طبیعت گرجستان

جاذبه‌های نفس‌گیر طبیعت گرجستان که حتی فکرش را نمی‌کردید!

فرقی ندارد طبیعت‌گرد حرفه‌ای هستید یا صرفا به جاذبه‌ های طبیعی در سفر علاقه دارید؛ در هر صورت طبیعت گرجستان بهشت شماست! در این سرزمین شگفت‌انگیز رشته کوه‌های قفقاز، دریاچه‌های درخشان، آب‌وهوای متنوع و دلپذیر، زیباترین سواحل دریای سیاه و ده‌ها شگفتی‌ طبیعی دیگر در انتظار شما هستند.

اگر دلتان تجربه یک سفر طبیعت‌گردی می‌خواهد، گرجستان از آن مقصدهایی است که حتما باید به بالای لیست ماجراجویی‌تان اضافه شود! در مقاله امروز قرار است یک گشت مجازی در زیباترین جاذبه‌های طبیعت گرجستان داشته باشیم، پس بند کتانی‌ها را محکم کنید و با ما همراه شوید.


جستجو و رزرو تور گرجستان در علی بابا


طبیعت گرجستان، یک جایگزین ارزان برای سوئیس!

راستش داستان مقاله طبیعت گرجستان از آنجا شروع شد که دیدیم سفر به سوئیس به دلیل هزینه‌های بالا، دردسرهای ویزا و… برای خیلی از همراهانمان دست نیافتی شده. در این شرایط به دنبال جایگزینی زیبا اما ارزان‌تر و نزدیک‌تر گشتیم که در نهایت به طبیعت گرجستان رسیدیم!

طبیعت گرجستان

خبر خوب اول اینکه برای سفر به گرجستان نیازی به ویزا ندارید. و خبر بعدی اینکه ما از سیر تا پیاز هزینه‌های گرجستان، فاصله شهرها، دیدنی‌ها و… را در مقاله‌های‌ قبلی برایتان توضیح دادیم که می‌توانید با کلیک روی هر مطلب آن را مطالعه کنید.

حالا دیگر وقتش رسیده بزنیم به دل طبیعت. نظرتان چیست که از قفقاز شروع کنیم؟

رشته کوه‌های قفقاز، نماد طبیعت گرجستان

یکی از اصلی‌ترین نمادهای گرجستان کوه‌های قفقاز هستند. رشته کوهی طبیعی و بکر با قله‌های پوشیده از برف تمام قشنگی قفقاز نیست. بخش جذاب ماجرا اینجاست که این منطقه سکونت‌گاه قومیت‌های مختلفی است که می‌توانید از نزدیک با فرهنگ، زبان و تاریخشان آشنا شوید.

طبیعت گرجستان

فقط توجه کنید که مزیت بکر و کشف نشده بودن می‌تواند یک شمشیر دو لبه باشد. اگر قصد کمپینگ و کوهنوردی در قفقاز را دارید حتما این سفر را به صورت گروهی انجام دهید، یا حداقل از راهنماهای محلی کمک بگیرید. اما با وجود این سختی‌ها، تجربه‌ی کشف طبیعت گرجستان در قفقاز از آن تجربه‌هایی است که تا آخر عمر فراموش نمی‌کنید.

طبیعت گرجستان

دریاچه‌های رنگی آبودلائوری

کمی از کوه‌های قفقاز پایین‌تر بیایم و با یک دریاچه سحرآمیز آشنا شویم. در منطقه خوسورتی (دامنه‌های جنوبی قفقاز) سه دریاچه منحصربه‌فرد با نام Abudelauri  قرار دارند. علت خاص بودن این جاذبه طبیعی، متفاوت بودن رنگ انعکاس آب‌ها است. این سه دریاچه با سه رنگ متفاوت آبی، سبز و سفید در میان گیاهان زیبا و سنگ‌های کوهستانی جلوه فوق‌العاده‌ای ایجاد کردند که تماشای آن هر کسی را به وجد می‌آورد.

طبیعت گرجستان

شهر سنگی، تاریخ گرجستان در دل صخره‌ها

دو سوم کشور گرجستان را مناطق کوهستانی تشکیل داده است. همانطور که انتظار می‌رود طبیعت گرجستان از جاذبه‌های سنگی چیزی کم ندارد و بزرگترین شهر سنگی جهان همینجا قرار گرفته. شهر تاریخی و سنگی اوپلیستیخه در سال ۲۰۰۷ توسط سازمان جهانی یونسکو به ثبت رسیده است.

