واکسن کرونا در ارمنستان

شرایط جدید ارمنستان برای تزریق واکسن به گردشگران خارجی

پشت پرده تزریق واکسن در ارمنستان چیست؟

بر اساس آخرین اخبار منتشر شده در رسانه‌های رسمی، سفیر ارمنستان در ایران اقامت حداقل ۱۰ روزه گردشگران خارجی را شرط ارائه واکسن کرونا به آنها اعلام کرد.

آرتاشس تومانیان، سفیر ارمنستان در ایران اعلام کرده است که از تاریخ پانزدهم ژوئیه، برابر با ۲۴ تیرماه تزریق واکسن تنها برای گردشگرانی مجاز است که بیش از ۱۰ روز در ارمنستان اقامت داشته باشند. مقامات ارمنستانی اعلام کرده‌اند به کسانی واکسن تزریق می‌شود که ۱۰ روز در این کشور اقامت داشته باشند. این بدان معناست که افراد متقاضی دریافت واکسن باید یا گردشگر باشند یا برای انجام کاری به این کشور سفر کنند و نیاز به تردد داشته باشند.

ماجرای تزریق واکسن به خارجی‌ها چه بود؟

در ابتدای کار، هدف اصلی دولت ارمنستان از تزریق واکسن به خارجی‌ها، درخواست‌های متعدد دریافت واکسن از سوی کارکنان برخی نمایندگی‌های سیاسی خارجی و سازمان‌های بین‌المللی و افراد خارجی که به‌ دلایل مختلف در ارمنستان اقامت دارند، اعلام شده بود.

در این میان بعد از شهروندان جمهوری ارمنستان و افرادی که در ارمنستان اقامت دائم دارند، برخی شهروندان خارجی نیز از بخشی از خدمات واکسیناسیون این کشور بهره‌مند شدند که شهروندان ایرانی نیز از جمله آنها بودند.

بر اساس این گزارش، در این کشور فرآیند واکسیناسیون با بهره‌گیری از سه نوع واکسن اسپوتنیک‌وی، آسترازنکا و سینوواک به‌صورت رایگان و داوطلبانه و بدون در نظر گرفتن هیچ محدودیت سنی انجام می‌گیرد.

مرز ایران و ارمنستاناستقبال ایرانیان از تزریق واکسن در ارمنستان

این در حالی است که، استقبال مردم ایران از سفر به ارمنستان با هدف تزریق واکسن در کشورمان با اما و اگرهای بسیاری میان مردم و مسئولان روبه‌رو شده است.

بر این اساس، سخنگوی گمرک ایران پیرامون افزایش ترددهای مسافری میان ایران و ارمنستان گفته است: حدود یک ماه است که امکان تردد مسافر در مرز زمینی ایران با ارمنستان که از اواخر سال ۹۸ به‌دلیل شیوع ویروس کرونا متوقف شده بود، بار دیگر باز شده است. در این مدت، تعداد ایرانی‌هایی که از مرز ایران به سمت ارمنستان حرکت می‌کنند، از رقم روزانه ۲۰ تا ۳۰ نفر به روزی ۳۹۰ تا ۴۰۰ نفر افزایش یافته است.

بنابر اظهارات سیدروح‌الله لطیفی، از اول تیرماه بیش از ۴هزار و ۵۰۰ مسافر ایرانی برای تزریق واکسن وارد کشور ارمنستان شده‌اند. البته، اینکه برای سفر به ارمنستان فقط کافی است مسافران پاسپورت داشته باشند نیز شرایط را برای سفر مهیاتر کرده است.

طبق گفته این مقام مسئول، به محض ورود به ارمنستان از مسافران تست کرونا گرفته می‌شود و در صورت منفی بودن این تست، به مسافر اجازه ورود به کشور ارمنستان داده می‌شود.

