ارز مسافرتی چیست و چگونه ارز مسافرتی بگیرید؟

از ارزهای مسافرتی چه می‌دانید؟

پرتقاضاترین ارزها از سوی مسافران برای سفرهای خارجی، دلار و یورو و پوند است، چون همه صرافی‌ها در همه کشورها این 3 ارز را قبول می‌کنند. از آن‌جایی که قیمت ارز در چند سال گذشته جهش زیادی پیدا کرد، قوانین مربوط به ارز مسافرتی مرتب در حال تغییر است. این روزها تنها 2000 دلار یا یورو به مسافران ارز مسافرتی تعلق می‌گیرد.

مسافری که می‌خواهد سهمیه این ارز را دریافت کند، باید به صرافی دولتی مراجعه و ارز خود را دریافت کند؛ اما واقعا گرفتن ارز مسافرتی 1401 به همین سادگی است؟ اصلا باید چه اقدامی انجام داد تا ارز مسافرتی گرفت؟

در مجله گردشگری علی‌بابا همراه ما باشید تا ببینیم چه کارهایی باید کرد و چه مدارکی باید همراه داشت؛ ولی قبل از هرچیز اجازه دهید ببینیم اصلا این ارز چیست؟

مسافرانی که می‌خواهند به خارج از کشور سفر کنند (البته نه هر کشور خارجی) می‌توانند مبلغی را به عنوان کمک هزینه سفر بگیرند. برای دریافت این ارز باید به صرافی‌های دولتی مراجعه کنید.

برای دریافت ارز مسافرتی لازم است که حتما قصد سفر به یک کشور خارجی را داشته باشید و بلیط سفر خود را ارائه دهید تا بتوانید سهمیه ارز مسافرتی 1401 خود را دریافت کنید.

برای دریافت ارز مسافرتی، با مدارک موردنیاز به صرافی‌های دولتی مراجعه کنید.

ارز مسافرتی چیست؟

براساس مصوبه‌ای که از سوی بانک مرکزی صادر شد، مسافرانی که می‌خواهند به خارج از کشور سفر کنند (البته نه هر کشور خارجی) می‌توانند مبلغی را به عنوان کمک هزینه سفر دریافت کنند. این کمک هزینه به این شکل است که بانک مرکزی، ارز را با قیمتی کمتر از قیمت بازار می‌دهد. این مبلغ تنها یک بار در سال به افراد تعلق می‌گیرد.

برای آنکه بتوانید این ارز را تهیه کنید، باید اول بلیط هواپیمای خود را بخرید و آن را به یکی از صرافی‌های دولتی که ارز مسافرتی ارائه می‌کنند، نشان دهید و حواله ارز مسافرتی خود را دریافت کنید.

ارز مسافرتی چیستقبلا ارز مسافرتی برابر با 1000 دلار آمریکا برای هر نفر بود، اما از سال 97 به بعد که قیمت ارز جهش بسیار زیادی پیدا کرد، این مقدار تا مدتی به یک سوم خود کاهش یافت و به 300 دلار یا یورو برای هر نفر رسید. پس اگر شما یک خانواده 4 نفری هستید، در آن زمان به شما 1200 دلار یا یورو ارز مسافری تعلق می‌گرفت.

اما بعدها رقم این ارز دوباره افزایش پیدا می‌کرد و در حال حاضر برای سال 1401 مبلغ آن چیزی در حدود 2000 الی 2200 دلار یا یورو است.

داستان ارز مسافرتی 1401 چطور است؟

قبلا سهمیه ارز برای افرادی که قصد سفر به کشور خارجی داشتند، معادل با 2200 یورو بود؛ یعنی مهم نبود مسافر قصد سفر به کجا را دارد؟ یا اصلا هدفش از سفر چیست؟ یا حتی چگونه به آن کشور سفر می‌کند؟

اما از دی ماه سال 1400 بانک مرکزی بخشنامه‌ای صادر کرد تا به موجب این بخشنامه وضعیت فروش ارز مسافرتی را سروسامان دهد. براساس این بخشنامه سقف فروش این ارز کاهش پیدا کرد. طبق این بخشنامه حداکثر سهمیه ارز مسافرتی برای آن‌ها که می‌خواهند به کشورهای با ویزا به صورت هوایی سفر کنند، حدود 2000 یورو، کشورهای بدون ویزا و به صورت هوایی 300 یورو و مسافرت زمینی و ریلی نیز 300 یورو خواهد بود.

