اداب سفر با اتوبوس jpg

تا وقتی هواپیما و قطار هست، چرا باید با اتوبوس سفر کنیم؟

هر چند در جمع هواپیما و قطار و اتومبیل شخصی اتوبوس خیلی حرفی برای گفتن ندارد و بیشتر آن را وسیله‌ای برای سفرهای مقرون به صرفه می‌دانند که خیلی هم با راحتی همراه نیست. اما شاید لازم باشد کم‌کم نظرمان را نسبت به این وسیله نقلیه که خیلی خوب حق آن ادا نشده را عوض کنیم. امروز می‌خواهیم تمام زیر و بم سفر با اتوبوس را بگوییم. این مقاله نتیجه تجربه کسانی است که دست کم ۵۰ بار تجربه سفر با اتوبوس را داشته‌اند، پس با ما همراه شوید و با خیال راحت مقاله پیش رویتان را بخوانید.

چرا با وجود هواپیما و قطار اصلا با اتوبوس سفر کنیم؟

بله حق با شماست. تا وقتی که می‌توان با هواپیما در کوتاه‌ترین زمان ممکن خود را به مقصد رساند یا در تخت‌های تخت‌شو قطار با آرامش و راحتی بیشتری سفر کرد اصلا چرا باید به سفر با اتوبوس فکر کرد؟ این سوال دو جواب دارد که یکی قیمت بلیط اتوبوس است و دیگری اینکه کیفیت اتوبوس‌های امروزی تغییر زیادی کرده‌اند که در مقایسه با نسل‌های قدیمی آن‌ها اصلا قابل مقایسه نیست.

قیمت بلیط اتوبوس، قیمتی هماهنگ با جیب شما

تغییرهای خیره‌ کننده‌ای که در یک سال اخیر در قیمت ارز و در نتیجه آن قیمت کالاها و هزینه‌های زندگی اتفاق افتاد، صنعت گردشگری و سفر را هم مصون نگذاشت. در ادامه همین گرانی بلیط هواپیما، قطار و اتوبوس هم افزایش داشتند تا جایی که بیشتر سفرهای خارجی از برنامه خانواده‌های ایرانی حذف شد و کم‌کم سفرهای داخلی جایگزین شدند.

قیمت پایین بلیط اتوبوس

اما در بین سفرهای داخلی هم بلیط اتوبوس کم‌ترین قیمت را در مقایسه با دیگر وسیله‌های نقلیه از هواپیما و قطار گرفته تا خودروی شخصی دارد. البته قیمت بلیط اتوبوس تنها دلیل قانع کننده برای سفر با آن نیست؛ این قیمت مناسب به معنای سفر ارزان و بی کیفیت نیست در ادامه توضیح می‌دهیم چرا.

آنچه درباره اتوبوس می‌دانستید را فراموش کنید

اگر می‌خواهید سفر با اتوبوس را وارد برنامه زندگی‌تان بکنید بهتر است تصوری که از اتوبوس‌های بنز قدیمی با آن صندلی‌های خشک و تنگ و تهویه نامطلوب و سر وصدا و همهمه مسافران را داشتید برای همیشه پاک کنید و سفر با اتوبوس را طور دیگری تجربه کنید.

صندلی‌های راحت و تخت‌شو، آسوده‌خاطر لم دهید

اتوبوس‌های VIP جدید به معنای واقعی سفر با اتوبوس را از نو تعریف می‌کنند. صندلی‌های تخت‌شو و بسیار نرم و راحت که در راحتی می‌توانند با صندلی‌های قطار رقابت کنند. فضای بسیار زیاد بین صندلی‌هایی که اجازه دراز کردن پا را می‌دهد یک امتیاز بزرگ است که در کلاس اکونومی هواپیما هم از آن خبری نیست.

