جاهای دیدنی شوشتر

جاهای دیدنی شوشتر از سازه های آبی تا قلعه سلاسل

گردشی میان سازه‌های آبی و دیدنی های شوشتر

اگر دلتان هوای جاهای دیدنی شوشتر را کرده، پس آستین بالا بزنید و بعد از جاهای دیدنی خوزستان سراغ دیدنی های شوشتر بروید.

اگر می‌خواهید بدانید شهر شوشتر کجاست باید بگویم که شوشتر به عنوان یکی از شهرستان‌های خوزستان و در واقع قدیمی ترین شهر خوزستان است که در شمال این استان قرار گرفته و از لحاظ منابع آبی خیلی ارزشمند است. شوشتر خودش به‌تنهایی توانسته ۱۳ میراث جهانی ثبت‌شده در یونسکو داشته باشد. بنا به گفته یکی از تاریخ‌نویسان، شوشتر به معنای «خوب‌تر» است. واقعا که چه اسم زیبایی برایش انتخاب کرده‌اند. بعضی دیگر شوشتر را «شه‌شاتر» هم می‌نامند و گفته می‌شود که این نام از واژه «شوشا» یا «سوسا» گرفته شده است. این شهر آب‌وهوایی مطلوب در پاییز و زمستان و گرم در تابستان دارد. با آنکه دمای شوشتر بیشتر مواقع بالاست ولی می‌توانید برای بازدید از جاهای دیدنی شوشتر خوزستان برنامه‌ریزی کنید و بعدازظهر یا صبح را برای گردش انتخاب کنید.

در این مقاله از مجله گردشگری علی بابا می‌خواهم از زیبایی‌های شوشتر خوزستان داستانی جذاب برای شما بگویم، پس همراهم باشید.

شوشتر کجاست؟
شوشتر یکی از شهرستان‌های استان خوزستان و در فاصله ۹۵ کیلومتری از شمال استان قرار گرفته است.
جاهای دیدنی شوشتر کدام‌ است؟
جاهای دیدنی شوشتر به چند دسته دیدنی‌های تاریخی، پل‌های معروف، بندهای قدیمی، قلعه‌ها و باغ‌های زیبا، چشمه‌ها و رودخانه‌ها، مساجد و جاذبه‌های مذهبی و پارک‌ها تقسیم می‌شود.
بهترین زمان برای سفر به شوشتر چه موقعی است؟
با توجه به اینکه اواخر بهار و تابستان شوشتر خیلی گرم است، شاید بهترین زمان سفر برای شما پاییز و زمستان باشد.
بهترین جاهای تاریخی و دیدنی شوشتر کدام است؟
برج کلاه فرنگی، سازه‌های آبی شوشتر، بند خاک، خانه مستوفی، کاروانسرای افضل، خانه مرعشی، خانه امین‌زاده، دخمه‌های زرتشتی، چهارطاقی و تو عاشقون بهترین جاهای تاریخی و دیدنی شوشتر هستند.
جاهای تفریحی شوشتر کدام است؟
باغ خان شوشتر، سازه‌های آبی، چشمه سوزنگر، بازار سنتی، پارک داریون، پارک هرمزان و پارک جزیره بهترین جاهای تفریحی شوشتر هستند.

دیدنی‌های تاریخی شوشتر

شوشتر به‌عنوان یکی از شهرستان‌های تاریخی ایران، قدمتی طولانی داشته و بیشتر سازه‌ها و بناهای آن به دوره ساسانیان و صفویان برمی‌گردد. بناهایی که با هنرمندی و ظرافت تمام ساخته شده‌ و حالا به یکی از دیدنی‌های تاریخی شوشتر تبدیل شده‌اند. اگر می‌خواهید با تاریخ شوشتر بیشتر آشنا شوید، بهترین کار بازدید از دیدنی‌های تاریخی این شهر است.

شوشتر

عکس از: سایت Google Maps

– برج کلاه فرنگی شوشتر

برج کلاه‌ فرنگی بخشی از سازه‌های آبی و جاهای دیدنی شوشتر است. در مورد قدمت برج، اطلاعات مشخصی وجود ندارد. جالب اینجاست که حتی در مورد کاربری این برج هم کسی نظری نداشته است. البته بعضی کارشناسان گفته‌اند که این برج یک جورهایی باقی مانده یک برج ۸ضلعی در دوره ساسانی است.

امکانش هست که در قدیم‌ها از برج کلاه فرهنگی از جاهای دیدنی شوشتر به‌عنوان یکی از دیدنی های شوشتر برای دیده‌بانی رودخانه و نظارت روی کار کارگران استفاده می‌کردند. یک نظریه جدید می‌گوید که قدمت برج به زمان داریوش هخامنشی برگشته و کاربرد آن برای پیام‌رسانی بوده است.

برج کلاه فرنگی شوشتر

عکس از: سایت Google Maps

در دوره داریوش هخامنشی، از شمال آفریقا تا آسیا و شوش و پارسه، برج‌هایی برای پیام‌رسانی ساخته شدند. پیام‌ها با روشن کردن آتش در شب و با زبان رمز به دست داریوش هخامنشی می‌رسید.

در سال ۱۳۹۲ افرادی ناشناس و از خدا بی‌خبر، بخشی از جان‌پناه الحاقی برج کلاه فرنگی را خراب کردند. بعد از این تخریب بود که پایگاه میراث فرهنگی سازه‌های آبی تاریخی شهر شوشتر تا فردای آن روز برج را مرمت کرد. در ادامه به شما می‌گویم که برج کلاه‌ فرنگی شهر شوشتر کجاست؟

آدرس برج کلاه فرنگی شوشتر

شوشتر، میدان ۱۷ شهریور، انتهای خیابان بلوار

برج کلاه فرنگی روی گوگل مپ

– سازه‌ های آبی شوشتر

سازه‌های آبی از جاهای دیدنی شوشتر به‌عنوان یکی از دیدنی های شوشتر از عجایب این استان است که می‌توانید در آن نبوغ بالای سازندگان را ببینید. سازندگان این سازه‌های آبی دانش فنی زیاد در حوزه مهندسی هیدرولیک و مدیریت آب داشتند. این سازه هوش و درایت گذشتگان را به‌شکل واضحی به نمایش می‌گذارد و تصویر خوبی از تاریخ شوشتر را به شما نشان می‌دهد.

سازه‌های آبی شوشتر

عکس از: سایت Google Maps

بنابراین توانستند سازه‌ای بسازند که به بهره‌‌برداری اصولی و صحیح از منابع آبی شوشتر خوزستان کمک می‌کند. در واقع ساخت این سازه‌ها باعث شد تا با انحراف و انتقال آب کارون بتوان از این منبع الهی، بهترین استفاده را برد.

