جاهای دیدنی لبنان را چقدر می‌ شناسید؟

اگر تصور شما از لبنان تصویر جنگ‌های داخلی‌ست، بهتر است همه را فراموش کنید. جاهای دیدنی لبنان از طبیعی و تاریخی، آن قدر زیادند که در سفر به این کشور حسابی سرگرم می‌شوید.

شاید شنیده‌اید که بیروت به عروس خاورمیانه و بهشت شرق معروف است. زیبایی‌های لبنان به تاریخ غنی، طبیعت قشنگ و موزه‌های جذابش برمی‌گردد. در این نوشته از علی بابا قرار است درباره ۱۱ تا از جاهای دیدنی لبنان بخوانید و با نظر کاربران سایت تریپ ادوایزر درباره جاذبه‌های گردشگری لبنان آشنا شوید. اگر قبلا به لبنان سفر کرده‌اید، خاطره‌هاتان را با ما مرور کنید.

 

۱. معبدهای تاریخی بعلبک (Baalbek)

معبدهای تاریخی بعلبک

اگر به جاهای تاریخی و باستانی علاقه‌مند باشید، دل کندن از بعلبک برای‌تان سخت می‌شود. مجموعه معبد رومی بعلبک یکی از برجسته‌ترین آثار باستان‌شناسی خاورمیانه به‌حساب می‌آید.

معبد تماشایی ژوپیتر (Jupiter) و معبد باکوس (Bacchus) با ظاهری چشمگیر، نگین دیدنی های لبنان هستند. می‌توانید از موزه‌ای که در تونل زیر مجموعه بعلبک قرار دارد هم دیدن کنید.

معبد دیگری که در این مجموعه وجود دارد، معبد ونوس (Venus) است که مقابل در ورودی قرار گرفته و از لحاظ وسعت، کوچک‌تر است. مجموعه تاریخی بعلبک در دره بکاع (Beqaa) قرار گرفته و هر سال میزبان توریست‌های زیادی‌ست، به‌ویژه که فستیوال بین‌المللی بعلبک در این شهر قرون وسطایی برگزار می‌شود.

کاربرانی که از بعلبک بازدید کرده‌اند، این محوطه تاریخی را جذاب و دیدنی ارزیابی کرده‌اند. آنها می‌گویند اگر قرار باشد یک جاذبه گردشگری لبنان را برای بازدید انتخاب کنید، باید بعلبک باشد. این‌جا ارزش دو ساعت رانندگی از بیروت را دارد. این شهر کوچک شما را به دنیای متفاوت دیگری می‌برد. بازدیدکنندگان قبلی توصیه می‌کنند صبح اول وقت به این‌جا برسید که زمان کافی برای بازدید معبدها داشته باشید.

آدرس: بعلبک، ۸۶ کیلومتری بیروت

۲. موزه میم (MiM)

موزه میم

یکی از جالب‌توجه‌ترین جاهای دیدنی لبنان، موزه میم است که از سال ۲۰۱۳ کارش را شروع کرده است. این موزه در طبقه زیرین دانشگاه سنت ژوزف قرار گرفته و حدود ۲ هزار مواد معدنی را به شکلی جذاب نمایش می‌دهد.

این مواد معدنی از ۴۵۰ گونه مختلف هستند و از ۷۰ کشور جمع‌آوری شده‌اند.  ویژگی جالب موزه میم بیروت این است که می‌توانید با ابزار موجود در موزه مواد معدنی را ببینید، صدای موسیقی را بشنوید و ارتباطی دوسویه با موزه برقرار کنید. پس یادتان باشد به گالری تجربه سر بزنید. این موزه به موزه ملی بیروت خیلی نزدیک است.

