موزه های ارمنستان

آشنایی کامل با موزه های ارمنستان؛ سفری به گذشته تا عصر معاصر ارمنی‌ها

معرفی همه موزه های ارمنستان با آدرس و تصاویر

تابستان آمد و فصل داغ سفرهای خارجی شروع شد. چه مقصدی بهتر از سرزمین خوش آب‌وهوا و پر جاذبه‌ ارمنستان وجود دارد؟ ارمنستان از انتخاب‌های محبوب ما ایرانی‌ها برای سفرهای خارجی است، البته قیمت نسبتا ارزان سفر به ارمنستان در این موضوع بی‌تاثیر نبوده و باعث جذب بیش‌تر مسافران به سرزمین ارمنی‌ها شده است. بعد از یک ایروان‌گردی جانانه، چیزی بیشتر از گردش و بازدید از مکان‌های تاریخی لذت‌بخش وخاطره‌انگیز نخواهد بود. از بهترین و پرطرفدارترین مقاصد گردشگری که به زبان خاموش معروف هستند، جایی بهتر از رفتن به موزه های ارمنستان وجود ندارد.

با رفتن به موزه های ارمنستان علاوه‌بر اینکه با بناهای چشم‌گیر و کم‌نظیر ارمنستان آشنا می‌شوید، فرصتی دست‌نیافتنی برای لمس و درک فرهنگ و تاریخ این کشور دارید. در این مطلب از مجله گردشگری علی بابا ضمن یک سفر کوتاه به دیار ارمنی‌ها با تک‌تک موزه های ارمنستان آشنا خواهیم شد.

علت شهرت موزه تاریخ ارمنستان چیست؟
مجموعه‌ای از بزرگ‌ترین کلکسیون آثار تاریخی مربوط به قبل از ظهور مسیح تا به امروز، تاریخی بودن موزه، وجود آثار تاریخی ارزشمند و موقعیت مکانی خوب از علل شهرت این موزه به شمار می‌روند.
موزه هنرهای معاصر ارمنستان چه دیدنی هایی دارد؟
به طور کلی ۵ گالری در موزه هنرهای معاصر کافسجیان وجود دارد. در هر یک از این بخش‌ها آثار با ارزشی چون اثرهای جرارد کافسجیان (بنیان‌گذار موزه کافسیان)، آثار هنری تعدادی از هنرمندان (پاول ترنکا، ایوان ماره، جارومیر ریباک و …)، آثار نقاش مشهور ارمنی گریگور خانجیان، آثار گوناگونی از هنرمندان ارمنی و بیش از ده‌ها اثر مدرن شیشه‌ای دیده می‌شود.
آدرس موزه هنرهای معاصر کجاست؟
آدرس موزه هنرهای معاصر ۱۰ Tamanyan St, Yerevan 0009, Armenia
معروف ترین موزه های ارمنستان کدام است؟
از مشهورترین موزه های این کشور، موزه تاریخ ارمنستان، موزه هنرهای معاصر ارمنستان، موزه اریبونی، موزه خانه آرام خاجاتوریان، موزه ماتناداران، موزه نسل کشی ارامنه، موزه و گالری ملی ارمنستان و موزه هنرهای ایروان هستند.

۱- موزه تاریخ ارمنستان؛ از ارزشمندترین موزه های ارمنستان

پروژه ساخت یکی از خارق‌العاده‌ترین موزه های ارمنستان در سال ۱۹۱۹ میلادی در شهر ایروان آغاز شد و چندی طول نکشید، موزه تاریخ ارمنستان در سال ۱۹۲۱ میلادی افتتاح شد. موزه تاریخ ارمنستان از پرآوازه‌ترین موزه های ارمنستان و جاذبه های دیدنی این کشور به حساب می‌آید که اغلب گردشگران تور ارمنستان از علی بابا بدون‌شک از این موزه تاریخی دیدن می‌کنند. موزه تاریخ در میدان جمهوری ایروان جای گرفته است و ساختمان و کل مجموعه به دولت تعلق دارد؛ همچنین هزینه نگه‌داری از آثار موزه و سایر امور بر عهده دولت ارمنستان است.

