شرح گزارش رفتار سفر ایرانیان در تابستان و پاییز ۹۹

در روزهای آغازین شیوع کرونا در جهان امیدوار بودیم که با پایان گرفتن فصل سرما، شیوع این ویروس ناشناخته نیز تمام شود، اما با گذشت زمان متوجه شدیم که نمی‌توانیم تاریخی برای خداحافظی با آن مشخص کنیم. به ناچار سبک زندگیمان را تغییر دادیم تا از سلامت خود و خانواده‌مان را در برابر ویروس کرونا محافظت کنیم.

عادات سفر از اولین چیزهایی بود که تغییر کرد. نوروز ۹۹ را در حالی سپری کردیم که بیش از همه چیز منتظر پایان گرفتن روزهای عجیب قرنطینه بودیم. همچنان که در بهار ۹۹ رفته‌رفته آمار مبتلایان به کرونا کاهش پیدا می‌کرد، مردم کم‌کم تلاش کردند تا به زندگی عادی خود بازگردند. در همین حال، رعایت پروتکل‌های بهداشتی مثل استفاده از ماسک، ضدعفونی مداوم دست‌ها و سطوح و فاصله‌گذاری اجتماعی نیز به عادت روزمره مردم تبدیل شد. سفرها نیز در حد مسافرت‌های ضروری و واجب برقرار شدند اما رسانه‌ها همچنان از مردم می‌خواستند تا با رعایت تک‌تک توصیه‌ها به جلوگیری از این همه‌گیری کمک کنند.

تابستان ۹۹ در حالی فرا رسید که مردم مانند سال‌های گذشته برای سفر دلتنگ بودند، اما این تابستان با همه تابستان‌های گذشته فرق می‌کرد؛ ویروس کرونا همچنان پرقدرت میان مردم حضور داشت.

شرکت سفرهای علی‌بابا برای پاسخ به این سوال که حقیقتا چند درصد ایرانی‌ها در تابستان ۹۹ سفر رفته‌اند و چند درصد برای پاییز برنامه‌های سفر چیده‌اند، یک نظرسنجی انجام داد که در ادامه این مقاله می‌توانید جزییات این نظرسنجی را بخوانید.

با محدود کردن برنامه سفرهایمان به سفرهای ضروری، می‌توانیم به قطع شدن زنجیره شیوع کرونا کمک کنیم. به امید روزهایی که آزادانه مثل گذشته برای سفرهایمان برنامه‌ریزی کنیم و پا در راه بگذاریم. ما هم امیدواریم؛ درست مثل شما.

چند درصد ایرانیان در تابستان ۹۹ سفر را تجربه کردند؟

آن‌چنان که از نتایج نظرسنجی بر می‌آید، ۳۲ درصد از هم‌وطنان حداقل برای ۱ بار سفر را تجربه کردند که طبق آمارها ابتلای ۶ درصدشان به کرونا محرز شده است. به عبارتی می‌توانیم بگویم از هر ۱۰ ایرانی، ۳ نفرشان سفر تابستانی داشته‌اند.

همانطور که در تصویر زیر می‌بینید، بیشتر این هم‌وطنان با هدف تفریح و دیدار دوست و خانواده‌شان بار سفر بسته‌اند. باقی آن‌ها بیشتر برای اهداف درمانی سفر کرده‌اند که در دایره سفرهای ضروری قرار می‌گیرد. از دیگر اهدافی که کاربران برای سفرشان نام برده‌اند می‌توان به اهداف تجاری، زیارتی، تحصیلی و کاری اشاره کرد.

سفر تابستانیمقاصد پرطرفدار ایرانی‌ها در تابستان ۹۹

شاید کنجکاو باشید که مسافران تابستانی که بیشتر هدفشان از سفر، تفریح و دیدار اقوام بوده، به کدام شهرها سفر کرده‌اند. همانطور که در تصویر زیر پیداست، انتخاب بیشتر مردم برای سفر پس از تهران دو شهر شمالی رشت و ساری بوده که این نشان می‌دهد مردم بیشتر از هرچیز برای حال و هوای شمال دلتنگ بوده‌اند.

شهرهای پرگردشگرجالب است بدانید که مردم در طول سفر بیشتر در خانه‌هایی اقامت داشته‌اند که متعلق به خودشان بوده، پس از آن مهمان منزل اقوام و آشنایانی شدند که اساسا هدفشان از سفر دیدن آن‌ها بوده است. در پس از این دو محل، ویلاها و اقامتگاه‌های اجاره‌ای بیشترین میهمان را میزبانی کرده‌اند.