طبیعت گرجستان

این شهر زیبا در میان تفلیس و باتومی قرار دارد. اوپلیستیخه در قرن ششم قبل از میلاد به دستور شاه داویت چهارم از تراشیدن صخره‌ها به وجود آمده است. قطعا دیدن یک شهر کامل و باشکوه در دل کوه، و گرفتن رد آثار زندگی گذشتگان در آن خالی از لطف نیست. پس توصیه می‌کنیم بازدید از این جاذبه طبیعی-تاریخی را در برنامه سفرتان قرار دهید.

پارک ملی توشتی، بومگردی در طبیعت گرجستان

اگر توشتی را یکی از زیباترین نقاط روی کره زمین به حساب بیاوریم حرف نابجایی نزده‌ایم! شما در این منطقه ترکیبی از قله‌های برفی، سبزی بی‌انتها، هوای پاک و دلپذیر، مردمان سنتی با صنایع دستی، شعر و موسیقی بومی، فعالیت دامداران، مه صبحگاهی و هر آنچه از یک طبیعت پاک و خالص نیاز دارید را تجربه می‌کنید. توشتی از سال ۲۰۰۷ در سازمان جهانی یونسکو نیز به ثبت رسیده و سالانه عاشقان طبیعت زیادی را به سوی خود جذب می‌کند.

جاذبه های طبیعی گرجستان

اگر در گرجستان اقامت داشتید حتما یک روز را برای بازدید از این پارک ملی و زیبایی‌های آن اختصاص بدهید. توشتی در ۲۸۰ کیلومتری تفلیس قرار گرفته و دسترسی صعب‌العبوری ندارد. برای رسیدن به اینجا می‌توانید از تورهای جیپ تفلیس استفاده کنید. راه دیگر طی کردن دو مسیر تفلیس تا روستای آلوانی، و آلوانی تا پارک ملی است.

طبیعت گرجستان

دریاچه توباوارچخیلی، انعکاس آب نقره‌ای

این دریاچه هم اسم سختی دارد و هم مسیرش دشوار است! اما اگر کمی پیش زمینه کوهنوری و کمپینگ دارید، لذت تماشای چشم‌انداز توباوارچخیلی را از دست ندهید. اسم این دریاچه به یک زبان‌ محلی گرجی، به معنی دریاچه نقره‌ای است. برای پیدا کردن موقعیت دریاچه، باید سمت شمال غربی نقشه گرجستان در منطقه کوه‌های اگریسی را بگردید. بخاطر سختی مسیر و پیاده‌روی چند روزه بهتر است این گشت را به صورت گروهی یا با راهنماهای کاربلد دریاچه انجام دهید.

طبیعت گرجستان

پارک ملی میتیرالا، پیاده‌روی در جنگل

این شما و این یک جاذبه نفس‌گیر دیگر در طبیعت گرجستان: میتیرالا! اولین مزیت این پارک ملی دسترسی آن است. اگر در شهر باتومی اقامت دارید می‌توانید با طی کردن یک فاصله ۲۵ کیلومتری، خودتان را به میتیرالا برسانید. اتفاقا جاده رسیدن به پارک هم بسیار زیبایست و از دو طرف با درختان جنگلی سبز پوشیده شده است.

طبیعت گرجستان

این منطقه به دلیل قرارگیری بین دریای سیاه و کوه‌های آجارستان، طبیعت بسیار ویژه و منحصربه‌فردی دارد. مسیرهای جنگلی، پل چوبی، آبشار و دریاچه، درختان سبز و گونه‌های گیاهی و حیوانی بومی بخشی از زیبایی‌های میتیرالا هستند. راستی اگر میانه خوبی با رطوبت ندارید بهتر است بدانید که این منطقه جنگلی از مرطوب‌ترین نقاط گرجستان است!

طبیعت گرجستان در بهار

دریاچه باتتی، پاییز نفس‌گیر

یکی از زیباترین چشم‌اندازهای پاییزی در طبیعت گرجستان مربوط به دریاچه باتتی است. این دریاچه با این‌که چندان بزرگ و عمیق نیست اما از جذابیت چیزی کم ندارد. اگر اهل کمپ زدن در کنار دریاچه هستید باتتی از بهترین گزینه‌ها برای شماست.

طبیعت گرجستان در پاییز

یک منطقه آرام و رویایی که دورتادورش خبری از شهر و شلوغی نیست، برگ‌های طلایی و نارنجی تمام دریاچه را احاطه کردند و یک چشم انداز مسحورکننده ساخته‌اند. متاسفانه این دریاچه از دو شهر توریستی باتومی و تفلیس فاصله دارد و در منطقه مرکزی ( استان کارتلی-روستای کودمانی) قرار دارد. اما اگر مقصدتان شهرهای مرکزی گرجستان است هیچ‌جوره از تماشای باتتی غافل نشوید!

