۱۰ بازار جهان که حتما باید آن‌ها را دید

۱۰ بازار جهان که حتما باید آن‌ها را دید

بسیاری از گردشگران حرفه‌ای باور دارند که یکی از بهترین تجربه‌های سفر در گشت‌وگذار و خرید در بازارهای محلیِ شلوغ و پرسروصدا شکل می‌گیرد. در ادامه ده بازار مشهور جهان را معرفی می‌کنیم که بین گردشگران سراسر جهان محبوبیت ویژه دارند؛ بازارهایی برای غذاهای خوشمزه و خریدهای شگفت‌انگیز و همراه شدن با موج جمعیت پیاده.

بازار خان الخلیلی، مصر۱۰ بازار جهان که حتما باید آن‌ها را دید

پیشینه‌ی این بازار به سال ۱۳۸۵ میلادی برمی‌گردد و از مهم ترین جاذبه‌های قاهره است و گردشگران زیادی به خود جذب می‌کند. بازار خان الخلیلی نام خود را از یکی از سلاطین قدرتمند قرن چهاردهم گرفته است. این بازار به به دلیل صنایع دستی و سوغاتی‌های شرقی و شگفت‌انگیزش مشهور است. طرح مارپیچ خیابان‌های این بازار سنتی، بازارهای قرون وسطایی را برای بازدیدکنندگان بازسازی می‌کند.

امروزه  علاوه بر مغازه‌ها، قهوه‌خانه‌ها، رستوران‌ها و دکه‌های غذافروشی هم در سراسر بازار گسترده‌اند. قهوه‌خانه‌ها کوچک و کاملاً سنتی‌اند و قهوه‌ی عربی سرو می کنند. مسجد الحسینی نیز در بازار خان الخلیلی قرار دارد، دانشگاه الازهر و مسجد معروف آن نیز ازا ین بازار چندان دور نیستند.

بازار چاتوچاک، تایلند

۱۰ بازار جهان که حتما باید آن‌ها را دید

این بازار یکی از بهترین مراکز خرید بانکوک و به‌ویژه جهان است که بیشتر مغازه‌های آن روزهای شنبه و یکشنبه باز می‌شوند. کالاهای محلی مانند میوه‌های گرمسیری، سبزیجات، صنایع دستی، نقاشی، سرامیک، پوشاک، لوازم منزل، اسباب‌بازی و حیوانات خانگی و تقریبا هرچه فکرش را بکنید، در این بازار خریدوفروش می‌شوند. بازار چاتوچاک در بیش از ۱۴هکتار مساحت، چیزی بین ۹۰۰۰ تا ۱۵۰۰۰ غرفه را در خود جا می‌دهد و در زمان برگزاری روزی ۰۰۰ ,۲۰۰ نفر از آن بازدید می‌کنند و یکی از شلوغ‌ترین مکان‌های بانکوک است.

تمپل استریت، هنگ کنگ

۱۰ بازار جهان که حتما باید آن‌ها را دید

این بازار شبانه‌ی مشهور در یائوما تِی چیزهای زیادی به خود می‌بیند. در این بازار همه‌چیز می‌توانید پیدا کنید؛ مسابقه با نوابغ محلی شطرنج، مهره‌ی چشم نظر، گسترده‌ی بزرگ و متنوعی از غرفه‌های غذایی و طوطی‌های پیش‌گو و… . فیلم‌های گنگستری زیادی در این بازار ساخته شده‌اند. بازار تمپل‌استریت در هنگ‌کنگ فعالیتش را از غروب آغاز می‌کند و تا سحر ادامه دارد. دلیل شبانه بودن این بازار نیز کاهش ترافیک برای حضور گردشگران است. این بازار بسیار رنگارنگ است و هر چیزی که فکرش را بکنید در آن پیدا می‌شود.

