1 1 rome italy

۲۳ مورد از جاهای دیدنی رم ایتالیا در کتاب راهنما نیست

جاهای دیدنی رم به قدری زیبا هستند که اگر حتی یک عمر به سیر و سیاحت در آن مشغول باشید، باز هم خسته نمی‌شوید. این پایتخت ایتالیایی مقاصدی دارد که به راحتی قابل شناسایی هستند. به نظر شما کسی هست که تا به حال درباره ساختمان فواره‌های «تروی» چیزی نشنیده باشد؟ ولی تکلیف آن جاهای دیدنی رم که کمتر شناسایی شده‌اند چه می‌شود؟ همان‌هایی که کمتر کسی به سراغشان می‌رود؛ ولی بسیار زیبا و فرهنگی هستند!

نگران نباشید ما اینجا هستیم تا چند نمونه از الماس‌های سیاحتی را به شما معرفی کنیم که اکثر توریست‌ها فرصت دیدار آن‌ها را به دست نمی‌آورند. اگر با این مکان های دیدنی رم آشنا شوید، قطعا برای سفری ناب و پر از تنوع مهیا می‌شوید. حالا فرقی نمی‌کند دفعه اولتان باشد که به این شهر می‌آیید، یا یک توریست ایتالیاگرد قهار باشید.

خب حالا بیایید به سراغ اصل مطلب برویم.

بهترین جاهای دیدنی رم

و اما در این رم باستانی، مدرن و شگفت‌انگیز چه خبر است که رویای خیلی‌ها را ساخته است.

۱– سردابه‌های پریسیلا (Catacombs of Priscilla)

وقتی درباره مسیحیت نوپا مطالعه می‌کنیم، می‌بینیم که سردابه‌های پریسیلا از معروفیت خاصی برخوردار بوده‌اند. قبرها و اتاق‌های مخصوص آن، پاپ‌ها و شهیدان زیادی را در خود مدفون داشته‌اند. این سردابه‌ها با نقش‌های دیواری قرن سوم ارتباط دارد که گفته می‌شود جزو اولین نقوش از مریم مقدس است.

بسیاری از نقاشی‌های دیواری در کلیسای یونان، زنان را به تصویر کشیده‌اند. این مکان‌ها در واقع فرصت پژوهش بیشتر را در اختیار علاقه‌مندان قرار می‌دهند. با این حال بسیاری از جهانگردان هنوز از وجود این مکان مطلع نیستند. این مکان‌ها گنجینه‌های بی‌نظیری از تاریخ را در دل خود نهفته‌اند که کمی دورتر از مکان های دیدنی رم قرار دارد. پس بازدید از آن را اصلا از دست ندهید.

آدرس سردابه های پریسیلا در گوگل مپ

رم

۲- ساعتی که در پینسیان (Pincian Hill) واقع شده و با آب جادویی کار می‌کند

این شاهکار مهندسی در سال ۱۸۶۷ توسط جیووانی باتیستا ساخته شده است. عقربه‌های این ساعت به درختانی شباهت دارند که با پس‌زمینه ویلا بورقس به خوبی هماهنگی دارد. این ساعت زمانی کار می‌کند که آب در محفظه‌های کوچک به شکل برگ روی محور می‌ریزد.

وقتی که این دو محفظه پر از آب می‌شوند و آب به نوسان می‌افتد، مکانیسم فعال می‌شود و به نوبت، هرکدام از این عقربه‌ها زمان را اعلام می‌کنند. این ساعت آبی بر بلندای برجی چوبی در پارک پینسیان واقع در ویلا بورقس قرار دارد.

آدرس ساعت پنسیان در گوگل مپ

3 1 rome italy Pincian Hill

۳- گالری بورگز (Borghese Gallery) ؛ لذت دیدار با آثار فاخر هنری

اصولا جاهای دیدنی رم بیشتر از هر جای دیگری با هنر گره خورده. هنردوستان معمولا در این مکان‌ها بیشتر از هر جای دیگری پیدا می‌شوند. سیپیون بورگیز با معمار فلامینیو پونزیو توافق کرده بودند که ویلایی بنا کنند و بخشی از آثار هنری خود را در آن قرار دهند. قرن‌های متمادی است که در این مکان‌ از آثار هنری ارزشمند نگه‌داری می‌شود.

