شمس العماره؛ بلندترین بنای تهران در عهد خود

اولین ساختمان مرتفع تهران، بنای شمس العماره بوده است که ساخت آن دو سال به طول انجامیده و به دستور ناصرالدین شاه سنگ بنای آن نهاده شده است.

در رابطه با شمس العماره تهران دانستنی‌های جالب و جذابی وجود دارد که دیدن آن را هیجان‌انگیزتر می‌کند و زیبایی آن به گونه‌ای است که گردشگران زیادی را از نقاط مختلف دنیا به خود کشانده تا برای دیدن این عمارت، عکس گرفتن و حتی کشیدن نقاشی از روی آن ساعاتی را در مجموعه کاخ گلستان سپری کنند؛ مجموعه‌ای که یکی از آثار به ثبت رسیده ایران در یونسکو است.


جستجو و خرید بلیط اتوبوس در علی بابا


اولین ساختمان مرتفع تهران و نماد تهران قدیم

ناصرالدین شاه قاجار به سبب تأثیری که از فرنگ و ساختمان‌های بعضاً مرتفع آن گرفته بود، تصمیم گرفت تا دستور ساخت بنایی مرتفع در پایتخت را بدهد؛ ناگفته نماند که تنها ساختمان‌های فرنگی باعث گرفتن این تصمیم توسط شاه شهید نشدند، بلکه وجود عمارت‌هایی نظیر «عالی‌قاپو» نیز مزید بر علت بوده و او را به ساخت این بنا مصمم‌تر کردند.

شمس العماره

شروع ساخت شمس العماره از سال 1244 خورشیدی آغاز شد و تا دو سال ادامه داشت و در نهایت در سال 1246 به اتمام رسید. با استدلال به برخی شواهد، طرح شمس العماره و نقشه آن از شخصی به نام معیرالممالک بوده و معمار آن آقای علی محمد کاشی بوده است.

شمس العماره

شمس العماره پس از تکمیل شدن، نماد تهران می‌شود، این موضوع تا قبل از ساخته شدن سردر باغ ملی تحقق می‌یابد و پس از آن برای مدتی، این بنا (سردر باغ ملی) تبدیل به نماد تهران می‌شود.

شمس العماره

حتما توصیه می‌کنیم از کاخ سعدآباد و کاخ نیاوران تهران بازدید کنید.

شمس العماره، نخستین ساختمان با اسکلت فلزی در ایران

شمس العماره اولین بنای ایرانی بوده که در ساخت آن، اسکلت فلزی بکار رفته است که پس از آن و به تدریج این امر متداول‌تر می‌شود. همان‌طور که گفته شد، این عمارت بلندترین ساختمان در تهران بوده که ارتفاع آن به چیزی حدود 35 متر می‌رسد و تقریباً 5 طبقه است.

شمس العماره

سالن‌ها و اتاق‌های مختلف و گوناگونی در این بنا وجود دارد که کاربردهای مختلفی داشته‌اند و زیبایی تزیینات آن‌ها به محض ورود، توجه شما را به خود جلب می‌کنند. کاربرد سالن‌ها و اتاق‌ها نیز در موارد مختلف بوده، از صرف وعده‌های غذایی مختلف مانند عصرانه گرفته تا فضاهایی برای پذیرایی از مهمانان شاه. اما از مهم‌ترین بخش‌های عمارت می‌توان به بالاترین فضایی که به آن «شاه‌نشین» می‌گویند اشاره کرد.

این محل برای جلوس ناصرالدین شاه بوده که بتواند نمایی کلی از شهر تهران را در مقابل چشمان خود داشته و از چهار طرف مشرف به شهر باشد.

جالب توجه است که هنگام دیدن نمای بیرونی ساختمان، سوراخ‌هایی روی آن مشاهده می‌کنید که علت وجود آن‌ها، استفاده از داربست‌های چوبی در زمان‌های قدیم است. این داربست‌ها به درون ساختمان فرو می‌رفته و پس از اتمام کار، آن‌ها را می‌بریدند و گاهی باقی مانده چوب را به بیرون می‌کشیدند، این سوراخ‌ها یادگاری از آن دوران هستند که به وفور بر دیوارهای مجموعه کاخ گلستان مشاهده خواهید کرد…

شمس العماره

در کنار این عمارت، سمت شمال شرقی مجموعه، دیواری طویل وجود دارد که زیبایی کاشی‌های هر قسمت آن، غالب گردشگران را ترغیب به گرفتن عکس می‌کند. البته این نمونه از کاشی‌کاری‌ها در نقاط مختلف بسیار زیادی از کاخ مشهود است.