اگر قصد دارید در یک سال هم به کشورهای بدون ویزا و هم به کشورهای با ویزا سفر کنید، حواستان باشد در هر صورت فقط یک بار این ارز را دریافت خواهید کرد. بنابراین توصیه می‌کنم در چنین حالتی برای سفر به کشورهای بدون ویزا سهمیه ارز 300 دلاری را دریافت نکنید تا سهمیه ارز 2000 دلاری خود را برای سفر به کشورهای با ویزا از دست ندهید.

اگر برایتان سوال شده آیا قیمت این ارز، از نرخ بازار آزاد کمتر است یا نه؟ باید بگویم بله. قیمت این ارز دولتی ارزان‌تر از قیمت بازار است و به همین دلیل افرادی که می‌خواهند به خارج از کشور سفر کنند، ترجیح می‌دهند این ارز را دریافت کنند. مبلغ این ارز اغلب حدود چند هزار تومان ارزان‌تر است و دریافت ارز به این قیمت، یک هزینه چند میلیونی را برای مسافران کمتر می‌کند.

ارز دولتی چیست؟

البته باید توجه داشته باشید ارز مسافرتی تنها یک بار در سال به افراد تعلق می‌گیرد. در نظر داشته باشید طبق تجربه بعضی مسافران، گاهی اوقات وقتی که برای دریافت این ارز مسافرتی به صرافی‌های دولتی مواجعه می‌کنید، به تناسب شرایط خود به شما دلار یا یورو می‌دهند و ممکن است نوع ارز موردنظر شما را نداشته باشند.

در حاشیه نشستی که رئیس بانک مرکزی با فعالان اقتصادی داشت، تصمیم گرفته شد مجددا سهمیه ارز دانشجویی و مسافری برقرار شود. البته مسئولان تلاش دارند مانع سواستفاده‌ افراد از این سهمیه‌ها شوند. به علاوه به نظر می‌رسد قرار است سامانه‌ای راه‌اندازی کنند که افراد از طریق آن سامانه و به صورت غیرحضوری درخواست خودشان را ثبت کنند، اما اینکه این سامانه چه زمانی به طور کامل قرار اجراست، چندان مشخص نیست. در حال حاضر گفته شده که سایت my.ice.ir برای این منظور راه‌اندازی شده است، اما مسافران زیادی تجربه استفاده از آن را ندارند.

ارز مسافرتی از کجا بگیریدبرای دریافت ارز مسافرتی چه مدارکی لازم است؟

مهم‌ترین چیزی که باید بدانید و بسیار دقت کنید، مدارکی است که زمان درخواست ارز مسافرتی 1401 باید همراه داشته باشید. من در ادامه فهرست این مدارک را برای شما آماده کرده‌ام.

 • اصل و کپی گذرنامه‌ ایرانی شخص: برای دریافت ارز مسافرتی حتما باید گذرنامه شما حداقل به مدت 6ماه اعتبار داشته باشد.
 • ارائه اصل و کپی بلیط هواپیما با مهر آژانس هواپیمایی: دقت داشته باشید اگر بلیط خود را به صورت اینترنتی خریده‌اید، کد رهگیری، اطلاعات شرکت صادرکننده بلیط و تاریخ و زمان خرید روی آن نوشته شده باشد.
 • ارائه اصل و کپی کارت ملی
 • ارائه رسید واریز وجه عوارض خروج از کشور: هر بار می‌خواهید از کشور خارج شوید، باید مبلغی تحت عنوان عوارض خروج از کشور بپردازید. این مبلغ بستگی به این که چندمین سفر خارجی شماست، متفاوت است.
 • ارائه اصل و کپی ویزا: البته درصورتی که قصد سفر به کشورهای نیازمند ویزا را دارید.
 • تکمیل فرم درخواست ارز: توجه داشته باشید باید این فرم را در کمال دقت پر کنید، چون اگر اشتباهی در آن باشد یا ناقص باقی بماند، برایتان مشکل‌ساز خواهد شد.
 • پرداخت مبلغ ریالی مبادلاتی روز ارز درخواستی و تحویل رسید آن: امکان دارد صرافی‌های دولتی علاوه بر مبلغ روز ارز درخواستی، مبلغی هم به عنوان کارمزد فروش آن ارز از شما دریافت کنند.
 • شماره موبایل و حساب بانکی معتبر: شماره تماسی و حساب بانکی که به صرافی دولتی اعلام می‌کنید، باید دقیقا به نام خودتان باشد.

