پارک ملت مشهد؛ دورهمی‌های تابستانه در خنکای طبیعت

معرفی پارک ملت مشهد با همه امکانات

قرار است یک دورهمی درست و حسابی داشته باشید؟ آن هم وسط تابستان؟ اگر صحبت از یک دورهمی بی‌نقص در مشهد باشد، شک نداشته باشید که محل قرار، پارک ملت مشهد است. چرا؟ جواب این سوال خیلی ساده است. ما در این مقاله از مجله گردشگری علی‌بابا شما را بخش‌های مختلف پارک ملت مشهد آشنا خواهیم کرد تا اگر قصد سفر به مشهد داشتید، از یک خوش‌گذرانی درست و حسابی غافل نشوید!

توجه داشته باشید که ممکن است بخش‌های مختلف پارک به خاطر شرایط بحرانی ناشی از شیوع ویروس کرونا فعال نباشد.

پارک ملت مشهد دارای امکانات رفاهی از جمله فودکورت، بوفه، اورژانس، سرویس بهداشتی، اتاق نگهداری کودک و… است.

استان خراسان رضوی، مشهد، بلوار وکیل آباد، پارک ملت مشهد

تفریحات شهربازی به سه دسته کودک، بزرگسال و هیجانی تقسیم می‌شوند و شامل بازی‌هایی مثل چرخ و فلک، سورتمه، صندلی فضایی، آکروجت فضایی، مری گوراند، ماشین برقی، سقوط آزاد و… است.

بهترین زمان برای بازدید از پارک و شهربازی ملت مشهد، بهار و تابستان است که هوا مناسب است.

معرفی پارک ملت مشهد

پارک ملت مشهد یکی از قدیمی‌ترین و بزرگ‌ترین پارک‌های مشهد است که دارای فضای سبز بسیار وسیع و امکانات بی‌شماری است. این پارک شامل بخش‌های مختلف فرهنگی، هنری، تفریحی و ورزشی است که هرکدام طرفداران خاص خودش را دارد. این پارک محدودیت سنی ندارد، پیر و جوان می‌توانند به تنهایی یا دسته‌جمعی از وقت‌گذرانی در این پارک لذت ببرند.

دریاچه مصنوعی، فواره‌های پرآب که در هوای آفتابی رنگین‌کمان زیبایی به نمایش می‌گذارند، استراحت زیر سایه درختان کهنسال پارک، بزرگ‌ترین چرخ و فلک خاورمیانه و چشم‌انداز شهر زیر پاهای شما، تنها بخش کوچکی از لذتی است که قرار است در بوستان ملت مشهد تجربه کنید. از ویژگی‌های مثبت این پارک می‌توان به موقعیت جغرافیایی آن اشاره کرد که در فاصله 12 کیلومتری از حرم مطهر امام رضا (ع) قرار گرفته است.

پارک ملت مشهد یکی از مهم‌ترین پارک‌های مشهد است که تاسیس آن به سال 1343 هجری شمسی و در دوران محمدرضا پهلوی می‌رسد. ساخت این بوستان توسط دو طراح انگلیسی به سبک پارک‌های انگلستان آغاز شد و در ادامه توسط مهندسین ایرانی به اتمام رسید.

نام قدیمی این پارک، پارک امین‌مهر بوده که پس از انقلاب به نام پارک ملت مشهد تغییر یافته است. اگر بخواهیم درباره قدمت بوستان ملت مشهد صحبت کنیم، باید اشاره کنیم که در زمان ساخت، بوستان ملت خارج از شهر قرار داشت اما با توسعه شهری طی سالیان سال، در حال حاضر داخل شهر مشهد قرار گرفته است.

جاذبه های پارک مشهدپارک ملت مشهد با مساحتی نزدیک به 72 هکتار به همراه 35 هزار اصله درخت‌های کهنسال، یکی از سرسبزترین و بزرگ‌ترین پارک‌های مشهد است که در حال حاضر دارای بخش‌های تفریحی مختلفی از جمله دریاچه، ساختمان فرهنگی هنری امام رضا (ع)، شهربازی، زمین ورزشی، مجتمع جانبازان، بخش ویژه بانوان و… است. در ادامه این مقاله به تفصیل درباره هرکدام از بخش‌های پارک صحبت خواهیم کرد تا برای گشت‌وگذار در پارک راهنمایی برای شما باشیم.

