عوارض خروج از کشور (سال 1400 و 1399)

برای خروج از کشور چقدر باید عوارض بدهیم و به چه سازمانی؟

اگر تا به حال به دلایل تجاری، تفریحی، درمانی، و غیره از کشور خارج شده‌اید، احتمالا عوارض خروج از کشور را هم پرداخته‌اید. اما آیا می‌دانید این عوارض به چه دلیل و چه مقدار پرداخت می‌شود و به حساب چه ارگانی می‌رود؟ با این مقاله از مجله گردشگری علی‌بابا همراه باشید تا با عوارض خروج از ایران بیشتر آشنا شوید و تمام جزئیات مربوط به آن را دریابید.

در سال ۱۳۹۹، مبلغ عوارض خروج از کشور برای اولین سفر در طول سال ۲۶۴ هزار تومان است. این مبلغ برای بار دوم که از کشور خارج می‌شوید ۵۰٪ و برای بارهای سوم به بعد ۱۰۰٪ افزایش پیدا می‌کند.

یکی از ساده‌ترین و در دسترس‌ترین روش‌های پرداخت عوارض خروج از کشور انجام این کار از طریق سامانه‌های آنلاین است. شما می‌توانید از سامانه سداد و اپلیکیشن ایوا که به همین شرکت تعلق دارد استفاده کنید. به علاوه، می‌توانید مستقیما از طریق وبسایت بانک ملی ایران یا پیام‌رسان بله که از طریق بانک ملی معرفی شده هم اقدام کنید.
نهایتا اگر به روش‌های پرداخت آنلاین دسترسی ندارید دستگاه‌های ATM مخصوص برای این کار در فرودگاه‌ها نصب شده‌اند. یا می‌توانید مستقیما به یکی از شعب بانک ملی ایران بروید و به صورت حضوری این کار را انجام دهید.

اولین گروهی که از پرداخت عوارض خروج از کشور معاف هستند خدمه پرواز و کشتی هستند که برای شغل خود مجبورند از کشور خارج شوند. به علاوه، کسانی که گذرنامه‌های سیاسی یا خدمت دارند هم لازم نیست عوارض پرداخت کنند.
بیمارانی که از شورای پزشکی مجوز درمان در خارج از کشور دارند و جانبازان جنگ تحمیلی که به درمان نیاز دارند هم لازم نیست عوارض بپردازند.
همراهان بیمار هم حدود ۴۰ تا ۶۰ درصد تخفیف می‌گیرند. دانشجویانی که مجوز تحصیل در خارج از کشور دارند هم عوارضی برای خروج از کشور نمی‌پردازند به شرطی که از آخرین بازگشتشان به کشور بیشتر از ۳ ماه گذشته باشد. نهایتا کسانی که در دوره اربعین برای زیارت عتبات عالیات به کشور عراق می‌روند هم از پرداخت عوارض خروج از کشور معاف هستند.

عوارض خروج از کشور چیست؟

عوارض خروج از کشور مبلغی‌ است که هر شخصی که از کشور خارج می‌شود باید به دولت بپردازد. این عوارض شامل افراد زیر دو سال هم می‌شود. البته استثنائاتی در این مورد هم وجود دارد که در ادامه این مقاله به آن می‌پردازیم.

نکته قابل تامل این است که عوارض عنوانی است که به هزینه‌ای اتلاق می‌شود که باید به شهرداری‌ها بپردازیم، برای همین هم عوارض خروج تا چند سال پیش به حساب شهرداری واریز می‌شد. اما با مصوبه بهمن ماه سال ۱۳۹۸، این عوارض به عنوان مالیات خروج از کشور نامگذاری شد و از آن به بعد هزینه به حساب دولت واریز می‌شود.

بخش کوچکی از این مبلغ به سازمان گردشگری پرداخت می‌شود. و بخش دیگری هم از آن برای بازسازی و بهسازی روستاهای مرزی کشور مورد استفاده قرار می‌گیرد.

عوارض خروج از کشور چیست؟هزینه عوارض خروج از کشور هر ساله تغییر می‌کند. برای همین هم اگر قصد دارید به خارج از کشور سفر کنید، حتما باید در جریان آخرین قوانین در این مورد باشید. برای مثال تا چند سال پیش کودکان زیر هفت سال از پرداخت عوارض معاف بودند. اما بعدا این قانون تغییر کرد و حالا این عوارض حتی برای نوزادان هم باید پرداخت شود.