اینجا مکانی است که از بدو ورود به آن، تاریخ کهن ارمنستان با شما سخن می‌گوید. این موزه از بخش‌های مختلفی تشکیل شده است. هر یک از این بخش‌ها دنیایی از هنر را در خود جای داده‌اند. آثار موجود در موزه تاریخ ارمنستان به صورت تخصصی در بخش‌های قوم شناسی، نیوماتیک، تاریخ مدرن، باستان شناسی و مجموعه آنلاین تفکیک شده‌اند. خلاصه کلام، اگر می‌خواهید در مجموعه‌ای تاریخی و علمی پا بگذارید، موزه تاریخ ارمنستان یک مجموعه بسیار غنی است. در این موزه بیش از ۴۰۰ هزار اثر ملی و تاریخی در معرض دیدگان قرار گرفته که تماشای آن‌ها خالی از لطف نیست.

موزه تاریخ ارمنستان؛اگر بخواهیم شما را با آثار موجود در این موزه آشنا کنیم، بی‌شک تا پاسی از شب باید چشم‌تان گرم خواندن باشد. از آثار موزه تاریخ ارمنستان می‌توانیم به وجود سنگ‌های ارزشمند، زیورآلات تاریخی، ظروف قدیمی، مجسمه‌ها، کتیبه‌های باستانی، آلات موسیقی و قالیچه‌های با نخ طلا اشاره کنیم.

امکان بازدید از این موزه با پرداخت هزینه‌ای برای همه آزاد است. موزه تاریخ ارمنستان برای ملیت گردشگرانش ارزش قائل است و برای آشنایی کامل بازدیدکنندگان با پرداخت هزینه‌ای، راهنمای زبان‌های انگلیسی، ایتالیایی، ارمنی، روسی و فرانسوی در نظر گرفته است. اگر عشق آشنایی با سرزمین موزه و آثار ارمنستان را دارید، یک کتابخانه حضوری و آنلاین برای خرید کتاب از این موزه وجود دارد.

موزه تاریخ ارمنستان روی گوگل مپ

۴Republic Square, Yerevan, Armenia

۲- موزه سرگی پاراجانف از بی‌نظیرترین موزه های ارمنستان

در سال ۱۹۸۸ میلادی یکی از سرشناس‌ترین هنرمندان ارمنی یک ساختمان برای نمایش آثار خود در یکی از کوچه‌پس‌کوچه‌های ایروان بنا کرد. سرگی پاراجانف کارگردان ارمنی در مدت زمان برپایی موزه‌اش، ۶۴ نمایشگاه در شهرهای مختلفی ازجمله تهران، مسکو، لندن، پاریس، کانادا، توکیو و روم برگزار کرده است.

در طی زمان قسمت‌هایی به موزه سرگی اضافه شده، به طور کلی در دو طبقه آثاری از نقاشی، کلاژ، عروسک‌سازی و… از سرگی پاراجانف و دیگر هنرمندان در این موزه نگه‌داری می‌شود.

موزه های ارمنستانموزه سرگی پاراجانف از ارزشمند‌ترین موزه های ارمنستان به حساب می‌آید. هر زمان که دل‌تان هوس یک موزه‌گردی کند، این موزه می‌تواند یک حال‌وهوای به‌یادماندنی به شما منتقل کند. سرگی پاراجانف در طول سال‌های حیاتش به هر دیاری که سفر می‌کرد، اشیا و آثاری همراه با خودش به ایروان می‌برد و به کلکسیون رویای‌اش اضافه می‌کرد. تاکنون چیزی حدود ۱۵۰۰ قطعه ازجمله مجسمه‌ها، متعلقات شخصی پاراجانف، اثرهای سه‌بعدی، طراحی‌ها، عروسک‌ها، وسایل شخصی و … در این موزه نگه‌داری می‌شود.

نقطه‌به‌نقطه از این موزه یاد و خاطراه این هنرمند را زنده نگه داشته و همچنان با گذشت چند دهه از فوت این فیلمساز، بزرگی و هنر او نزد ارمنی‌ها و گردشگران ستایش می‌شود. در حال حاضر بخشی از این موزه به عنوان فروشگاه اینترنتی قرار گرفته که با چاپ تصویر این هنرمند روی وسایل می‌توانید به رسم یادگار محصولاتی مانند لباس و کیف همراه با خود ببرید.

موزه سرگی پاراجانف روی گوگل مپ

Dzoragyugh Street 15 16 | off Proshyan Street, Yerevan 0013, Armenia

۳- موزه هنرهای معاصر کافسجیان ارمنستان

محال است به ایروان بروید، ولی از موزه های ارمنستان آن هم موزه کافسیان بازدید نکنید. از بهترین موزه های ارمنستان که برای هر سن‌وسالی می‌تواند جذاب و خاطره‌انگیز است، می‌توان به موزه هنرهای معاصر ارمنستان اشاره کرد. همه چیز این موزه رنگ‌وبوی خاصی دارد و بنای چشم‌نواز بیرونی موزه خبر از آثار دیدنی موزه را می‌دهند.

