فرودگاه های تایلند

فرودگاه های تایلند را بشناسید

معرفی هریک از فرودگاه‌های تاریخی و جذاب تایلند

تایلند کشور خوش آب‌ورنگی است که شب‌های تپنده‌ای دارد و نمی‌توان از طبیعت بکر و زیبایش چشم برداشت. اگر دوست داشته باشید سری به این کشور توریستی و زیبا بزنید و از معابد تاریخی و مذهبی و مراکز خرید پر زرق‌وبرقش دیدن کنید، بهترین راه سفر با هواپیما است. از آنجایی که تایلند از نظر صنعت گردشگری بسیار پیشرفت کرده، صنعت حمل‌ونقل آن نیز به‌روزتر شده است. به همین دلیل در ادامه این مقاله از مجله گردشگری علی بابا می‌خواهیم چند مورد از فرودگاه های تایلند را به شما معرفی کنیم و اطلاعات مفیدی در اختیارتان بگذاریم تا بتوانید یک سفر تمام عیار و بی‌دردسر را تجربه کنید.

۱. فرودگاه بین‌المللی دن موئنگ (Don Mueang International Airport)

اولین فرودگاه بین‌المللی تایلند که یکی از کهنسال‌ترین فرودگاه‌های دنیا هم محسوب می‌شود، همین فرودگاه دن موئنگ است. امروزه دن موئنگ ۸۰ خط هوایی دارد و به طور میانگین ۱۶۰ هزار پرواز در آن انجام می‌شود. به علاوه این فرودگاه پروازهای نسبتا مقرون‌به‌صرفه‌تری نسبت به سایر فرودگاه‌ها دارد. به همین خاطر در سال ۲۰۱۵ به عنوان اولین فرودگاه اقتصادی شناخته شد که افرادی با بودجه کم هم می‌توان از پروازهای آن استفاده کنند.

با توجه به اینکه فرودگاه دن موئنگ بسیار قدیمی است، تاریخچه جالبی هم دارد. مثلا در سال ۱۹۱۴ نیروی هوایی امپراطوری تایلند در آن تردد داشتند. ۱۰ سال بعد یعنی سال ۱۹۲۴ این فرودگاه با هدف انجام پروازهای بازرگانی فعالیت داشت. به همین خاطر این فرودگاه اولین فرودگاه در جهان بود که هم پروازهای نظامی و هم پروازهای بارزگانی در آن انجام می‌شد.

با ورود و شروع فعالیت فرودگاه بین‌المللی سووار نابومی پروازهای این فرودگاه قدیمی به طرز چشمگیری کاهش پیدا کرد. البته فرودگاه دن موئنگ نیز برای افزایش دوباره پروازهای خود دست به اعمال تغییراتی زد که این تغییرات در سال ۲۰۰۷ انجام شد. از آن به بعد پروازهای مقرون‌به‌صرفه‌تری در این فرودگاه انجام می‌شد. امروزه هم چند خط هوایی مانند ایر آسیا و تای اینترنشنال به همکاری با این فرودگاه ادامه داده‌اند.

در این فرودگاه دو ترمینال وجود دارد که یکی از آنها پروازهای بین‌المللی و دیگری پروازهای داخلی را ساپورت می‌کنند. البته امروز تنها پروازهای داخلی در آن انجام می‌شود که می‌تواند در روز ۳۰ میلیون پرواز را انجام دهد. یکی از نقاط قوت این فرودگاه ارتفاع ۳ متری مسیر نشست هواپیمای آن است. همچنین طول مسیر نشست در این فرودگاه ۳۷۰۰ متر است.

فرودگاه های تایلند

آدرس فرودگاه بین‌المللی دن موئنگ در گوگل مپ

۲. فرودگاه بین‌المللی سووار نابومی (Suvarnabhumi)

بانکوک تایلند دو فرودگاه بین‌المللی دارد که یکی از آنها با نام سووار نابومی شناخته می‌شود. شاید برایتان جالب باشد که بدانید نام این مرکز از فرودگاه های تایلند از یکی قبایل باستانی آسیایی الگوبرداری شده که در تاریخ با نام «سرزمین زرین» یاد شده است. فرودگاه سووار نابومی ۲۶ کیلومتر با پایتخت تایلند فاصله دارد.