به‌به! اینترنت Wi-Fi رایگان

شاید برایتان جالب باشد بدانید که این روزها اتوبوس‌ها مجهز به اینترنت Wi-Fi هستند و شما می‌توانید در طول مسیر از این اینترنت استفاده کنید. حتی داستان وقتی قشنگ‌تر می‌شود که بدانید که اینترنت اتوبوس یک خدمت از سر واکنی نیست بلکه سرعت بالای آن  سیر در اینترنت را برایتان در طول سفر با اتوبوس لذت‌بخش می‌کند.

پای سوکت شارژ و شارژر به اتوبوس هم رسید

تمام شدن شارژ گوشی، تبلت یا لپتاپ هم که یکی از دغدغه‌های بزرگ مسافران است به ویژه کسانی که یکسره این وسیله‌ها را در دست دارند حالا با یک سوکت در کنار صندلی حل شده است. کافی است شارژرتان را همراه داشته باشید.

با پذیرایی ویژه در اتوبوس، دغدغه غذا بردن را فراموش کنید

خیلی قبل‌تر، در سفر با اتوبوس خبری از پذیرایی نبود به همین دلیل اغلب مسافران به ویژه کسانی که همراه با کودکان‌شان سفر می‌کردند با یک نایلون پر از خوراکی و تنقلات وارد اتوبوس می‌شدند. بعدها پک‌های پذیرایی که چند کیک کوچک و شکلات داشت به همراه آبمیوه به منو پذیرایی اتوبوس‌ها اضافه شد. اما حالا بسته به اینکه زمان سفر شما به صرف وعده‌های غذایی بخورد یا نه با وعده‌های ناهار و شام از مسافران پذیرایی می‌شود. این غذاها اغلب با کیفیت هستند و مسافران از آن‌ها استقبال می‌کنند.

چرا بلیط اتوبوس را آنلاین بخریم؟

احتمالا شما باید ذهنیتی که از خرید آنلاین بلیط اتوبوس داشتید را هم کنار بگذارید. کاربر پسند نبودن وب‌سایت‌های اتوبوسرانی‌ها برای خرید آنلاین بلیط اتوبوس در گذشته و همینطور فرایندهای پیچیده خرید آنلاین به جای راحت کردن کار مسافران دغدغه‌ای هم به آنها اضافه می‌کرد.

خرید اینترنتی بلیط اتوبوس

با رقابتی شدن فضا و امکان خرید آنلاین بلیط اتوبوس روی وب‌سایت‌های معتبری مثل علی‌بابا حالا کار خرید و رزرو بلیط اتوبوس به صورت آنلاین به اندازه چند کلیک راحت شده است. برای آشنایی بیشتر با خرید آنلاین بلیط اتوبوس این راهنما را بخوانید.

دست شما در انتخاب باز است

در خرید اینترنتی بلیط اتوبوس شما کافی است که مبدا و مقصد، تاریخ و زمان سفرتان را مشخص کنید. بعد از مشخص کردن این دو گزینه تمام اتوبوس‌ها از تمام اتوبوسرانی‌هایی که در مسیر مورد نظر شما حرکت دارند برای شما لیست می‌شوند. در نتیجه می‌توانید بر اساس مدل اتوبوس، شرکت اتوبوسرانی و قیمت بلیط اتوبوس، خریدتان را نهایی کنید.

در وب‌سایت‌های فروش اینترنتی بلیط اتوبوس، اتوبوس‌هایی که از تمام ترمینال‌های یک شهر به حرکت درمی‌آیند هم لیست می‌شوند. مثلا در تهران خرید بلیط اتوبوس از ترمینال غرب، ترمینال جنوب، ترمینال شرق و ترمینال بیهقی امکان‌پذیر است و کافی است هنگام جستجو خودتان نام ترمینال مورد نظرتان را وارد کنید.

اینجا برای زمان شما احترام قائلند

علاوه بر اینکه در خرید اینترنتی بلیط اتوبوس مانند هر خرید اینترنتی دیگر در زمان شما صرفه‌جویی می‌شود در خرید آنلاین بلیط اتوبوس از علی‌بابا شما امکان استرداد آنلاین هم دارید.

