قطارهای مسافربری شرکت‌های خصوصی

قطارهای مسافربری شرکت‌های خصوصی رقابت را برای بقیه شرکت‌ها سخت‌تر کرده‌اند چون با خدماتی که ارائه می‌دهند، مسافران زیادی را جذب کرده‌اند. سوال اصلی اینجاست که چه فرق‌هایی قطارهای مسافربری خصوصی و امکانات و خدمات آن‌ها وجود دارد؟ از کجا می‌توانید آن‌ها را مقایسه کنید؟ دقیقا از همینجا!

خرید بلیط قطار درعلی بابا

انواع قطارهای مسافربری خصوصی

در این راهنما، مشخصات و امکانات قطارهای مسافربری شرکت‌های خصوصی را از اول تا آخر مرور می‌کنیم تا در صورت خرید، انتخاب مناسبی داشته باشید.

قطار نور

قطار نور متعلق به «شرکت قطار نورالرضا» است و ظرفیت آن ۴۰ نفر است. قطار نور از قطارهای ویژه محسوب می‌شود. هر کوپه دارای ۴ صندلی ارگونومیکی است که هنگام خواب به تخت تبدیل می‌شوند. در هر کوپه، دو دستگاه ال‌سی‌دی با قابلیت دریافت شبکه‌های تلویزیونی وجود دارد. تلفن داخلی، لامپ مطالعه و چراغ خواب از امکانات دیگر کوپه است.

در هر سالن یک دستگاه مایکروفر برای استفاده‌ مسافران قرار دارد. اگر مسافران تمایل داشته باشند، می‌توانند برای استفاده از سیستم صوتی و تصویری کوپه از مهمان‌دارن درخواست هدفون کنند. در قطار نور یک کوپه به سرویس مهمان‌داری اختصاص دارد و رستوران قطار نور هم با انواع غذا و نوشیدنی آماده‌ پذیرایی از مسافران است.

قطارهای مسافربری شرکت‌های خصوصی

مسیرهای قطار نور

 • اصفهان ـ مشهد
 • تهران ـ کرمان
 • تهران ـ شیراز
 • تهران ـ مشهد

قطار لوکس نگین

قطار لوکس نگین یکی از محبوت‌ترین ها در بین قطارهای مسافربری است که متعلق به «شرکت ریل ترابر صبا» هست. این قطار روی هم رفته، ۹ کوپه‌ چهار تخته دارد و ظرفیت آن ۳۶ نفر است. سیستم تهویه مطبوع، سرویس خواب و سیستم صوتی از امکانات این قطار است. همچنین اگر با مهمان‌داران کاری داشتید، می‌توانید از سیستم احضار مهمان‌دار هم استفاده کنید.

مسیر قطار لوکس نگین

 • تهران – مشهد

قطار مارال

قطار مارال متعلق به شرکت «وانیا ریل» است. کوپه‌ها چهار نفره‌اند و برای هر چهار نفر تخت‌خواب وجود دارد. سیستم تهویه مطبوع گرمایشی و سرمایشی، سیستم صوتی و تصویری با مانیتورهای  ۱۹اینچی ال‌ای‌دی از امکانات ویژه‌ این قطارند. همچنین اگر با خودتان برای راه غذا برنداشته‌اید، مشکلی ندارد چون قطار مارال یک رستوران هم دارد.

مسیرهای قطار مارال

 • تهران ـ مشهد

[related id=”1183″]

قطار پارسی

این بار در بین قطارهای مسافربری، می‌خواهیم سراغ قطار پارسی برویم که به شرکت «جوپار» تعلق دارد. هر واگن ۱۰ کوپه‌ شش نفره دارد و در مجموع، ظرفیت آن ۶۰ نفر است. در هر واگن، یک سرویس بهداشتی و یک کوپه سرویس مهمان‌داری وجود دارد. بدنه‌ دولایه‌ واگن و شیشه‌‌های دوجداره‌ پنجره‌ها کاری می‌کنند که دیگر گرما، سرما و صدا نه داخل بیایند و نه بیرون بروند.