یکی از بازدیدکنندگان، موزه میم بیروت را در حد موزه لوور پاریس اما در شاخه شاهکارهای طبیعی می‌داند. تصورش سخت است که همه این مواد به‌طور طبیعی وجود داشته باشند. هر سنگ و فسیل از دیگری متفاوت است و همه خیلی زیبا هستند. انواع سنگ، مواد معدنی و فسیل براساس کشور مبدا دسته‌بندی شده‌اند. بعد از بازدید این موزه، خیلی چیزها درباره تاریخچه مواد معدنی و فسیل‌ها یاد می‌گیرید.

آدرس: بیروت، خیابان دمشق (Damascus)

۳. موزه ملی بیروت

موزه ملی بیروت

همیشه یک دسته از گردشگران هستند که طرفدار پروپاقرص موزه‌ها به‌حساب می‌آیند. اگر شما هم اهل موزه‌گردی هستید، از سفر به بیروت لذت خواهید برد. از در موزه ملی بیروت که داخل بروید، از دنیای واقعی اطراف‌تان جدا می‌شوید.

اشیای تماشایی زیادی در این موزه به نمایش درآمده که مربوط به دوره پیش از تاریخ و قرون وسطی هستند و تعدادشان به ۱۰۰ هزار شی قیمتی، مجسمه و عتیقه می‌رسد؛ اما آن‌چه از همه معروف‌تر است و عکسش همه جا دیده می‌شود، مجسمه‌ برنزی فینیقی‌ست که نزدیک معبد اوبلسیک (Obelsik) در بیبلوس (Byblos) کشف شد، همچنین زیورآلات طلا و تابوت‌های سنگی پرنقش‌ونگار.

مثل بسیاری از موزه‌ها، اگر پاسپورت‌تان را به مسوول موزه تحویل دهید، آی‌پادی در اختیار شما قرار می‌گیرد. با اسکن کردن برچسب هر کدام از اشیای موزه، اطلاعات بیشتری درباره‌ آن می‌خوانید.

پیشنهاد می‌کنیم هدفون همراه داشته باشید تا بتوانید فیلم مستند ۱۲ دقیقه‌ای را که هر ساعت بین ۹ صبح تا ۴ بعدازظهر به‌نمایش درمی‌آید، تماشا کنید. این فیلم نشان می‌دهد در طول جنگ داخلی لبنان چطور از ساختمان موزه و اشیای درون آن محافظت کرده‌اند.

گردشگرانی که از این موزه دیدن کرده‌اند، نظر مثبتی درباره‌ آن دارند. موزه ملی بیروت خیلی بزرگ نیست، اما باشکوه است. تعداد اشیای موزه درمقایسه با موزه‌های بزرگ دنیا کم است، اما هر چه می‌بینید، نفس‌گیر است. هزینه بازدید از آن به‌صرفه است و گنجینه‌هایی از همه جای لبنان در آن به‌نمایش درآمده. می‌توانید از فروشگاه موزه سوغات بخرید.

نشانی: بیروت،‌ خیابان پیر جمیل (Pierre Gemayel)

۴. معبد سنت شاربل

معبد سنت شاربل

شاربل مخلوف (Charbel Makhlouf) که در ۱۸۹۸ از دنیا رفت، کشیش معروف لبنانی بود. کلیسای کاتولیک او را مقدس می‌دانست و بین مسیحی‌های لبنان پرآوازه و محبوب بود، چراکه خیلی‌ها به معجزه‌های او باور داشتند. اکنون معبد سنت شاربل  (Saint Charbel)را می‌توانید در ۵۵ کیلومتری بیروت پیدا کنید.

توریست‌هایی که به این جاذبه گردشگری سرزده‌اند، از آرامش محیط و فضای آرام معبد یا کلیسای سنت شاربل تعریف کرده‌اند.

آدرس، عنایا (Annaya)، بیبلوس (Byblos)

۵. غار جعیتا

غار جعیتا

پیشنهاد می‌کنیم گردشگرانی که به آثار طبیعی علاقه دارند، غار جعیتا (Jeita Grotto) را حتما ‌ببینند. طولانی‌ترین غار دوقلوی خاورمیانه در جعیتا قرار گرفته و اولین بار در ۱۸۳۶ کشف شد. اگرچه غار جعیتا در جنگ داخلی لبنان آسیب دید و مدتی بسته بود، در ۱۹۹۵ بازگشایی شد. غار جعیتا یکی از نمادهای لبنان است و در سال ۲۰۱۱ جزو فهرست نهایی عجایب هفت‌گانه طبیعت قرار گرفت.

