کوه پارک مشهد؛ لذت پارک‌گردی در دامنه کوه

کوهی که با کلی تفریحات و امکانات به پارک تبدیل شده...

هوس پیاده‌رودی کرده‌ای؟ چطور است که یک مکان پیشنهاد بدهم که هم می‌توان در آن پیاده‌روی کرد، هم کوه‌نوردی و حتی پارک گردی! اصلا برای کوه‌نوری به یکی از پارک‌های کوهستانی ایران سفر کردی یا تا به حال تجربه سینما کار داشتی؟ اگر نداشتی پس بیا در مورد کوه پارک مشهد بخوان.

تا دیروز فکر می‌کردم مشهد فقط به شهر زیارت مشهور است، اما فضا و طبیعت گسترده با حیوانات خاصش را فراموش کرده بودم. خلاصه بگویم، در مقاله امروز مجله گردشگری علی‌بابا به یکی از پارک‌های جدید و بزرگ مشهد می‌روم تا از ویژگی‌های طبیعی و غیرطبیعی‌اش بیشتر برایتان بگویم.

بله، استفاده از این پارک در مشهد برای عموم مردم آزاد و رایگان است، منتهی امکانات آن هنوز کامل نشده است.

بله، تماشای فیلم در کوه پارک مشهد امکان‌پذیر است، منتهی همانطور که قبلا هم به آن اشاره کردیم، هنوز امکاناتی برای طراحی و ساخت این نوع از سینما فراهم نشده است.

ایران، استان خراسان رضوی، مشهد، کمربندی جنوبی، محله سرافرازان، بلوار شهید فکوری، خیابان دلاوران، خیابان نخل، کوه پارک مشهد

کوه پارک مشهد چطور جایی است؟

وقتی از فاصله نه چندان دور به کوه پارک مشهد نگاه کنی شاید اصلا خیلی متوجه نشوی که پارکی وجود دارد. چرا؟ چون فضای این پارک در ارتفاعات جنوبی مشهد قرار گرفته و بیشتر کوهستانی است. در جای‌جای ارتفاعات هم جنگل‌هایی می‌بینی؛ بعضی از این جنگل‌ها طبیعی‌اند و بعضی دیگر دست‌ساز.

کوه پارک مشهد چطور جایی است؟هر پارکی چه در ایران و چه در خارج از ایران، خصوصیات زیست بومی و طبیعی خاص خودش را دارد. کوه پارک مشهد هم از این قائده مستنثی نیست و با در اختیار داشتن فضای کوهستانی‌اش در ارتفاعات جنوبی شهر مشهد به همراه جنگل‌های مصنوعی و دست‌سازش، محلی طبیعی را برای شما فراهم می‌کند تا بتوانید از کوه‌پیمایی، سینما کار (محلی برای تماشای فیلم در فضای باز در ماشین)، طبیعت و دوچرخه‌سواری در آنجا لذت ببرید.

افتتاح پروژهاز موقعیت مکانی این کوه برایت بگویم که در یکی از یازده بوستان در محله سرافرازان مشهد، با فاصله 17 کیلومتری از غرب حرم امام رضا (ع) قرار گرفته که دسترسی 24 ساعته را برای مردم آنجا فراهم می‌کند. اگر روزی قصد پیاده‌روی در این پارک را داشته باشی، در نزدیکی آن آبشار کوه پارک را خواهی دید. از درخت‌های این پارک هم نگذرم که جای خودشان را دارند.

یک نکته مهم برایت بگویم: اگر در نیمه دوم سال به این پارک بروی، حتما لباس گرم با خودت بردار؛ اینجا تقریبا کوهستان حساب می‌شود و به همین خاطر، دمای پایینی دارد. همچنین به خاطر پوشش جنگلی، هوا سردتر هم می‌شود. پس حواست باشد.

این پروژه هنوز تمام نشده…

در آذرماه سال 1391 مسئولین تصمیم گرفتند این کوهستان‌ها را به پارک تبدیل کنند تا کاری خلاقانه و جدید در راستای طبیعت و گردشگری کرده باشند. البته آن روزها هنوز اسم کوه پارک مشهد را انتخاب نکرده بودند و قرار بود اسم این پروژه «کمربند جنوبی مشهد» باشد.

میزان پیشرفت پروژهتقریبا 7 سال از شروع این پروژه گذشته بود که سر و صدای عده‌ای از مردم درآمد. تعدادی از فعالان محیط زیست با همراهی مردم به پیشبرد این پروژه اعتراض کردند چون وجهه طبیعت را دگرگون می‌کرد. خلاصه بعد از کلی پیگیری، در سال 1397 این پروژه به دستور مقامات قضایی متوقف شد با اینکه بیش از نصف آن آماده شده بود.

کوه پارک مشهدشهرداری مشهد هم برای اینکه هزینه‌ها، زیرساخت‌ها و فضای چندصد هکتار درختکاری و …. این پروژه را از دست ندهد، پروژه کمربندی را به کوه پارک تغییر دارد. شهرداری مشهد با این کار باعث شد نه تنها از هدر رفتن هزینه‌ها جلوگیری کند، بلکه توانست بزرگ‌ترین طرح خود برای حفظ و نگهداری از محیط را عملی کند.

