شاخص1 14

۲۵ مورد از جاهای دیدنی چک برای یک سفر متفاوت

از جاذبه‌های گردشگری چک چه می‌دانید؟

چک، کشوری که قدم زدن در آن شما را به سال‌های دور در اروپایی مرکزی خواهد برد! شاید بپرسید که چطور این اتفاق می‌افتد، برای پاسخ باید بگوییم که بناها و جاذبه‌هایی که در این کشور وجود دارند همچنان با همان سبک و سیاق قدیم باقی مانده و در کنار دنیای مدرن امروزی توانسته‌اند رقابت بسیار خوبی را داشته باشند. حال آنچه که در این مقاله از مجله گردشگری علی بابا خواهید خواند، جاهای دیدنی چک هست که لازم است قبل از سفر به این کشور اروپایی آن‌ها را بشناسید؛ پس با ما در ادامه همراه باشید.

قلعه پراگ

در سفر به شهر پراگ در کشور چک، اولین کاری که پیشنهاد می‌دهیم انجام دهید، بازدید از قلعه باشکوه و بی نظیر پراگ هست. شاید برایتان جالب باشد بدانید که این قلعه در سال ۸۸۰ میلادی توسط “پرینس بوریووج” ساخته شده و در حقیقت می‌توان گفت یک شهر کوچک در دل شهر پراگ هست.

اگر بخواهیم مختصری درباره تاریخچه‌ی قلعه پراگ برایتان شرح دهیم اینطور بیان می‌شود که، در این قلعه شاهان بوهمی، امپراطوری مقدس روم و رئیس جمهور چکسلواکی اقامت داشتند و شما می‌توانید با قدم زدن در این قلعه از برج دالیبر و کلیسای سنت جورج و… دیدن کنید و دنیای قدیم را در حال حاضر مشاهده نمایید.

جاهای دیدنی چک

توجه داشته باشید، هنگام ورود به قلعه پراگ نگهبانان شما را بازرسی بدنی می‌کنند و شاید کیف‌های شما را هم بگردند، پس تعجب نکنید!

ورودیه قلعه پراگ ۳۶۵ کرون چک است.

پل چارلز

همانطور که در ابتدای مطلب گفتیم چک، کشور شگفت انگیزی است!

به محض ورود شما را یاد فیلم هری پاتر در هاگوارتز می‌اندازد و این حس زمانی به شما دست می‌دهد که روی پل چارلز در شهر پراگ قدم بزنید. پل چارلز یکی از پل‌هایی بوده که در زمان سلطنت چارلز به عنوان یادبود ساخته شده و از محبوب‌ترین جاهای دیدنی چک در بین گردشگران است.

جاهای دیدنی چک

لازم است این را هم بگوییم که در دوطرف پل چارلز یک برج وجود دارد که مسافران می‌توانند از پله‌های این پل بالا بروند و به این برج برسند و آن موقع است که متوجه زیبایی منظره این شهر و پل چارلز خواهید شد.

ساعت نجومی

هر کشور و شهری برای خودش یک‌سری جاذبه‌ شاخص دارد که با آن‌ها در جهان شناخته می‌شود. ساعت نجومی که در شهر پراگ قرار دارد هم دقیقا بیانگر همین موضوع در کشور پراگ هست، چرا که یکی از قدیمی‌ترین ساعت‌های جهان در حال حاضر به شمار می‌آید. در کنار این ساعت چهار مجسمه وجود دارد که هر کدام نماد مرگ، غرور و حسادت هستند.

جاهای دیدنی چک

اگر خواستید یک عکس یادگاری بگیرید که هر زمان به آن نگاه کردید یاد سفرتان به چک بیفتید پیشنهاد می‌کنیم در کنار ساعت نجومی پراگ این عکس را از خودتان و همراهانتان بگیرید.

