عوارض خروج از کشور سال 1401

برای خروج از کشور چقدر باید عوارض بدهیم و به چه سازمانی؟

اگر تا به حال به دلایل تجاری، تفریحی، درمانی، و غیره از کشور خارج شده‌اید، احتمالا عوارض خروج از کشور را هم پرداخته‌اید. اما آیا می‌دانید این عوارض به چه دلیل و چه مقدار پرداخت می‌شود و به حساب چه ارگانی می‌رود؟ با این مقاله از مجله گردشگری علی‌بابا همراه باشید تا با عوارض خروج از ایران بیشتر آشنا شوید و تمام جزئیات مربوط به آن را دریابید.

در سال ۱۳۹۹، مبلغ عوارض خروج از کشور برای اولین سفر در طول سال ۲۶۴ هزار تومان است. این مبلغ برای بار دوم که از کشور خارج می‌شوید ۵۰٪ و برای بارهای سوم به بعد ۱۰۰٪ افزایش پیدا می‌کند.

یکی از ساده‌ترین و در دسترس‌ترین روش‌های پرداخت عوارض خروج از کشور انجام این کار از طریق سامانه‌های آنلاین است. شما می‌توانید از سامانه سداد و اپلیکیشن ایوا که به همین شرکت تعلق دارد استفاده کنید. به علاوه، می‌توانید مستقیما از طریق وبسایت بانک ملی ایران یا پیام‌رسان بله که از طریق بانک ملی معرفی شده هم اقدام کنید.
نهایتا اگر به روش‌های پرداخت آنلاین دسترسی ندارید دستگاه‌های ATM مخصوص برای این کار در فرودگاه‌ها نصب شده‌اند. یا می‌توانید مستقیما به یکی از شعب بانک ملی ایران بروید و به صورت حضوری این کار را انجام دهید.

اولین گروهی که از پرداخت عوارض خروج از کشور معاف هستند خدمه پرواز و کشتی هستند که برای شغل خود مجبورند از کشور خارج شوند. به علاوه، کسانی که گذرنامه‌های سیاسی یا خدمت دارند هم لازم نیست عوارض پرداخت کنند.
بیمارانی که از شورای پزشکی مجوز درمان در خارج از کشور دارند و جانبازان جنگ تحمیلی که به درمان نیاز دارند هم لازم نیست عوارض بپردازند.
همراهان بیمار هم حدود ۴۰ تا ۶۰ درصد تخفیف می‌گیرند. دانشجویانی که مجوز تحصیل در خارج از کشور دارند هم عوارضی برای خروج از کشور نمی‌پردازند به شرطی که از آخرین بازگشتشان به کشور بیشتر از ۳ ماه گذشته باشد. نهایتا کسانی که در دوره اربعین برای زیارت عتبات عالیات به کشور عراق می‌روند هم از پرداخت عوارض خروج از کشور معاف هستند.

در حال حاضر، مبلغی که به عنوان عوارض خروج از کشور توسط دولت مطرح شده، 5 میلیون و 200 هزار تومان برای هر نفر است اما این مبلغ هنوز به صورت قطعی تایید نشده است.

عوارض خروج از کشور چیست؟

عوارض خروج از کشور مبلغی‌ است که هر شخصی که از کشور خارج می‌شود باید به دولت بپردازد. این عوارض شامل افراد زیر دو سال هم می‌شود. البته استثنائاتی در این مورد هم وجود دارد که در ادامه این مقاله به آن می‌پردازیم.

نکته قابل تامل این است که عوارض عنوانی است که به هزینه‌ای اتلاق می‌شود که باید به شهرداری‌ها بپردازیم، برای همین هم عوارض خروج تا چند سال پیش به حساب شهرداری واریز می‌شد. اما با مصوبه بهمن ماه سال ۱۳۹۸، این عوارض به عنوان مالیات خروج از کشور نامگذاری شد و از آن به بعد هزینه به حساب دولت واریز می‌شود.

بخش کوچکی از این مبلغ به سازمان گردشگری پرداخت می‌شود. و بخش دیگری هم از آن برای بازسازی و بهسازی روستاهای مرزی کشور مورد استفاده قرار می‌گیرد.

عوارض خروج از کشور چیست؟هزینه عوارض خروج از کشور هر ساله تغییر می‌کند. برای همین هم اگر قصد دارید به خارج از کشور سفر کنید، حتما باید در جریان آخرین قوانین در این مورد باشید. برای مثال تا چند سال پیش کودکان زیر هفت سال از پرداخت عوارض معاف بودند. اما بعدا این قانون تغییر کرد و حالا این عوارض حتی برای نوزادان هم باید پرداخت شود.

مبلغ عوارض خروج از کشور چقدر است؟

عوارض خروج از کشور در سال ۱۳۹۹

در سال ۱۳۹۹، مبلغ عوارض حدود ۲۰٪ نسبت به سال‌های قبل از آن افزایش پیدا کرد و به ۲۶۴ هزار تومان رسید. این میزان در صورتی است که برای اولین بار در این سال از کشور خارج می‌شوید. دفعه‌ دوم که قصد خروج از کشور را داشته باشید این مبلغ ۵۰٪ و دفعه سوم ۱۰۰٪ افزایش پیدا خواهد کرد. جزئیات کامل مبلغ عوارض خروج از ایران در سال ۱۳۹۹ را می‌توانید در جدول زیر ببینید.

مسافران حج تمتع و عمره مسافران عادی مبلغ عوارض خروج از کشور در سال ۱۳۹۹
۱۱۰ هزار تومان ۲۶۴ هزار تومان مرتبه اول
۱۶۵ هزار تومان ۳۹۶ هزار تومان مرتبه دوم
۲۲۰ هزار تومان ۵۲۸ هزار تومان مرتبه سوم به بعد

عوارض خروج از کشور در سال ۱۳۹۹البته کسانی که از طریق مرزهای هوایی به زیارت عتبات عالیات می‌روند هم باید مبلغ ۴۵ هزار تومان را به عنوان عوارض خروج بپردازند. اگر این مسافران بخواهند از طریق زمین یا دریا به زیارت در کشورهای عراق یا سوریه بروند این مبلغ برای آنها ۱۵ هزار تومان است.

عوارض خروج از کشور در سال ۱۴۰۰

طبق گزارش وبسایت خبری تابناک، مبلغ عوارض خروج از کشور در سال ۱۴۰۰ در بودجه مصوبه مجلس ۴۰۰ هزار تومان تعیین شده‌ است. البته این مبلغ برای بار اولی است که از کشور خارج می‌شوید. سایر مبالغ را می‌توانید در جدول زیر ببینید.

مسافران حج تمتع و عمره مسافران عادی مبلغ عوارض خروج از کشور در سال ۱۴۰۰
۲۰۰ هزار تومان ۴۰۰ هزار تومان مرتبه اول
۳۰۰ هزار تومان ۶۰۰ هزار تومان مرتبه دوم
۴۰۰ هزار تومان ۸۰۰ هزار تومان مرتبه سوم به بعد

 

عوارض خروج از کشور برای سال 1401

عوارض خروج از کشور 1401 توسط دولت دارد بررسی می‌شود. در سال 1400، میزان درآمد دولت از عوارض خروج از کشور 110 میلیارد تومان بود اما مبلغ این درآمد برای سال 1401 به اندازه 1500 میلیارد تومان برآورد شده است. طبیعی است که چنین افزایشی باعث بالاتر رفتن مبلغ عوارض خروج از کشور برای سال 1401 می‌شود.

به گزارش اقتصادنیوز، مبلغ عوارض خروج از کشور 1401 برای هر نفر به میزان 5 میلیون و 200 هزار تومان برآورد شده اما مسعود میرکاظمی (رئییس سازمان برنامه و بودجه) گفته است که هنوز این مبلغ نهایی نشده و دولت در حال تصمیم‌گیری در مورد قیمت عوارض خروج از کشور برای سال 1401 است.

