همه چیز درباره فرودگاه فرانکفورت آلمان

همه چیز درباره فرودگاه فرانکفورت آلمان

یک شروع خوب و دلپذیر تاثیر زیادی روی انرژی ما برای ادامه راه دارد. در بحث سفر، به خصوص سفرهای خارجی، نقطه شروع فرودگاه‌ها هستند. بهترین راه برای آرامش در سفر و کم کردن استرس، شناخت کامل فرودگاه و ریزه‌کاری‌های آن است. در این مطلب می‌خواهیم به معرفی کامل فرودگاه فرانکفورت آلمان بپردازیم. از تاریخچه و اطلاعات این فرودگاه بگوئیم، راه‌های دسترسی تا مرکز شهر را بررسی کنیم، درباره ترمینال‌ها صحبت کنیم و خلاصه فرودگاه فرانکفورت را مثل کف دست بشناسیم. در مورد سفر آلمان هم می‌توانید مقاله راهنمای مسافرت به آلمان را بخوانید.

آشنایی با فرودگاه فرانکفورت آلمان

فرودگاه فرانکفورت آلمان بعد از سه فرودگاه هیترو لندن، شارل دوگل پاریس و بین‌المللی آمستردام، پرترددترین فرودگاه اروپا است. این فرودگاه همانطور که از نامش پیداست، در شهر فرانکفورت آلمان قرار دارد. مقر اصلی شرکت هواپیمایی لوفت هانزا نیز در همین فروگاه است (اگر با لوفت هانزا آشنا نیستید بگویم که این شرکت از نظر مقاصد پروازی، دومین هواپیمایی جهان، از نظر درآمد چهارمین هواپیمایی جهان و در کل بزرگترین شرکت هواپیمایی آلمان است.)

با وجود چهار باند و دو ترمینال غول‌پیکر، این فرودگاه بین‌المللی سالانه ظرفیت جابجایی ۶۵ میلیون مسافر را دارد.از اینجا روزانه ۱۳۶۵ پرواز با مقصدهای مختلف (در حدود ۱۰۰ کشور جهان) انجام می‌شود. جالب است بدانید که تمام پروازهای فرودگاه فرانکفورت آلمان غیرنظامی هستند و هیچ هواپیمای جنگی حق جابجایی در این محدوده را ندارد! در کنار تردد هواپیماهای مسافربری، بخش مهمی از پروازهای فرانکفورت تجاری هستند. به همین دلیل تمام شرکت‌های هواپیمایی معتبر جهان، پروازهایی به این فرودگاه برنامه‌ریزی کردند.

تاریخچه فرودگاه فرانکفورت

فرودگاه فرانکفورت آلمان در یک نگاه

حالا بعد از آشنایی کلی با فرودگاه فرانکفورت، بیاید بقیه اطلاعات آن را در یک نگاه مرور کنیم.

 • نام فرودگاه به آلمانی: Flughafen Frankfurt am Main
 • نام‌های دیگر: با نام راین ماین نیز شناخته می‌شود.
 • لوکیشن: ۱۲ کیلومتری جنوب غربی از مرکز فرانکفورت
 • کانترها: تعداد ۴۱۰ کانتر پذیرش (۲۷۴ تا در ترمینال یک – ۱۳۶ تا در ترمینال دو)
 • کد یاتا: FRA
 • کد ایکائو: EDDF
 • مساحت: ۲۳۰۰ هکتار
 • ارتفاع از سطح آب: ۱۱۱ متر
 • سایت رسمی: frankfurt-airport.com