جای صندلی‌تان را خودتان مشخص کنید

خرید بلیط اتوبوس اینترنتی

در خرید آنلاین اتوبوس شما می‌توانید شماره صندلی‌تان را روی نقشه‌ای که وب‌سایت به شما نشان می‌دهد، مشخص کنید. صندلی‌های به فروش رفته و همچنین آقا یا خانم بودن مسافر هم در این گزینه مشخص است و شما به راحتی می‌توانید شماره صندلی و خانم یا آقا بودن مسافر کناری‌تان را مشخص کنید.

پول‌تان را آنلاین پس بگیرید

یعنی اگر برنامه سفرتان عوض شد یا خواستد سفرتان را کنسل کنید می‌توانید روی وب‌سایت استرداد آنلاین داشته باشید. بسته به قوانین کنسلی، جریمه کنسلی از مبلغ بلیط شما کم می‌شود و مابقی آن به حساب شما برمی‌گردد.

 ۲۴ ساعته هوای شما را دارند

فرقی نمی‌کند که سفر شما با اتوبوس خارجی باشد یا داخلی، جا ماندن از اتوبوس یا پیش آمدن هر مشکل دیگری که مانع رسیدن به موقع شما به مقصد باشد دغدغه بزرگی در سفر است. اما پشتیبانی ۲۴ ساعته علی‌بابا این دغدغه را به بهترین شکل ممکن حل کرده است. شما هر ساعتی از شبانه‌روز که با پشتیبانی اتوبوس تماس بگیرید پاسخگوی شما هستند و مشکل شما را در کوتاه‌ترین زمان ممکن حل خواهند کرد.

باید و نبایدهای سفر با اتوبوس

حالا که از مزایای خرید آنلاین بلیط اتوبوس گفتیم بهتر است با آداب سفر با اتوبوس هم آشنا شویم. از آنجایی که سفر با قطار معمولا به صورت دسته جمعی و خانوادگی است و کوپه را دربست می‌کنیم و فضای خصوصی خودمان را داریم یا در هواپیما اغلب مسافت‌ها خیلی کوتاه است نیاز به رعایت حق مسافران دیگر اندازه اتوبوس احساس نمی‌شود. همسفرهایی که مراعات حقوق دیگران را نمی‌کنند می‌توانند سفر به اتوبوس را به یک چالش تبدیل کنند و حسابی دردسرساز باشند.

تنقلات پر سر و صدا، به قیمت اعصاب همسفرانتان

اگر بخش زیادی از سفر شما با اتوبوس در طول شب انجام می‌شود لازم است به نکات ریزی توجه داشته باشید. این نکات هرچند کوچک است اما رعایت نکردن آنها می‌تواند آرامش همسفرتان را از آن‌ها بگیرد.

بهتر است در سفر شبانه با اتوبوس از صرف خوراکی‌هایی مثل چیپس، پفک و تخمه که خوردن آن‌ها همراه با سر و صداست صرف نظر کنید. اگر هم اینها تنقلات محبوب شما هستند بهتر است قبل از ساعت ۱۱ شب آن‌ها ر ا میل کنید تا بغل دستی‌تان با صدای تخمه شکستن شما بدخواب نشود.

خوراکی‌های بودار، کابوس مسافران اتوبوس

هر چند این روزها در اتوبوس‌ها وعده‌های غذایی اصلی سرو می‌شود اما اگر از آن دست از افراد هستید که ترجیح می‌دهید از منزل برای راه غذا بردارید لازم است همان قدر که به فکر سلامتی تغذیه خودتان هستید به فکر همسفرهایتان در نوع غذایی هم که با خودتان می‌برید باشید. منظورمان این است که از بردن غذاهای بوداری که در فضای بسته و در مدت طولانی خیلی آزار دهنده هستند خودداری کنید.

غذاهایی مثل تخم مرغ آب‌پز، کالباس، غذاهای سیردار و خیار شور که بوی تندی دارند برای سفر با اتوبوس مناسب نیستند.

