اپلیکیشن موویت

راهنمای استفاده از اپلیکیشن موویت (Moovit)

اپلیکیشن موویت (Moovit) یکی از برنامه‌های رایگان کاربردی برای برنامه ریزی سفرهای درون شهری، مسیریابی و استفاده از وسایط نقلیه عمومی در کشورهای مختلف است. با استفاده از اپلیکیشن موویت (Moovit) می‌توانید نقشه مترو، خط‌های اتوبوس و سایر وسایط نقلیه عمومی و مسیرهای مختلف را ببینید. یکی از مشکلات اصلی اغلب مسافران در سفر به مقاصد مختلف، عدم شناخت مسیرها و نحوه دسترسی به دیدنی‌ها و اماکن مهم توسط وسایط نقلیه عمومی است؛ به همین دلیل در طول سفر مجبور به پرداخت هزینه‌ای بالا برای تردد با تاکسی هستند. اما اپلیکیشن موویت (Moovit) با قابلیت‌هایی که دارد این مشکل را حل کرده و به گمراهی مسافران در سفر پایان داده است.

در ادامه مطلب با مجله گردشگری بابا همراه باشید تا با هر آنچه که درباره اپلیکیشن موویت (Moovit) لازم است بدانید آشنا شوید و نحوه استفاده از اپلیکیشن موویت (Moovit)  را یاد بگیرید.

اپلیکیشن موویت

اپلیکیشن موویت (Moovit) در یک نگاه

اپلیکیشن موویت (Moovit) در سال ۲۰۱۲ راه اندازی شد و به صورت رایگان از طریق مرورگرهای اندروید (Android) و آی. اُ. اِس. (iOS)، و برای مرورگرهای وب در دسترس عموم قرار گرفت. هدف از راه اندازی اپلیکیشن موویت (Moovit) راهنمایی مردم برای تردد در شهر به صورت راحت و بدون سردرگمی برای یافتن اماکن جدید به ویژه حین سفر است. این اپلیکیشن در طی چند سال اخیر پیشرفت زیادی کرده و هم اکنون در ۱۰۶ کشور و ۳۲۰۰ شهر در سراسر دنیا و به ۴۵ زبان مختلف قابل استفاده است.

هدف اپلیکیشن موویت (Moovit) از بین بردن محدودیت و موانع تردد، ایجاد فرصت‌های بی‌پایان و امکاناتی یکسان، فارغ از اینکه کجا به دنیا آمده‌اید و یا اینکه کجا زندگی می‌کنید، برای تمام مردم جهان است.

اپلیکیشن موویت (Moovit) به مردم دنیا در هر جایی که هستند کمک می‌کند تا مقصد خود را به آسانی پیدا کنند و با ترکیب تمام انتخاب‌های موجود در اپلیکیشن، به آن‌ها امکان برنامه ریزی سفر درون شهری و همچنین امکان انجام پرداخت‌های وسایل نقلیه و یا کرایه دوچرخه را از طریق همین اپ را فراهم کرده است.

اپلیکیشن موویت و کاربردهای آن

با نصب اپلیکیشن موویت (Moovit) بر روی تلفن همراه خود می‌توانید به اطلاعات کاملی در مورد تمام اشکال وسایل حمل و نقل عمومی و خصوصی، خدمات محلی مقصد از قبیل دوچرخه، اسکوتر، تعمیرگاه خودرو، پمپ بنزین، رستوران، مسیریابی و نشان دادن نزدیک‌ترین مسیر برای رسیدن به مقصد، حجم ترافیک، و همچنین قابلیت درخواست تاکسی اوبر (Uber) و لیفت (Lyft) در کشورهای دیگر و امکاناتی از این قبیل دست یابید. 

اپلیکیشن موویت (Moovit) ترکیبی از اطلاعات اپراتورهای حمل و نقل عمومی و اطلاعات دقیق در هر لحظه از جامعه کاربران است که تصویری از زمان واقعی به مسافران ارائه می‌دهد. مثل یافتن بهترین مسیر برای سفر درون شهری یا رسیدن به مقصد مورد نظر با در نظر گرفتن مسافت و میزان ترافیک.