تزیینات شمس العماره و ساعتی هدیه از ملکه ویکتوریا

هنگام ورود به عمارت، خود را برای دیدن گچ‌بری‌ها و آیینه‌کاری‌هایی کم نظیر آماده کنید… این تزیینات به قدری زیبا و گیرا هستند که چند دقیقه‌ای شما را مبهوت می‌کنند. از زیر پا تا بالای سرتان را هنر ایرانی فرا گرفته که در رگه‌هایی از گوشه و کنار، نشانه‌هایی از تأثیر فرنگ هم در آن خواهید جست. زیبایی چشم‌نواز محیط ناخودآگاه شما را به فکر فرو خواهد برد تا اندکی بیشتر وقت خود را در این فضا صرف کنید.

شمس العماره

شمس العماره دارای دو بنا است که به قرینه ساخته شده‌اند و معماری آن‌ها ایرانی است، اما ریشه‌هایی فرنگی نیز می‌توان در آن‌ها یافت.

ما بین این دو ساختمان، ساعتی وجود دارد که بر اساس برخی گفته‌ها، اولین ساعت وارد شده به ایران است. این ساعت هدیه‌ای از ملکه ویکتوریا است و همچنان ناقوس آن به صدا در می‌آید؛ این ساعت مدتی یکبار بررسی می‌شود و اگر نیازی به تعمیر داشته باشد، به آن رسیدگی خواهد شد.

شمس العماره

آیینه‌کاری‌های بخشی از بنای شمس العماره، از بیرون و در حیاط مشخص است اما گاهی از اوقات سال هست که برای جلوگیری از آسیب نور مستقیم خورشید به تزیینات و یا به دلایل مختلف جوی دیگر، پرده‌هایی بزرگ را از ایوان آویزان می‌کنند تا سلامت بنا و تزیینات آن حفظ شود.

شمس العماره

دو ساختمان قرینه‌ای که در شمس العماره هستند، تراس‌ها و یا بالکن‌هایی دارند که بر روی لبه‌ی آن‌ها نرده‌هایی از جنس چدن قرار گرفته؛ گفتنی است که ستون‌های بالکن‌ها هم از همین جنس بوده و چدنی هستند.

شمس العماره

منع بازدید از طبقات برای حفظ سلامت بنا

متأسفانه گردشگران، تنها امکان بازدید از طبقه همکف را دارند و نمی‌توانند از سایر طبقات بالایی شمس العماره دیدن کنند، اما ممانعتی که از سیاحت طبقات شده، به درستی صورت پذیرفته و دلیل آن حفظ سلامت و جلوگیری از بروز برخی خطرات در ساختمان عمارت است.

شمس العماره

تمهیداتی هم برای بررسی اوضاع عمارت صورت گرفته؛ برای مثال، هر از چند گاهی برخی از کارشناسان میراث فرهنگی برای چک کردن حال و روز بنا (مثلاٌ سنجش میزان رطوبت) سراغ شمس العماره می‌آیند و بررسی‌هایی اینچنینی انجام می‌دهند.

شمس العماره

یکی از دلایلی که مانع بازدید گردشگران از طبقات بالایی ساختمان شده، امکان نداشتن تحمل وزن جمعیت گردشگران و سنگینی آن‌ها توسط کاخ خورشید تهران است. بیان این نکته هم شایان ذکر است که شهرداری، در دوره‌ای قصد راه‌اندازی تراموای برقی در محدوده خیابان ناصر خسرو را داشت، اما خوشبختانه با دخالت مسئولین برای جلوگیری از سست شدن و وارد آمدن هرگونه آسیب احتمالی به شمس العماره و ساختمان آن، این پروژه متوقف می‌شود.

شمس العماره

آدرس و ساعت بازدید

بهترین شیوه و راه دسترسی به شمس العماره و مجموعه کاخ گلستان، استفاده از خط 1 مترو است، اما اگر با ماشین شخصی قصد رفتن به این کاخ را دارید، باید خود را به خیابان خیام رسانده و در پارکینگ‌هایی که در اطراف این خیابان وجود دارند، خودرو خود را پارک کرده و مسافتی را تا مجموعه گلستان پیاده‌روی کنید.

شمس العماره

با استفاده از خط 1 مترو باید تا ایستگاه 15 خرداد بروید و پس از خارج شدن از آن، به سمت شرق خیابان پانزده خرداد رفته تا به ساختمان دادسرای تهران برسید. سپس به سمت چپ خود (جهت شمال) رفته و میدان پانزده خرداد را رد کنید. ورودی مجموعه کاخ گلستان از همین فاصله قابل مشاهده است.

برای بازدید از هر عمارت باید به صورت جداگانه بلیط تهیه کنید. بنای شمس العماره در شرقی‌ترین بخش مجموعه قرار دارد که برای رسیدن به آن مسافت نسبتاً زیادی را باید پیاده‌روی کنید. ساعت بازدید از مجموعه در نیمه اول سال از 9:00 صبح تا 17:30 دقیقه و در نیمه دوم سال هم از 9:00 صبح تا 16:30 می‌باشد.

ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.