کویر مصر اصفهان؛ زیبای بی‌ادعا با پهنه‌ای از سکوت و آرامش

معرفی کویر مصر با همه جاذبه‌ها و دیدنی‌ها

کویر مصر مقصد نام‌آشنای طبیعت‌گردهایی است که پاییز و زمستان هم به‌دنبال آغوش باز خورشیدند. اگر اینجا بروید قرار است تپه های شن های طلایی را درنوردید، دور آتش بنشینید، مُشتی ستاره برای خود بچینید، به دیدن تخت عروس بروید و سلامی هم به چال سلنکون بدهید و… . اینجا، درست در قلب دشت کویر ایران، سکوت و هیجان را با هم تجربه می‌کنید. پس این نوشته از مجله گردشگری علی بابا را بخوانید تا بدانید کویر مصر کجاست، چطور باید به آنجا بروید، چه تفریحاتی در انتظارتان هست و کدام اقامتگاه بوم گردی را انتخاب کنید.

کویر مصر به‌دلیل نزدیک‌بودن به روستای مصر، به این نام، نامیده شده است.

بهترین روش برای سفر به کویر مصر، خرید تور مسافرتی است؛ همچنین شما می‌توانید با وسیله نقلیه شخصی به این منطقه سفر کنید.

فاصله تهران تا کویر مصر حدود ۷۱۶ کیلومتر است.

فاصله اصفهان تا کویر مصر حدود ۴۰۵ کیلومتر است.

کویر مصر کجاست؟

کویر مصر که با نام‌های «مزرعه یوسف»، «کلاته یوسف» یا «چاه دراز» شناخته می‌شود، در روستایی به همین نام در منطقه خور و بیابانک اصفهان قرار دارد. اگر بخواهید دقیق‌تر بدانید که کویر مصر کجاست باید بگوییم که این کویر در ۴۵کیلومتری شهر جندق و ۵۵کیلومتری شهرستان خور واقع شده است. در واقع اگر بخواهید از سمت تهران – دامغان به نائین و اصفهان بروید، می‌توانید در میانه راه و پس از گذشتن از مزارع امیرآباد به سمت روستای خشتی مصر برسید و خود را برای تماشای کویر بی‌حدزیبای مصر آماده کنید.

در سفر به این منطقه به خاطر بسپارید که قرار است به قلب دشت کویر ایران سفر کنید؛ بنابراین انتظار هوای گرم و خشک را داشته باشید. از قرار معلوم کویر مصر مقصدی است برای سفرهای روزهای سرد سال.

کویر مصر کجاست

چطور به کویر مصر برویم؟

حتماً شما هم در طول سال و مخصوصاً فصل‌های پاییز و زمستان، نام کویر مصر به گوشتان خورده است و سودای رفتن به آنجا و دیدن این جاذبه گردشگری نفس‌گیر را در سرتان دارید. اگر بخواهید زمستان پیش رو به این منطقه بروید، باید اول خود را به روستای مصر برسانید. این روستای کوچک و کم‌جمعیت، کمتر از ۱۵۰ نفر جمعیت دارد؛ اما توانسته است به لطف جاهای دیدنی خود، میزبان توریست‌های داخلی و خارجی بی‌شماری در طول سال باشد.

حالا وقت آن است که برویم سراغ روش‌های رسیدن به اینجا:

سفر به کویر مصر با ماشین شخصی

به جرئت می‌توان گفت که برای دیدن جاذبه های گردشگری ایران، اولین گزینه، همیشه سفر با ماشین شخصی است؛ چراکه زمان و برنامه‌ریزی سفر دست خودتان است و متناسب با علاقه و نیاز خود مدت‌زمان سفر را تعیین می‌کنید. پیشنهاد می‌کنیم اگر ماشین آفرود دارید و آفرودباز هستید، به فکر سفر با ماشین شخصی به مصر ایران باشید و مطابق مسیری که پیش‌تر از آن گفتیم، خود را به خور و بیابانک برسانید و مسیر را به سمت دشت ایران ادامه دهید.

سفر به کویر مصر با ماشین شخصی

خرید تور گردشگری کویر مصر

تور گردشگری گزینه پرطرفدار دیگری است که نمی‌توان از خیر مزایایش گذشت. برای سفر به کویر مصر کافی است یک کوله پشتی حاوی لباس مناسب روز و شب‌های این منطقه، خوراکی‌های خوشمزه و مقوی و… جمع کنید و فارغ از هفت‌دولت، بروید برای حداقل یک شب و دو روز خوش‌گذرانی. در سفر با تور دیگر خبری از دغدغه‌های «شب کجا بمانیم؟»، «چه غذایی بخوریم؟» یا «اگر ماشین خراب شود، چه کنیم؟» را ندارید.

