سفر به کویر ریگ جن

ریگ ‌جن کجاست؛ سفری هیجان‌انگیز به مثلث برمودای ایران

کویر ریگ جن و شکوه یک کویرگردی فراموش‌نشدنی

اهل کویرنوردی و زیبایی‌های کویر هستید؟ اگر پاسخ مثبت است پس حتما اسم ریگ جن را شنیده‌اید. سرزمینی هیجان‌انگیز که به‌قول محلی‌ها، محل سکونت اجنه است. از این کویر هیجان‌انگیز سمنانی چه می‌دانید؟ اصلا ریگ جن کجاست؟ چطور باید به آن سفر کرد و چه نکاتی را باید در این سفر در نظر داشت؟‌ برای  با ما در این مقاله از مجله علی بابا همراه باشید تا همه چیز را درمورد ریگ جن کشف کنید.

 

ریگ‌ جن کجاست؟

یکی از عجیب‌ترین و مرموزترین جاهای دیدنی ایران، کویر ریگ‌ جن است. این منطقه که در غرب دشت کویر و در استان سمنان قرار گرفته است، ۳۸۰۰ کیلومترمربع وسعت دارد. ریگ ‌جن در جنوب سمنان و در مجاورت شهرستان‌های گرمسار، انارک و جندق قرار دارد.

شکل مثلثی ریگ جن و خطراتی که سفر به آن دارد باعث شده است تا به این کویر لقب مثلث برمودای ایران بدهند. شهرت ریگ ‌جن به‌خاطر اسرارآمیز بودن آن است. براساس نظرات محلی‌ها تعداد کسانی که به این کویر سفر کرده‌اند و دیگر برنگشته‌اند زیاد است.

سفر به کویر ریگ جن

آن‌ها اعتقاد دارند ریگ ‌جن محل زندگی اجنه و ارواح پلید است و حتی مدعی هستند که اگر شب‌ها از آن طرف عبور کنید صدای اجنه را خواهید شنید. محلی‌ها حتی عوارض زمین‌شناختی در کویر را به اجنه نسبت می‌دهند و ادعا می‌کنند که این عوارض دست ساخته اجنه است.

آیا جذاب ترین کویرهای ایران را می‌شناسید؟

چطور به ریگ ‌جن برسیم؟

برای اینکه به ریگ ‌جن بروید، باید ابتدا خودتان را به‌سمت گرمسار در سمنان برسانید. از شهرستان گرمسار سراغ پارک ملی کویر را بگیرید. از ورودی پارک ملی کویر جاده سنگ‌فرشی را دربرابر خود می‌بینید و می‌توانید از آنجا به ریگ ‌جن برسید.

بهترین زمان سفر به کویر ریگ جن

برای سفر به مناطق کویری ایران، بهتر است فصل‌های خنک را انتخاب کنید که گرمای روز اذیت‌تان نکنید. می‌توان بهترین زمان برای سفر به ریگ‌ جن از اوایل آبان ماه تا اواخر فروردین دانست.

خرافات یا وجود اجنه؛ واقعیت کویر ریگ ‌جن

یکی از جذابیت‌های منطقه ریگ‌ جن، شایعاتی است که درمورد زندگی ماورالطبیعه در آن نقل می‌شود. برای همین افرادی که دنبال ماجراجویی می‌گردند برای بررسی واقعیت یا ساختگی بودن این مسائل به ریگ‌جن سفر می‌کنند.

ولی واقعیت چیز دیگری است. راستش کویر ریگ جن آنقدر از نظر طبیعی متفاوت و خاص است که تا سال‌ها برای اتفاقاتی که در آن می‌افتادند توضیح درستی وجود نداشت. همین ناشناختگی باعث می‌شد تا محلی‌ها برای توجیه آن دست به دامن ماورالطبیعه شوند.

سفر به کویر ریگ جن

از طرفی هیچ علامت حیاتی در قلب ریگ جن دیده نمی‌شود. حقیقتا می‌توان به ریگ جن صفت بیابان بی‌آب و علف نسبت داد. این منطقه آنقدر ناشناخته و گسترده است که جان بسیاری از افرادی که برای کشف آن رفته‌اند را گرفته است. همین قضیه هم باعث می‌شد تا محلی‌ها فکر کنند آمار بالای مرگ و میر به‌خاطر خشم اجنه است.

