tuk tuk lisbon tour 1024x768 e1477811636790 1 jpg

راهنمای حمل و نقل عمومی در تایلند

تور تایلند بهتر است یا این‌که خودمان بلیط بخریم و برنامه‌ی سفر بچینیم؟ این سوالی است که همیشه درباره‌ی تورهای مختلف پرسیده می‌شود. پاسخش هم البته همیشه یکسان نیست. بسته به این‌که درباره‌ی کدام مقصد گردشگری سوال کنید، پاسخ فرق می‌کند. برای سفر به کشور تایلند همان‌طور که می‌دانید، دو راه وجود دارد. یک راه همان راه عادی و معمولی است که خودتان برای سفر به این کشور سفر برنامه‌ریزی کنید و دوم انتخاب تور تایلند است.

مزیت تور در چنین سفری این است که سفری برنامه‌ریزی شده است و شما قطعا نگرانی کمتری نسبت به گزینه‌ی اول خواهید داشت. تور تایلند با مهیا کردن بلیط و ویزا و هتل و محل اقامت و راهنمایی شما برای تماشا و گشت‌وگذار هرچه بهتر در این کشور و شهرهای شلوغ و بزرگ و هیجان‌انگیزش، برای کسانی که می‌خواهند در آرامش خاطر و دردسر کمتر به گردش و تفریح بپردازند، انتخاب بهتری است. اما اگر در کل عادت ندارید کسی برایتان برنامه‌ریزی کند و روح‌ بلندپروازتان زیر هیچ قید و بندی نمی‌رود، خب، عیبی ندارد، تور تایلند را بی‌خیال شوید، بلیط بخرید، ویزا بگیرید، نقشه را بردارید و یاعلی، راه بیفتید.

می‌خواهیم در این متن در کنار معرفی کلی کشور تایلند نکاتی را در اختیارتان بگذاریم که حین گشت‌وگذار با تور تایلند حتما به دردتان خواهد خورد. اگر تور تایلند گزینه‌ی شما نیست و خودتان برنامه‌ریز سفرتان هستید، مهم نیست، با ما همراه باشید تا باهم ببینیم تایلند چطور جایی است.

نکات گفته شده در این مقاله دید خوبی به شما در انتخاب تور تایلند و شهرهای آن مانند تور پوکت خواهد داد.

بد نیست درباره تایلند بدانید

تایلند کشوری است با شصت‌وچهار و نیم‌میلیون نفر جمعیت که ده میلیون آن در بانکوک زندگی می‌کنند. زبان رسمی این کشور زبانِ تایی است. مذهب رسمی مردم تایلند بودایی است که درصد عظیمی از جمعیت این کشور را تشکیل می‌دهند. از نظر موقعیت جغرافیایی، تایلند در غرب و شمال با میانمار، در شمال و شمال شرق با لائوس و در جنوب با مالزی همسایه است. شمال کشور تایلند منطقه‌ای کوهستانی است و هرچه به مناطق میانی آن برویم، با دشت‌ها و شالیزارهای برنج روبرو خواهیم شد و همچنین باغ‌های میوه‌ای که از حاصلخیزترین مناطق رشد میوه در جهان است.

راهنمای حمل و نقل عمومی در تایلند

درنهایت، مناطق جنوبی تایلند دارای مناطق ساحلی زیبا و منحصربه‌فردی هستند که همه‌ساله گردشگران زیادی ازجمله مسافران تور تایلند را به خود جذب می‌کنند. سفر به همه‌ی این مناطق برای مسافران تور تایلند با وقت محدود و معمولا برنامه‌ریزی‌شده‌ای که دارند، ممکن نیست؛ اما خوب است با به‌دست آوردن اطلاعات طبیعی و همچنین زیبایی‌های شهرها و مکان‌های دیدنی مشهور، برنامه‌ای هرچند کلی در مورد سفر خود در ذهن داشته باشید تا بتوانید از بین گزینه‌های مختلف تور تایلند مساعد، توری را انتخاب کنید که بیشتر با برنامه‌ی دلخواه شما هماهنگ باشد و همچنین در بهترین زمان ممکن به آن سفر کنید.

تور تایلند در بسیاری موارد به‌طور ترکیبی برگزار می‌شود، مثلا تور تایلند شامل بانکوک+پوکت و… . در تور تایلند آب‌تنی و آفتاب سواحل این کشور را از دست ندهید. آن‌قدر شفافیت آب و زیبایی ساحل چشم‌تان را می‌گیرد که تور تایلند به یکی از ماندگارترین خاطرات سفرهایتان تبدیل می‌شود. پیشنهاد ما این است که تور تایلند را ترکیبی بگیرید، دو سه روزی در بانکوک بچرخید و خرید کنید، بعد راهی سواحل جنوب شوید؛ یک تیر و دو نشان..

تور تایلند و حمل‌ونقل بین شهری

یکی از ملزومات مهم در تور تایلند، مسأله‌ی حمل‌ونقل است؛ حمل‌ونقل درون شهری و حمل‌ونقل بین شهرهای مختلف این کشور. تایلند که اقتصادش وابسته به گردشگری است، دارای ناوگان حمل‌ونقل مجهزی است و همچنین قیمت پروازهای داخلی تایلند از بانکوک به شهرهای دیگر نسبت به سایر کشورها ارزان است. برای مثال قیمت بلیط هواپیما به پوکت تنها دوبرابر قیمت بلیط اتوبوس همان مسیر است.

