منطقه جنگلی ششدار ایلام

منطقه جنگلی ششدار ایلام؛ لذت آرامش و قدم زدن بین لاله‌ها

گردشی در طبیعت زیبای منطقه جنگلی ششدار ایلام

اگر شما هم مثل من عاشق قدم‌زدن بین لاله‌های سرخ وحشی هستید؛ منطقه جنگلی ششدار ایلام بهترین انتخاب برای شماست. آب‌و‌هوای مساعد جاهای دیدنی ایلام را حسابی پررونق کرده‌اند؛ یعنی می‌توانید در روزهای مختلف سال با خیال راحت به آن‌ها سر بزنید.

منطقه و پارک جنگلی ششدار ایلام همان جایی است که به دور از آلودگی و شلوغی که در شهرهای پرجمعیت مجبور به تحمل آن‌ها هستید، زیباترین مقصد است. اگر شما هم با دیدن محیط سرسبز روحتان آرامش پیدا می‌کند و از بوی شکوفه‌ها سرمست می‌شوید، اسم پارک جنگلی ششدار را به اول فهرست مقاصد گردشگری بیاورید. مطمئنم از این تغییر برنامه حسابی خوشحال خواهید شد.

خلاصه اگر صدای بوق ماشین‌ها و آلودگی هوا تجربه شیرین آرامش را از شما گرفته است، در این مقاله با من و علی بابا همراه شوید. مطمئنم قدم برداشتن بین لاله‌های قرمز و درختان بلوط حالتان را جا می‌آورد.

منطقه جنگلی ششدار ایلام کجاست؟
منطقه جنگلی ششدار یکی از جاهای دیدنی ایلام است. این منطقه در فاصله بین جاده ایلام به کرمانشاه قرار دارد.
مسیر منطقه جنگلی ششدار ایلام از تهران چطور است؟
اگر تصمیم دارید با خودرو شخصی به این محل بروید راه‌های مختلفی برای رسیدن به آن وجود دارد. لازم است مدت زمان حدودی ۸ تا ۹ ساعت در راه باشید.
جاهای دیدنی منطقه جنگلی ششدار ایلام کجاها هستند؟
این منطقه به خاطر پوشش گیاهی سرسبز شما را حسابی علاقه‌مند به خود می‌کند. البته می‌توانید از دیگر جاهای دیدنی ایلام هم لذت ببرید.
بهترین فصل سفر به منطقه جنگلی ششدار ایلام کدام است؟
فصل پاییز، از مهر تا اواسط آذر

تاریخچه‌ منطقه جنگلی ششدار ایلام

کافی است بین درخت‌های تفرجگاه ششدار ایلام قدم بردارید؛ وقتی چشمتان به تنه‌ درختان بلوط آن بیفتد، متوجه قدمت دورودراز این منطقه می‌شوید. همانطور که از اسم این جنگل می‌توان حدس زد، اینجا بخشی از ایلام است.

ششدار ایلام

عکس از: سایت Google Maps

این منطقه از سال‌ها قبل توانسته گردشگران زیادی را مهمان استان ایلام کند تا بیشتر درباره قدمت سه هزار ساله آن اطلاعات به ‌دست آورند. بخشی از ایلام در اثر گذشت زمان از بین رفته تا ششدار را به شکل امروزی که پر از درخت‌های کوهستانی است، ببینیم.

موقعیت جغرافیایی منطقه جنگلی ششدار ایلام

ششدار درست در فاصله ۵ کیلومتری جاده ایلام به سمت کرمانشاه قرار دارد. کنار این منطقه یکی از جاهای دیدنی ایلام به ‌نام کوه قلاقیران قرار گرفته که دامنه آن پُر از درخت‌هایی از گونه‌های مختلف است.

منطقه جنگلی ششدار

عکس از: سایت Google Maps

اگر به ایلام سفر کردید و دوست دارید منحصر به‌فردترین و زیباترین منطقه آن را ببینید و اوقات خوبی را در طبیعت سپری کنید، این پارک جنگلی طبیعی را از دست ندهید.

با سفر و گردش در منطقه جنگلی ششدار می‌فهمید همه زیبایی‌ها فقط به پوشش گیاهی آن خلاصه نمی‌شود. چشمه سارها ناحیه منجل و باغ‌های زیبای دیگر که به نام سلطان آباد هستند، در این نزدیکی‌ها قرار دارند.