قابلیت های موویت

قابلیت‌های اپلیکیشن موویت (Moovit)

یکی از قابلیت‌های اپلیکیشن موویت (Moovit) این است که می‌توانید برنامه ریزی سفرهای درون شهری خود را به راحتی انجام دهید. خیلی از افراد به ویژه وقتی به مقصدی جدید برای اولین بار سفر می‌کنند، مشکل استفاده از اتوبوس و مترو را دارند و یا اینکه نمی‌دانند چگونه به مقصد مورد نظر بروند؛ این اپلیکیشن راه حلی بسیار کاربردی برای مسافران و یا افرادی است که با مسیرها آشنایی ندارند.

بهترین مسیر را انتخاب کنید

سفر درون شهری خود را هر جور که می‌خواهید برنامه ریزی کنید. برنامه ریز سفر چند حالته موویت تمام امکانات در دسترس برای تردد در شهر را نشان می‌دهد و می‌توانید مناسب‌ترین مسیر سفر داخل شهر را با توجه به شرایط خود انتخاب کنید.

مشاهده اطلاعات واقعی زمان رسیدن به مقصد مورد نظر

با استفاده از این اپلیکیشن وقتتان برای انتظار رسیدن اتوبوس یا مترو هدر نمی‌شود؛ چون می‌توانید از زمان دقیق رسیدن وسایل نقلیه عمومی مطلع شوید و همچنین خطی که باید سوار شوید را می‌توانید در موویت ببینید.

مشاهده اطلاعات واقعی زمان رسیدن به مقصد مورد نظر

امکان مشخص کردن خط مترو، ایستگاه اتوبوس و اماکن مورد علاقه و پرتردد

در بخش برگزیده‌ها یا محبوب‌ترین‌ها در اپلیکیشن موویت (Moovit) می‌توانید با مشخص کردن خط مترو، ایستگاه اتوبوس و یا مقاصدی که به آنجا زیاد تردد دارید، مثل آدرس محل کار یا منزل و یا مرکز خرید مورد علاقه خود دسترسی راحت‌تر و سریع‌تری داشته باشید.

دریافت هشدارهای خدمات در زمان واقعی

با فعال سازی گزینه هشدار خدمات از مشکلاتی همانند تاخیر، ساخت و ساز در مسیر، و یا سایر اختلال‌ها در جاده قبل از وارد شدن به مسیر مطلع شوید.

مسیرهای دوچرخه را در اپلیکیشن موویت (Moovit) ببینید

با اطلاعات به روز رسانی شده مسیر دوچرخه سواری می‌توانید تا مقصد خود با دوچرخه بروید و همچنین با اطلاعات واقعی و به روز ایستگاه‌های دوچرخه سواری می‌توانید از سیستم اشتراک گذاری دوچرخه استفاده کنید. به این مفهوم که به طور مثال شما در یک ایستگاهی دوچرخه را کرایه می‌کنید و تا یک مسیری می‌خواهید با دوچرخه بروید و وقتی به آنجا رسیدید ادامه راه را باید به صورت پیاده طی کنید؛ به همین دلیل می‌توانید دوچرخه را با شخص دیگری که در آن منطقه به آن نیاز دارد به اشتراک بگذارید و دیگر مجبور نیستید برای تحویل دوچرخه به همان ایستگاه اول بازگردید.

هزینه استفاده از وسایل نقلیه را آنلاین پرداخت کنید

با ایجاد حساب کاربری و کیف پول مجازی در موویت می‌توانید نحوه پرداخت هزینه وسایل حمل و نقل عمومی، اجاره دوچرخه و یا هر نوع خدمات دیگر را انتخاب کنید و با گوشی خود عملیات پرداخت را انجام دهید. همچنین می‌توانید بلیط مترو و یا اتوبوس را از طریق این اپ به صورت آنلاین خریداری کنید. مثلا در سفر به استانبول می‌توانید از طریق موویت استانبول کارت را خریداری و برای سوار شدن به مترو و اتوبوس استفاده کنید. همچنین، می‌توانید به اندازه تعداد سفرهای مورد نیازتان هزینه بلیط را پرداخت کنید و حتی می‌توانید برای همراهان خود هم بلیط بخرید. از مزیت‌های دیگر استفاده از موویت این است که تمام اطلاعات بلیط‌های خریداری شده، جزئیات پرداخت‌ها، صورتحساب‌ها، تمام ایستگاه‌هایی که سوار و پیاده شده‌اید و مسیرهایی که طی کرده‌اید در موویت ذخیره می‌شوند و همیشه در دسترس شما می‌مانند.