این فرودگاه که در بانکوک قرار دارد، زیربنایی در حدود ۷۴۰۰ هکتار را به خود اختصاص داده است. فرودگاه سووار نابومی در سال ۲۰۰۶ بنا شد و در اوایل زمان ساخت تنها پروازهای داخلی را انجام می‌داد؛ اما به تدریج پروازهای خارجی هم به لیست پروازهای آن افزوده شد. البته فرودگاه سووار نابومی را با نام فرودگاه جدید هم می‌شناسند.

این فرودگاه با سایر فرودگاه‌های تایلند و حتی دنیا چند تفاوت دارد. اولین تفاوت ارتفاع برج مراقبت است که بالغ بر ۲۱۰۰ متر ارتفاع دارد و در دنیا بی‌سابقه است. تفاوت دوم نیز داشتن یک بنای جدا به عنوان ترمینال مسافری است که ۵۶۳ هزار مترمربع مساحت دارد. از این رو فرودگاه سووار نابومی به عنوان چهارمین فرودگاه تک ترمینالی در دنیا معرفی می‌شود.

فرودگاه های تایلند

طبق آخرین آماری که در سال ۲۰۱۲ منتشر شد، بالغ بر ۵۳ میلیون مسافر از طریق فرودگاه تایلند بانکوک پرواز انجام دادند. این موضوع سبب شد سووار نابومی در ردیف دوازدهم شلوغ‌ترین فرودگاه‌های دنیا قرار بگیرد. این موضوع همچنین باعث شد سووار نابومی اولین فرودگاه شلوغ تایلند شود و جایگاه ششم شلوغ‌ترین فرودگاه آسیا را هم از آن خود کند.

فرودگاه سووار نابومی با داشتن ۹۵ خط هوایی به راحتی جمعیت مسافران را مدیریت می‌کند. از بحث تفاوت‌ها که بگذریم، بد نیست به نقاط قوت آن اشاره‌ای داشته باشیم. مسیر نشست هواپیما در این فرودگاه ۲ متر از سطح دریا فاصله دارد و هواپیما می‌تواند به راحتی در باندی به طول ۴۹۰۰ متر بنشیند. رستوران، وای‌فای، نمازخانه، آرایشگاه، سالن ماساژ، صرافی و… نیز از امکانات رفاهی این فرودگاه هستند.

شما عزیزان برای رفتن به مقصد موردنظرتان می‌توانید علاوه‌بر کرایه اتومبیل از سرویس رایگان فرودگاه، تاکسی‌ها، خودروهای وی‌آی‌پی، اتوبوس و ون‌ها استفاده کنید. برای گشت‌وگذار در شهر بانکوک تایلند بهترین وسیله یک اتومبیل شخصی است. برای این منظور می‌توانید اتومبیل‌هایی را کرایه کنید. البته سرویس‌های رایگان فرودگاه های تایلند نیز این کار را برایتان انجام می‌دهند.

گزینه بعدی برای گردش و تردد بین شهری استفاده از تاکسی‌ها است. در هر ساعتی که پرواز شما در فرودگاه تایلند بنشیند، می‌توانید از این تاکسی‌ها استفاده کنید. گزینه مرفه‌تر هم خودروهای ویژه‌ای هستند که همیشه برای خدمت‌رسانی به شما آماده‌اند.

البته لازم به ذکر است که شما می‌توانید نوع و مدل ماشین خود را هم انتخاب کنید. اگر دنبال تردد مقرون‌به‌صرفه‌تری باشید، بهترین گزینه سوار شدن به اتوبوس و ون‌های مسافربری است. برای اتوبوس‌ها ۱۱ مسیر و برای ون‌ها ۹ مسیر موجود است. اگر هم دوست دارید در یک تور شهر گردی باحال شرکت کنید، باید بین ساعات ۵ صبح تا ۱۲ شب در فرودگاه های تایلند حضور داشته باشید. راستی یادتان باشد که این فرودگاه پرواز باربری ندارد.