واکسن کرونا در ارمنستانسخنگوی گمرک جمهوری اسلامی ایران تاکید کرد: با توجه به اینکه در مرز ورودی ارمنستان انجام تست کرونا با کندی انجام می‌شود و به دلیل ازدحام در مرز این دو کشور، طرف ارمنستانی از ایران درخواست کرده‌اند، تا زمانی‌که افراد روی پل مشترک هستند، ‌طرف ایرانی اجازه خروج مسافر را ندهد تا مردم دچار مشکل نشوند.

شنیده‌ها حکایت از این موضوع دارد که مسافرانی که برای تزریق واکسن به ارمنستان سفر می‌کنند، باید فاصله چهار تا پنج ساعت بین مرز نوردوز تا ایروان را طی کرده و دو تا سه روز نیز بعد از تزریق واکسن در پایتخت ارمنستان اقامت داشته‌ باشند.

هیچ توری تحت عنوان تور واکسن در کشور فعالیت ندارد

در حالی کشورهایی مانند ارمنستان و بسیاری از کشورهای دیگر با بهره‌گیری از واکسن کرونا در حال رونق مجدد صنعت گردشگری کشور خود هستند که معاون گردشگری ایران به‌تازگی اعلام کرده است: براساس بخش‌نامه ابلاغ شده از سوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، درخصوص ورود و خروج تورهای گردشگری و مسافربری سختگیری‌های زیادی وجود دارد.

بنابر گفته‌های ولی تیموری بیشتر افرادی که در این مدت برای دریافت واکسن کرونا به ارمنستان سفر کرده‌اند به صورت خودجوش و انفرادی و یا در قالب یک گروه اقدام به انجام این کار کرده‌اند و به هیچ‌وجه از تورهای گردشگری در این میان خبری نیست.

وی تاکید کرده است: هیچ توری تحت عنوان تور واکسن در کشور فعالیت نمی‌کند و هیچیک از آژانس‌داران حق تبلیغ تور واکسن را ندارند؛ اگر چنین اقدامی از سوی فعالان این عرصه سر بزند قطعا تخلف است.

تزریق واکسن کروناالبته، درحال حاضر شاهد این موضوع هستیم که آژانس‌داران کشور، تور ارمنستان برگزار می‌کنند و در این حین اگر برای مسافران این امکان فراهم شود که واکسن بزنند واکسن خواهند زد، اما هیچ تعهدی برای تزریق قطعی واکسن وجود ندارد.

اخبارهای رسمی حکایت از این موضوع دارند که وزارت بهداشت ایران هیچ‌یک از واکسن‌هایی که در ارمنستان تزریق می‌شود را تایید نکرده است. علاوه‌براین، با توجه به اینکه تزریق واکسن کرونا در چند مرحله اثربخش خواهد بود ممکن است تزریق فاز دوم این واکسن، ایرانیانی را که در کشور ارمنستان اقدام به دریافت واکسن کرده‌اند، با سردرگمی مواجه کند.

براساس این گزارش، جمهوری ارمنستان در ابتدا اعلام کرده بود که هیچ محدودیتی برای تزریق واکسن به گردشگران وجود ندارد. چنانچه، چندی پیش اخباری به گوش می‌رسید مبنی بر اینکه برخی از ایرانی‌ها تا مرز ایران و ارمنستان سفر کرده و در همان منطقه واکسن دریافت می‌کنند. اما اکنون با مورد استقبال قرار گرفتن این طرح، ارمنستان سیاست دیگری در پیش گرفته و اعلام کرده است مسافری که به ارمنستان سفر می‌کند باید ۱۰ روز در این کشور اقامت داشته باشند و سپس واکسن کرونا را دریافت کند.

از این رو، بسیاری از مسوولان ایرانی معتقدند با توجه به سیاست جدید دولت ارمنستان این روزها تزریق واکسن به مسافران در این کشور با کاهش جدی مواجه شده است.