اقامت در سفرمسافران تابستانی چه فعالیت‌هایی را دنبال کردند؟

همانطور که انتظار می‌رفت، کرونا فعالیت‌های رایج گردشگری در سفر را دستخوش تغییر کرده است. مردم در طول سفرهای تابستانی‌شان، بیشتر طبیعت‌گردی کردند و به دشت و دریا سر زدند. همانطور که در تصویر زیر می‌بینید، ۳۹ درصد مردم هم در طول سفرهایشان هیچ فعالیتی را دنبال نکرده و به خاطر دوری از کرونا در منزل مانده‌اند. دیدار آشنایان و اقوام و گعده‌های خانوادگی از دیگر فعالیت‌های پرطرفدار در سفر بوده است.

گردشگریعمده این سفرها خانوادگی بوده و در مرحله دوم افراد تصمیم گرفته‌اند سفر انفرادی را تجربه کنند.

همسفران ایرانی ها در تابستان 99خودرو شخصی و غذای خانگی، دو انتخاب مردم در سفر

یکی دیگر از تاثیرات کرونا بر آداب سفر مردم، تاثیر بر نحوه رفت‌وآمد و خوراک آن‌هاست. همانطور که در تصویر زیر پیداست، مردم برای آنکه از کرونا در امان بمانند از خودرو شخصی برای سفر استفاده کرده‌اند.

وسیله نقلیه ایرانی ها در سفرهای تابستان 99همچنین بیشتر از همه ترجیح داده‌اند که غذاهایشان را خودشان در خانه تهیه کنند اما بعضی نیز دلشان را به دریا زده‌اند و به غذاهای هتل یا رستوران روی آورده‌اند.

غذاهای ایرانی ها در سفرهای تابستان 99برنامه سفر ایرانی‌ها در پاییز ۹۹

خوشبختانه با آمدن فصل سرما و شروع به کار مدارس، تعداد سفربروهای سال ۹۹ در پاییز از تابستان کمتر شده است و تنها ۲ نفر از هر ۱۰ نفر اعلام کرده‌اند که برنامه‌ای برای سفر در پاییز ندارند.

برنامه های سفرهای ایرانی ها در پاییز 99هموطنانی که برای پاییزشان برنامه سفر چیده‌اند بیشتر هدفشان این است که هوایی تازه کنند اما عده‌ای هم دیدار اقوام یا کار و تجارت را دلیل سفرشان اعلام کرده‌اند.

اهداف سفرهای ایرانی ها در پاییز 99انتخاب‌های مسافران برای سفر در فصل پاییز

مسافران سفرهای پاییزی مانند مسافران تابستانی همچنان سفر با خودرو شخصی را مطمئن‌ترین راه رسیدن به مقصد می‌دانند. پس از آن احتمالا از هواپیما برای سفر استفاده خواهند کرد.

وسیله نقلیه سفرهای ایرانی ها در پاییز 99اینطور که از شواهد بر می‌آید در انتهای پاییز شاهد آن خواهیم بود که احتملا شهر رشت، بیشتر از باقی شهرها میزبانی مسافران پاییزی را به عهده گرفته باشد. تهران و مشهد از دیگر شهرهای پرگردشگر در پاییز ۹۹ هستند.

مقصد سفرهای ایرانی ها در پاییز 99مانند سفرهای تابستانی، اقامت در منازل شخصی همچنان پرطرفدارترین محل برای اقامت این مسافران به شمار می‌رود. همانطور که در بخش اهداف مسافران پاییزی دیدیم، اقامت در منزل آشنایان هم دیگر انتخاب ایرانیان برای سفر در پاییز است.

محل اقامت در سفرهای ایرانی ها در پاییز 99جزییات بیشتر گزارش را از کجا می‌توان مطالعه کرد؟

اطلاعاتی که از پیشِ روی شما گذشت، تنها خلاصه‌ای از یک گزارش کامل است که در آن گزارش کامل می‌توانید جزییات بیشتری از رفتار سفر هم‌وطنان مطالعه کنید. اگر مشتاقید که چیزهای بیشتری درباره سفر ایرانی‌ها در تابستان و پاییز ۹۹ بدانید می‌توانید به اتاق خبر علی‌بابا بروید تا کتابچه کامل گزارش را دانلود و مطالعه کنید.

 

ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.