رستوران، سیستم تهویه‌ مطبوع و سیستم صوتی و تصویری مرکزی و پریز برق ۲۲۰ ولت از امکانات دیگر این قطار است.

مسیرهای قطار پارسی

 • کرمان ـ مشهد
 • تهران ـ کرمان
 • تهران ـ بندرعباس
 • تهران ـ زاهدان
 • تهران ـ مشهد

قطار غزال

یکی دیگر از قطارهای مسافربری که محبوبیت خاصی پیش مسافران دارد، قطار غزال است. قطارهای غزال متعلق به شرکت‌های «وانیاریل» و «راه‌آهن بنیاد شرقی» هستند. قطار غزال در ردیف قطارهای لوکس و پیشرفته‌ ایران محسوب می‌شود و شامل ۹ کوپه‌ چهار نفره‌ هست. یعنی ظرفیت نهایی آن ۳۶ نفر است.

در هر کوپه دو دستگاه ال‌سی‌دی قرار دارد که مسافران می‌توانند از شبکه‌های تلویزیونی استفاده کنند. سیستم احضار مهمان‌دار، تهویه مطبوع گرمایشی و سرمایشی و سرویس بهداشتی ایرانی و فرنگی از امکانات این قطار است.  این قطار در مسیر تهران ـ مشهد پذیرایی صبحانه دارد که البته هزینه‌ آن به صورت اختیاری هنگام خرید بلیط از مسافر دریافت می‌شود.

قطارهای مسافربری شرکت‌های خصوصی

مسیرهای قطار غزال

 • اصفهان ـ مشهد
 • تهران ـ بندرعباس
 • تهران ـ مشهد
 • کرمان ـ مشهد

بیشتر بخوانید: استرداد بلیط از جایی که نشسته‌اید


قطار سفیر بنیاد

قطار سفیر بنیاد متعلق به شرکت «راه‌آهن بنیاد شرقی» بوده و جز قطارهای مسافربری کوپه‌ای است. در هر کوپه سیستم صوتی و تصویری و لوازم خواب وجود دارد. در هر واگن، دو دستگاه سرویس بهداشتی ایرانی و فرنگی هم هست. همچنین مسافران در صورت تمایل می‌توانند از مهمان‌دار قطار برای استفاده از سیستم صوتی و تصویری هدفون بگیرند یا کتابی برای مطالعه درخواست کنند.

در این قطار بسته‌ی پذیرایی و روزنامه نیز ارائه می‌شود و یک مایکروفر در سالن برای استفاده‌ مسافران قرار داده شده است.

مسیر قطار سفیر بنیاد

 • تهران ـ مشهد

قطار دلیجان

این قطار مسافربری کوپه‌ای که متعلق به «شرکت وانیاریل» است ۱۱ کوپه‌ی چهار نفره دارد و ظرفیت نهایی آن ۴۴ نفر است. در هر کوپه، سیستم صوتی و تصویری و سیستم تهویه‌ی مطبوعِ سرمایشی و گرمایشی و تختخواب هم وجود دارد.

در هر واگن یک کوپه متعلق به سرویس مهمان‌داری است و رستوران قطار با انواع غذا و نوشیدنی آماده‌ پذیرایی از مسافران است.

مسیرهای قطار دلیجان

 • ساری ـ مشهد
 • تهران ـ مشهد

[related id=”3845″]

قطار پرستو

قطارهای مسافربری پرستو متعلق به «شرکت راه آهن حمل‌ونقل» است و از ۱۰ کوپه‌ چهار نفره تشکیل شده. یعنی ظرفیت نهایی آن ۴۰ نفر است. یک کوپه نیز به سرویس مهمان‌دار قطار اختصاص دارد. واگن‌های پلور سبز، سیستم تهویه مطبوع و سیستم صوتی و تصویری مداربسته برای پخش فیلم سینمایی دارند.

