با سوغات اصفهان کام تان شیرین و چشم تان سیراب می‌شود

سوغات اصفهان گز است دیگر! مگر حرف دیگری برای گفتن باقی می‌ماند؟ اگر شما هم با خواندن تیتر همین جمله به ذهنتان آمد، بدانید که سخت در اشتباهید. اصفهان به غیر از گز سوغاتی های دیگری هم دارد. اما پیش از اینکه در مجله علی بابا درباره سوغات و صنایع دستی اصفهان صحبت کنیم، بهتر است ببینیم چه طور می‌توانیم به این شهر برسیم.

حتما می‌دانید که اصفهان یکی از شهرهای پرگردشگر کشور است. گردشگران نه تنها از ایران بلکه از سراسر جهان به تماشای جاهای دیدنی اصفهان می‌روند. شما با هواپیما، اتوبوس و قطار می‌توانید به نصف جهان برسید. از تهران با هواپیما در حدود ۴۵ دقیقه در راه هستید تا به اصفهان برسید. با اتوبوس این عدد بین ۶ تا ۸ ساعت و با قطار بین ۷ تا ۹ ساعت است.

حال برویم سراغ بحث شیرین سوغاتی های اصفهان. اگر دوست دارید با سوغات سایر شهرهای ایران هم آشنا شوید، مقاله سوغات شهرهای ایران را بخوانید.

گز، پولکی، سوهان، شیرینی کرکی، دوغ و گوش‌فیل، بریانی و خورش ماست از سوغاتی‌های خوردنی اصفهان هستند.

قلم‌زنی، خاتم‌کاری، مسگری، میناکاری، فیروزه‌کوبی و قلمکاری از صنایع دستی اصفهان هستند.

ورش ماست را از ترکیب گوشت، ماست، زعفران و شکر درست می‌کنند. شاید نتوانید خورشت ماست را مثل سایر سوغاتی های شهر اصفهان با خود بیاورید، اما خودتان از خوردنش لذت خواهید برد.

انواع سوغات اصفهان

سوغات اصفهان

در اصفهان هم مانند بسیاری دیگر از شهرها، سوغاتی ها در انواع خوراکی و صنایع دستی وجود دارند. بنابراین ما هم سوغاتی های شهر اصفهان را به دو گروه خوراکی و صنایع دستی تقسیم می‌کنیم.

خوراکی های سوغات اصفهان

در میان سوغاتی های اصفهان گز و پولکی بسیار معروف‌اند. این خوراکی‌های شیرین و خوشمزه کامتان را در سفر به اصفهان شیرین می‌کنند.

– گزهای شیرین و مغزدار

گز اصفهان را بیشتر ما می‌شناسیم. گز لقمه با مغز پسته و بادام بسیار خوشمزه‌ است. ‌گز آردی اصفهان هم با مغز پسته و بادام در دسترس است. البته توصیه می‌کنیم گز آردی را برای پذیرایی در مهمانی‌هایتان در نظر نگیرید تا خانه‌تان پر از آرد نشود.

برخی معتقدند بهترین گز اصفهان گز مظفری است. اما با این حال برخی دیگر برندهایی مانند گز شیرین یا گز کرمانی را به عنوان بهترین گز اصفهان معرفی می‌کنند.

گز سوغات اصفهان

– پولکی اصفهان

دیگر سوغات اصفهان پولکی است. پولکی آب نبات‌ دایره شکل و نازکی است که آن را بیشتر با چای میل می‌کنند. پودر نارگیل، لیمو عمانی، کنجد و زعفران به عنوان طعم‌دهنده پولکی استفاده می‌شوند.

پولکی سوغات اصفهان

اگر اهل چای هستید، خوردن پای با پولکی یکی از بهترین انتخاب‌هاست. شما می‌توانید پولکی از سوغات اصفهان را با طعم‌های مختلفی انتخاب کنید.

– سوهان از سوغات اصفهان

سوهان سوغات اصفهان

شاید تصور کنید سوهان سوغات قم است اما سوهان اصفهان هم بسیار خوشمزه و لذیذ است. سوهان اصفهان که با نام سوهان عسلی معروف است با سوهان قم فرق دارد. سوهان اصفهان نازکتر از سوهان قم و پر از مغز بادام و پسته است.

– شیرینی کُرکی

شیرینی کرکی سوغات اصفهان

شاید خیلی ها ندانند شیرینی کرکی هم از سوغاتی های اصفهان است. اما اگر این شیرینی خوشمزه و نرم را در سوغاتی فروشی های اصفهان یافتید، از دستش ندهید. شیرینی کرکی را بیشتر با روغن حیوانی درست می‌کنند.

– دوغ و گوشفیل از سوغات اصفهان

دوغ و گوشفیل سوغات اصفهان

دوغ و گوشفیل هم از دیگر خوراکی‌های خوشمزه اصفهان است. شاید این ترکیب در نظر اول کمی عجیب باشد اما این طورها هم نیست. کافی است یک بار امتحان کنید تا مشتری‌اش شوید. دوغ این ترکیب چندان شور نیست، در عوض کمی ترش است. گوشفیل هم شهدش کمتر از گوشفیل های معمول است. اگر بخواهید دوغ و گوشفیل را به عنوان سوغات اصفهان بیاورید، کار سختی نیست. دوغ را داخل بطری بریزید و گوشفیل را در جعبه شیرینی بگذارید و تمام!

– بریان بهترین سوغات اصفهان

بریانی سوغات اصفهان

شاید نتوانید بریانی را به عنوان سوغات به شهر دیگر برد اما خودتان را که می‌توانید مهمان این غذای لذیذ و سنتی کنید. بریانی یا بریان یکی از غذاهای معروف و خوشمزه اصفهان است؛ سعی کنید حتما امتحانش کنید.

