مرز زمینی ترکیه به ایران

بازگشایی مرز زمینی ترکیه به ایران؛ شرایط و قوانین

سفر زمینی به ترکیه امکان پذیر شد؟ آخرین وضعیت پایانه‌های زمینی شمال غرب

آذربایجان غربی با کشور ترکیه حدود ۵۵۰ کیلومتر مرز مشترک دارد که با شروع کرونا در اسفند سال ۱۳۹۸، این مرزها بسته شد و تا به امروز این روند همچنان پابرجا ماند. به همین دلیل مسافرانی که قصد سفر به ترکیه داشتند نمی‌توانستند مثل سابق گزینه سفرزمینی را انتخاب کنند. این اتفاق جدای از ایجاد نارضایتی برای مسافران، باعث گلایه‌مندی قشر عظیمی از تجار و بازرگانانی که از طریق مسیرهای زمینی داد و ستد داشتند، شد.

در ادامه، جزئیات دقیق بازگشایی مرز زمینی ترکیه را در مجله گردشگری علی بابا بخوانید.

با این وجود از ابتدای سال جاری حدود ۱۶۵ هزار و ۵۳۲ نفر از گمرکات استان آذربایجان غربی تردد کردند که از این بین حدود ۸۰ هزار نفر آن را مسافران خروجی تشکیل می‌دهد.

توحید آذربد، ناظر گمرکان آذربایجان غربی با بیان این‌که هیچ دستورالعملی مبنی بر بازگشایی مرزها برای مسافران تاکنون ابلاغ نشده است افزود که تردد‌های صورت گرفته بسیار محدود (روزانه ۷ دستگاه خودرو) و با رعایت پروتکل‌های بهداشتی و ارائه تست منفی صورت گرفته است که مربوط به اتباع ایران و کشورهای همسایه بوده است.

مرز زمینی ترکیه به ایراندر راستای بازگشایی مرز زمینی ترکیه، مرز بازرگان هم در شمال آذربایجان غربی نیز هفته پیش پس از وقفه‌ای سه ماهه به علت شیوع کرونا فعالیت دوباره خود را آغاز کرد که به دلیل موقعیت استراتژیک خود به عنوان دروازه مهم مبادله کالا با ترکیه و شمال عراق نقطه‌ای اثرگذار در حوزه تجارت خارجی از جمله صادرات، واردات و ترانزیت کالا به کشور بوده است. این گمرک تنها مرز بین‌المللی بین ایران و ترکیه است که به صورت ۲۴ ساعته درحال فعالیت است.

او در ادامه از کاهش ۳۵ درصدی خروجی صادرات نسبت به سال گذشته خبر داد که در این بین گمرک بازرگان با ارزش حدود ۲۴۸ میلیون دلار بیشترین سهم صادرات را به خودش اختصاص داده است.

بازگشایی مرز زمینی ترکیه: مرز بازرگان منتظر تایید ستاد مقابله با کرونا

محمد علی‌پور، نماینده مردم ماکو، چالدران، شوط و پلدشت در گفت‌و‌گو با خبرگزاری تسنیم در ارومیه اظهار کرد: برای بازگشایی مرز بازرگان ماکو نامه‌ای برای دستگاه‌های مربوطه تنظیم شده و با مسئولان گمرک، معاون حمل و نقل جاده‌ای و پایانه‌ها و ثبل تر از آن با وزیر بهداشت در این زمینه صحبت شده است.

او تصریح کرد که قصد دولت این است که تمامی مرزهای کشور را با برخی ملاحظات بازگشایی کند چون مرزهای مسافری از زمان شروع همه‌گیری کووید-۱۹ تاکنون مسدود بوده است. علی‌پور در ادامه گفت که خود دولت و مجموعه دست‌اندرکاران باتوجه به سرعت گرفتن واکسیناسیون و شرط رعایت دستورالعمل‎‌های بهداشتی تصمیم به بازگشایی مرزهای زمینی گرفته‌اند.

او با تاکید بر این نکته که آیا همه مرزهای کشور به صورت همزمان بازگشایی می‌شود یا خیر بیان کرد که بی‌تردید اگر مرزی باز شود و مرز دیگری بسته باشد این مسئله مشکل ایجاد خواهد کرد.

علی‌پور تاکید کرد که فعلا تردد مسافری از طریق مرز زمینی ترکیه به ایران در غالب تور یا اتوبوس امکان‌پذیر نیست اما دولت درحال آماده‌سازی بازگشایی مرز زمینی ترکیه است که منوط به تصمیم ستاد ملی کروناست.

مرز زمینی ترکیه به ایرانآذربایجان غربی با داشتن ۹ گمرک و ۵ بازارچه مرزی شاهراه ارتباطی بین ایران و اروپا به شمار می‌رود.