صحبت کردن با تلفن، نصف شب وقتش نیست

اداب سفر با اتوبوس

همه افراد در سفر با اتوبوس خواب‌شان نمی‌برد، اما بیدار ماندن هم دلیل نمی‌شود که خواب و آرامش را از دیگر همسفران بگیرید. بهتر است بعد از یازده شب که اغلب مسافران به خواب می‌روند گوشی‌تان را سایلنت کنید و تا جایی که ممکن است پاسخ تماس‌های تلفنی را ندهید.

اگر لازم است که با دوستان یا اعضای خانواده‌تان صحبت کنید و آن‌ها را از نگرانی دربیاورید قبل از ساعت ۱۱ این کار را انجام دهید. اگر هم ضروری است با تلفن صحبت کنید تا جایی که می‌توایند حواستان به بلندی صدایتان باشد تا مکالمه شما آرامش دیگران را برهم نزند.

قرص خواب، قرص ریزی که دردسرهای بزرگ می‌سازد

خیلی از افراد برای اینکه در طول سفر با اتوبوس خواب راحتی داشته باشند و تمام سفر را بیدار نمانند ترجیح می‌دهند قرص خواب بخورند. اول از همه لازم است که به این نکته توجه داشته باشید که قرص خواب را باید بعد از مشورت با پزشک تهیه کنید. نکته دوم که خیلی مهم است این است که تا اتوبوس‌تان حرکت نکرده قرص خواب نخورید.

تصورش را بکنید که شما قرص خواب را نیم ساعت قبل از سفر خورده‌اید تا به محض راه افتادن اتوبوس خوابتان ببرد اما اتوبوس با تاخیر به راه می‌افتد یا اصلا خراب می‌شود. در چنین حالتی تا آماده شدن اتوبوس جایگزین یا در حالت سخت‌تر تا پیدا کردن بلیط دیگری برای مقصد باید با سرگیجه و خواب آلودگی ناشی از قرص‌های خواب‌آور دست و پنجه نرم کنید. برای جلوگیری از همه این دردسرها بهتر است بعد از راه افتادن اتوبوس قرص خوابتان را بخورید.

اتوبوس جای کفش درآوردن نیست

در سفرهای طولانی با اتوبوس به ویژه در فصل تابستان هیچ یک از ما دوست نداریم برای چندین ساعت پاهایمان را در کفش حبس کنیم؛ اما تصورش را بکنید که همه مسافران تصمیم بگیرند این کار را بکنند پس چه اتفاقی می‌افتد؟ تمام اتوبوس پر می‌شود از بوی نامطبوع کفش که تقریبا نشستن در اتوبوس و ادامه سفر را غیر ممکن می‌کند.

امنیت بار در اتوبوس را جدی بگیرید

از آن جایی که کمک راننده نمی‌تواند ساک و چمدان هر مسافر را دقیق به خاطر بسپارد و همه مسافران اتوبوس در مقصد پیاده نمی‌شوند و ممکن است در شهرهای بین راهی پیاده شوند، احتمال اینکه چمدان‌ها اشتباهی جا به جا شوند زیاد است. برای جلوگیری از این مشکل حتما از کمک راننده بخواهید روی ساک و چمدان‌تان پلاک بزند و آن را تا پیاده شدن و تحویل گرفتن بارتان به همراه داشته باشید.

با جان و دل از لپتاپ و وسیله‌های گران قیمت مراقبت کنید

جعبه اتوبوس جای مناسبی برای تحویل دادن اشیای گران قیمت مثل لپتاپ نیست. اگر وسایل قیمتی مانند دوربین عکاسی، لپتاپ یا وسایلی از این دست همراهتان هست حتما آن‌ها را با خود داخل اتوبوس ببرید تا خیال‌تان هم راحت باشد.

