عوارض خروج از کشور سال 1401 چقدر است؟

برای خروج از کشور چقدر باید عوارض بدهیم و به چه سازمانی؟

اگر تا به حال به دلایل تجاری، تفریحی، درمانی، و غیره از کشور خارج شده‌اید، احتمالا عوارض خروج از کشور را هم پرداخته‌اید. اما آیا می‌دانید این عوارض به چه دلیل و چه مقدار پرداخت می‌شود و به حساب چه ارگانی می‌رود؟ با این مقاله از مجله گردشگری علی‌بابا همراه باشید تا با عوارض خروج از کشور 401 بیشتر آشنا شوید و تمام جزئیات مربوط به آن را دریابید.

در سال 1401 عوارض خروج از کشور برای سفرهای عادی اول 400 هزار تومان است. در سفرهای عادی دوم و سوم باید به ترتیب مبلغ 600 هزار تومان و 800 هزار تومان پرداخت کنید.
این مبلغ برای سفرهای حج تمتع و عمره هم به ترتیب 132 هزار تومان، 198 هزار تومان و 264 هزار تومان است.

شما می‌توانید از سامانه سداد و اپلیکیشن ایوا که به همین شرکت تعلق دارد استفاده کنید. به علاوه، می‌توانید مستقیما از طریق وبسایت بانک ملی ایران یا پیام‌رسان بله که از طریق بانک ملی معرفی شده هم اقدام کنید.
نهایتا اگر به روش‌های پرداخت آنلاین دسترسی ندارید دستگاه‌های ATM مخصوص برای این کار در فرودگاه‌ها نصب شده‌اند. همچنین می‌توانید مستقیما به یکی از شعب بانک ملی ایران بروید و به صورت حضوری این کار را انجام دهید.

اولین گروهی که از پرداخت عوارض خروج از کشور معاف هستند خدمه پرواز و کشتی هستند که برای شغل خود مجبورند از کشور خارج شوند. به علاوه، کسانی که گذرنامه‌های سیاسی یا خدمت دارند هم لازم نیست عوارض پرداخت کنند.
بیمارانی که از شورای پزشکی مجوز درمان در خارج از کشور دارند و جانبازان جنگ تحمیلی که به درمان نیاز دارند هم لازم نیست عوارض بپردازند.
همراهان بیمار هم حدود ۴۰ تا ۶۰ درصد تخفیف می‌گیرند. دانشجویانی که مجوز تحصیل در خارج از کشور دارند هم عوارضی برای خروج از کشور نمی‌پردازند به شرطی که از آخرین بازگشتشان به کشور بیشتر از ۳ ماه گذشته باشد. نهایتا کسانی که در دوره اربعین برای زیارت عتبات عالیات به کشور عراق می‌روند هم از پرداخت عوارض خروج از کشور معاف هستند.

عوارض خروج از کشور چیست؟

عوارض خروج از کشور مبلغی‌ است که هر شخصی که از کشور خارج می‌شود، باید به دولت بپردازد. این عوارض حتی برای افراد زیر دو سال هم محاسبه می‌شود. البته استثنائاتی در این مورد هم وجود دارد که در ادامه این مقاله به آن می‌پردازیم.

نکته قابل تامل این است که عوارض عنوانی است که به هزینه‌ای اتلاق می‌شود که باید به شهرداری‌ها بپردازیم. برای همین هم عوارض خروج تا چند سال پیش به حساب شهرداری واریز می‌شد، اما با مصوبه بهمن ماه سال ۱۳۹۸، این عوارض به عنوان مالیات خروج از کشور نام‌گذاری شد و از آن به بعد هزینه به حساب دولت واریز می‌شود.

بخش کوچکی از این مبلغ به سازمان گردشگری پرداخت می‌شود و بخش دیگری هم برای بازسازی و به‌سازی روستاهای مرزی کشور مورد استفاده قرار می‌گیرد.