این موزه به لطف آثار باشکوه و گران‌قدری که دارد، یکی از اصلی‌ترین جاذبه های گردشگری ایروان به شمار می‌آید. مجسمه‌های غول‌پیکری که در محوطه بیرونی موزه ساخته شده‌اند، جنس‌شان از سنگ آهک است و ظاهر جذاب‌شان، هر فردی را به سمت این موزه می‌کشاند.

موزه هنرهای معاصر کافسجیان ارمنستاناین موزه در سال ۲۰۰۹ در مرکز ایروان کنار یکی از معروف‌ترین آبشارهای شهر بنا شد. در موزه کافسجیان مجموعه آثاری از هنر مدرن ارمنستان قرار دارد. بدون شک پس از ورود به موزه محو زیبایی، معماری و اثرهای موجود در کافسیان خواهید شد. این موزه که با نام‌های کافسیان، کافسجیان و کافسچیان شناخته می‌شود، پنج گالری برای نمایش آثار در خودش جای داده است.

در هر یک از این بخش‌ها آثار گران‌مایه و منحصربه‌فردی چون اثرهای جرارد کافسجیان (بنیان‌گذار موزه کافسیان)، آثار هنری تعدادی از هنرمندان (پاول ترنکا، ایوان ماره، جارومیر ریباک و …)، آثار نقاش مشهور ارمنی گریگور خانجیان، آثار گوناگونی از هنرمندان ارمنی و بیش از ده‌ها اثر مدرن شیشه‌ای به چشم می‌خورد.

موزه ماتناداران از قدیمی‌ترین موزه های ارمنستان

با دور شدن از گالری باغ عقاب به یکی از پرطرفدارترین بخش‌های موزه کافسجیان می‌رسید؛ در این بخش در طول سال گالری‌ها و نمایشگاه‌های مختلفی برگزار می‌شود که اگر خوش‌شانس باشید، می‌توانید از این تالار بازدید کنید.

موزه هنر معاصر کافسیچیان روی گوگل مپ

۱۰ Tamanyan St, Yerevan 0009, Armenia

۴- موزه ماتناداران از قدیمی‌ترین موزه های ارمنستان

دوست دارید به بزرگ‌ترین مجموعه دست‌نوشته ارامنه در جهان سفر کنید؟ اکنون به اتفاق هم به تاریخ ارامنه سری می‌زنیم. مجموعه‌ای وسیع از دست‌نوشته‌ها و کتیبه‌های تاریخی در موزه ماتناداران محافظت می‌شود که بعضی از این آثار به زمان قرون وسطی تعلق دارند. اگر علاقه‌مند به تماشای آثار کهن و دست‌نوشته‌های تاریخی ارمنی هستید، نظیر آن را فقط در موزه ماتناداران می‌توانید ببینید.

معماری موزه ماتناداران به قدری باشکوه ساخته شده که به طور حتم، این اصالت و جلال از تاریخ ارمنستان به او ارث رسیده است. هنگام ورود به موزه، مجسمه بزرگ سنگی نظرتان را به خودش جلب می‌کند.

موزه ماتناداران از قدیمی‌ترین موزه های ارمنستاناحتمالا از آشنایی با این مجسمه شگفت‌زده خواهید شد، اگر بدانید مخترع الفبای ارمنی در مقابل‌تان قرار گرفته است. افتتاح این موزه تاریخی به سال ۱۹۵۹ میلادی مربوط می‌شود؛ اوایل آثاری کمی در موزه وجود داشت، ولی به مرور زمان به آثار مجموعه افزوده شد تا هم‌اکنون موزه ماتناداران میزبان بیش از ۱۷ هزار کتاب و دست‌نوشته است.

در کنار آثار گران‌قدر این مجموعه، روایت‌های معتبری از تاریخ و فرهنگ مردم کشورهای همسایه ازجمله ایران، روسیه، قفقاز و… را در خود جای داده است. موزه ماتناداران برای آن دسته از افرادی که امکان رفتن به ارمنستان را ندارند، نمایشگاهی مجازی از ماتناداران ترتیب می‌دهد.

موزه ماتناداران روی گوگل مپ

۵۳ Mesrop Mashtots Ave, Yerevan 0009

۵- موزه نسل کشی ارامنه

یکی از عناصر تشکیل‌دهنده تاریخ هر سرزمینی به جنگ‌های آن کشور اختصاص دارد. موزه نسل‌کشی ارامنه یادگاری تاثیرگذار و نمونه‌ای بارز از جنگ‌ها و بی‌رحمی‌های روزگاران گذشته در ارمنستان است که توسط عثمانی‌ها (کشور ترکیه کنونی) صورت گرفت.