ورود به پارک ملت مشهد هزینه ندارد و نیازی به پرداخت ورودی نیست اما بخش‌های مختلف مثل شهربازی هزینه ورودی جداگانه دارند.

تئاتر و سینمای پارک ملت مشهد

بسیاری از شهرهای ایران سالن تئاتر و سینمای مناسبی ندارند، اما مشهد این‌طور نیست. در طول تاریخ، هنرمندان بزرگی، در زمینه‌های مختلف از این شهر به مردم معرفی شده‌اند. پارک ملت مشهد نیز با مجتمع فرهنگی هنری امام رضا (ع)، فضایی برای گردهمایی هنرمندان و هنردوستان ایجاد کرده است.

این مجموعه دارای یک سالن سینما و چند سالن تئاتر است که سالن اصلی تئاتر شهر مشهد نیز در این مجموعه قرار دارد. تمام اجراهای مهم در سالن اصلی، با جمعیت زیادی روی صحنه می‌روند.

از دیگر تماشاخانه‌های مجموعه می‌توان به سالن تئاتر بهار و سالن نمایش عروسکی اشاره کرد که برای اجراهای کم‌جمعیت مورد استفاده قرار می‌گیرند. در فصل‌های مختلف سال، نمایش‌ها و تئاترهای جذابی در پارک ملت مشهد روی صحنه می‌رود. فروش بلیط تئاتر و سینما به صورت حضوری و اینترنتی صورت می‌گیرد.

تلفن مجموعه فرهنگی، هنری امام رضا (ع): 36075481-051

زیبایی های پارک مشهد

حیات وحش پارک ملت مشهد

پارک ملت مشهد فضایی جداگانه برای نگهداری و مراقبت از تعدادی از حیوانات و پرندگان دارد. با توجه به محدودیت فضا و تعداد کم حیوانات، از آن به عنوان حیات وحش بوستان ملت مشهد یاد می‌شود که شامل حیوانات و پرندگانی مانند میمون، طاووس، مرغ عشق و… است. وجود این حیات وحش در مجموعه، فضایی جذاب برای کودکان و بزرگسالان فراهم کرده است تا بتوانند از نزدیک پرندگان را ببینند.

پارک ملت مشهدشهربازی پارک ملت مشهد

شاید بتوان گفت معروف‌ترین بخش در پارک ملت مشهد، شهربازی آن است. شهربازی ملت مشهد، مجموعه‌ای کامل از بازی‌های مختلف و سرگرم‌کننده برای تمام گروه‌های سنی است. این شهربازی در سال 1351 هجری شمسی به عنوان اولین شهربازی مشهد احداث شد و به مرور زمان با وسایل و بخش‌های جدید تکمیل شد.

هنگام سوار شدن حتما توجه داشته باشید که کمربندهای ایمنی دستگاه سالم و به درستی بسته شده باشد.

شهربازی ملت مشهد با مساحتی نزدیک به 30 هزار مترمربع، اولین شهربازی استاندارد کشور در زمینه تجهیزات بازی است. این شهربازی دارای سه دسته وسایل بازی هیجانی، مخصوص کودک و مخصوص بزرگسال است. فرقی ندارد که چه سن و سالی داشته باشید، در فضای سرسبز و خوش آب‌وهوای این شهربازی، حتما کیفتان کوک می‌شود. در ادامه سعی کرده‌ایم به طور کوتاه وسایل بازی شهربازی پارک ملت مشهد را به شما معرفی کنیم.

توجه داشته باشید که ظرفیت دستگاه‌ها متفاوت بوده و برای استفاده از هرکدام محدودیت‌های سنی و قد مشخصی در نظر گرفته شده است.

