1 airport moscow

با ۳ تا از مهم‌ترین فرودگاه های مسکو آشنا شویم

روسیه یکی از پهناورترین کشور‌های جهان است که از شرق قاره اروپا تا شمال قاره آسیا را فرا گرفته است. پایتخت این کشور پهناور مسکو است که بزرگ‌ترین شهر روسیه و قاره اروپاست. از شهر‌های مهم دیگر روسیه می‌توانیم به سن پترزبورگ اشاره کنیم که شهری لوکس و فوق‌العاده زیباست. به همین خاطر همیشه گردشگران زیادی برای گردش و بازدید به آن سفر می‌کنند.

تردد در روسیه به خاطر موقعیت خاص جغرافیایی آن بسیار بالاست. از این رو فرودگاه‌های متعدد و مختلفی در آن ساخته شده است؛ ولی بیشترین پرواز‌ها در دو شهر مسکو و سن پترزبورگ انجام می‌شود. اما در ادامه قصد داریم تنها فرودگاه های مسکو را به شما معرفی کنیم و همه چیز را درباره آنها با شما در میان بگذاریم. از اطلاعات پرواز فرودگاه مسکو گرفته تا رستوران‌ها، فروشگاه‌ها و امکاناتی که دارند. اگر قرار است به روسیه سفر کنید مطمئن باشید این اطلاعات حسابی به کارتان می‌آید.

 

خب برویم و با راهنمای فرودگاه مسکو آشنا شویم.

۱ – فرودگاه بین المللی شرمتیوو مسکو – A. S. Pushkin Sheremetyevo International Airport

فرودگاه بین المللی شرمتیوو بزرگ‌ترین فرودگاه مسکو به حساب می‌آید. سازمان بین‌المللی حمل و نقل هوایی این فرودگاه را با نام SVO می‌شناسد. اگر بخواهیم پیشینه‌ای از این فرودگاه بدانیم، باید بگوییم که فرودگاه بین المللی شرمتیوو مسکو در ابتدا به منظور استفاده‌ نظامی ساخته شده و کاربری نظامی داشته است؛ اما از سال ۱۹۵۹ کاربری غیرنظامی به خود گرفت.

این فرودگاه نه تنها در مسکو بلکه در سراسر جهان یکی از پرترددترین فرودگاه‌ها به حساب می‌آید. به طوری که طبق گزارشات سال ۲۰۱۷ میلادی، بیش از ۴۰ میلیون نفر مسافر از طریق این فرودگاه جابه‌جا شدند و بیش از ۳۰۸ هزار بار نشست و برخاست هواپیماها در این فرودگاه انجام شده است. جالب‌تر این که این مقدار در سال ۲۰۱۸ افزایش ۱۶ درصدی داشته است. اگر بخواهیم قطب فعالیت شرکت هواپیمایی اروفلات (Aeroflot) را به طور واضح معرفی کنیم گزینه‌ای جز فرودگاه بین المللی شرمتیوو مسکو در دسترس نیست.

فرودگاه های مسکو

اگر بخواهیم از نظر موقعیت جغرافیایی این فرودگاه را مورد بررسی قرار دهیم، باید بگوییم فرودگاه بین المللی شرمتیوو در ۲۹ کیلومتری شمال غربی مسکو قرار گرفته است و از نظر موقعیت داخلی می‌توان آن را به دو بخش شمالی و جنوبی تقسیم‌بندی کرد که با سیستم اتوبوسرانی فرودگاه بهم متصل می‌شوند.

آدرس فرودگاه بین المللی شرمتیوو مسکو در گوگل مپ

ترمینال های فرودگاه شرمتیوو

اگر بخواهیم ترمینال های فرودگاه بین المللی شرمتیوو را معرفی کنیم باید بگوییم ۶ ترمینال در این فرودگاه وجود دارد که از A تا F نام‌گذاری شده‌اند. از این ۶ ترمینال، ۴ ترمینال به پرواز‌های بین‌المللی اختصاص داده شده است. ۱ ترمینال به پرواز‌های داخلی و ۱ ترمینال دیگر هم مربوط به پرواز‌های خصوصی است.