این غار درواقع از دو غار جدا از هم تشکیل شده که به هم راه دارند. میلیون‌ها سال طول کشیده تا غار جعیتا شکل بگیرد. سنگ‌های آهکی ترک‌خورده در مسیر آب‌های زیرزمینی دست به دست دادند تا کم‌کم این غار ساخته شود. غار پایینی با قایق‌سواری قابل‌دیدن است.

گردشگرانی که غار جعیتا را دیده‌اند، به این نتیجه رسیده‌اند که از نظر وسعت و چشم‌انداز فوق‌العاده است. سفر به لبنان بدون دیدن غار جعیتا کامل نمی‌شود. خوبی‌اش این است که از غار جعیتا می‌شود خانوادگی بازدید کرد.

نشانی: دره داگ ریور (Dog River)

۶. میدان شهدا

میدان شهدا

میدان شهدا (Martyr’s Square) در بیروت یکی از جاهای دیدنی‌ لبنان  است که از نظر تاریخی اهمیت زیادی دارد. میدان شهدا یادبود افرادی‌ست که در دوره عثمانی اعدام شدند. از طرف دیگر این میدان مرز سنتی بین بیروت شرقی و غربی بود. این بنای یادبود در ۱۹۳۱ ساخته شده است.

نشانی: بیروت، خیابان الشهدا

۷. خیابان حمرا

خیابان حمرا

قلب تپنده شهر بیروت همین‌جاست. در خیابان حمرا (Hamra Street)  که به شانزه‌لیزه بیروت معروف است، از کافه‌های رنگارنگ، رستوران، تئاتر و فروشگاه تا دانشگاه پیدا می‌کنید. دانشگاه آمریکایی بیروت (American University of Beirut) هم در همین خیابان قرار گرفته است.

پاییز که از راه برسد، فستیوال خیابانی حمرا در این‌جا برگزار می‌شود. می‌توانید ساعتی در این خیابان قدم بزنید، در کتاب‌فروشی‌هایش سرک بکشید و بعد در یکی از کافه‌ها خودتان را به یک فنجان قهوه مرغوب مهمان کنید.

گردشگران درمورد خیابان حمرا گفته‌اند این‌ خیابان خواب ندارد و همیشه پر از آدم است. در این خیابان فروشگاه سوغات فروشی، هتل، قنادی سنتی لبنانی، کافه و رستوران زیاد است. هر چه بخواهید همین‌جا پیدا می‌کنید. قیمت‌ها کمی بالاتر از جاهای دیگر است.

نشانی: بیروت، خیابان حمرا

۸. صخره‌های کبوتر

صخره‌های کبوتر

یکی از قشنگ‌ترین جاذبه های طبیعی لبنان جایی نیست مگر صخره کبوتر. صخره‌های کبوتر زیبایی نفس‌گیری دارند و در حاشیه‌ ساحلی روشه قرار گرفته‌اند. مسافرانی که به این‌جا می‌آیند، نه‌تنها از منظره‌ی دریا و تماشای صخره‌ها لذت می‌برند، بلکه در آن حوالی پیاده‌روی می‌کنند. بازار قایق‌سواری در این منطقه هم داغ است و همه چیز سرگرم‌کننده به‌نظر می‌رسد.

مسافران از چشم‌انداز شهر،  منظره دلنشین غروب در کنار دریا و کافه و رستوران‌های این منطقه تعریف کرده‌اند.