عوارض خروج از کشور چیست؟هزینه عوارض خروج از کشور هر ساله تغییر می‌کند. برای همین هم اگر قصد دارید به خارج از کشور سفر کنید، حتما باید در جریان آخرین قوانین آن باشید. برای مثال تا چند سال پیش کودکان زیر هفت سال از پرداخت عوارض معاف بودند، اما بعدا این قانون تغییر کرد و حالا این عوارض حتی برای نوزادان هم باید پرداخت شود.

عوارض خروج از کشور ۱۴۰۰

طبق گزارش وبسایت خبری تابناک، مبلغ عوارض خروج از کشور در سال ۱۴۰۰ در بودجه مصوبه مجلس ۴۰۰ هزار تومان تعیین شده‌ است. البته این مبلغ برای بار اولی است که از کشور خارج می‌شوید. سایر مبالغ را می‌توانید در جدول زیر ببینید.

مسافران حج تمتع و عمرهمسافران عادیمبلغ عوارض خروج از کشور در سال ۱۴۰۰
۱۳۲ هزار تومان۴۰۰ هزار تومانمرتبه اول
198 هزار تومان۶۰۰ هزار تومانمرتبه دوم
264 هزار تومان۸۰۰ هزار تومانمرتبه سوم به بعد

عوارض خروج از کشور کودکان

به طور کلی تفاوتی بین عوارض خروج از کشور کودکان با سایر مسافران وجود ندارد و نرخ آن یکسان است. این عوارض به ازای هر فرد با کدملی و بلیط پرواز محاسبه می‌شود.

عوارض خروج از کشور 1401

بالاخره عوارض خروج از کشور 1401 توسط دولت بررسی و اعلام شد. در سال 1400، میزان درآمد دولت از عوارض خروج از کشور 110 میلیارد تومان بود اما مبلغ این درآمد برای سال 1401 به اندازه 1500 میلیارد تومان برآورد شده است. طبیعی است که چنین افزایشی باعث بالاتر رفتن مبلغ عوارض خروج از کشور برای سال 1401 شده است.

با این حال عوارض خروج از کشور سال 1401 همچنان مانند سال گذشته است؛ بنابراین در سال 1401 برای اولین خروج از کشور باید مبلغ 400هزار تومان پرداخت کنید.

از چه روش‌هایی می‌توان عوارض خروج را پرداخت کرد؟

شما می‌توانید عوارض خروج از ایران را از راه‌های مختلفی پرداخت کنید. یکی از این روش‌ها استفاده از دستگاه‌های ATM غیرنقدی است که در فرودگاه‌های سراسر کشور نصب شده‌اند. البته اگر امکان استفاده از رمز دوم در اختیار شماست، می‌توانید از طریق سامانه مخصوص پرداخت هم اقدام کنید.

روش های پرداخت خروج از کشوریکی از آسان‌ترین روش‌های پرداخت عوارض خروج استفاده از سامانه سداد است. این سامانه با همکاری سازمان امور مالیاتی کشور و بانک ملی ایران طراحی شده و از طریق آن به راحتی می‌توانید مبلغ عوارض را پرداخت کنید. البته اپلیکیشن ایوا که توسط همین شرکت ارائه شده و برای دستگاه‌های آي‌اواس و اندروید قابل دانلود است هم این امکان را در اختیار شما قرار می‌دهد.

یکی دیگر برنامه‌های موبایلی که کار شما را برای پرداخت عوارض خروج از کشور آسان‌تر کرده پیام‌رسان بله است. این پیام‌رسان به شما امکان ارسال انواع پیغام صوتی و تصویری و فایل را به شما می‌دهد. به علاوه با استفاده از پیام‌رسان بله که وابسته به بانک ملی ایران است می‌توانید عوارض را هم پرداخت کنید.

عوارض خروج از کشور در سال ۱۳۹۹

چه کسانی از پرداخت عوارض خروج از کشور معاف هستند؟

با اینکه پرداخت عوارض خروج از کشور برای همه الزامی است، اما خیلی‌ها هم از پرداخت این هزینه معاف شده‌اند که در ادامه آن را می‌گوییم.