موزه یادبود قهرمانان ترور راینهاد هایدریش

قبل از آنکه در خصوص موزه یادبود قهرمانان ترور راینهاد هایدریش توضیحاتی بدهیم بهتر است که یاد از یک دیالوگ مهم در فیلم آنتروپید نیز یاد کنیم:

در این فیلم ” کیلین مورفی” در مقابل نازی‌ها گفت: ما چکسلواک هستیم، ما تسلیم نمی‌شویم.

این پیام بیانگر وفاداری و پایداری بود که بین آن‌ها وجود داشت. با این حساب بازدید از این موزه می‌تواند حس و حال جالبی برای کسانی که اهل تاریخ و اتفاقاتی که در دوره‌های مختلف تاریخی برای انسان‌ها افتاده است به حساب بیاید. لازم به ذکر است بگوییم شما در این موزه که یکی از جاهای دیدنی چک است، می‌توانید لباس‌ها، اسلحه‌ها و وسایل افراد در آن زمان را مشاهده نمایید.

محله یهودی‌ها در پراگ

محله‌ای در شهر پراگ وجود دارد که مخصوص یهودی‌های این کشور است که نام آن «جوسفوو» است. این محله قرن‌ها محله فقیرنشینی بوده و در اواخر سال ۱۸۰۰ میلادی به یکی از مهم‌ترین محله‌های شهر پراگ در چک تبدیل شده است. جوسفوو در حال حاضر با وجود موزه‌ها و کنیسه‌هایی که دارا هست یکی جذاب‌ترین محله‌ها برای گشت و گذار در پراگ به شمار می‌آید.

جاهای دیدنی چک

گورستان اولسان

در بین اکثر جاذبه‌هایی که در مقاصد مختلف اختصاص دارد به تفریح و خوش گذارانی، جاهایی هم هستند که ممکن است بازدید از آن ها باعث حال خوب نشود اما از لحاظ تاریخی مهم است و می‌تواند جذابیت‌های خاص خودش را داشته باشد. یکی از این موارد گورستان اولسان است که از مهم‌ترین جاهای دیدنی پراگ به شمار می‌آید.

جاهای دیدنی چک

گورستان اولسانی در سال ۱۶۸۰ برای دفن مردگانی که در اثر بیماری یا در اثر جنگ جان خود را از دست داده اند، استفاده می‌شد. جالب است بدانید که این گورستان را به دو قسمت تقسیم کردند:

گورستان مسیحیان و گورستان یهودیان که اشخاص مهمی در این گورستان دفن شده اند که از جمله آن‌ها می‌توان به فرانتس کافکا نیز اشاره کرد. در سفر به این کشور به عنوان بازدید از جاهای دیدنی چک این منطقه می‌تواند کمی ترسناک باشد اما جذابیت‌های خودش را هم دارد.

موزه کمپانی اپل

شرکت اپل در شهر پراگ یک موزه از محصولات خود تاسیس کرده و در آن تمامی محصولات خودش را از ابتدا تا به حال را به نمایش گذاشته است.

در این موزه کلکسیونی زیبا از وسایل شخصی استیو جابز تا قدیمی‌ترین محصولات اپل را از گذشته تا الان جمع آوری کرده اند که با ورود به این موزه می‌توانید آن‌ها را مشاهده کنید.

جاهای دیدنی چک

اگر از طرفداران محصولات اپل هستید، بازدید از این موزه می‌تواند برایتان بهترین گزینه از بین تمامی جاهای دیدنی پراگ باشد.

باغ وحش پراگ

شاید جالب باشد بدانید که باغ وحش پراگ، یکی از بزرگ‌ترین باغ وحش‌ها در اروپاست.

در این باغ وحش حیواناتی نظیر ببر، زرافه، میمون، تمساح و انواع پرندگان را می‌توانید ببینید. اگر از باغ وحش پراگ دیدن می‌کنید بد نیست چند نکته را به یاد داشته باشید:

  • حتما یک نقشه از باغ وحش همراه خودتان داشته باشید ومسیرتان را روی آن علامت بزنید به این علت که مساحت این باغ وحش ۵۸ هکتار است و امکان این که راه را گم کنید هست و سعی کنید صبح برای بازدید از این باغ وحش بروید.
  • کرم ضدآفتاب فراموشتان نشود و یک لیوان آب نیز همراه خود داشته باشید.