حال بیایید ترمینال‌های این فرودگاه را به صورت جزئی‌تر مورد بررسی قرار دهیم، در ابتدا بد نیست به این موضوع اشاره کنیم که با توجه به تقسیم بندی که انجام دادیم، ترمینال‌های B و C جزو ترمینال‌های شمالی و ترمینال‌های D و E و F هم در بخش ترمینال‌های جنوبی قرار دارد.

 • ترمینال A : این ترمینال که در سال ۲۰۱۲ ساخته شد، به پرواز‌های خصوصی اختصاص داده شده است.
 • ترمینال B : این ترمینال جزو ترمینال‌های قدیمی و فرودگاه بین المللی شرمتیوو به حساب می‌آید که در سال ۲۰۱۸ بازسازی شد؛ و اکنون ظاهری لوکس به خود گرفته است. از این ترمینال برای پرواز‌های داخلی استفاده می‌شود.
 • ترمینال C : این ترمینال به پروازهای بین‌المللی اختصاص داده شده است. ترمینال C از نظر قدمت ساخت نسبت به ترمینال B دیرتر ساخته شده و در جهت بهبود راه‌های هوایی فرودگاه بین المللی شرمتیوو طراحی شده است.
 • ترمینال D : این ترمینال یکی از اصلی‌ترین ترمینال های فرودگاه بین المللی شرمتیوو مسکو است که به پرواز‌های بین‌المللی اختصاص دارد. علت محوریت این ترمینال گنجایش بالای آن در جابه‌جایی مسافرین و همچنین ارتباط این ترمینال با ساختمان اصلی فرودگاه است.
 • ترمینال E : این ترمینال نیز مشابه ترمینال D برای پرواز‌های بین‌المللی است. این ترمینال مابین دو ترمینال D و F قرار گرفته و می‌توان گفت راه ارتباطی بین این دو ترمینال است. علت ساخت ترمینال E در حقیقت افزایش ظرفیت پروازهای بین‌المللی بوده است.
 • ترمینال F : بازی‌های تابستانی مسکو باعث شده بود که حجم پرواز‌های بین المللی به مسکو به طرز چشمگیری افزایش پیدا کند و موجب ترافیک هوایی فراوانی شده بود. از این جهت ترمینال F را مختص این نوع پرواز‌ها برای افزایش ظرفیت پرواز‌های بین‌المللی ساختند.

فرودگاه های مسکو

مراکز خرید فرودگاه شرمتیوو

در فرودگاه بین المللی شرمتیوو فروشگاه‌های لوکس و مدرنی هم وجود دارد که برای خودش یک بازارچه تکمیل است و امکانات جالبی را در اختیار شما می‌گذارد. به گونه‌ای که محال است به آنها سر بزنید و دست خالی بیرون بیایید.

فرودگاه های مسکو

راه‌های ارتباطی فرودگاه بین المللی شرمتیوو به مرکز شهر

امکانات حمل و نقلی که از فرودگاه بین المللی شرمتیوو به مرکز شهر فراهم شده، قطار بدون توقفی است که فرودگاه را در کمتر از ۳۵ دقیقه به مرکز شهر مسکو متصل می‌کند. این قطار به تمامی امکانات راحتی مجهز است. علاوه بر قطار، اتوبوس‌های شاتل نیز در این مسیر قرار گرفته‌اند که مسافرین را در کمترین زمان به مرکز شهر می‌رسانند.

تاکسی‌هایی نیز برای این فرودگاه در نظر گرفته شده است که این مسیر را برای مسافرین جهت ارتباط فرودگاه بین المللی شرمتیوو به مرکز شهر طی می‌کنند. همچنین بد نیست از نظر موقعیت جغرافیایی فرودگاه بین المللی شرمتیوو بدانید که این فرودگاه در جوار بزرگراهLeningradskoye  قرار گرفته و تاکسی‌های فرودگاه معمولا از این مسیر برای تردد استفاده می‌کنند.