نشانی: بیروت، منطقه روشه

۹. بانوی مقدس لبنان

بانوی مقدس لبنان

کلیسای حریصا (Harissa) یا زیارتگاه بانوی مقدس لبنان(Our Lady of Lebanon) در ستایش حضرت مریم (ع) برپا شده است. مجسمه عظیم مریم مقدس رو به دریا قرار گرفته و خیلی قشنگ است. محوطه زیارتگاه و کلیسا یکی از جاهای دیدنی پرطرفدار لبنان به‌شمار می‌رود.

این مجسمه را در حریصا پیدا می‌کنید، دهکده‌ای کوهستانی در شمال بیروت. بلندی مجسمه مریم مقدس ۸ و نیم میتر است و در ۱۹۰۴ ساخته شده. برای رسیدن به مجسمه باید تله‌کابین سوار شوید. مطمئن باشید از آن بالا منظره‌ چشم‌گیری خواهید دید.

مسافرانی که به این جاذبه سر زده‌اند، منظره‌ بالای تپه را بی‌نظیر توصیف کرده‌اند. کلیسا برای دعا باز است و همیشه نمی‌شود داخل آن شد. اما می‌شود از محوطه مجسمه مریم مقدس بالا رفت.

نشانی: حریصا

۱۰. حمام‌های رومی

حمام‌های رومی

جالب است که در میان جاهای دیدنی لبنان، به حمام‌های رومی (Roman Baths) می‌رسید. این حمام‌ها یادگار حضور رومی‌ها در این منطقه هستند. این‌جا محل جمع شدن رومی‌ها در شهر بوده ولی اکنون سال‌هاست که دیگر نمی‌شود به‌عنوان حمام از آن استفاده کرد.

حمام‌های رومی بیروت به چهار بخش تقسیم می‌شده که امروزه در یکی از این بخش‌ها اجراهای هنری برگزار می‌شود. بخش دیگر به باغ مدیترانه‌ای تبدیل شده و گردشگران زیادی را به سوی خودش جذب می‌کند. حمام‌ها را در مرکز شهر، میان ساختمان‌های دولتی پیدا می‌کنید.

گردشگران نوشته‌اند این‌جا ورودی ندارد و به روی همه باز است. البته امکانات خاصی مانند کافه یا رستوران هم کنارش نیست. محل حمام‌ها در مرکز شهر بیروت است.

نشانی: بیروت، خیابان کاپوچینز (Capuchins)

۱۱. آبشار باتارا جورج

آبشار باتارا جورج

آبشار باتارا جورج (Baatara gorge) یکی از جذاب‌ترین آبشارهای دنیاست. گذشته از آب زلال و منظره تماشایی آبشار، صخره‌های طبیعی آن عمر خیلی طولانی دارند. محققان تخمین زده‌اند که عمر صخره‌های این آبشار به میلیون‌ها سال پیش می‌رسد.

اغلب گردشگرانی که به این‌جا می‌آیند، صخره‌نورد هستند و کمی هیجان در گشت‌وگذار برای‌شان عادی‌ست. با این همه به‌خاطر لغزنده بودن صخره‌ها، باید بسیار احتیاط کرد. آبشار باتارا جورج از بین سه شکاف سنگی عبور می‌کند و به همین دلیل به غار سه پل هم معروف است.

گردشگران از مسیر طولانی رسیدن به آبشار نوشته‌اند و این‌که زیبایی چشم‌نواز آبشار ارزش راه سخت رسیدن به آن را دارد. البته بهترین زمان بازدید از آبشار باتارا جورج فصل بهار است که آبشار پر آب شده و ارتفاع آن به ۹۰ تا ۱۰۰ متر می‌رسد.

نشانی: تنورین، ۷۰ کیلومتری بیروت

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

3 دیدگاه
 1. راضیه می‌گوید

  ای جان چه قشنگه دوس دارم یه روز برم 😍

 2. Artin می‌گوید

  خیلی ممنون بابت مطالب عالی که قرار میدین🙏🙏

  1. تحریریه علی‌بابا می‌گوید

   خیلی خوشحالیم که دوست داشتین 🙂