اشتراک گذاری

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

5 دیدگاه

 1. امیر علی می‌گوید

  سلام
  من که با وجود بیماریهای زمینه ای و۴۰ سال سن این همه راه رفتم از تهران تا ایروان ولی واکسن نزده برگشتم چون ما یک هفته آخر تیر ماه بود قرار بود از هفته بعد قانون ده روز اقامت اجرا بشه جمعیت زیادی اومده بود کف خیابان جمهوریت ایروان ملت همیشه در صحنه ایرانی تا سه شب هم کف خیابان خابیده بودن بامید فردا آمبولانس میاد سر چهارراه واکسن میزنن من سه شب ساعت ۹ تا ۲شب میرفتم میدیدم ملت دویست نفر نوبت گرفتن و خابیدن بعد تا فردا ظهر باید جاتو کف خیابان نگه میداشتی ساعت ۲ آمبولانس میومد پلیس میومد همه به صف میشدن یک ساعت از ذلت و گشنگی تشنگی ملت قیور ایران زمین که با افتخار میگفتن چند روز اینجا کف خیابان میخابیم تا نوبتمون بشه دوربین شبکه هاشون میومدن فیلم میگرفتن تا ساعت ۶ و ۷ نهایت ده تا پانزده نفر اسم نویسی میکردن واکسن میزدن میرفتن تا فردا خدا بخاد بیان باز اونایی که در حدود دویست نفر بودن سر نوبت دعوا و بزن بزن میکردن میخابیدن رو سنگ خیابان بامید فردا نوبتشون بشه بطوری بود که امکان واگیری کرونا خیلی بیشتر از احتمال زدن واکسن کرونا بود با این شرایطی که من تو سه روز دیدم عطا واکسن به لقا بحشیدم رفتم گردش کردم روز چهارم همون راه برگشتم و ی خاطره پر هزیته ۸ میلیونی برام موند البنه اول تیر که شروع شده بوده خلوت بوده راحت دوستام رفتن زدن ولی شانس من هته آخر تیر اینطوری بود که دیگه بعد اون قانون دوباره خلوت شده ولی هزینه هاشون خیلیه برا ما که ماشاله هر روز ارزش پولمون به فنا میره تو رستوران شام ی سبح کوبیده پونصد هزار یا آبمعدنی پنجاه هزار تومن بود همه جای دنیا از این فرصتها استفاده میکنن قانون ده روز گذاشتن تا جیب ایرانی ها خالی کنن اقتصاد خودشون پیشرفت کنه وگرنه خودشون که کشور فقیری مقابل ایرانه حتی ماسک نمیزدن وواکسن نمیزدن و خود اداره بهداشت التماس میکنه کلا گفتن ۳ درصد واکسن زدن دیدن این واکسن اهدایی کشورها رو دستشون مونده بود اینطوری پولسازی کردن کل کشورارمنستان ۳/۵ میلیون نفر اندازه ی کرج ما هم نمیشه با جاده های داغون پر چال و چوله که تو دهات ایران دیگه نداریم این طور دارن روزانه دلار از کشورمون خارج میکنن منی که چهار روز رفتم و اومدم هنوز تو دلم مونده که فقط اینا مونده بود بخان ایرانیها ضایع کنن و ارزشمون بیارن پایین خودشون اکثرا گرفتار امورات روزانه و نون ندارن ا موندم که مسولان ما چه دلی دارن کی این حقارت شدن ایرانی میبینن باز نقش بازی میکنن دیگه تا کی برا ی واکسن بقول خودشون ۶ دلاری بریم ارمنستان و دبی و ترکیه ۶۰۰ دلار خرج کنیم تو سرمون بزنن نتونیم حرفی بزنیم امشب این دلنوشته تو دلم مونده بود گفتم یکم سبک بشم چون بخاطر همین ویروس ناچیز
  چند روزه که بستری هستم کلی دارو و هزینه کردم تا انشاله زودتر از بستر بلند بشم بشینم ببینم کی تلویزیون اعلام شرایط سنی من بشه البته اگه دوستان بخان مث همه دنیا واکسن وارد کنن و عمری باشه قسمت منم بشه من موندم دیگه ویروس تو مملکتون سیاسی شده یکی به این سیاسیون بفهمونه که این ویروسه همه دنیا اپیدمی شده باید واکسن بزنن تا چرخه اون قطع بشه اینو دیگه عمه خدا بیامرز منم میدونست که بدست همین ویروس بدیار باقی رفت تا کی باید روزی چند صد نفر بخاطر نزدن واکسن بمیرن خودشون واکسن اهدایی بهداشت جهانی سری اول دادن رفتن زدن بقیه ملت علی برکت اله فعلن تو بیمارستانها بستری میشن و جیبشون خالی میکنن اگه زنده موند میره خونه اگه نموند میره سردخونه . مشکلی نیست فقط این همه وزارت خانه روزانه داره آمار مرده و نمرده میده که اونم چند نفر کارمند کفایت میکنه احتیاج به وزارتخانه بهداشت نداره .خدایا خودت نجاتمون بده اگرم نمیدی مارو خر کن نفهمیم این چیزارو چون بدونی و نتونی کاری کنی با خر فرقی نداریم.. …
  نزدیک اذان صبحه شفا همه مریضها التماس دعا. ۱۴۰۰/۵/۹