اگر می‌خواهید از ایران به مسکو بروید و قصد دارید از این فرودگاه استفاده کنید، از دو شرکت هواپیمایی ایروفلوت و ایران ایر می‌توانید استفاده کنید.

فرودگاه های مسکو

۲ – فرودگاه بین المللی دوموده دوو مسکو – Moscow Domodedovo Airport

فرودگاه بین المللی دوموده دوو هم از نظر بزرگی و اهمیت دومین فرودگاه مسکو است. سازمان بین‌المللی حمل و نقل هوایی این فرودگاه را با نام DME می‌شناسد. این فرودگاه نیز همانند فرودگاه بین المللی شرمتیوو دارای ترافیک بار و مسافر است. اگر بخواهیم از این فرودگاه مسکو با فرودگاه بین المللی شرمتیوو مقایسه‌ای داشته باشیم، باید بگوییم که در سال ۲۰۱۷، بیش از ۳۰ میلیون نفر مسافر از طریق این فرودگاه جابجا شده‌اند که این رقم نسبت به سال قبل از آن با رشد ۷ درصدی همراه بوده است.

حال اگر بخواهیم ترمینال‌های این فرودگاه را مورد بررسی قرار دهیم، باید بگوییم که فرودگاه بین المللی دوموده دوو دارای دو ترمینال A و B است. ترمینال B برای پرواز‌های داخلی است و ترمینال A هم به پرواز‌های خارجی اختصاص یافته است. این فرودگاه دارای یک ساختمان اصلی است که به این دو ترمینال منتهی می‌شود.

فروشگاه‌های فرودگاه بین المللی دوموده دوو در دو ترمینال A و B گسترش پیدا کرده‌اند؛ اما به این علت که ترمینال A بین المللی است، گستردگی و تنوع فروشگاه در آن بیشتر است. این مجموعه فروشگاه‌ها فروشگاه دیوتی فری نامیده می‌شود.

آدرس فرودگاه بیین المللی دوموده مسکو در گوگل مپ

فرودگاه های مسکو

محل اسکان در فرودگاه بین المللی دوموده دوو

یکی از مزایای جالب این فرودگاه مسکو نسبت به فرودگاه‌های جهان که مزیت بزرگی هم به حساب می‌آید، این است که در سپتامبر سال ۲۰۱۷ هتل جدیدی با نام «اروتل اکسپرس» (Aerotel Express) در داخل ترمینال فرودگاه ساخته شد. این کار جالب برای مسافرین امکانی را فراهم می‌کرد که برای اقامت کوتاه‌مدت دیگر نیازی به خروج از فرودگاه نباشد. یا در سالن‌های انتظار ساعت‌ها معطل نشوند. پس عجیب نیست که مسافرین امتیاز بالایی برای این فرودگاه مسکو قائل هستند. به هرحال اروتل اکسپرس اولین هتلی بود که داخل ترمینال یک فرودگاه در روسیه ساخته می‌شد.

فرودگاه های مسکو

راه‌های ارتباطی فرودگاه بین المللی دوموده دوو به مرکز شهر

در این فرودگاه مثل فرودگاه بین المللی شرمتیوو تاکسی‌هایی قرار داده شده است که مسافرین را به سطح و مرکز شهر منتقل کند. اتوبوس‌هایی نیز برای جابه‌جایی مسافرین تعبیه شده است. همچنین از ریل قطاری با کلاس‌های متفاوت نیز در این فرودگاه استفاده شده است که مسافران را در عرض ۴۵ دقیقه به پایانه پاولتسکی (Paveletsky Rail Terminal) که در مرکز شهر مسکو قرار دارد می‌رساند.

فرودگاه های مسکو

اگر هنوز اقدام نکرده‌اید، حتما در مورد ویزای روسیه اطلاعات به دست بیاورید.