خیلی از کارشناسان گفته‌اند که سنگ بنای سازه‌های آبی از جاهای دیدنی شوشتر که از جاذبه‌های گردشگری شوشتر است، به دوره هخامنشیان برمی‌گردد؛ اما خب در اصل خود سازه‌ها مربوط به دوره ساسانی هستند. ساخت سازه‌ها به دستور پادشاهانی مثل اردشیر اول و شاهپور انجام شده و در دوره‌های بعدی کامل‌تر شده‌اند. اسنادی وجود دارد که نشان می‌دهد در دوره قاجار هم این سازه‌ها مرمت شده‌اند.

سازه‌ها آبی شوشتر

عکس از: سایت Google Maps

آدرس سازه‌های آبی شوشتر

این سازه‌ها آنقدری مهم هستند که در هر کجای شوشتر باشید و آدرس بگیرید همه شما را راهنمایی خواهند کرد. این سازه‌ها نزدیک میدان ۱۵ خرداد شوشتر خودنمایی می‌کنند.

سازه‌های آبی شوشتر روی گوگل مپ

– بند خاک از جاهای دیدنی شوشتر

بند خاک یکی دیگر از جاهای دیدنی شوشتر خوزستان است که نزدیک امام‌زاده عبدالله قرار گرفته و بخشی از سازه‌های آبی این شهرستان است. این بند، آب را از نهر «داریون» به نهر «رقط» منتقل کرده و زمانی که خطر طغیان نهر ریوان وجود دارد، آب را کنترل و آن را به نهر رقط هدایت می‌کند.

بند خاک شوشتر

عکس از: سایت Google Maps

این بند هم مثل دیگر سازه‌های آبی شوشتر در دوره ساسانی ساخته شده و از زیباترین دیدنی های شوشتر است. بند خاک در تاریخ ۲ بهمن ۱۳۸۲ به ثبت آثار ملی ایران و در سال ۱۳۸۸ به ثبت میراث جهانی یونسکو رسیده است.

آدرس بند خاک شوشتر

خوزستان، شوشتر، کمربندی قدیم، شمال غربی امام‌زاده عبدالله

بند خاک شوشتر روی گوگل مپ

– خانه‌ مستوفی شوشتر

خانه مستوفی یکی از جاهای دیدنی شوشتر و جزو دوست‌داشتنی‌ترین جاذبه های گردشگری شوشتر است. این خانه حالا به رستوران، عکاس‌خانه و موزه تبدیل شده است و درست در بافت تاریخی شهرستان شوشتر قرار دارد. میان حیاط خانه، درختی زیبا با شاخه‌های پُر را می‌بینید که حسابی روی نیمکت‌های چوبی سایه می‌اندازد.

خانه مستوفی شوشتر

عکس از: سایت Google Maps

طبق مستندات، قدمت خانه مستوفی از جاهای دیدنی شوشتر به دوره قاجار برمی‌گردد. مالک اول این خانه یک تاجر ثروتمند شوشتری به‌‌اسم «محمدعلی مستوفی» بود. معماری خانه مستوفی مشابه سبک معماری در اواخر دوره قاجار بوده و زمان پادشاهی مظفرالدین شاه ساخته شده است.از میان دالان‌های حیاط می‌توانید چشم‌اندازی خیره‌کننده به پل بند شادروان و رود شطیط داشته باشید.

خانه‌ مستوفی شوشتر

عکس از: سایت Google Maps

معماری خانه مستوفی کار حاج محمدتقی معمار بوده که در ساخت آن از هنر و سلیقه خود چیزی کم نگذاشته است. در بخش شرقی خانه می‌توانید یک حوض ۸ ضلعی را ببینید که در مرکز آن حوضی دایره‌ای شکل ساخته شده است. حالا ببینیم خانه مستوفی شهر شوشتر کجاست؟

آدرس خانه مستوفی شوشتر

خوزستان، شوشتر، میدان باطنی، جنب مسجد مستوفی

خانه مستوفی شوشتر روی گوگل مپ

– کاروان‌سرای افضل

کاروان‌سرای افضل یکی از دیدنی های شوشتر است که دوره ساخت آن به قاجار برمی‌گردد. بنای کاروان‌سرا در ۴ طبقه ساخته شده که شامل شبستان (زیرزمین)، طبقه همکف، طبقه اول و شودان می‌شود. نقش‌های آجری کارونسرا شامل طرح‌های خوون چینی خفته، حصیری و راسته هستند.

کاروانسرای افضل

عکس از: سایت Google Maps

در سکوی دور حیاط این خانه از جاهای دیدنی شوشتر هم می‌توانید تزیینات آجری زیبایی را ببینید که به سبک فخرومدین کار شده‌اند. فخرومدین به شبکه‌های درون حصار و باره اماکن مذهبی و باغ‌ها گفته می‌شود. در این سبک، آجرها به صورت شبکه‌ای تکرار می‌شوند. در مورد وجه تسمیه فخرومدین باید بگویم که «فخر» به معنای «گِل پخته» و «مدین» به معنای «مادگی»، «فرورفتگی» و «حفره» است.

کاروانسرای افضل

عکس از: سایت Google Maps

برای کف‌سازی حیاط این بنای زیبا که جزو جاذبه های گردشگری شوشتر خوزستان است، از قاب آجری استفاده کرده‌اند. در حال حاضر این بنا محلی برای نمایشگاه‌های صنایع‌دستی استان آن هم به صورت دائمی است.

آدرس کاروانسرای افضل شوشتر

خوزستان، شوشتر، خیابان طالقانی، کوچه سنگ‌فرش

کاروانسرای شوشتر روی گوگل مپ

– خانه مرعشی از جاهای دیدنی شوشتر

در بافت کهنه شهر، یک خانه تاریخی و قدیمی وجود دارد که به آن خانه مرعشی می‌گویند. قدمت این خانه تقریبا به دوره قاجار برمی‌گردد. خانه مرعشی در ابتدا متعلق به شخصی به ‌اسم «سیدمحمدحسین مرعشی» بود که همراه خانواده‌اش در آن زندگی می‌کردند.

خانه مرعشی

عکس از: سایت Google Maps

بنای خانه از جاهای دیدنی شوشتر با تلفیقی از دو سبک معماری قجری و پهلوی ساخته شده و در حال حاضر هم به ‌عنوان دفتر پایگاه میراث جهانی سازه‌های آبی شوشتر از آن استفاده می‌شود.

خانه مرعشی، این زیباترین دیدنی های شوشتر روی صخره‌ای بلند و عمودی، کنار رودخانه و دقیقا مشرف به سازه‌های آبی شوشتر قرار گرفته است.

خانه مرعشی

عکس از: سایت Google Maps

پس وقتی در خانه قدم می‌زنید و به حاشیه می‌رسید، چشم‌اندازی زیبا و باورنکردنی از آبشارها و آسیاب‌ها را می‌بینید. فکرش را بکنید، خانواده مرعشی‌ها چه لذتی از زندگی در این خانه آن هم با این چشم‌انداز ابدی برده‌اند.