یکی از پیشنهادهایی که در این موضوع مطرح شده، برآورد میزان عوارض خروج از کشور به عنوان درصدی از بلیط سفر است، اما هنوز این مورد هم به‌صورت قطعی مطرح نشده. آخرین اخبار در مورد عوارض خروج از کشور سال جدید به محض مشخص‌شدن این‌جا در اختیار شما قرار خواهد گرفت.

از چه روش‌هایی می‌توان عوارض خروج را پرداخت کرد؟

عوارض خروج از ایران را از طرق مختلفی می‌توانید پرداخت کنید. یکی از این روش‌ها استفاده از دستگاه‌های ATM غیرنقدی است که در فرودگاه‌های سرتاسر کشور نصب شده‌اند. البته اگر امکان استفاده از رمز دوم در اختیار شماست، می‌توانید از طریق سامانه مخصوص پرداخت هم اقدام کنید.

روش های پرداخت خروج از کشوریکی از آسان‌ترین روش‌های پرداخت عوارض خروج استفاده از سامانه سداد است. این سامانه با همکاری سازمان امور مالیاتی کشور و بانک ملی ایران طراحی شده و از طریق آن به راحتی می‌توانید مبلغ عوارض را پرداخت کنید. البته اپلیکیشن ایوا که توسط همین شرکت ارائه شده و برای دستگاه‌های آي‌اواس و اندروید قابل دانلود است هم این امکان را در اختیار شما قرار می‌دهد.

یکی دیگر برنامه‌های موبایلی که کار شما را برای پرداخت عوارض خروج از کشور آسان‌تر کرده پیام‌رسان بله است. این پیام‌رسان به شما امکان ارسال انواع پیغام صوتی و تصویری و فایل را به شما می‌دهد. به علاوه با استفاده از پیام‌رسان بله که وابسته به بانک ملی ایران است می‌توانید عوارض را هم پرداخت کنید.

چه کسانی از پرداخت عوارض خروج از کشور معاف هستند؟

معافیت خدمه سفر از پرداخت عوارض خروج از کشور

قانون پرداخت عوارض در هنگام خروج از کشور شامل همه افرادی می‌شود که برای تفریح یا تجارت به خارج از کشور سفر می‌کنند. اما این قانون یک سری افراد را از پرداخت عوارض مستثنا می‌داند. اولین گروه افرادی هستند که به واسطه ماموریت شغلی مجبورند از کشور خارج شوند. برای مثال خدمه پرواز و خدمه کشتی‌های تجاری و مسافربری لازم نیست این عوارض را پرداخت کنند.

معافیت از پرداخت عوارضمعافیت دانشجویان و افراد بیمار از پرداخت عوارض خروج از کشور

اما اگر دانشجو هستید و مجوز تحصیل در کشور دیگری را دارید، یا اگر بیمار هستید و با مجوز شورای پزشکی برای درمان به خارج از کشور می‌روید هم از پرداخت عوارض خروج از کشور معاف هستید.

البته در مورد دانشجویان خارج از کشور بین رفت‌وآمدهای آن‌ها باید بیشتر از ۳ ماه فاصله باشد. اگر هم به عنوان همراه بیمار سفر می‌کنید می‌توانید به میزان ۴۰ تا ۶۰ درصد در این عوارض تخفیف بگیرید.

معافیت دانشجویان از پرداخت عوارضمعافیت سایر افراد از پرداخت عوارض خروج

نهایتا اگر گذرنامه سیاسی یا خدمت دارید یا مقیم یک کشور دیگر هستید و از وزارت کار و امور اجتماعی ویزای کار گرفته‌اید هم لازم نیست عوارض را پرداخت کنید.

یک قانون دیگر که در مصوبه مجلس در مورد عوارض خروج از کشور آمده این است که کسانی که در روستاهای مرزی کشور زندگی می‌کنند و کسانی که به زیارت عتبات عالیات می‌روند فقط یک بار در طول سال لازم است عوارض را پرداخت کنند. مرزنشینان کشور به کسانی اطلاق می‌شود که شماره شناسنامه و کدپستی آنها در سامانه بانک اطلاعات مرزنشینان وزارت کشور ثبت شده‌است.

مصوبات جدید مجلس شورای اسلامی در مورد عوارض خروج از ایران

یکی دیگر از مصوبات مجلس این است که کسانی که از ۴ شهریور ۱۴۰۰ تا ۲ مهر ۱۴۰۰ از طریق زمینی از مرز ایران و عراق از کشور خارج می‌شوند هم از پرداخت عوارض معاف هستند.

مصوبات جدید مجلس شورای اسلامی در مورد عوارض خروجاعضای تیم‌های ملی ورزشی که برای شرکت در مسابقات از کشور خارج می‌شوند هر چند بار که سفر کنند فقط معادل عوارض بار اول را پرداخت می‌کنند.

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

168 دیدگاه
 1. غلامرضا خان بابائی می‌گوید

  باسلام ، تنها کشوری که عوارض خروج از مردمش میگیره جمهوری اسلامی ایران است در اصل مردمش رو جریمه میکنه که از کشور خارج نشوند و مبدا این عوارض سال ۶۳ در زمان جنگ بود که برای کمک به هزینه جنگ برخلاف قانون اساسی تصویب کردن ولی بعد از جنگ دیدن درآمد خوبی است و سال به سال مبلغ رو اضافه کردند دست در جیب مردم

 2. خادم می‌گوید

  سلام
  با تشکر از خانم الهام ناصری، در مورد عوارض خروج از کشور برای دوره اربعین گفته شده معاف از پرداخت هستند، در حالیکه من امسال که فقط هوایی و محدود برای زیارت اربعین مقدور بود، عوارض خروج دادم یعنی گرفتند، و حتی الآن که بعداز چند ماه دوباره قصد سفر به عتبات را دارم مشمول سفر دوم شده و مبلغ بیشتری را نسبت به آنها که امسال نرفتند مطالبه می کنند.
  خواستم تا در اصلاح اطلاعات اقدام کنید.
  سپاسگزارم . ع . خادم

 3. مینا می‌گوید

  ۵ میلیون تومان، چه خبره؟ با این کار آدم دیگه بر نگرده ایران بهتره. بلیط به اندازه کافی گران هست. هر روز یک راهی جدید برای چاپیدن پیدا میشه.

  1. محمد می‌گوید

   این کار ها رو میکنند کسی برای تفریح به خارج از کشور نره .

 4. تختی می‌گوید

  با این کارشون جوانان ایرانی و خانواده ایرانی بجایی پول زور دادن ترجیح میدن کشوری دیگه بجایی ایران برای خود انتخاب کنن.
  و سهم ایران از گردشگردی صفر میشه.
  خود من با سه فرزند چرا وقتی به کشورم سفر کنم عوارض بدم ولی یه خارجی نباید بده.
  پس بجایی ایران میرم مالیزی یا ترکیه.
  دررهمین همین سال ۱۴۰۰ اذر ماه بچه‌هام حدود یک ماه ایران بودن بیشتر از ۷۰ تومن خرج با اومدن هر ایرانی به ایران چقدر ارز وارد کشور میشه.