۳ – فرودگاه بین المللی ونوکووا مسکو – Vnukovo International Airport

فرودگاه ونوکووا پس از دو فرودگاه شرمیتوو و دوموده‌دوو، سومین فرودگاه اصلی شهر مسکو است. اگر بخواهیم مانند دو فرودگاه قبل از نظر جابه‌جایی مسافران تخمینی بزنیم باید بگوییم که فرودگاه ونوکوووا در سال ۲۰۱۵ میلادی با جابه‌جایی تقریبا ۱۶ میلیون نفر مسافر جایگاه سومین فرودگاه پرتردد روسیه را به خود اختصاص داده است.

سازمان بین‌المللی حمل و نقل هوایی این فرودگاه را با نام VKO می‌شناسد. اگر بخواهیم در مورد موقعیت جغرافیایی فرودگاه ونوکووا صحبت کنیم، باید بگوییم که این فرودگاه در ۲۸ کیلومتری از جنوب غربی شهر مسکو قرار دارد. این فرودگاه مسکو قطب شرکت‌های هوایی گازپروماویا (Gazpromavia)، آی-فلای (I-Fly)، پوبدا (Pobeda)، روسییا (Rossiya)، یو تیر اویشین (U Tair Aviation) است. اگر بخواهیم تخمینی از فاصله هوایی این فرودگاه ونوکوووا تا فرودگاه امام خمینی تهران داشته باشیم، این فاصله ۲۴۶۴ کیلومتر و معادل ۳ ساعت و ۱۱ دقیقه پرواز است. اگر از تهران قصد سفر به مسکو را داشته باشید و بخواهید از این فرودگاه مسکو و خط هوایی استفاده کنید، شرکت هواپیمایی ماهان این امکان را برای شما فراهم کرده است.

آدرس فرودگاه بین المللی ونوکووا مسکو در گوگل مپ

فرودگاه های مسکو

ترمینال های فرودگاه ونوکووا

این فرودگاه مسکو چهار ترمینال دارد که با نام A تا D نام‌گذاری شده‌اند. اما ترمینال‌های B و C غیرفعال هستند. از این رو تنها از ترمینال A برای پروازهای داخلی و خارجی و از ترمینال D هم برای پروازهای داخلی استفاده می‌شود.

فرودگاه های مسکو

راه‌های ارتباطی فرودگاه بین المللی دوموده دوو به مرکز شهر

برای این فرودگاه مسکو راه‌‍‌های ارتباطی پیشرفته‌ای به سطح و مرکز شهر در نظر گرفته شده است.

 • حرکت با قطار: خط مستقیم ایرو اکسپرس (Aeroexpress) در ۳۵ دقیقه مسافران را از مقابل پایانه فرودگاه به مرکز شهر انتقال می‌دهد.
 • مترو: طبق برنامه‌ریزی‌های انجام شده از سال ۲۰۲۰ میلادی خط ۸ مترو مسکو از این فرودگاه به شبکه قطار شهری مسکو ملحق خواهد شد.
 • حرکت با اتوبوس: اتوبوس‌های مستقر در فرودگاه به شماره‌‌های ۶۱۱ و ۶۱۱k  در کنار اتوبوس‌های ویژه بخش خصوصی آماده انتقال مسافران به ایستگاه‌های مختلف در سطح شهر هستند.
 • تاکسی: تاکسی‌های فرودگاه به صورت شبانه‌روزی آماده سرویس‌دهی به مسافران در سطح و حومه شهر مسکو هستند.

در نهایت…

دوستان عزیز در این مطلب سه تا از مهم‌ترین فرودگاه های مسکو را به شما عزیزان معرفی کردیم. امیدواریم این اطلاعات در سفر به روسیه به کارتان بیاید تا بتوانید سفر راحتی را تجربه کنید.

اشتراک گذاری

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

2 دیدگاه

 1. بهزاد خرمشاهی محمد آباد می‌گوید

  با سلام قیمت بلیط به مسکو چند می باشد ؟.

  1. avatar-image
   تحریریه علی‌بابا می‌گوید

   سلام بهزاد عزیز 🙂
   از روی سایت قیمت‌ها رو ببینید.