پرداخت در اپلیکیشن موویت

مسیریابی زنده

با راهنمای مسیریابی زنده نقطه آ. به ب. (A-to-B) به صورت مرحله به مرحله مسیرهای اتوبوس و مسیرهای دیگر حمل و نقل را می‌توانید ببینید. مثلا چقدر طول می‌کشد تا از محلی که در آن قرار دارید به ایستگاه اتوبوس برسید، زمان رسیدن به خط مترو مورد نظرتان را ببینید و یا اینکه وقتی در اتوبوس یا مترو هستید و به مقصد می‌رسید، توسط اپ هشدار پیاده شدن دریافت کنید.

مسیریابی در اپلیکیشن موویت

گزارشات کاربران

کاربران موویت می‌توانند مشکلات موجود در مسیر یا ایستگاه‌های اتوبوس و خط مترو، خط ارائه خدمات، و زمانبندی را گزارش دهند تا کاربران دیگر از آن مشکلات مطلع شوند.

چشم انداز نقشه

از طریق نقشه می‌توانید تمام ایستگاه‌های اتوبوس، مسیرها، و خط های مترو را ببینید. همچنین، نقشه به صورت فایل پی. دی. اف. هم در دسترس است تا اگر کاربران دسترسی به اینترنت نداشتند و آفلاین بودند بتوانند از اطلاعات استفاده کنند.

برنامه ریزی برای سفر

نحوه استفاده از اپلیکیشن موویت (Moovit)

ابتدا باید اپلیکیشن موویت (Moovit) را در تلفن همراه خود از اپ استور یا گوگل پلی دانلود کنید و نصب کنید. سپس اپ موویت بر روی صفحه تلفن همراهتان در میان برنامه‌های دیگر ظاهر می‌شود. بعد از لمس آیکون اپ موویت، برنامه باز شده و اولین مرحله مشخص کردن لوکیشن یا منطقه‌ای است که در آن حضور دارید. باید لوکیشن یا موقعیت مکانی گوشی خود را از قبل فعال کنید و یا اینکه به اپ اجازه دسترسی به موقعیت مکانی‌تان را بدهید.

توجه داشته باشید که اپلیکیشن موویت (Moovit) در ایران کارایی ندارد و در کل مقصد ایران در این برنامه وجود ندارد؛ همچنین استفاده از این برنامه به زبان فارسی نیز امکان‌پذیر نیست و برای استفاده از این اپ باید به زبان انگلیسی و یا زبان‌های دیگر تسلط داشته باشید!

برای استفاده از این برنامه بهتر است که ابتدا حساب کاربری ایجاد کنید و یا اینکه می‌توانید از طریق حساب کاربری خود در فیسبوک، گوگل و یا هر ایمیلی که دارید وارد برنامه شوید. از این طریق می‌توانید تمام اطلاعات و فعالیت‌های خود را در برنامه ذخیره کنید.

پس از مشخص کرد منطقه، صفحه جدیدی باز می‌شود که در آنجا می‌توانید آدرس جایی که می‌خواهید بروید را روی نقشه مشخص کنید و یا نزدیکترین خدمات موجود در جایی که هستید را جستجو کنید. به طور مثال اگر به دنبال نزدیکترین ایستگاه و یا هر جای دیگر هستید می‌توانید از روی نقشه انتخاب کنید و یا اینکه از فهرست موجود یکی را انتخاب کنید.

جزئیات مورد نیاز در مورد ایستگاهی که انتخاب کردید به طور کامل برایتان به نمایش گذاشته می‌شود. پس از اینکه “آیکون آبی رنگ نقشه” (در سمت راست نام ایستگاه) را لمس کنید، نقشه باز می‌شود و مسیر مکانی که شما در آنجا قرار دارید تا نقطه مقصد را نمایش می‌دهد.

سپس باید صفحه را بالا بکشید و وسیله نقلیه‌ای که می‌خواهید با آن به مقصد بروید را انتخاب کنید تا اطلاعات مورد نیاز را بتوانید ببینید.

برای خروج از صفحه هم باید فلش بازگشت به عقب را دوبار بزنید.

برای استفاده از برنامه ریز سفرهای درون شهری، در پایین صفحه گزینه “Directions”  را لمس کنید و مقصد را در نوار جستجو وارد کنید؛ و از میان فهرستی که برایتان نمایان می‌شود، مناسب‌ترین را انتخاب کنید.

برای سفر خود چند انتخاب “Options” تعیین کنید تا بتوانید مسافت پیاده روی را محدود کنید و وسیله حمل و نقلی که ترجیح می‌دهید سوار شوید را انتخاب کنید.