به همین خاطر اعضای دولت از چندهفته پیش پیگیر بازگشایی مرز زمینی ترکیه و از سرگیری تردد زمینی در این محور شدند. چندی پیش نمایندگان مجلس خوی و سلماس نیز در مجلس شورای اسلامی با مسئولان ترکیه در این باب مذاکره و گفتگو کردند.

عادل نجف‌زاده، نماینده مردم خوی و چایپاره در مجلس شورای اسلامی و رئیس گروه دوستی پارلمانی ایران و ترکیه که هفته پیش به ترکیه سفر کرده بود در خصوص این مذاکرات اعلام کرد: باتوجه به پیگیری‌ها و گفتگوهای دو جانبه صورت گرفته، قرار بر این شد که مرز رازی و کاپی‌کوی و در ادامه سایر مرزهای زمینی ترکیه و ایران به‌زودی با ارائه تست کرونا بازگشایی شود و امکان تردد مسافران از این مرزها دوباره از سر گرفته شود.

وی همچنین در ادامه از برگزاری نمایشگاه مشترک صنعت، معدن و تجارت در ایران و استان آذربایجان با همکاری دو کشور بعد از بازگشایی مرز زمینی ترکیه خبر داد.

یعقوب رضازاده، نماینده سلماس در مجلس شورای اسلامی و عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس نیز در سفر اخیرش به کشور ترکیه در زمینه بررسی مسائل گمرک رازی و بازگشایی بازارچه مرزی «کوزه‌رش سلماس – گلینجک وان» با طرف ترک به مذاکره پرداخت.

وضعیت مرز ها در کرونااو درباره این مذاکرات در مصاحبه با خبرگزاری تسنیم گفت: این مذاکرات سه روز به طول انجامید که باتوجه به تداوم این مذاکرات پیش‌بینی می‌شود موافقت‌های نهایی و امضای پروتکل مشترک بین دو کشور در مورد بازارچه مرزی به سرانجام برسد.

رضازاده با اشاره به ضرورت تقویت مبادلات مرزی تصریح کرد که فعالیت بازارچه‌های مرزی بعد از بازگشایی مرز زمینی ترکیه به ایران می‌تواند منجر به امنیت و بهبود معیشت مرزنشینان شود که باتوجه به تاثیر مستقیم گشایش این بازارچه‌ها در معیشت مردم و فراهم بودن زیرساخت‌ها در خاک ایران، انتظار می‌رود که مقامات ترکیه این موضوع را در دستور کار با جمهوری اسلامی ایران قرار دهند.

نماینده مردم سلماس نیز در مجلس اعلام کرد که مشکلی برای بازگشایی مرز زمینی ترکیه (کوزه‌رش) وجود ندارد و موافقت اولیه برای بازگشایی آن چه از لحاظ گمرکی چه امنیتی از وزرای کشور و اطلاعات حاصل شده است.

وی همچنین افزود که در همین راستا سرکنسول ایران در تماس تلفنی اعلام کرد که روند بازگشایی مرز ترکیه به صورت ۸۰ درصدی حل سده است و در مهرماه نیز سفری به ترکیه خواهد داشت که موافقت نامه دیگری از آنکارا کسب می‌کند.

وضعیت مرز ترکیه و ایرانبازگشایی مرز زمینی ترکیه: مرز رازی خوی همچنان به روی مسافران مسدود است

فروغ فاریابی، معاون حمل‌ونقل اداره کل راهداری و حمل‌ونقل آذربایجان غربی، به گزارش خبرگزاری صداوسیما مرکز آذربایجان غربی در تشریح خبر منتشر شده مبنی بر بازگشایی مرز زمینی ترکیه برای مسافران اظهار کرد که از سوی هیچ مرجع رسمی خبری تحت عنوان بازگشایی مرزها ابلاغ نشده است. او همچنین در ادامه گفت که محدودیت‌های سابق همچنان برقرار است و تنها تردد ممکن مربوط به حمل‌ونقل کالا و صادرات ترانزیت است.

وی افزود که سازمان راهداری تاکنون مجوزی برای سفرهای انبوه با اتوبوس یا ون صادر نمی‌کند و به محض بازگشایی مرزها در آینده و دریافت مصوبه و ابلاغیه جدید، اطلاع‌رسانی می‌شود.

بازگشایی مرز زمینی ترکیه: گذرگاه مرزی کاپی کوی دوباره شروع به فعالیت کرد

به نقل از خبرگزاری آناتولی ترکیه، تردد شهروندان ایرانی از مرز کاپی کوی (رازی) که پس از شیوع کرونا مسدود شده بود، از تاریخ ۱۷ سپتامبر (۲۶ شهریور ۱۴۰۰) برای ورود به ترکیه مجدد آغاز به کار کرد.