خوب است که بدانید در چند سال اخیر، تور کویرنوردی از اغلب شهرها مانند تهران، مشهد و اصفهان با قیمتی منطقی و به‌صرفه برگزار می‌شود.

هواپیما، قطار و اتوبوس

وسایل نقلیه عمومی راه دیگری برای رسیدن به کویر سخاوتمند ایران است. کافی است مثلاً با پرواز تهران اصفهان خود را به اصفهان برسانید و پس از آن با تورهای محلی به سمت کویر بروید. با این حال، اگر سفرتان صرفاً تفریحی است، به نظر ما بهترین روش سفر به کویر مصر، استفاده از تورهای گردشگری است.

بهترین زمان سفر به کویر مصر

یک قانون کلی وجود دارد و آن هم این است که بهترین زمان برای سفر به کویر، فصل‌های سرد سال است و مصر هم از این قاعده مستثنی نیست. در فصل تابستان، گرمای هوا بی‌طاقتتان می‌کند و خبری از لذت‌بردن برایتان نیست؛ اما در فصل پاییز و زمستان، دمای این منطقه معتدل و بهاری است، به حدی که پوشیدن یک لباس تابستانی در روز برایتان کفایت می‌کند؛ اما گول خورشید سوزان روزهای کویری را نخورید، شب (و گاهاً برخی از روزها) دمای هوا به‌شدت افت می‌کند و شما به لباس گرم احتیاج خواهید داشت.

بهتر است بدانید که در فصل‌های سرد معمولاً از گزند حیواناتی همچون مار، عقرب و روتیل در امان هستید؛ چون آن‌ها در خواب زمستانی خود به سر می‌برند. به همین دلیل است که می‌گویند از آبان تا اردیبهشت هر سال، بهترین زمان سفر به کویر مصر است.

بهترین زمان سفر به کویر مصر

تجربه های لذت بخش در کویر مصر

اگر می‌خواهید بدانید در سفر به کویر مصر، چه تجربه‌هایی انتظار شما را می‌کشند، باید نگاهی به لیست زیر بیندازید:

 • تماشای آسمان پرستاره شب؛
 • شب نشینی دور آتش؛
 • کمپینگ؛
 • تپه های شن های روان؛
 • عکاسی.

تجربه های لذت بخش در کویر مصر

به نظر کسی نیست که تعریف و تمجید شب‌های کویر و آسمان پرستاره‌اش را نشنیده باشد. آسمان کویر مصر صاف، بدون ابر، پرستاره، شفاف و زیباست. آسمان شب کویر مصر را نمی‌توان با واژه‌ها توصیف کرد، باید آنجا باشید تا دست دراز کنید و یک ستاره برای خود از آسمانش بچینید. از آنجایی که هوای شب هم در این منطقه نسبتاً سرد می‌شود، روشن‌کردن آتش و شب‌نشینی و گپ‌وگفت با همسفران از آن تجربه‌های خاطره‌ساز محسوب می‌شود.

در طول روز هم کافی است پا برهنه روی تپه های شن های روان و رمل های طلایی قدم بزنید و در سکوت آنجا به دنبال پیداکردن خود بروید. آسمان، آبیِ آبی است و زمین به‌زیباترین رنگ خاکیِ ممکن نقاشی شده است. اینجا همان جایی است که برای عکاسی و خلق ایده‌های ناب عکاسی در کویر جان می‌دهد.

تفریحات در کویر مصر

به نظر من، کویرنوردی آدابی دارد که باید تک‌به‌تک آن‌ها را به جا آورد. همان‌طور که شب‌نشینی و پابرهنه قدم‌زدن روی رمل‌ها و عکاسی را در سفر به کویر مصر اصفهان تجربه می‌کنید، باید تفریحات زیر را هم انجام دهید:

شترسواری

شترسواری در کویر مصر جزء جدانشدنی از سفر گردشگران است. افراد محلی با دریافت وجهی، در نزدیكی کویر شما را سوار بر شترهایشان می‌کنند تا بتوانید خاطره جالب شترسواری را با قدم‌زدن روی تپه های شن های طلایی تجربه کنید.

شترسواری

موتور چهارچرخ

موتورهای چهار چرخ از آن تجربه‌های هیجان‌انگیز و البته بی‌خطری است که پیشنهاد می‌کنیم آن را از دست ندهید. تصور کنید قرار است رانندگی را با به‌رقص‌درآوردن شن‌های نرم در دل دشت کویر ایران تجربه کنید! حتی تصورکردنش نفس آدم را بند می‌آورد.