 5. حامد می‌گوید

  من بعد از چند سال، چند هفته پیش وارد کشور ایران شدم.
  حالا برای خروج از کشور بایدهای خروج بار اول رو بدم؟

  1. تحریریه علی‌بابا می‌گوید

   اقامت کشوری رو دارین؟

 6. امید می‌گوید

  کاسه گدایی شون همه جا درازه. خاک بر سرتون

 7. ناشناس می‌گوید

  سلام کسی که ازمرز ۲۵ کیلومتر فاصله داره جزوه مرزنشین حساب میشه باید چقد عوارض خروج بده

 8. بی نام می‌گوید

  واقعا خجالتی داره 😖😖😖

 9. بی نام می‌گوید

  خدا لعنتتون کنه با این کاراتون مگه مردم چه چوب تری به شما فروختن

 10. نسیم می‌گوید

  ببخشید عوارض خروج از کشور رو پرداخت کردم به دلایلی نمیتونم خارج بشم از گشود درخواست استرداد وجه رو دادم تو سایت ایوات فقط الان 5روز گذشته چرا پولی به حسابم واریز نشده؟؟؟چند روزه پول میاد برام الان اسمی اومده تو مرحله ی پرداخت هستش ولی هنوز چیزی برام نیومده

 11. لیلا می‌گوید

  سلام من اقامت کشور قبرس اروپایی رو دارم البته پاس هم دارم همسرم تابستون اومد ایران موقع برگشت عوارض خروج گرفتند والان خودم به همراه دوتا نوزادم میخوام برگردم ایا باید عوارضی پرداخت کنم یا نه

 12. مرتضی زند می‌گوید

  سلام عرض کردم. عوارض خروج از کشور در سال ۱۴۰۱ چقدر شده و دقیقا از از تاریخی اجرایی میشه.
  آیا اگر در سال جدید زمینی وبا وسیله شخصی از مرز بازرگان خارج بشیم هم باز عوارض خروج داره؟؟

 13. حکیم مطوری می‌گوید

  خدایش خجالت نمی کشید پول عوارض حتی روی انسان میکشید پس آیا تمام کشورها اینطوری هستن یا فقط اینجا اینطوریاست

  1. غلامرضا خان بابائی می‌گوید

   دوست عزیز تنها کشوری که مردمش را برای خروج از کشور جریمه میکند جمهوری اسلامی است

 14. احسان می‌گوید

  واقعا قانون مزخرفیه. بسیار بی معنی و مسخره س. امیدوارم از یک ریالش خیر نبینید.

  1. سعید می‌گوید

   یه روز خوب میاد که برای دسشویی رفتن تو خونتون باید عوارض بدین تازه این اول کاره

 15. ناهید می‌گوید

  سلام
  من به دنبال این بودم که کسانی که سالها مقیم خارج بودند و ایرانتحصیل نکردند کار نکردند فقط اونجا به دنیا امدند یا فقط پدر مادر ایرانی دارند میتواند راحت به ایران بیاید یا بیاید سربازی می برند یا پول میخواهند و میخواهم بدانم چقدر میخواهند سرکیسه اش کنند با این قانونی که سالها جلوی جوانها برای مسافرت به ایران گرفته شد

  1. وطن پرست می‌گوید

   خرج لبنان و فلسطین که دشمنان دره یک ما هستند، بلید تأمین شود ذرسته

 16. محسن میرافضل می‌گوید

  سلام ببخشید دوست عزیز مدت زمان استرداد عوارض خروج از کشور چقدر است در زمانی که موفق به خروج از کشور نشدید
  بین همون ۳ تا ۵ روز کاری است؟؟

 17. مهدیه قاسمی می‌گوید

  سلام
  برای اثبات اینکه دانشجو هستم و معاف از پرداخت عوارض خروجم باید کجا برم و چه مدارکی لازم هست؟

  1. تحریریه علی‌بابا می‌گوید

   مدارک دانشجویی (کارت، برگه اشتغال و…)

  2. saro می‌گوید

   به این راحتی نیست باید درخواست پرونده تحصیلی بدید تو سامانه میخک بعد از تاییدیه سفارت ایران در کشور دوم. باید پاسپورت و به سفارت بدید تا مهر خروج دانشجویی بزنن بعد از اون میتونید بیاید ایران. اگه بدون مهر تو پاسپورت بخواید خارج شید حتما عوارض و میگیرن

 18. رضا می‌گوید

  از کشور میخایی بیرون بری ازت پول میگیرن

 19. رویا می‌گوید

  هرجا بتونن پا میذارن رو خرخره مردم

 20. محمد می‌گوید

  سلام ببخشید این هر کشور عوارضش فرق داره؟
  بعد اینکه بجز این باید بازم پول بدیم یا فقط همینه؟
  چون من شنیدم میگن اگه بخای از ایران خارج شی باید پول و سند خونه بزاری تا بتونی از کشور خارج شی که بخاطر اونا برگردی درسته این ؟

  1. تحریریه علی‌بابا می‌گوید

   سلام محمد عزیز 🙂
   نه کشور به کشور تفاوتی نداره. برای پسرهایی که دانشجو هستن و سربازی نرفتن، این سند رو می‌ذارن، وگرنه دلیلی نداره چنین کاری انجام بشه.

   1. بهار می‌گوید

    درسته اینجا زندانه برای رفتن ازس باید پول سند ضمانت بدی

 21. گل می‌گوید

  سلام ببخشید برای نوزاد دوماهه هم باید چهارصد هزارتومن عوارض خروج بدم؟؟

  1. تحریریه علی‌بابا می‌گوید

   سلام دوست عزیز 🙂
   بله.

 22. مجید می‌گوید

  سلام.آیا پس از پرداخت عوارض خروج از کشور باید فیش واریزی عوارض را در فرودگاه به همراه داشته باشیم؟

  1. تحریریه علی‌بابا می‌گوید

   بله 🙂

  2. من با تجربه ی مشابه می‌گوید

   داشته باشین بهتره.
   موقع پرداخت شماره کارت ملی رو درست وارد کنید، که در سیستمشون درست ثبت شه، کل اگر فیش پرداخت رو نبردین مشکلی پیش نیاد

 23. Abbas می‌گوید

  سلام.عوارض خروج کشورو میشه انتقال داد?

  1. تحریریه علی‌بابا می‌گوید

   منظورتون از انتقال چیه؟

 24. نیما می‌گوید

  در صورت تصویب این مبلغ عوارض مسافرتهای خارجی که عمدتا به ترکیه و امارات و ارمنستان و غیره انجام میشود اون هم توسط قشر متوسط ، به شدت کاهش خواهد داشت که در اون حالت هم عوارض کمتری نصیب دولت میشه و هم ایرلاینها به مرز ورشکستگی خواهند رفت. به جای اینکار بایستی پاسپورت ایران رو قویتر کنند و مردم رو به سفر بیشتر تشویق کنند .

 25. آرش می‌گوید

  حق ،🤔🤔🤔😏😏اگه حق و حقوق داشتیم

  که این حال و روزمون نبود

  تنها چیزیکه توکشورما وجودنداره

  یکی حق و حقوق شهروندی

  و دیگیری بی عدالتی الهام جون

  من خودم یه شهروند عادی ام
  با دوتا بچه

  وضع مالی معمولی دارم در واقع کارگر یه مغازه ام

  اما ارسال ۹۲ به بعد یارانه من قطع شده نمیدن
  هرکجاهم رفتم میگن انصراف دادی

  چه انصرافی که خودم خبر ندارم 😔😔

  ازاونطرف هم معشیتم ثبت نام کردم

  اونم ندادن بم یه خانواده 4نفری

  هیچکدوم نمیگیرم

  بعدشمامیگی حق ندارن

  الان بنظر شما حق دارن یا ندارن

  که یارانه و معشیت من وبچه هام بی دلیل ندن

 26. آرش می‌گوید

  تمام هدفشون اینه که ما هیچ کجا نتونیم بریم
  و توی این مملکت بمونیم و نابودی جوان ها و ازهم پاشیده شدن زندگی ها و…

  ببینیم
  تمام پسردخترها که معتاد
  هیچ کجا یه کاردرست حسابی گیرنمیاد
  بجایی رسیده که زن بیچاره بخاطردوتامرغ داره تن فروشی میکنه چون شوهرش بیکاره یا معتاده ندارن