البته آثاری از برنینی، کاراواگیو، کانووا و لورنزو لوتو هم در اینجا وجود دارد. نمایشگاه‌های مخصوص طراحی و مد هم در این گالری یافت می‌شود. پس اگر شما هم به هنر و آثار فاخر هنری علاقه دارید، حتما به این گالری زیبا بروید.

آدرس گالری بورگز در گوگل مپ

4 1 rome italy Borghese Gallery

۴- سردابه راهبان کاپوچین (Capuchin Crypt)

این موزه، همان سردابه راهبان کاپوچین است که اجساد این راهبان در آن نگهداری می شود تا به همگان نشان دهد که زندگی دنیوی فانی است. اتاق‌های کوچکی در زیر کلیسای سانتا ماریا بنا شده که ۴۰۰۰ اسکلت مومیایی در آنجا قرار دارد.

آدرس سردابه راهبان کاپوچین در گوگل مپ

5 1 rome italy Capuchin Crypt

۵- جاده آپیان (Appian Way)

از مناطق دیدنی رم جاده آپیان است. این جاده که از قدیمی‌ترین و طولانی‌ترین جاده‌های دنیاست، ۳۱۲ سال قبل از میلاد مسیح ساخته شده که طول آن ۵۶۳ کیلومتر است. شما در مسیر این جاده می‌توانید مزارها و سنگ قبرهای افرادی مثل سان دومیتیلا، سان سباستین و سیسیلیا متلا را ببینید.

این جاده از اهمیت تاریخی بالایی برخوردار است که از آن دست می‌توانیم به قیام ضد بردگی اسپارتاکوس ۷۳ سال پیش از میلاد اشاره کنیم که در نهایت به شکست رسید. در آن زمان ۶۰۰۰ برده در ۱۳۰ مایل از جاده اپیان به صلیب کشیده شدند! به شما توصیه می‌کنیم اگر می‌توانید ۱۲.۵ کیلومتر از جاده را با دوچرخه به سیاحت و گشت و گذار بپردازید، تا با این وجه متفاوت از ایتالیا هم آشنا شوید و نگاهی متفاوت به جاهای دیدنی رم داشته باشید.

آدرس جاده آپیان در گوگل مپ

6 1 rome italy Appian Way

۶- کوارتیر کوپد (Quartiere Coppedè)

نقاط دیدنی رم گاهی آمیخته با رمز و رازهای فراوان‌اند. در فاصله سال های ۱۹۱۳ تا ۱۹۲۷ جینو کوپد این بنا را ساخت. این محله‌ای رازآلود و مرموز است که از شمایل‌های قدیمی مثل باروک، هنر قرن نوزده، یونان باستان و میانه استفاده کرده است. این منطقه زیاد بزرگ نیست؛ اما برای چند ساعت پرسه‌زنی مکان خوبی به شمار می‌آید!

انتخاب ویژه ما در جاهای دیدنی رم و محله کوارتیر کوپد، خانه چلچله‌های دریایی است، چون ساختاری ناهمگون و غریب دارد. اصلا و ابدا پیازا مینسیو، فونتانا دلا رانا و همچنین حوضچه قورباغه‌ها از قلم نیندازید و حتما از آنها دیدن کنید. ساختمان‌های اطراف به نوبه خودشان عجیب و جادویی هستند. مشهور است که گروه بیتل‌ها شب قبل از نمایش‌ خود در این حوضچه خود را غسل دادند.