فعالیت گذرگاه رازی در شهرستان سرای که از ۲۴ مارس ۲۰۲۰ مسدود بود از بامداد جمعه ۱۷ سپتامبر با ارائه نتیجه منفی آزمایش کرونا پذیرای مسافران مقیم و دارای اقامت هر ۲ کشور آغاز شد.

امکان تردد در مرز زمینی ترکیه به ایران فقط برای افراد دارای تابعیت کشور مقابل و دانشجویان شاغل به تحصیل با رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی و کارت واکسیناسیون یا گواهی تست PCR منفی امکان‌پذیر است.

مرز زمینی ترکیه به ایرانتردد مسافر از پایانه مرزی سرو ممنوع، حتی بعد از بازگشایی مرز زمینی ترکیه

فروغ فاریابی روز یکشنبه ۲۸ شهریور در گفت‌وگو با خبرگزاری ایرنا گفت: برخلاف شایعات منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی تاکنون دستورالعمل و ابلاغیه‌ای برای بازگشایی مرزهای زمینی ایران با ترکیه که شامل سه پایانه سرو، بازرگان و رازی می‌شود برای تردد مسافری ارسال نشده است.

او در ادامه گفت که بنابر مصوبه ستاد ملی کرونا، ممنوعیت تردد مسافر در پایانه‌های مرزی زمینه ایران با کشور ترکیه به قوت خود باقی مانده و تصمیم جدیدی در این باره اتخاذ نشده است.

مرز زمینی ترکیه به ایرانحتما اخبار بازگشایی مرز زمینی ترکیه را دقیق بخوانید…

با سرعت گرفتن روند واکسیناسیون در ایران و کاهش شدت شیوع بیماری کرونا در استان‌ها (با توجه به آخرین وضعیت رنگ بندی کرونا در شهرها و استان‌های کشور) انتظار می‌رود که سفرهای زمینی کم‌کم امکان‌پذیر شود. باتوجه به اینکه مرز ترکیه یکی از مهم ترین کریدورهای اقتصادی و ترانزیت کالا از قاره اروپاست و باتوجه به رایزنی‌های مقامات ایران با ترکیه به نظر می‌رسد که پس از تثبیت روند مساعد کرونا در کشور، مرزهای شمال غربی کشور بازگشایی شود. به همین خاطر بهتر است که اخبار مربوط به بازگشایی مرزها را از منابع رسمی اداره کل راهداری پیگیری کنید تا متحمل زیان نشوید.

اشتراک گذاری

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

30 دیدگاه

 1. Ali می‌گوید

  سلام برای خروج از مرز بازرگان برای ۱۱ ساله بدون واکسن و ۳۸ ساله با دو دوز واکسن تست کرونا نیاز است؟

 2. علیرضا اشرفزاده کیان می‌گوید

  سلام امروز ۱۱ مارس ۲۰۲۲ و از شهر ماردین ترکیه از طریق مرز جنوب شرقی ترکیه قصد عبور به ایران دارم اگر لطف کنید توضیحاتی در مورد تردد بین دو کشور بدهید مممنون لازم به تذکر هست که قصد من سیاحت و گردشگری محدوده کردستان ترکیه و بدون وسیله تقلبه وبا اتوبوس سفر می‌کنم . مرز مورد نظر من از شهرهای Esendere و Yuksekova و Gangachin و نزدیکترین مرز به اورومیه هست

 3. فردین می‌گوید

  من میخوام برم ارمنستان واکسن اصلا نزدم با تست میتونم رد شم

 4. ابوالفضل می‌گوید

  سلام بنده تاریخ اعتبار پاسم تا برج ۳ سال۱۴۰۱ میباشد میتونم امروز به ترکیه زمینی برم؟

 5. مسعود می‌گوید

  با سلام
  ایاز برای خروج از مرز رازی تست pcr نیاز هست؟

  1. avatar-image
   تحریریه علی‌بابا می‌گوید

   سلام 🙂 واکسن زدین؟

   1. aydin می‌گوید

    بله ۲ دوز زده شده؟

   2. Ph می‌گوید

    سلام و وقت بخیر ما فردا از مرز رازی میخوایم بریم ترکیه و ۳ دوز واکسن زدیم ایا نیاز به تست پی سی ار هست؟

 6. هادی می‌گوید

  سلام
  برای نوروز مرز رازی
  از ترکیه به ایران و از ایران به ترکیه، کارت واکسن کافیست؟

 7. .. می‌گوید

  سلام ببخشید اگه از مرز زمینی با قطار یا اتوبوس بخای بری ترکیه بایومتریک میکنن و اثر انگشت میگیرین

 8. علی عسگری می‌گوید

  سلام
  ما دو نفر بزرگسال هر دو دوز واکسن رو زدیم و دو تا بچه دوساله و نه ساله داریم آیا تست پی سی آر برا خودمون و بچه ها لازمه یا نه
  ممنون می شم اگه راهنمایی بفرمایید

 9. بهنام می‌گوید

  سلام کسی خبر داره مرز رازی باز هس یا نه

 10. Hengame می‌گوید

  سلام در حال حاضر بهمن ۱۴۰۰ برای خروج از ایران و ورود به ترکیه از مرز زمینی و پایانه رازی،احتیاج به تست pcr هست؟
  دو دز واکسن سینوفارم زده شده.