  مجبوره بخاطرشکم بچه هایش دست ب هرکاری بزنه

  بعد باید هرچی پول و نفت و…ببرن ب کشورهای عربی بدن ،
  که تابوده و هست دشمن ایران و ایرانی بودن

  بخورن و ب ریش ما بخندن

  ازاونطرف هم که آقازاده شون هرچی پول بردن تو کشورهای اروپایی نمیدونن دیگه چجوری خرجش بکنن

  واقعا هربلایی ک سرمون میاد مقصرخودمونیم

  و ازاین بدترهم میشه حالا صبرکن کجاش دیدید

  بجایی برسه و میرسه که بخاطر ۵۰هزارتومن توخیابون بکشن آدمو

 27. آرش می‌گوید

  دیگه موندن چجوری ازمردم پول بگیرن

  چجوری جیب ما بیچاره‌ها روخالی بکنن

  فقط این میدونم که قرار شده بیشتر بودجه سال 1401ازطریق عوارض و مالیات از مردم بگیرن

  چون دیگه دزدیهایکه میکنن کفافشون نمیکنه

  ازاین طریق هم میخوان جیبمون بزنن🥺🥺🥺🥺😔😔😔😔😢😢😢😢😢

 28. تختی می‌گوید

  بزار ۵ میلیون بکنن بعدش میبینن که چه ضرری کردن برای توسعه حمل و نقل باید به مسافران امتیاز داد نه اینکه فشار بیارن.

 29. مجید می‌گوید

  دزدی علنی دولت از مردم

 30. بیوک می‌گوید

  یعنی اینها فکرمی‌کنندهرکی ازکشور خارج بشه میره عشق و حال و باید پول عشق وحال اونور روهم بگیرن ،مگه برای مردم بدبخت کشوری گذاشتین که بمونن وزندگیشون رو بگذرونن اکثر اون بدبختهابه اسم ویزای توریستی میرن ومثل افغانیها قاچاغی کارگری میکنن چون تو کشوری که براشون درست کردین کارگری هم پیدا نمیشه بتونن زندگی کوفتیشون رو بگذرونن حالا می‌خوان نون اونها رو هم آجرکنن ،این رو بدونین پایه های ظلم هیچ وقت استوارنمیمونه

  1. مراد می‌گوید

   هیچ کشور دنیا از شهروندانش پولی به عنوان مالیت خروج نمیگیره غیر ایران بعضی کشورها می‌گیرند در حد یک الی سه دلار که رو بلیط کشیده میشه

 31. الهام می‌گوید

  با تشکر از مطلبی که گذاشتید. طبق اخبار منتشرشده قرار نیست عوارض خروج به پنج میلیون افزایش پیدا کنه و این مبلغ برآورد درآمد حاصله از عوارض بوده. ولی از آنجایی که سیستم همیشه برای افزایش قیمت ها از همین نوع شایعه ها استفاده میکنه تا عادی سازی اتفاق بیفته و بعد هزینه رو افزایش بده، لطفا شما هم با انتشار بیشتر اون در راستای این هدف حرکت نکنید. انتشار گسترده شایعات به عادی سازی بیشتر کمک میکنه. هیچ حقی برای افزایش عوارض به چنین مبلغی وجود نداره

  1. تحریریه علی‌بابا می‌گوید

   سلام الهام عزیز 🙂
   حرفتون کاملا درست هست و ما هم درباره این موضوع توضیح دادیم.

  2. آرش می‌گوید

   بله دقیقاً همینطوره که شما میگید

   ازماست که برماست

   ماایرانیها هربلایی سرمون میاد حقمونه
   چون باعث و بانیش اول ازهمه خودمونیم😔😔😔 متاسفانه

  3. آرش می‌گوید

   حق ،🤔🤔🤔😏😏اگه حق و حقوق داشتیم

   که این حال و روزمون نبود

   تنها چیزیکه توکشورما وجودنداره

   یکی حق و حقوق شهروندی

   و دیگیری بی عدالتی الهام جون

   من خودم یه شهروند عادی ام
   با دوتا بچه

   وضع مالی معمولی دارم در واقع کارگر یه مغازه ام

   اما ارسال ۹۲ به بعد یارانه من قطع شده نمیدن
   هرکجاهم رفتم میگن انصراف دادی

   چه انصرافی که خودم خبر ندارم 😔😔

   ازاونطرف هم معشیتم ثبت نام کردم

   اونم ندادن بم یه خانواده 4نفری

   هیچکدوم نمیگیرم

   بعدشمامیگی حق ندارن

   الان بنظر شما حق دارن یا ندارن

   که یارانه و معشیت من وبچه هام بی دلیل ندن

 32. ری می‌گوید

  سلام امسال دفعه سومه که میخوام از کشور خارج بشم برای گرجستان عوارض ۸۰۰ تومنی باید پرداخت کنم؟یا ۵ میلیونی؟

  1. تحریریه علی‌بابا می‌گوید

   سلام دوست عزیز 🙂
   قوانین سال 1400 برای عوارض خروج از کشور تغییری نکرده و اگر افزایشی باشه در سال 1401 اجرا می‌شه.

  2. آرش می‌گوید

   درت بنی

 33. نادر دولت ابادی می‌گوید

  مشکل بعضی این هست ،میخان یه جووری خودشوون معاف باشن از پرداخت اصلان توجه نداران بابابابا کجای این دنیا چنین باجی گرفته میشه که حضرات روز روشن 2 لا شدن توو جیب ملت بله قربان گوو.

 34. مهدی خان می‌گوید

  به جاش مالیات سنگین می گیرن در کشورهای دیگه. برای کسانی که به تفریح سفر می کنند باید این پول را بدن که در واقع مالیات ندادنشون است و روستاهای مرزی آباد بشن.

  1. محمدرضا می‌گوید

   داداش من, اونایی که مالیات سنگین میگیرن سطح درآمد مردمشون اصلا با ما قابل مقایسه نیست، نه مایی که برای خرید یه بلیط هواپیما باید کلی پس انداز کنیم

  2. آرش نوبری می‌گوید

   شما قبل از حرفی که میزنی همه چی رو باهم مقایسه کن بعد بیا ادای آدمهایی که بیشتر از بقیه می‌فهمن دربیار

 35. سحر می‌گوید

  سلام، من ۱۸ ساله انگلیس زندگی و کار میکنم، پاسپورت انگلیسی دارم و در پاسپورت ایرانیم هم نوشته محل اقامت انگلستان. باید خروجی بدم ؟

  1. مهدی می‌گوید

   اگر با پاس انگلیس بیاید باید ویزای ایران بگیرید و اگر با پاس ایران در برگشت باید عوارض بدید، در هر صورت هم چون ۲ تابعیتی هستید در هنگام سوال باید بگید که پاس ایران دارید پس عملا باید با پاس ایران بیاد

 36. م.ج می‌گوید

  اصلا عوارض خروج از کشور یه پول زور به شیوه سرگردنه است. در هیچ کشوری از دنیا از ثروتمندترین تا فقیرترین کشور چنین عوارضی وجود نداره.
  این دولت اگه راست میگه مردمیه عوارض خروج از کشور رو برداره و به جاش از پولدارها مالیات به اندازه کشورهای اروپائی بگیره و کلا نظام مالیات را درست کنه و شکاف طبقاتی رو پائین بیاره.

 37. محمد می‌گوید

  هیچ چیز این مملکت از عرف و قوانین بین الملل تبعیت نمی کند! عوارض خروج هیچ معنی ای ندارد، در تمام کشورهای دنیا (به استثناء ایران و چند کشور دیگه) عوارض خروج مطلقا گرفته نمیشه بلکه عوارض ورود تحت عنوان ویزا به کشور مقصد داده میشه و این کاملا منطقیه چون مسافر وارد کشور مقصد میشه و از امکانات و رفاه و و و و در اون کشور استفاده میکنه ولی وقتی شخصی کشوری رو ترک میکنه، کشور میداء چه خدماتی رو به اون شخص ارائه میدهد که شخص باید بابتش هزینه بده این در حالیه که شخص بابت دریافت پاسپورت هزینه داده.