جاهای دیدنی چک

برای تهیه بلیط تنها کافی است ۵۰ کرون پرداخت کنید.

مجموعه Vysehrad

یک نکته‌ای که در خصوص کشور چک باید بدانید، شما هیچ‌گاه حوصله‌تان سر نخواهد رفت!

یکی دیگر از جاهای دیدنی چک که برای کسانی که به تاریخ و سرگذشت انسان‌ها در گذر زمان علاقه‌مند هستند گزینه‌ مناسبی هست، مجموعه Vysehrad است.

جاهای دیدنی چک

این مجموعه شامل قلعه و قبرستان و باغ بزرگ Vysehrad می‌شود و تنها سه کیلومتر با قلعه پراگ فاصله دارد. شما از بالای Vysehrad می‌توانید منظره زیبایی از رودخانه  Vltava را مشاهده کنید. این قبرستان در نزدیکی کلیسای سنت پاول و سنت پیتر قرار دارد و پس از اینکه بازدیدتان از آن تمام شد می‌توانید به سمت این کلیساها هم بروید.

خانه رقصان در پراگ

یکی از معروف‌ترین جاهای دیدنی چک که هرگز در سفر به این کشور بازدید از آن را نباید از دست دهید، خانه رقصان است!

خانه رقصان یکی از جاهای دیدنی چک است که در لیست جاذبه‌های مدرن شهر پراگ قرار گرفته است. ساخت این ساختمان از سال ۱۹۹۲ شروع شد و در سال ۱۹۹۶ تکمیل شد. دستور ساخت این ساختمان را آخرین رئیس جمهور چکسلواکی و اولین رئیس جمهور چک دادند و قصد آن‌ها از ساخت همچین بنایی نشان دادن شگفتی معماری مدرن بوده و اکنون یکی از جاذبه‌های شهر پراگ حساب می‌آید.

جاهای دیدنی چک

میدان قدیمی شهر پراگ

پراگ شهر تماشای تاریخ هزاران ساله و جایی که می‌توانید با هر قدم یک صفحه از تاریخ این کشور را مشاهده نمایید. از دیگر جاهای دیدنی پراگ که تاریخ جذابی دارد، میدان قدیمی این شهر هست، دور این میدان مغازه‌ها و ساختمان‌ها متعددی وجود دارد که هر کدام می‌توانند برای شما جذابیت‌های خاص خودشان را داشته باشند.

جاهای دیدنی چک

تئاتر ملی پراگ

یکی دیگر از جاهای دیدنی چک ساختمان تئاتر ملی پراگ است که در ساحل زیبای ولتاوا واقع هست. این بنای تاریخی بدلیل معماری زیبایی که دارد به عنوان یکی از مهم‌ترین بناهای معماری چک شناخته می‌شود و جالب است بدانید که در سال ۱۸۸۱ تئاتر ملی پراگ به عنوان هویت ملی چک شناخته شد.

جاهای دیدنی چک

اگر از جمله مسافرانی هستید که به دنیا هنر علاقمند هستید، بازدید از تئاتر ملی پرا می‌تواند انتخاب خوبی برایتان باشد.

میدان ونس سالز

حال که تقریبا نصف مطلب جاهای دیدنی پراگ را خوانده‌اید، نوبت می‌رسد به یکی دیگر از میدان‌ها شهر پراگ به نام میدان ونس سالز!

اغلب گردشگران این میدان را برای خرید سوغاتی انتخاب می‌کنند؛ اگر بخواهیم از گذشته این میدان بگوییم اینطور بیان می‌شود که این میدان نقش بازار را داشته و محلی برای خرید و فروش اسب در گذشته بوده است و شما می‌توانید در روز آخر سفر خود از دیدن این میدان اختصاص دهید و با خیالی آسوده، تجربه غذایی لذیذ و خریدی راحت را داشته باشید.