آدرس کوارتیر کوپد در گوگل مپ

7 1 rome italy Quartiere Coppedè

۷– سالن آمفی تئاتر؛ یادگار رزم گلادیاتورها

رم به جنگ‌ها و رزم‌هایی معروف است که ۲۰۰۰ سال پیش در آمفی تئاترهایش صورت می‌گرفته است. مردم در همان راهی قدم می‌زنند که هزارها سال پیش گلادیاتورها در آنجا راه می‌رفتند و عرض اندام می‌کردند. اگرچه کف این ساختمان تنها سازه‌ای چوبی است؛ ولی کسی که در این مکان راه برود، این فرصت را دارد که از ویویی ۳۶۰ درجه بهره‌مند شود و آن روزهای پرافتخار و سرشار از غرور را در ذهن خود تجسم کند. جاهای دیدنی رم وقتی ردی از حماسه و پهلوانی پیدا می‌کند، جذابیت آن چند برابر می‌شود.

آدرس سالن آمفی تئاتر در گوگل مپ

8 1 rome italy colosseum arena floor

۸- آنتیکا فارماسیا دلا اسکالا (Antica Farmacia della Scala) ؛ یک ماشین زمان واقعی

اگر به قرن ۱۷ برگردیم، می توانیم داروخانه دادگاه پاپی را ببینیم. این مکان در تراستور قرار دارد و هنوز هم کاهنان کارملیت آنجا را اداره می‌کنند. این داروخانه افتتاح شد تا نیازهای خصوصی را برطرف کند؛ ولی محصولاتش کم کم به شهرت رسید. از طرف دیگر، این داروخانه محصولاتش را با نازل‌ترین قیمت ارائه می‌کند تا حتی فقیرترین افراد هم بتوانند نیازشان را برطرف کنند.

در این مکان آنقدر جزئیات گوناگون می‌بینید که چشمتان نمی‌تواند آن را باور کند. افرادی که به معماری و تاریخ علاقه‌مند هستند، این مکان از مهم‌ترین جاذبه های گردشگری رم برایشان محسوب می‌شود. حتی راه پله‌های مدرن و جدید هم در آن قدیمی به نظر می رسند؛ انقدر جذاب است که انگار پا به درون ماشین زمان می گذارید! دیوارهای مرمری، دکور تیره و شیشه‌های مرموزی که مخصوص دارو هستند، همه و همه شما را مسحور می‌کنند.

آدرس آنتیکا فارماسیا دلااسکا در گوگل مپ

9 1 rome italy Antica Farmacia della Scala

۹– کلیسای باسیلیکای سنت استفان (basilica Santo Stefano)

از معروفترین جاهای دیدنی رم همین کلیساهایش هستند. کلیسای سنت استفان که در سلیان هیل قرار دارد، با آن نقشه گرد ما را به زمانی بسیار دور در قرن پنجم میلادی می‌برد. دیوارهای آن در حقیقت ویترین شهدای قرن ۱۶ را با مهارت تمام به تصویر می‌کشد. جزئیات هر نقاشی با تفاسیری که از هر صحنه داده شده، همراه می‌شود و آیاتی از انجیل مقدس هم در آن دیده می‌شود.

آدرس کلیسای باسیلیکای سنت استفان در گوگل مپ

10 1 rome italy basilica Santo Stefano

۱۰- باغ نارنجی آکا پارکو ساکلو (AKA Parco Savello)

این باغ رویایی در فاصله ای نه چندان دور از سیرکو ماسیمو واقع شده و درختان انبوهی دارد. چشم‌انداز این باغ انقدر زیباست که اگر در آن بایستید، می‌توانید کل شهر رم را ببینید! اگر هم در تراس باشید، رود تیبر و گنبد سنت پیتر قال واقعا دیدنی هستند. بهتر است نزدیکی‌های غروب به این مکان بروید، تا نورهای گرم معنای جدیدی به باغ نارنجی بدهند.

آدرس باغ نارنجی آکا پارکو ساکلو در گوگل مپ

11 1 rome italy AKA Parco Savello

۱۱- معبد گربه

برویم سراغ جاهای دیدنی رم از نوع کمی تا قسمتی عجیب و غریب. کمی دورتر از پاتئون به مکانی می‌رسیم که سزار در آن به قتل رسید. هرچند این مکان برای بسیاری از مردم جدید به نظر می‌رسد، ولی زیاد هم پنهانی و مرموز نیست. در حال حاضر به سایت حفاری تبدیل شده که یادآور رم قدیم است. مکانی که مدنظر ماست گویی به ولگردی گربه‌ها اختصاص پیدا کرده است!