 38. ناشناس می‌گوید

  «باج سر دروازه» می‌گیرن؟ سفر و تغییر کشور یکی از حقوق انسانیه. کجای دنیا چنین پول الکی و غیرمنطقی برای حق‌ خروج برای سفر از مردم گرفته می‌شه؟ چیزی به جز بلیط و ویزا در دنیا وجود نداره. دزدی یا باج‌گیری یا گروگان‌گیری غیرمستقیم!؟ یکی ممکنه بیش از پول بلیط و ویزاشو نداشته باشه بده. باید زندانی بشه تو کشور!؟

  1. الهام می‌گوید

   در تمام دنیا از بودجه کشور و درآمد حاصل از حضور توریست برای توسعه و گسترش روستاهای مرزی و صنعت گردشگری استفاده میشه، در ایران از جیب مردم. چون با سیاست های زیبایی که گذاشته شده و شهرت ما در دنیا توریست علاقه ای به حضور در ایران نداره. سیاست های خودسرانه رو اونها تعیین میکنند ما باید مصیبتش رو تحمل کنیم

 39. حسن مددي می‌گوید

  حضور محترم رهبر فرزانه ايران اسلامي ايت اله سيد علي خامنه اي دامت بركاته
  ……و اما بعد با آرزوي سلامتي كامل براي شما رهبر شجاع و خانواده محترم
  اينجانب حسن مددي شاغل در داخل كشور هستم و با توجه به شرايط موجود و امكانات فقط توانايي ٢-٣ بار سفر به خارج كشور براي ديدار خانواده ام را دارم . ولي با خبر شدم كه گويا در سال ١٤٠١ مقرر شده مبلغ عوارض خروج از كشور به بيش از پنج ميليون تومان افرايش بابد.
  بنظرم اين تصويب چنين مصوبه اي عادلانه نيست !اين مبلغ تقريبا برابر با نصف قيمت بليط بنده ميباشد.
  اين چنين قانو ني چيزي جز دلسرد ي و سر خوردگي براي افرادي مثل من كه زندگي درداخل كشور رابه خارج ترجيح داده اند را بهمراه دارد.
  سوال اينجا است آيا تصويب چنين قوانيني با ذات وجودي شوراي محترم نگهبان منافات ندارد؟
  اميدوارم اين مصوبه مورد تجديد نظر قرار بگيرد و حد انصاف و مروت رعايت شود.
  انشالله دعاي شما بدرقه راه ما باشد

  فرزند ايران اسلامي حسن مددي

  1. س می‌گوید

   حضور محترم رهبر فرزانه؟؟🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣آره الان اومده تو این وبسایت پیامتو خونده

 40. سامان می‌گوید

  برشکستی موج دوم آژانس های مسافرتی بعد از کرونا با گران شدن عوارض خروج
  نرخ عوارض خروج وقتی از بلیط هواپیما گرانتر می‌شود باید خندید یا گریست به این آقایان ب اصلاح نماینده که در مجلس هستن 😂
  احتمالا مدرک تحصیلی سوری دارن
  هر چی ب مردم بیشتر فشار بیارید
  خودتون ضرر میکنید از ما گفتن بود
  چون خیلی چیزا سست میشه زیر پا

 41. سامان می‌گوید

  همه چیز رو نسبت به درامد و دستمزد مردم محسابه کرد
  تحریم فشار آورده یک عده هم تا کمر تو بیت المال خم شدن صندوق دولت خالی هست باید پولش رو از مردم بگیرید
  جالبه فقط برای مردم هست این قانون مسولین مستثنی هستند
  اگر قانون هست زیارتی سیاحتی نداره در کل پاره ارز از کشور خارج میشه همه باید پرداخت کنن
  نماینده های مردم تو مجلس رو نگاه
  متاسفم برای مردم که ب شما به اصطلاح ب شما که نماینده مردم هستید رای میدن

 42. سامان می‌گوید

  چطوری حساب میکنن ؟
  شب میخوابن صبح بلند میشن همه چیز رو چند برابر میکنن
  خب جلوی اختلاس آقازاده ها رو بگیرید یکدفعه پول هنگفت از بیت المال میبرن اون ور آب
  نسبت ب دارمد و ارزش پول باید محاسبه بشه
  برای آدم پولدار که بخواد بره خارج پنج میلیون ده میلیون پولی نیست
  همه چیز مون دقبقا دره شبه ابیطالب من هجرت هست ولی هزینه ها با اروپا برابری می‌کنه
  آخه فرودگاه درستی مثل دبی استانبول داشتید کم هزینه نگهداری بالا داشت آدم دلش نمیسوخت یه سوله پانصد متری وسط کویر زدید که از این سر سالن اون سر سالن باند فرودگاه دیده میشه کلا صد قدم نیست عرض فرودگاه پارتیشن بندی کردید جمعا پنج تا هم باجه کنترل پاسپورت داره این فرودگاه چقدر هزینه نگهداری داره
  آخرین فشار آورده بودجه کم آوردید باید سر مردم خالی کنید بخدا مردم حق دارند بزارن از مملکت برن
  برای عراق ایرادی نداره مردم برم ولی جاهای دیگه باید هزینه چند برابری بدن
  مردم رو‌چب فرض کردید
  هم بنزین هم عوارض خروج رو زیاد میکنید
  یه حرفی رو بین مردم میندازید بعد تکذیب میکنید که ذهنیت مردم رو برای گران کردن و رسیدن ب اهدافتون آماده کنید

 43. جابر می‌گوید

  سلام من راننده تریلی هستم باید منم اونقدر عوارض بدم

 44. سیما می‌گوید

  سلام در پاسختون به این اقا، من هم ساکن سوئیس هستم و توی پاس ایرانیم محل اقامت سوئیس خورده ولی پاس سوییس ندارم،ولی من عوارض پرداخت کردم درسته؟

 45. سهیلا می‌گوید

  سلام، یعنی کسی که مقیم کشور دیگه هست و اونجا کار میکنه نباید عوارض خروج بده؟ ولی از من همیشه گرفتند با اینکه اقامت دائم سوئد رو دارم و محل اقامتم در پاس ایرانی سوئد درج شده و اونجا کار رسمی دارم.

 46. سهیلا می‌گوید

  سلام، یعنی کسی که مقیم کشور دیگه هست و اونجا کار میکنه نباید عوارض خروج بده؟ ولی از من همیشه گرفتند.

 47. بابک می‌گوید

  با عوارض 1401 پیش به سوی مملکت تک قطبی برای سرمایه دارها و پول دارها و دزدان و غارتگران بیت المال. کدام احمق همچین پیشنهادی داده نمی دانم. برای کسری بودجه تنها راهی که دارند این است از جیب ملت هزینه کنند والسلام.

  1. ناشناس می‌گوید

   واقعا مسخره و دزدی و باجگیری و گروگانگیری مردم… خروج برای سفر حق طبیعی و رایگان انسان‌ها در همه‌ی دنیاست. در هیچ جای دنیا چنین چیزی به نام عوارض خروج وجود نداره. این همه دزدی و اختلاس‌های خودشون و بودجه‌ی غیرطبیعی و هنگفت برای سازمان‌های بیهوده و جانبی و عدم هزینه‌ی کافی برای امور اساسی مثل بهداشت و‌سلامت و اموزش و رفاه مردم و حالا باجگیری از حق سفر مردم… من هم مقیم کشور دیگه و دوتابعیتی هستم و تا الان، هیچ وقت معاف نشدم. و درامدی ندارم و توان پرداخت هزینه‌ی بلیطم رو هم به زحمت دارم یا مجبورم دیر به دیر عزیزانم رو ببینم. واقعا پرداخت همین چند صد تومن عوارض خروج هم در توانم نیست وای به حال چند میلیون.