داستان تأسیس فرودگاه فرانکفورت آلمان

فرودگاه بین‌المللی فرانکفورت تاریخچه نسبتا طولانی در دلش دارد. داستان این فرودگاه به زمان حکومت نازی‌ها بر آلمان برمی‌گردد. در سال ۱۹۳۶ و در میان درگیری‌های جنگ جهانی دوم، فرودگاه فرانکفورت به هدف پروازهای نظامی تاسیس شد. وجود این فضای مجهز، نقش مهمی در پشتیبانی نیرو هوایی نازی داشت. نازی‌ها در سال ۱۹۹۴ با به کار گرفتن اسرای جنگی تلاش کردند فرودگاه را گسترش بدهند. اما کمی بعد با حمله نیروهای متفقین پروژه نابود شد. دست آخر در سال ۱۹۴۶ همه این ماجراهای جنگی به پایان رسید و فرودگاه با پروازهای مسافربری به فعالیتش ادامه داد.

داستان تاسیس فرودگاه فرانکفورت

ایرلاین‌ها و مقاصد پروازی فرودگاه فرانکفورت

در فرودگاه فرانکفورت آلمان تعداد ۹۸ ایرلاین از ۹۸ کشور جهان و ۳۰۶ شهر مختلف پرواز دارند. حدود ۷۷% این پروازها توسط ایرلاین لوفت هانزا و شرکت‌های وابسته آن انجام می‌شود. در میان این پروازها، نماینده کشور ما ایران ایر از مبدا فرودگاه امام خمینی IKA است. علاوه بر ایرلاین‌های مسافربری، پروازهای باربری متعددی در فرودگاه فرانکفورت آلمان فعالیت دارند. این فرودگاه برای امور باربری چندمنظوره، امکانات گسترده‌‌ حمل و نقل گمرکی دارد.

پرواز تهران به فرانکفورت

اگر عازم شهر فرانکفورت هستید برای پرواز به فرودگاه بین‌المللی فرانکفورت سه راه دارید: راه اول استفاده از پرواز مستقیم ایران ایر در فرودگاه امام خمینی است. در روش دوم شما می‌توانید بلیطی با توقف بخرید؛ مثلا اول از تهران به فرودگاه حمد قطر یا فرودگاه استانبول بروید و از آنجا هواپیمایتان را تعویض کنید. و روش سوم پرواز لوفتهانزا از تهران است. این پرواز شاید قیمت بیشتری داشته باشد اما فرصت تجربه یکی از بهترین ایرلاین‌های جهان را به شما می‌دهد. اطلاعات دقیق پرواز هر سه روش را می‌توانید با جستجوی مقصد فرانکفورت در علی بابا بررسی کنید.

طی ۲۴ ساعت چه اتفاقی در فرودگاه فرانکورت می‌افتد؟

برای اینکه حجم تردد فرودگاه دستتان بیاید، نظرتان را به این اینفوگرافیک جلب میکنم:

برنامه فرودگاه فرانکفورت

ترمینال های فرودگاه فرانکفورت آلمان

همان‌طور که گفتیم فرودگاه فرانکفورت دو ترمینال دارد. البته به دلیل افزایش میزان پروازها، ترمینال سوم هم در حال احداث است. طبق پیش‌بینی مسئولین پروژه، این ترمینال جدید در سال ۲۰۲۱ بهره‌برداری می‌شود. فاصله بین ترمینال یک و دو حدود ۱۵ دقیقه است. اتوبوس‌های زیادی بین دو ترمینال در رفت و آمد هستند که برای جابجایی می‌توانید از آنها استفاده کنید. بخش‌های مختلف ترمینال‌ فرودگاه فرانکفورت، برای تفکیک با حروف انگلیسی مشخص می‌شوند:

ترمینال شماره یک فرودگاه فرانکورت آلمان

ترمینال یک قدیمی‌ترین و بزرگترین ترمینال فرودگاه است. در این محدوده ظرفیت جابجایی ۵۰ میلیون مسافر در سال وجود دارد. این ترمینال در چهار بخش A,B,C,Z تفکیک شده است. در هر کدام از این سطوح پاسپورت و گذرنامه‌ها بررسی می‌شوند. پروازهایی مثل لوفتهانزا، چین ایر، ایرلاین‌های کانادا، ایرلاین‌های ترکی، ایرلاین‌های تایلند و سنگاپور از این ترمینال انجام می‌شوند. پرواز شرکت هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران هم در بخش C همین ترمینال است.

