برای سفر به استانبول، چه پولی با خود ببریم؟

لیر یا دلار، مساله این است!

استانبول یکی از زیباترین و جذاب‌ترین شهرهای جهان است. این کلان‌شهر با بهره‌مندی از موقعیت جغرافیایی ایده‌آل، آب و هوایی مطلوب و دلپذیر دارد. بسیاری از گردشگران در تمام طول سال به خصوص در بهار و تابستان، به این شهر شگفت‌انگیز سفر می‌کنند. در استانبول هر چه می‌خواهید هست؛ مکان‌های تاریخی، مناظر طبیعی، سرگرمی و مکان‌های تفریحی و در نهایت مراکز خرید رنگارنگ. اگر شما هم اهل خرید و پاساژگردی هستید و می‌خواهید از برندهای معروف ترکیه خرید کنید، باید در سفر به استانبول، جیب‌تان پر از پول باشد. اما برای سفر به استانبول چه پولی باید با خود به همراه داشته باشید؟ واحد پول ترکیه چیست؟ و… برای پاسخ به این پرسش‌ها آنچه در ادامه می‌آید را بخوانید.

واحد پول ترکیه

واحد پول ترکیه لیر و معادل 100 قروش است. بنابراین در سفر به استانبول باید لیر با خود به همراه داشته باشید. در سال‌های گذشته به دلیل تورم بالا 6 صفر از اسکناس ها و سکه های ترکیه حذف شد. با این اقدام و البته عوامل متعدد دیگر، در حال حاضر اقتصاد ترکیه حال و روز مناسب‌تری دارد.

در حال حاضر سکه های ترکیه 1، 5، 10، 25 و 50 قروشی و 1 لیری هستند. اسکناس های ترکیه نیز در مبالغ 5 لیر، 10 لیر، 20 لیر، 50 لیر، 100 لیر و 200 لیر عرضه می‌شوند. بنابراین پول رایج  استانبول همین سکه ها و اسکناس هاست که در سفرتان با بخش عمده‌ای از آنها آشنا خواهید شد.

در سفر به استانبول چه ارزی ببریم؟ دلار یا لیر؟

حال سوال این است که در سفر به استانبول کدام ارز را با خود ببریم؛ دلار یا لیر؟ از آنجایی که دلار یک ارز بین‌المللی است، بهتر است از ایران دلار بخرید. از سوی دیگر اگر تعدادی از دلارهای شما از خریدهای فراوان در امان ماندند، در بازگشت به ایران، راحت‌تر می‌توانید آنها را به ریال تبدیل کنید.

مراکز خرید ارزان استانبولشما می‌توانید در استانبول پول مورد نیاز خود یعنی لیر را از صرافی‌های سطح شهر تهیه کنید. ضمن اینکه در بسیاری از هتل‌ها هم صرافی وجود دارد و می‌توانید در آنجا دلارتان را با لیر مبادله کنید.

ارزش لیر چه قدر است؟

ارزش هر لیر ترکیه در بازار تهران (یکم شهریور 1400) حدود 3200 تومان است.

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.