بوشهر 3 jpg

عید امسال دل به جاده‌های جنوب بزنید

سال‌هاست که شمال مقصد سفرهای نوروزی و تابستانی ایرانی‌هاست. حالا که چشمتان را بارها و بارها از زیبایی‌های شمال لبریز کرده‌اید وقتش رسیده که خودتان را مهمان دیگر بهشت‌های ایرانی کنید. یکی از شهرهایی که می‌تواند میزبانی بی‌نظیر برای سفر نوروز ۹۷ شما باشد، بوشهر است؛ شهری در همسایگی خلیج فارس. حالا این که چرا باید به بوشهر سفر کنید و در این سفر کجاها را باید ببینید، ما به شما خواهیم گفت.


برای مشاهده‌ی بلیط هواپیمای بوشهر اینجا کلیک کنید.


بندر بوشهر دوستی دیرینه‌ای با تاریخ دارد و پنج هزارسالی است که روی زمین خانه کرده است. بندری که امروز می‌بینید به همت نادر شاه به این رونق رسیده است. هرچند زیبایی‌های طبیعی و تاریخی بوشهر مردم را از همه جای ایران به تماشای این شهر بندری دعوت می‌کند، اما صفای مردم آن که به زبان بندری مهمان نوازی می‌کنند به جان و دلتان می‌نشیند.

گوردختر بوشهرگوردختر بوشهر

این آرامگاه که به تایید باستان‌شناسان یادگاری از دوره‌ی هخامنشیان است، معماری مشابه آرامگاه کوروش بزرگ دارد اما مقیاس آن کوچک‌تر است. از آنجایی که آرامگاه تمام پادشاهان هخامنشی بعد از داریوش به شکل دخمه‌ای بوده است انتظار می‌رود که این آرامگاه قبل از آرامگاه کوروش بنا شده باشد و معماری ابتدایی و برش‌های ساده‌ی سنگ‌ها این گمان را به واقعیت نزدیک‌تر می‌کند. گوردختر که در دشت «میانکوهی پشت پَر»، شهرستان دشتستان قرار دارد احتمال می‌رود که آرامگاه کوروش کوچک، آتوسا، ماندانا یا خواهر کوروش بزرگ باشد.

قبرستان شغاب

اگر تاریخ‌دوست یا اهل ماجراجویی هستید این قبرستان که تاریخچه‌ی آن به دوره‌های اشکانی و ساسانی برمی‌گردد شما را سر ذوق خواهد آورد، البته ذوقی همراه با افسوس. این گورستان که جای پای خود را در لیست آثار ملی هم محکم کرده است، متعلق به عیلامی‌هاست. طبق آیین زرتشت استخوان‌های اموات را در خمره‌های بزرگ و کوچک یا تابوت‌های سنگی و سفالی در داخل صخره‌های سنگی می‌گذاشتند تا خاک آلوده نشود. این گورستان تاریخی در بخش مرکزی شهرستان بوشهر قرار دارد.

عمارت امیریهعمارت امیریه

اینجا با یک تیر دو نشان می‌زنید؛ هم با عمارت‌ها و معماری بوشهر آشنا می‌شوید و هم از یک موزه‌ی مردم شناسی دیدن می‌کنید. عمارت امیریه بنایی دو طبقه است که در دوران قاجار به همت احمد خان دریابیگی، حکمران کل بنادر و جزایر خلیج فارس بنا شد. درهای منقش که از چوب ساج ساخته شده‌اند، سقف ساخته شده از چوب صندل ( چوب وارداتی از هندوستان)، گچ‌بری‌ سردرها و کنده‌ کاری‌ها زیبایی این بنا را دو چندان کرده‌اند. برای دیدن عمارت امیریه به خیابان ساحلی، پارک خلیج فارس در محله‌ی کوتی بروید.


بیش‌تر بخوانید: در سفر با قطار بندرعباس چه جاذبه‌هایی در انتظار شماست؟


مدرسه‌ی سعادت بوشهر

مدرسه‌ی سعادت برای بوشهر حکم دارالفنون را دارد برای تهران. نخسین قدم‌های تحولات فرهنگی در جنوب ایران با تاسیس مدرسه‌ی سعادت برداشته شد و آن‌قدر نقش پررنگی در فرهنگ بوشهر داشت که ۱۸ اسفند، روز تاسیس آن را روز ملی بوشهرنامیدند. این مدرسه هم به همت دریابیگی بنا شد و کمک‌های مالی مظفرالدین شاه و خیرخواهان بوشهر به آن رونق دادند. مدرسه در داخل شهر و خیابان امام، روبه‌روی میدان معلم قرار دارد.

آب انبار قوامآب انبار قوام

تا حالا در دل یک آب انبار قدیمی غذا نوش جان کرده‌اید؟ بوشهر این تجربه را به شما می‌دهد. از آن‌جایی که مساحت زیادی از ایران بیابانی بوده، آب از همان اول اهمیت زیادی داشته و در مناطق مختلف تدابیر مختلفی مثل قنات، یخچال و آّب‌انبار برای نگهداری آن اندیشیده شده است. آب‌انبارها را در کاروان‌سراها و مرکز شهر بنا می‌کردند تا مردم دسترسی راحتی داشته باشند و آب‌انبار قوام هم یکی از مشهورترین آب‌انبارهای سواحل جنوبی کشور است. این آب‌انبار ۱۵۰ ساله یادگار دوره‌ی قاجار است و در کنار دریا قرار دارد و این روزها هم که به رستوران سنتی تبدیل شده است، بعد از یک پیاده روی حسابی در ساحل خلیج فارس، هم بنای آب‌انبار را ببینید هم از غذای سنتی بوشهر لذت ببرید.