دلار مسافرتی چیست؟چند نکته مهم در مورد ارز مسافرتی

درباره ارز مسافرتی لازم است چند نکته را بدانید و به آن توجه داشته باشید.

نکته 1: صرافی دولتی فرم تقاضای ارز مسافرتی را به شما می‌دهد تا آن را پر کنید. نرخ مبادلاتی ارز نیز مثل نرخ بازار آزاد ارز هر روز درحال تغییر است؛ بنابراین صرافی قیمت روز مبادلاتی آن ارز را به شما اعلام می‌کند تا پرداخت کنید. پس اگر کسی هفته گذشته قیمت کمتر یا بیشتری پرداخت کرده، نباید تعجب کنید.

نکته 2: اگر می‌خواهید برای سفر زیارتی این ارز را بخرید، واجب است نام شما در پرتال سازمان حج و زیارت قابل مشاهده باشد.

نکته 3: برای دریافت این ارز، حتما باید خود متقاضی مراجعه کند، یعنی اگر یک خانواده 4 نفره هستید که قصد سفر دارید، باید هر 4 نفرتان برای دریافت ارز به صرافی مراجعه کنید.

نکته 4: درصورتی که گذرنامه‌تان را عوض کردید یا المثنی گرفتید، باید گذرنامه قبلی خود را به متصدی صرافی دولتی ارائه بدهید تا آن را بررسی کند.

از مسافرتی بگیریدشرایط لازم برای دریافت ارز مسافرتی

اگر می‌خواهید ارز مسافرتی بگیرید، حتما باید شرایط زیر را داشته باشید:

 • برای دریافت ارز مسافرتی لازم است حتما قصد سفر به یک کشور خارجی را داشته باشید. شما باید بلیط سفر خود را ارائه دهید تا بتوانید سهمیه ارز مسافرتی 1401 را تحویل بگیرید.
 • توجه داشته باشید ارز مسافری تنها یک بار در سال به شما تعلق می‌گیرد.
 • همچنین رده سنی مسافران هم برای دریافت این ارز اهمیت دارد. افراد بالای 12 سال می‌توانند این ارز را دریافت کنند.

این ارز به چه افرادی تعلق نمی‌گیرد؟

اما 4 دسته از افراد هستند که ارز مسافرتی به آن‌ها تعلق نمی‌گیرد. این 4 دسته به شرح زیر هستند:

 • فرد متقاضی باید بالای 12 سال سن داشته باشد و به افرادی که کمتر از 12 سال سن دارند، ارز مسافرتی داده نمی‌شود.
 • به ایرانیانی که مقیم کشور خارجی هستند، ارز مسافرتی داده نمی‌شود.
 • این نوع ارز به افرادی که گذرنامه خدمات یا سیاسی دارند، تعلق نخواهد گرفت.

ارز مسافرتیاز کجا ارز مسافرتی بگیرید؟

در حال حاضر می‌توانید ارز مسافرتی را از صرافی‌های دولتی دریافت کنید.

‌برای آنکه به صورت حضوری این ارز را تهیه کنید، لازم است مدارک موردنیاز را جمع‌آوری و به یکی از صرافی‌های دولتی مراجعه کنید. درباره صرافی‌ها در نظر داشته باشید حتما به یک صرافی معتبر مراجعه کنید تا بعدا به مشکل نخورید.

تهیه ارز دلاری از بانک

چه زمانی برای خرید ارز اقدام کنید؟

برای تهیه این ارز سعی کنید تا حداقل 7 روز کاری قبل از تاریخ سفر اقدامات لازم را انجام دهید. شما از 1هفته تا 3روز قبل از سفر یا حتی روز سفر وقت دارید به صرافی دولتی مراجعه و حواله ارز را دریافت کنید.