آدرس خانه مرعشی شوشتر

خوزستان، شوشتر، خیابان امام، دروازه غربی آبشارهای شوشتر

خانه مرعشی روی گوگل مپ

– خانه امین‌زاده از جاهای دیدنی شوشتر

خانه امین‌زاده در دوره قاجار و توسط فردی به‌ اسم «امین‌زاده» ساخته و حالا به یکی از مشهورترین ساختمان‌ها در بافت قدیمی شوشتر تبدیل شده است. از ویژگی‌های مهم این ساختمان تاریخی می‌توانم به تزیینات خیره‌کننده‌ای اشاره کنم که با سنگ، آجر، کنده‌کاری‌های سنگی و گچ‌بری‌های مشبک در بخش‌های مختلف خصوصا در پیشانی ایوان‌ها اجرا شده‌اند.

خانه امین زاده شوشتر

عکس از: سایت Khabaronline

در حاشیه ورودی‌های خانه می‌توانید ستون‌های آجری تزئین ‌شده‌ای را ببینید که تحسین شما برمی‌انگیزند. داخل خانه هم تزئیناتی زیبا دارد که من نمی‌توانم جان مطلب را ادا کنم و باید خودتان ببینید. خانه امین‌زاده که یکی از جاهای دیدنی شوشتر است در ۱۸ آبان ۱۳۷۸ به ثبت آثار ملی ایران رسید.

آدرس خانه امین‌زاده

خوزستان، شوشتر، محله کندال، کوچه امین‌زاده

خانه امین‌زاده روی گوگل مپ

– خانه گازر از دیدنی های شوشتر

عمارت تاریخی گازر که زمان ساخت آن به دوره قاجار برمی‌گردد، یکی دیگر از جاهای دیدنی شوشتر است که رد پای تاریخ شوشتر و گذر و زمان بر بدنه آن معلوم است.. کارشناسان بنای این خانه را از لحاظ ارزش و اهمیت، دومین بنای مهم در میان عمارت‌های تاریخی شوشتر می‌دانند. در گذشته این عمارت خانه‌ای مسکونی و بخشی از مجموعه افضل بود. بعد از گذشت سال‌ها، عمارت به تملک شخصی به‌اسم «گازر» در آمد و از آن زمان به بعد شد، خانه گازر!

خانه گازر

عکس از: سایت Google Maps

از بخش‌های مختلف خانه گازر می‌توانم به حیاط مرکزی، ایوان، شبستان و اتاق‌ها اشاره کنم. آجرکاری، حجاری و گچ‌بری‌های هنرمندانه و مشبک از مهم‌ترین تزیینات این خانه هستند.

در بخش‌هایی از خانه گازر از جاهای دیدنی شوشتر برای استفاده بهینه از نور در طول روز، نورگیرهایی روی پیشانی طاق‌نماها، سردر ورودی و سطوح دیوار ایوان ساخته شده است.

آدرس خانه گازر شوشتر

خوزستان، شوشتر، چهارراه امام‌ خمینی، کوچه سیدعلی‌اکبر احمدزاده جزایری

خانه گازر روی گوگل مپ

– دخمه های زرتشتی شوشتر

در شمال شهر شوشتر می‌توانید در دل صخره‌ها، پنجره‌هایی مستطیلی را ببینید که با دست کنده شده‌اند. این‌ها همان دخمه‌ای زرتشتی شوشتر هستند که به‌اسم «خرف‌‌خانه‌های شوشتر» یا «استودان‌های شوشتر» هم شناخته می‌شوند.

دخمه‌های زرتشتی شوشتر

عکس از: سایت Google Maps

برای اینکه قدمت شوشتر را بهتر درک کنید، باید حتما به دخمه‌های شوشتر سربزنید. دخمه‌ها از شگفت‌انگیزترین جاهای دیدنی شوشتر هستند که تاریخ آن‌ها به قبل از اسلام برمی‌گردد. در این دخمه‌ها، اموات را دفن می‌کردند و به احتمال زیاد قدمت آن‌ها به دوران پارتی و مادی برمی‌گردد. دخمه‌های زرتشتی شوشتر در دیواره کوه‌ها و صخره‌ها کنده شده‌اند و در دامنه‌ای کم ارتفاع قرار دارند، بنابراین دسترسی به آن‌ها ساده است.

آدرس دخمه‌های زرتشتی شوشتر

خوزستان، شوشتر، شمال شهر

دخمه‌های زرتشتی شوشتر روی گوگل مپ

موقعیت دخمه‌های زرتشتی شوشتر روی گوگل‌مپ ثبت نشده‌اند. پس اگر روزی روزگاری به شوشتر رفتید، موقعیت این دخمه‌ها را ثبت کنید.

– چهارطاقی شوشتر

چهارطاقی یکی دیگر از دیدنی های شوشتر است که نشان از قدمت شوشتر دارد و در حاشیه رود گرگر می‌توانید آن را ببینید. چهارطاقی سقفی گنبدی شکل دارد که روی ۴ پایه ساخته شده و از آن در گذشته‌های دور برای نگهداری و حفظ آتش مقدس پیروان دین زرتشت استفاده می‌شده است.

چهارطاقی شوشتر

عکس از: سایت Khuzestankhabar

این اثر تاریخی زیبا از جاهای دیدنی شوشتر در زمان حکومت قاجار تغییر کاربری داد و به ‌عنوان نمازخانه و مسجد برای عبادت آسیابانان استفاده شد. ۴ طرف چهارطاقی شوشتر، درگاه‌هایی قوسی شکل وجود دارد و برای دسترسی به آن باید از پله‌هایی خاک گرفته و قدیمی بالا بروید.

آدرس چهارطاقی شوشتر

خوزستان، شوشتر، حاشیه رود گرگر

چهارطاقی شوشتر روی گوگل مپ

موقعیت چهارطاقی شوشتر روی گوگل‌مپ ثبت نشده و همت شما گردشگران دوست‌داشتنی را می‌طلبد.

– تو عاشقون شوشتر

تو عاشقون اتاقی حفره شده در تپه‌ای صخره‌ای در مجاورت بقعه امام‌زاده عبدالله شوشتر است که قدمت آن به دوره سلجوقیان برمی‌گردد. تو عاشقون به‌عنوان یکی از جاذبه های گردشگری شوشتر، در گذشته محل گوشه‌نشینی عابدها و محل اعتکاف بوده.

تو عاشقون شوشتر

عکس از: سایت Balad

داخل این اتاق تاریخی از جاهای دیدنی شوشتر خوزستان می‌توانید هلالی سنگی و یک طاقچه سنگی را ببینید. وجه تسمیه تو عاشقون به این صورت است که «تو» به معنای «اتاق» بوده و تو عاشقون یعنی «اتاق عاشقان».

آدرس تو عاشقون شوشتر

خوزستان، شوشتر، خیابان طالقانی، مجاور بقعه امام‌زاده عبدالله

تو عاشقون شوشتر روی گوگل مپ

تو عاشقون شوشتر روی گوگل‌مپ ثبت نشده است، پس اولین کسی باشید که این کار را می‌کند.