یکی دیگر از داستان‌هایی که درمورد ریگ جن نقل می‌کنند، پدیده‌ای به نام گریه سنگ است. مردم محلی فکر می‌کنند شب‌ها از سنگ‌های کویر صدا بلند می‌شود. البته واقعیت این است که سنگ‌ها به‌خاطر تفاوت زیاد دمای شب و روز در کویر، ترک می‌خورند و می‌ترکند. علت صدایی هم که به وجود می‌آید همین است.

واقعیت ریگ جن

ریگ‌ جن به‌خاطر وجود دره‌های عمیق و کفه‌های نمکی بستر تشکیل باتلاق‌های گلی بسیاری است. این شکاف‌ها در اثر بارندگی پر از آب می‌شوند و آب به زمین نفوذ می‌کند و باتلاق ایجاد می‌کند.

باتلاق‌های گلی این منطقه بسیاری از افراد را به کام خود کشیده‌اند و جان آن‌ها را گرفته‌اند. اگر کسی بدون شناخت کافی و یا بدون راهنما به این منطقه سفر کند احتمال اینکه درگیر این باتلاق‌های مرگبار شود بسیار زیاد است.

سفر به کویر ریگ جن

یکی دیگر از دلایل اسرارآمیز بودن ریگ‌ جن صدای موهوم و عجیبی است که شب‌ها در این منطقه به گوش می‌رسد. به گفته کارشناسان وجود این صدا هم علت علمی و قابل توجیه دارد. وقتی باد در کویر می‌وزد به ریگ‌های بیابان برخورد میکند و صدای سایش باد با ریگ‌ها صدایی موهوم شبیه به صدای زمزمه تولید می‌کند.

توهم، مهمان ناخوانده مسافران کویری است. ماهیت طبیعت کویر و سکوت آن باعث می‌شود تا افراد گاهی خیال کنند کسی به آن‌ها زل زده است. یا کسی دنبال آن‌هاست. حالا فرض کنید این توهمات با عقبه فکری شایعات محلی درمورد محل زندگی اجنه هم قاطی شود.

نتیجه؟

داستان‌های عجیبی که از سفر به دل ریگ جن و برخورد با موجودات ماورالطبیعه نقل می‌شود. البته شنیدن این داستان‌ها برای تجربه هیجان بد نیست، اما توصیه می‌کنیم این داستان‌ها را زیاد جدی نگیرید.

با این‌حال کمتر کسی جرات کرده‌است که به‌عمق منطقه ریگ جن نفوذ کند. ورود به دل ریگ جن خطرات ناشناخته و ترسناکی دارد که هرکسی حاضر به پذیرش آن نیست. درواقع ریگ جن یکی از مناطق ناشناخته ایران است که هنوز به‌طور کامل کشف نشده است.

سفر به کویر ریگ جن

یکی از افسانه‌های جالب در مورد ریگ جن هم به همین واقعیت مربوط می‌شود. محلی‌ها اعتقاد دارند که هرکس بتواند به مرکز ریگ جن برسد، از طرف اجنه به او ثروت زیادی می‌رسد و ثروتمند می‌شود.

سفر به ریگ جن

باوجود همه خطراتی که مسافران و کویرنوردان را در این کویر تهدید می‌کند، همچنان کویرنوردهای بسیاری علاقه‌مند به سفر و طی کردن ریگ جن هستند. ریگ جن هرساله تعداد زیادی کویرنورد و اکوتوریست‌ها را به‌سمت خود می‌کشد تا از جذابیت‌های این منطقه بازدید کنند.

در ریگ جن با پدیده‌های طبیعی زیادی آشنا خواهید شد. اما از همه آن‌ها جذاب‌تر ماسه بادی‌ها و شنزارهای پف کرده هستند. امروزه کویرنوردان زیادی به عشق قدم زدن روی شنزارها و طی کردن مسیر با ماشین به این منطقه پا می‌گذارند.

جدا از همه افسانه‌ها و داستان‌هایی که درمورد ریگ جن نقل می‌شود، این منطقه بکر و زیبا بهترین مکان برای لذت بردن از طبیعت کویر است. شنزارها، بیابان یک‌دست و داغ، شب‌های پرستاره و عظمت کویر چیزهایی است که هر عاشق کویر را ناخودآگاه به‌سمت خود می‌کشاند.