طبیعت گرجستان در تابستان

ارتفاعات بوچورنا، کوهنوردی در طبیعت گرجستان

برسیم به یک کوهنوردی جذاب دیگر در طبیعت گرجستان. بوچورنا از مرتفع‌ترین روستاهای گرجستان و اروپا، واقع در شمال توشنی است. این منطقه حدود ۲۳۴۵ متر از سطح دریا فاصله دارد. تابستان‌های کوتاه و زمستان‌های سرد و برفی از ویژگی آب‌و هوایی این منطقه است. به همین دلیل در فصل‌های پاییز و زمستان بهتر است برای دیدن بوچورنا برنامه‌ریزی نکنید. بوچونا از مقاصد محبوب کوهنوردهای گرجستان است و بهتر است برای رفتن به آن تجربه‌ای در کوه‌پیمایی و صخره‌نوردی داشته باشید.

طبیعت گرجستان در زمستان

با وجود تمام این مشکلات اگر قصد صعود به این ارتفاعات را داشته باشید، اقیانوس ابرهای پنبه‌ای زیر پایتان تمام خستگی‌تان را از بین می‌برند. چشم‌انداز بی‌نظیر، تنفس هوای پاک، منظره‌ی صخره و ابر از قشنگی‌های این روستای مرتفع هستند. یک حقیقت جالب درباره روستای بوچورنا این است که طبق آمارگیری سال ۲۰۱۴ فقط یک مرد در اینجا ساکن است! به همین دلیل روستا تقریبا خالی از سکنه به حساب میاید و قبل از رفتن لازم است امکانات و موادغذایی موردنیازتان را با خود ببرید.

پارک ملی تفلیس، تلفیق تاریخ و طبیعت

بعد از یک صخره‌نوردی دشوار بهتر است سری به یک پارک سرراست بزنیم! یکی از ساده‌ترین مقصد‌ها برای تماشای طبیعت گرجستان، پارک ملی تفلیس است. این پارک در شمال شهر تفلیس قرار دارد و برای رسیدن به آن نیازی به پیاده‌روی چند ساعته و صخره‌نوردی نیست! البته خود پارک مساحت زیادی (حدود ۲۴۳ کیلومتر مربع) دارد و برای گشت و گذار در آن بهتر است چند ساعتی را در نظر بگیرید.

طبیعت گرجستان

پوشش گیاهی پارک ملی تفلیس درختانی مانند بلوط و حیوانات خرگوش، گوزن، خرس قهوه‌ای، روباه و … است. در اینجا علاوه بر طبیعت بکر می‌توانید با یک تیر دو نشان بزنید و از آثار تاریخی-مذهبی هم بازدید کنید. صومعه جیواری، سنت جورج، مارتکوپی و زدازنی از آثار کهن این منطقه هستند که با کمی پیاده‌روی به آنها می‌رسید. امکانات تفریحی پارک ملی تفلیس شامل میزهای پیک‌نیک، مسیرهای دوچرخه سواری، مسیر پیاده‌روی و ماشین رو است.

منطقه لاکودخی، گشت‌وگذار در جنگل

قدم زدن در مسیرهای جنگلی را دوست دارید؟ با لاکودخی آشنا شوید! این طبیعت حفاظت شده با مساحت ۲۴ هکتار در استان کاختی (نزدیکی مرز آذربایجان) قرار دارد. سالانه گردشگران زیادی جذب طبیعت بکر و شگفت‌انگیز لاکودخی می‌شوند. به‌خصوص که وجود آبشار مشهور ۴۰ متری نینوسخوی، طبیعت منطقه را تکمیل کرده است.

طبیعت گرجستان

وجود تابلوهای راهنمای فراوان و مسیرهای مشخص پیاده‌روی، گشت و گذار در این منطقه را بسیار آسان و مطبوع کرده است. بازدیدکنندگان می‌توانند بدون هیچ نگرانی از بابت مسیر و امنیت، اوقات خوشی را به گردش در طبیعت گرجستان بپردازند. برای رفاه بیشتر، فروشگاه‌های مختلف مواد غذایی و خورد و خوراک در لاکودجی فعالیت دارند.

روستای جوتا و کمپ زتا

یکی از روستاهای شمالی دوست‌داشتنی در طبیعت گرجستان جوتا است. این روستا منطقه‌ای آرام و رویایی دارد که در آن می‌توانید بهترین لحظات عمرتان را تجربه کنید. اگر به عکاسی علاقه دارید حتما تجهیزات و دوربینتان را همراه خود ببرید زیرا چشم‌انداز کوهستانی در جوتا وصف ناپذیر است. از نظر امکانات و صرف وعده‌های غذایی، به خاطر وجود کافه و رستوران‌ها هیچ نگرانی وجود ندارد.

