فاصله تهران تا شیراز

فاصله تهران تا شیراز؛ سفری از زمان حال به گذشته

فاصله زمانی، کیلومتری و بهترین راه سفر

اگر این مطلب را می‌خوانید پس حتما قصد سفر به یکی از دو پایتخت ایران دارید. همین حالا باید برایتان مشخص کنم که مسیر پر از انتخاب‌های متعدد است که هرکدام می‌تواند نتیجه سفرتان را تغییر دهد پس با شناخت درست هدف انتخاب مسیر و وسیله نقلیه براساس آن فاصله تهران تا شیراز را با شادی پشت سر بگذارید. من در مجله گردشگری علی بابا هستم تا شما را در انتخاب‌های این مسیر همراهی کنم. ما را از خودتان دور نکنید.

قول می‌دهم هر سوالی که درباره فاصله تهران تا شیراز دارید اینجا جواب داده می‌شود.

فاصله تهران تا شیراز چقدر است؟
تهران تا شیراز ۹۰۰ کیلومتر فاصله زمینی و چیزی حدود ۶۵۰ کیلومتر فاصله هوایی دارد.
برای سفر به شیراز از تهران کدام وسیله نقلیه بهتر است؟
انتخاب بهترین وسیله نقلیه برای سفری طولانی بین دو استان به معیارهای مختلفی بستگی دارد، اما بهترین گزینه بین این دو شهر هواپیما و قطار است.
بهترین زمان سفر به شیراز چه زمانی است؟
سفر به شیراز زمان خاصی ندارد، اما بهترین و لطیف‌ترین آب‌وهوای این شهر در فصل بهار رقم می‌خورد؛ وقتی‌که بهارنارنج شکوفه می‌دهد.

نگاهی به فاصله زمانی و مسافتی تهران تا شیراز

شیراز، تهران یکی پایتخت سیاسی معاصر و دیگری پایتخت سیاسی تاریخ ایران است؛ شهرهایی دیدنی و مهم از هر نظر که حالا می‌خواهیم مسافت و زمان لازم برای رفت‌وآمد از آن‌ها به یکدیگر را بررسی کنیم. کسانی که اهل سفر به شیراز هستند، خوب می‌دانند مسافت بین این دو شهر چه جاده‌های زیبا و مهمی دارد.

در طول مسیر شهرهایی مثل اصفهان و یاسوج پیش رویتان است. هرچه هم نسبت به شهرهای اطراف جاده کم‌توجه باشید نمی‌توان به این مسیر توجه نکرد. شاید گردش در این شهرها زمان سفر را افزایش دهد شاید هم نه، اما مطمئنم کیفیت آن را افزایش می‌دهد.

فاصله زمانی و مسافتی تهران تا شیرازبرای سفر از تهران به شیراز یا برعکس راه درازی در پیش ندارید خصوصا اگر پای هواپیما وسط باشد. تقریبا ۶۲۰ کیلومتر فاصله هوایی بین این دو شهر است. مسافتی بسیار کوتاه که سفر هوایی آن ۱ و نیم ساعت بیشتر طول نمی‌کشد. یعنی تا بروید جای خود را روی صندلی هواپیما درست کنید و کمی به اطراف نگاه کنید خود را بالای ستون‌های بلند تخت جمشید می‌یابید.

شرایط برای سفر زمینی به عوامل مختلفی بستگی دارد. مسیر و وسیله نقلیه مهم‌ترین آن‌هاست که در صورت انتخابی متفاوت دو تا سه ساعت بیشتر باید صبر کنید. درکل میانگین مسیرهای بین شیراز و تهران چیزی حدود ۹۰۰ کیلومتر است. عبور از این مسافت با خودرو شخصی ۱۰ ساعت و قطار حدود ۱۵ ساعت زمان نیاز دارد.

سفر به شیراز با ماشین شخصی

درکل مسیرهای بین تهران و شیراز را می‌توان به قبل اصفهان و بعد از آن تقسیم کرد. اگر تنظیماتتان روی سیستم قدیم و جاده‌کشی قدیمی ایران باشد مسیری جدا و اگر مودتان روی اتوبان تنظیم باشد، مسیر متفاوتی را باید طی کنید.

فاصله تهران تا شیراز تا اصفهان

از تهران به‌سمت شیراز دو شهر مهم از نظر سیاسی و گردشگری وجود دارد. اولین شهر قم است. قم که یکی از استان‌های مهم ایران هم از نظر گردشگری و هم از نظر سیاسی است مسیری مستقیم و سرراست از تهران دارد. بزرگ‌راه عریض و طویل تهران – قم فقط ۱ و نیم ساعت وقت شما را برای رانندگی تلف می‌کند.