 48. سامی فرجپور می‌گوید

  سلام..من بیشتر از ۳۴ سال است که مقیم کشور هلند هستم و پاسپورت هلندی هم دارم .آیا برای سفر به ایران و دوباره خارج شدن عوارض خروجی باید بپردازم؟

 49. شهرزاد می‌گوید

  موضوع ۱۰ برابر شدن عوارض خروج از کشور برای همه مسیرهای سفر ناعادلانه هست مثل مبلغ بنزین که هم برای پراید داغون مسافرکش و هم برای پورشه یکسانه.

 50. شهرزاد می‌گوید

  الان خوندم توی اخبار سایت. یکدفعه ۱۰ برابر شده. دیگه هیچکس تور نمیره به کشورهای اطراف ، چون هزینه اش بالا میره . مثلا تور ۳ دوزه گرجستان ۵ یا ۶ تومن باشه ، مسافر باید ۵ تومن دیگه فقط برای خروجی پرداخت کنه. واقعا مسخره هست

 51. دریا می‌گوید

  سلام من اقلیم کردستان عراق هستم کارت اقامت دارم ولی دائم نیست ولی همسرم پاسپورت عراقی داره من باید عوارض بدم ؟اگه اقامه دائم داشته باشی دیگه عوارض نمیدی؟

  1. تحریریه علی‌بابا می‌گوید

   سلام دریا عزیز 🙂
   جزییات این چنینی رو بهتره از همکاران ما در پشتیبانی علی‌بابا بپرسید.

 52. زهرا می‌گوید

  سلام من اقلیم کردستان عراق هستم کارت اقامت دارم ولی دائم نیست ولی همسرم پاسپورت عراقی داره من باید عوارض بدم ؟اگه اقامه دائم داشته باشی دیگه عوارض نمیدی؟

  1. تحریریه علی‌بابا می‌گوید

   سلام زهرای عزیز 🙂
   عوارض رو باید پرداخت کنین 🙂

 53. شبنم می‌گوید

  سلام خسته نباشید.من پاسپورت و شهروندی ترکیه را گرفته ام ولی فعلا مقیم ایران هستم آیا برای خروج از کشور باید عوارض پرداخت کنم؟

  1. لیلی می‌گوید

   شما اینو مطمئن هستین؟چون خواهر من و همسر و فرزندانش پاسپورت بریتیش دارن و ساکن اونجا هستن ولی هر وقت ایران میان و حتما هم که باید با پاسپورت ایرانی وارد ایران بشن برای خروج از کشور با پاس ایرانی و به عنوان ایرانی عوارض خروج از کشور پرداخت میکنن و حتی خودِ من عوارض خروجشون رو اینترنتی پرداخت میکنم،اگه واقعا نیازی به پرداخت عوارض ندارن من مطمین شم و از این به بعد این عوارض رو پرداخت نکنیم

 54. بهاره می‌گوید

  درود بر شما
  آیا همه رده های سنی بابد عوارض خروج از کشور رو بپردازند؟! نوزاد زیر دوسال هم باید پرداخت بشه؟!

  1. تحریریه علی‌بابا می‌گوید

   سلام بهاره عزیز 🙂
   بله.

 55. حمید می‌گوید

  سلام
  دانشجویان برای عدم پرداخت چگونه باید اقدام کنند؟
  چه مدارکی و به کجا باید ارائه کنند؟

 56. نیوشا می‌گوید

  سلام وقت بخیر
  سوالم در باره این موضوعه که آیا دفعات اعلام شده برای عوارض خروج از کشور مربوط به همون ساله یا اینکه تعداد سفرهایی که در کل میریم؟
  ینی مثلا من دو بار رفتم ترکیه سال ۹۴ و ۹۵
  اگر امسال بخوام برم مجدد باید عوارض بار سوم رو پرداخت کنم یا بار اول؟؟
  و اینکه دخترم سه سالشه برای اون هم باید عوارض پرداخت کنیم با نیازی نیست؟
  ممنون میشم اگر پاسخ بدید

  1. تحریریه علی‌بابا می‌گوید

   سلام نیوشا عزیز 🙂
   این موارد سالانه هستند و اینکه حتی نوزادان هم باید عوارض خروج از کشور پرداخت کنن.

 57. رضا می‌گوید

  وقت بخیر
  اگر من امسال عوارض خروج پرداخت کنم و به هر دلیل سفرم به سال بعد موکول بشه آیا پولی که پرداخت کردم کاملا از بین میره یا می تونم سال بعد فقط مابه التفاوت رو پرداخت کنم؟

  1. تحریریه علی‌بابا می‌گوید

   سلام رضای عزیز 🙂
   اگه سال بعد برین باید مجدد با نرخ جدید پرداخت کنین 🙂

   1. رضا می‌گوید

    یعنی عوارض خروجی که امسال پرداخت شده برای سال بعد باطل میشه ؟ حتی اگر از مرز خارج نشده باشیم !!

    1. تحریریه علی‌بابا می‌گوید

     بله متاسفانه 🙂
     تاریخ انقضای این رسیدها برای سال جاری است.

 58. لیلا می‌گوید

  سلام.
  من اقامت دائم نرویژ هستم و پاسپورت نرویژی دارم. در پاس ایرانی من محل اقامتم نرویژ است.من قصد سفر به ایران دارم. آیا عوارض خروج از کشور شامل من میشود؟

  1. تحریریه علی‌بابا می‌گوید

   خیر 🙂

   1. سهیلا می‌گوید

    من بیشتر از ده ساله مقیم سوئد هستم و در پاسم درج شده، ده ساله اینجا کار میکنم ولی هر بار که میام ایران موقع خروج باید هزینه رو پرداخت کنم

  2. سهیلا می‌گوید

   باید پرداخت کنید، من همیشه مجبور شدم پرداخت کنم با اینکه پاس سوئدی دارم و محل اقامتم سوئده.

 59. ارش می‌گوید

  سلام
  برای همه رده سنی باید عوارض پرداخت شود یا افراد بالای ۱۸سال

 60. زهرا می‌گوید

  سلام. من ویزای فرصت مطالعاتی ۶ ماهه داشتم ولی به کشور مقصد نرفتم. الان ۱۵ روز از وقت ویزام مونده و می خواهم فقط برای ۱۰ روز برم و برگردم. آیا باید عوارض خروج بپردازم یا دانشجو محسوب می شوم؟

 61. مریم می‌گوید

  سلام وقتتون بخیر. من یک هفته دیگه میخوام برای اولین بار تو این سال برم ترکیه، عوراضم چقدر میشه ؟ ۴۰۰ هزار یا ۲۶۴ هزار تومن ؟

  1. تحریریه علی‌بابا می‌گوید

   سلام مریم عزیز 🙂
   طبق جدولی که گذاشتیم شما عوارض بار اول رو باید پرداخت کنین

 62. پیمان رئیسی می‌گوید

  سلام بنده پرداخت عوارض رو انجام دادم ولی بعدا متوجه شدم برا خروج از کشور مشکل دارم و سفرم لغو شده الان اگه بخوام دوباره به سفر برم آیا دوباره لازمه عوارض پرداخت کنم یا همون عوارض ثبت شده و نیازی نیست؟

  1. تحریریه علی‌بابا می‌گوید

   سلام پیمان عزیز 🙂
   در چه تاریخی عوارضو پرداخت کردین و تاریخ خروج بعدیتون کی هست؟

 63. پژمان می‌گوید

  سلام من تو آلمان دانشجو هستم گفتن برای معافیت از پرداخت عوارض باید تو کنسولگری پرونده دانشجویی باز کنی ولی من چون کارت پایان خدمتم اینجا همراهم نیست نمیتونم پرونده باز کنم. بنظرتون توی فرودگاه ایران کارت دانشجوییم رو نشون بدم کفایت میکنه برای معافیت از عوارض یا حتما نیاز به مهر کنسولگری داره؟

  1. تحریریه علی‌بابا می‌گوید

   سلام پژمان عزیز 🙂
   قطعا مهر کنسولگری اهمیت داره.