پل‌های معروف و دیدنی شوشتر

رودهای پُر آب شوشتر، قطعا نیاز به پل دارند، به همین دلیل هم در بخش‌های مختلف پل و بندهایی ساخته شده که در ادامه آن‌ها را معرفی می‌کنم.

شوشتر

عکس از: سایت Google Maps

– پل بند لشکر

پل بند لشکر که یکی دیگر از جاهای دیدنی شوشتر است، با هدف برقراری ارتباط مردم شهر شوشتر با آبادی‌های دیگر و همین‌طور برای هدایت آب ساخته شده است. سازه اصلی این پل به دوران باستان برمی‌گردد، اما طاق‌های هلالی شکل آن نشان از هنر معماری صفویه دارد.  این پل حدود ۱۲۴ متر طول و ۸ متر ارتفاع دارد. برای ساخت پل بند لشکر از ماسه، ملاط ساروج و سنگ استفاده شده است. پل بند لشکر در گذشته‌های دور ۱۳ دهانه داشت، اما حالا فقط ۱۱ دهانه آن باقی مانده است.

پل بند لشکر

عکس از: سایت Google Maps

۵ تا از دهانه‌های پل بند لشکر در دوره قاجار ویران شدند و چون هزینه مرمت بالا بود، حاکم هم به خودش زحمت نداد آن را مرمت کند.

مردم هم دیدند حاکم که عین خیالش نیست، خودشان با الوار پل از جاهای دیدنی شوشتر خوزستان را تعمیر کردند تا راه‌ ارتباطی آن‌ها حفظ شود. اما از بد روزگار، جریان شدید آب، الوارها را با خودش برد که برد و مردم ماندند و پلی که دیگر پل نبود. این پل و معماری آن می‌تواند شما را با قدمت شوشتر بیشتر آشنا کنید.

پل بند لشکر

عکس از: سایت Google Maps

پل بند شوشتر خیلی زیباست. آجرها آنقدر ظریف و مرتب کنار هم چیده شده‌اند که باورتان نمی‌شود آن را تنها با دست و چند ابزار در زمان‌‌هایی دور ساخته باشند. این همه ظرافت در ساخت طاق‌ها و هم‌شکل بودن آن‌ها، آدم را به فکر می‌اندازد، نکند فضایی‌ها در ساخت این دیدنی های شوشتر به مردم کمک کرده باشند؟

آدرس پل بند لشکر

خوزستان، شوشتر، میدان شاهد، کنار امام‌زاده عبد‌الله

پل بند لشکر روی گوگل مپ

– پل شادروان (بند قیصر)

پل شادروان (Shadruvan) که به آن «پل‌بند والرین» و «بند قیصر» هم گفته می‌شود، یکی از جاهای دیدنی شوشتر و از سازه‌های زیبایی است که در دوره ساسانیان ساخته شده است. معمار این پل یک مهندس رومی به‌نام «برانوش» بود. این پل یکی از جاهای دیدنی شوشتر است که در نزدیکی بند میزان قرار گرفته و با طول ۵۰۰ متر، روی عرض رودخانه کارون قرار دارد. نقشه‌های قدیمی نشان می‌دهند که این پل در گذشته ۴۴ دهانه بزرگ و ۴۳ دهانه کوچک داشت.

پل شادروان

عکس از: سایت Google Maps

پی‌های پل شادروان از جاهای دیدنی شوشتر حدود ۷ متر عرض دارند و بین‌ آن‌ها طاق‌های زیبای ساخته شده. حالا چیز زیادی از پل شادروان باقی نمانده و آن بخش‌هایی که روی رود کارون بودند، تقریبا از بین رفته‌اند.این پل در دوره ساسانیان ساخته شده و از آن برای آب‌رسانی به شهر شوشتر استفاده می‌کردند. اسناد نشان می‌دهد که شاپور اول، دستور ساخت پل شادروان را داده است. از آن به بعد هم این پل تبدیل شد به یکی از جاذبه های گردشگری شوشتر.

پل شادروان

عکس از: سایت Google Maps

یک افسانه در مورد پل شادروان هست که می‌گوید، خاک تپه به دستور شاپور و توسط والرین از روم به شوشتر آورده شده. این افسانه از آنجا آمده که خاک شوشتر در محل احداث پل شادروان، اصلا برای ساخت‌وساز مناسب نیست. شاید چیز زیادی از پل نمانده باشد، اما وقتی در غروب به این دیدنی های شوشتر نگاه می‌کنید، ترکیبی از زیبایی را می‌بینید. غروبی سرخ و زرد که با آسمانی تقریبا تیره در آمیخته و دور پل را احاطه کرده است.

آدرس پل شادروان (بند قیصر)

خوزستان، شهرستان شوشتر، ۳۰۰ متری ضلع جنوبی بند میزان

پل شادروان روی گوگل مپ

قلعه‌ها و باغ‌های زیبای شوشتر

شوشتر با آن آب‌وهوای گرم و آفتابی جان می‌دهد برای اینکه در زیر طاق خنک قلعه‌ها و در زیر درختان باغ‌های زیبا کمی دراز بکشید تا خنک شوید. در این قسمت می‌خواهم بعضی از قلعه‌های باستانی و باغ‌های زیبای شوشتر را به شما معرفی کنم.

شوشتر

عکس از: سایت Google Maps

– قلعه سلاسل شوشتر

قله سلاسل به‌عنوان یکی از جاهای دیدنی شوشتر، جزو میراث فرهنگی یونسکو است. طبق دست‌نوشته‌های تاریخی، قدمت این قلعه به دوره هخامنشیان برمی‌گردد. قلعه سلاسل در گذشته‌های دور وسعت زیادی داشته و چند حیاط داشت. از مهم‌ترین ویژگی‌های قلعه سلاسل می‌توانم به تزئینات مینا و لاجوردی و طلا و کوشک‌های باشکوه اشاره کنم.

قلعه سلاسل شوشتر

عکس از: سایت Wikimedia

قلعه سلاسل در گذشته ۲ کاربرد داشت. یکی برای نظارت بر تقسیم آب و دیگری هم برای اهمیت استراتژیکی، حکومتی و نظامی. ابهت و عظمت این قلعه در طول سال‌های طولانی به خاطر فرسایش از بین رفته است؛ اما بازمانده‌های آن هنوز هم زیبا و باصلابت هستند. کسانی که در دوره قاجار از این قلعه بازدید کردند، گفته‌اند که دروازه جنوب‌شرقی دربی بزرگ از جنس چوب داشت؛ اما خب حالا کو آن درب چوبی؟

شوشتر

عکس از: سایت Google Maps

اینجا از جاهای دیدنی شوشتر آن نقطه‌ای است که غارتگر حتی به گذشتگان هم رحم نمی‌کند. این قلعه در تاریخ ۵ تیر ۱۳۸۸ در فهرست آثار ملی ایران و در ۲۶ ژوئن ۲۰۰۹ به‌عنوان نظام آبی شهر شوشتر در فهرست میراث جهانی یونسکو قرار گرفت.