 2. اسماعیل می‌گوید

  این از دورغ گویی و بدقولی مسیولین وزارت بهداشت ایران است که هرروز یه خرفی درموزد واکسن میزنند.اگر همان اگر همان روزهای اول که گفتند از امریکا وانگلیس اجازه ندارید بهترین واکسن دنیا که مورد تایید وزارت بهداشت جهانی بود و پول ان تهیه شده یود گفت:حق خرید ندارید وزیر بهداشت وتعدادی دیگر اشتفقا میدادند حالا هرروز شاهد مرگ حداقل ۲۰۰نفر ببالا درایران نیودیم هیچ مسیولیتی درقبال اشتیاهات خودش را نمیپذیرد مثل اینکه وقت به مشیولین دزموزد خوزستان دستوزاتی دادم ولی اجرا نکزدند بله دستور دادید که درزمان اوباما کلی پول که اوباما داده بود به اعراب حشدالشعبی وفاطمیون وحوثی ها وبقیه نیابتی ها بابت حقوث عقب افتاده ویا پاداش داده شود تمام حرکلتش دشمنی باایرانیان است وبس در هر موضوعی حتی انتخاب بخشدار دخالت میکند .کنشگران وحقودان های ما واپوزسیون چپ در خارح باید به گوش امریکایی ها واروپایی ها برسانند که تمام فتنه ها از زیر سر او بلند میشود بقا خود را در ناامنی منطقه وگرسنه نگه داشتن ایرانیان انجام میدهد سال گذشته طبق امار ۱۰۰هزار پرستار وتفداد زیادی پزشک مملکت را ترک کرده اند.اقای دکتر نمکی وتعدادی دیگر وزیران اگر استعفا میدادید نامتان نیک دزتا ریخ ایران میماند اما پول بدجوری ادمها را به وسوسه میندازد

 3. آرش می‌گوید

  برای دریافت دوز دوم واکسن در ارمنستان هم لازمه ۱۰ روز دیگه اقامت داشت؟

  1. avatar-image
   سمیرا میرالماسی می‌گوید

   سلام آرش عزیز
   تصمیم‌گیری درباره این موضوع به عهده دولت ارمنستان هست و هنوز بیانیه‌ای برای این موضوع اعلام نکردند.

  2. امیر علی می‌گوید

   بله دوست عزیز
   هر نوبت که تشریف میبرید ده روز تاریخ تو پاسپورت باید بگذره قشنگ خرج کنی دلاراتو بعدش واکسن اونم شانس کدوم شرکت باشه تو دودقیقه بهت میزنه البته قبلش رضایتنامه باید پر بفرمایید درصورت بروز مشکل بعد از تزریق کسی جوابگو نیست