کوه پارک مشهد

کوه پارک مشهد؛ لذت پارک‌گردی در دامنه کوه

کوهی که با کلی تفریحات و امکانات به پارک تبدیل شده...

هوس پیاده‌رودی کرده‌ای؟ چطور است که یک مکان پیشنهاد بدهم که هم می‌توان در آن پیاده‌روی کرد، هم کوه‌نوردی و حتی پارک‌گردی! اصلا برای کوه‌نوردی به یکی از پارک‌های کوهستانی ایران سفر کردی یا تابه‌حال تجربه سینماکار داشتی؟ اگر نداشتی پس بیا درباره کوه پارک مشهد بخوان.

تا دیروز فکر می‌کردم مشهد فقط به شهر زیارت مشهور است، اما فضا و طبیعت گسترده با حیوانات خاصش را فراموش کرده بودم. خلاصه بگویم، در مقاله امروز مجله گردشگری علی‌بابا به یکی از پارک‌های جدید و بزرگ مشهد می‌روم تا از ویژگی‌های طبیعی و غیرطبیعی‌اش بیشتر برایتان بگویم.

آیا کوه پارک مشهد افتتاح شده است؟
بله، استفاده از این پارک در مشهد برای عموم مردم آزاد و رایگان است، منتهی امکانات آن هنوز کامل نشده است.
آیا کوه پارک مشهد سینما دارد؟
بله، تماشای فیلم در کوه پارک مشهد امکان‌پذیر است، منتهی همان طور که قبلا هم به آن اشاره کردیم، هنوز امکاناتی برای طراحی و ساخت این نوع از سینما فراهم نشده است.
آدرس کوه پارک مشهد چیست؟
ایران، استان خراسان رضوی، مشهد، کمربندی جنوبی، محله سرافرازان، بلوار شهید فکوری، خیابان دلاوران، خیابان نخل، کوه پارک مشهد

کوه پارک مشهد چطور جایی است؟

وقتی از فاصله نه‌چندان دور به کوه پارک مشهد نگاه کنی شاید اصلا خیلی متوجه نشوی که پارکی وجود دارد. چرا؟ چون فضای این پارک در ارتفاعات جنوبی مشهد قرار گرفته و بیشتر کوهستانی است. در جای‌جای ارتفاعات هم جنگل‌هایی می‌بینی؛ بعضی از این جنگل‌ها طبیعی‌اند و بعضی دیگر دست‌ساز.

کوه پارک مشهد چطور جایی است؟هر پارکی چه در ایران و چه در خارج از ایران، خصوصیات زیست بومی و طبیعی خاص خودش را دارد. کوه پارک مشهد هم از این قائده مستنثی نیست و با در اختیارداشتن فضای کوهستانی‌اش در ارتفاعات جنوبی شهر مشهد به‌همراه جنگل‌های مصنوعی و دست‌سازش، محلی طبیعی را برای شما فراهم می‌کند تا بتوانید از کوه‌پیمایی، سینماکار (محلی برای تماشای فیلم در فضای باز در ماشین)، طبیعت و دوچرخه‌سواری در آنجا لذت ببرید.

افتتاح پروژهاز موقعیت مکانی این کوه برایت بگویم که در یکی از یازده بوستان در محله سرافرازان مشهد، با فاصله ۱۷ کیلومتری از غرب حرم امام رضا(ع) قرار گرفته که دسترسی ۲۴ ساعته را برای مردم آنجا فراهم می‌کند. اگر روزی قصد پیاده‌روی در این پارک را داشته باشی، در نزدیکی آن آبشار کوه پارک را خواهی دید. از درخت‌های این پارک هم نگذرم که جای خودشان را دارند.

یک نکته مهم برایت بگویم: اگر در نیمه دوم سال به این پارک بروی، حتما لباس گرم با خودت بردار؛ اینجا تقریبا کوهستان حساب می‌شود و به همین خاطر، دمای پایینی دارد. همچنین به‌خاطر پوشش جنگلی، هوا سردتر هم می‌شود. پس حواست باشد.

این پروژه هنوز تمام نشده…

در آذر۱۳۹۱ مسئولان تصمیم گرفتند این کوهستان‌ها را به پارک تبدیل کنند تا کاری خلاقانه و جدید در راستای طبیعت و گردشگری کرده باشند. البته آن روزها هنوز اسم کوه پارک مشهد را انتخاب نکرده بودند و قرار بود اسم این پروژه «کمربند جنوبی مشهد» باشد.

میزان پیشرفت پروژهتقریبا ۷ سال از شروع این پروژه گذشته بود که سروصدای عده‌ای از مردم درآمد. تعدادی از فعالان محیط زیست با همراهی مردم به پیشبرد این پروژه اعتراض کردند چون وجهه طبیعت را دگرگون می‌کرد. خلاصه بعد از کلی پیگیری، در سال ۱۳۹۷ این پروژه به دستور مقامات قضایی متوقف شد با اینکه بیش از نصف آن آماده شده بود.

کوه پارک مشهدشهرداری مشهد هم برای اینکه هزینه‌ها، زیرساخت‌ها و فضای چند صد هکتار درختکاری و …. این پروژه را از دست ندهد، پروژه کمربندی را به کوه پارک تغییر دارد. شهرداری مشهد با این کار باعث شد نه‌تنها از هدررفتن هزینه‌ها جلوگیری کند، بلکه توانست بزرگ‌ترین طرح خود برای حفظ و نگهداری از محیط را عملی کند.