آدرس فرودگاه بین المللی سووار نابومی در گوگل مپ

۳. فرودگاه بین‌المللی پوکت تایلند (Phuket International Airport)

یکی از جزایری که جنبه توریستی دارد، جزیره پوکت است. این جزیره به دلیل داشتن تورها و هزینه‌های مقرون‌به‌صرفه و همچنین سهولت در اخذ ویزا به یکی محبوب‌ترین مقاصد گردشگری تبدیل شده است.

فرودگاه پوکت میان چند فرودگاه تایلند از نظر تردد در جایگاه سوم قرار دارد. طبق جدیدترین آمار منتشر شده، در سال بیش از ۱۵ میلیون پرواز مسافر از ترمینال‌های این فرودگاه به سفرهای خارجه می‌روند. این فرودگاه پرتردد با شهر پوکت ۳۲ کیلومتر فاصله دارد. فرودگاه پوکت تایلند نیز دو ترمینال مسافربری دارد.

ترمینال اول مختص پروازهای خارجی و ترمینال دوم مربوط به پروازهای داخلی است. البته ترمینال دیگری هم در این فرودگاه تأسیس شده که می‌تواند ۵ میلیون مسافر را به مقصد دلخواه منتقل کند. این ترمینال که با نام ترمینال ایکس شناخته می‌شود، در سال ۲۰۱۴ به لیست پروازهای چارتر این فرودگاه افزوده شده است.

فرودگاه بین‌المللی پوکت تایلند

فرودگاه پوکت تایلند هم نقاط قوت خودش را دارد. مثلا وای‌فای رایگان دو ساعته، دکه اطلاعات، صرافی، دستگاه عابر بانک، انواع رستوران و کافی‌شاپ، انواع مرکز خرید، استراحتگاه و… از امکانات این فرودگاه محسوب می‌شود. البته ناگفته نماند که مراکز درمانی هم از ۶ صبح تا ۱۲ شب برای هرگونه مساله پزشکی باز هستند. این فرودگاه همچنین امکاناتی را هم برای عزیزانی که از نظر جسمی و ذهنی توانا نیستند، فراهم کرده است.

برای رفتن به این فرودگاه تایلند وسایل نقلیه‌ای همچون اتوبوس، تاکسی و لیموزین مورد استفاده قرار می‌گیرد. مسلما برای تردد اقتصادی، بهتر است اتوبوس‌ها را انتخاب کنید. برای این منظور باید سوار اتوبوس‌هایی شوید که نماد و نام فرودگاه روی آنها نقش بسته است. لازم به ذکر است که این اتوبوس‌ها در ساعاتی خاص آماده سرویس‌دهی به مسافران هستند.

تکلیف تاکسی‌ها هم که روشن است. هر ساعتی که بخواهید می‌توانید سوار بر تاکسی به سمت فرودگاه بروید. اما اگر عاشق ماشین‌های لاکچری باشید، بهترین گزینه برای شما تردد با لیموزین است. مسلما کرایه لیموزین بیشتر از سایر وسایل نقلیه است؛ اما در عین حال می‌توانید از امکاناتی بهره‌مند شوید که در اتوبوس و تاکسی وجود ندارد.

آدرس فرودگاه بین المللی پوکت تایلند در گوگل مپ

۴. فرودگاه بین‌المللی پاتایا (Airport U-Tapao International)

پاتایا یکی از شهرهای تایلند است که در دنیای امروز نظر گردشگران بسیاری را به خود جلب کرده است. در حقیقت پاتایا با داشتن سالانه ۵ میلیون نفر گردشگر جزو توریست‌پذیرترین شهرهای تایلند است. یکی فرودگاه های تایلند که در شهر پاتایا قرار گرفته است، فرودگاه بین‌المللی پاتایا است. این فرودگاه با نام یوتاپائو نیز شناخته می‌شود و در فاصله ۴۵ کیلومتری شهر پاتایا و بین شهر رایونگ و پاتایا  قرار گرفته است. همچنین فاصله آن تا شهر بانکوک ۱۴۰ کیلومتر است.