 64. میترا می‌گوید

  سلام من پاس آلمانی دارم و تو پاس ایرانیم هم محل اقامت آلمان ولی همش از من خروجی می‌گیرند درسته یا من نباید خروجی بدم

 65. نسیم می‌گوید

  من مقیم انگلیسم و پاسپورت انگلیسی هم دارم و در پاس ایرانی هم محل اقامتم انگلستان ثبت شده، آیا باید عوارض خروج بدم؟

  1. تحریریه علی‌بابا می‌گوید

   خیر 🙂

   1. میترا می‌گوید

    من اقامت آلمان ثبت شده ولی هر دفعه خروجی از من میگیرن چرا ؟

    1. تحریریه علی‌بابا می‌گوید

     سلام میترا عزیز 🙂
     به هر حال شما تابعیت ایران رو دارید.

 66. محمد می‌گوید

  من دانشجو هستم و میخوام از پرداخت عوارض معاف بشم. ممنون میشوم بفرمایید دقیقا از کجا باید شروع کنم؟

  با تشکر

  1. تحریریه علی‌بابا می‌گوید

   سلام محمد عزیز
   اگه دانشجو هستین و مجوز تحصیل در کشور دیگه‌ای دارین، از پرداخت عوارض خروج از کشور معاف می‌شین و اقدام خاصی نیاز نداره. کافیه که مدارک معتبر (مثل کارت دانشجویی معتبر، نامه اشتغال به تحصیل یا…) داشته باشین. البته در مورد دانشجویان خارج از کشور بین رفت‌وآمدهاشون باید بیشتر از ۳ ماه فاصله باشه.

   1. درسا می‌گوید

    سلام ببخشید برای وقتی که میریم سفارت اون کشوری که میخواییم دانشجوش بشیم، برای مصاحبه، باید عوارض بدیم؟

    1. تحریریه علی‌بابا می‌گوید

     سلام درسا عزیز 🙂
     اگر سفارت در ایران هست، خیر.

 67. حامد می‌گوید

  سلام
  سوالم اولم این هست که چطوری میتونیم برای معافیت دانشجویی اقدام کرد؟آیا برای کانادا که نیاز هست به کشورهای دیگه هم برای ویزا رفت معافیت داده میشه؟(با داشتن نامه پذیرش و پرداخت شهریه)
  سوالم دم اینکه همسر دانشجو هم معافیتی داره برای عوارض خروج؟

  1. تحریریه علی‌بابا می‌گوید

   سلام حامد عزیز 🙂
   بله هزینه‌های عوارض خروج از کشور به تناسب نوع ویزا می‌تونه متغیر باشه.

 68. محسن می‌گوید

  سلام آیا عوارض خروج زمینی و هوایی با هم فرق دارن؟

  1. تحریریه علی‌بابا می‌گوید

   سلام محسن عزیز 🙂
   بله، این مبلغ به موارد مختلفی بستگی داره.

 69. آنا می‌گوید

  سلام من اجازه کار در قبرس رو دارم و یکماهه ایران اومدم الان میخوام برگردم باید عوارض خروج بدم

  1. تحریریه علی‌بابا می‌گوید

   سلام آنا عزیز 🙂
   به صورت کلی برای خروج از کشور باید عوارض پرداخت بشه و تفاوتی نداره شما اقامت کشور دیگه‌ای رو دارید یا اقامت کوتاه مدتی در ایران داشتید.

 70. مصطفی می‌گوید

  حداکثر مدت اقامت ایرانیان مقیم خارج از کشور در ایران چند ماه می باشد؟

  1. تحریریه علی‌بابا می‌گوید

   سلام مصطفی عزیز 🙂
   برای این سوال جواب یکسانی وجود نداره. این موضوع به این مورد بستگی داره که نوع ویزای افراد چی باشه؟

 71. مانا می‌گوید

  اینکه ویزامون دانشجویی باشه از پرداخت عوارض خروج معاف میشیم یا خیر؟
  چون خیلیا میگن اصلا دانشجوهاام باید عوارضو بدن. چطور میشه مطمئن شد؟

  1. تحریریه علی‌بابا می‌گوید

   سلام 🙂
   اگه دانشجوی کشور مقصد باشین نیازی به عوارض نیست

   1. علی می‌گوید

    سلام. من کارت کیملیک ترکیه را دارم. آیا باید هنگام خروج عوارض از ایران باید پرداخت کنم؟

    1. تحریریه علی‌بابا می‌گوید

     سلام علی عزیز 🙂
     کارت کیملیک کارت اقامت ترکیه‌ست، و با این حال شما همچنان شهروند رسمی ایران هستید. بنابراین پرداخت عوارض خروج از کشور براتون اجرا می‌شه.

    2. madhami432@gmail.com می‌گوید

     سلام من میخواهم به عراق سفر کنم بار اولمه آیا باید چقد هزینه خروج بپردازم

     1. تحریریه علی‌بابا می‌گوید

      سلام 🙂
      برای سال 1400، مبلغ ۲۶۴ هزار تومان

 72. یوسف می‌گوید

  منظور دانشجوی داخلی یا دانشجوی دانشگاه های خارج از کشور هست که معاف هستند؟

  1. تحریریه علی‌بابا می‌گوید

   بله 🙂

 73. یوسف می‌گوید

  چطور باید ثابت کرد که دانشجو هستم؟

  1. تحریریه علی‌بابا می‌گوید

   کارت دانشجویی، ویزای دانشجویی، برگه ثبت‌نام،

  2. محمد می‌گوید

   باسلام. من مقیم اروپا هستم، برای دیدن خانواده اومدم ایران، آیا باید عوارض خروج پرداخت کنم؟

   1. تحریریه علی‌بابا می‌گوید

    سلام محمد عزیز 🙂
    به صورت کلی برای خروج از کشور باید عوارض پرداخت بشه و تفاوتی نداره شما اقامت کشور دیگه‌ای رو دارید یا اقامت کوتاه مدتی در ایران داشتید.

 74. شبنم می‌گوید

  سلام
  من هنوز پاسپورت ایران رو دارم و برای رفت و آمد ب ایران و ترکیه از اون استفاده میکنم.با فرد ترکیه ای ازدواج کردم و کارت ملی موقت ک قرمز رنگ و تمام کارهای اداری و بیمه و اینارو با اون میتونم انجام بدم .البته سه سال نشده ک ترکیه زندگی میکنم.ایا برای هر خروجی از ایران باید عوارضی پرداخت کنم؟

  1. تحریریه علی‌بابا می‌گوید

   سلام 🙂
   اگه پاسپورت ترکیه دارین، خیر

 75. مه نوش می‌گوید

  سلام من دانشگاه ترکیه ثبت نامم انجام شده و شهریه سال اول پرداخت شده ولی حضوری برای ثبت نام نرفتم هنوز و نامه پذیرش دانشگاه رو دارم معاف میشم از عوارض ؟

  1. تحریریه علی‌بابا می‌گوید

   بله 🙂

 76. سینا می‌گوید

  سلام کسانی که کارت اقامت کشور ترکیه را داشته باشند ایا بازهم نیاز هست که عوارض پرداخت کنند ؟

  1. تحریریه علی‌بابا می‌گوید

   سلام 🙂
   اگه اقامت کشور رو داشته باشین معاف از عوارض هستین

 77. ناشناس می‌گوید

  من چهار سال پیش اخرین بار از کشور خارج شدم تو این چهار سال از کشور خارج نشدم با اول حساب میشم یا نه

  1. تحریریه علی‌بابا می‌گوید

   سلام 🙂
   بله چون امسال بار اولتونه که میخوایین خارج بشین

  2. آذین می‌گوید

   با سلام و عرض ادب
   می خواستم بپرسم آیا معافیت از پرداخت عوارض خروج از کشور شامل دانشجویانی که برای اولین بار می خواهند به کشور مقصد بروند هم می شود؟ یعنی با نشان دادن نامه پذیرش دانشگاه و ویزای تحصیلی می توان معاف شد؟ چون ثبت نام دانشگاه را باید به صورت حضوری در کشور مقصد انجام داد.
   با سپاس

 78. یا حسین می‌گوید

  سلام بزرگوار
  این سوال بسیاری از ایرانی هاس که باید از این اصلاح طلب های خائن پرسید،چون تخمش زمان آقای عارف و دوستانشون که اکثریت مجلس رو داشتن کاشته شد.

