انتخاب مناسب ترین مسیر برای رفتن از تهران به تبریز

در سفر به تهران تبریز چه مسیری مناسب است؟

در برنامه‌ریزی برای سفر همیشه یک سوال اساسی وجود دارد: تا فلان‌جا چقدر راه است؟ به هرحال باید بدانید که کی بروید، کی برسید و این میان چه‌کار کنید. اگر قرار است به آذربایجان سفر کنید یا از آن بگذرید، حتما در مورد فاصله تهران تا تبریز یا برعکس (فاصله تبریز تا تهران) بخوانید.

در این مقاله از مجله گردشگری علی‌بابا می‌خواهم فاصله زمانی تهران تا تبریز با ماشین شخصی، هواپیما، قطار و… را توضیح بدهم.

فاصله زمینی تهران تا تبریز 631 کیلومتر است. فاصله هوایی بین این دو شهر 528 کیلومتر است.

فاصله بین تهران تا تبریز مسیری طولانی است. سفر کردن با ماشین شخصی در کنار راحتی که دارد، زمان طولانی را می‌برد تا به تبریز برسید. در مقابل با هواپیما این مسیر در زمان کوتاهی تری طی می‌کنید.

تبریز آب‌وهوای خشک کوهستانی دارد. در تابستان هوا خنک‌ و خشک و در زمستان تبریز سرد و سوزناک است. بهترین زمان برای سفر به تبریز از اواخر خرداد تا اوایل مهر است.

فاصله تهران تا تبریز | فاصله تبریز تا تهران

سفر به تبریز کمتر از یک روز زمان می‌برد. البته پیشنهاد می‌کنم بعد از مطالعه این راهنمای فاصله تهران تا تبریز، کمی هم در مورد جاهای دیدنی تبریز بخوانید تا برنامه دقیق‌تری داشته باشید. در هر فصل سال که به تبریز سفر می‌کنید از وضعیت آب وهوا مطلع شوید تا امکانات لازم با خود به همراه داشته باشید.

فاصله تهران تا تبریز با ماشین شخصی و اتوبوس

فاصله تهران تا تبریز 630 کیلومتر است. اگر قصد دارید از راه زمینی به تبریز سفرکنید بین 7 تا 8 ساعت بعد به تبریز می‌رسید.

مسیر اول

برای حرکت به سمت تبریز وارد اتوبان تهران-کرج شوید. مسیرتان را به سمت قزوین ادامه دهید. می‌توانید مسیر خودتان را طولانی تر کنید و از شهرهای بین تهران و تبریز هم بازدید کنید. فاصله بین تهران تا قزوین 162 کیلومتراست که حدود دو ساعت طول می‌کشد.

مسیر رفت و آمد با اتوبوسپیشنهاد می‌کنم اگر تجهیزات و امکانات لازم رابه همراه دارید از جاده قدیم به قزوین بروید. چند ساعتی را در این شهر توقف کنید. از برج ناقوس، کاخ چهل ستون و سعد السلطنه بازدید کنید. در ادامه به سمت اتوبان قزوین-زنجان حرکت کنید. فاصله بین قزوین-زنجان 178 کیلومتر است. دیدن بازار بزرگ زنجان را فراموش نکنید. این بازار از خیابان سعدی تا خیابان اصغریه ادامه دارد. بعد از مسیر زنجان-تبریز به انتهای مسیر یعنی شهر زیبای تبریز می‌رسید.

مسیر دوم

مسیر دوم گذر از جاده‌های خوش‌آب‌وهوای شمال است. فاصله بین تهران-رشت حدود 6 ساعت است. از تهران به گچسر بروید. از گچسر مسیر پر پیچ‌وخم شمال را آغاز کنید و از جاده چالوس-تنکابن-رامسر-رودسر-لاهیجان عبور کنید تا به رشت برسید.

فاصله تهران تبریزدر ادامه از رشت به اردبیل بروید. چند روزی را در دریاچه شورابیل و پل معلق مشکین‌شهر گشت می‌توانید بگردید و در کل از جاهای دیدنی اردبیل لذت ببرید. جاده را ادامه دهید تا از اردبیل به تبریز برسید.

مسیر سوم

مسیر آخر برای رفتن به تبریز فاصله تهران تا تبریز را طولانی‌تر می‌کند. حدود 8 ساعت این مسیر طول می‌کشد که از میان شهر‌ همدان گذر می‌کند. یک روز را در روستای ورکانه سپری کنید. مزه نان محلی را با پنیر محلی بچشید. از قزوین و زنجان عبور کنید، در نهایت به تبریز می‌رسید.

فاصله تهران تا تبریز با قطار

سفرکردن با قطار در کنار هزینه پایین، ایمنی بیشتری دارد و لذت دیدن مناظر طبیعی از پنجره قطار حس‌وحال سفر را قشنگ‌تر می‌کند.

برای سفر به تبریز با قطار به راه‌آهن غرب که با مرکز شهر فاصله زیادی ندارد بروید. .قطار در این ایستگاه‌ها توقف دارد:

 • کرج
 • قزوین
 • تاکستان
 • خرم‌دره
 • زنجان
 • میانه
 • خراسانک
 • مراغه
 • عجب‌شیر
 • آذرشهر
 • تبریز

فاصله تبریز تهرانقطارها بسته به درجه‌ای که دارند در هزینه و مدت زمان سفر متفاوت هستند و امکانات و خدمات متفاوت‌تری را به مسافران ارائه می‌دهند. فاصله تهران تا تبریز با قطار معمولی بین 11 تا 12 ساعت و با قطارهای سریع‌السیر 6 ساعت است. اگر قصد سفر به تبریز با قطار را دارید حتما پاوربانک، بالشت بادی طبی، آب کافی و لباس‌گرم به همراه داشته باشید.

هنگام سفر با قطار قوانین عمومی مثل سیگار نکشیدن، استفاده درست از سرویس بهداشتی و بلند صحبت نکردن در کوپه و واگن را رعایت کنید.

فاصله تهران تا تبریز با هواپیما

فاصله هوایی تهران تا تبریز 528 کیلومتر است. سفر هوایی به تبریز از فرودگاه مهرآباد شروع می‌شود و حدود یک ساعت‌وچند دقیقه بعد در فرودگاه بین‌المللی مدنی به پایان می‌رسد. قبل از پرواز حتما در مورد اشیای ممنوعه در کابین هواپیما بخوانید تا به مشکلی نخورید. وزن مجاز وسایلی که می‌توانید به داخل کابین بیاورید بین 7تا 8 کیلوگرم است.

فاصله تبریز تهراناز آن‌جایی که مقصد تبریز است هوای این شهر سرد است، در طول سفر لباس گرم با خود داشته باشید. رعایت کردن قوانین عمومی، سفر را برای ما و همسفرمان راحت‌تر می‌کند. در سفر با هواپیما فاصله بین تهران تبریز کوتاه‌تر می‌شود.

مناسب‌ترین مسیر برای سفر به تبریز

انتخاب این که مناسب‌ترین مسیر برای رفتن به تبریز سخت است. این انتخاب تا حدودی به زمان و بودجه شما بستگی دارد. اگر در سفرتان زمان برای شما اولویت بیشتری دارد، بودجه بیشتری را برای سفر در نظر گرفته‌ و با هواپیما بروید. سفر کردن با ماشین شخصی زمان بیشتری صرف می‌شود و راحتی و آرامش بیشتری را در طول سفر دارید اما قطعا زمان طولانی‌تری در مسیر هستید.

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.