جالب است بدانید در این فرودگاه علاوه‌بر پروازهای مسافرتی خارجی و داخلی، پروازهای نظامی نیز انجام می‌شود. از مشخصه‌های منحصربه‌فرد آن می‌توان به ارتفاع ۱۳ متری باند فرودگاه نسبت به دریا و همچنین مسیر ۳۵۰۰ کیلومتری آن اشاره کرد. پروازهای داخلی شهرهای چیانگ مای، اوندن تانی و هات یای را شامل می‌شود. پروازهای خارجی نیز شامل شانگهای، ماکائو، نانچنگ و نانینگ چین، سنگاپور و کوالامپور است.

در این فرودگاه یک ترمینال وجود دارد که هم برای پرواز داخلی و هم برای پرواز خارجی مورد استفاده قرار می‌گیرد؛ بنابراین بنای آن خیلی بزرگ نیست. زیربنای ساختمان فرودگاه تایلند پاتایا روی زمینی به اندازه ۲۶۱۰ مترمربع ساخته شده است. ترمینال دوم نیز در دست ساخت است. مسئولین فرودگاه قصد دارند با ساخت گیت سوم، این فرودگاه را به یکی از پرترددترین فرودگاه های تایلند تبدیل کنند. البته همین الان هم فرودگاه پاتایا در سال ۵۰ میلیون مسافر را جابه‌جا می‌کند.

در فرودگاه پاتایا تایلند می‌توانید با استفاده از تاکسی و اتوبوس بعد از پرواز به مقصد موردنظر خود بروید. پیش‌تر گفته شد که فرودگاه یوتاپائو خیلی بزرگ نیست؛ اما با این حال نقاط قوت بسیاری دارد. از امکانات رفاهی آن می‌توان به صرافی، دکه اطلاعات، مرکز درمانی و دارویی، رستوران و کافه، پارکینگ مجهز و ارزان، دکه فروش صنایع دستی، مرکز وسایل گمشده و… اشاره کرد.

فرودگاه های تایلندآدرس فرودگاه بین المللی پاتایا در گوگل مپ

۵. فرودگاه بین‌المللی چیانگ مای (Chiang Mai International Airport)

در میان همه مراکز فعال به عنوان فرودگاه های تایلند فرودگاه بین‌المللی چیانگ مای در ردیف شلوغ‌ترین‌ها قرار دارد و همانطور که از نامش پیداست در شهر چیانگ مای قرار دارد. در این فرودگاه ۱۰ خطوط هوایی وجود دارد. بنابر آمار منتشر شده در سال نزدیک به ۲ میلیون نفر از طریق این فرودگاه سفر می‌کنند. برخی از امکانات آن هم شامل رستوران، سالن آرایشی و استراحت، انواع کافه، مراکز درمانی و دارویی، صرافی و… می‌شوند.

فرودگاه بین‌المللی چیانگ مایآدرس فرودگاه بین المللی چیانگ مای در گوگل مپ

۶. فرودگاه بین‌المللی هت یای (Hat Yai International Airport)

فرودگاه بین‌المللی هت یای را می‌توانید در ضلع جنوبی تایلند پیدا کنید. باند پرواز این فرودگاه با سطح دریا ۲۷ متر فاصله دارد. همچنین مسیر نشست هواپیما بالغ‌بر ۳ هزار متر است. امروزه طبق آمار سالانه ۱.۵ میلیون نفر از طریق این فرودگاه سفر می‌کنند. اما برنامه‌ای برای توسعه آن پی‌ریزی شده و انتظار می‌رود که فرودگاه هت یای بتواند این آمار را تا ۲.۵ میلیون نفر افزایش دهد. لازم به ذکر است که این فرودگاه تایلند به منظور انتقال بار یا همان باربری امکانات ویژه‌ای دارد و در آن حمل بارها تا ۱۲ هزار تن انجام می‌شود.