مبلغ عوارض خروج از کشور چقدر است؟

عوارض خروج از کشور در سال ۱۳۹۹

در سال ۱۳۹۹، مبلغ عوارض حدود ۲۰٪ نسبت به سال‌های قبل از آن افزایش پیدا کرد و به ۲۶۴ هزار تومان رسید. این میزان در صورتی است که برای اولین بار در این سال از کشور خارج می‌شوید. دفعه‌ دوم که قصد خروج از کشور را داشته باشید این مبلغ ۵۰٪ و دفعه سوم ۱۰۰٪ افزایش پیدا خواهد کرد. جزئیات کامل مبلغ عوارض خروج از ایران در سال ۱۳۹۹ را می‌توانید در جدول زیر ببینید.

مسافران حج تمتع و عمره مسافران عادی مبلغ عوارض خروج از کشور در سال ۱۳۹۹
۱۱۰ هزار تومان ۲۶۴ هزار تومان مرتبه اول
۱۶۵ هزار تومان ۳۹۶ هزار تومان مرتبه دوم
۲۲۰ هزار تومان ۵۲۸ هزار تومان مرتبه سوم به بعد

عوارض خروج از کشور در سال ۱۳۹۹البته کسانی که از طریق مرزهای هوایی به زیارت عتبات عالیات می‌روند هم باید مبلغ ۴۵ هزار تومان را به عنوان عوارض خروج بپردازند. اگر این مسافران بخواهند از طریق زمین یا دریا به زیارت در کشورهای عراق یا سوریه بروند این مبلغ برای آنها ۱۵ هزار تومان است.

عوارض خروج از کشور در سال ۱۴۰۰

طبق گزارش وبسایت خبری تابناک، مبلغ عوارض خروج از کشور در سال ۱۴۰۰ در بودجه مصوبه مجلس ۴۰۰ هزار تومان تعیین شده‌ است. البته این مبلغ برای بار اولی است که از کشور خارج می‌شوید. سایر مبالغ را می‌توانید در جدول زیر ببینید.

مسافران حج تمتع و عمره مسافران عادی مبلغ عوارض خروج از کشور در سال ۱۴۰۰
۲۰۰ هزار تومان ۴۰۰ هزار تومان مرتبه اول
۳۰۰ هزار تومان ۶۰۰ هزار تومان مرتبه دوم
۴۰۰ هزار تومان ۸۰۰ هزار تومان مرتبه سوم به بعد

 

از چه روش‌هایی می‌توان عوارض خروج را پرداخت کرد؟

عوارض خروج از ایران را از طرق مختلفی می‌توانید پرداخت کنید. یکی از این روش‌ها استفاده از دستگاه‌های ATM غیرنقدی است که در فرودگاه‌های سرتاسر کشور نصب شده‌اند. البته اگر امکان استفاده از رمز دوم در اختیار شماست، می‌توانید از طریق سامانه مخصوص پرداخت هم اقدام کنید.

روش های پرداخت خروج از کشوریکی از آسان‌ترین روش‌های پرداخت عوارض خروج استفاده از سامانه سداد است. این سامانه با همکاری سازمان امور مالیاتی کشور و بانک ملی ایران طراحی شده و از طریق آن به راحتی می‌توانید مبلغ عوارض را پرداخت کنید. البته اپلیکیشن ایوا که توسط همین شرکت ارائه شده و برای دستگاه‌های آي‌اواس و اندروید قابل دانلود است هم این امکان را در اختیار شما قرار می‌دهد.

یکی دیگر برنامه‌های موبایلی که کار شما را برای پرداخت عوارض خروج از کشور آسان‌تر کرده پیام‌رسان بله است. این پیام‌رسان به شما امکان ارسال انواع پیغام صوتی و تصویری و فایل را به شما می‌دهد. به علاوه با استفاده از پیام‌رسان بله که وابسته به بانک ملی ایران است می‌توانید عوارض را هم پرداخت کنید.

چه کسانی از پرداخت عوارض خروج از کشور معاف هستند؟

معافیت خدمه سفر از پرداخت عوارض خروج از کشور

قانون پرداخت عوارض در هنگام خروج از کشور شامل همه افرادی می‌شود که برای تفریح یا تجارت به خارج از کشور سفر می‌کنند. اما این قانون یک سری افراد را از پرداخت عوارض مستثنا می‌داند. اولین گروه افرادی هستند که به واسطه ماموریت شغلی مجبورند از کشور خارج شوند. برای مثال خدمه پرواز و خدمه کشتی‌های تجاری و مسافربری لازم نیست این عوارض را پرداخت کنند.