سرگرمی در سفر با اتوبوس

شاید خواب اصلی‌ترین و راحت‌ترین راه برای گذراندن سفرهای طولانی با اتوبوس باشد. برای اینکه این خواب را تا حد ممکن دلچسب کنید بهتر است وسیله‌هایی مثل بالشت بادی، پتوی مسافرتی و چشم بند به همراه داشته باشید.

بساط موزیک گوش دادن را فراهم کنید

گوش دادن به موسیقی یکی از مفیدترین و دلچسب‌ترین کارهایی است که می‌تواند سفر طولانی را کوتاه و دلنشین کند. قبل از سفر بهتر است لیستی از موسیقی‌های مورد علاقه‌تان را آماده کنید یا فایل‌های آموزشی مثل فایل‌های یادگیری زبان انگلیسی را در گوشی یا دستگاه‌های دیگرتان داشته باشید.

فراموش نکنید که شارژر هم در ساک دستی که یا خودتان داخل اتوبوس ‌می‌برید داشته باشید تا موقع تمام شدن باتری بتوانید دوباره آن را شارژ کنید.

در گوشه چمدان جایی برای کتاب محبوب‌تان باز کنید

اگر اهل کتاب و مطالعه هستید، سفر با اتوبوس فرصت خوبی برای مطالعه است. البته اگر سفرتان در طول روز باشد بهتر می‌توانید این کار را انجام دهید و در سفرهای شبانه که اغلب اتوبوس‌ها نور داخل اتوبوس را خاموش می‌کنند، نمی‌شود مطالعه کرد.

سفر با کودکان

سفر با اتوبوس به همراه کودک

اگر قرار است با کودکان‌تان سفر کنید لازم است نکاتی را در طول این سفر رعایت کنید که نه کودکتان اذیت شود نه خودتان و نه همسفرانتان.

یا سرشان را گرم کنید یا سرتان را درد می‌آورند

اسباب‌بازی‌های مود علاقه کودک‌تان یکی از مهمترنی وسیله‌هایی است که باید در سفر همراه شما باشد تا هر جا که بهانه‌گیری کرد بتوانید با عروسک و اسباب‌بازی مورد علاقه‌اش او را سرگرم کنید.

علاوه بر اسباب‌بازی‌های دلخواه یک راه خوب برای سرگرم کردن کودکان خرید اسباب بازی‌های جدید است که برای اولین بار در سفر آن را می‌بینند و همین وسیله‌های کوچک می‌تواند حسابی کودک شما را سر ذوق بیاورد و سرگرم کند.

خوراکی‌های خوشمزه راه را بر تمام بهانه‌ها می‌بندد

از قبل خوراکی‌های مورد علاقه کودک‌تان را آماده کنید و حتی بیشتر از آنچه که لازم است همراه داشته باشید. اتوبوس‌ها در طول مسیر در مکان‌های خاصی توقف دارند و اینطور نیست که هر بار کودک شما بهانه گرفت بتوانید از راننده درخواست توقف کنید. خوراکی‌های متنوع و رنگارنگ و همچنین میوه‌ها علاوه بر سیر نگه داشتن کودک شما از بهانه‌های آن‌ها هم کم می‌کند.

موقع توقف اتوبوس کودک‌تان را به هواخوری ببرید

هر چند خیلی از اوقات افراد بزرگسال تمایلی به پایین آمدن از اتوبوس موقع توقف بین راه را ندارند اما اگر کودک همراهتان هست حتما این کار را بکنید. کودکان اندازه بزرگترها تاب محیط بسته را ندارند و بهتر است هر بار که اتوبوس نگه می‌دارد به ویژه در فصل بهار و تابستان آن‌ها را بیرون ببرید تا هوایی بخورند.

اگر…

دغدغه شما در سفر با اتوبوس چیست؟ یا اینکه چرا اتوبوس را برای سفر انتخاب می‌کنید؟ از تجربه‌های سفرتان با اتوبوس برای ما و خوانندگان مجله علی‌بابا بنویسید.

اشتراک گذاری

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

1 دیدگاه

  1. علیرضا می‌گوید

    مقاله خوبی بود. ممنون از شما.