فرودگاه کرمان

آشنایی با فرودگاه کرمان؛ توضیحات، تاریخچه و عکس

معرفی خدمات و امکانات رفاهی فرودگاه کرمان

فرودگاه‌ها یک دریچه ارتباطی تازه بین شهرها و کشورها هستند. از این رو یکی از مهم‌ترین پایگاه‌های هوایی کشور ما، فرودگاه کرمان است که در طول هفته چیزی حدود ۱۱۶ پرواز داخلی و خارجی از آن انجام می‌شود.

اگر فکر می‌کنید ممکن است روزی که خیلی هم دور نیست گذرتان به این فرودگاه بیفتد، با ما همراه باشید تا هرچه درباره فرودگاه بین المللی کرمان می‌دانیم با شما در میان بگذاریم.

تاریخچه فرودگاه کرمان

تصمیم‌گیری برای ساخت فرودگاه در این شهر کویری به سال‌های دور برمی‌گردد. اولین بررسی‌های جغرافیایی در سال ۱۳۰۴ انجام شد که تا سال ۱۳۳۵ ادامه پیدا کرد. تعداد زیادی از مهندسان خبره داخلی و خارجی دست به دست هم دادند تا در نهایت ساخت فرودگاه شهر کرمان در سال ۱۳۴۹ تمام شد.

خیلی زود مسافرت‌های هوایی و جابجایی بار از تهران به کرمان و بالعکس شروع شد. اوایل در فرودگاه کرمان هر هفته فقط دو پرواز انجام می‌شد و هواپیمایی که مسافران را حمل می‌کرد، از مدل DC6 بود.

با اینکه این فرودگاه بر اساس اصول مهندسی ساخته شده بود، اما هنوز جای زیادی برای پیشرفت و توسعه داشت. به همین خاطر در سال ۱۳۶۰ مهندسین تصمیم گرفتند که بازسازی و ساخت روکش باند اصلی فرودگاه را شروع کنند که طول آن ۳۸۴۵ متر و عرض آن هم ۶۰ متر بود. این پروژه هم در سال ۱۳۶۹ با موفقیت به پایان رسید.

البته مسئولین فرودگاه کرمان برای توسعه آن فقط به همین پروژه بسنده نکردند و در سال ۱۳۶۲ هم با شرکت توسعه و مهندسی فرودگاه، قراردادی را امضا کردند تا ترمینال فرودگاه را به اندازه ۱۲۰۰ مترمربع توسعه دهند. این پروژه باعث شد تا وسعت کل فرودگاه تا سال ۱۳۶۶ به ۱۸۰۰ مترمربع برسد.

فرودگاه کرمان

چند سال بعد، یعنی در سال ۱۳۶۹ مساحت فرودگاه بین المللی کرمان باز هم افزایش پیدا کرد و به ۲۶۰۰ مترمربع رسید. البته این امر در ترمینال پروازهای حج اتفاق افتاد. اما این هم پایان کار توسعه نبود چون ترمینال پروازهای حج باز هم تا سال ۱۳۷۲ به ۳۰۰۰ متر مربع رسید. البته علاوه بر افزایش مساحت، اقدامات رفاهی بیشتری هم به این فرودگاه اضافه شد.

یکی از اتفاقات جالبی که درباره فرودگاه کرمان وجود دارد، در رابطه با فردی است که اکنون سرکشیک برج مراقبت فرودگاه است. او همان کسی بود که برای اولین بار توانست از طریق فرکانس رادیویی، همه پروازهای این منطقه را از زلزله فاجعه بار بم مطلع کند و با اقدام سریع خود جلوی فاجعه بزرگ‌تری را بگیرد. او همچنین در جذب کمک و نیروهای امدادی نقش موثری داشت.

پروازهای فرودگاه بین المللی کرمان

فرودگاه کرمان که به نام فرودگاه بین المللی آیت الله رفسنجانی هم شناخته می‌شود، از سطح دریا ۱۷۵۰ متر ارتفاع دارد و امروزه دارای ۲ پایانه داخلی و خارجی است که حدود ۷۳۰ هزار مسافر داخلی و خارجی را جابه جا کرده است.

شرکت‌های هواپیمایی مختلف از جمله ایران ایر، زاگرس، آسمان، ماهان، کیش و قشم ایر با این فرودگاه در ارتباط هستند. در حال حاضر فرودگاه شناخته شده کرمان یکی از مهم‌ترین مقصدهای شرکت ماهان ایر است.

فرودگاه کرمان

پروازهای داخلی فرودگاه کرمان

تمام مسافرت‌ها یک مبدا و یک مقصد دارند. مسافرت‌های داخلی هم که در فرودگاه بین المللی کرمان انجام می‌شود، از شهرهای مختلف ایران زمین از جمله تهران، مشهد، بندرعباس، اصفهان، زاهدان، شیراز و کیش انجام می‌شوند.

پروازهای خارجی فرودگاه کرمان

فرودگاه کرمان یک پایانه خارجی مخصوص سفرهای خارجی هم دارد. علاوه بر آن در این فرودگاه یک پایانه برای سفرهای زیارتی به کشورهای عربستان و عراق به مقصد نجف، کربلا و مکه در نظر گرفته شده است.