معافیت از پرداخت عوارضمعافیت دانشجویان و افراد بیمار از پرداخت عوارض خروج از کشور

اما اگر دانشجو هستید و مجوز تحصیل در کشور دیگری را دارید، یا اگر بیمار هستید و با مجوز شورای پزشکی برای درمان به خارج از کشور می‌روید هم از پرداخت عوارض خروج از کشور معاف هستید.

البته در مورد دانشجویان خارج از کشور بین رفت‌وآمدهای آن‌ها باید بیشتر از ۳ ماه فاصله باشد. اگر هم به عنوان همراه بیمار سفر می‌کنید می‌توانید به میزان ۴۰ تا ۶۰ درصد در این عوارض تخفیف بگیرید.

معافیت دانشجویان از پرداخت عوارضمعافیت سایر افراد از پرداخت عوارض خروج

نهایتا اگر گذرنامه سیاسی یا خدمت دارید یا مقیم یک کشور دیگر هستید و از وزارت کار و امور اجتماعی ویزای کار گرفته‌اید هم لازم نیست عوارض را پرداخت کنید.

یک قانون دیگر که در مصوبه مجلس در مورد عوارض خروج از کشور آمده این است که کسانی که در روستاهای مرزی کشور زندگی می‌کنند و کسانی که به زیارت عتبات عالیات می‌روند فقط یک بار در طول سال لازم است عوارض را پرداخت کنند. مرزنشینان کشور به کسانی اطلاق می‌شود که شماره شناسنامه و کدپستی آنها در سامانه بانک اطلاعات مرزنشینان وزارت کشور ثبت شده‌است.

مصوبات جدید مجلس شورای اسلامی در مورد عوارض خروج از ایران

یکی دیگر از مصوبات مجلس این است که کسانی که از ۴ شهریور ۱۴۰۰ تا ۲ مهر ۱۴۰۰ از طریق زمینی از مرز ایران و عراق از کشور خارج می‌شوند هم از پرداخت عوارض معاف هستند.

مصوبات جدید مجلس شورای اسلامی در مورد عوارض خروجاعضای تیم‌های ملی ورزشی که برای شرکت در مسابقات از کشور خارج می‌شوند هر چند بار که سفر کنند فقط معادل عوارض بار اول را پرداخت می‌کنند.

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

47 دیدگاه
 1. آنا می‌گوید

  سلام من اجازه کار در قبرس رو دارم و یکماهه ایران اومدم الان میخوام برگردم باید عوارض خروج بدم

  1. تحریریه علی‌بابا می‌گوید

   سلام آنا عزیز 🙂
   به صورت کلی برای خروج از کشور باید عوارض پرداخت بشه و تفاوتی نداره شما اقامت کشور دیگه‌ای رو دارید یا اقامت کوتاه مدتی در ایران داشتید.

 2. مصطفی می‌گوید

  حداکثر مدت اقامت ایرانیان مقیم خارج از کشور در ایران چند ماه می باشد؟

  1. تحریریه علی‌بابا می‌گوید

   سلام مصطفی عزیز 🙂
   برای این سوال جواب یکسانی وجود نداره. این موضوع به این مورد بستگی داره که نوع ویزای افراد چی باشه؟

 3. مانا می‌گوید

  اینکه ویزامون دانشجویی باشه از پرداخت عوارض خروج معاف میشیم یا خیر؟
  چون خیلیا میگن اصلا دانشجوهاام باید عوارضو بدن. چطور میشه مطمئن شد؟

  1. تحریریه علی‌بابا می‌گوید

   سلام 🙂
   اگه دانشجوی کشور مقصد باشین نیازی به عوارض نیست

   1. علی می‌گوید

    سلام. من کارت کیملیک ترکیه را دارم. آیا باید هنگام خروج عوارض از ایران باید پرداخت کنم؟

    1. تحریریه علی‌بابا می‌گوید

     سلام علی عزیز 🙂
     کارت کیملیک کارت اقامت ترکیه‌ست، و با این حال شما همچنان شهروند رسمی ایران هستید. بنابراین پرداخت عوارض خروج از کشور براتون اجرا می‌شه.

 4. یوسف می‌گوید

  منظور دانشجوی داخلی یا دانشجوی دانشگاه های خارج از کشور هست که معاف هستند؟

  1. تحریریه علی‌بابا می‌گوید

   بله 🙂

 5. یوسف می‌گوید

  چطور باید ثابت کرد که دانشجو هستم؟

  1. تحریریه علی‌بابا می‌گوید

   کارت دانشجویی، ویزای دانشجویی، برگه ثبت‌نام،

  2. محمد می‌گوید

   باسلام. من مقیم اروپا هستم، برای دیدن خانواده اومدم ایران، آیا باید عوارض خروج پرداخت کنم؟

   1. تحریریه علی‌بابا می‌گوید

    سلام محمد عزیز 🙂
    به صورت کلی برای خروج از کشور باید عوارض پرداخت بشه و تفاوتی نداره شما اقامت کشور دیگه‌ای رو دارید یا اقامت کوتاه مدتی در ایران داشتید.