کلیسا جامع سنت ویتوس

یکی از مهم‌ترین کلیساهای جهموری چک دقیقا همین کلیسای جامع سنت ویتوس است، که می‌توان از آن به عنوان یکی از مهم‌ترین جاهای دیدنی چک نام برد. این کلیسا در قرن ۱۰ میلادی ساخته شده و تعدادی از شاهان و بوهمیا در این کلیسا دفن شده اند. جالب است بدانید که این کلیسا با گذشت ۱۰۰۰ سال همچنان پابرجاست.

جاهای دیدنی چک

رودخانه ولتاوا

یکی از مهم‌ترین و البته معروف‌ترین جاهای دیدنی چک رودخانه‌ای به نام ولتاوا است. این رودخانه در مرکز شهر پراگ قرار دارد و جمهوری چک را به دو قسمت تقسیم می‌کند.

توجه داشته باشید که قایق‌سواری در این رودخانه می‌تواند برایتان یکی از تجربه‌های بی‌نظیر محسوب شود.

جاهای دیدنی چک

نکته‌ دیگری که در خصوص بازدید از این رودخانه باید بدانید، رستوران‌ها و کافه‌هایی است که در اطراف این رودخانه وجود دارد و شرایط را جهت گذراندن یک عصر عالی برایتان فراهم می‌آورد.

کلیسای بانوی ما قبل از تین

در شهر چک تا چشمتان کار می‌کند بناها و کلیساهای تاریخی خواهید دید.

قدمت کلیسا بانوی ما قبل از تین به قرن ۱۵ بر می‌گردد و تا الان تغییراتی در آن نیز بوجود آمده است. این کلیسا یکی از محبوب‌ترین و مهم‌ترین جاهای دیدنی پراگ است. جالب است بدانید که این بنای دیدنی دارای دو مناره ۸۰ متری است که در دو طرف بنا قرار گرفته اند و هر کدام دارای چهار مناره هستند.

جاهای دیدنی چک

توجه داشته باشید که جهت بازدید از کلیسای بانوی ما قبل از تین ابتدا باید از یک راهروی باریک و تاریک بگذرید.

شهر پلزن

پلزن از شهرهای بوهمایی در جمهوری چک است. شاید برایتان جالب باشد بدانید که این شهر به نوشیدنی‌های خود شهرت دارد. کلیسای جامع سنت بارتولومئو و تالار شهر برای کسانی که علاقه به معماری گذشته و عظیم دارند نیز در لیست مکان‌هایی است که در این شهر حتما باید دیدن کنید.

جاهای دیدنی چک

شهر تِلک

تلک به عنوان یکی از شهرهای بندری در ناحیه جنوبی قرار دارد که در قرن ۱۴ به علت تجارتی که بین بوهمیا، موراویا و اتریش وجود داشت نیز ساخته شد. کلیساهایی زیبا مانند کلیسا روح القدس و کلیسا محلی یسوعیون آن را به مکانی دل‌نشین تبدیل کرده اند.

برج پودر

برج پودر از دیگر جاهای دیدنی چک است که از آن با نام‌های برج باروت و دروازه پودر هم یاد می‌شود. این برج به سبک گوتیک ساخته شده و می‌توان گفت یکی از اصلی‌ترین دروازه‌های شهر به حساب می‌آید چرا که در سال ۱۴۷۵ برای محافظت از شهر در برابر دشمنان نیز ساخته شده است. این برج یکی از نمادها برای جداسازی مرز بین بافت قدیم و جدید هم نیز محسوب می‌شود.

جاهای دیدنی چک

گالری ملی پراگ

علاقه‌مندان به حوزه هنر! پراگ برای شما بهترین مقصد گردشگری است.