فرودگاه فرانکفورت

ترمینال شماره دو فرودگاه فرانکورت آلمان

این ترمینال در سال ۱۹۹۴ تاسیس شده است. ظرفیت جابجایی مسافر در ترمینال دو، حدود ۱۵ میلیون نفر در سال است. ایرلاین‌هایی مثل ایرلاین آمریکا، انگلیس، ژاپن، امارات، ایرلاین‌های عضو Skyteam و… از این ترمینال استفاده می‌کنند. ترمینال دو در بخش‌های E و D تفکیک شده است. برای مسیریابی بهتر ترمینال‌ها و نواحی آن، توصیه می‌کنیم قبل از پرواز نقشه فرودگاه فرانکفورت را دانلود کنید و در موبایلتان داشته باشید.

ترمینال های فرودگاه فرانکفورت

راه‌های دسترسی بین فرودگاه و مرکز شهر

یکی از مسائل مهم در فرودگاه، راه‌های دسترسی به مرکز شهر است. اکثر فرودگاه‌ها در حاشیه شهر احداث می‌شوند. به همین دلیل اولین کار بعد از رسیدن به فرودگاه، پیدا کردن راهی برای رفتن به مرکز شهر یا هتل است. چه بخواهید از فرودگاه فرانکفورت به مرکز شهر بروید، چه از مرکز شهر به فرودگاه، روش‌های مختلفی وجود دارد. ما تمام این روش‌ها را برایتان توضیح می‌دهیم.

 ۱- تاکسی

استفاده از تاکسی همیشه ساده‌ترین و البته گرانترین روش است. در تمام فرودگاه‌های دنیا تاکسی‌هایی در ورودی مستقر هستند که شما را به مقصدتان می‌رسانند. در فرودگاه فرانکفورت کافی است از فرودگاه خارج شوید و در ایستگاه‌های مخصوص، یک تاکسی بگیرید. خوشبختانه این فرودگاه فاصله زیادی با مرکز شهر ندارد. با استفاده از تاکسی در کمتر از نیم ساعت به مرکز شهر فرانکفورت می‌رسید. هزینه این مسیر چیزی حدود ۳۰ یورو است.

 ۲- اتوبوس

اگر هزینه تاکسی برایتان بالاست، می‌توانید از اتوبوس‌های عمومی استفاده کنید. فرودگاه فرانکفورت به سیستم اتوبوس عمومی شهری متصل است. برای دسترسی به ایستگاه اتوبوس باید به ترمینال یک فرودگاه بروید. در نزدیکی سالن ورودی می‌توانید از طریق خطوط اتوبوس‌رانی (خط ۵۸، یا خط ۶۱ در گیت ۳) خودتان را به مرکز شهر برسانید.

اتوبوس های فرودگاه فرانکفورت

 ۳- مترو

ایستگاه مترو در ترمینال یک محوطه B قرار دارد. برای پیدا کردن ایستگاه در هر نقطه می‌توانید از علائم راهنما یا متصدیان فرودگاه کمک بگیرید. بعد از پیدا کردن مترو، بلیط آن را از دستگاه‌ها تهیه کنید. بلیط تک سفره بزرگسال ۴.۵ یورو است. با خطوط S8 و S9 در ایستگاه S Bahn می‌توانید به مرکز شهر فرانکفورت بروید. در این ایستگاه هر ۱۵ دقیقه قطار جدیدی وارد می‌شود. فاصله فرودگاه تا مرکز شهر فقط چند ایستگاه است و حدود ۱۲-۱۰ دقیقه طول می‌کشد.