بعد از قم دو مسیر پیش روی شماست. اولین مسیر و سرراست‌ترین آن‌ها ادامه همان بزرگ‌راه تهران – قم فقط از قم به نطنز و اصفهان است. جاده‌ای صاف، کامل، ۶ بانده و نوساز که سرتاسر سالم و البته پر از پلیس است.

فاصله تهران تا شیراز تا اصفهانمسیر دوم از قم به اصفهان به سلفچگان معروف است. بیشتر ماشین سنگین‌ها عاشق این جاده هستند. ازآن‌جایی‌که چند منطقه صنعتی مهم، معادن و کارخانه‌های زیادی در این مسیر وجود دارد، جاده سلفچگان پر از ماشین سنگین است. اگر لایی بین ماشین سنگین‌ها و ترمز برای عبور آن‌ها را دوست دارید از اینجا بروید.

مسیر تهران به شیراز از اصفهان به بعد

اگر علاقه‌ای به حضور در اصفهان برای مشاهده جاذبه‌های گردشگری برنامه ندارید و از اتوبان به اصفهان رسیده‌اید به‌سمت مرکز شهر راه کج نکنید. مسیر شما درصورتی‌که از بزرگ‌راه به‌سمت اصفهان آمده باشد مستقیم به‌سمت کمربندی این شهر و سپس آباده استان شیراز می‌رود. این مسیر کاملا آماده، سالم و نو است تاحدی که همین امسال افتتاح شده است.

مسیر تهران تا شیراز با چاشنی آبشار و پیچ‌وخم جاده

جا دارد پیشنهاد جذابی به هر مسافری که از طریق جاده به شیراز می‌رود، بدهم. بعد از اصفهان تا شهررضا جاده مشترک است. نقطه تفاوت بعد از شهررضا شروع می‌شود. جایی‌که باید بین سمیرم و آباده یک مسیر را انتخاب کنید. در واقع مسیر آباده بزرگ‌راهی عریض و طویل است که تا خود شیراز ادامه دارد. سرراست است و مستقیم، مخصوص آن‌ها که لذتی از هیجان و نوشیدن چایی کنار پرتگاه و آبشار نمی‌برند.

مسیر تهران تا شیرازدرصورتی‌که مسیر سمیرم – یاسوج به‌سمت شیراز پر از پیچ‌وخم آبشار، خروجی‌های شگفت‌انگیز به‌سمت پرتگاه‌های تماشایی و… است. البته با انتخاب این مسیر مسافت و زمان رسیدن به شیراز بسیار طولانی است خصوصا که بخواهید توقف هم کنید. درضمن این مسیر اصلا برای زمستان مناسب نیست و باب تابستان با خورشید گرم است که تقریبا در هوای سرد کوهستانی‌اش جایی ندارد.

سفر به شیراز با قطار

با گسترش سیستماتیک مسافرت و جابه‌جایی قطار به یکی از پرکاربرد و البته پرطرفدارترین وسایل نقلیه تبدیل شد. لوکومتیوهای کند و قدیمی حالا به یکی از پرسرعت‌ترین جنبنده‌های ساخت دست بشر تبدیل شده‌ است. خوشبختانه در ایران نیز خصوصا برای مسیرهای مهم سفر که تهران – شیراز هم جزئی از آن‌هاست قطارهای باکیفیت و مهمی در نظر گرفته شده است.

قطارهای درجه یک شرکت‌های ریلی ایران می‌توانند سفر راحت و بدون دردسری برایتان رقم بزنند. به‌شخصه قطار را به هر وسیله نقلیه دیگری ترجیح می‌دهم. قطار خانه متحرک تقریبا امن و ارزانی است که کار را برای مسافر راحت می‌کند. رانندگی ندارد، روی زمین است، محیط امن و راحتی دارد و دردسر هواپیما و قیمت زیادش را هم ندارد. همین مسئله باعث شده من عاشقش باشم خصوصا که از پنجره قطار می‌توان جاهایی را دید که خودرو به عمرش هم نمی‌رود.

سفر به شیراز با قطاراز نظر مسافت و مدت‌زمان سفر، قطار گزینه پرچالشی است. مدت‌زمان سفر با قطار از تهران به شیراز چیزی حدود ۱۵ ساعت است. مسیری طولانی، اما راحت‌تر از خودرو و اتوبوس که خیلی ساده همه‌چیز را در اختیارتان قرار می‌دهد. باتوجه‌به مدت‌زمان اگر سفر زمینی با اتوبوس را نمی‌پسندید، بهتر است از خودرو شخصی یا هواپیما استفاده کنید که در ادامه پته‌اش را روی آب می‌ریزم.

