نوروز ۹۷ مهمان کردستان باشید

حال‌و‌هوای نوروز از همان روزهای اول اسفند مهمان خانه‌ها و کوچه‌ و خیابان‌های شهر می‌شود و شوق خرید نوروزی، خانه‌تکانی و البته برنامه‌ریزی برای سفرهای نوروزی همه‌جا دیده می‌شود. اگر شما هم می‌خواهید نوروز امسال سفری به‌یادماندنی با خانواده و فامیل‌های‌تان داشته باشید، جایی که از شلوغی جاده‌های شمال خبری نباشد اما طبیعتی به همان خیره‌کنندگی منتظرتان باشد، این پست را بخوانید.

سرفصل‌های مقاله نمایش

کردستان ایران در دامنه‌های زاگرس خانه کرده است و سنندج مرکز این استان است، استانی که در کنار تمام زیبایی‌های طبیعی آن به مهربانی و مهمان‌نوازی مردمانش معروف است. هم می‌توانید تا دیدن این منطقه‌ی زیبا رانندگی کنید و از جاده‌ها و طبیعت زیبای آن لذت ببرید، هم می‌توانید با چند کلیک ساده بلیط هواپیمای‌تان را به مقصد سنندج بخرید.


برای مشاهده‌ی بلیط هواپیمای سنندج اینجا کلیک کنید.


سنندج

دردومین شهر کردنشین ایران و قلب تپنده‌ی کردستان، نوروز حال‌و‌هوای دیگری دارد، این را به محض ورود با جان‌و‌دل حس خواهید کرد. اگر از مردم سنندج از جاذبه‌های این شهر بپرسید احتمالا اول از همه مجموعه‌ی تفریحی آبیدر را به شما معرفی می کنند. جایی که نامش هم از پرآبی و چشمه‌های فراوان و سرسبزی حکایت می‌کند.

از بالای کوه آبیدر به تماشای کردستان بنشینید، چشمان‌تان را مهمان مناظر بهاری کنید و بگذارید اکسیژن خالص در وجودتان جاری شود. علاوه بر تمام این زیبایی‌های طبیعی، می‌توانید در بزرگ‌ترین سینمای روباز دنیا تجربه‌ی تماشای فیلم را داشته باشید.

سنندج

رد پای تاریخ را می توان در خانه‌های قدیمی سنندج جست‌و جو کرد. یکی از خانه‌های تاریخی عمارت وکیل‌الملک است که از دوران زندیه به یادگار مانده و ملک شخصی خانواده‌ی «وکیل» است که از سران این شهر بوده‌اند. به پیروی از معماری ایرانی، حیاط، حوض، کاشی‌کاری و ایوان در این بنا خودنمایی می‌کنند. برای تماشای این عمارت به خیابان کشاورز بروید.

مجموعه‌ی عمارت و باغ خسروآباد که روزگاری مقر حکومت والیان اردلان بوده است، شاخص‌ترین بنای تاریخی کردستان است و به ثبت آثار ملی ایران هم رسیده است. این مجموعه دو بخش اصلی دارد؛ یکی قصر سلطنتی با ورودی ستون‌دار و دیگری باغ خسروآباد.
بازار سنتی سنندج مثل تمام بازارهای سنتی شهرهای دیگر ایران بوی تاریخ می‌دهد. در دالان‌های این بازارچه قدم بزنید، بگذارید برق لباس‌های کردی رنگارنگ به چشمان‌تان نور دهند، از پیرمردهای مغازه دار صنایع دستی بخرید و تکه‌ای از سنندج را به یادگار ببرید.

مریوان

مریوان را به زریبارش می‌شناسیم؛ بزرگ‌ترین و زیباترین دریاچه‌ی آب شیرین غرب ایران که قدم در لیست میراث طبیعی ایران هم گذاشته است. محلی‌ها زریبار را دریاچه‌ای افسانه‌ای می‌دانند وشاید شما هم با آن‌ها هم عقیده شوید وقتی بدانید که این دریاچه هزاران سال است که جاریست بدون آن‌که قطره‌ای از رودخانه‌‌ی دیگری وام بگیرد.

دریاچه زریبار

چشمه‌های خودجوش زندگی را در این دریاچه جاری می‌کنند. انواع گونه‌های پرندگان و آبزیان و پوشش گیاهی به پشت‌گرمی زریبار در این منطقه وجود دارند که گردشگران را غرق زیبایی می‌کنند.

اگر از شهرهای بزرگ و صنعتی راهی کردستان می‌شوید، حتما به منطقه‌ی تفریحی قمچیان سر بزنید و ببینید که چطور زندگی در این گوشه از دنیا معنای واقعی خودش را پیدا می‌کند. کوه‌هایی که تا همسایگی آسمان رفته‌اند مثل چاوک و قله‌ی امام، سبزه زارهایی که تا چشم کار می‌کند سرسبزی است و زندگی تا این‌که نگاه‌تان را به گل‌های رنگین گره می‌زند. این‌جا تماشای انواع پرندگان و درختان واقعا شما را سر ذوق می‌آورد.


بیش‌تر بخوانیداز طبیعت آذربایجان‌ غربی چه می‌دانیم؟


یکی دیگر از جاذبه‌های مریوان که نه تاریخی است و نه طبیعی، بازارچه‌ی مرزی این شهر است. وقتی تورهای ویژه‌ای برای خرید از بازارچه‌های مرزی کردستان برگزار می‌شود، انتظار هم می‌رود که مسافرانی که تا این‌جا آمده‌اند برای خرید راهی این بازارچه‌ی مرزی شوند. علاوه بر کالاهای وارداتی می‌توانید روی خرید انواع محصولات داخلی مانند صنایع دستی، پوشاک، زیورآلات و محصولات متنوع دیگر در این بازارچه حساب کنید.