پارک های مهم مشهدفانفار، بزرگ‌ترین چرخ و فلک خاورمیانه

اولین وسیله بازی و سرگرمی که باید در پارک ملت مشهد به سراغ آن برویم، چرخ و فلک فانفار است. این چرخ و فلک با قطر 80 متر، با ظرفیت 450 نفر، شما را تا ارتفاع 80 متری از زمین بالا می‌برد و به شما فرصت می‌دهد تا شهر را از جایی دور از دسترس تماشا کنید.

چرخ و فلک شهربازی ملت مشهد، در سال 1384 هجری شمسی به این مجموعه اضافه شد که بزرگ‌ترین چرخ و فلک خاورمیانه و هجدهمین چرخ و فلک مرتفع دنیا است.

اسکیت بورد

اسکیت بورد، نوعی اسکیت غول‌آسا است که روی یک ریل U شکل، به ارتفاع 30 متر با سرعت 60 کیلومتر بر ساعت حرکت می‌کند. ظرفیت این دستگاه 16 نفر و مدت زمان بازی 3 دقیقه است. طبق محدودیت‌های مشخص شده، استفاده از این دستگاه برای افرادی با حداقل قد 150 سانتی‌متر امکان‌پذیر است.

پارک ملت مشهداسکای فلایر

دستگاه اسکای فلایر نوعی تاب چرخشی است که هم‌زمان با نگه داشتن شما در ارتفاع 24 متری، با سرعت 9 دور در دقیقه می‌چرخد. ظرفیت اسکای فلایر 24 نفر و مدت زمان بازی 4 دقیقه است. طبق محدودیت‌های مشخص شده، استفاده از این دستگاه برای افرادی با حداقل قد 150 سانتی‌متر امکان‌پذیر است.

ترن هوایی

ترن هوایی یکی از هیجان‌انگیزترین دستگاه‌های شهربازی پارک ملت مشهد است. این ترن با سرعتی نزدیک به 60 کیلومتر بر ساعت در مسیری بالا و پایین حرکت می‌کند. ظرفیت ترن هوایی 16 نفر و مدت زمان بازی 3 دقیقه است. طبق محدودیت‌های مشخص شده، استفاده از این دستگاه برای افرادی با حداقل قد 150 سانتی‌متر امکان‌پذیر است.

ترن هوایی

گردباد

سوار گردباد شدن در شهربازی پارک ملت مشهد، تجربه‌ای شبیه گیر کردن در یک گردباد خطرناک است. ظرفیت این دستگاه 24 نفر و مدت زمان بازی 3 دقیقه است. طبق محدودیت‌های مشخص شده، استفاده از این دستگاه برای افرادی با حداقل قد 150 سانتی‌متر امکان‌پذیر است.

پارک ملت مشهدصندلی فضایی

صندلی فضایی یکی از جذاب‌ترین دستگاه‌های پارک ملت مشهد است. در صندلی فضایی، در ارتفاع 13 متری به مدت چند دقیقه به سرعت چرخ خواهید خورد. ظرفیت دستگاه 16 نفر و مدت زمان بازی 3 دقیقه است. طبق محدودیت‌های مشخص شده، استفاده از این دستگاه برای افرادی با حداقل قد 150 سانتی‌متر امکان‌پذیر است.

صندلی فضایی

سقوط

سقوط آزاد بخشی است که مخصوص افراد با دل و جرات است. اگر توانایی سقوط آزاد از ارتفاع 20 متری را دارید، این چالش را از دست ندهید.

آکروجت فضایی

آکروجت فضایی در شهربازی ملت مشهد، دستگاهی است که فرد را در ارتفاعی نزدیک به دو متر، معلق نگه می‌دارد. ظرفیت این دستگاه 32 نفر و مدت زمان بازی 12 دقیقه است. طبق محدودیت‌های مشخص شده، استفاده از این دستگاه برای افرادی با حداقل قد 120 سانتی‌متر امکان‌پذیر است.

آکروجت فضاییسورتمه

سورتمه، تجربه چرخیدن با سرعت 44 کیلومتر بر ساعت است. احتمالا از فکر کردن به آن هم سرتان گیج می‌رود! ظرفیت سورتمه در شهربازی ملت مشهد، 40 نفر و زمان بازی 3 دقیقه است. طبق محدودیت‌های مشخص شده، استفاده از این دستگاه برای افرادی با حداقل قد 120 سانتی‌متر امکان‌پذیر است.

