اگر از پرواز جا ماندید چه کار باید بکنید؟

در نظرسنجی سایت booking.com بیش‌ترین ترس و نگرانی افراد در سفرهای کاری جا ماندن از پرواز است که اغلب به از دست دادن جلسات و قرارهای کاری ختم می‌شود. اگر پروازمان را در یک سفر تفریحی از دست بدهیم احتمالا تعداد دردسرها بیش‌تر خواهد شد. از طرفی مرخصی گرفته‌ایم، هتل رزرو کرده‌ایم و شاید از ماه‌ها قبل برای این سفر پس‌انداز و برنامه‌ریزی داشته‌ایم و حالا با جا ماندن از پرواز ممکن است همه چیز خراب شود.


برای جستجو و خرید بلیط‌ هواپیما، اینجا کلیک کنید.


راهکارهای پیش از پرواز

همیشه گفته‌اند که پیش‌گیری بهتر از درمان است و بهتر است قبل از آنکه با راهکارهای جبران پرواز از دست رفته آشنا شوید، چند نکته را قبل از سفر رعایت کنید.

اگر در تهران یا شهرهایی زندگی می‌کنید که ترافیک بخشی از زندگی شهری شده و زمان پرواز شما هم طوری است که در ساعات اوج ترافیک باید خودتان را به فرودگاه برسانید حتما دو ساعت بیش‌تر زمان در نظر بگیرید و زودتر حرکت کنید. شاید زود رسیدن به فرودگاه و انتظار طولانی برای پرواز خسته کننده باشد اما قطعا بهتر از جا ماندن از پرواز و دردسرهای بعد از آن است.

چک‌این را آنلاین انجام دهید، همان‌طور که می‌شود بلیط هواپیما را آنلاین خرید در بسیاری از فرودگاه‌ها به‌ویژه فرودگاه‌های بین‌المللی می‌توان چک‌این را هم آنلاین انجام داد. وقتی آنلاین چک‌این می‌کنید شما دیگر نیازی به ایستادن در صف‌های طولانی کنترل و دریافت کارت پرواز ندارید. چک‌این آنلاین وقتی به کمک‌تان می‌آید که دیر به فرودگاه برسید و زمان زیادی برای رساندن خودتان به پرواز نداشته باشید؛ در این صورت احتمال از دست دادن پروازتان خیلی کم می‌شود و با گیت‌های بسته رو به‌ رو نمی‌شوید.

قبل از رفتن به فرودگاه، ترمینال پروازتان را مشخص کنید. معمولا فرودگاه‌ها ترمینال‌های مختلفی دارند که ایرلاین‌ها پروازهای ورودی و خروجی خود را از این فرودگاه‌ها انجام می‌دهند. در فرودگاه‌های بین‌المللی که اغلب بزرگ هستند و فاصله ترمینال‌ها خیلی زیاد است، ترمینال اشتباه رفتن می‌تواند برابر با از دست دادن پرواز باشد. شما ممکن است قبل از پرواز به فرودگاه رسیده باشید اما لحظه آخر متوجه شوید که پرواز شما از ترمینال دیگری است و فاصله شما تا آن ترمینال آن قدر زیاد باشد که این فاصله به از دست دادن پرواز ختم شود. بنابراین ترمینال پروازتان را قبل از رفتن به فرودگاه مشخص کنید.

حفظ خون‌سردی

شاید بگویید بعد از رفتن هواپیما و از دست دادن پرواز حفظ خون‌سردی به چه کار من می‌آید؛ اما اولین کاری که باید بکنید همین است. پرخاش کردن به کارمندان فرودگاه و ناراحتی مشکل شما را حل نخواهد کرد اما با خون‌سردی حداقل می‌توانید پرواز جایگزین پیدا کنید.


بیشتر بخوانید: اگر بلیط هواپیمای شما کنسل شد…


جستجوی پرواز جایگزین

احتمالا پروازهای دیگری در همان روز به مقصد شما از همان ایرلاین یا ایرلاین‌های دیگر وجود دارد. از کارمندهای فرودگاه بخواهید برای شما پروازهای دیگر را چک کنند و خودتان هم وب‌سایت‌های فروش آنلاین بلیط هواپیما را جستجو کنید تا نزدیک‌ترین پرواز بعدی را رزرو کنید.

پرواز داخلی

اگر بلیط شما چارتر باشد و از پرواز جا بمانید، هیچ خسارتی به شما تعلق نمی‌گیرد و بلیط شما سوخت می‌شود. در این صورت باید تمام بهای خرید بلیط جدید را خودتان پرداخت کنید.

اگر پرواز شما سیستمی باشد بر اساس قوانین ایرلاینی که با آن سفر می‌کنید هزینه کنسلی از بهای بلیط شما کسر می‌شود و باقی آن به حساب شما واریز می‌شود. در پرواز داخلی پشتیبانی وب‌سایت یا آژانس به شما پرواز جایگزین نمی‌دهند و خودتان باید جستجو کنید و پرواز بعدی به مقصد را پیدا کنید.

پرواز خارجی

فرقی نمی‌کند که پرواز شما خارجی باشد یا داخلی در هر صورت بلیط چارتر با از دست دادن پرواز سوخت می‌شود. اما اگر بلیط شما سیستمی باشد باید با پشتیبانی سایت یا آژانسی که بلیط پرواز را تهیه کرده‌اید تماس بگیرید و کد رزرو درج شده روی بلیط‌‌‌‌تان را برای آن‌ها بخوانید. پشتیبان‌ها بر اساس کد رزرو قوانین و مقررات ایرلاین را بررسی می‌کنند و اگر امکان تغییر تاریخ داشته باشد بلیط شما را به تاریخ مورد نظر شما تغییر می‌دهند و اگر برای همان روز پرواز بخواهید برای شما پرواز جایگزین پیشنهاد می‌دهند. فقط فراموش نکنید که بر اساس قوانین‌ ومقررات کنسلی ایرلاین، جریمه از بهای بلیط شما کم می‌شود و شما باید مابه‌تفاوت بلیط جدید را بپردازید.

ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

4 دیدگاه
 1. مرتضی شیرازی می‌گوید

  سلام مرتضی شیرازی هستم از پرواز ۶صبح امروز زاهدان جاموندم چگونه پول بلیط استرداد میشودشماره بلیط۸۱۵۴۰۳۲۷۲۲۴۸

  1. تحریریه علی‌بابا می‌گوید

   سلام 🙂
   اگه پرواز انجام شده باشه که بعدش نمیشه برای استرداد اقدام کرد..چون مشکلی از سمت شرکت هواپیمایی یا بلیط نبوده 🙂

 2. میلاد عسگری می‌گوید

  سلام بنده دوتا پرواز کنسلی داشتم پرواز هردو به شماره پرواز zv4098 شماره بلیط ۰۰۰۲۴۴۵۰۴۲۴۱۳ بنام احسان صبوری و شماره بلیط 0002445041208 بنام میلاد عسگری هزینه کنسلی و عودت چطور میشه

  1. تحریریه علی‌بابا می‌گوید

   سلام میلاد عزیز
   امیدوارم حالتون خوب باشه 🙂
   اگر استرداد قبول شده باشه براتون با پیامک اطلاع‌رسانی میشه 🙂
   میتونین برای پیگیری، شماره سفارشتون رو به تیم پشتیبانی 24 ساعته ما اعلام کنین
   02143900000