نکته: اگر از وسایل حمل و نقل عمومی استفاده می‌کنید، اول لوکیشن هتل‌تان را با ایستگاه‌های اتوبوس و مترو چک کنید. این کار ساده باعث می‌شود در نزدیک‌ترین ایستگاه به هتل پیاده شوید.  راستی علاوه بر سه روش بالا، شرکت ملی راه آهن آلمان، قرار است به زودی ایستگاه اختصاصی قطار فرودگاه فرانکفورت را تاسیس کند.

امکانات فرودگاه فرانکفورت آلمان

شما جزو کدام دسته هستید؟ آن دسته که فرودگاه را به چشم انتظار می‌بینند؟ یا آنهایی که نهایت استفاده را از امکانات فرودگاه می‌برند؟ در هر دو حالت خوب است با امکانات جذاب فرودگاه فرانکفورت آشنا شویم.

فیلم و سریال

چه چیز بهتر از اینکه زمان انتظار فرودگاه را با تماشای فیلم بگذرانید؟ فضاهای شخصی و خانوادگی تماشای فیلم در طبقه دو ترمینال یک، نزدیک گیت Z58، A52 و B42 قرار دارند. به همین سادگی یک فیلم پرطرفدار را پلی کنید و از زمان انتظار فرودگاه لذت ببرید.

تماشای فیلم در سالن انتظار فرودگاه فرانکفورت

فضای مخصوص کار

در هر دو ترمینال فرودگاه فرانکفورت، فضاهایی با نام work & connect وجود دارد. شما در این فضا میزی با پریز برق، پورت USB، پاوربانک، نور کافی و ویو مناسب در اختیار دارید. با این امکانات می‌توانید کارهای اداری‌تان را انجام دهید، مطالعه کنید و از اینترنت رایگان فرودگاه فرانکفورت آلمان استفاده کنید.

اتاق‌های یوگا

در فرودگاه فرانکفورت دو اتاق مجهز یوگا وجود دارد. اگر به این ورزش علاقه دارید می‌توانید در بخش C ترمینال یک و بخش D ترمینال دو از امکانات یوگا استفاده کنید. تجهیزات پخش موسیقی مناسب، آینه‌های دیواری، صفحه نمایش و … در اتاق‌های یوگا کاملا رایگان است.

بازی‌های کامپیوتری

اگر اهل بازی هستید در طبقه ۲ و ۳ ترمینال یک و طبقه ۲ ترمینال دو، می‌توانید انواع بازی‌های کامپیوتری و هیجان‌انگیز را امتحان کنید. این بازی‌ها تنوع فوق‌العاده‌ای دارند و قطعا یکی از آنها نظرتان را جلب می‌کند.

فضای کار در فرودگاه فرانکفورت

اتاق‌های سکوت

گاهی طولانی بودن مسیر و خستگی و همهمه فرودگاه واقعا کفر آدم را درمیاورد! فرودگاه فرانکفورت به این مساله هم فکر کرده. در هر دو ترمینال اتاق‌های با نام Room of silence طراحی شده است. به دلیل فضای عایق و صندلی‌های مخصوص با هدفون، شما هیچ‌کدام از صداهای آزاردهنده بیرون را نمی‌شنوید.

فضاهای باز استراحت

شاید ترجیح می‌دهید در فضای آزاد استراحت کنید. در این صورت از فضاهای باز تراس و اطراف فرودگاه استفاده کنید. تراس پشت بام (ترمینال یک-طبقه سوم) از صبح تا ۹:۳۰ شب برای استفاده مسافران باز است. علاوه بر محوطه زیبا و طراحی شده، در این قسمت تلسکوپ‌هایی برای تماشای پرواز هواپیماها قرار دارد. فضاهای سبز دیگری نیز در هر دو ترمینال برای انتظار مسافران قابل استفاده است.

