بارداری و پرواز

بارداری و پرواز

بارداری دوره‌ی خاصی از زندگی زنان است که بدن زنان بیشتر از هر وقت دیگری نیاز به مراقبت دارد؛ اما اگر شما شاغل باشید و سفر کاری هم پیش رو داشته باشید لازم است مراقبت‌هایتان را دو چندان کنید و قبل از سفر تمام نکات لازم برای پروازی راحت را بدانید. اگر شما هم سفر کاری در پیش دارید و باردار هستید خواندن این نکات که سوالات و نگرانی‌های رایج خانم‌ها برای پرواز در دوران بارداری و راهکار و پاسخ‌های آن‌هاست می‌تواند کمک بزرگی به پرواز راحت و بی‌دغدغه‌ی شما بکند.

آیا می‌توان در در سه‌ماهه‌ی اول و دوم بارداری با هواپیما سفر کرد؟

شما می‌توانید در این مدت از بارداری خود سوار هواپیما شوید اما اگر مشکلاتی مثل دیابت، فشار خون بالا، تهوع حاملگی، لک‌بینی دارید و یا ازقبل زایمان زود هنگام و سقط خود‌به‌خودی را تجربه کرده‌اید حتما با پزشک مشورت کنید.
شاید سه‌ماهه‌ی دوم بارداری ( ۱۴ تا ۱۷ هفتگی) بهترین زمان برای پرواز در طول بارداری باشد. اگر دچار استفراغ شدید بارداری بودید تا سه‌ماهه‌ی دوم آن را پشت سر گذاشته‌اید و به‌خاطر تغییر در ترشح هورمون‌ها انرژی زیادتر و حال بهتری خواهید داشت.

پرواز در سه‌ماهه‌ی سوم بارداری برای جنین خطرناک است؟pregnant_flying_airplane_business travel_زن باردار_سفر کاری_

پاسخ این سوال منفی است و در حالت کلی سفر در سه‌ماه‌ی آخر بارداری بلامانع است اما بازهم بستگی دارد به این‌که در طول بارداری بیماری خاصی داشته‌اید یا نه، به همین دلیل باید قبل از اقدام برای پرواز حتما با پزشک خود مشورت کنید. اگر بارداری سالم و بی‌دردسری داشتید می‌توانید با اکثر ایرلاین‌ها تا ۳۶ هفتگی پرواز کنید و اگر دوقلو باردار هستید تا ۳۲ هفتگی مجاز به پرواز هستید. و خیلی مهم است که در نظر داشته باشید در زمان بازگشت هفته‌ی چندم بارداری شماست و پرواز نزدیک زمان زایمان نباشد.
بعد از هفته‌ی ۲۸ بارداری که احتمال زایمان زیاد است بسیاری از ایرلاین‌ها نامه‌ای معتبر و امضا شده از سوی پزشک و ماما می‌خواهند که تاریخ زایمان شما را نشان ‌دهد. این نامه باید تایید کند که شما بارداری سلامتی دارید و احتمال اینکه زایمان شما در طول پرواز اتفاق بیافتد بسیار بعید است. شاید در هر پروازی این‌ برگه را از شما نخواهند اما محض اطمینان یک کپی از آن را همراه داشته باشید. بعد از هفته‌ی ۳۶ بیشتر ایرلاین‌ها ممکن است اجازه‌ی پرواز به زنان باردار ندهند.

آیا اشعه‌های طبیعی در طول پرواز برای جنین خطرناک است؟

یکی از نگرانی‌های رایج میان زنان باردار قرار گرفتن در معرض اشعه‌های کیهانی در پرواز است. اما بهتر است نگران نباشید زیرا میزان اشعه‌ای که به مادر و جنین او در طول پرواز حتی پروازهای طولانی می‌رسد آن‌قدر کم است که می‌توان آن را نادیده گرفت؛ یعنی ۱۵ درصد اشعه‌ی افتابی که توصیه می‌شود انسان در طول یک سال به بدن برساند.


بیشتر بخوانید: ۷ توصیه‌ی مهم برای پروازهای طولانی


آیا اسکنر ورودی‌های کنترل فرودگاه برای جنین ضرر دارد؟

گیت‌هایی که شما از آن رد می‌شوید مجهز به فلز یاب هستند که هیچ آسیبی به جنین نمی‌رساند و فقط بار شما از زیر اشعه‌ی ایکس رد می‌شود. سیستم‌های بک‌اسکتر اشعه ایکس( برای اسکن تمام بدن) که در فرودگاه‌ها استفاده می‌شود برای بارداری ضرری ند ارند.

آیا پرواز برای جنین ضرر دارد؟

تا کنون موردی مشاهده نشده که پرواز در دوران بارداری و یا نسشتن در هواپیماهایی که هوای تهویه شده به داخل کابین پخش می‌کند تا هوا را معتدل نگهدارد، برای جنین خطرناک باشد. در ارتفاعات هوا رقیق‌تر از حالت عادی است و برای تامین اکسیژن مورد نیاز بدن شما و جنین بدنتان باید سخت‌تر کار کند. پس اگر می‌توانید بهتر است با هواپیماهایی سفر کنید که مجهز به سیستم‌های پخش‌هوا در داخل کابین هستند.