این موزه از پراهمیت‌ترین موزه های ارمنستان به شمار می‌رود که یک واقعه تلخ از تاریخ ارمنی‌ها را روایت می‌کند. در این موزه مدارک و شواهدی در پی نسل‌کشی ارامنه وجود دارد که مشاهده آن‌ها سرگذشت این واقعه را به همگان به نمایش می‌گذارد.

موزه نسل کشی ارامنهکمی دورتر از شهر ایروان بر روی یکی از تپه‌های سبز شهر موزه نسل‌کشی ارامنه ارمنستان ساخته شده است. موزه در سال ۱۹۷۶ بنا شد، ولی در نهایت در سال ۱۹۶۷ میلادی فعالیت رسمی‌اش را آغاز کرد. این موزه از مهم‌ترین نقاط گردشگری ارمنستان به حساب می‌آید که سالانه میلیون‌ها بازدیدکننده قدم به این موزه می‌گذارند. طراحی بنای این موزه با شکل مدرن و منحصربه‌فردش می‌تواند لقب یکی از زیباترین موزه های ارمنستان را از آن خود کند.

موزه نسل کشی ارامنه روی گوگل مپ

Tsitsernakaberd Hwy, Yerevan, Armenia

۶- موزه خانه شارل ازناوور از دیدنی‌ترین‌ها

در قلب شهر ایروان یکی از جدیدترین موزه های ارمنستان واقع شده که مقصدی فراموش‌نشدنی برای گردشگران تور ارمنستان است. این موزه در سال ۲۰۱۱ توسط شارل ازناوور خواننده معروف ارمنی-فرانسوی با حضور رئیس جمهور فرانسه و ارمنستان صورت گرفت. بعد از گذشت شش سال، پروژه موزه شارل ازناوور توسط رئیس جمهور ارمنستان افتتاح شد.

امکانات و جاهای دیدنی موزهابتدا طی چند سال اول از این مکان به عنوان نمایشگاهی برای نمایش دادن آلبوم‌های موسیقی، صفحه‌های گرامافون، پوسترها، جوایز و عکس‌های شارل ازناوور شناخته می‌شد، سپس این نمایشگاه به موزه شارل ازناوور تغییر نام داد. ساختمان موزه با طراحی امروزی و لوکس چیزی از زیبایی کم ندارد. نمای موزه ازناوور در غروب آفتاب بسی تماشایی است و با روشن شدن لامپ‌های تزیینی‌ از دور همچون یک تکه‌ از خورشید می‌درخشد.

موزه شارل ازناوور روی گوگل مپ

Antarain St, Yerevan,

۷- موزه مردم نگاری ارمنستان

اگر هوس ارمنستان‌گردی به سرتان آمده، به روستای آراکس که در ۱۰ کیلومتری استان آرماویر واقع شده بروید. همیشه روستاها بوی اصالت و آداب‌ورسوم اصیل هر منطقه را می‌دهند. بعد از یک روستاگردی لذت‌بخش سری به موزه مردم نگاری ارمنستان بزنید. موزه مردم نگاری از قدیمی‌ترین موزه های ارمنستان محسوب می‌شود که در سال ۱۹۸۷ آغاز به کار نمود. مردم نگاری یک موزه دولتی است.

موزه مردم نگاری ارمنستاننمای قرمزرنگ موزه مردم نگاری در کنار طاق‌های قامت بلندش از زیبایی‌های چشم‌نواز این بنا حساب می‌شوند. درب ورودی موزه با ظاهر حیرت‌انگیزی که دارد، میل به عکاسی هر بازدید کننده‌ای را بیدار می‌کند. با ورود به فضای داخلی موزه با نمایی تمام از سنگ روبرو می‌شوید. با قدم نهادن در موزه مردم نگاری، گویی سوار ماشین جادو شده و به قرن‌های پیش سفر کرده‌اید. معماری داخلی به تبعیت از طراحی بیرونی با نمای طاق‌بندی ساخته شده‌اند.