امکانات کودکان

فرودگاه فرانکفورت امکانات ویژه‌ای برای راحتی کودکان و والدین آنها در نظر گرفته است. برای مثال شما می‌توانید به صورت رایگان از کالسکه‌های کودک در فرودگاه استفاده کنید. فضاهای خصوصی شیر دهی نوزاد، سرویس‌ بهداشتی کودک، اتاق بازی و سرگرمی و… از دیگر امکانات ویژه فرودگاه هستند.

کودکان در فرودگاه فرانکفورت

فروشگاه‌ها، رستوران‌ها، کافی شاپ‌ها

حدود ۲۲۰ فروشگاه مختلف از بهترین برندهای جهان در فرودگاه فرانکفورت آلمان فعالیت دارند. در هر دو ترمینال نیز انواع رستوران و کافه در اختیار شماست. در مجموع نیز تنوع رستوران‌ها در ترمینال یک بیشتر است.

هتل‌های فرودگاه

اگر مدت زمان انتظار در پرواز شما خیلی طولانی است می‌توانید به یکی از هتل‌های اطراف فرودگاه بروید. این هتل‌ها خدمات حمل و نقل رایگان از فرودگاه دارند. مُتل وان و هتل استیجن برگر از نزدیک‌ترین هتل‌های فرودگاه، با امکانات رفاهی مناسب هستند.

سایر امکانات

امکانات فرودگاه فرانکفورت خیلی بیشتر از این حرفا است! شما با توجه به نیازتان می‌توانید از روی نقشه فروگاه فضای مدنظرتان را پیدا کنید. امکاناتی مثل نمازخانه در هر دو ترمینال، داروخانه، خدمات درمانی، آرایشگاه، حمام، خشکشویی، ایستگاه شارژ موبایل، امکانات بانکی، صرافی، دفتر پست و… در این فرودگاه برای راحتی مسافران وجود دارند.

فرودگاه بین المللی فرانکفورت

یک نکته طلایی و پایان مقاله

در فرودگاه فرانکفورت آلمان با وجود چند هکتار وسعت و بخش‌های مختلف، شاید کمی استرس داشته باشید! به شما قول می‌دهیم که جای نگرانی وجود ندارد؛ چون تمام تابلوهای راهنما در سطح فرودگاه به زبان انگلیسی هستند. اما اگر می‌خواهید خیالتان راحت باشد فقط کافی است اپلیکیشن مخصوص فرودگاه فرانکفورت را نصب و استفاده کنید.

در آخر اینکه ما تلاش کردیم همه دانستنی‌های لازم فرودگاه را برایتان بگوئیم. اما در هر صورت وسعت و جزئیات فرودگاه فرانکفورت خیلی بیشتر از مطالب یک مقاله است. تجربه‌های شما می‌تواند بهترین مکمل این مقاله باشد. منتظر نقد و نظرات شما درباره فرودگاه بین‌المللی فرانکفورت آلمان هستیم.

اشتراک گذاری

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

6 دیدگاه

 1. سهیلا می‌گوید

  سلام خسته نباشید آیا درپروازهای کانکشن به مقصد کانادا. توقف در فرانکفورت پاسپورتها چک میشه؟

 2. رجب زاده می‌گوید

  راسته که میگن این فرودگاه شبیه به ساعت رولکس ساخته شده معماریش؟؟

 3. محبوبه می‌گوید

  با سلام لینک نقشه فرودگاه ک خراب است و اپ فرودگاه رو از کجا میشه دان کرد در ای او اس؟!

  1. avatar-image
   تحریریه علی‌بابا می‌گوید

   سلام محبوبه عزیز 🙂 نقشه‌ای که توی مطلب هست رو بررسی کردیم و به‌روزرسانی شد. الان می‌تونین همه بخش‌های فرودگاه رو ببینین.

 4. سحر می‌گوید

  ممنونم.
  لینک ها خراب است

  1. avatar-image
   تحریریه علی‌بابا می‌گوید

   سلام سحر عزیز 🙂
   با بررسی‌هایی که انجام دادیم، همه لینک‌ها کاملا درست هستند.