جاذبه های گردشگری گرجستان

یک خبر خوب برای کوهنوردان هم داریم. در جوتا کوه بلندی وجود دارد که مرکز معروف کمپ زتا بر فراز همین کوه است. این کمپ کوهستانی در ارتفاع ۲۳۰۰ متری از سطح دریا قرار دارد. برای رسیدن به زتا باید به دامنه کازبکی بروید و از آنجا با حدودا ۹۰۰ متر پیاده‌روی خودتان را به کمپ برسانید. امکانات این کمپ برای کوهنوردان شامل محل تامین غذا و مواد خوراکی، آب و حمام است.

طبیعت گرجستان

یخچال طبیعی و کلیسای ترینیتی گرگتی

یک مقصد محبوب برای گردشگران ساکن تفلیس (با فاصله ۱۵۲ کیلومتری) یخچال طبیعی و کلیسای گرگتی است. کلیسای ترینیتی گرگتی به عنوان یکی از منحصربه‌فردترین کلیساهای گرجستان شناخته می‌شود. در مورد ترینیتی افسانه‌ها و داستان‌های کهن جالبی نقل می‌شود که در صورت تمایل می‌توانید درباره آنها بخوانید.

طبیعت گرجستان

جدا از بحث تاریخی و مذهبی چیزی که بازدیدکنندگان را تا اینجا می‌کشاند طبیعت نفس‌گیر منطقه است. در اطراف کلیسا انواع مزارع اسب سواری، آب زلال رودخانه چخری، دشت‌های سرسبز و… وجود دارند. اما خاص‌ترین جاذبه طبیعی اطراف مربوط به یخچال طبیعی است. اگر بعد از رسیدن به کلیسا حدود ۱۶ کیلومتر پیاده‌روی کنید به یخچال گرگتی می‌رسید. به هر حال یخچال‌های طبیعی جاذبه ویژه‌ای هستند که دیدن آن خالی از لطف نیست و شاید نمونه آن هر جایی گیرتان نیاید.

طبیعت گرجستان

چرا طبیعت گرجستان؟!

در آخر اینکه، همه ما به اندازه کافی از هتل‌ها و جاذبه‌های شهری تفلیس و باتومی شنیده‌ایم. امروز وقت شنیدن از طبیعت گرجستان بود. البته گذراندن تعطیلات در شهرها و مناطق مشهور خیلی هم خوب است. اما هر کس باید در زندگی تجربه لمس طبیعت از نزدیک را هم داشته باشد.

گاهی لازم است از خودتان بپرسید که آیا تا به حالا یک شب را زیر سقف آسمان گذرانده‌اید؟ چیدن تمشک و بلوط از جنگل را تجربه کرده‌اید؟ یا اینکه تا به حال صبح را با صدای چکه شبنم روی سقف چادرتان شروع کرده‌اید؟ اگر جوابتان منفی است برای یک سفر فوق‌العاده در طبیعت گرجستان برنامه‌ریزی کنید. با مردم بومی گرجی آشنا شوید، عظمت قفقاز را تماشا کنید و یک شب تا صبح را در کنار دریاچه‌ نقره‌ای و باتتی بگذرانید. امیدواریم تجربه دیدار طبیعت گرجستان به بهترین خاطره عمرتان تبدیل شود.

اشتراک گذاری

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

4 دیدگاه

 1. مهدی می‌گوید

  سوئیس ارگانیک در همسایگی ماست !
  ضمنن تشکر از شما بابت این مقاله کامل و جذاب ، من تجربه سفری یک‌ماهه به گرجستان دارم . انصافاً از بسیاری جهات ، کشور خوبیه . مردم آرام و بی آزار ، خوراکی های خوشمزه و مقوی و البته ارگانیک ، آرامش و امنیت ، خیابان های عاری از موتورسیکلت و صداهای اضافه ،‌طبیعت کم نظیر . که به عقیده من بهتر از سوئیس هست چون سوئیس و بسیاری از کشورهای به اصطلاح پیشرفته ، بدون اینکه متوجه شوند بسیاری از زیبایی های کشور خود را دستخوش صنعت و پیشرفت کرده اند .. در سوئیس جایی را پیدا نمی کنید که هر چند ساعت یکبار صدای ناهنجار قطار به گوش نرسه ! اما گرجستان خوشبختانه با طبیعت خود مهربان بوده

  1. avatar-image
   بابک خدادوست می‌گوید

   تجربه جالبی بود 🙂

 2. سمیرا سرباز می‌گوید

  برای مقاله عالیت ممنون الهه جان 🙂

  1. avatar-image
   الینا الله بیگی می‌گوید

   خوشحالیم که دوست داشتی سمیرا جان.