خودرو آفرود

اگر آفرودباز باشید و با ماشین شخصی خود به کویر مصر رفته باشید، قطعاً می‌دانید که چه تفریح وصف‌نشدنی با آغوش باز پذیرای شماست؛ اگر هم تا به حال آن را تجربه نکرده‌اید، در سفر پیش رویتان به کویر مصر، با چند همسفر خود یک خودروی آفرود کرایه کنید و بزنید به دل کویر طلایی و سرعت و هیجان را یک‌جا تجربه کنید.

خودرو آفرود

سندبوردینگ

سند بوردینگ یا همان شن سواری را هم می‌توانید اینجا تجربه کنید تا آدرنالین خونتان به بیشترین حد خودش برسد؛ پیشنهاد می‌کنیم اگر تحمل هیجان زیاد را ندارید، بورد خود را همراهتان نبرید.

جاهای دیدنی اطراف کویر مصر

سفر به کویر مصر فقط با دیدن این کویر و تجربه چند تفریح مهیج ختم نمی‌شود. در حقیقت اگر بخواهید حق مطلب سفر به این منطقه را ادا کنید، باید از جاهای دیدنی نزدیک کویر مصر هم دیدن کنید:

چال سلکنون

چال سلکنون (سیل‌کنون) در شمال روستای مصر قرار دارد و در واقع فرورفتگی‌های زیبایی است که بر اثر سیل به وجود آمده است و توسط تپه‌های شنی محصور شده‌اند. برای رفتن به چال سلکنون و دریاچه سلکنون باید از روستای مصر به طرف روستای فرحزاد و سپس دوراهی چال سلکنون بروید.

چال سلکنون کویر مصر

تخت عروس

قبول دارید که لقب عروس مخصوص زیباترین‌ها و دیدنی‌ترین‌هاست؟ تخت عروس هم دقیقاً به‌دلیل تماشایی‌بودن وصف‌ناپذیرش این نام را به خود گرفته است. از بالای تخت عروس می‌توانید تپه‌های شن روان، تخت شور، چال سلکنون، باتلاق‌های کویر مرکزی، روستای مصر و کوه‌های دامغان را ببینید.

دریاچه نمک کویر مصر

دریاچه نمک کویر مصر یا همان دریاچه نمک خور بزرگ‌ترین دریاچه نمک فصلی ایران است. جالب است بدانید این دریاچه وسیع یکی از بزرگ‌ترین منابع استخراج پتاس در جهان است. وقتی به دیدن این دریاچه بروید، اشکال پنج‌ضلعی نمکی را می‌بینید که به دلیل وجود اختلاف دمای شب و روز به وجود آمده است.

کویر مصرقلعه و بافت قدیمی بیاضه

اگر می‌خواهید مدتی را زیر سقف آبی آسمان، در میان نخلستان‌های سربه‌فلک‌کشیده، در کنار دریاچه نمک و بافت تاریخی روستایی سپری کنید، حتما به قلعه بیاضه بروید. اگر نمی‌دانید قلعه بیاضه کجاست باید بگوییم که کافی است ۵۰ کیلومتر به سمت جنوب شرقی شهرستان خور برانید.

راستی! هتل روستای بیاضه در بلندای کویر هم می‌تواند نظرتان را برای اقامت جلب کند.

اقامتگاه های کویر مصر

اگر تا به اینجای متن به‌دنبال چرایی و دلیلی برای سفر خود به کویر مصر بودید، قطعا به جواب رسیده‌اید و حالا زمان انتخاب اقامتگاه است. اگر می‌خواهید در هتل‌های مدرن اقامت کنید کافی است خود را به اصفهان یا طبس برسانید و در یکی از هتل‌های آن‌ها اقامت کنید؛ اما ما برایتان پیشنهادهای شگفت‌انگیزتری داریم که در ادامه می‌توانید به‌طور مختصر با آن‌ها آشنا شوید.

هتل کویری بالی

بالی، یک هتل ۲ستاره و البته بزرگ‌ترین هتل کویری ایران است که در شهر خور و بیابانک قرار دارد. این مجموعه ۲طبقه بوده و ۳۳ اتاق دارد. شما در هتل بالی می‌توانید بر حسب سلیقه خود، اتاقتان را از میان اتاق‌های مدرن یا سنتی انتخاب کنید.