بیش از ۱۴۰ گربه در بین این خرابه‌ها پرسه می‌زنند و گهگاهی هم کسی پیدا می‎شود که برخی از آن‌ها را به عنوان حیوان خانگی نزد خود ببرد. به شما پیشنهاد می‌کنیم که از این معبد دیدن کنید و مقداری هم سوغاتی بخرید. گفته شده که در سال ۲۰۲۱ به تمام بازدیدکنندگان اجازه ورود داده خواهند شد.

آدرس معبد گربه در گوگل مپ

12 1 rome italy Largo di Torre Argentina

۱۲- میدان شوالیه‌های مالتا (knights of malta rome)

در باغ نارنجی بر فراز آونتین هیل، دری وجود دارد که رو به ویلای شوالیه‌های مالتا گشوده می‌شود. جالب اینجاست که هر بار فقط یک نفر می‌تواند از درون سوراخ قفل سنت پیتر باسیلیکا را که بین دو ردیف درخت سرو واقع شده، ببیند.

کاملا مشخص نیست که جیووانی پیرانستی آن را به این شکل به تصویر کشیده یا به طور تصادفی به این شکل در آمده است. در حالی که منتظر نوبت خود هستید، می‌توانید در باغ نزدیک سانت سابینا استراحت کنید و از دیدنی های رم زیبا لذت ببرید.

آدرس میدان شوالیه های مالتا در گوگل مپ

13 1 rome italy knights of malta rome

۱۳- پالازو کولونا (Palazzo Colonna)

اینطور گفته می‌شود که خانواده کولونا ساخت این بنا را در قرن ۱۴ شروع کردند. اینجا در حقیقت یک باغ خصوصی است که بعد از گذشت ۸ قرن هنوز هم به طور خصوصی باقی مانده است. درون و بیرون این ساختمان پر از شمایل‌های متنوع معماری است. مارتین وی از سال ۱۴۲۰ تا ۱۴۳۱ در این مکان زندگی کرده است.

سالیان سال است که درهای این مکان به روی مردم باز است و مردم ایتالیا اهمیت تاریخی آن را به خوبی می‌دانند. گالری کولونیا هم در قرن ۱۶۰۰ ساخته شد، یعنی درست در زمانی که خانواده کولونا صاحب این مکان شدند.

آدرس پالازو کولونا در گوگل مپ

14 1 rome italy Palazzo Colonna

۱۴- موزه سنترال مونتمارتینی (Centrale Montemartini)

چند دهه پیش این مکان کارخانه تولید برق یا انرژی بود، ولی امروزه سنترال مونتمارتینی یکی از عجیب‌ترین موزه هایی است که می‌توانید در طول عمرتان ببینید. این ساختمان مکانی عالی برای نمایش آثار هنری بوده است که همگی در زیر زمین خاک می‌خورده‌اند! تقابل مجسمه‌های کلاسیک رومی در برابر سازه‌های ماشینی واقعا شگفت‌آور است. وقتی به این مکان می‌آیید، اصلا دوربین‌تان را فراموش نکنید!

در مقاله لیست موزه های رم بیشتر بخوانید.

آدرس موزه سنترال مونتمارتینی در گوگل مپ

15 1 rome italy Centrale Montemartini

۱۵- ویلا فارنسینا (Villa Farnesina)

ویلا فارنسینا که در تراستور قرار دارد، ما را یک سفر به قرن ۱۶ میلادی می‌برد. نمای بیرونی این ساختمان زیبا است، ولی طراحی داخلی آن واقعا غیرقابل توصیف است! دیوارهای آن از بالا تا پایین نمایانگر تمام عیار رنگ‌های روشنی است که نمایی رویایی به آن داده است. آثار هنری افرادی مثل رافائل، داوینچی و میکل آنژ چشم‌ها را خیره می‌کند. دقت کنید که روزهای یکشنبه این مکان تعطیل است.