معافیت خدمه سفر از پرداخت عوارض خروج از کشور

قانون پرداخت عوارض در هنگام خروج از کشور شامل همه افرادی می‌شود که برای تفریح یا تجارت به خارج از کشور سفر می‌کنند، اما این قانون یک سری افراد را از پرداخت عوارض مستثنا می‌داند. اولین گروه افرادی هستند که به واسطه ماموریت شغلی مجبور می‌شوند از کشور خارج شوند. برای مثال خدمه پرواز و خدمه کشتی‌های تجاری و مسافربری لازم نیست این عوارض را پرداخت کنند.

معافیت از پرداخت عوارضمعافیت دانشجویان و افراد بیمار از پرداخت عوارض خروج از کشور

اگر دانشجو هستید و مجوز تحصیل در کشور دیگری را دارید یا بیمار هستید و با مجوز شورای پزشکی برای درمان به خارج از کشور می‌روید هم از پرداخت عوارض خروج از کشور معاف هستید. البته در مورد دانشجویان خارج از کشور بین رفت‌وآمدهای آن‌ها باید بیشتر از ۳ ماه فاصله باشد. اگر هم به عنوان همراه بیمار سفر می‌کنید، می‌توانید به میزان ۴۰ تا ۶۰درصد در این عوارض تخفیف بگیرید.

معافیت دانشجویان از پرداخت عوارضمعافیت سایر افراد از پرداخت عوارض خروج

نهایتا اگر گذرنامه سیاسی یا خدمت دارید یا مقیم یک کشور دیگر هستید و از وزارت کار و امور اجتماعی ویزای کار گرفته‌اید هم لازم نیست عوارض را پرداخت کنید.

یک قانون دیگر که در مصوبه مجلس در مورد عوارض خروج از کشور آمده این است که کسانی که در روستاهای مرزی کشور زندگی می‌کنند و کسانی که به زیارت عتبات عالیات می‌روند فقط یک بار در طول سال لازم است عوارض را پرداخت کنند. مرزنشینان کشور به کسانی اطلاق می‌شود که شماره شناسنامه و کدپستی آنها در سامانه بانک اطلاعات مرزنشینان وزارت کشور ثبت شده‌است.

مصوبات جدید مجلس شورای اسلامی در مورد عوارض خروج از ایران

یکی دیگر از مصوبات مجلس این است که کسانی که از ۴ شهریور ۱۴۰۰ تا ۲ مهر ۱۴۰۰ از طریق زمینی از مرز ایران و عراق از کشور خارج می‌شوند هم از پرداخت عوارض معاف هستند.

مصوبات جدید مجلس شورای اسلامی در مورد عوارض خروجاعضای تیم‌های ملی ورزشی که برای شرکت در مسابقات از کشور خارج می‌شوند هر چند بار که سفر کنند فقط معادل عوارض بار اول را پرداخت می‌کنند.

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

299 دیدگاه
 1. امیررضا می‌گوید

  سلام.آفرین برشما که انقدر قانع هستید.کاش من هم میتونستم قانع باشم.

 2. محمد می‌گوید

  با عرض سلام و خسته نباشید بنده به همراه همسرم این بار سومین بار میشه که از ایران خارج میشم فقط فقط به خاطر گل و بلبل بودن کشورمان هست که هیچ امتحان و هیچ کورسی بین الملی که نیاز است در ایران برگزار نمیشه….. مثل PTE مدرک زبان مثل NCLEX و RN مدرک پرستاری بین الملی که همجا مثل آذربایجان و ارمنستان و پاکستان انجام میشه ولی ایران نه……
  واقعا متاسفم برای همچین سیستمی

  1. مهرداد می‌گوید

   حرف حق

 3. علی نیک بخت می‌گوید

  چطور در قانون اساسی خروج از کشور عوارض گرفتن ممنوعه ولی هر سال داره اضافه میشه. بابا به قران این خلاف قانونه.
  فقط اگه یه بدبختی دو تا نون بدزده باید دستش قطع بشه؟ چون میخواسته از گرسنگی نمیره.

