیم بگوییم، این مکان نزدیک مرزِ جنوبی دبی با شهر ابوظبی است.

دسترسی به نمایشگاه اکسپو ۲۰۲۰ دبی چطور است؟

در طراحی محل برگزاری نمایشگاه دبی خیلی دقت‌ کرده‌اند که همه مسافران دسترسی آسانی به نمایشگاه داشته باشند. نمایشگاه Expo 2020 دبی سه ورودی اصلی دارد که هر کدام از این ورودی‌ها، فاصله ۲۰ دقیقه‌ای با منطقه مارینای دبی دارند (البته با ماشین).

دسترسی به نمایشگاه اکسپوی دبی با مترو

راحت‌ترین راه دسترسی به نمایشگاه دبی با مترو است. خط قرمز متروی دبی شما را از وسط شهر به ورودی نمایشگاه اکسپوی ۲۰۲۰ دبی می‌رساند. همچنین ایستگاه متروی نمایشگاه دبی از شنبه تا پنجشنبه از ساعت ۶ و ۱۵ دقیقه صبح و در روزهای جمعه از ساعت ۹ و ۱۵ دقیقع صبح باز است.

آخرین قطار از ایستگاه مترو نمایشگاه اکسپو به سمت شهر در روزهای شنبه تا چهارشنبه ساعت ۱۲ شب و روزهای پنجشنبه و جمعه ساعت ۱ بامداد راه می‌افتد.

دسترسی به نمایشگاه اکسپوی دبی با اتوبوس

در سراسر ایستگاه‌های اتوبوس دبی و سایر امارات، اتوبوس‌های مخصوصی برای نمایشگاه اکسپو در نظر گرفته شده که هزینه‌ای هم ندارند. فقط دقت داشته باشید که بعد از رسیدن به نمایشگاه، در کدام دروازه پیاده می‌شوید چون در راه برگشت هم باید از همان در به اتوبوس بازگردید.

دسترسی به نمایشگاه اکسپوی دبی با تاکسی

از هرجای شهر که تاکسی بگیرید و بگویید که می‌خواهید به نمایشگاه اکسپوی دبی ۲۰۲۰ بروید، به مقصد خواهید رسید. برای تاکسی گرفتن می‌توانید از برنامه‌هایی مانند Uber و Careem هم استفاده کنید.

دسترسی به نمایشگاه اکسپوی دبی با ماشین شخصی

اگر می‌خواهید با ماشین شخصی یا کرایه‌شده در دبی رانندگی کرده و به سمت نمایشگاه اکسپو ۲۰۲۰ بروید، بدانید که از همه جاده‌های اصلی به نمایشگاه دبی راه دارید. فقط کافی است که تابلوهای مربوط به پارکینگ نمایشگاه دبی را دنبال کنید.

اسم این پارکینگ های نمایشگاه اکسپو دبی ۲۰۲۰ را برای شما فهرست کرده‌ایم:

  • Opportunity Parking Zone
  • Mobility Parking Zone
  • Sustainability Parking Zone
  • Dubai Exhibition Center Parking Zone

استفاده از این پارکینگ‌ها رایگان است. ساعات کاری این پارکینگ‌ها از روزهای شنبه تا چهارشنبه از ۸ و نیم صبح تا ۱۲ و نیم شب است. در روزهای پنجشنبه، جمعه و روزهای خاص، از ۸ و نیم صبح تا ۲ و نیم ظهر.

سایت ایران در اکسپو ۲۰۲۰ دبی

شروع اکسپو دبی ۲۰۲۰ مهم‌ترین رویداد همزمان با آغاز فعالیت وزیر جدید میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی است. بهره‌گیری مطلوب از اکسپو دبی مهم‌ترین دستور کار عزت‌الله ضرغامی در روزهای ابتدایی فعالیتش در وزارت می‌تواند باشد.

نمایشگاه اکسپو دبی ۲۰۲۰ امسال از حضور ۱۸۰ کشور خبر می‌دهد که پاویون ایران در اکسپو ۲۰۲۱ دبی در همسایگی غرفه فرانسه و شیلی، پاویونی به مساحت ۲۰۱۴ متر واقع شده است. کشورمان با شعار «ایران تمدنی کهن و استوار، تنوع اقوام، میزبان ملت‌ها» در این دوره شرکت می‌کند. در طراحی این پاویون با الهام از قصه‌های هزار و یک شب، مجموعه‌ای مشهور از قصه‌های عامیانه خاورمیانه طراحی شده است. دلیل انتخاب این کانسپت طراحی این استه که تمام قصه‌های این مجموعه در دوران صدر اسلام جمع‌آوری شده است و اثری مهم از ادبیات و فرهنگ ایرانی را به تصویر می‌کشد.

این طراحی استعاره‌ای از تقابل آسمان و زمین را روایت می‌کند که به جای یک ساختار صلب و مستحکم، یک شبکه ریزوماتیک است که هر بخش آن روایتی متفاوت از تاریخ معاصر ایران را ارائه می‌دهد. یکی از نکات جالبی که طراحی این بنا به آن توجه شده، تهویه هوا مطبوع به شیوه کهن در ایران است. تونل‌هایی آبی که از زیر پاویون می‌گذرد با انتقال جریان هوای خنک به سطح بالایی، فضای داخل آن را خنک می‌کند. در نمای ساختمان از خاک رس ساخته شده که کاملا سازگار با جغرافیای دبی است.