منطقه جنگلی ششدار ایلام کجاست؟

اگر بعد از وصف این زیبایی‌ها تصمیم گرفتید به سمت پارک جنگلی ششدار ایلام حرکت کنید، باید این مسیر را در پیش بگیرید.

استان ایلام، ۱۱ کیلومتری شمال‌غرب ایلام، جاده ایلام به کرمانشاه و ایوان، کنار کوه قلاقیران. این آدرس دقیقا محلی را مشخص می‌کند که با رفتن به سمت آن حس خوبی از طبیعت سرسبز در شما به‌وجود خواهد آمد.

منطقه جنگلی ششدار ایلام روی گوگل مپ

بهترین مسیر دسترسی به منطقه جنگلی ششدار ایلام

اگر قصد سفر و لذت از جاهای دیدنی ایلام را دارید راه‌های مختلفی وجود دارد تا شما را به این استان برساند. مناسب‌ترین مسیر از سمت کرمانشاه است که در این صورت از بخش شمال‌شرقی ایلام وارد خواهید شد.

این مسیر کوتاه‌تر است و در مدت کم به مقصد می‌رسید؛ اما راه پرپیچ‌وخمی در انتظارتان است. اگر حوصله سفر در پیچ‌وخم‌های تند را ندارید، مسیر دوم که از شهر اسلام آباد غرب عبور می‌کند، انتخاب خلوت‌تر و بازتری نسبت به مسیر کرمانشاه است.

ششدار ایلام

عکس از: سایت Google Maps

برای رسیدن به منطقه جنگلی ششدار ایلام می‌توانید از فرودگاه یا پایانه‌های اتوبوس هم برای سفر به این شهر استفاده کنید.

اما یادتان باشد لازم است مقداری از مسیر را به کمک خودروهای شخصی و پرداخت هزینه بالا ادامه دهید تا به جنگل‌های سرسبز برسید. خبر بدی برای علاقه‌مندان به سفر با قطار این است که این منطقه فاقد ریل و ایستگاه قطار است.

دلیل نام‌گذاری این منطقه چیست؟

ممکن است برای شما هم دانستن اینکه چرا اسم این منطقه را ششدار گذاشته‌اند، جالب باشد. این موضوع برای من هم جالب بود؛ به‌خاطر همین از بومیان این منطقه اطلاعاتی به‌دست آوردم که به شما هم خواهم گفت.

منطقه جنگلی ششدار

عکس از: سایت Google Maps

مدت‌ها قبل تفرجگاه ششدار ایلام به اسم شیش دار مشهور بود که در اثر گذشت زمان و تغییر تلفظ به شکل امروزی درآمده است. در گویش محلی شیش دار به منطقه‌ای گفته می‌شود که پوشیده از جنگل‌های انبوه باشد.

آب‌وهوای منطقه جنگلی ششدار ایلام

استان ایلام از آن دسته جاهایی است که در فصل‌های مختلف آب‌وهوای معتدل دارد. اگر از قدم برداشتن بین برگ‌های نارنجی و زرد درخت‌ها در پاییز لذت می‌برید و خش‌خش آن‌ها زیر پاهایتان حس خوبی دارد، پاییز را برای گردش در این منطقه انتخاب کنید.

ششدار ایلام

عکس از: علی اصغری

اما اگر دوست دارید با بوی شکوفه‌های درخت بلوط شوق جوانه زدن درخت‌ها را حس کنید، بهار بوم نقاشی زیبایی از طبیعت را با این جنگل به شما هدیه خواهد داد.

روزهای گرم تابستان هم بهترین فرصت هستند تا به تماشای این پارک جنگلی بنشینید و روح خود را جلا دهید. همانطور که متوجه شدید می‌توانید هر چهار فصل سال با توجه به علاقه خود این مقصد را انتخاب کنید.

پوشش گیاهی و جانوری منطقه جنگلی ششدار ایلام

دامنه‌های کوه و جنگل‌های این منطقه پر از درخت‌های بلوط هستند؛ البته اگر کمی از قسمت مرکزی جنگل فاصله بگیرید، درخت‌های بادام هم به چشمتان خواهند خورد. پوشش جانوری این منطقه حیواناتی مثل گرگ، کفتار، سنجاب، بز، شغال و گراز را هم در خود جای داده است.