آدرس ویلا فارنسینا در گوگل مپ

16 1 rome italy Villa Farnesina

۱۶- اوراتوریا دل گونفالونه (Oratoria del Gonfalone)

این یکی از خیره‌کننده‌ترین اتاق‌هایی است که می‌توانید در رم شاهد آن باشید. در واقع این مکان در قرن ۱۶ میلادی جایی برای عبادت بوده و اکنون سالن کنسرت است! دیوارهای آن از بالا تا پایین با نقوشی از مسیح تزئین شده است. حواستان باشد این مکان را با کلیسای گونفاله که در نزدیکی اینجا قرار دارد، اشتباه نگیرید. یادتان باشد برای تهیه بلیت باید از قبل آن را رزرو کنید.

آدرس اوراتوریا دل گونفالونه در گوگل مپ

17 1 rome italy Oratoria del Gonfalone

۱۷– موزه کاسینا دل کیوته (Museo Casina delle Civette) خانه جغدها

شاهزاده الساندرو تورلونیا قراردادی با جیوسپ جاپلی بست که ساختمانی را در سال ۱۸۴۰ بنا کند. این مکان در واقع اعجاز معماری است؛ چون پر از طرح‌های معمارانی از قبیل انریکه جیناری است. این مکان را از این جهت خانه جغدها می‌شناسند؛ چون دوئیلیو کامبلوتی در سال ۱۹۱۴ دو جغد را بین دو شاخه پیچک روی شیشه‌ای مات نقاشی کرده و یک شاهکار هنری فوق‌العاده زیبا خلق کرده است.

آدرس موزه کاسینا دل کیوته در گوگل مپ

18 1 rome italy Museo Casina delle Civette

۱۸- جانیکولوم هیل، جیانا کولو (Janiculum Hill, Gianicolo)

این مکان برای کسانی که عاشق طبیعت هستند، واقعا عالی است؛ چون به آن‌ها آرامش می‌دهد و منظره زیبایی از رم را جلوی چشمانشان به تصویر می‌کشد. اینجا یک مکان دفاعی، در زمان جنگ محسوب می‌شده و علاوه بر آن، میدان نبردی بین گوسپ گاریبالدی و ارتش فرانسه هم بوده است. همان طور که در جاده به پیش می‌روید مجسمه‌های قهرمانانی مانند گاریبالدی را هم می‌توانید ببینید.

از روی جانیکولوم هیل مکان‌های زیبایی را می‌توانیم ببینیم که فانوس دریایی مانفردی از این دست است. وقتی که به این منطقه می‌آیید، فراموش نکنید که در فونتانا دل آکوا یا فونتانون ۲ توقف کنید. چون فواره‌های بزرگ مثل فواره تروی در این قسمت بسیار مشهور است. این مشاهده را با آیتم بعدی در لیست ترکیب کنید تا از بازدیدهایتان بیشتر لذت ببرید!

آدرس جانیکولوم هیل در گوگل مپ

19 1 rome italy Janiculum

۱۹- ویلا دوریا پامفیلی (Villa Doria Pamphili)

درست پشت جیانا کولو بزرگ‌ترین پارک شهر قرار دارد و انقدر عجیب است که بتوانیم آن را به عنوان یک جواهر کمیاب به حساب آوریم. به جز چند نفری که محلی هستند، شما احتمالا تنها توریست آن منطقه در آن زمان خواهید بود. انگار که از آشفتگی‌های رم جان سالم به در برده‌اید و این در حالی‌است که زیاد هم از ویلا دل کورسو در نزدیکی پیازا منیزیا دور نشده‌اید!

این پارک به حدی بزرگ است که می‌توانید یک روز کامل را به گشت و گذار بپردازید و پیک‌نیکی به یاد ماندنی در آن داشته باشید. به شما پیشنهاد می‌کنیم که حتما از ساختمان سفید آن با نام کازینو دل بل رسپیرو دیدن کنید، تا با ثروت و نفوذ این خاندان بیشتر آشنا شوید. هر سانتی‌متر این بنا از هنر افرادی مثل کاراواگیو پوشیده شده که دیدن آن خالی از لطف نیست.

