همه چیز درباره کلاس پروازی

کلاس پرواز سفرتان را باکلاس می‌کند؟

حتما زمان خرید بلیط هواپیما با اختلاف قیمت قابل توجه در لیست پروازها متوجه شده‌اید. اما آیا می‌دانید دلیل اصلی این تفاوت قیمت آن هم برای مقصدی ثابت و در تاریخی یکسان چیست؟ احتمالا اصطلاح «کلاس پرواز» را شنیده‌اید. یکی از اصلی‌ترین دلایل اختلاف قیمت بلیط هواپیما، تفاوت در کلاس پروازی است. کلاس های پرواز مختلف، امکانات متفاوتی را برای مسافران در طول سفرشان فراهم می‌آورند. علاوه بر این کلاس پروازی ایرلاین‌های مختلف با هم تفاوت دارد.

در حال حاضر ۴ کلاس پرواز اصلی در پروازهای بین‌المللی وجود دارد. این کلاس ها عبارتند از:

  • فرست کلاس
  • بیزنس کلاس
  • پرمیوم اکونومی
  • اکونومی

در ادامه در مجله علی بابا هر یک از این کلاس ها را معرفی می‌کنیم. البته این نکته را هم باید بگوییم که لزوما تمام ایرلاین ها این ۴ کلاس پروازی را ندارند.

کلاس پرواز روی بلیط شما قید می‌شود. البته کلاس پروازی یکی از نوشته های روی بلیط است. از دیگر نوشته‌های روی بلیط می‌توان به شناسه نرخی اشاره کرد. آشنایی با این موارد می‌تواند یک آشنایی کلی به شما درباره بلیط هواپیما و قیمت آن بدهد.


جستجو و خرید بلیط هواپیما در علی بابا


کلاس پرواز فرست کلاس

کلاس پرواز فرست کلاس

بهترین و گران‌ترین بلیط پروازها، بلیط فرست کلاس آنهاست. ایرلاین‌ها متناسب با شرایط و موقعیت خود امکانات متفاوتی را برای مسافران این کلاس فراهم می‌آورند. گاهی اوقات هم رقابت شدیدی بین ایرلاین ها در مجلل کردن بخش فرست کلاس شان وجود دارد.

وقتی بلیط فرست کلاس را می‌خرید، یک صندلی تک نفره در اختیار شماست که با صندلی‌های معمولی فرق دارد. این صندلی‌ها شبیه اتاقکی با با دیواره‌های نصفه هستند. مسافران می‌توانند پایشان را دراز کنند یا حتی در صندلی راحتشان بخوابند. در مجموع این صندلی بسیار راحت است و باعث می‌شود مسافر خسته نشود. با این شرایط حتما به ایرلاین ها حق می‌دهید که قیمت بلیط هواپیما فرست کلاس شان گران باشد.

برای سرگرمی هم یک صفحه نمایشگر روبه‌روی مسافر است. بنابراین می‌توانید فیلم مورد علاقه‌تان را انتخاب کنید یا موسیقی محبوب‌تان را گوش بدهید. در پروازهای فرست کلاس اینترنت ماهواره‌ای هم در اختیار مسافران قرار می‌گیرد. احتمالا لپ‌تاپی هم خواهید داشت که می‌توانید کارهای شخصی‌تان را با آن انجام دهید. چند بالش نرم هم در دسترس شماست تا کاملا راحت باشید. سرویس بهداشت ویژه‌ای هم برای مسافران فرست کلاس درنظر گرفته می‌شود.

کلاس پرواز فرست کلاس

غذای فرست کلاس هواپیمایی امارات ویژه کریسمس

در زمینه غذا و نوشیدنی هم ایرلاین‌ها بهترین و باکیفیت‌ترین غذاهای‌شان را برای مهمانان فرست کلاس سرو می‌کنند. علاوه بر خود غذاها، تزئینات آنها هم بسیار زیبا و هنرمندانه است. در هر زمانی هم که مسافران بخواهند، غذای یا نوشیدنی مورد علاقه‌شان برای آنها سرو می‌شود.

در میان تمام ایرلاین ها، امارات و لوفتهانزا در فراهم کردن شرایط مناسب برای مسافرانشان معروف‌اند. از این رو قیمت بلیط فرست کلاس امارات و لوفتهانزا بالاست. مثلا قیمت بلیط فرست کلاس امارات برای مسیر تهران دبی حداقل ۹ میلیون تومان است. البته قیمت بلیط هواپیما فرست کلاس در سراسر جهان بالاست. با کمی جستجو در میان ایرلاین های اروپایی و امریکایی این ادعا را تایید خواهید کرد.

بسیاری از ایرلاین ها خدمات ویژه‌ دیگری را نیز برای مسافران فرست کلاس خود پیش از پرواز هم فراهم می‌کنند. مثلا مسافران می‌توانند زمان انتظار قبل از پرواز را در سالن لانژ مجلل ایرلاین در فرودگاه مبدا طی کنند. پذیرایی مفصلی هم طی این مدت از این مهمانان انجام می‌شود.

هنگام خرید آنلاین بلیط هواپیما بلیط فرست کلاس (First Class) با حرف F مشخص می‌شود.


جستجو و خرید تور در علی بابا


کلاس پرواز بیزنس کلاس

کلاس پروازی بیزنس کلاس

پس از فرست کلاس، باید به کلاس پروازی بیزینس اشاره کرد. ایرلاین ها در بیزینس کلاس هم شرایط بسیار خوبی برای مسافران خود به وجود می‌آورند.