مسابقات بین المللیخشایار نیک‌زاد، مدیرعامل شرکت مادر تخصصی توسعه ایرانگردی و جهانگردی در مصاحبه با خبرگزاری مهر به امضای تفاهم‌نامه‌ای برای اکسپوی دبی خبر داد. طی این توافق، تمامی اقدامات و مسائل مربوط به سه حوزه میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در نمایشگاه اکسپو دبی ۲۰۲۰-۲۰۲۱ تحت نظارت و اختیار وزارتخانه‌های گفته‌شده انجام می‌شود. او همچنین به رویکرد برنامه‌ریزی‌ها برای حضور در اکسپو دبی اشاره کرد و گفت: مقابله با ایران‌هراسی، نمایش پتانسیل‌های جذاب و منحصربه‌فرد میراث فرهنگی، طبیعی و ناملموس کشور و همچنین معرفی زیرساخت‌های گرشگری کشور از جمله گردشگری سلامت، معرفی استارتاپ‎‌‌های فعال در سه حوزه و همچنین نمایش و فروش ساخته‌های غنی و سنتی صنایع دستی از جمله برنامه‌های تدارک دیده شده برای حضور در این رویداد بین‌المللی دانست.

در همین راستا در ابتدای این هفته، دوم شهریور ماه میراث فرهنگی ۴۰ محموعه تاریخی در ۱۳ استان از جمله مجموعه هگمتانه و قلعه ناصری را به مزایده گذاشت تا با جذب قرار سرمایه‌گذار، به مرمت و احیای این بناها بپردازد.

نیک‌زاد تصریح کرد که بر اساس همین برنامه‌ریزی به طور متوسط هر ۱۰ روز دو استان در دبی حضور خواهند داشت که این زمان نسبت به محتوای استان‌ها متغیر خواهد بود.

مسابقات بین المللیاعلام حضور شیراز در Expo 2020

در همین راستا مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان فارس از آمادگی این استان برای شرکت در نمایشگاه خبر داد. هادی شه‌دوست شیرازی در نشستی با تشکل‌های گردشگری و صنایع دستی اظهار کرد: استان فارس به سبب نزدیکی به کشورهای حوزه خلیج فارس و حضور تعداد کثیری از مردمان استان فارس در کشور میزبان، زمینه سرمایه‌گذاری زیادی دارد. معرفی شیراز به عنوان سومین حرم اهل بیت و معرفی ظرفیت‌های گردشگری سلامت، فرصت‌های سرمایه‌گذاری استان فارس در صنعت گردشگری در کنار جاذبه‌های گردشگری و تاریخی و معرفی آثار ثبت جهانی از دیگر محورهای غرفه است که در این رویداد عرضه خواهد شد.

توانمندی‌ها و خدمات تاسیسات و موسسات گردشگری، اقامتگاه‌های بومگردی و همچنین دفاتر خدمات مسافرتی و گردشگری استان از اولویت‌های محتوایی غرفه استان در نمایشگاه است که بخش خصوصی همانند گذشته همسو و همراه خواهد بود.

جاهای دیدنی شیرازحمایت مالی استان اردبیل از غرفه‌داران

به گزارش ایلنا، بهزاد مهدوی از حمایت مالی واحدهای تولیدی حاضر در این نمایشگاه بین‌المللی خبر داد و گفت: برای ارائه محصولات تولیدی کشور، پاویون صنعت کشورمان با محوریت سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران برای حضور واحدهای تولیدی، دانش بنیان و هیات‌های تجاری استان برنامه‌ریزی شده است. وی افزود حضور واحدهای تولیدی با هدف کمک به توسعه بازار و ایجاد فرصت همکاری و سرمایه‌گذاری، انتقال تکنولوژی و خرید تجهیزات و ماشین‌آلات انجام می‌شود.

تلاش صنعت معدن، کاری برای حضوری پررنگ

محمدرضا بهرامن دو هفته پیش در گفتگو با ایرنا از حضور حتمی بخش معدن ایران برای نمایش آخرین دستاوردها و یافته‌های این صنعت خبر داد. لازم به ذکر است که جز صنعت معدن، صنایع دیگر مثل نفت، گاز و پتروشیمی، High Tech، فرهنگ‌وهنر، پزشکی، مس و فولاد و صنایع کوچک توانمندی‌ها و ظرفیت‌هایشان را به نمایش می‌گذارند.

به طور کلی هدف ایران از شرکت در این رویداد، بهره‌برداری از فرصت‌های جدید تجاری و صنعتی و همچنین فرصت جبران صنایع ازدست‌رفته پس از شیوع کروناست. گسترش بازار داخل در سطح بین‌الملل و برندسازی صنایع و تولیدات ایرانی از سایر هدف‌های ایران برای شرکت در اکسپو دبی محسوب می‌شوند.

موضوع مهم دیگر، ارائه و تعریف بسته‌های سفر به ایران است. بازاریابی و تبلیغات در حوزه گردشگری جدای از تعریف و نمایش آثار تاریخی شاخص و شهرها باید بر بخش اصلی سفر یعنی تعریف تفریحات و تجربه‌سازی هم تاکید شود. در این باره می‌توان به رویدادهای پیش رو مثل عید نوروز اهمیت داد که بستر جذب بهتر گردشگری رویدادمحور را خواهد ساخت.

امیدواریم با حضور در این رویداد و معرفی هرچه بهتر ناشناخته‌ها و ناگفته‌های حیطه گردشگری، جانی تازه به صنعت گردشگری ایران ببخشیم و زمینه اشتغال زایی هموطنانمان را مهیا سازیم.

اشتراک گذاری

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.