آیا می‌شود شخص دیگری را به‌جای خودتان به صرافی بفرستید؟

جواب این سوال منفی است. چون همان طور که بالاتر هم گفتم برای دریافت ارز مسافرتی حتما خود شخص متقاضی باید حضور داشته باشد و صرافی هیچ شخص دیگری به جز متقاضی حتی بستگان درجه اول را نمی‌پذیرد.

دلار مسافرتیو در نهایت…

شما باید در ساعات بانکی به صرافی مراجعه کنید تا بتوانید از حسابتان پول را به حساب صرافی جابه‌جا و بعد ارز را نقدی دریافت کنید. اگر در مورد سهمیه ارز مسافرتی 1401 هر سوالی داشتید، می‌توانید در نظرات برای ما بنویسید تا ما در اولین فرصت جواب سوال شما را بدهیم.

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

182 دیدگاه
 1. فرزاد می‌گوید

  سلام
  من بلیطم رو اینترنتی ثبت کردم یعنی از شرکت خارجی گرفتم بخاطر شرایط کشور چون نمیشد از ترکیه با همون آژانس به اروپا رفت …
  آیا باز ارز دولتی میتونم بخرم صرافی قبول میکنه؟؟تاریخ خروج و شرکت هواپیمایی رو بلیطم هس

 2. مهتاب می‌گوید

  سلام تاریخ سفر من ۱۴ آبان است آیا از الان می تونن اقدام به گرفتن ارز مسافرتی کنم یا خیر؟
  آیا ارز بصورت نقدی پرداخت می شود یا حواله ؟که باید در فرودگاه نقد بشه

 3. علی می‌گوید

  سلام کشور هند ویزا الکترونیکی صادر می‌کنه
  به ویزا الکترونیکی هم ارز تعلق میگیره یا بهونه میارن که حتما باید لیبل ویزا تو پاسپورت باشه و ویزا الکترونیکی قبول نیست ؟؟؟
  ممنون میشم پاسخ بدین

 4. حسین می‌گوید

  سلام
  مقدار ارز مسافرتی در حال حاضر چقدر هست؟

  1. تحریریه علی‌بابا می‌گوید

   سلام حسین عزیز 🙂
   در مطلب به این موضوع اشاره کردیم.

   1. عرفان می‌گوید

    سلام برای سفر به کشور آذربایجان که همسایه است چقدر یورو مسافرتی تعلق میگیرد؟زیرا سالهای قبل برای سفر به کشور های متحدالمنافع ۳۰۰ یورو میدادن

 5. محمد می‌گوید

  ایا در صورت دریافت ارز مسافرتی یارانه معیشتی قیع خواهد شد؟؟؟؟

 6. بابائی می‌گوید

  سلام این قانون اصلا درست اجرا نمیشه فقط در تهران میتونید بگیرید. در تبریز اصلا صراف ها نمیدهند و اگر هم داشتند کلی اسناد اضافی لازم دارند به ویزای نوع D شنگن نمی دهند!! فقط روز قبل از پرواز باید برید. برخی روزها اصلا ندارند. باید رزرو کنید اسم تون رو. بانک ملی فقط 1000 تا یورو به اروپا میده ولی در تهران 2000 تا به راحتی. و مشکلات دیگر شهرستان. کافیه با صرافی های تبریز تماس بگیرید. فقط یکیش با هزارتا دردسر تحویل می دهد.

 7. مهدی می‌گوید

  عوارض خروج از کشور جز مدارک مورد نیاز ذکر شده که قبل از پرواز باید پرداخت کرد، بعد گفتید ۷ روز قبل از پرواز باید به بانک مراجعه کرد!
  پرداخت حتما باید در زمان اداری باشد، اکثر مسافران در فرودگاه امام در تایم غیر اداری نیز ارز دریافت میکنن.

 8. محمود می‌گوید

  سلام
  مطالب خوب و عالی و کاربردی است
  خدا قوت

 9. محمود می‌گوید

  سلام
  مطالب خوب و عالی و کاربردی است
  ممنون از لطف شما