آدرس قلعه سلاسل

خوزستان، شوشتر، ساحل رود کارون، نزدیک مسجد مستوفی و پل آزادگان

قلعه سلاسل روی گوگل مپ

– قلعه رستم عقیلی

قلعه رستم عقیلی از جاهای دیدنی شوشتر در واقع ویرانه‌هایی به جای مانده از دورانی کهن است. در مقابل این قلعه و سمت چپ رودخانه، بالای کوه می‌توانید آثاری از قلعه‌ای دیگر را ببینید که مردم عقیلی به آن رستم می‌گویند.

قلعه رستم عقیلی

عکس از: سایت Irna

مردمان قدیم می‌گفتند که رستم یک‌دست و رستم زال در این ناحیه با هم جنگیده‌اند. این قلعه در زمان صلح و آرامش، حکم زندان را داشت، اما زمان ناامنی‌ها و آشوب از آن به جای پناهگاه برای محافظت از مردم در مقابل مهاجمان استفاده می‌شد.

آدرس و موقعیت قلعه رستم عقیلی روی گوگل‌مپ

من آدرس دقیق و موقعیت قلعه روی گوگل‌مپ را پیدا نکردم، اگر شما می‌دانید دقیقا کجاست راهنماییم کنید.

– باغ خان شوشتر

باغ خان یکی از جاهای دیدنی شوشتر و از جاذبه های گردشگری شوشتر در حاشیه غربی رود گرگر قرار گرفته است. این باغ از دوره قاجار به جای مانده و آب مورد نیاز آن هم به ‌وسیله کانال‌های آبشار و آسیاب‌های شهر تامین می‌شود.

باغ خان شوشتر

عکس از: سایت Google Maps

باغ خان مثل دیگر دیدنی های شوشتر معماری قدیمی دارد که دقیقا حال‌وهوای قدم زدن در گذشته را برای شما تداعی می‌کند. درخت‌های باغ بیشتر شامل درخت‌های میوه هستند و میان آن‌ها می‌توانید چند تایی درختچه گل‌های زینتی مثل شاه‌پسند، لاله عباسی، رز و محمدی و گل کاغذی را ببینید.

آدرس باغ خان شوشتر

خوزستان، شوشتر، انتهای خیابان امام شرقی، محله بی‌بی دختران

باغ خان شوشتر روی گوگل مپ

چشمه ها و رودخانه‌ها و بندهای شوشتر

شوشتر خوزستان از نظر خیلی از ما جایی خشک و بی‌‌آب و علف به‌نظر می‌رسد، اما اصلا این‌طور نیست. این شهرستان چشمه‌ها و رودخانه‌هایی دارد که دیدنی هستند. اگر دنبال یکی از بهترین جاهای دیدنی شوشتر هستید که این بخش را بخوانید. باتوجه‌به دمای شوشتر و گرمای این شهر یکی از چاهای دیدنی محبوب در این شهر، چشمه و رودخانه‌های آن است.

شوشتر

عکس از: سایت Google Maps

– چشمه سوزنگر

چشمه سوزنگر یکی از جاهای دیدنی شوشتر در شمال‌غرب قدمگاه صاحب‌الزمان قرار گرفته است. مردم شهرستان شوشتر، آب این چشمه را مقدس می‌دانند و بر این باور هستند که در گذشته‌های دور و دراز، یکی از عارفان بزرگ در قرن سوم هجری قمری به‌ اسم «سهل بن عبدالله شوشتری» نزدیک چشمه زندگی می‌کرد و چشمه در واقع محلی برای عبادت او بود.

مردم قدیم می‌گفتند که این عارف از آب چشمه می‌نوشید و در زمین‌های اطراف هم کشاورزی می‌کرد. همین موضوع هم باعث شده چشمه سوزنگر، از دیدنی های شوشتر را مقدس بنامند.

چشمه سوزنگر

عکس از: سایت Google Maps

طاقی صخره‌ای سنگی، یک دهانه بزرگ مستطیلی سنگی و حوض از زیبایی‌های اطراف چشمه هستند که آب چشمه از آن‌ها به بیرون روانه می‌شود. یک درخت قدیمی کُنار کنار چشمه وجود دارد که تصویری زیبا و رویایی ساخته است. نزدیکی چشمه، اتاقی هست که در دل صخره تراشیده شده و به آن «توکمری» می‌گویند. در این اتاق از جاهای دیدنی شوشتر قبری هست که بیشتر مردم شوشتر می‌گویند قبر همان عارف قصه ماست.

چشمه سوزنگر

عکس از: سایت Google Maps

مردم محلی با همان گویش و زبان محلی خودشان به چشمه سوزنگر، «سیزنگر» می‌گویند. کلمه «سیزن» در زبان محلی مردم دزفول و شوشتر به معنای «سوزن» است؛ ولی خب من هر چقدر گشتم نتوانستم علت این نامگذاری را کشف کنم. شاید وقتی دیگر و در سفری دیگر به شوشتر. می‌توانید برای فرار از دمای شوشتر به خنکای چشمه سوزنگر پناه بیاورید و لحظه‌های فراموش‌نشدنی را در ذهنتان ثبت کنید.

آدرس چشمه سوزنگر

خوزستان، شوشتر، شمال غرب قدمگاه صاحب الزمان

چشمه سوزنگر روی گوگل‌مپ

– نهر داریون و رودخانه دستکند گرگر

نهر داریون از جاهای دیدنی شوشتر است که قدمت آن به دوران حکومت داریوش هخامنشی برمی‌گردد. این نهر از رود «شطیط» در شهرستان شوشتر جدا شده و بعد از مسافتی، دوباره به شطیط می‌پیوندد.

نهر داریون

عکس از: سایت Google Maps

سردهانه نهر داریون درست زیر قلعه سلاسل قرار گرفته و زمان‌های دور، نهر را از داخل قلعه و آن هم با کمک میراب‌ها، کنترل می‌کردند. اسم نهر داریون از اسم «داریوش هخامنشی» گرفته شده و اسم‌های دیگر آن هم «دارا» و «داریوش» هستند. این نهر در سال ۲۰۰۹ میلادی در میراث جهانی یونسکو ثبت شده‌ است.

نهر داریون روی گوگل مپ

– بند دختر از جاهای دیدنی شوشتر

بند دختر، آب‌بندی است که در فاصله ۳ کیلومتری از شمال شهرستان شوشتر ساخته شده. درست جایی که رود کارون از میان کوهستان به جلگه وارد شده و در آن‌جا بستر رود کمترین عرض خود را دارد.