اگر تور تایلند را به‌صورت ترکیبی بگیرید، بعد از بانکوک از این پروازها استفاده خواهید کرد. بعد از هواپیما، از راه‌آهن بانکوک یاد می‌کنیم که برای مسافران تور تایلند که قصد جابه‌جایی در شهرهای این کشور را دارند و در کنارش دل‌شان تماشای منظره‌های جورواجور هم می‌خواهد، انتخاب مناسبی است. راه‌آهن بانکوک به شرق، غرب، شمال و جنوب این کشور (که برای رفتن به مالزی هم می‌توانید از آن استفاده کنید)، سیستم حمل‌ونقل این کشور را ارتقا بخشیده است.

حمل‌ونقل در بانکوک

معمولا مقصد اصلی تور تایلند، شهر بانکوک یا تور بانکوک است. اول از همه، تاکسی‌ها. در طول بیست‌وچهار ساعت شبانه‌روز در تور تایلند صدهاهزار دستگاه تاکسی را خواهید دید که در شهر بانکوک مشغول جابه‌جایی مسافران هستند. ماشین‌هایی که در شهر بانکوک به‌عنوان تاکسی از آن‌ها استفاده می‌شود، معمولا تویوتا و خودروهای جدید هستند که با گلگیر سبز سیر و بدنه‌ی زردرنگ از ماشین‌های عادی متمایز می‌شوند. تاکسی‌ها در بانکوک از تاکسی‌متر استفاده می‌کنند و در ساعات پررفت‌وآمد شبانه‌روز استفاده از آن‌ها به‌صرفه نیست، زیرا قیمت معطلی پشت ترافیک را هم از شما می‌گیرند.

اتوبوس‌ها هم انتخاب خوبی برای جابه‌جایی در تور تایلند خواهند بود. تور تایلند را یا می‌توانید خیلی رسمی و منظم و به‌دور از هیجان برگزار کنید، یا  این‌که در آن چند روز اقامت مثل یک تایلندی زندگی کرده و طعم و مزه‌ی دیگری به سفرتان ببخشید. پیشنهاد ما این است که حالا اگر هم نه همه‌ی مدت تور، بلکه چندبار هم که شده ضمن مراقبت از وسایل شخصی‌تان، اتوبوس را بر تاکسی ترجیح بدهید و چند نکته را به یاد داشته باشید:

  • اول این‌که هنگام پیاده شدن و سوار شدن حسابی سریع عمل کنید چون اتوبوس‌ها مثل ایران نمی‌ایستند و خیلی زود حرکت می‌کنند.
  • دوم این‌که هنگام پیاده شدن زنگ بزنید!
  • سوم هم این‌که برای استفاده از اتوبوس باید اول سوار شوید، بعد به شاگرد اتوبوس که یونیفورم آبی به تن دارد، پول پرداخت کنید و بلیط بگیرید و سپس تا انتهای مسیر در حفظ و نگهداری بلیط‌تان کوشا باشید، چون اگر کوشا نباشید و آن را گم کنید، باید چندین‌برابر قیمت بلیط آن مسیر جریمه بدهید.

نوبت می‌رسد به قطارهای هوایی بانکوک که در نقاط پررفت‌وآمد و شلوغ شهر قرار دارند و جابه‌جایی در شهر را راحت‌تر‌ کرده‌اند. این گزینه از نظر زمانی به مسافران تور تایلند که زمان محدودی دارند و باید خوب و درست از آن استفاده کنند، کمک زیادی خواهد کرد. شما می‌توانید مسیرهای زیادی را که با اتوبوس و تاکسی تقریبا دوساعته می‌رسید، با قطارهای هوایی طی کنید تا آن را به چیزی نزدیک به ۱۵ تا ۲۰ دقیقه کاهش بدهید که البته باید پول بیشتری هم بدهید.

موتورهای سه‌چرخه هم نماد حمل‌ونقل کشورهای جنوب شرق آسیا و هند هستند. در تایلند به آن‌ها توک‌توک می‌گویند، سواری با توک‌توک هم خالی از لطف نخواهد بود. علاوه بر همه‌ی این‌ها اگر گواهی‌نامه‌‌ی بین‌المللی دارید، می‌توانید خودرو یا موتورسیکلت و اسکوتر (وسپا) کرایه کنید و در سطح شهر تردد کنید. دفاتر کرایه‌ی خودرو و از آن‌ها بیشتر، دفاتر کرایه‌ی موتور را همه‌جا می‌بینید. بخشی از هیجان و دیدنی‌های سفر را همین چیزها تعیین می‌کنند، به‌ویژه در تور تایلند و در بانکوک که شهری پرانرژی و شلوغ و پرتحرک است.

در تور تایلند این نکات را رعایت کنید

سازمان بهداشت جهانی یک سری بیماری‌ها را در کشور تایلند شناسایی کرده است که از این قرارند: هپاتیت اِی، تب دنگو، تب تیفوئید. برای سفر به کشور تایلند، بد نیست از تسهیلات بیمه‌ی مسافر استفاده کنید. قبل از تور تایلند بررسی کنید که واکسن‌های چهارگانه (کزاز، دیفتری، فلج اطفال و سرخک) به‌خصوص اطفال را در وقت مناسب زده باشید. خلاصه‌اش این است که رعایت نکات بهداشتی و ایمنی در طول سفر موجب آرامش خاطر خود و همسفران‌تان میشود، پس مراقب خودتان باشید تا خیال ما راحت باشد!

اشتراک گذاری

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.