  1. آریان می‌گوید

   سلام و وقت بخیر
   شما اطلاع دارید آیا عبور خودرو شخصی از مرز رازی آزاد است یا ممنوع؟

  2. امین زارع می‌گوید

   سلام و تشکر از مجموعه علی بابا
   من یه دوز واکسن تازه زدم
   ایا میتونم با تست پی سی ار از مرز رازی به وان سفر کنم یا اینکه دو دوز واکسن و تست الزامی هست؟

 11. hojatkamaei می‌گوید

  سلام وقت بخیر.
  به تاریخ امروز ۲۸ دی ۱۴۰۰. آیا مرز زمینی ایران و ترکیه باز است؟.ممنون میشم جواب بدین

 12. یگانه می‌گوید

  سلام وقت بخیر مرزهای زمینی از سمت خوی ب وان باز ؟
  و اینکه ما واکسیناسیون نشدیم اگر تست پی سی ار همراهمون باشه کافیه؟

  1. avatar-image
   تحریریه علی‌بابا می‌گوید

   سلام 🙂 واکسن کرونا الزامیه

  2. مهرنوش می‌گوید

   سلام
   آیا مسافرت به وان از طریق مرز رازی ۱۸ بهمن ماه امکان پذیره؟ و اینکه اگر کارت واکسیناسیون سه دوز داشته باشیم بازم باید تست pcr بدیم؟

 13. احمد می‌گوید

  برای خروج از مرز زمینی رازی به مقصد وان ترکیه اونایی که دو دوز واکسن زدن نیز تست PCR نیاز آیا؟! و برای بچه ۵ سال تست نیاز یا نه؟خیلی ممنون میشم جواب بدید.

  1. avatar-image
   تحریریه علی‌بابا می‌گوید

   سلام 🙂 خیر

 14. Ghaderi می‌گوید

  آیا برای عبور از مرز حتی با داشتن کارت واکسیناسون بازم هم نیاز به تست pcr است یا خیر ؟

  1. avatar-image
   تحریریه علی‌بابا می‌گوید

   سلام دوست عزیز 🙂
   برای خروج از ایران کارت واکسن الزامی نیست، اما شرایط کشور مقصد رو باید در نظر گرفت و ممکنه لازم باشه. در مجموع تست pcr الزامی هست.

   1. رژمینو می‌گوید

    سلام دوست عزیز
    تعدادی میگن تست پی سی آر ضروریه ولی یک لیدر که رفت و برگشت به من گفت اصلا همچین چیزی نیست
    خیلی برای من مهمه که بدونم
    گیج شدم
    لطفا اگر اطلاع دقیق دارید بفرمایید
    ممنون و سپاسگزارم
    رزمینو

   2. avatar-image
    تحریریه علی‌بابا می‌گوید

    سلام رژمینو عزیز 🙂
    برای پروازهای خارجی در مقصد نتیجه منفی تست کرونا چک می‌شه. حتی اگر اون لیدر عزیز درست گفته باشه، توصیه ما اینه که شما ریسک نکنید.

 15. محمد فروغی می‌گوید

  مرز زمینی بازرگان بازه دوستان من ۲ روز پیش از ترکیه اومدم ایران و از همین مرز اومدم و هیچ مشکلی واسه تردد ماشین و نفر نداره

  1. avatar-image
   تحریریه علی‌بابا می‌گوید

   سلام محمد عزیز 🙂
   بله، این مطلب در زمان بسته بودن مرزها منتشر شده.

 16. رضا می‌گوید

  کلیه مرزها در مهر ماه ۱۴۰۰ به غیر از یک هفته ، برای تردد هر نوع مسافری باز بوده و الان هم که اینو مینویسم ۲۵/۰۷/۱۴۰۰ باز هست.

  1. سیستانی می‌گوید

   سلام از مرز بازرگان هم با خودروی شخصی میتونیم بریم ؟ برای خروج از بازرگان هم حتما باید واکسن زده باشیم ؟

   1. مهدی می‌گوید

    اره بازه بفرما بووورو با پراید بوروووووووووووو