خانه مقدم و بازگشایی موزه ها

آخرین اخبار از بازگشایی اماکن فرهنگی و تاریخی در کشور

وضعیت موزه‌ها و برنامه بازگشایی آن‌ها چگونه است؟

آمارها حکایت از آن دارد که موزه‌های زیر نظر وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی سالانه ۳۰۰ تا ۴۰۰ میلیارد درآمد دارند که طی سال گذشته و تاکنون به دلیل شیوع کرونا و بسته شدن موزه‌ها، این بخش دچار خسارت‌های فراوانی شده است و حالا به بازگشایی موزه ها نیاز داریم.

در حالیکه بسیاری از فعالان این بخش با مشکلاتی از قبیل بیکاری و رکود دست و پنجه نرم می‌کنند، به تازگی اخباری به گوش می‌رسد مبنی بر اینکه درب‌های موزه‌ها و برخی از دیگر اماکن فرهنگی کشور به روی بازدیدکنندگان باز شده است.

مدیرکل موزه‌ها و اموال منقول وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی درخصوص بازگشایی موزه‌ها در تهران و سایر استان‌ها گفت: با توجه به تصمیم ستاد ملی مبارزه با کرونا، همه اماکن فرهنگی تهران به روی علاقه‌مندان باز شده است. علاوه بر این، هر استان بنابر تصمیم ستاد استانی کرونا درصدد بازگشایی یا عدم بازگشایی موزه‌ها برخواهد آمد. البته، احتمال دارد این امر در برخی از استان‌ها با محدودیت همراه باشد.

ماجرای تعطیلی موزه‌ها چه بود؟

با شیوع ویروس کرونا، موزه‌ها از ۲۹ اسفند ۹۸ تا ۱۳ فروردین ۹۹ به طور کامل تعطیل شدند، پس از آن با کاهش شیوع کرونا در کشور همزمان با عید سعید فطر سال گذشته، موزه‌ها مانند بسیاری از دیگر اماکن کشور با رعایت پروتکل‌های بهداشتی بار دیگر فعالیت خود را به صورت محدود از سر گرفتند.

اما با شیوع موج دوم کرونا بار دیگر، براساس مصوبه ستاد ملی مقابله با کرونا، موزه‌ها تعطیل شدند و این تعطیلی تا  دوم مرداد ادامه یافت، پس از آن شیوع موج سوم کرونا بازگشایی مجدد این اماکن فرهنگی و تاریخی را به تعویق انداخت.

موزه ساعت و موزه زمانسرانجام از مهرماه سال گذشته با اشاره به دستور ستاد ملی مبارزه با کرونا، تعطیلی مکان‌های مختلف فرهنگی، اجتماعی و ورزشی و موزه‌ها و باغ‌موزه‌ها تا کنون اجرا شد.

بر اساس این گزارش سرانجام با تسریع روند واکسیناسیون کووید-۱۹ اغلب شهرها از قرمز یا نارنجی به زرد و از زرد به آبی تبدیل شده‌اند و با کاهش محدودیت‌ها و همچنین، هماهنگی‌های قبلی اداره کل موزه‌های وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی با ستاد کرونا، امکان بازگشایی مجدد موزه‌ها، کاخ‌ها و محوطه‌های تاریخی ممکن شد.

با بازگشایی موزه ها کدام اماکن آماده پذیرایی از علاقه‌مندان هستند؟

بر اساس اخبار واصله، کاخ موزه نیاوران، کاخ جهانی گلستان و مجموعه فرهنگی و تاریخی سعدآباد از جمله مراکزی هستند که رسما اعلام بازگشایی کرده‌اند.

بر اساس اطلاعیه‌ای که از سوی این اماکن منتشر شده، آمده است:

«براساس بخشنامه صادرشده از سوی اداره کل موزه‌های وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی با استناد به وضعیت اعلامی از سوی وزارت بهداشت و درمان کشور، مبنی بر قرار گرفتن شهر تهران در موقعیت (رنگ‌بندی نارنجی) از تاریخ بیست و هفتم شهریورماه  ۱۴۰۰، موزه‌های این مجموعه‌ها با رعایت تمام ضوابط و پروتکل‌های بهداشتی و رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی بازگشایی می‌شوند.»

جاهای دیدنی تهرانعلاوه بر این، تالارهای موزه سینما با رعایت کامل شیوه‌نامه‌های بهداشتی و ضوابط ابلاغی فعالیت خود را از سر گرفت. علاوه بر این، سه سالن سینماتوگراف، فردوس و تمدن، غرفه‌های فرهنگی و صنایع دستی و محصولات فرهنگی و سایر بخش‌ها همه روزه میزبان علاقمندان هستند.

بررسی‌های خبرنگار ما حکایت از آن دارد که تا زمان نگارش این گزارش، موزه رضا عباسی به‌دلیل اجرای سیستم نورپردازی، تجهیز مخازن و به‌روزرسانی سیستم حفاظتی همچنان تعطیل خواهد بود.

بنا به گفته مدیرکل موزه‌ها و اموال منقول وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی براساس قانونی که به تایید ستاد ملی کرونا نیز رسیده، موزه‌ها در سطح دوم مشاغل فعال قرار می‌گیرند از این رو امکان بازگشایی آنها در شهرهایی که از رنگ قرمز خارج و نارنجی و… می‌شوند، با رعایت پروتکل‌های بهداشتی فراهم خواهد بود.