سورتمه پارک ملت

مری گوراند

مری گوراند یکی از وسایل بازی کودکان است که حتی بزرگسالان از آن لذت می‌برند. اسب‌های رنگارنگ و زیبایی که به آرامی می‌چرخند و یادآور خاطرات خوش کودکی هستند.

کشتی دوقلو

کشتی دوقلو دستگاهی است که شما را بین زمین و آسمان تاب می‌دهد. مدت زمان بازی کشتی دوقلو 3 دقیقه است. طبق محدودیت‌های مشخص شده، استفاده از این دستگاه برای افرادی با حداقل قد 100 سانتی‌متر امکان‌پذیر است.

کشتی دو قلو

آفتاب مهتاب

آفتاب مهتاب در شهربازی پاک ملت، همان چرخ و فلک در سایز کوچک و مناسب کودکان است.

موتور کراس

موتور کراس یکی از بازی‌های مخصوص کودکان است که تجربه‌ای شبیه موتورسواری واقعی است.

باشگاه صخره نوردی

یکی از بلندترین دیواره‌های صخره‌نوردی کشور در باشگاه صخره‌نوردی پارک ملت مشهد قرار گرفته است. این باشگاه اخیرا به شهربازی ملت مشهد اضافه شده است و فرصت مناسبی برای صخره‌نوردان حرفه‌ای و مبتدی است که از دوره‌های آموزشی با مربیان مجرب این مجموعه استفاده کنند.

صخره نوردی در مشهد

تونل وحشت

تونل وحشت یکی از بازی‌های ثابت اکثر شهربازی‌ها است. اکثر بزرگسالان از اینکه در موقعیت‌های ترسناک قرار بگیرند لذت می‌برند. تونل وحشت فرصت مناسبی برای ترس و هیجان است.

شاتل باس

دستگاه شاتل باس، وسیله‌ای مناسب کودکان است که تجربه‌ای مشابه اتومبیل‌رانی واقعی است.

گیم سنتر

گیم سنتر در شهربازی پارک ملت مشهد، فضایی سرپوشیده با زیربنای 1700 مترمربع است که در سال 1397 برای طرفداران بازی‌های کامپیوتری افتتاح شد. این مجموعه، با به‌روزترین بازی‌های کامپیوتری، باشگاه بولینگ و بیلیارد، فضایی بسیار مناسب برای تفریح جوانان است.

گیم سنترزمان و هزینه بازدید از شهربازی پارک ملت مشهد

هزینه ورودی پارک و هزینه بلیط دستگاه‌های مختلف به صورت جداگانه دریافت می‌شود. علاوه بر این شما می‌توانید با تهیه کارت عضویت شهربازی، امکانات ویژه‌ای دریافت کنید.

ساعات فعالیت: شهربازی ملت مشهد از ساعت 16 تا 1 بامداد فعال است.

توجه داشته باشید که به خاطر شرایط بحرانی ناشی از شیوع بیماری کرونا، شهربازی‌ها تا اطلاع ثانوی تعطیل هستند.

پارک ملت مشهدامکانات ورزشی پارک ملت

در بخش غربی پارک ملت مشهد، امکانات ورزشی قرار گرفته است. این امکانات شامل استخر روباز بزرگی به ابعاد 50 در 25 متر با ظرفیت 400 نفر است. زمین چمن فوتبال، بسکتبال، تنیس، والیبال و… نیز برای طرفداران این ورزش‌ها ساخته شده است. اگر هم فقط اهل پیاده‌روی و دویدن باشید می‌توانید از فضای اختصاصی پیاده‌روی استفاده کنید.