با لمس دکمه پایین صفحه انتخاب‌های خود را برای سفرهای دیگر ذخیره کنید.

با استفاده از ساعت “Clock”  زمان حرکت را انتخاب کنید.

با لمس آیکون ساعت می‌توانید ساعت حرکت را مشخص کنید و سپس باید گزینه “Done” را لمس کنید.

مسیرهای موجود را جستجو کنید، و مسیری که می‌خواهید بروید را انتخاب کنید و جزئیات آن مسیر را مشاهده کنید.

برای دریافت به روز رسانی‌ها “Updates” و مسیرها در زمان واقعی “Directions in real time”  گزینه “Start Live Directions” را لمس کنید.

در صفحه اصلی برای راحتی بیشتر و سرعت عمل بالاتر می‌توانید آدرس منزل “Home” و محل کار “Work” را وارد و ذخیره کنید.

۱۶

همچنین می‌توانید مقاصد محبوب خود و یا ایستگاه‌های پرتردد را با لمس گزینه “Add” در قسمت “Favourites” مورد علاقه‌های خود ذخیره کنید.

۱۷

بعد از اینکه گزینه “Add” به معنی اضافه کردن را زدید باید مقصد مورد علاقه خود را وارد کنید و یا اینکه با لمس گزینه “Choose on map” روی نقشه مقصد را انتخاب کنید.

17a

کمی پایین‌تر، یعنی در زیر محل کار “Work” می‌توانید درخواست اوبر ” Request an Uber” دهید.

18

در پایین صفحه سه گزینه می‌بینید که به ترتیب زیر هستند:

مسیرها “Directions”

“Directions” یا همان مسیر با آیکونی به شکل دو نقطه که توسط فلش به هم میرسند نشان داده شده اند. با انتخاب “Directions” می‌توانید مسیر را از ذره بین بالای صفحه جستجو کنید، روی نقشه انتخاب کنید و یا اینکه از میان فهرست مورد علاقه‌ها انتخاب کنید.

ایستگاه‌ها “Stations”

“Stations” که به معنی ایستگاه‌ها است با آیکون لوکیشن مشخص شده، که می‌توانید “Nearby Stops” ایستگاه‌های نزدیک و اطراف خود و یا “Favourites” مورد علاقه‌ها را در نقشه ببینید.

19 1

خط‌ها “Lines”

با انتخاب خط‌ها وارد صفحه دیگری می‌شوید که در بالای صفحه می‌توانید خط مورد نظر را تایپ کرده و جستجو کنید؛ با انتخاب ستاره می‌توانید خط‌های مورد علاقه و پرتردد خود را ببینید؛ “All” به معنای همه، فهرست تمام خط‌ها را نشان می‌دهد؛ “Bus” به معنای اتوبوس، فقط فهرست خط‌های اتوبوس را نشان می‌دهد؛ و “Train” به معنای قطار، اطلاعات ایستگاه‌های قطار را در اختیارتان قرار می‌دهد.

20 1

نقاط ضعف اپلیکیشن موویت (Moovit)

با نصب اپلیکیشن موویت (Moovit) بر روی تلفن همراه خود در طول سفر دیگر مشکل مسیریابی نخواهید داشت و می‌توانید بدون نگرانی از وسایل نقلیه عمومی استفاده کنید و از پرداخت هزینه بالای اضافی برای تاکسی راحت خواهید بود. 

اما این اپلیکیشن به جز مزایا نقاط ضعفی هم دارد. یکی از مهم‌ترین نقاط ضعف اپلیکیشن موویت (Moovit) این است که در پایگاه داده‌ها نام موقعیت‌های مکانی وجود ندارد. هنگامی‌که نام یک ایستگاه یا آدرس را تایپ می‌کنید در جستجو نمایش داده می‌شود، اما وقتی نام رستوران یا مغازه را جستجو می‌کنید ممکن است یک یا دو بار نمایش داده شود و دیگر نمی‌توانید آن را در نوار ابزار جستجو بیابید. اما گوگل مپ بر خلاف موویت عمل می‌کند و همه موقعیت‌های مکانی را می‌توانید در آن پیدا کنید.

از دیگر نقاط ضعف موویت برای ما ایرانیان این است که به زبان فارسی نمی‌توانیم از آن استفاده کنیم و کلا ایران در میان فهرست مناطقی که پوشش می‌دهد وجود ندارد.

اشتراک گذاری

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

1 دیدگاه

  1. سمیرا می‌گوید

    توضیحات عااااالی