کارگر تصریح کرد: با توجه به فضای حاکم بر موزه‌ها می‌توان با رعایت پروتکل‌های بهداشتی و استانداردسازی آنها، امکان بازگشایی موزه ها و بازدید در آنها فراهم شود. البته نباید از این نکته غافل ماند که رعایت دقیق شیوه‌نامه‌های بهداشتی، از جمله شرایط بازدید از موزه هاست.

بازگشایی موزه هاموزه‌ها در کدام رده مشاغل قرار دارند؟

از آغاز شیوع ویروس کرونا و تعطیلی موزه‌ها تا کنون وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در تلاش بوده است تا ستاد ملی مقابله با کرونا را متقاعد کند که موزه‌ها را در رده مشاغل گروه اول قرار دهند. حال بر اساس آخرین دستور این ستاد ملی، موزه‌ها از گروه سوم مشاغل به گروه دوم انتقال یافته‌اند.

بعد بازگشایی موزه ها چه پروتکل‌هایی را باید رعایت کنیم؟

بر اساس اعلام وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی ضوابط بازدید از موزه‌ها در دوران همه‌گیری کرونا به شرح زیر است:

 • بلیط خود را به صورت الکترونیکی و با کارت بانکی تهیه کنید.
 • از بازدید گروهی بالاتر از میزان تعیین شده پرهیز نمایید. (تعداد گروه بر اساس میزان گنجایش ایمن فاصله‌گذاری محاسبه شده و در موزه‌های مختلف، متفاوت است.)
 • در صورت مشاهده علائم بالینی این بیماری در شما، برای حفظ سلامت کارکنان موزه و سایر بازدیدکنندگان از ورود شما به موزه ممانعت خواهد شد.
 • از مواد ضدعفونی کننده شخصی در فضای موزه به دلیل تاثیر احتمالی تخریبی بخار و گازهای متصاعد شده بر آثار، خودداری نمایید.
 • از توقف طولانی جهت عکاسی به دلیل کم شدن فاصله تعیین شده شما با سایر بازدیدکنندگان در حرکت خودداری فرمایید و از کارکنان موزه درخواست عکاسی از خود و همراهانتان را نداشته باشید.
 • زیبایی های تهراناز نشستن در مسیر بازدید خودداری کنید.
 • راهنمایان موزه با حفظ فاصله‌گذاری بهداشتی تنها پاسخگوی سوالات محدودی هستند و امکان توضیحات کامل در خصوص موزه و آثار میسر نیست.
 • زمان بازدید و ضوابط را در شبکه‌های الکترونیکی موزه از پیش مطالعه کنید.
 • حتی‌المقدور از به همراه آوردن کودکان زیر ۷ سال خودداری فرمایید. در صورت همراه بودن کودکان در بازدید، از ماسک استفاده کرده و مانع از تماس با سطوح، نشستن، لمس آثار توسط کودکانتان نشوید و از خارج شدن آنها از مسیر بازدید و خوردن و آشامیدن در طول بازدید ممانعت به عمل آورید.
 • با ماسک و دستکش وارد موزه شوید.
 • در مسیر تعیین شده حرکت کنید.
 • در طول مسیر بازدید، سطوح دیوار، درب‌ها، نرده‌ها، حفاظ شیشه‌ای و غیرشیشه‌ای، تابلوهای معرفی و زیرنویس‌ها و… را به دلیل عدم انتقال آلودگی لمس نکنید.
 • فاصله‌گذاری بهداشتی را در طول بازدید با بازدیدکنندگان و کارکنان موزه رعایت کنید.
 • در هنگام بازدید در صورت مشاهده عدم رعایت ضوابط توسط سایرین، موارد را به مراقبان موزه اطلاع دهید.
 • موزه های تهران و ایرانبروشورهای کاغذی به دلیل ممانعت از انتقال آلودگی جمع‌آوری شده است؛ اطلاعات را از سایت مجموعه مورد نظر مطالعه کنید.
 • با کارکنان جهت بررسی دمای بدنتان در بخش‌های ورودی موزه، همکاری لازم را داشته باشید.
 • از آوردن نوشیدنی و خوراکی به داخل موزه جدا خودداری کنید.
 • به فاصله تعیین شده از آثار توجه کرده و آن را رعایت کنید.
 • پس از بازگشایی موزه ها تزئینات وابسته به معماری آثار را لمس نکنید.
 • در هنگام بازدید در صورت توقف برای مکالمه، روبه‌روی هم قرار نگیرید، بلکه کنار هم و با حفظ فاصله بایستید.
 • در هنگام استفاده از سرویس‌های بهداشتی موزه، موارد بهداشتی را رعایت فرمایید.
 • در صورت عدم رعایت این ضوابط بهداشتی، از ورود یا ادامه بازدید شما ممانعت خواهد شد.
اشتراک گذاری

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

1 دیدگاه

 1. مهدیه می‌گوید

  موزه‌ی رضا عباسی کِی باز بوده که دفعه‌ی دومش باشه!!

  من هر وقت رفتم بسته بود و آخرین بار هم برخورد بسیار بدی از یکی از کارمندانش دیدیم!