منطقه جنگلی ششدار

عکس از: سایت Google Maps

تفریحات منطقه جنگلی ششدار ایلام

هیچ تفریحی به‌اندازه قدم زدن در جنگل‌های بکر لذت‌بخش نخواهد بود. بنابراین اگر تصمیم گرفتید به پارک جنگلی ششدار ایلام بروید یک جفت کفش راحت را با خود به همراه داشته باشید و از آن برای قدم برداشتن در این جنگل زیبا استفاده کنید.

ششدار ایلام

عکس از: سایت Irna

اگر اهل کوهنوردی هستید دامنه‌های کوه قلاقیران را برای بالا رفتن از ارتفاعات و تماشای این منظره انتخاب کنید. مطمئن هستم لذتی در ذهن شما به ثبت می‌رساند تا در اولین فرصت باز هم به این منطقه سر بزنید.

جاهای دیدنی نزدیک به منطقه جنگلی ششدار ایلام

زیبایی‌های این منطقه فقط به پوشش گیاهی آن خلاصه نمی‌شود؛ بلکه اگر حوصله به خرج دهید و محیط‌های اطراف را هم بررسی کنید، جاهای دیدنی ایلام حسابی خستگی سفر را از تنتان بیرون می‌آورند. در ادامه چند تا از بهترین‌ها را برایتان معرفی می‌کنم.

– محله سلطان آباد

محله سلطان آباد درست بین ششدار و منجل قرار دارد. صدای جوش‌وخروش چشمه‌ها و باغ‌های زیبا همان چیز‌هایی هستند که بعد از انتخاب این محله از آن‌ها لذت خواهید برد.

اگر دوست دارید اوقات خوبی را کنار خانواده خود در محیط بکر و آغوش طبیعت بگذرانید این منطقه انتخاب خوبی برای شما خواهد بود.

محله سلطان آباد منطقه جنگلی ششدار

عکس از: سایت Isna

– تفریحگاه منجل

اگر شما هم مثل من گذراندن اوقات فراغت در طبیعت را به هیچ چیز دیگری ترجیح نمی‌دهید، زیرانداز و لوازم پیک‌نیک را جمع کنید تا در تفریحگاه منجل چند ساعتی از اطرافتان لذت ببرید. این محل بهترین انتخاب برای دوست‌داران طبیعت است.

تفریحگاه منجل

عکس از: سایت Titrebartar

– شهر ایلام

ایلام آنطور که شایسته خود است بین گردشگران شناخته نشده است. اما بهتر است برای برطرف کردن کنجکاوی و استفاده از زیبایی‌های آن ایلام را مقصد بعدی گردشگری خود قرار دهید. تفرجگاه ششدار در ۵ کیلومتری این شهر قرار دارد و نه‌تنها این پارک جنگلی بلکه جذابیت‌های دیگر مانند دره شهر، دریاچه دوقلو یا تنگه رازیانه در حوالی این شهر قرار دارند تا از آنها هم لذت ببرید.

منطقه جنگلی ششدار

عکس از: سایت Tasnimnews

اگر اهل دیدن بناهای تاریخی هستید پل تاریخی گاومیشان در ۲۰ کیلومتری این شهر قرار دارد و نمای از مهندسی و معماری دوران ساسانی است.

امکانات منطقه جنگلی ششدار ایلام

این منطقه کاملا بکر است یعنی انتظار وجود بخش‌های مختلف ساخته‌ دست بشر را از آن نداشته باشید.

ششدار ایلام

عکس از: سایت Yjc.news

اهل کمپ کردن هستید؟ بین درخت‌های بلوط بهترین محل برای چادر زدن و صرف ناهار است که با اجاق کوچکتان تهیه خواهید کرد. اما اگر جزو آن دسته هستید که دل و جرئت زیادی برای کمپ در جنگل را ندارند یا آرامش هتل و اقامتگاه را ترجیح می‌دهند، در مدت کوتاه می‌توانید خودتان را به ایلام برسانید و در هتل‌های آن اقامت کنید.