در هر واگن، دو دستگاه سرویس بهداشتی ایرانی و فرنگی هم وجود دارد. برای عایق‌بندی صدا و حرارت، بدنه‌ کوپه‌ها دولایه و شیشه‌ پنجره‌ها دوجداره است. در هر کوپه، پریز برق ۲۲۰ ولت تعبیه شده تا مسافران بتوانند برای شارژ یا استفاده از لوازم برقی شخصی راحت باشند.

مسیرهای قطار پرستو

 • تهران ـ شوشتر
 • اندیمشک ـ تهران

قطار توربوترن

توربوترن متعلق به «شرکت هستیا» است و همان‌طور که از اسمش پیداست، در بین سایر قطارهای مسافربری، قطاری سریع است و با سرعت ۱۴۰ کیلومتر بر ساعت حرکت می‌کند. این قطار دو نوع واگن درجه یک و درجه دو دارد. اگر برایتان سوال است، تفاوت صندلی درجه‌ یک و درجه دو در فضای آزاد بین صندلی‌ها است.

تلویزیون ال‌سی‌دی، سیستم تهویه مطبوع گرمایشی و سرمایشی، سیستم صوتی، تخت خواب، سرویس بهداشتی، حمام، صبحانه و میان‌وعده از امکانات دیگر این قطار است.

مسیرهای قطار توربوترن

 • تهران ـ مشهد

قطار اتوبوسی 96 نفره

این قطار متعلق به «شرکت مهتاب سیر جم» است. ظرفیت نهایی این قطار ۹۶ نفر و صندلی‌های آن اتوبوسی هستند. این قطار مجهز به سیستم تهویه مطبوع است.

اگر با تعداد زیادی می‌خواهید مسافرت بروید و فکر می‌کنید که هزینه قطارهای مسافربری کوپه‌ای برای شما زیاد هستند، می‌تواند از این قطار اتوبوسی استفاده کنید.

مسیرهای قطار اتوبوسی

 • تهران ـ شیراز
 • تهران ـ اهواز
 • اهواز ـ مشهد

قطار لوکس مهتاب

قطار لوکس مهتاب متعلق به شرکت «مهتاب سیر جم» است. کوپه‌ها شش نفره و مجهز به شش تخت خواب هستند. در هر سالن، سرویس بهداشتی ایرانی و فرنگی وجود دارد. همچنین یک مایکروفر در هر سالن برای استفاده‌ مسافران قرار داده شده است.

در هر کوپه سیستم تهویه‌ مطبوع گرمایشی و سرمایشی، سیستم صوتی و تصویری وجود دارد. در صورت تمایل مسافر هدفون و کتاب نیز در اختیارش قرار داده می‌شود.

مسیرهای قطار لوکس مهتاب

 • تهران ـ اهواز ـ خرمشهر
 • تهران ـ اندیمشک
 • تهران ـ مشهد

قطارهای مسافربری را شناختید؟

همانطور که قول داده بودیم، جزئیات، امکانات و خدمات تعدادی از محبوب‌ترین قطارهای مسافربری را برای شما آوردیم. چرا؟ تا این که وقتی می‌خواهید بلیط قطار بخرید، بتوانید تمام این موارد را مقایسه کنید و بلیطی را تهیه کنید که از نظر مالی و آسایش، مناسب‌ترین گزینه برای شما باشد.

اگر سوالی دارید، کامنت بگذارید تا هر چه سریع‌تر جواب بدهیم.

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

3 دیدگاه
 1. جلال می‌گوید

  سلام خدا قوت لطفا ی سوال داشتم خدمتتون چرا روز جمعه بلیط از بندرعباس ب تهران گرفتم ۲۷۳ تومن ولی شنبه چک کردم یهو همون قطار بلیطش ۲۱۲ تومن شده بود چرا اینقد تفاوت داره؟؟

  1. تحریریه علی‌بابا می‌گوید

   سلام جلال عزیز 🙂

   این قیمت‌ها از طرف تعاونی اعلام میشه و دلیلش اینه که روزهای پرترافیک که مسافر زیاده، قیمت بلیط افزایش پیدا میکنه

 2. مرجان غلامی می‌گوید

  معمولی است