امکانات رفاهی پارک ملت

علاوه بر تفریحات یک پارک، چیزی که یک پارک را از سایر فضاهای سبز متمایز می‌کند، امکانات رفاهی آن است. معمولا مردم ترجیح می‌دهند پارکی را برای تفریح انتخاب کنند که امکانات رفاهی کاملی داشته باشد تا اوقات تفریح خود را بی‌دردسر و به راحتی بگذرانند. پارک ملت مشهد نیز دارای امکانات رفاهی متنوعی از جمله فودکورت، بوفه، اورژانس و… است که در ادامه به معرفی هرکدام خواهیم پرداخت.

طبیعت زیبای پارک

فودکورت

فودکورت شهربازی ملت مشهد، در فضایی نزدیک به 288 مترمربع، در سال 1397 افتتاح شد. این فودکورت مجموعه‌ای کامل از انواع غذاها و رستوران‌های ایرانی و خارجی است. با هر ذائقه‌ای، می‌توانید غذای مورد علاقه خود را در فودکورت بوستان ملت مشهد پیدا کنید.

بوفه

پارک ملت مشهد جهت تامین مواد خوراکی دارای یک بوفه کامل است.

اورژانس

حضور بخش اورژانس در پارکی به بزرگی پارک ملت مشهد به تمام بازدیدکنندگان این اطمینان را می‌دهد که در امنیت هستند. در صورت بروز هرگونه مشکل می‌توان از اورژانس کمک گرفت.

اتاق نگهداری کودک

در بسیاری از مجموعه‌های گردشگری به مادران با بچه‌های کوچک کم‌لطفی می‌شود. پارک ملت مشهد با تخصیص اتاق نگهداری کودک، فضایی مناسب برای مادران و فرزندان دلبندشان آماده کرده است تا با خیال راحت زمان رسیدگی به کودکان خود داشته باشند.

سرویس بهداشتی

سرویس بهداشتی پارک ملت مشهد با رعایت نظافت کامل، یکی از امکانات رفاهی این مجموعه است.

طبیعت زیبای پارک

دسترسی به پارک ملت مشهد

دسترسی به پارک ملت مشهد از طریق ماشین شخصی و وسایل حمل‌ونقل عمومی امکان‌پذیر است. در صورتی که از ماشین شخصی استفاده می‌کنید، می‌توانید از بزرگراه وکیل آباد به سمت بلوار همت رفته و سپس خود را به ورودی بوستان ملت مشهد برسانید، در صورت بروز هرگونه مشکل از لوکیشن روی گوگل مپ استفاده کنید.

مترو و اتوبوس: در صورتی که از مترو استفاده می‌کنید، باید در ایستگاهی به نام ایستگاه پارک پیاده شوید، این ایستگاه شما را به یکی از درب‌های پارک ملت مشهد می‌رساند. اگر قصد استفاده از اتوبوس داشته باشید، باید در ایستگاه ضلع غربی پارک، یعنی ایستگاه اتوبوس پارک ملت پیاده شوید.

آدرس: استان خراسان رضوی، مشهد، بلوار وکیل آباد، پارک ملت مشهد

تلفن: 051-36044096-36060003

لوکیشن پارک ملت روی گوگل مپ

 

پارکی برای بزرگ و کوچک

حتما با خواندن این مقاله متوجه شده‌اید که پارک ملت مشهد، پارکی برای بزرگ و کوچک است و هیچ بهانه‌ای برای سر نزدن به آن نخواهید داشت. در اولین فرصت دست دوستان یا خانواده خود را بگیرید و یک روز کامل به تفریح و خوش‌گذرانی اختصاص دهید. همان‌طور که تا اینجا از خوبی‌های پارک صحبت کردیم، کمی هم از مسائل و مشکلاتی که بازدیدکنندگان ممکن است با آن‌ها مواجه شوند صحبت کنیم.

این پارک در روزهای تعطیل و آخر هفته کمی شلوغ است اما این شلوغی در تمام ماه‌های سال نیست. با توجه به کمبود فضاهای سبز و محدودیت در مجموعه‌های تفریحی، طبیعی است که هر پارک با امکاناتی شلوغ باشد. یکی دیگر از مسائلی که بسیاری از بازدیدکنندگان از آن گله‌مند هستند، گرانی دستگاه‌های شهربازی است که امکان تفریح با بودجه کم را از بین می‌برد.

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.