یک چیز جذاب که جالب است بدانی این است که شهرداری برای طبیعی‌ترشدن این پروژه به‌عنوان یک پارک طبیعی، چندین آبشار مصنوعی در پارک طراحی کرده. البته امکانات این پارک تکمیل نشده و هنوز در دست ساخت است. از آینده کوه پارک مشهد بگویم که به‌دلیل فضای بزرگ و امکانات گردشگری خود می‌تواند آینده درخشانی داشته باشد.

روی کدام تجربه حساب کنم؟ کوه‌نوردی یا پارک‌گردی؟

در ادامه به امکانات، کمبودهای و مواردی که می‌تواند تجربه متفاوتی از یک پارک به شما القاء کند را می‌گویم. اول از همه آنتن‌دهی در این پارک قطع و وصل می‌شود و به‌نوعی ضعیف است. با اینکه این پارک به سرویس بهداشتی مجهز است، اما دسترسی آن به آب هنوز میسر نیست.

کوهنوردی یا پارک‌گردییک نکته مهم که باید بدانی این است که لازم نیست برای ورودی و پارکینگ خودرو هزینه‌ای پرداخت کنید. از همه این‌ها گذشته، نمی‌توانم کایت‌بازی و برگزاری نمایش نور و نما روی کوه را نادیده بگیرم. کودکان هم می‌توانند در مناطق مخصوص کودکان بازی و تفریح کنند.

در کوه پارک مشهد پارکینگ گیر می‌آید؟

بله، به‌خاطر فضای بزرگ و پتانسیل گردشی پارک، محلی برای  پارک خودرو طراحی شده است.

چطور به کوه پارک مشهد بروم؟

از سه طریق پیاده‌روی، دوچرخه‌سواری و خودرو می‌توانید به سمت خیابان دلاوران بروید.

آدرس کوه پارک مشهد

ایران، استان خراسان رضوی، مشهد، کمربندی جنوبی، محله سرافرازان، بلوار شهید فکوری، خیابان دلاوران، خیابان نخل.

می‌توانید پیاده یا با دوچرخه و خودرو  به این پارک بروید. اگر می‌خواهید با پای پیاده یا دوچرخه به این پارک بروید می‌توانید مسیر انتهای بلوار دلاوران را انتخاب کنید و اگر هم امکان و توانایی پیاده‌روی ندارید، می‌توانید با دوچرخه یا خودرو از انتهای بلوار دلاوران، سمت چپ، خیابان نخل، میدان آبشار به این پارک بروید.

اطلاعاتی از شماره تلفن پارک موجود نیست.

دسترسی با مترو، اتوبوس یا تاکسی

به‌خاطر تازه‌ساخت‌بودن پارک و تکمیل‌نشدن همه بخش‌ها، هنوز ایستگاه مترو یا تاکسی به‌صورت ثابت برای آن در نظر گرفته نشده است.

لوکیشن کوه پارک روی گوگل مپ

امکانات کوه پارک مشهد چیست؟

خب، همین حالا تمام ویژگی‌های کوه‌نوردی و پارک‌گردی در کوه پارک مشهد را برایت می‌گویم. همان طور که قبلا گفتم از فاصله دور نمی‌توان فضای تفریجی این پارک را متوجه شد، اما از نزدیک می‌توانی از کارفود ون‌ها، رستوران‌ها، سینماکار و آبشارهای پارک لذت ببری.

امکاناتاز سینماکار این پارک گفتم که هنوز راه‌اندازی نشده است، اما در صورت عملی‌شدن آن، یک محیط بزرگ برای ماشین‌ها فراهم می‌شود تا از داخل ماشین‌هایمان بتوانیم فیلم‌های سینمای را در محیطی باز تماشا کنیم. فکرش را بکنید که همه ما در ماشین‌هایمان نشسته‌ایم و از پشت شیشه‌اش فیلم تماشا می‌کنیم.

این پارک علاوه بر سینماکار، خدمات و امکانات دیگری دارد؛ از چندین بوستان، فراهم کردن محیطی مناسب برای پیاده‌روی، کوه‌نوردی، دوچرخه‌سواری گرفته تا چندین آبشار، پارکینگ خودرو و رستوران سیار. درضمن، از تبدیل‌شدن شعار «خانواده امن‌ترین جای دنیا» به‌جای «خانه امن‌ترین جای دنیا» می‌توان به خانوادگی‌بودن این پارک اشاره کرد که حتی کودکان هم می‌توانند از آن استفاده کنند.

کوه پارک مشهد جای خاصی دارد؟

خب، در این مقاله از ویژگی‌ها، امکانات و مسیرهای دسترسی به یکی از پارک‌های نو و بزرگ مشهد پرداختم؛ از امکانات رفاهی کافه، کارفودون گرفته تا سینماکار، رستوران تا طبیعت عظیم با آبشارهای متنوع‌اش. هرچند، امکانات این پارک کامل نشده، اما اگر به این پارک رفته‌اید و جای خاصی از آن در خاطرتان مانده و دوست دارید آن را به اشتراک بگذارید، مشتاق شنیدنش هستیم.

اگر هم تابه‌حال به آنجا نرفته‌اید، امیدوارم با خواندن این مقاله مشتاق شوید و به آنجا سفر کنید.

اشتراک گذاری

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

1 دیدگاه

  1. امیر خرسندی نیا می‌گوید

    سلام دکه ها شو اجاره هم میدین