 4. حسین می‌گوید

  سلام
  چرا ایرانیان باید برای خروج از کشور خودشان عوارض بپردازند. در هیچ کشوری چنین چیزی ندیدم . در برخی کشورها که ویزای ورودی از قبل ندارند و در فرودگاه یا مبادی ورودی ویزا صادر میکنند، آنهم نه بعنوان عوارض ورودی بلکه برای اتباع بیگانه، صرفا هزینه ای برای صدور ویزا اخذ میکنند.اینکه شما مجبورید بخاطر شغلتان چندین بار در سال از کشور خارج شوید و برای مملکت ارز آوری داشته و اشتغالزایی و کارآفرینی کنید و سر سال هم مالیات دهید و ….. و یا حتی مردم عادی با چه دلیل و منطقی باید عوارررررض خرررررروج دهند، معلوم نیست!!!!!!!!!؟؟؟؟؟؟؟؟

 5. خانم مرادیان می‌گوید

  درود هموطن عزیز ، از جمله کسانی که می بایست از پرداخت عوارض خروج از کشور معاف شوند، راهنمایان گردشگری رسمی هستند که چون حرفه و زمینه تخصصی فعالیت آنهاست و در طول سال احتمال دارد که به دفعات سفر به لحاظ برگزاری تور داشته باشند، هم اکنون به این مهم خوب است که توجه شود و وزارت گردشگری می بایست اقدامات لازم را پیگیری و در انجام این مهم اهتمام ورزد

  1. تحریریه علی‌بابا می‌گوید

   سلام خانم مرادیان عزیز 🙂
   خیلی ممنونیم که این اطلاعات رو با بقیه به اشتراک گذاشتین.

 6. علی می‌گوید

  سلام من در عراق هستم و وقت ویزای من تمام شده است الا میگن باید جرمیه بدی شما میدونید چقدر باید پرداخت کنم؟؟۴ ماه غیبا دارم

 7. مهاجر می‌گوید

  متاسفانه این تفکر که افرادی بخارج میرن پولدارن به کل از بیخ و بن اشتباست اکثرا برای کار یا درس میرن پس کی قراره قانونی حاوی انسانیت برقرار بشود چرا ندونسته افراد را قضاوت میکنند مثلا اخیرا قطع شدن یارانه خارج نشینان مطرح شده درحالیکه می بینید عوارض خروج چندبرابر یک یارانه هست درحالیکه فرد هیچ شغلی در ایران نداره هزینه های زندگی در خارج هم که سرسام آوره پس اندازی برایش نمی ماند واقعا این شرایط درستی نیست

  1. Nemo می‌گوید

   دقیقا. 👌

 8. پژمان می‌گوید

  ظاهراً طبق معمول گذشته ما هم که ساکن خارج از کشور هستیم باید عوارض خروج بدیم. حالا ما که ساکن این ور آب هستیم این برای ما پولی نیست ولی به خدا خیلی از ایرانیها که ساکن ترکیه و عراق و گرجستان هستن به خاطر همین عوارض خروج از رفتن به ایران صرف نظر می کنن. یا ماها که اینجا دور از ایران هستیم همین نحوه پرداخت برامون سردرگم کننده هست و آدم رو ناراحت می کنه که آدم قید ایران رفتن رو اصلا میزنه.

  1. صدرا می‌گوید

   باشه تو الان خارج زندگی میکنی ، آقایون و خانوما ایشون خارج زندگی میکنه 😂🤣🤣😅😅

   1. محمد می‌گوید

    😅 😅 😅 😅 😅

  2. شهرام می‌گوید

   مگه نمیگی پولی نیست باز اینقد زیاده که حاضری قیدایران بزنی🤣🤣

 9. 66mrtm@gmail.com می‌گوید

  من 3دوز برکت زدم ومشکلی بابت رفتن به ترکیه پیش نیومد

  1. S می‌گوید

   برای ترکیه هیچ مشکلی ندارم برای اروپا و آمریکا همش مشکله