بازار کاشگار، چین۱۰ بازار جهان که حتما باید آن‌ها را دید

این بازار محلی هم مانند چاتوچاک تایلند روزانه ۰۰۰ ,۲۰۰ بازدیدکننده دارد. در کاشگار شما میتوانید هر چیزی را بخرید و بفروشید، از اسب تا اثاث منزل، از شیر مرغ تا جان آدمیزاد. همان‌طور که قابل تصور است، تماشای مردم هم در این بازار خودش یک جور تفریح است.

بد نیست دور از چشم دیگران یک گوشه بنشینید و از این نمایش هیجان‌انگیز لذت ببرید. این بازار هر هفته در شمالی‌ترین بخش شهر برپا می‌شود و گفته می‌شود بزرگ‌ترین بازار فضای باز در جهان است و گستره‌ی متنوع بی‌پایانی از قالی، میوه، مهره و سنگ قیمتی و نان و اسب و دام و احشام و… را عرضه می‌کند.

بازار چیانگ مای، تایلند۱۰ بازار جهان که حتما باید آن‌ها را دید

بازار چیانگ‌مای نیز بازاری شبانه است که بعد از غروب آفتاب باز می‌شود و یک‌طورهایی شهر «چانه و تخفیف» است. این بازار در خیابانی به طول یک کیلومتر برپا می‌شود و با توجه به استقبال افراد محلی و گردشگرانی از سراسر دنیا، ترکیب خوش‌آب‌ورنگی در آن پدید می‌آید.

در بازار چیانگ‌مای هرچه بخواهید پیدا می‌شود: از دی‌وی‌دی فیلم‌های هالیوودی، پارچه، ابریشم، عینک آفتابی، سنگ‌های گران‌قیمت بگیر تا شمشیر و پای مرغ. این بازار یک‌طورهایی قلب تپنده‌ی شهر چیانگ‌مای تایلند است و میان بومی‌ها و گردشگران بسیار محبوب است.

کمدن مارکت، لندن۱۰ بازار جهان که حتما باید آن‌ها را دید

اوایل زمان برپایی‌اش این بازار آخر هفته‌ها دایر می‌شد و حالا پدیده‌‌ای هر روزه است که آخر هفته‌ها حسابی شلوغ می‌شود. کمدن‌مارکت در سراسر خیابان‌های محله گسترده شده و احتمالا بزرگ‌ترین اجتماع آدم‌های عجیب‌وغریب در دنیا است که در هر متر مربع آن دیده می‌شوند: پانک‌ها، گوتیک‌ها، هیپی‌ها و انواع و اقسام تیپ‌ها و آدم‌های متعلق به گروه‌های مختلف را می‌توانید در آن ببینید.

علاوه بر بخش‌های جذاب دیگر، بازار کمدن‌لاک از قدیمی‌ترین بخش‌ها هم در دل این بازار قرار دارد که محوطه‌ای است سنگ‌فرش شده در مجاورت کانال ریجنت. در این بازار بیش از دویست‌وپنجاه غرفه‌، صنایع دستی آفریقا، آمریکای لاتین و خاور دور را در کنار مواد غذایی مختلف می‌فروشند. اگر به دنبال پوتین‌های معروف دکتر مارتین هستید، می‌توانید انواع اصل و تقلبی آن را در بازار کمدن‌لاک پیدا کنید. این بازار یکی از بهترین مراکز خرید در لندن و انگلستان است.

 بازار ماهی سوکیجی، ژاپن۱۰ بازار جهان که حتما باید آن‌ها را دید

بازار ماهی توکیو یکی از بزرگ‌ترین و شلوغ‌ترین بازارهای جهان است. حتی کسانی که طرفدار غذاهای دریایی نیستند برای تماشا به دیدن آن می‌روند. فروشندگان این بازار زبان ویژه‌ی خود را دارند و روزانه حدود ۳۰۰۰ تن ماهی و سالانه نزدیک۰۰۰ ,۸۰۰ تن ماهی در آن جابه‌جا می‌شود.