بهترین زمان بازدید از منطقه جنگلی ششدار ایلام

همانطور که گفتم هرروز از سال را می‌توانید به منطقه جنگلی ششدار ایلام سفر کنید. اما اگر پای صحبت من و بعضی دیگر از مسافران و گردشگران بنشینید، به نظرمان فرصت دیدن زیبایی‌های این محل را در پاییز حیف است از دست دهید. این منطقه در روزهای پاییز خلوت است و می‌توانید صدای چشمه‌سارهای فراوان آن را بشنوید.

اقامت در منطقه جنگلی ششدار ایلام

هیچ اقامتگاه یا هتلی در این منطقه منتظر مراجعه شما نیست. پس اگر می‌خواهید بیشتر از چند ساعت اقامت کنید چادرتان را ‌همراه داشته باشید. هیچ محدودیتی بابت چادر و کمپینگ وجود ندارد. یعنی شما می‌توانید تا هر موقعی که از این زیبایی‌ها سیر نشده‌اید، در آنجا بمانید.

البته هتل‌های زیادی در ایلام منتظر تان هستند تا بعد از گردش در این منطقه به شهر برگردید و در آن‌ها اقامت کنید.

منطقه جنگلی ششدار

عکس از: سایت Google Maps

اقامت داخل منطقه جنگلی ششدار ایلام

تصمیم به اقامت در این منطقه را دارید؟ پس فهرست مناسبی از وسایل مورد نیاز را تهیه کنید. هنگام نوشتن این فهرست یادتان باشد اطراف این منطقه سرویس بهداشتی، اقامتگاه یا رستوران وجود ندارد.

پس لازم است وسایل اولیه را با خود به همراه داشته باشید. بهتر است اقامت گروهی همراه با دوستان و آشنایانتان را برای کمپ انتخاب کنید.

اقامت در هتل‌ها و اقامتگاه‌های نزدیک به منطقه جنگلی ششدار ایلام

دنبال هتل نزدیک به منطقه جنگلی ششدار ایلام با قیمت مناسب هستید؟ هتل دالاهو با فاصله ۵ دقیقه‌ای از این منطقه انتخاب مناسبی است و علاوه‌بر آن به مراکز خرید و جاهای دیدنی ایلام هم دسترسی خوبی دارد.

ششدار ایلام

عکس از: سایت Sanamelk

اگر تصمیم دارید هزینه بیشتری صرف کنید، هتل زاگرس هم می‌تواند انتخاب خوبی باشد. در نظر داشته باشید که برای رسیدن به این جنگل بکر باید مسافت طولانی‌تری را طی کنید.

اقامتگاه‌های زیادی هم در استان ایلام منتظر پذیرایی از شما هستند. اقامتگاه بومگردی بام سراب در بخش دره شهر یا اقامتگاه بومگردی بهار در این منطقه گزینه‌هایی برای سپری کردن اوقات خوش هستند.

تجهیزات برای بازدید از منطقه جنگلی ششدار ایلام

در این منطقه زیبا تا چشمتان می‌بیند پر از طبیعت پوشیده با درختان است. پس کفش‌های راحت خود را ‌همراه داشته باشید تا طبیعت‌گردی با کفش‌های ناراحت اوقاتتان را تلخ نکند. هوای این منطقه حسابی معتدل است و نباید نگران پوشیدن لباس‌های ضخیم باشید.

توصیه‌هایی برای سفر به منطقه سبز ششدار

همیشه هنگام گردش در مناطق جنگلی روز را برای لذت بردن از محیط اطراف انتخاب کنید. شب‌ها به‌خاطر کمبود دید و بیرون آمدن حیوانات وحشی ممکن است مشکلاتی برایتان پیش بیاید.

تا قبل از غروب آفتاب اطراف خود قدم بردارید و با تاریک شدن هوا داخل چادر به صدای چشمه‌ها گوش دهید.

منطقه جنگلی ششدار

عکس از: سایت Borna

پیش به سوی جنگل ششدار ایلام …

همانطور که گفتم و شما هم دیدید و خواندید آب‌وهوای معتدل و پوشش گیاهی سرسبز این منطقه جنگل ششدار ایلام را را به جایی تبدیل کرده که آرامش را مهمان روحتان می‌کند. پس به این جنگل زیبا سر بزنید و نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

یادتان نرود که حلوای خرما، رون‌دان و بژی برساق همان سوغاتی‌هایی هستند که بعد از برگشتن از ایلام اطرافیانتان به انتظارشان نشسته‌اند.

اشتراک گذاری

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.