چطور پرواز راحتی داشته باشیم؟

همیشه کجای هواپیما نشستن مهم است اما وقتی پای بارداری میان باشد این قضیه مهم‌تر هم می‌شود. بعضی از ایرلاین‌ها موقع رزرو موقعیت صندلی را در هواپیما نشان می‌دهند پس صندلی‌ای را انتخاب کنید که فضای بیشتری دارد. اگر امکان تعیین صندلی موقع خرید بلیت برایتان فراهم نبود زودتر به فرودگاه بروید و بخواهید که صندلی با فضای بیشتری به شما بدهند مثل صندلی‌های که بین بیزنس کلاس و اکونومی هستند.صندلی‌های کنار راهروی کابین هم جای خوبی برای نشستن است؛ در این صورت هم فضای بیشتری برای دراز کردن پاهایتان دارید، هم رفت‌و آمد به سرویس بهداشتی برایتان آسان‌تر است. لطفا خجالت نکشید و موقع چک‌این توضیح دهید که باردار هستید شاید بتوانند پرواز شما را ارتقا دهند و یا شما را در صندلی‌ای بنشانند که صندلی‌های کنار آن خالی است.


بیشتر بخوانید: توصیه‌هایی برای سفر هوایی با کودکان


حتی در سفر کاری هم سعی کنید حداقل یک همراه داشته باشید و شماره تماس‌های ضروری مثل شماره همسر و پزشک‌تان را به او بدهید.

مدارک پزشکی که تاریخ زایمان و گروه خونی شما را نشان می‌دهند و همچنین شماره تماس پزشک‌تان را به همراه داشته باشید.

با حرکت در داخل هواپیما به گردش خون بدنتان کمک کنید. یک‌جا نشستن به‌مدت طولانی باعث می‌شود که پاها و قوزکتان متورم شود و ساق پاهایتان دچار گرفتگی عضلانی شود.

سعی کنید هر ساعت یک‌بار به‌مدت سه تا چهار دقیقه راه بروید. راه رفتن در امتداد راهروی کابین و انجام حرکات کششی ملایم می‌تواند مانع لختگی خون بشود.

در حالت نشسته یا ایستاده، کشش پاهایتان را از پاشنه شروع کنید و به پنجه برسانید. وقتی می‌نشینید قوزک و انگشت شصت پا را بچرخانید. گردنتان را به عقب و جلو حرکت دهید و به شانه‌هایتان حرکت دورانی بدهید.

فشار کابین می‌تواند باعث متورم شدن پاها شود بنابراین بهتر است کفش‌های راحتی بپوشید. اگر کنار شما صندلی خالی هست، کفش‌هایتان را درآورید و پاهایتان را روی آن دراز کنید؛ نگران قضاوت نباشد، همسفران شرایط شما را درک می‌کنند.

بخاطر رطوبت کم هوای داخل کابین، پرواز می‌تواند باعث کم‌آب شدن بدن شود. یک بطری آب همراهتان داشته باشید و هر چند وقت یکبار آب بنوشید. قبل از پرواز نوشیدنیهای گازدار، کافئین‌دار و الکلی استفاده نکنید.pregnant_woman_on_airplane_ زن_باردار_در _سفر_کاری_نکات_بارداری_در هواپیما_و_سفر

پرواز در دوران بارداری احتمال لختگی خون و واریس را افزایش می‌دهد به همین دلیل استفاده از جوراب‌های مخصوص پرواز توصیه می‌شود تا گردش خون راحت‌تر باشد.

اگر تورم و یا قرمزی در پاهایتان مشاهده کردید به‌ویژه پشت پای‌تان حتما با پزشک هواپیما صحبت کنید. این می‌تواند نشان دهنده‌ی لختگی خون باشد.

اسنک و ساندویچ سالم( با سبزی و مواده تازه) و میوه حتما همراهتان داشته باشید.

به‌جای آن‌که لباس ضخیمی بپوشید چند لایه لباس نازک و گشاد بپوشید تا اگر احساس گرما کردید بتوانید آن را دربیاورید. کفش راحتی را فراموش نکنید.

کمربند را زیر برآمدگی شکم‌تان ببندید. شاید طول کمربند برای دوران بارداری مناسب نباشد اما اکثر هواپیماها بخشی برای اضافه کردن طول آن دارند، از مهمان‌دارها بخواهید در اختیارتان بگذارند.

برای خواب راحت در طول پرواز به‌ویژه پروازهای طولانی چشم‌بند، گوش گیر و بالشت دور گردنی همراه داشته باشید.

تا حالا برایتان پیش آمده که در دوران بارداری سفر هوایی و کاری داشته باشید؟ چه تجربه‌های متفاوتی داشتید و چه توصیه‌ای برای خانم‌های باردار دارید؟

بیشتر بخوانید:

۱۵ کاری که شب قبل از پرواز باید انجام دهید 

با «جت‌لگ» یا پرواززدگی چه‌کار کنیم؟ 

چگونه با حالت تهوع در پرواز مبارزه کنیم؟ 

۵ راه برای آرام کردن کودکان در هواپیما 

اشتراک گذاری

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.