بند دختر

عکس از: سایت Wikimedia

خیلی از کارشنا‌سان قدمت ساخت این بند از جاهای دیدنی شوشتر را به دوره ساسانیان نسبت می‌دهند. علت نام‌گذاری این بند به «دختر»، در اصل به دلیل نزدیکی آن به «قلعه دختر» است.

بند دختر شوشتر روی گوگل مپ

آدرس و نقشه گوگل مپ این بند مشخص نیست. اگر شما به این منطقه سفر کرده‌اید، آدرس آن را برای ما ارسال کنید.

– بند شرابدار

بند شرابدار یکی دیگر از بندهای تاریخی شوشتر است که روی نهر داریون ساخته شده است. به نظر می‌رسد علت نامگذاری این بند به «شرابدار»، سیراب کردن باغ‌هایی انگوری است که در مسیرش قرار دارند.

بند شرابدار شوشتر

عکس از: سایت Google Maps

همان‌طور که می‌دانید «دار» به معنی درخت است و یکی از مشتقات انگور هم شراب است. پس این نامگذاری منطقی به نظر می‌رسد. بند شرابدار از جاهای دیدنی شوشتر را در دوره ساسانیان ساخته‌اند، این بند از جنس سنگ بوده و دو انحنا در قسمت شرقی و غربی دارد.

بند شرابدار شوشتر

عکس از: سایت Google Maps

آدرس بند شرابدار شوشتر

خوزستان، جنوب شوشتر، بین بند خداآفرین و بند لشکر

بند شرابدار روی گوگل مپ

بند شرابدار شوشتر هنوز روی گوگل‌مپ ثبت نشده است، اگر سفری به جنوب شوشتر داشتید آن را ثبت کنید.

– بند میزان

بند میزان یک سازه آبی زیبا روی رود کارون است که شمال شهرستان شوشتر و در جنوب بقعه سیدمحمد گیاه‌خوار قرار دارد. سازه بند میزان به ‌عنوان یکی از جاهای دیدنی شوشتر با هدف هدایت و بهره‌وری از آب در دوره هخامنشیان ساخته و در دوره ساسانیان تکمیل شد. در ادامه به شما می‌گویم که بند میزان کجاست؟

بند میزان شوشتر

عکس از: سایت Google Maps

علت نامگذاری این بند به «میزان»، کاربرد آن برای جلوگیری از عبور آب با فشار شدید از سازه‌های آبی شوشتر، خصوصا آسیاب‌هاست. این بند با تراز دقیق و همین‌طور تقسیم درست آب، باعث ایجاد تعادل در نهرها و مجاری‌ها می‌شد.

در ساخت بند میزان از جاهای دیدنی شوشتر ملاط ساروج و سنگ‌های ماسه‌ای تراش‌خورده استفاده شده است. این بند به ‌صورت مورب ساخته شده و ۳۹۰متر طول و ۴.۵متر ارتفاع دارد. بند میزان، آب رود کارون را به ۲ بخش با نسبت ۲ به ۴ تقسیم می‌کند. این بند عامل ایجاد حلقه آبی در سازه‌های آبی شوشتر است. اگر بدانید بند میزان کجاست به‌راحتی می‌توانید از این بند زیبا و تاریخی شوشتر بازدید کنید.

بند میزان شوشتر

عکس از: سایت Google Maps

آدرس بند میزان شوشتر

خوزستان، شهرستان شوشتر، انتهای بلوار شرافت

بند میزان شوشتر روی گوگل مپ

بازار و مرکز خرید در شوشتر

شوشتر هم مثل همه شهرهای قدیمی ایران، بازار‌هایی دارد که قلب تپنده شهر هستند. بازاری که در آن هیاهوی بازاریان و مشتری‌ها شنیده می‌شود. در این بخش می‌خواهم ۲ بازار مهم این شهرستان را به شما معرفی کنم.

بازار سنتی شوشتر

عکس از: سایت Google Maps

– بازار سنتی شوشتر

بازار سنتی که یکی از جاهای دیدنی شوشتر است، در دوره قاجار ساخته شده و مرکز تجارت و خرید در این شهرستان است. بازار هنوز آن بافت قدیمی خودش را حفظ کرده و حال‌وهوایی گرفته و کم‌وبیش تاریک دارد.

بازار سنتی شوشتر

عکس از: سایت Google Maps

بخش‌های اصلی این بازار مسقف و صلیب‌شکل هستند. مغازه هم تا دلتان بخواهد اینجا هست. مغازه‌دارها از شیر مرغ تا جان آدمیزاد را می‌فروشند و هر کدام رنگ و بویی خاص به بازار داده‌اند. صدای باربرهایی که فریاد می‌زنند بار می‌بریم، در بازار طنین‌انداز می‌شود و با صدای هیاهوی مردم درمی‌آمیزد.

آدرس بازار سنتی شوشتر

خوزستان، شوشتر، چهارراه امام خمینی، میدان طالقانی

بازار سنتی شوشتر روی گوگل مپ

– پاساژ مهستان شوشتر

پاساژ مهستان از جاهای دیدنی شوشتر یکی از مراکز تجاری این شهرستان است که در خیابان امام خمینی واقع شده و جزو مراکز خرید مدرن محسوب می‌شود. این پاساژ مرکز عرضه انواع لباس‌های محلی خوزستان است. پس اگر دلتان لباس‌های زیبای خوزستانی را می‌خواهد حتما سری به این پاساژ بزنید.

پاساژ مهستان شوشتر

عکس از: سایت Pinorest

آدرس پاساژ مهستان شوشتر

خوزستان، شوشتر، خیابان امام خمینی، روبروی مسجد ابریشم‌کاران

پاساژ مهستان شوشتر روی گوگل مپ

 

پارک های معروف و خوش‌آب‌وهوای شوشتر

اگر از گشت‌وگذار در میان جاهای دیدنی شوشتر خسته شدید، می‌توانید کمی در پارک‌های معروف و خوش‌ آب‌وهوای این شهر استراحت کنید تا دوباره نیرو بگیرید. در ادامه ۳ تا از معروف‌ترین پارک‌های شوشتر را به شما معرفی می‌کنم.

– پارک داریون

پارک داریون از جاهای دیدنی شوشتر درست بالای نهر داریون و در تقاطع پل شطیط و بلوار علامه شیخ شوشتری قرار دارد. پارک قسمتی ساحلی دارد که مطمئنم برای گذراندن ساعتی در آرامش بهترین انتخاب شما خواهد بود. این پارک یک آب‌نمای زیبا به رنگ‌های رنگین‌کمان دارد و همین آب‌نما هم آن را به یکی از زیباترین دیدنی های شوشتر تبدیل کرده‌اند.