تفرج‌گاه ملاقوبی، ارتفاعات چهل‌چشمه، پل تاریخی گاران، قلعه‌ی مریوان و روستای کانی‌سانان از دیگر دیدنی‌های مریوان هستند.

اورامانات و پالنگان

طبیعت‌گردها این منطقه را خوب می‌شناسند و این روزها مردم از گوشه کنار ایران برای تماشای زیبایی‌های این منطقه خود را به کردستان می‌رسانند.

اورامانات

به روستای« هزار ماسوله» خوش آمدید،جایی که مانند ماسوله پشت‌بام هر خانه حیاط خانه‌ی دیگر است. خانه‌هایی که از سنگ ساخته شده‌اند و در دل کوه تنیده‌اند. دو رودخانه‌ی سیروان و لیله راه خود را از دل این روستا شکافته‌اند و سرسبزی و طبیعتی بی‌نظیر را به این قطعه از بهشت هدیه کرده‌اند.

اورامانات

در جنگل‌های بزرگ و سرسبز این منطقه می‌توانید انواع درختان زالزالک، گلابی وحشی و بلوط را ببینید. تمام این زیبایی‌ها به کنار، صفای مردمان این منطقه شما را شیفته‌ی خود خواهد کرد. این‌جا شما محلی‌هایی را می‌بینید که در حیاط خانه‌های‌شان سبزی پاک می‌کنند تا آش محلی و کلانه درست کنند.

کلانه میان وعده‌ی ویژه‌ی کردستان است که از نان و سبزی تازه و روغن محلی تهیه می‌شود. اگر زمانی که در این منطقه هستید، عروسی برپا باشد می‌توانید در آن شرکت کنید و در شادی این مردم باصفا شریک شوید. مقبره‌ی پیرشالیار معروف‌ترین جاذبه‌ی مذهبی اورامانات است.


بیش‌تر بخوانیدبدون سفر به این پنج مقصد، ایران را ندیده‌اید


پالنگان

پالنگان از توابع شهرستان کامیاران است. این روستا هم مانند اورامانات پلکانی است و در دو طرف دره در دل کوه خانه کرده است. «تنگیور» خروشان از وسط این روستا می‌گذرد و آب آن هم هدیه‌ی ۲۰ چشمه‌ی جوشانی است که در دل دره قرار گرفته‌اند.

آبشارهایی که از رودخانه ی تنگیور جان می‌گیرند بسیار تماشایی هستند. چه آبی بهتر از آب تنگیور برای پرورشِ ماهی ! همین است که بزرگ‌ترین مجتمع‌های پرورش ماهی کنار این روستا ساخته شده‌اند و گردشگران را مهمان ماهی‌های تازه‌ای می‌کنند که همان‌جا طبخ می‌شود؛ گمان نمی‌رود که طعم این ماهی‌ها از حافظه‌ی خاطرات‌تان پاک شود.

سردشت

هر چند سردشت از توابع آذربایجان غربی است اما حالا که تا غرب ایران و کردستان آمده‌اید تا سردشت را ندیده‌اید به شهرتان برنگردید. اکسیژنی که در طول مسیر در ریه‌های شما می‌دود، درختان بلوط تازه جوانه زده، دود آتش اجاق‌هایی که روی آن آش دوغ غل‌غل می‌کند و طعم کلانه کافی هستند تا شما را عاشق سردشت کنند.

سردشت

به خود سردشت که رسیدید باید به دیدن آبشار سه طبقه‌ی شلماش بروید و در جنگل‌های بلوط اطراف آن کباب سلطانی نوش جان کنید، کبابی که از گوشت تازه‌ی بره تهیه می‌شود، بله! کبابی که در دهان‌تان آب می‌شود. اسم چشمه‌ی کانی گراوان را هم که شنیده‌اید، پس فراموش نکنید که یه سر هم به آن‌جا بزنید و با آن تخته‌سنگ معروف چندتا عکس خوب بگیرید.


بیش‌تر بخوانید: جابه‌جایی مرز قیمت‌ها در بازارچه‌های مرزی


بانه

بانه را با بازارچه‌های آن می‌شناسیم و تقربیا از همه‌جای ایران تورهای دو روزه یا بیش‌تر برای خرید از بازارچه‌های بانه برگزار می‌شود. وارد شهر بانه که می‌شوید فقط مغازه و مرکز خرید می‌بینید که بعضی از آن‌ها مخصوص لوازم و ظروف خانگی هستند، بعضی لباس و بعضی هم عطر و شوینده و لوازم آرایشی.

این‌جا قیمت‌ها واقعا در مقایسه با شهرهای مرکزی ایران پایین است، وسیله‌های با کیفیت هم تعدادشان کم نیست و خریدهای‌تان از بانه به شما حس برنده شدن خواهد داد.
سفر نوروزی‌تان در کردستان، سرزمین رنگ‌ها و مردمان با صفا به شما خوش بگذرد.

بیش‌تر بخوانید:

چرا باید به استان بوشهر سفر کنیم؟

سیستان و بلوچستان، گوهر شناخته‌نشده‌

۵ پیشنهاد ایرانگردی بدون خودروی شخصی

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.