منطقه‌ی حفاظت شده‌ی نای‌بند

این منطقه پر از شگفتی‌های طبیعی است، جایی که زیبایی‌های طبیعت کوه و جلوه‌گری‌های خلیج فارس را یک‌جا می‌بینید. دُر و گوهر افشانی که حالا فقط بخشی از ادبیات و اشعار ماست، در دوره‌ی آل بویه کار این منطقه‌ی رویایی بوده است. این روزها دیگر خبری از مروارید نیست اما جنگل‌های حرا، کوه‌های پیونده خورده به دریا و پوشش گیاهی خاص، تپه‌های مرجانی برای یک غواصی رویایی و تماشای تخم گذاری لاک پشت‌ها با شکوه آن دوران برابری می‌کنند.
در نای‌بند هر لحظه متعجب می‌شوید و اگر عاشق عکاسی هستید یک لحظه دوربین‌تان را نمی‌توانید کنار بگذارید. جبیر(آهوی بومی شبه قاره‌ی هند و ایران)، گرگ، شغال، خرگوش، روباه وانواع جوندگان از جمله حیواناتی است که اینجا می‌بینید و البته انواع پرندگان و لاک پشت‌های پوزه عقابی. راستی شنای دسته جمعی دلفین‌ها و کوسه ماهی‌ها را دوست دارید؟ جای درستی آمده‌اید.


بیش‌تر بخوانید:سفری به یزد، اولین شهر خشتی دنیا


گنبد نمکی جاشکگنبد نمکی جاشک

این‌جا چشم‌تان به زیباترین بلورها و گنبدهای نمکی می‌افتد، گنبدهایی که بزرگ‌ترین و فعال‌ترین گنبدهای نمکی نه تنها ایران بلکه خاورمیانه هستند. گنبد نمکی جاشک بین دو شهرستان دیر و دشتی و در دل کوه جاشک قرار دارد. از دور به کوه‌های رنگین آلاداغلار در نزدیکی میانه می‌ماند با این تفاوت که آن‌ها از خاک هستند و این‌ها از نمک. احتمالا گنبد نمکی چاشک اولین جایی است که شما آبشارهای نمکی را می‌بینید و البته غارها، تراشه‏‌های نمکی و گونه‌‏های مختلف خفاش‌ها را.

بازار سنتی بوشهر

بازار سنتی بوشهر معماری قاجاری خود را حفظ کرده و از جمله بازارهای سنتی ایران است که هنوز هم خرید و فروش در آن جریان دارد. هر آن‌چه که فکرش را بکنید از پارچه‌ فروشی و صنایع دستی گرفته تا لوازم خانگی، عطاری، میوه و سبزی فروشی، ماهی فروشی و قهوه‌ خانه در بازار سنتی پیدا می‌کنید. این بازار سنتی هم در لیست آثار ملی قرار دارد.

مراکز خرید بوشهر

از آن‌جایی که در شهرهای بندری برای واردات گمرکی پرداخت نمی‌شود، قیمت‌ها به طرز خیره کننده‌ای با دیگر شهرهای ایران اختلاف دارند. حتی کسانی که اهل خرید در سفر نیستند نمی‌توانند از قیمت اجناس و کالاها در بوشهر چشم پوشی کنند چه برسد به کسانی که عاشق خرید هستند. مجتمع تجاری زیتون، هوم کورت آدیداس، نادر، آزادگان، مجتمع تجاری ملت و وزیری از مهم‌ترین مراکز خرید بوشهر هستند.

سوغاتی‌های بوشهرحلوا پسکی بوشهر

مگر می‌شود آدم تا این بهشت جنوب کشور برود و نخواهد از آن برای زنده نگه داشتن خاطراتش یادگاری داشته باشد. مشهورترین صنایع دستی بوشهر که مردم آن‌سوی آب‌ها برای داشتن آن‌ها بی قراری می‌کنند، گبه و گلیم است. بوشهری‌ها دست برگ و الیاف خرما را در دست هم می‌گذارند و حصیربافی می کنند و می‌شود یه ظرف حصیری زیبا که سال‌ها می‌تواند در گوشه‌ای از منزل زیبایی خاطرات را به شما یاد‌آوری کند. سفالگری هم از دیگر هنرهای این مردم است.
این‌ها تمام هنر و سوغاتی‌های بوشهر نیستند. برای کسانی که عاشق شیرینی هستند بوشهردرست مثل بهشت است. خرمای بوشهر، ارده‌ی بوشهر، خارک پخته، حلوای راشی، حلوای سنگک، حلوا پسکی، مسقطی و انواع نان از هنرهای آشپزی این مردم حکایت می‌کند.

طبیعی است که در همسایگی خلیج فارس به غذایی جز غذاهای دریایی لذیذ، انوع ماهی و میگو فکر نکنید و رستوران‌های بوشهر لذیذترین نوع هر غذا را برای مهمانان سرو می‌کنند. نوش جان و سفرتان سلامت.

بیش‌تر بخوانید:

نوروز ۹۷ مهمان کردستان باشید

بدون سفر به این پنج مقصد، ایران را ندیده‌اید

استان گلستان، سفر به شمال سرسبز بدون ترافیک!

اشتراک گذاری

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.