هتل کویری بالی

هتل سنتی تی دا

هتل سنتی تی دا کویر مصر ۳۰ واحد اقامتی دارد که همگی در طبقه همکف ساخته شده‌اند. هتل تی دا در شرق استان اصفهان، در ۵۸کیلومتری خور و بیابانک و در میان تپه های شنی روستای فرحزاد واقع شده است. اگر به رصد ستارگان علاقه‌‌مندید کافی است رو به آسمان هتل تی‌دا کنید و ساعت‌ها به جشن ستاره‌ها در آسمان خیره شوید.

اقامتگاه بوم گردی خانه مازیار (اقامتگاه بوم‌گردی آتشونی)

اقامتگاه بوم گردی خانه مازیار یا اقامتگاه بوم‌گردی آتشونی در میان روستای دیدنی گرمه قرار دارد که معجزه آرامش کویر را تقدیمتان می‌کند. موسیقی سنتی زنده، غذاهای لذیذ محلی، فضای تاریخی، امکان شترسواری و پیاده‌روی در رمل‌های کویری و رصد ستارگان از ویژگی‌هایی است که در این اقامتگاه هر گردشگری را به خود جذب می‌‌کند. این را هم بدانید که این مجموعه فقط ۷ واحد اقامتی دارد.

اقامتگاه بوم گردی خانه مازیار

حیوانات کویر مصر و نکاتی که باید به آن توجه کنیم

در کویر مصر شما با گونه‌های متنوعی از حیوانات روبه‌رو می‌شوید؛ این تنوع شامل انواع پستاندار، خزنده، پرنده و… است که برخی از آن‌ها عبارتند از شتر، گربه و روباه شنی و نیز پرندگانی مانند شاهین. مار، رطیل و عقرب هم از دیگر گونه‌های جانوری این منطقه هستند که ممکن است برایتان خطرآفرین باشند؛ بنابراین بهتر است این نکات را در سفر کویری‌تان در نظر داشته باشید:

 1. اقامت در کمپ و لذت‌بردن از زیبایی‌های کویر بسیار دل‌چسب است؛ اما شما را در معرض خطر حیوانات خزنده نیز قرار می‌دهد؛
 2. در صورت کمپ‌زدن، از بستن منافذ چادر مسافرتی هنگام خواب مطمئن شوید تا از ورود حیوانات به داخل چادر جلوگیری کنید؛
 3. اقامت در هتل‌های سنتی کویر مصر علاوه بر حس خوب اصیل‌بودن، شما را از خطر حیوانات کویری دور می‌کند؛
 4. در فصل‌های سرد سال به کویر سفر کنید تا از خطر گزش مار، عقرب و… در امان بمانید؛
 5. برای کویرگردی از راهنمایی لیدرهای بومی و کاربلد کمک بگیرید تا خطر کمتری شما را تهدید کند.

حیوانات کویر مصر

لوازم ضروری برای سفر به کویر مصر

سفر به کویر مانند هر سفر دیگر ابزار خود را می‌طلبد تا بتوانید تجربه لذت‌بخشی را کسب کنید، پس قبل از شروع سفر از همراه‌داشتن وسایل زیر مطمئن شوید:

 • کارت شناسایی؛
 • نقشه منطقه؛
 • قطب‌نما یا جی‌پی‌اس؛
 • موبایل، شارژر موبایل و پاور بانک؛
 • قمقمه و قرص‌های تصفیه‌کننده آب؛
 • داروهای عمومی و دفترچه بیمه؛
 • خوراکی‌های مقوی، غذا‌های خشک و نمک خوراکی؛
 • کیسه خواب یا پتو؛
 • زیرانداز یا حصیر؛
 • لباس اضافه، عینک آفتابی، کرم ضد آفتاب و کلاه؛
 • چراغ‌قوه یا هد لمپ.

لوازم ضروری برای سفر به کویر مصر

در آخر

با خواندن این نوشته، تجربه یک سفر مجازی به کویر مصر را داشتید. اگر بخواهید در عالم واقعیت هم آن را تجربه کنید باید بدانید که هزینه این سفر برایتان نسبتاً ارزان تمام می‌شود. شاید هم قبلا به این منطقه از اصفهان سفر کرده‌اید و با کوله‌باری از تجربه بازگشته‌اید و امروز به یاد خاطره‌های خوش، شروع به خواندن داستان ما کردید؛ اگر چنین است برای ما و علی‌بابایی‌ها از خاطرات و تجاربتان بگویید.

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

2 دیدگاه
 1. احسان روانگرد می‌گوید

  عالی بود

  1. تحریریه علی‌بابا می‌گوید

   سلام احسان عزیز 🙂
   خیلی خوشحالبم که براتون مفید بوده