موزه مردم نگاری ارمنستان روی گوگل مپ

State Ethnographic Museum “Sardarapat”, M5, Araks,

۸- موزه تاریخ ایروان از موزه های ارمنستان

راستش را بخواهید موزه های ارمنستان همگی ارزش دیدن دارند، پس در فهرست ایروان‌گردی خود حتما اسم موزه تاریخ ایروان را قرار دهید. موزه تاریخ ایروان قدمت ساخت بالایی دارد که ساخت آن به سال ۱۹۳۱ میلادی برمی‌گردد. البته تا به امروز تغییرات چشم‌گیری برای نمای آن صورت گرفته است.

موزه های ارمنستانآثار و اشیا تاریخی و باستانی تا چشم‌تان می‌بیند، در موزه تاریخ ایروان اثر تاریخی دیده می‌شود و تعداد آن‌ها حدود ۹۴ هزار شی است. اگر دوست‌دار عکاسی و آثاری ازقبیل نقاشی هستید، بازدید از این موزه برای شما جذاب خواهد بود.

موزه تاریخ ایروان روی گوگل مپ

۱/۱ Argishti St, Yerevan 0010،

۹- موزه اریبونی سمبل فرهنگ ارمنستان

اگر بگویند پاتوق دوست‌داران تاریخ، موزه اریبونی است، تعجب نکنید. این موزه شامل گنجینه‌ای از آثار ارزشمند است که هر کدام از این اثرها داستانی پشت چهره‌شان نهفته دارند که ما از آن بی‌خبریم. جای‌جای موزه اریبونی نشان از تاریخ و دیرینه ارمنستان می‌دهد. سنگ‌نوشته‌ها و مجسمه‌های این موزه با مهارت هنرمندان آن زمان به بهترین شکل حکاکی و ساخته شده‌اند که زیبایی آن‌ها حرفی برای گفتن باقی نمی‌گذارد.

موزه های ارمنستاناین موزه در سال ۱۹۸۵ بر روی قلعه‌ای تاریخی همزمان با ۲۷۵۰ سالگی شدن شهر ایروان افتتاح شد. در موزه اریبونی هر آنچه به تاریخ ارمنستان ربط داشته باشد، به وضوح می‌توانید ببینید. از آثار این موزه آثار تاریخی، زیورآلات باستانی، ظروف قدیمی و… به شمار می‌روند.

موزه اریبونی ارمنستان

۳۸ Erebuni St, Yerevan 0020

۱۰- موزه خانه آرام خاچاتوریان (خاچاطوریان)

عاشق‌ودلباخته‌های موسیقی کجا هستید که می‌خواهیم یک موزه دیدنی مربوط به موسیقی به شما معرفی کنیم. موزه خانه آرام خاچاتوریان یکی از موزه‌های محبوب ارمنستان است که یک کلکسیون تمام‌عیار از موسیقی‌دان مشهور، آرام خاچاتوریان در این موزه قرار دارد. پس از مرگ این آهنگساز پرآوازه، دولت تصمیمات لازم را برای تبدیل خانه این هنرمند به موزه اتخاذ کرد.

موزه خانه آرام خاچاتوریان (خاچاطوریان)

گنجینه‌ای نفیس از آلات موسیقی این هنرمند ازقبیل پیانو، دست‌نوشته‌ها، هدایا و تعدادی از وسایل شخصی‌اش در این موزه قرار دارد. نمای این موزه از بیرون با پنج قوس بزرگ مزیین شده که معماری بی‌نظیری از خود خلق کرده است. این موزه ۵ طبقه دارد که طبقه اول آن یک سالن مجهز برای برگزاری جشن‌ها و کنسرت‌های مختلف است.

موزه خانه آرام خاچاطوریان روی گوگل مپ

۳ Zarobyan St, Yerevan 0009

چرا باید از موزه های ارمنستان بازدید کنیم؟

اگر یادتان باشد گفتیم، موزه‌ها زبان خاموش یک سرزمین هستند؛ باید با بازدید و مواظبت از این مکان‌ها تاریخ را همیشه بیدار نگه داشت. موزه‌ها به خوبی بدون اینکه زبان ما را بفهمند، با چشم‌هایمان ارتباط برقرار می‌کنند. اگر از موزه های ارمنستان بازدید کرده‌اید یا قرار است بزودی به شهر ارمنی‌ها سفر کنید، نظرات و حال‌وهوای خود را بعد از بازدید از این موزه‌ها با کاربران علی بابا به اشتراک بگذارید.

اشتراک گذاری

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

1 دیدگاه

  1. KHAN می‌گوید

    کپی کردن یک متن بی هویت و انتشار ان کار خوبی نیس .مردم دنیا نسل کشی تورکان اذربایجانی توسط ارمنیهارو در فاجعه خوجالی و کشتار تورکان قره باغی را فراموش نخواهند کرد