تورهای زیادی برای گشتن در کویر ریگ جن وجود دارند که توصیه می‌کنیم حتما برای بازدید از این منطقه در آن‌ها ثبت نام کنید. مخصوصا اگر تجربه اول کویرنوردی‌تان است و زیاد به ملزومات سفرهای کویر مسلط نیستید بهتر است در قالب یک تور به ریگ جن بروید.

سفر به کویر ریگ جن

اگر گذارتان به ریگ جن خورد، تماشای روستاهای قدیمی اطراف و آثار به‌جا مانده از گذشته‌های دور مردمی که در این منطقه زندگی می‌کردند را هم از دست ندهید.

نکات مهمی که باید درمورد این سفر بدانیم

 • اگر تجربه زیادی در کویر نوردی ندارید، حتما با یک راهنما و بلد به ریگ جن سفر کنیم. بیابان به همان اندازه که زیباست، می‌تواند بی‌رحم و کشنده باشد. نگاهی به آمار کسانی که پا به این منطقه گذاشتند و هرگز برنگشتند، تاییدی برا این ادعا است.
 • حتما همراه خودتان تجهیزات مسیریابی مانند GPS و قطب‌نما به‌همراه داشته باشید. کویر به خاطر ماهیت طبیعتی‌اش عارضه‌ای برای مسیریابی ندارد و کافیست چشمتان را ببندید و یک دور دور خودتان بچرخید تا یادتان برود از کدام طرف آمده بودید.
 • اگر قرار است به‌صورت انفرادی به ریگ جن سفر کنید حتما تجهیزات کافی مانند چادر، سوخت، کیسه خواب، کفش مناسب پیاده‌روی در کویر و لباس‌های کافی همراه داشته باشید.
 • حتما جیره غذایی کافی با خودتان داشته باشید. سعی کنید برای هرنفر به‌اندازه حدودا بیست روز یا بیشتر غذا ببرید. کویر شوخی بردار نیست. ممکن است در کویر سرگردان شوید و این حداقل کاری است که می‌توانید برای بقا در کویر انجام دهید. غذای خشک و سبک و مواد غذایی قابل طبخ بهترین گزینه‌ برای مسافرت کویری است.
 • اگر به امید پیدا کردن آبادی با خودتان آب کافی برای آشامیدن و شست‌وشو با خودتان نمی‌برید کاملا در اشتباهید. ریگ جن بی‌آب و علف‌ترین کویری است که در عمرتان دیده‌اید.
 • طبیعت کویر بسیار شکننده و ظریف است. سعی کنید با ظرافت با آن برخورد کنید. هیچ زباله‌ای از خودتان به‌جا نگذارید. کمترین دستکاری و دخالت را در طبیعت کویر داشته باشید و حتی حواستان به رد ماشین‌ها و حرکت خودرویتان در کویر هم باشد. کوچکترین دستکاری ما در طبیعت کویر می‌تواند آثار جبران‌ناپذیری به‌همراه داشته باشد.

در نهایت…

آیا تابحال به ریگ جن سفر کرده‌اید؟ با ما از تجربه خود از این منطقه ناشناخته حرف بزنید. به نظر شما وزن شایعاتی که درمورد ریگ جن نقل می‌شود سنگین‌تر است یا واقعیت‌های علمی؟

اشتراک گذاری

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

4 دیدگاه

 1. ابا می‌گوید

  شما اگر داخل خونه خودتونم یه تپه چند متری شن بریزید بعد برید داخلش محو می‌شید و به داخل کشیده می‌شید اونجا که دیگه کویره سنگ و سطح سخت نداره و بخاطر رانش همه چیز مکانش عوض میشه

 2. اذرگون می‌گوید

  خانه جن زده ایلان ماسک هم پیدا کنند که کجاست وچه کسانی داخلش زندگی می کنه

 3. اذرگون می‌گوید

  من در دوران نوجوانی از جن ترس داشتم ، حالا ممکن جن هم وارد ذهن شده باشه ، باید ببینند جن چه قدرتهای داره ، این قدرتها ممکن وارد ذهن شده باشه ، چه سورهای در قران در مورد جن هست ، اطلاعات در مورد جن ، فیلمهای که در مورد جن ساخته شده اینا رو بهتر بررسی کنند

 4. Hasan می‌گوید

  عجیبه