صندلی های بیزینس کلاس یا کلاس تجاری صندلی‌هایی راحت‌تر و بزرگتر هستند. ضمنا فضای بیشتری هم بین صندلی‌های بیزنس کلاس نسبت به صندلی‌های اکونومی وجود دارد. پشتی راحت و فضای قابل توجه از ویژگی‌های صندلی‌های کلاس بیزینس است.

در زمینه سرگرمی هم امکانات صوتی و تصویری مناسبی برای مسافران کلاس تجاری در نظر گرفته شده است.

غذای بیزنس کلاس کلاس پروازی

خوراکی و نوشیدنی‌های تدارک دیده شده برای مسافران بیزینس کلاس هم متفاوت است. استفاده از غذاهای خوشمزه و تزئین زیبا از ویژگی‌های خوراک‌های مخصوص مسافران بیزنس کلاس است. با این حال به پای غذای مسافران فرست کلاس نمی‌رسد.

بلیط کلاس بیزینس (Business Class) را با حرف C می‌شناسند.

کلاس پرواز پرمیوم اکونومی

کلاس پروازی

صندلی‌های پرمیوم اکونومی هواپیمایی سنگاپور

برخی از ایرلاین ها بین بیزنس کلاس و بلیط اکونومی یک کلاس دیگر با عنوان پرمیوم اکونومی نیز در نظر می‌گیرند. در این کلاس، صندلی‌های راحت‌تری نسبت به صندلی‌های اکونومی برای مهمانان پیش‌بینی شده است. فضای میان صندلی‌های این کلاس هم کمی بیشتر از صندلی‌های اکونومی است.

غذاهایی هم که برای کلاس پرمیوم اکونومی آماده می‌شود، کیفیت بهتری نسبت به کلاس اکونومی دارد. در برخی موارد هم به مسافران حق انتخاب بین چند خوراکی یا نوشیدنی داده می‌شود. بنابراین اگر نمی‌خواهید هزینه زیادی بابت خرید بلیط فرست کلاس یا بلیط بیزنس بپردازید و در عین حال پرواز باکیفیتی داشته باشید، پیشنهاد ما کلاس پرمیوم اکونومی است.

کلاس پرواز اکونومی

کلاس پرواز اکونومی

صندلی‌های اکونومی تای ایرویز

و در نهایت به کلاس پرواز اکونومی می‌رسیم. بلیط اکونومی از سایر کلاس های پرواز ارزان‌تر است. بیشتر صندلی‌های پروازها را اکونومی ها تشکیل می‌دهند. صندلی‌های اکونومی ساده‌تر از سایر صندلی‌ ها هستند. فاصله بین آنها هم کمتر از سایر کلاس هاست. گاهی اوقات و در برخی از ایرلاین ها این فاصله کم و آزاردهنده است. اما از سوی دیگر برخی از ایرلاین ها برای مسافرانی که پرواز اکونومی را انتخاب کرده‌اند هم شرایط مناسبی فراهم می‌کنند. مثلا تا حدی که امکان دارد فضاهای بیشتری بین صندلی ها به وجود می‌آورند.

غذای کلاس اکونومی ترکیش

غذای کلاس اکونومی هواپیمایی ترکیش

غذا و نوشیدنی پرواز اکونومی معمولی است. گاهی برخی ایرلاین ها شرایط بهتری در این زمینه دارند و برخی دیگر نمره کمتری می‌گیرند. مسافرانی که بلیط اکونومی را می‌خرند، می‌توانند در طول پرواز از مانیتورهای بزرگ روبه‌رو فیلم تماشا کنند. در بعضی از ایرلاین‌ها، حداقل در برخی از هواپیماهایشان مانیتور اختصاصی برای هر مسافر وجود دارد. ضمنا برخی از ایرلاین ها برای مسافران اکونومی هدفون برای گوش دادن موسیقی می‌گذارند.

بلیط اکونومی (Economy class) با حرف Y مشخص می‌شود.

پرواز را به خاطر بسپار، کلاس مهم نیست

کلاس پرواز

اگر قصد سفر هوایی را دارید و می‌خواهید بلیط پرواز را خودتان بخرید، حواستان به کلاس پرواز باشد. گاهی اوقات تفاوت قیمت بلیط فرست کلاس و اکونومی  معادل بودجه یک سفر کامل است. از طرف دیگر تصور نکنید که حتما باید پروازتان فرست کلاس یا بیزینس کلاس باشد تا خوش بگذرد. پرواز اکونومی یک ایرلاین خوش‌نام می‌تواند سفرتان را شیرین و به‌یادماندنی سازد. برای اینکه انتخاب‌تان آگاهانه‌تر باشد می‎توانید پیش از پرواز درباره ایرلاین ها کسب اطلاعات کنید. در مجله علی بابا مقالاتی درباره ایران ایر، ماهان و… می‌یابید.

راستی اگر ویژگی خاصی از کلاس های پروازی می‌دانید و ما آنها را از قلم انداخته‌ایم، برایمان بنویسید.

اشتراک گذاری

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

1 دیدگاه

  1. امیر می‌گوید

    هزینه دو روز هتل ۵ ستاره کیش برای پروازی که یک ساعت و نیم زمان بیشتر نمیبره، نشان از پول زیاد نیست، حماقت است…
    اگر تمام ثروت جهان را داشته باشم هرگز کلاس پروازی فرست رو انتخاب نمیکنم مگر اینکه ۱۵ ساعت زمان پرواز باشد که در اون صورت بیزینس رو انتخاب میکنم