یک چیز جذاب که جالب است بدانی این است که شهرداری برای طبیعی‌تر شدن این پروژه به عنوان یک پارک طبیعی، چندین آبشار مصنوعی در پارک طراحی کرده. البته امکانات این پارک تکمیل نشده و هنوز در دست ساخت است. از آینده کوه پارک مشهد بگویم که به دلیل فضای بزرگ و امکانات گردشگری خود می‌تواند آینده درخشانی داشته باشد.

روی کدام تجربه حساب کنم؟ کوهنوردی یا پارک‌گردی؟

در ادامه به امکانات، کمبودهای و مواردی که می‌تواند تجربه متفاوتی از یک پارک به شما القاء کند را می‌گویم. اول از همه آنتن‌دهی در این پارک قطع و وصل می‌شود و به نوعی ضعیف است. با اینکه این پارک به سرویس بهداشتی مجهز است، اما دسترسی آن به آب هنوز میسر نشده.

کوهنوردی یا پارک‌گردییک نکته مهم که باید بدانی این است که لازم نیست برای ورودی و پارکینگ خودرو هزینه‌ای پرداخت کنید. از همه این‌ها گذشته، نمی‌توانم کایت بازی و برگزاری نمایش نور و نما روی کوه را نادیده بگیرم. کودکان هم می‌توانند در مناطق مخصوص کودکان بازی و تفریح کنند.

در کوه پارک مشهد پارکینگ گیر می‌آید؟

بله، به خاطر فضای بزرگ و پتانسیل گردشی پارک، محلی برای  پارک خودرو طراحی شده است.

چطور به کوه پارک مشهد بروم؟

از سه طریق پیاده‌روی، دوچرخه‌سواری و خودرو می‌توانید به سمت خیابان دلاوران بروید.

آدرس کوه پارک مشهد

ایران، استان خراسان رضوی، مشهد، کمربندی جنوبی، محله سرافرازان، بلوار شهید فکوری، خیابان دلاوران، خیابان نخل.

برای دسترسی به این پارک از سه طریق ورودی پیاده، دوچرخه و خودرو می‌توانید استفاده کنید. اگر می‌خواهید با پای پیاده یا دوچرخه به این پارک بروید می‌توانید از مسیر انتهای بلوار دلاوران، و اگر هم امکان و توانایی پیاده‌روی ندارید، می‌توانید با دوچرخه یا خودرو از انتهای بلوار دلاوران، سمت چپ، خیابان نخل، میدان آبشار به این پارک راه داشته باشید.

اطلاعاتی از شماره تلفن پارک موجود نیست.

دسترسی با مترو، اتوبوس یا تاکسی

به خاطر تازه‌ساخت بودن پارک و تکمیل نشدن همه بخش‌ها، هنوز ایستگاه مترو یا تاکسی به صورت ثابت برای آن در نظر گرفته نشده است.

لوکیشن کوه پارک روی گوگل مپ

امکانات کوه پارک مشهد چیست؟

خب، همین حالا تمام ویژگی‌های کوهنوری و پارک‌گردی در کوه پارک مشهد را برایت می‌گویم. همانطور که قبلا گفتم از فاصله دور نمی‌توان فضای تفریجی این پارک را متوجه شد، اما از نزدیک می‌توانی از کارفود ون‌ها، رستوران‌ها، سینما کار و آبشارهای پارک لذت ببری.

امکاناتاز سینما کار این پارک گفتم که هنوز راه اندازی نشده، اما در صورت عملی شدن آن، یک محیط بزرگ برای ماشین‌ها فراهم می‌شود تا از داخل ماشین‌هایمان بتوانیم فیلم‌های سینمای را در محیطی باز تماشا کنیم. فکرش را بکنید که همه ما در ماشین‌هایمان نشسته‌ایم و از پشت شیشه‌اش فیلم تماشا می‌کنیم.

این پارک علاوه بر سینما کار، خدمات و امکانات دیگری دارد؛ از چندین بوستان، فراهم کردن محیطی مناسب برای پیاده‌روی، کوه‌نوردی، دوچرخه‌سواری گرفته تا چندین آبشار، پارکینگ خودرو و رستوران سیار. درضمن، از تبدیل شدن شعار «خانواده امن‌ترین جای دنیا» به جای «خانه امن‌ترین جای دنیا» می‌توان به خانوادگی بودن این پارک اشاره کرد که حتی کودکان هم می‌توانند از آن استفاده کنند.

کوه پارک مشهد جای خاصی دارد؟

خب، در این مقاله از ویژگی‌ها، امکانات و مسیرهای دسترسی به یکی از پارک‌های نو و بزرگ مشهد پرداختم؛ از امکانات رفاهی کافه، کارفودون گرفته تا سینما کار، رستوران تا طبیعت عظیم با آبشارهای متنوع‌اش. هرچند، امکانات این پارک کامل نشده، اما اگر به این پارک رفته‌اید و جای خاصی از آن در خاطرتان مانده و دوست دارید آن را به اشتراک بگذارید، متشاق شنیدنش هستیم.

اگر هم تا به حال به آنجا نرفته‌اید، امیدوارم با خواندن این مقاله مشتاق شوید و به آنجا سفر کنید.

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.