فرودگاه بین‌المللی هت یایآدرس فرودگاه بین المللی هت یای در گوگل مپ

برای سفر به تایلند باید چگونه اقدام کنید؟

برای سفر به تایلند مشخصا باید از فرودگاه امام خمینی اقدام کنید. خطوط هواپیمایی طرف قرارداد با فرودگاه های تایلند هم عبارتند از: کویت ایرویز، ماهان، عمان ایز، فلای دوبی، ایر آسیا، ایر ایران، تای ایرویز، امیریتس، اینترنشنال، قطر ایرویز، اتحاد ایرویز و هواپیمایی قشم.

فرودگاه های تایلندقوانین فرودگاه های تایلند

قبل از اینکه از طریق یکی از فرودگاه های تایلند سفر خود را آغاز کنید، پیشنهاد می‌کنیم که حتما مروری هم بر قوانین و مقررات آن داشته باشید تا حین پرواز مشکلی برای شما پیش نیاید.

بررسی‌های امنیتی در فرودگاه

همانطور که می‌دانید به محض ورود به فرودگاه مدارک شما اعم از پاسپورت، بلیط و … بازرسی می‌شود. پس از آن باید از یک درگاه که به فلزیاب مجهز است، عبور کنید. در این مرحله می‌بایست هر شیء فلزی از جمله کمربند، ساعت، انگشتر و حتی کفش پاشنه‌دار را درآورید و همراه کت یا ژاکت در جایگاه مخصوصی قرار دهید تا بازرسی شود. در ادامه نیز موبایل، تبلت و هر وسیله الکترونیکی دیگر را هم باید به منظور بازرسی در جایگاه خود قرار دهید. چنانچه ظرفی از مایعات داشته باشید، باید آن را در جایگاه ویژه بازرسی مایعات قرار دهید. البته قوانین مربوط به هر بخش در ادامه توضیح داده شده است.

همانطور که با روند کار آشنا هستید، اگر اولین بار از درگاه عبور کرده و صدایی از آن بلند نشود تمام لوازم‌تان به شما بازگردانده می‌شود. چنانچه بازرسی بدنی شما به مرتبه دوم کشیده شود و مجددا هشدار درگاه بلند شود، باید به مقامات اجرایی پاسخگو باشید.

فرودگاه های تایلند

قوانین مربوط به ارز در فرودگاه های تایلند

طبق قانون و مقررات فرودگاه تایلند مجاز به ورود هر نوع ارزی هستید. البته لازم به ذکر است ارزی که به همراه دارید، باید حداکثر ۲۰ هزار دلار باشد. چنانچه بیش از این مبلغ به همراه داشته باشید، باید با درخواست فرم و جواب به پرسش‌های آن مجوزی برای حمل این مبلغ دریافت کنید.

قوانین مربوط به چمدان و ساک‌ها

در فرودگاه تایلند در هر شهر آن، قوانین مربوط به چمدان و ساک‌ها مشابه است. ابتدا باید بدانید که چمدان شما بر اساس برخی از مشخصات گروه‌بندی می‌شوند. یک چمدان ایده‌آل در فرودگاه تایلند چمدانی است که از نظر طول و عرض و بلندی حداکثر ۱۵۸ سانتی‌متر باشد.

اگر بچه نوزاد داشته باشید، می‌توانید کیفی به وزن ۱۰ کیلوگرم نیز با خود داخل هواپیما ببرید. حمل کیف پول و کیف‌دستی، ساک با طول ۵۶، عرض ۴۵ و ارتفاع ۳۵ سانتی متر، لوازم موردنیاز کهنسالان مثل عصا و… با داشتن وزن ۷ کیلوگرم، ظرف غذای نوزاد، وسایل بلوری و شیشه‌ای نیز برای مسافران مجاز است.

حمل غذاهای گوشتی و دریایی پس از بازرسی مانعی ندارد، به شرط اینکه در ظرف و یا پوشش مناسبی قرار گرفته باشد. چنانچه یکی از لوازم نام‌برده را همراه داشتید، باید آن را زیر صندلی خود بگذارید.