در شهر پراگ یک گالری ملی وجود دارد که در بین مهم‌ترین جاهای دیدنی چک قرار گرفته است و بازدید از آن را در سفر به چک به شما به شدت پیشنهاد می‌کنیم. این کاخ در سال ۱۹۲۵ و نسبتا مدرن محسوب می‌شود. در این گالری آثار هنرمندان جمهوری چک و علاوه بر آن آثار هنرمندانی چون مونه و پیکاسو را می‌توان در این گالری دید.

جاهای دیدنی چک

ساختمان شهرداری پراگ

به جرات می‌توان گفت یکی از بهترین ساختمان‌های شهر پراگ اختصاص دارد به ساختمان شهرداری پراگ!

ساختمان شهرداری پراگ در سال ۱۹۱۲ ساخته شده و از ویژگی‌های مهم آن می‌توان به نقاشی‌های بزرگ با نمای مجلل و گنبدی که در پشت و بالای ایوان قرار دارد اشاره کرد. فضای داخلی این ساختمان به اندازه نمای آن هست.

جاهای دیدنی چک

تماشای شکوه و عظمت این ساختمان می‌تواند برای کسانی که به بازدید از بناهای تاریخی و با عظمت علاقه دارند جالب باشد.

دیوار لنون

یکی از جاهای دیدنی پراگ که می‌تواند جز بهترین گزینه‌های گردشگری باشد، بازدید از دیوار لنون است.

جان لنون یکی از اعضای صلح طلب در گروه موسیقی بیتلز بود. پس از آن که این خواننده را به قتل رساندند این دیوار ساده را در نزدیکی پل چارلز و مکانی برای طرفداران این خواننده تبدیل کردند. جالب است بدانید که از این دیوار به عنوان امید، صلح و آرامش در پراگ یاد می‌شود و پیشنهاد می‌کنیم حتما این دیوار را در لیست جاهای دیدنی چک در سفرتان بگنجانید.

جاهای دیدنی چک

برج پترین

برج پترین نام خود را از روی تپه‌ای که روی آن قرار دارد گرفته است. اگر به بالای این برج بروید می‌توانید منظره ای ۳۶۰ درجه به کل شهر پراگ را داشته باشید. برج پترین یکی از جذاب‌ترین جاهای دیدنی چک است؛ اگر بخواهیم این برج را با برج ایفل مقایسه کنیم می‌توانیم بگوییم که یک پنجم آن است اما به دلیل اینکه ارتفاعی که دارد بزرگ‌تر از ارتفاع واقعی نیز به نظر برسد.

جاهای دیدنی چک

امروزه توریست‌ها می‌توانند با ۳۰ دقیقه پیاده روی از این تپه بالا رفته و به این برج برسند.

صومعه استراهوف

صومعه استراهوف را می‌توان دومین صومعه قدیمی در پراگ دانست که در قرن ۱۲ ساخته شده است. یکی از مهم‌ترین ساختمان‌های آن، کتابخانه‌های فلسفی و مذهبی را شامل می‌شود و به سبک باروک ساخته شده‌اند.

اگر به ساختمان‌های تاریخی و قدیمی علاقه‌مند هستید صومعه استراهوف عالی‌ترین انتخابی است که می‌توانید برای گشت و گذار در چک انتخاب کنید.

کلیسا سنت نیکولاس پراگ

آخرین گزینه‌ای که در لیست جاهای دیدنی چک می‌خواهیم به آن اشاره کنیم، کلیسای سنت نیکولاس است. این کلیسا در میدان لیتل کوارتز شهر پراگ قرار دارد و به عنوان یکی از جدیدترین کلیساهای کشور چک به شمار می‌رود.

کلیسا سنت نیکولاس پراگ را همچون یکی از بهترین نمونه‌های معماری به سبک باروک نیز یاد می‌شود. گردشگران می‌توانند از ناقوس کلیسا بالا بروند و به گنبد آن برسند. و شاهد منظره زیبایی از شهر باشند. اگر می‌توانید در زمان برگزاری کنسرت‌ها ازاین کلیسا دیدن کنید تا از شنیدن قطعه‌های کلاسیک در این کلیسا نیز لذت ببرید.

اشتراک گذاری

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.