 79. شیرین می‌گوید

  سلام وقتتون بخیر من اگر دعوتنامه داشته باشم،سفارت آلمان ویزا میده الان؟؟

  1. تحریریه علی‌بابا می‌گوید

   سلام شیرین عزیز 🙂
   معمولا لاین‌های مختلفی برای مصاحبه ویزا وجود داره. باید باهاشون ارتباط بگیرین و شرایط رو بگین تا براتون توضیح بدن

 80. نادیا می‌گوید

  با سلام
  من ساکن اروپا هستم و یک ماه پیش به دلیل بیماری پدرم برای ۲ هفته اومدم ایران. بعد از برگشتن به آلمان پدرم در عرض ۱۰ روز فوت کرد و مجبور شدم دوباره برگردم ابران. آیا برای چنین مواردی مانند فوتی، تخفیف خاصی وجود دارد؟

  1. تحریریه علی‌بابا می‌گوید

   سلام نادیای عزیز 🙂
   متاسفانه خیر

   1. حمید می‌گوید

    بلیط چارتر افتاده برام 800 هزار تومن بار دوم هست دارم میرم چه خبره ۶۰۰ تومن عوارض خروج. به کی دردمونو بگیم برای تفریح نمیریم شغلمون باعث شده اینطوری صرف نمیکنه

    1. میلاد می‌گوید

     سلام
     من دانشجوی آلمان هستم و باید ۱۲ شهریور بر گردم آلمان آیا برای خروج از کشور باید عوارض پرداخت کنم؟

     1. تحریریه علی‌بابا می‌گوید

      سلام 🙂
      در مقاله توضیح دادیم که دانشجویان معاف از عوارض هستند

     2. عبد می‌گوید

      بله،باید ۵میلیون عوارضی بدی

 81. محمد می‌گوید

  سلام ابتدای تیرماه۱۴۰۰عوارض پرداخت کردم رفتم ترکیه ۱۰روربعدمحبوربودم برگردم ایران.الان آخرتیرماه دوباره بایدبریم ترکیه چقدربایدعوارض پرداخت کنم.سپاسگذارم

  1. تحریریه علی‌بابا می‌گوید

   سلام محمد عزیز 🙂
   ۶۰۰ هزار تومان

 82. رویا می‌گوید

  اگر دانشجو باشیم و برای فرصت مطالعاتی ۹ ماهه از کشور خارج شویم باید عوارض خروج از کشور پرداخت کنیم؟

  1. تحریریه علی‌بابا می‌گوید

   بله 🙂

 83. Mana می‌گوید

  آیا من که سال ۹۹ خارج شدم و عوارض دادم و برگشتم الان در سال ۱۴۰۰ هم باید عوارض با پنجاه درصد اضافه رو پرداخت کنم ،

  1. تحریریه علی‌بابا می‌گوید

   سلام مانای عزیز 🙂
   اگه توی 1400 بار اوله که دارین خارج میشین، عوارض بار اول رو میدین

 84. مصطفی می‌گوید

  سلام من اوایل سالمیخاستم برم ترکیه ۲۶۴عوارض خروج دادم به دلیلی نشدبرم الان که عوارض افزایش پیداکردمن باید۴۰۰بدم یامابقیشو بدم ممنون میشم راهنمایی کنید

  1. تحریریه علی‌بابا می‌گوید

   سلام مصطفی عزیز 🙂
   باید مبلغ کامل رو پرداخت کنین متاسفانه

 85. محمدرضا می‌گوید

  با سلام میخواستم بدونم برای خانواده شهدا اعضا درجه یک نسبت به عوارض خروج از کشور مصوبه یا قانونی اعمال نشده که چقدر بپردازند

  1. تحریریه علی‌بابا می‌گوید

   سلام محمدرضای عزیز 🙂
   توی این یه مورد فعلا نه

 86. صالح می‌گوید

  باسلام اگر شخصی مقیم کشور دیگری باشد و بخواهد برگردد باید عوارض بدهد مثلا فردی مقیم کشور آلمان است و بخواهد برگردد
  اگر جواب مثبت است چه مقدار باید پرداخت کند؟

  1. تحریریه علی‌بابا می‌گوید

   سلام صالح عزیز 🙂
   سوال شما تخصصی هست و بهتره از روابط عمومی فرودگاه یا سفارت بپرسین 🙂
   اگه قرار بر پرداخت باشه، نرخ‌هارو توی همین مقاله می‌تونین بخونین

  2. مسعود می‌گوید

   به نظرم بهتره تغییر نام بدن به پول زور برای خروج از زندان ایران،واقعا باید خجالت بکشن که برای خروج افراد از کشور پول میگیرن،اونم نه از افراد خارجی بلکه از شهروندان کشور خودمون و بدتر اینکه به ازای هربار جریمه بیشتری باید بدیم

   1. ایلیا می‌گوید

    دقیقا.
    باید پرسید در این مملکت اسلامی این پول تحت چه عنوانی اخذ می‌شود و بر مبنای کدام مبنای شرعی و عقلی شهروندان باید برای خروج از کشور عوارض بدهند و تازه به ازای هر بار هم مبلغش بیشتر بشود!

    1. مختار می‌گوید

     سلام خواستم بپرسم برای اولین بار میخوام برم سفر خارجی بلژیک عوارض رو از طریق خودپرداز پرداخت کنم نیاز هست رسید رو همراه داشته باشم یا خود سیستم چک میکنن و یه سوال دیگه ایا چند روز قبل اقدام کنم اشکالی نداره ممنون میشم جواب بدین باسپاس

   2. شبنم می‌گوید

    من خودم ایرانی هستم و پارسال بخاطر کرونا دوبار بلیط برگشت ب ترکیه رو خریدیم و هربار کنسل شد آخر سرم بخاطر ازدواج رسمی ک ترکیه انجام دادم تونستم از مرز بازرگان برگردم ترکیه و چون پسرم پاسپورت ترکیه رو داشت و سه ماه از ایران اومدنش گذشته بود دولت ایران ۷ میلیون جریمه کردن پسرمو
    حالت بماند ک از من عوارضی گرفتن.
    اون ۷ میلیون بلای جونشون بشه ک یه ذره درک نکردن ک بخاطر کرونا تو ایران گرفتار شده بودیم.

   3. سیما می‌گوید

    دزدیه دیگه، بطور قانونی جیبتو میزنن حق هم نداری چیزی بگی

    1. motaqi می‌گوید

     هنوز نه به باره نه به داره! بعضی چه شلوغش کرده اند. قطعا این مبلغ منصفانه نیست. البته برای کسانی که قراره برند آنتالیا یا کشوری دیگر برای گردش حتما توانایی پرداخت دارند.

    2. عذاب می‌گوید

     والا دزدی شرافت داره به این دیوثا