– خورش ماست

خورش ماست سوغات اصفهان

حتما بعد از یک غذای سنتی، یک دسر سنتی هم می‌چسبد. توصیه ما خورش ماست (یا خورشت ماست ) است. خورش ماست را از ترکیب گوشت، ماست، زعفران و شکر درست می‌کنند. شاید نتوانید خورشت ماست را مثل سایر سوغاتی های شهر اصفهان با خود بیاورید، اما خودتان از خوردنش لذت خواهید برد.

صنایع دستی اصفهان

صنایع دستی اصفهان

اصفهان شهر هنرمندان ماهر و استادکاران بزرگ است. بنابراین طبیعی است که صنایع دستی اصفهان بسیار غنی و باشکوه باشند. در ادامه با برخی از انواع صنایع دستی این هنرمندان آشنا می‌شویم.

– قلم زنی اصفهان

قلم زنی سوغات اصفهان

آثار قلم زنی استادکاران اصفهانی را در بازار قیصریه فراوان می‌یابید. آثار بسیار زیبا و هنرمندانه‌ای که بر روی صفحات نقره و مس خلق می‌شوند. گلدان‌ها، جام‌ها و سینی‌های قلم زنی زیبا سوغات ارزنده‌ای از اصفهان هستند.

– خاتم کاری

خاتم کاری سوغات اصفهان

در خاتم کاری اصفهان اشکال چند ضلعی چوبی را بسیار ظریف و زیبا کنار هم می‌چینند. ترکیب هنرمندانه این اشکال تصاویر زیبا و جذابی به وجود می‌آورد. جعبه، جاقلمی و ظرف‌هایی مثل شکلات‌خوری خاتم کاری را می‌توانید به عنوان سوغات بخرید. در خاتم کاری نقوشی مانند طبیعت بسیار متداول است. در برخی موارد طرح‌هایی از مکان های تاریخی اصفهان هم در آثار خاتم کاری دیده می‌شود. گفتنی است خاتم کاری از سوغات شیراز نیز هست.

[irp posts=”۳۵۱۰″ name=”بدون سفر به این پنج مقصد، ایران را ندیده‌اید”]

– مسگری سوغات اصفهان

ظرف مسی سوغات اصفهان

علاوه بر آثار قلم زنی که بر روی مس انجام می‌شود، در اصفهان ظروف مسی هم فراوان است. ظروف مسی مانند قابلمه، بشقاب، کاسه، لیوان و… در بازارهای اصفهان فروخته می‌شوند. در سال‌های اخیر استفاده از ظروف مسی بیشتر متداول شده است. اگر شما هم می‌خواهید ظرف مسی داشته باشید، خرید از اصفهان را از دست ندهید.

[irp posts=”۱۱۹۶۸″ name=”سفر به قشم یعنی لذت از طبیعت، خرید و تفریح”]

– میناکاری از سوغات اصفهان

میناکاری سوغات اصفهان

آثار میناکاری از جمله زیباترین و جذاب‌ترین سوغات و صنایع دستی اصفهان است. هنرمندان اصفهانی نقوش بسیار ظریف و زیبا را روی ظروفی مثل گلدان، بشقاب و… طراحی می‌کنند. زمینه این نقش‌ها عمدتا یک رنگ آبی بسیار دلنشین و آرام‌بخش دارد. آنچه به عنوان مینا در میناکاری شناخته می‌شود، ترکیب اکسیدهای فلزات و چندگونه نمک است.

– فیروزه کوبی

فیروزه کوبی سوغات اصفهان

فیروزه کوبی های اصفهان هم بسیار ناب و زیباست. در این صنعت هنری جذاب، تکه‌های کوچک فیروزه بر روی سطوح فلزی نشانده می‌شود. جنس فلز سطوح عموما مس، نقره، برنج و… است. بین فیروزه‌ها را هم یک نوع لاک تیره می‌ریزند.

هرچه فیروزه‌ها منظم‌تر و کوچکتر و فاصله بین آنها کمتر باشد، اثر گران‌بهاتر و نفیس‌تر است.

– قلم کاری اصفهان

خاتم کاری سوغات اصفهان

قلم کاری نوعی چاپ نقوش سنتی بر روی پارچه است. در این هنر، قالب‌هایی با طرح‌های مختلف در رنگ فروبرده و روی پارچه زده می‌شود. جنس پارچه قلم کاری عمدتا کتان، پنبه و کرباس است. رنگ‌ها هم پیشتر طبیعی بوده است اما امروزه برای ثبات بیشتر مواد شیمیایی هم به آنها اضافه می‌شود.

زمانی که در میدان نقش جهان و بازارهای اطراف قدم می‌زنید، احتمالا می‌توانید استادکارانی را ببینید که در مغازه‌هایشان در حال قلم کاری هستند. به این ترتیب زحمات هنرمندان اصفهانی را از نزدیک خواهید دید.

پس از گردش و بازدید از جاهای دیدنی اصفهان، گشتی هم در بازارهای شهر بزنید و مشغول خرید سوغات شوید. در واقع بازار قیصریه به عنوان یکی از مهم‌ترین بازارهای شهر، از مکان های تاریخی اصفهان هم به شمار می‌آید. بنابراین خرید سوغات در این بازار هم فال است و هم تماشا.

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

2 دیدگاه
 1. امیررضا می‌گوید

  اینقدر سوغات های مختلفی میشه خرید که انتخاب برای آدم سخت میشه😂

  1. تحریریه علی‌بابا می‌گوید

   سلام امیررضا عزیز 🙂
   این هم از جذابیت‌های سفر به اصفهان هست.