فرودگاه های تایلندمحتوای چمدان و ساک‌ها در فرودگاه های تایلند

طبق مقررات فرودگاه تایلند ورود هر چیزی که به سلامتی، محیط‌زیست و امنیت کشور ضرر وارد کند، ممنوع و جرم است. بر همین اساس حمل مایعات و مواد آتش‌زا، مواد رادیو اکتیو، سمی و میکروبی، اشیاء منفجرکننده و خورنده، پودرهای مضر به جز موارد مشخص شده، باطری‌های لیتیومی که بیش از ۰.۳ گرم وزن دارند و وسایل دارای اکسیژن مایع و هوایی همگی ممنوع هستند. البته این قانون با مجوز و برای افرادی که به بیماری تنفسی مبتلا هستند، مانعی ندارد.

چه چیزهایی را می‌توانیم حمل کنیم؟

طبق قوانین مربوط به فرودگاه های تایلند نوشیدنی‌های الکلی که حداکثر ۷۰ درصد الکل دارند، مخازن و ظرف‌های مایعات که ظرفیت‌شان حداکثر ۱۰۰ میلی‌لیتر است، ریش‌تراش، اسلحه اسباب‌بازی، موبایل، تبلت، لپ‌تاپ، دوربین فیلمبرداری و عکاسی را می‌توانید در چمدان‌های خود قرار دهید. البته لازم به ذکر است که لوازم شیشه‌ای و ارزشمند را با خود حمل نکنید.

فرودگاه های تایلندقوانین مربوط به داروها در فرودگاه های تایلند

حمل برخی از داروها در همه فرودگاه‌های تایلند ممنوع است. اگر همراه با داروها نسخه، مدارک شناسایی و نامه پزشک را همراه داشته باشید، مانعی برای همراه داشتن داروهای خود ندارید. البته لازم به ذکر است که شما مجوزی دال بر فروش دارو نخواهید داشت.

داروهای مجاز در سفر

قوانین مربوط به اقلام وارداتی

هر شخصی با هر سن‌وسالی می‌تواند با در دست داشتن پاسپورت محصولاتی را به تایلند وارد کند. محصولاتی مانند سیگار حداکثر ۲۰۰ عدد، لوازم آرایشی و بهداشتی که حداکثر ۱۰ هزار بات (واحد پول تایلند) ارزش دارند. همچنین فیلم و کتاب‌های مجاز از جمله لوازمی هستند که ورود آنها به کشور تایلند مانعی ندارد.

در مقابل همراه داشتن و ورود اقلامی مثل پول‌های تقلبی، محصولاتی با شکل و طرح پرچم تایلند، اوراق بهادار، محصولات فیک و تصاویر نامتعارف ممنوع است و فرد حامل تحت پیگرد قانونی قرار خواهد گرفت؛ اما در صورتی که فردی مجوز به همراه داشته باشد، می‌تواند دارو، سلاح، مواد منفجره، اشیاء با ارزش، آثار هنری و دینی را با خود به تایلند وارد و از آن خارج کند.

پاسپورت و ویزاقوانین مربوط به مایعات در فرودگاه های تایلند

مواد مایع مثل نوشیدنی‌ها، سوپ و شربت، ژل مو و سایر ژل‌ها، کرم و انواع روغن‌های مایع، اسپری، خمیر دندان و لوازم آرایشی بهداشتی از جمله لوازمی هستند که وجودشان در چمدان شما مانعی ندارد.

قوانین مربوط به حیوانات خانگی

اگر قرار است حیوانات خانگی در تایلند با شما همسفر باشند، باید فرم حمل حیوانات را دریافت کنید. به علاوه باید پاسپورت حیوان، مدرک واکسیناسیون و مدارکی دال بر هار نبودن حیوان را به همراه داشته باشید. لازم به ذکر است که مجوز سلامتی و عدم‌بیماری حیوانات خود را باید ۳ روز پیش از سفر تهیه کنید. در حقیقت تاریخ آن باید برای سه روز پیش از سفر باشد.

فرودگاه های تایلنددر نهایت…

اگر درباره فرودگاه تایلند اطلاعات کافی ندارید، مهم است که پیش از حرکت قوانین و مقررات مربوط به هر فرودگاه را به طور کامل بررسی کنید تا حین پرواز محدودیت و مشکلاتی برایتان به وجود نیاید.

اشتراک گذاری

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.