خودتان می‌توانید بوی آن را حدس بزنید. اما بازار ماهی سوکیجی در توکیو، بهشت دوستداران غذای دریایی است و می‌توان انواع ماهی تازه و سوشی سنتی ژاپن را در آن پیدا کرد. بهتر است یادآوری کنیم که بیشترین رستوران‌های لوکس مورد تائید کتاب میشلن (۲۶۷ رستوران) در توکیو واقع شده‌اند.

 گرند بازار استانبول، ترکیه۱۰ بازار جهان که حتما باید آن‌ها را دید

این بازار برای گردشگران ایرانی آشنا است. گرندبازار یکی از قدیمی‌ترین بازارهای سرپوشیده‌ی جهان است که از نظر ساختار و معماری بسیار جذاب و دیدنی است و در شهر استانبول قرار دارد. این بازار ۶۱ راهروی سرپوشیده و بیش از ۳۰۰۰ مغازه دارد که اجناس مختلفی از جمله طلا و جواهر، فرش، چرم، عتیقه‌جات، صنایع دستی، لباس،کفش، فانوس‌های رنگی زیبا، ادویه‌جات، داروهای گیاهی و حتی کتب قدیمی می‌فروشند. گرند بازار در سال ۱۴۵۵ به دستور سلطان محمد فاتح ساخته شده و در قرن ۱۶ گسترش پیدا کرده است.

بازار سنتی تبریز، ایران

۱۰ بازار جهان که حتما باید آن‌ها را دید

این بازار با مساحتی حدود یک‌ کیلومتر مربع، بزرگ‌ترین بازار سرپوشیده‌ی جهان است و بازارچه‌ها، تیمچه‌ها، سراها و کاروانسراهای پرشماری دارد. در روزگار گذشته به دلیل قرارگرفتن شهر تبریز در مسیر و چهارراه جاده‌ی ابریشم و گذر روزانه هزاران کاروان از کشورهای مختلف آسیایی، آفریقایی و اروپایی از آن این بازار از رونق بسیار خوبی برخوردار بوده است.

بازار بزرگ تبریز با داشتن حدود ۵۰۰,۵ حجره، مغازه و فروشگاه، ۴۰ گونه شغل، ۳۵ سرا، ۲۵ تیمچه، ۲۰ مسجد، ۲۰ راسته و راسته‌بازار، ۱۱ دالان و ۹ مدرسه‌ی دینی اصلی‌ترین مرکز دادوستد مردم تبریز است.

 بازار پایک پلیس، آمریکا۱۰ بازار جهان که حتما باید آن‌ها را دید

بعضی‌ها می‌گویند این بازار در شهر سیاتل آمریکا فقط یک مکان توریستی است و بعضی دیگر معتقدند گنجینه‌ا‌ی ملی است. این بازار با پیشینه‌ی صدساله قدیمی‌ترین بازار باقی‌مانده از دوران قدیم آمریکاست، ۴هکتار مساحت دارد و هر روز۰۰۰ ,۴۰ نفر بازدیدکننده را به خود جذب می‌کند.

مانند بسیاری از بازارهای محلی جهان شما می‌توانید چیزهای مختلفی در آن پیدا کنید مانند کتاب و عتیقه‌جات، محصولات تولیدکنندگان محلی، ماهی و… . همان‌طور که گفته شد این بازار در شهر سیاتل ایالت واشنگتن آمریکا قرار دارد.

اشتراک گذاری

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

2 دیدگاه

  1. عبدالله می‌گوید

    باسلام : قدیمی ترین بازار ایران ، بازار قیصریه لارستان در استان فارس است که بیش از ۱۰۰۰ سال قدمت دارد و در دوران شاه عباس صفوی مرمت شده است ، و بازار وکیل شیراز و بازار اصفهان به اقتباس از بازار قیصریه لار ساخته شده است.

  2. احمد می‌گوید

    سلام

    همه این بازارها روی هم به یکی از بازارهای اصفهان و شیراز نمی رسه

    ؟!؟!!؟!؟!؟