پارک داریون

عکس از: سایت Google Maps

آدرس پارک داریون

خوزستان، شوشتر، جاده پارک داریون

پارک داریون شوشتر روی گوگل‌مپ

– پارک هرمزان از جاهای دیدنی شوشتر

پارک هرمزان یکی دیگر از جاهای دیدنی شوشتر است که درست بالای پارک داریون قرار گرفته و مساحت زیادی دارد. این پارک یک خط ساحلی با رود کارون دارد و با وجود درختانی تنومند و قدیمی می‌تواند لحظات آرامش‌بخشی را برای شما به ارمغان آورد. پس از نسیم خنکی که از روی رود کارون می‌وزد و برگ‌ها را به رقص وامی‌دارد، لذت ببرید.

پارک هرمزان

عکس از: سایت Google Maps

آدرس پارک هرمزان شوشتر

خوزستان، شوشتر، بعد از پارک داریون

پارک هرمزان شوشتر روی گوگل مپ

– پارک جزیره شوشتر

پارک جزیره شوشتر یکی از شلوغ‌ترین پارک‌ها و جاهای دیدنی شوشتر در فصل تابستان است. اگر بدانید که پارک جزیره شوشتر کجاست به راحتی می‌توانید اوقای خوبی را در این پارک سپری کنید چون پارک حزیره شوشتر در محلی قرار گرفته که رود کارون ۲ بخش شده و این بخش‌ها دوباره به ‌هم می‌پیوندند. دسترسی آسان به رود کارون از دو طرف باعث شده این پارک انتخاب اول خانواده‌ها برای آخر هفته در فصل تابستان باشد. می‌توانید قایق اجاره کرده و از قایق‌رانی در رود خروشان کارون لذت ببرید. در ادامه به شما می‌گویم که پارک جزیره شوشتر کجاست؟

پارک جزیره

عکس از: سایت Bznbrn

آدرس پارک جزیره شوشتر

خوزستان، شوشتر، پل شطیط

پارک جزیره شوشتر روی گوگل مپ

مساجد و جاذبه‌های مذهبی شوشتر

شوشتر یکی از شهرستان‌های تاریخی است و به همین دلیل‌ هم مساجد و جاذبه‌های مذهبی زیادی را می‌توانید در این شهر ببینید. این مساجد از جاهای دیدنی شوشتر به سبک‌های مختلف ساخته شده و پُر از کاشی‌کاری و آجرکاری‌های ظریف و زیبا هستند.

آرامگاه جرجیس

عکس از: سایت Google Maps

– مسجد جامع شوشتر

مسجد جامع شوشتر که ۱۲۰۰ ساله شده، بعد از مسجد جامع یزد، قدیمی‌ترین مسجد جامع در ایران است. البته در مورد قدمت این مسجد اختلاف‌ نظرهایی وجود دارد و بعضی با توجه به ایوان بلند، قوس طاق‌ها و شبستان، زمان ساخت آن را به دوره ساسانیان نسبت می‌دهند. خود بنای مسجد به‌عنوان یکی از جاهای دیدنی شوشتر، آجری است، اما قسمت بالایی مناره آن به زیبایی کاشی‌کاری شده و از دور فیروزه‌ای رنگ دیده می‌شود.

مسجد جامع شوشتر

عکس از: سایت Google Maps

شواهد تاریخی نشان می‌دهند ساختمان اولیه مسجد که یکی از جاهای دیدنی شوشتر است، یک شبستان طرف قبله و در ضلع‌های دیگر، رواق و صحن دارد که به سبکی منسوب به عربی ساخته شده‌اند.

در دوران صفویه یعنی در سال ۱۰۸۸ هجری قمری، تیرهای چوبی مسجد خراب شدند، اما خیلی زود بازسازی آن‌ها انجام شد. بازسازی‌های دیگری هم روی این جاذبه های گردشگری شوشتر انجام شد، به همین دلیل هم بنای فعلی بیشتر به معماری دوره صفویه شباهت دارد.

مسجد جامع شوشتر

عکس از: سایت Google Maps

از بنای اولیه فقط بقایای کتیبه، قسمتی از دیوار سمت قبله، مناره و دیوار شرقی بین مناره و گلدسته باقی مانده است.

آدرس مسجد جامع شوشتر

خوزستان، شوشتر، خیابان مسجد جامع

مسجد جامع شوشتر روی گوگل مپ

– آرامگاه سید محمد گلابی (بقعه سید محمد گیاهخوار)

آرامگاه سیدمحمد گلابی از جاهای دیدنی شوشتر که خیلی از مردم شوشتر به آن‌ بقعه سیدمحمد گیاه‌خوار هم می‌گویند، محل دفن سیدمحمد گلابی از فرزندان امام موسی‌بن جعفر (ع) است. این آرامگاه از مقاصد مذهبی و جاذبه های گردشگری شوشتر است که در خیابان صاحب‌الزمان قرار گرفته است.

Google Maps آرامگاه سید محمد گلابی jpg

عکس از: سایت Google Maps

زمان ساخت این آرامگاه به دوره صفویه برمی‌گردد، یعنی چیزی حدود ۲۵۰ سال قدمت دارد. آرامگاه را در دوره قاجار بازسازی کردند.  این بقعه گنبدی گردنی دراز دارد و از سمت جنوب و غرب مشرف به رودخانه کارون و از سمت شمال هم مشرف به حرم شیخ‌ علامه شوشتری است.

آدرس آرامگاه سیدمحمد گلابی یا بقعه سیدمحمد گیاه‌خوار

خوزستان، شوشتر، خیابان صاحب‌الزمان

آرامگاه سیدمحمد گلابی روی گوگل‌مپ

– آرامگاه جرجیس

آرامگاه جرجیس یکی از جاهای دیدنی شوشتر است که در جنوب‌غربی این شهر و در روستایی به‌اسم جرجیس قرار دارد. برخی از افراد معتقدند که محل دفن جرجیس پیغمبر، این آرامگاه است؛ اما در اعتبار این نظریه، تردیدهایی وجود دارد.

آرامگاه جرجیس

عکس از: سایت Google Maps

به احتمال زیاد، مقبره این پیغمبر در موصل عراق باشد. شاید هم پیکری که در این آرامگاه دفن شده، پیامبر دیگری به‌اسم جرجیس باشد. کسی چه می‌داند.

آدرس آرامگاه جرجیس

خوزستان، شوشتر، روستای جرجیس

آرامگاه جرجیس روی گوگل مپ

موقعیت آرامگاه جرجیس روی گوگل‌مپ ثبت نشده است، اگر در آیندۀ نزدیک به شوشتر سفر می‌کنید، در صورت امکان موقعیت این آرامگاه را ثبت کنید.

– قدمگاه صاحب الزمان

آن گنبد آبی که انتهای بزرگراه بین‌الحرمین شوشتر با آبی آسمان تلاقی کرده، قدمگاه صاحب‌الزمان یکی از دیدنی های شوشتر است. این قدمگاه که به آن بقعه صاحب‌الزمان هم می‌گویند، نزدیک بقعه شیخ شمس‌الدین شوشتری قرار دارد.