 6. شبنم می‌گوید

  سلام
  من هنوز پاسپورت ایران رو دارم و برای رفت و آمد ب ایران و ترکیه از اون استفاده میکنم.با فرد ترکیه ای ازدواج کردم و کارت ملی موقت ک قرمز رنگ و تمام کارهای اداری و بیمه و اینارو با اون میتونم انجام بدم .البته سه سال نشده ک ترکیه زندگی میکنم.ایا برای هر خروجی از ایران باید عوارضی پرداخت کنم؟

  1. تحریریه علی‌بابا می‌گوید

   سلام 🙂
   اگه پاسپورت ترکیه دارین، خیر

 7. مه نوش می‌گوید

  سلام من دانشگاه ترکیه ثبت نامم انجام شده و شهریه سال اول پرداخت شده ولی حضوری برای ثبت نام نرفتم هنوز و نامه پذیرش دانشگاه رو دارم معاف میشم از عوارض ؟

  1. تحریریه علی‌بابا می‌گوید

   بله 🙂

 8. سینا می‌گوید

  سلام کسانی که کارت اقامت کشور ترکیه را داشته باشند ایا بازهم نیاز هست که عوارض پرداخت کنند ؟

  1. تحریریه علی‌بابا می‌گوید

   سلام 🙂
   اگه اقامت کشور رو داشته باشین معاف از عوارض هستین

 9. ناشناس می‌گوید

  من چهار سال پیش اخرین بار از کشور خارج شدم تو این چهار سال از کشور خارج نشدم با اول حساب میشم یا نه

  1. تحریریه علی‌بابا می‌گوید

   سلام 🙂
   بله چون امسال بار اولتونه که میخوایین خارج بشین

  2. آذین می‌گوید

   با سلام و عرض ادب
   می خواستم بپرسم آیا معافیت از پرداخت عوارض خروج از کشور شامل دانشجویانی که برای اولین بار می خواهند به کشور مقصد بروند هم می شود؟ یعنی با نشان دادن نامه پذیرش دانشگاه و ویزای تحصیلی می توان معاف شد؟ چون ثبت نام دانشگاه را باید به صورت حضوری در کشور مقصد انجام داد.
   با سپاس

 10. یا حسین می‌گوید

  سلام بزرگوار
  این سوال بسیاری از ایرانی هاس که باید از این اصلاح طلب های خائن پرسید،چون تخمش زمان آقای عارف و دوستانشون که اکثریت مجلس رو داشتن کاشته شد.

 11. شیرین می‌گوید

  سلام وقتتون بخیر من اگر دعوتنامه داشته باشم،سفارت آلمان ویزا میده الان؟؟

  1. تحریریه علی‌بابا می‌گوید

   سلام شیرین عزیز 🙂
   معمولا لاین‌های مختلفی برای مصاحبه ویزا وجود داره. باید باهاشون ارتباط بگیرین و شرایط رو بگین تا براتون توضیح بدن

 12. نادیا می‌گوید

  با سلام
  من ساکن اروپا هستم و یک ماه پیش به دلیل بیماری پدرم برای ۲ هفته اومدم ایران. بعد از برگشتن به آلمان پدرم در عرض ۱۰ روز فوت کرد و مجبور شدم دوباره برگردم ابران. آیا برای چنین مواردی مانند فوتی، تخفیف خاصی وجود دارد؟

  1. تحریریه علی‌بابا می‌گوید

   سلام نادیای عزیز 🙂
   متاسفانه خیر

   1. حمید می‌گوید

    بلیط چارتر افتاده برام 800 هزار تومن بار دوم هست دارم میرم چه خبره ۶۰۰ تومن عوارض خروج. به کی دردمونو بگیم برای تفریح نمیریم شغلمون باعث شده اینطوری صرف نمیکنه

    1. میلاد می‌گوید

     سلام
     من دانشجوی آلمان هستم و باید ۱۲ شهریور بر گردم آلمان آیا برای خروج از کشور باید عوارض پرداخت کنم؟