سفر به شیراز با هواپیما

هرچه هم سخت‌پسند باشیم اگر پای فوبیا یا چنین چیزی در میان نباشد، هواپیما یک وسیله نقلیه پرفکت و لاکچری برای سفر است. به‌نظرم فرقی نمی‌کند مسیر سفر داخلی باشد یا خارجی. پرواز با هواپیما هر چیز که بخواهید را دارد. ۶ صبح که سوار هواپیما شوید برای ساعت ۸ سر قرار کاری در خیابان زند شیراز هستید. اصلا کار پیچیده‌ای نیست،

سفر به شیراز با هواپیماکدام مسیر مناسب‌تر است؟

اینکه بخواهید از جایی به جایی بروید، چرا بروید با چه وسیله‌ای در انتخاب مناسب‌ترین یا بهترین گزینه بسیار موثر است. به‌شخصه فارغ از زمان سفر و قیمتش قطار را به هر وسیله دیگری ترجیح می‌دهم. خیلی راحت تا مقصد خواب، خوراک، حتی کار و آمادگی‌های قبل از قرار یا هر چیز دیگری را می‌توان داشت و مرور کرد. البته هواپیما هم درصورتی‌که هزینه برایتان معیار نباشد، گزینه خوبی است. خصوصا که خطوط هوایی داخلی به هر نقطه هم پرواز دارد.

فاصله تهران تا شیرازبا خودرو شخصی در جاده‌های بین تهران و شیراز باید مثل گنج‌یاب باشید. کسی که می‌خواهد گنج‌های مسیر را بیابد و از حضور کنار آن‌ها لذت ببرد مسیر تهران، قم، اصفهان، شهررضا، سمیرم، یاسوج، شیراز را انتخاب می‌کند. مسیری همه‌چیز تمام که قسمتی از آن بزرگ‌راه و قسمتی پرپیچ‌وخم است. هدف سفر، اینجا دخالت زیادی دارد. اگر هدفتان سفر برای سفر و تجربه و زندگی جدید است پس در همین مسیر دنبالشان بگردید.

فاصله تهران تا شیراز چرا و چگونه؟

وجه مشترک دو شهر شیراز و تهران در پایتخت بودنشان است. یکی پایتخت تاریخ و دیگری پایتخت سیاست. یکی مرکز پرورش ایران و دیگری مرکز مدیریت. سفر از این یکی از آن‌ها به دیگری کار سختی نیست فقط کمی صبر، حوصله با چاشنی خلاقیت می‌خواهد که بتوان سفری جذاب از آن درآورد. مسیر ساده و شناخته شده است. هرکدام را انتخاب کردید مقصدتان تهران بود یا شیراز فرقی نمی‌کند فقط توصیه می‌کنم سراغ جاذبه‌های تاریخی شهرها بروید. یکی تاریخ معاصر را پیش رویتان می‌آورد و دیگری اصالت را.

اشتراک گذاری

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

9 دیدگاه

 1. جواد شاهین می‌گوید

  لطفا کمک کنید بنده روز ۲۸دی فرقی نمیکنه چه ساعتی از شیراز باید ساعت ۹.۳۰تهران و ساعت ۲.۳۰برگردم شیراز باتشکر

 2. کامیاب می‌گوید

  سلام و خسته نباشید خدمت ادمین عزیز
  میخواستم بدونم سریع ترین قطار از تهران به شیراز چه قطاری هست و چند ساعت مسیر طول میکشه که برسه به مقصد؟

 3. sami912 می‌گوید

  قطار

 4. محمد حسین بیات می‌گوید

  با سلام لطفا بفرمایید چگونه بلیط قطار رفت و برگشت برای ۶ ام اذر ماه رفت و ۱۲ ام برگشت رزرو کنم

  1. avatar-image
   تحریریه علی‌بابا می‌گوید

   سلام محمد حسین عزیز 🙂
   در کتگوری قطار اپلیکیشن یا سایت علی‌بابا، مبدا و مقصدت، زمان و نفرات رو مشخص کن تا ظرفیت قطارها برات نمایش داده بشه و بتونی قطار موردنظرت رو رزرو کنی.

   1. ل می‌گوید

    الان اگه بگه کتگوری چیه .چی؟؟؟تاریخ رو نمیتونه بزنه یارو .حرف از کتگوری میزنی

   2. EL می‌گوید

    ایول باحال بود ۱۰۰ امتیاز

 5. سینا می‌گوید

  ممنون از مطلب خوبتون فقط یه نکته بگم که شیراز خیابونی به اسم “وکیل” نداره، یحتمل منظورتون “زند” بوده.

  1. avatar-image
   تحریریه علی‌بابا می‌گوید

   سلام سینا عزیز 🙂
   ممنون از نکته‌سنجی شما. این مورد در متن اصلاح شد.