قدمگاه صاحب الزمان

عکس از: سایت Google Maps

بنای قدمگاه از جاهای دیدنی شوشتر روی تپه‌ای بین قبرهای قبرستان قرار گرفته است. چند سالی می‌شود که در یکی از اتاق‌های مخروبه قدمگاه، سنگ‌نوشته‌ای پیدا کرده‌اند که نشان می‌دهد این بنا در سال ۱۴۰۷ هجری قمری در دوره حکومت شاه صفی صفوی توسط فردی به‌اسم «درویش کریم» ساخته شده است.

در آن اول‌های قرن ۱۴ هجری قمری هم فردی به‌اسم «حاج ملاحسین طبیب شوشتری» بخش‌های دیگری به قدمگاه صاحب‌الزمان اضافه کرد. اطراف قدمگاه، بزرگان و علمای زیادی از زمان‌های خیلی دور تا حال، دفن شده‌اند.

قدمگاه صاحب الزمان

عکس از: سایت Google Maps

از مهم‌ترین تزیینات چشم‌گیر و چشم‌نواز قدمگاه این زیباترین جاذبه های گردشگری شوشتر می‌توانم به حجاری، خراطی، کاشی‌کاری و کتیبه‌های خطی اشاره کنم.

آدرس قدمگاه صاحب‌الزمان

خوزستان، شوشتر، انتهای بزرگراه بین‌الحرمین

قدمگاه صاحب‌الزمان روی گوگل مپ

– امامزاده عبدالله شوشتر

امام‌زاده عبدالله یکی از آن دیدنی های شوشتر است که در قسمت جنوبی این شهرستان قرار گرفته است. بنای امام‌زاده روی تپه ساخته شده و چشم‌اندازی باورنکردنی دارد.

این امام‌زاده از جاهای دیدنی شوشتر در واقع محل دفن «امام‌زاده عبدالله» از فرزندان امام زین‌العابدین است. بنای اولیه و همین‌طور آرامگاه در دوره حکومت سلجوقیان و ضریح آن هم در دوران قاجار ساخته شده است.

امامزاده عبدالله شوشتر

عکس از: سایت Google Maps

ضریح با الگوبرداری از معماری دوران صفویان ساخته شده و آرامگاه گنبدی مخروطی دارد که خشت‌های آن پله‌پله به سمت بالا کم می‌شوند. بنای امام‌زاده از جاهای دیدنی شوشتر آجری است، اما مناره آن کاشی‌کاری شده است.

آدرس امام‌زاده عبدالله شوشتر

خوزستان، جنوب شوشتر

امام‌زاده عبدالله شوشتر روی گوگل مپ

– بقعه براء بن مالک انصاری

بقعه براءبن مالک با آن گنبد فیروزه‌ای از جاهای دیدنی شوشتر چنان خودنمایی می‌کند که شما را به وجد می‌آورد. گفته می‌شود که این بقعه در واقع محل دفن یکی از اصحاب پیامبر (ص) است.این فرد در جنگ شوشتر به شهادت رسید و در این مکان هم دفن شد.

بقعه براء بن مالک

عکس از: سایت Google Maps

بقعه براءبن مالک انصاری که یکی از دیدنی های شوشتر است تا دوره حکومت صوفیان، گنبد و بارگاه داشت، اما به دلایلی نامعلوم، بعد از این دوره، گنبد و بارگاه ویران شدند.

اوایل قرن یازدهم قمری، حاکم شوشتر زمان شاه عباس صفوی که اسمش «مهدی قلی‌خان شاملو» بود، دستور بازسازی و مرمت بقعه را داد. در حال حاضر این بقعه تاریخی محلی برای تجمع دسته‌های عزاداری در ایام محرم است.

آدرس بقعه براءبن مالک انصاری

خوزستان، شمال شوشتر، خیابان شریعتی غربی، خیابان براءبن مالک

بقعه براءبن مالک انصاری روی گوگل مپ

شوشتر

عکس از: سایت Google Maps

توصیه‌هایی برای تجربه سفر خاطره‌انگیز به شوشتر

اگر قصد سفر به شوشتر را دارید، بهتر است از هواپیما استفاده کنید، چون مسیر طولانی است و ممکن است زمان زیادی از سفر را در راه باشید. در این سفر می‌توانید با خودتان چادر ببرید و در پارک‌های مشهور شوشتر اقامت کنید یا هتل رزرو کنید.

خانه گارز

عکس از: سایت Google Maps

گوشی همراه، پاوربانک، لباس سفید و خنک در تابستان و یک بافت سبک در زمستان هنگام سفر به جاهای دیدنی شوشتر نیازتان می‌شود. سازه‌های آبی شوشتر حکم طلا را برای مردمان این شهر دارند، پس تا می‌توانید مراقب باشید و به سازه‌ها آسیب نزنید.

بگذارید فرزندانِ فرزندانتان هم با چشمانشان این همه دقت و زیبایی را ببینند.

شوشتر

عکس از: سایت Google Maps

جاهای دیدنی شوشتر و سفر به گرمایی دلچسب

شوشتر بیش از ۱۰۰ سازه آبی در بخش‌های مختلف دارد. شاید به نظر خیلی از مردم، شهرستانی در بخش جنوب غربی ایران نباید تا این اندازه سازه‌های آبی داشته باشد.

به لطف رود کارون و آب خروشانی که از دل شوشتر عبور می‌کند، آب‌وهوایی عالی با مناظر زیبا و عمارت‌های تاریخی را در سفرتان تجربه خواهید کرد.

سازه‌های آبی ار جاهای دیدنی شوشتر شاید مهم‌ترین جاذبه های گردشگری شوشتر باشد، چون شیوه ساخت، مهندسی آب و معماری بناها طوری است که انگار با مدرن‌ترین ابزار ساخته شده‌اند و به همین دلیل هم شما را شیفتۀ خود می‌کنند.

اشتراک گذاری

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

3 دیدگاه

 1. بصیری می‌گوید

  سلام با تشکر از مطلب مفید شما

 2. زینب می‌گوید

  با سلام و درود
  ممنون بابت اطلاعات عالی و مفید راجع به شهر باستانی شوشتر به عنوان اولین شهر جهان!
  حیف و صد حیف برای از بین رفتن آثار هخامنشی و ساسانی
  و افسوس که چرا محلی برای دفن برا ابن مالک که در شوشتر جنایت‌ها کرد باید وجود داشته باشد؟!
  و ضمنا مردم شوشتر همگی زرتشتی بوده‌اند مثل دیگر مناطق ایران و آن محلی که به خوبی توصیف کرد برای روشن نگهداشتن آتش مقدس، قطعا مورد استفاده‌ی تمام ساکنین شهر بوده

 3. احمدی می‌گوید

  سلام ، مطالب جالبی از شهرستان شوشتر جمع اوری شده از طرف ان سرکار خانم . ولی کافی نبودند امید است در اینده نزدیک بتوانید از مردم و ادارات مربوطه از شوشتر و اهواز و حتی تهران مطالب جدید و مفصل تری بدست بیاورید .