     1. تحریریه علی‌بابا می‌گوید

      سلام 🙂
      در مقاله توضیح دادیم که دانشجویان معاف از عوارض هستند

 13. محمد می‌گوید

  سلام ابتدای تیرماه۱۴۰۰عوارض پرداخت کردم رفتم ترکیه ۱۰روربعدمحبوربودم برگردم ایران.الان آخرتیرماه دوباره بایدبریم ترکیه چقدربایدعوارض پرداخت کنم.سپاسگذارم

  1. تحریریه علی‌بابا می‌گوید

   سلام محمد عزیز 🙂
   ۶۰۰ هزار تومان

 14. رویا می‌گوید

  اگر دانشجو باشیم و برای فرصت مطالعاتی ۹ ماهه از کشور خارج شویم باید عوارض خروج از کشور پرداخت کنیم؟

  1. تحریریه علی‌بابا می‌گوید

   بله 🙂

 15. Mana می‌گوید

  آیا من که سال ۹۹ خارج شدم و عوارض دادم و برگشتم الان در سال ۱۴۰۰ هم باید عوارض با پنجاه درصد اضافه رو پرداخت کنم ،

  1. تحریریه علی‌بابا می‌گوید

   سلام مانای عزیز 🙂
   اگه توی 1400 بار اوله که دارین خارج میشین، عوارض بار اول رو میدین

 16. مصطفی می‌گوید

  سلام من اوایل سالمیخاستم برم ترکیه ۲۶۴عوارض خروج دادم به دلیلی نشدبرم الان که عوارض افزایش پیداکردمن باید۴۰۰بدم یامابقیشو بدم ممنون میشم راهنمایی کنید

  1. تحریریه علی‌بابا می‌گوید

   سلام مصطفی عزیز 🙂
   باید مبلغ کامل رو پرداخت کنین متاسفانه

 17. محمدرضا می‌گوید

  با سلام میخواستم بدونم برای خانواده شهدا اعضا درجه یک نسبت به عوارض خروج از کشور مصوبه یا قانونی اعمال نشده که چقدر بپردازند

  1. تحریریه علی‌بابا می‌گوید

   سلام محمدرضای عزیز 🙂
   توی این یه مورد فعلا نه

 18. صالح می‌گوید

  باسلام اگر شخصی مقیم کشور دیگری باشد و بخواهد برگردد باید عوارض بدهد مثلا فردی مقیم کشور آلمان است و بخواهد برگردد
  اگر جواب مثبت است چه مقدار باید پرداخت کند؟

  1. تحریریه علی‌بابا می‌گوید

   سلام صالح عزیز 🙂
   سوال شما تخصصی هست و بهتره از روابط عمومی فرودگاه یا سفارت بپرسین 🙂
   اگه قرار بر پرداخت باشه، نرخ‌هارو توی همین مقاله می‌تونین بخونین

  2. مسعود می‌گوید

   به نظرم بهتره تغییر نام بدن به پول زور برای خروج از زندان ایران،واقعا باید خجالت بکشن که برای خروج افراد از کشور پول میگیرن،اونم نه از افراد خارجی بلکه از شهروندان کشور خودمون و بدتر اینکه به ازای هربار جریمه بیشتری باید بدیم

   1. ایلیا می‌گوید

    دقیقا.
    باید پرسید در این مملکت اسلامی این پول تحت چه عنوانی اخذ می‌شود و بر مبنای کدام مبنای شرعی و عقلی شهروندان باید برای خروج از کشور عوارض بدهند و تازه به ازای هر بار هم مبلغش بیشتر بشود!

    1. مختار می‌گوید

     سلام خواستم بپرسم برای اولین بار میخوام برم سفر خارجی بلژیک عوارض رو از طریق خودپرداز پرداخت کنم نیاز هست رسید رو همراه داشته باشم یا خود سیستم چک میکنن و یه سوال دیگه ایا چند روز قبل اقدام کنم اشکالی نداره ممنون میشم جواب بدین باسپاس

   2. شبنم می‌گوید

    من خودم ایرانی هستم و پارسال بخاطر کرونا دوبار بلیط برگشت ب ترکیه رو خریدیم و هربار کنسل شد آخر سرم بخاطر ازدواج رسمی ک ترکیه انجام دادم تونستم از مرز بازرگان برگردم ترکیه و چون پسرم پاسپورت ترکیه رو داشت و سه ماه از ایران اومدنش گذشته بود دولت ایران ۷ میلیون جریمه کردن پسرمو
    حالت بماند ک از من عوارضی گرفتن.
    اون ۷ میلیون بلای جونشون بشه ک یه ذره درک نکردن ک بخاطر کرونا تو ایران گرفتار شده بودیم.