333189 1 jpg

شراکت ایران ایر با یک ایرلاین خارجی

 مدیرعامل هواپیمایی ایران ایر خبر داد این شرکت قصد دارد بعد از شراکت با یک ایرلاین خارجی سهام خود را در بازار سرمایه و بازارهای جهانی عرضه کند. در حال حاضر ۱۰۰درصد سهام هما متعلق به دولت است. فرهاد پرورش مدیرعامل هواپیمایی ایران ایر اعلام کرد بعد از شراکت با ایرلاین خارجی و عرضه‌ی سهام به بازار سرمایه، طبق قانون ۵درصد این شرکت به کارکنان ایران ایر تعلق می‌گیرد.

دولت معتقد است قبل از این شراکت، شرکت هواپیمایی ایران ایر از لحاظ ساختاری بازسازی شود که بخشی از این بازسازی، به نوسازی ناوگان هوایی این شرکت مربوط می‌شود. از نقطه‌نظر دولت این شرکت هواپیمایی بعد از نوسازی توانمندی بیشتری کسب می‌کند و با وضعیت بهتری نسبت به قبل می‌تواند از طریق بورس یا بازار جهانی واگذار شود.

شراکت ایران ایر با کشور خارجی

طبق گفته‌های مدیرعامل ایران ایر،منظور از واگذاری در بازار خارجی به این معناست که یک شرکت هواپیمایی خارجی درصدی از سهام ایران ایر را بخرد و این درواقع نوعی از  شراکت است اما شرکت خارجی باید آورده‌ی قابل قبولی بیاورد و در دارایی ایران ایر شریک شود. بالطبع این شرکت خارجی بعد از این واگذاری در مجمع این شرکت نیز صاحب‌نظر خواهد بود.


بیشتر بخوانید:بلیط هواپیما چگونه از چالش به راهکار سفر تبدیل شد؟


با توجه به این که یکی از مقدمات شراکت ایران‌ایر با شرکت خارجی این است که در این شرکت هواپیمایی نوسازی ناوگان انجام شود، مراحل اولیه‌ی بازسازی در حال انجام است و ممکن است این فرایند یک تا دو سال طول بکشد. یکی دیگر از شرایط بازسازی ساختاری برای فروش سهام هما تعیین تکلیف صندوق بازنشستگی این شرکت است. یکی از راهکارها این است که شرکت هواپیمایی هما آن‌قدر توانمند شود که بتواند این صندوق را درون مجموعه نگه دارد. البته یک راهکار دیگر این است که صندوق بازنشستگی ایران ایر به تامین اجتماعی واگذار شود که البته باید بهای آن پرداخته شود.

منبع: پایگاه خبری وزارت راه و مسکن و شهرسازی

بیشتر بخوانید:

خرید بلیط هواپیما از سیر تا پیاز

عوامل موثر در قیمت بلیط هواپیما

چطور در سفرهای کاری سالم غذا بخوریم

اشتراک گذاری

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.