در جدیدترین اقدامات انجام شده پس از بهینه‌سازی فرودگاه، پرواز به تفلیس هم در برنامه پروازهای خارجی فرودگاه قرار گرفته است. همچنین کسانی که قصد سفر به دبی را داشته باشند هم می توانند از خطوط مسافربری این فرودگاه استفاده کنند.

فرودگاه کرمان

امکانات فرودگاه کرمان

خب حالا می‌خواهیم کمی درباره امکانات فرودگاه بین المللی کرمان به شما بگوییم.

سالن اصلی

این بخش از فرودگاه دارای امکاناتی زیادی است که شامل موارد زیر است:

 • اتاق مخصوص کودک
 • نمازخانه
 • اورژانس
 • سرویس بهداشتی
 • سالن CIP
 • پست
 • کابین سیگار
 • بوفه
 • بخش اشیا گمشده
 • رستوران‌های مختلف
 • کافی شاپ
 • محل‌های بسته بندی بار
 • دکه‌های فروش سوغات، صنایع دستی و سنگ‌های زینتی کرمان
 • دفترهای خدماتی شرکت‌های هواپیمایی مثل ماهان و ایران ایر

همچنین در پایانه پرواز خارجی غرفه بانک ملت به منظور گرفتن ارز خارجی، بانک ملی به منظور پرداخت عوارض و باجه گذرنامه نیز قرار دارد.

سالن ترانزیت

این سالن هم دارای امکاناتی همچون نمازخانه، سرویس بهداشتی و دکه فروش سوغات کرمان است. این امکانات رفاهی در هر دو پایانه خارجی و داخلی دیده می‌شود.

امکانات خارج از ساختمان فرودگاه

برخی از افراد مایل هستند که با ماشین شخصی خود تا فرودگاه بروند، به همین خاطر می‌توانند ماشین خود را در پارکینگ این فرودگاه بگذارند. علاوه بر آن تاکسی‌هایی که در جلوی فرودگاه مستقر هستند، نیز می‌توانند شما را به مقصد دلخواه‌تان برسانند.

فرودگاه کرمان

راستی اگر حیوان خانگی با خودتان دارید، حتما راهنمای مفید حمل حیوان با هواپیما را مطالعه کنید.

هتل های نزدیک فرودگاه بین المللی کرمان

ممکن است در سفرهای خارجی و یا داخلی به هر دلیلی مجبور شوید که چند روزی را در هتل بگذرانید. به همین خاطر گفتیم خوب است اگر چند تا از هتل ‌های نزدیک فرودگاه کرمان را کاملا مختصر و مفید به شما معرفی کنیم.

هتل پارس کرمان

هتل پنج ستاره پارس یکی از زیباترین، مجهزترین و کامل‌ترین هتل‌هایی است که در نزدیکی فرودگاه قرار دارد. این هتل در بلوار جمهوری، چهار راه فرهنگیان واقع شده و فاصله آن تا فرودگاه حدود ۵ دقیقه است.

فرودگاه کرمان - هتل های نزدیک فرودگاه کرمان

آدرس هتل پارس کرمان در گوگل مپ

هتل جهانگردی کرمان

این هتل چهار ستاره است و از نظر گردشگران و مسافران امکانات رفاهی آن کاملا مطلوب است. موقعیت مکانی هتل، دسترسی راحتی به بازار کرمان و بعضی از آثار باستانی مانند کاروانسرای گنجعلی خان فراهم کرده است و تا فرودگاه هم فقط ۶ دقیقه فاصله دارد.

فرودگاه کرمان - هتل های نزدیک فرودگاه کرمان

آدرس هتل جهانگردی کرمان در گوگل مپ

هتل هزار کرمان

این هتل سه ستاره در قلب شهر کرمان قرار گرفته و برای شما دسترسی راحتی به بازار و مراکز تجاری و مکان های دیدنی و توریستی کرمان فراهم می کند. آدرس آن سمت پارک نشاط است و حدود ۱۲ دقیقه با فرودگاه فاصله دارد.

فرودگاه کرمان - هتل های نزدیک فرودگاه کرمان

آدرس هتل هزار کرمان در گوگل مپ

هتل اخوان کرمان

این هتل دو ستاره در میدان آزادی قرار دارد و نسبت به قیمتش از امکانات و خدمات رفاهی مناسبی برخوردار است. فاصله آن تا فرودگاه هم حدود ۱۰ دقیقه است.

فرودگاه کرمان - هتل های نزدیک فرودگاه بین المللی کرمان

آدرس هتل اخوان کرمان در گوگل مپ

آدرس فرودگاه شهر کرمان

این فرودگاه در شهر کرمان و انتهای بلوار جمهوری اسلامی واقع شده است.

آدرس فرودگاه شهر کرمان در گوگل مپ

در نهایت

سعی کردیم هرچه درباره فرودگاه شهر کرمان می دانیم را با شما درمیان بگذاریم تا اگر گذرتان به آنجا افتاد این مطلب بتواند به شما کمک کند.

اشتراک گذاری

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.