آدرس ویلا دوریا پامفیلی در گوگل مپ

20 rome italy Villa Doria Pamphili

۲۰– وان‌های کاراکالا (Baths of Caracalla)

این وان‌ها در دوره مارکوس اورلیوس آنتونیوس اگوستوس در بازه زمانی ۲۱۲ تا ۲۱۶ ساخته شده است. اینها مجموعه‌های حرارتی هستند که با مرمر بنا شده‌اند و دیوارهای آن پوشیده شده از آثار هنری زیباست. در مجموعه بزرگ و اصلی، می‌توانید موزائیک‌های زیبایی را ببینید که شاید تا به حال نظیر آن را به چشم ندیده‌اید. اگر در طول تابستان به اینجا بیایید، می توانید از شنیدن اپرایی در فضای باز حسابی لذت ببرید.

آدرس وان های کاراکالا در گوگل مپ

21 1 rome italy Baths of Caracalla

۲۱- کولومباریوم پومپونیوس هیلاس (Columbarium of Pomponius Hylas)

از آنجا که در گذشته دفن مرده‌ها در داخل شهر روم قدغن بوده، مقبره‌های زیادی در جاده‌های منتهی به شهر ساخته شده است. مکان مدنظر ما هم در نزدیکی ویا آپیا ساخته شد که آن را در ادامه این لیست معرفی خواهیم کرد.

این مقبره در قرن اول میلادی ساخته شد، ولی در سال ۱۸۳۰ کشف شد. راه‌پله‌های دارای شیب تند شما را به جایی در زیرزمین می‌برد که مکانی کاملا باستانی بوده و مملو از آثار هنری رنگی است. کمتر کسی به این بازدید می‌آید. دقت کنید که باید با راهنمای تور خود به پایین بروید.

آدرس کولومباریوم پومپونیوس هیلاس در گوگل مپ

22 1 rome italy Columbarium of Pomponius Hylas

۲۲– ترامجاز (Tramjazz) ؛ لذت غذا خوردن با تماشای شگفتی‌های رم

اینجا یک گزینه کاملا متفاوت در لیست مکان های گردشگری رم است: شام خوردن در یک تراموا! بله درست متوجه شده‌اید. ترامجاز رستوران سیاری است که شما را به دل شگفتی‌های ایتالیا و رم می‌برد، آن هم در حالی که غذای خود را با لذت نوش جان می‌کنید. البته این مکان دنج تنها چند شب در هفته و از ساعت ۹ تا پاسی از شب در دسترس مردم است.

آدرس ترامجاز در گوگل مپ

23 1 rome italy Tramjazz

۲۳- رستوران موزه کانووا تادولینی (Ristorante Museo Canova Tadolini)

طبیعتا لیست سفر بدون غذا اصلا کامل نیست! این رستوران هم بی‌شباهت به موزه نیست و یک مکان جذاب و عجیب به شمار می‌آید. حتما در سفر به رم از این مکان خاص دیدن کنید، تا در بین مجسمه‌های رومی از خوردن یک غذای دلچسب حسابی لذت ببرید. فراموش نکنید که حتما پاستای خانگی را به همراه ترافل نوش جان کنید، چون واقعا معرکه است.

24 1 rome italy Ristorante Museo Canova Tadolini

آدرس رستوران موزه کانووا تادیلینی در گوگل مپ

در نهایت …

خب این هم از پایان ماجرای امروز ما! اگر برنامه دارید یک سفر هیجان‌انگیز به رم داشته باشید، خوب است که از لیست هم چند جای دنج و کمتر شناخته شده را انتخاب کنید و به آن سر بزنید. مطمئن باشید این مکان‌ها هم می‌توانند خاطرات خوبی از خودشان برایتان به جا بگذارند.

اشتراک گذاری

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.